Jak zaznacza, chciałby, aby pierwsze 250 łóżek było gotowych do przyjęcia pacjentów jeszcze pod koniec tego tygodnia. Nieoficjalnie wiemy, że stadion oddał do dyspozycji szpitala 3 tys. mkw. Docelowo ma tam stanąć nawet 2 tys. łóżek – Potwierdzam, że szpital się buduje. Ale nie na płycie stadionu ani w przestrzeni przeznaczonej dla widzów, tylko w przestrzeni biznesowej, w salach przeznaczanych na konferencje i eventy. Odwołaliśmy wszystkie zaplanowane wycieczki, których z racji epidemii nie było dużo. I w ciągu najbliższych dni ma się odbywać wyposażanie sal – mówi nam Monika Borzdyńska, rzecznik PGE Narodowego.
Szpital tymczasowy ma powstać także w Łodzi – na stadionach ŁKS, Widzewa lub w hali Atlas Arena. Na liście są kolejne miasta, w których mają powstawać tymczasowe szpitale: Kraków, Katowice, Gdańsk, Wrocław, Lublin, czy Poznań.
– W całej Polsce dostępnych jest obecnie ok. 15 tys. łóżek szpitalnych, w tym 60 proc. z nich jest zajętych. Jest to wskaźnik ogólnopolski i może się różnić w poszczególnych regionach, szczególnie w tych, które są w najtrudniejszej pozycji, jeśli chodzi o liczbę dziennych zakażeń. Obecnie trwają też prace związane z przekształcaniem powiatowych szpitali na placówki, które mają zająć się pacjentami z COVID-19 – poinformował podczas wczorajszej konferencji minister zdrowia Adam Niedzielski (47 l.).
Jak dodał, musimy przygotować się na najgorszy scenariusz – nawet z 15–20 tys. nowych zakażeń w ciągu doby.