Michał Dworczyk

i

Autor: Jan Bielecki/East News Michał Dworczyk

Konferencja Michała Dworczyka. Druga dawka Astry Zeneki już po 35 dniach! Co z innymi szczepionkami? Sprawdź szczegóły

2021-05-10 12:35

Wielkie zmiany w Narodowym Programie szczepień! Skrócenie podania drugiej dawki to największa niespodzianka, która padła podczas dzisiejszej konferencji pełnomocnika rządu ds. szczepień przeciwko COVID-19. W wypadku Astry Zeneki ta długość została skrócona najbardziej - z 12 tygodni do 35 dni. Skrócony czas podania drugiej dawki dotyczy też szczepionek Pfizera i Moderny. Ile czasu minie, odkąd będziemy mogli przyjąć drugą dawkę? O tym zapisie relacji na żywo z konferencji Michała Dworczyka.

Wczoraj do mediów przedostały się przecieki na temat zmian w programie szczepień. Michał Dowrczyk miał powiedzieć, że rząd zastanawia się nad skróceniem odstępu czasu między przyjęciem pierwszej i drugiej dawki szczepionki. W przypadku preparatów Pfizera i Moderny odstęp miałby wynosić 21 dni zamiast dotychczasowych 6 tygodni. W kontekście AstryZeneki odstęp miałby zostać zmniejszony z 12 do 6 tygodni. Nadto minister Dworczyk rozważa możliwość skrócenia czasu w którym szczepionkę mogliby przyjąć ozdrowieńcy. Do tej pory ludzie po przebyciu COVID-19 muszą czekać na szczepienie aż pół roku. 

Wszelkie decyzje muszą być jednak skonsultowane z Radą Medyczną przy premierze. Właśnie po jej posiedzeniu minister Dworczyk ma ogłosić kolejne zmiany szykowane w masowej akcji szczepienia Polaków. 

Konferencja ministra Michała Dworczyka o programie szczepień przeciwko COVID-19. ZAPIS RELACJI NA ŻYWO:

konferencja prasowa ministra-członka Rady Ministrów, Szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Michała Dworczyka

12:45 Michał Dworczyk zakończył konferencję prasową. 

12:44 Kiedy osiągniemy 70 procentowy współczynnik zaszczepionych Polaków? - Nie stawiamy sobie za celu 60, 70 czy 80 proc. zaszczepienia części populacji, bo w Polsce szczepienia są dobrowolne i mamy za cel zaszczepienie największego odsetka Polaków. Biorąc pod uwagę tak wiele zmiennych, trudno sobie takie cele wyznaczać. Robimy wszystko, aby jak najwięcej Polaków zaszczepić, bo to jedyny powrót do normalności - odpowiada Michał Dowirczyk. 

12:43 W Polsce szczepienie jest całkowicie dobrowolne i zależy od decyzji każdego obywatela - odpowiedział Dworczyk zapytany o niską frekwencję szczepień wśród osób najstarszych. - W nadchodzącej kampanii mamy przewidziany kanał komunikacyjny dla osób 60 plus, bo te osoby są narażone na najgorsze przechorowanie koronawirusa - dodał. 

12:40 To, że UE nie złożyła zamówień na kolejne szczepionki od Astry Zeneki nie wpłynie na tempo szczepień w Polsce - zapewniał minister Michał Dworczyk. 

12:39 Czy przyśpieszenie odstępu między szczepieniami będzie dotyczyć także osoby, które już mają wystawiony termin przyjęcia drugiej dawki szczepionki? - Te skrócenia będą dotyczyć tylko te osoby, które od 17 maja będą zapisywały się na szczepienia - rozwiał wątpliwości minister Dworczyk. 

12:36 Mobilne punkty szczepień zaprezentowane na majówkę cały czas funkcjonują. Teraz kierowane są one do powiatów, w których jest największa kolejka do szczepień - zdradził minister ds. szczepień przeciw COVID-19.

