Popularna sondażownia zbadała w marcu społeczne zaufanie do poszczególnych polityków. Jak się okazało, pierwsze miejsce na liście najczęściej obdarzanych zaufaniem zajmują obecnie prezydent Andrzej Duda i marszałek Sejmu, lider Polski 2050 Szymon Hołownia. Zaufanie do nich w marcowym badaniu zadeklarowało po 50 proc. ankietowanych.
Jak zauważył CBOS, w porównaniu z lutym zaufanie do prezydenta wzrosło o 6 punktów proc. i w takim samym stopniu ubyło ankietowanych, którzy mu nie ufają – spadek o 6 pkt proc. Prezydent zrównał się tym sposobem w rankingu z marszałkiem Hołownią, ponieważ odsetek badanych darzących zaufaniem Lidera Polski 2050 zmniejszył się o 11 pkt. proc., jednocześnie o 8 punktów proc. wzrósł odsetek deklarujących w stosunku do niego nieufność.
Kolejne miejsce w rankingu zaufania zajmuje prezydent stolicy, wiceszef PO Rafał Trzaskowski, któremu ufa obecnie 46 proc. respondentów – 36 proc. badanych z kolei nie darzy go zaufaniem. Dalej uplasował się wicepremier i szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz z wynikiem 45 proc. poparcia oraz premier Donald Tusk, któremu ufa 44 proc. respondentów. Liderowi PSL nie ufa natomiast 27 proc. ankietowanych, a szefowi rządu – 43 proc.
Na kolejnych miejscach w rankingu znaleźli się: szef MSZ Radosław Sikorski, wicemarszałek Sejmu Krzysztof Bosak oraz były premier Mateusz Morawiecki. Co trzeci z badanych deklaruje zaufanie do ministra sprawiedliwości, Prokuratora Generalnego Adama Bodnara.
Poniżej w galerii zobaczysz, jak mieszka marszałek Sejmu Szymon Hołownia:
W rankingu nieufności pierwsze miejsce zajął prezes PiS Jarosław Kaczyński, któremu według sondażu CBOS nie ufa aż 57 proc. respondentów. Drugie miejsce zajął były premier Mateusz Morawiecki z wynikiem 52 proc., a na trzecim miejscu znalazł się premier Donald Tusk, któremu nie ufa obecnie 43 proc. badanych.
Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL. Badanie zrealizowano w dniach od 7 do 17 marca 2024 roku na próbie liczącej 1089 osób (w tym: 60,8 proc. metodą CAPI, 24,3 proc. – CATI i 14,9 proc. – CAWI). CBOS realizuje badania statutowe w ramach opisanej wyżej procedury od maja 2020 roku.