Minister Niedzielski w czasie konferencji prasowej po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim i Radą ds. Covid został zapytany, dlaczego Ministerstwo Zdrowia wstrzymało realizację programu opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzinie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe.
- W ostatnich latach wykonujemy bardzo dużo badań genetycznych, przede wszystkim zwiększyliśmy panel badań genetycznych, który jest weryfikowany przy urodzeniu dziecka, m.in pod kątem wykrywania SMA – powiedział szef MZ.
Zaznaczył, że program dotyczący kwestii dziedziczności został "redefiniowany". Zaznaczył, że "nie jest to jednak ograniczenie".
Pomysł na Twitterze skrytykowała posłanka Katarzyna Piekarska.
Jako osoba, u której 2 tygodnie temu zdiagnozowano nowotwoŕ złośliwy piersi nie jestem w stanie zrozumieć postępowania [Ministerstwa Zdrowia]. Nic was nie obchodzi życie kobiet? Wycofajcie się z tego i to szybko!
W ramach programu wieloletniego Narodowa Strategia Onkologiczna (NSO) od kilkunastu lat realizowany jest w Polsce "Program opieki nad rodzinami wysokiego, dziedzicznie uwarunkowanego ryzyka zachorowania na nowotwory złośliwe". Miał on obowiązywać do końca 2021 r. Jego funkcjonowanie przedłużono do sierpnia 2022 r. Jak poinformował prof. Jan Lubiński, Ministerstwo Zdrowia i Narodowy Fundusz Zdrowia aktualizują formułę programu.