12:30 Trzecia fala jest za nami, ale cały czas obowiązuje nas rozsądek. Nawet w przypadku zebrań rodzinnych - powiedział minister pytany o organizację imprez komunijnych i wesel bez ograniczeń. 

12:26 - W tym tygodniu zostanie przedstawiona decyzja odnośnie szczepień osób wieku poniżej 16 roku życia - zapowiedział Michał Dworczyk. 

12:24 W tym tygodniu do punktów szczepień dostarczymy ponad 2 milionów szczepionek do punktów szczepień - mówi Michał Kuczmierowski z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych. 

12:20 - Od dzisiaj jest możliwość realizowania szczepień w ośrodkach osób opieki dla osób niepełnosprawnych - poinformował minister Dworczyk. 

12:18 Wprowadzamy zmiany jeśli chodzi o szczepienie ozdrowieńców. Przypomnijmy, że do tej pory było to 90 od otrzymania pozytywnego testu. Dziś szczepić się będzie można po 30 dniach od otrzymania pozytywnego wyniku na obecność koronawirusa - powiedział Minister Dworczyk. 

12:15 Oficjalnie! Rząd skraca odstępy między przyjmowaniem dawek. - W wypadku Moderny były to 42 dni, skracamy to do 35 dni. Jeśli chodzi o szczepionkę Pfizer to też będzie to 35 dni, czyli ok. 5 tygodni. Jeśli chodzi o AstręZenekę, to ta zmiana jest największa, bo z 84 dni skracamy okres podania do 5 tygodni, czyli do 35 dni - wylicza Michał Dworczyk. - Ta zmiana wejdzie w życie od 17 maja i jest podyktowana dostępnością szczepionek - dodaje. 

12:10 Do akcji promującej szczepienia włączą się youtuberzy, blogerzy, influencerzy oraz aktorzy. Ma to na celu przekonać do szczepień przede wszystkim młodszą część populacji. 

12:13 - Od 1 czerwca będziemy przeznaczali ok. 300 tys. dawek szczepionek tygodniowo na szczepienia w zakładach pracy - zapowiada Michał Dworczyk. 

12:12 - 17 maja ruszą pilotażowe szczepienia w zakładach pracy - informuje minister Dworczyk

12:09 Dziś największym problemem pozostaje niedostępność szczepionek. Mamy o wiele większe możliwości wykonywania szczepień - mówi Michał Dworczyk.

12:05 Rozpoczyna się konferencja z udziałem Michała Dworczyka

12:04 Konferencja spóźnia się już trzecią minutę. Czyżby spotkanie Rady Medycznej przebiegało bez jednomyślnej zgody?

11:47 Do rozpoczęcia konferencji zostało niecałe 15 minut. W rozmowie z Onetem rzecznik prasowy Ministra Zdrowia Wojciech Andrusiewicz zapowiada przyśpieszenie luzowania obostrzeń. - Dzisiaj jesteśmy na średniej dobowej w granicach 4,1 tys. zakażeń, to już jest bardzo niska średnia. Jeszcze kilka tygodni temu notowaliśmy po 35 tys. zakażeń średnio na dobę. (...) Jeżeli nadal będziemy szli tym trendem, oczywiście możliwe jest przyśpieszenie pewnych aspektów luzowania. Nie byłbym pewien, czy akurat będzie to dotyczyło branży fitness, więc nie chciałbym obiecywać - mówił w Onecie Andrusiewicz. 

10:27 Premier Mateusz Morawiecki publikuje na swoim Twitterze reklamę Narodowego Programu Szczepień z Cezarym Pazurą i Sławomirem Orzechowskim. "Nawet prawdziwy Killer nie boi się szczepienia przeciwko COVID-19" mówi Pazura, odnosząc się do kultorego filmu Juliusza Machulskiego z 1997 roku. Internauci zachodzą w głowę, dlaczego kilerzy nie noszą w przychodni maseczek. 

9:11 Zapowiedź konferencji ministra Dworczyka pojawiła się na oficjalnym Twitterze Kancelarii Premiera.