Zgromadzenie Narodowe zostało zwołane na piątek 11.03.2022. Będzie to uroczyste Zgromadzenie Posłów i Senatorów z okazji 23. rocznicy przystąpienia Polski do Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego., a więc nie Zgromadzenie Narodowe w pełni tego słowa znaczeniu. Zgromadzenie Narodowe jest organem konstytucyjnym. Z zapisów Konstytucji wynika, że Zgromadzenie Narodowe to wspólnie obradujące Sejm i Senat, jednak nie każde wspólne posiedzenie Sejmu i Senatu to Zgromadzenie Narodowe. Do wspólnych posiedzeń obu izb dochodzi np. w czasie ważnych wizyt czy rocznic, ale nie określa się ich mianem Zgromadzenia Narodowego.
Zgromadzeniu Narodowemu przewodniczy Marszałek Sejmu lub w jego zastępstwie Marszałek Senatu. Zgromadzenie Narodowe polega na wspólnym obradowaniu Sejmu i Senatu, ale zachowujących swoją tożsamość. Oznacza to, że biorą w nim udział wszyscy parlamentarzyści, czyli w sumie 560 osób.
Kiedy zwołuje się Zgromadzenie Narodowe?
Zgromadzenie Narodowe zwołuje się w celu wysłuchania orędzia prezydenta, które jest zaplanowane w ramach np. ważnych wydarzeń. W 2016 roku Zgromadzenie Narodowe zwołano w dniu 15 kwietnia w celu wysłuchania orędzia prezydenta, które dotyczyło 1050. rocznicy chrztu Polski. Zgromadzenie Narodowe jest też zwoływane w celu złożenia przysięgi przez nowo wybranego prezydenta. Zgromadzenie nie ma odgórnie określonego planu posiedzeń i działa na podstawie uchwalonego przez siebie regulaminu.
Zgromadzenie narodowe. Kiedy jest zwoływane?
Zgromadzenie narodowe zwołuje się w takich przypadkach jak:
- przyjęcia przysięgi prezydenckiej
- uznania trwałej niezdolności prezydenta do sprawowania urzędu ze względu na stan zdrowia
- postawienia prezydenta RP w stan oskarżenia przed Trybunałem Stanu
- wysłuchania orędzia prezydenta RP skierowanego do Zgromadzenia Narodowego, bez możliwości debaty.
- uchwalenia regulaminu Zgromadzenia Narodowego
Jakie są kompetencje Zgromadzenia Narodowego?
Obecnie kompetencje Zgromadzenia Narodowego można określić jako związane z osobą Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Dodatkowo na podstawie art. 114 ust. 2 Konstytucji Zgromadzenie Narodowe uchwala swój regulamin. W porównaniu z uregulowaniami sprzed 1997 r. Zgromadzenie Narodowe utraciło kompetencję wybierania prezydenta.