Rafał Ziemkiewicz

i

Autor: East News Rafał Ziemkiewicz

Ziemkiewicz: Silna Ukraina umacnia Rosję [ECHA WYWIADU OLSZEWSKIEGO]

2018-02-27 6:00

Rafał A. Ziemkiewicz, publicysta "Do Rzeczy" w rozmowie z SE o sensacyjnym wywiadzie Jana Olszewskiego:

"Super Express": - Premier Jan Olszewski stwierdził, że Bandera nie miał nic wspólnego ze zbrodnią wołyńską. Czy zgadza się pan z tą oceną?

Rafał A. Ziemkiewicz: - Prawda historyczna jest niepowtarzalna. Mówić, że Bandera nie miał nic wspólnego z mordem na Wołyniu, to - jak słusznie zauważa ks. Isakowicz-Zaleski - to samo, co twierdzenie, że Hitler nie miał nic wspólnego z Holokaustem. Są tacy, na czele z brytyjskim historykiem Davidem Ivingiem, którzy uważają, że nie miał, bo przecież osobiście nikogo nie mordował. No i Bandera też osobiście tego nie robił, bo siedział wtedy w niemieckim obozie. Ale to on wymyślił tę ideologię, całą tę machinę, i on jest za nią odpowiedzialny.

- Premier Olszewski mówi jednak, że o prawdę historyczną należy walczyć, jednak sprawy sprzed kilkudziesięciu lat nie mogą przesłaniać polskiej racji stanu. Że z Ukrainą możemy mieć spór sąsiedzki, z Rosją jest to konflikt wręcz egzystencjalny, upadek Ukrainy sprawiłby, że byt Polski byłby bezpośrednio zagrożony?

- Pan mecenas Jan Olszewski jest zakładnikiem pewnego myślenia, wg którego Rosja jest największym zagrożeniem, a wspieranie Ukrainy ją osłabia. Otóż nie jest tak. Silna Ukraina to wzmocnienie Rosji. A w ogóle pomysł niepodległej Ukrainy narodził się w Niemczech. I służył interesom polityki niemieckiej. Dzisiejsze państwo ukraińskie także realizuje cele Berlina. Jego wspieranie nie daje nam nic.

Zobacz także: Olszewski: Bandera nie odpowiada za Wołyń

Ubezpieczenie dla Ciebie, rodziny i domu w korzystnych cenach. Znajdziesz na AXA DIRECT kody rabatowe.

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany