Mierzeja Wiślana

i

Autor: Urząd Miasta w Gdyni Całkowita długość nowej drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga to blisko 23 km

O co chodzi?

Za granicą porównują Mierzeję Wiślaną do Kanału Sueskiego! Jednoznaczna ocena

2024-03-24 8:28

W Polsce przekop Mierzei Wiślanej budził bardzo różne emocje. Nie wszyscy byli pozytywnie nastwieni do tego projektu, nie brakło też słów krytyki. Tymczasem brytyjski "Daily Express" porównał go do Kanału Sueskiego. Jak za granicą oceniają przedsięwzięcie?

Kanał przez Mierzeję Wiślaną, którego budowie sprzeciwiała się Rosja, jest symbolem determinacji Polski do wytyczania własnego kursu w stale zmieniającym się krajobrazie międzynarodowego handlu i dyplomacji - pisze w sobotę na swoim portalu brytyjski dziennik "Daily Express".

Gazeta nazywa przekop "cudem inżynierii" i porównuje go - z zastrzeżeniem, że projekt ma znacznie mniejszą skalę - do Kanału Sueskiego.

Jak wyjaśnia "Daily Express", przed jego powstaniem polskie statki zmierzające z Elbląga na Morze Bałtyckie były zmuszane do żeglugi przez wody kontrolowane przez Rosję, co przez lata irytowało polskie władze i aby uwolnić się od tego Polska postanowiła przekopać kanał o długości ponad 1 km.

- Jednak Rosja stanowczo sprzeciwiała się projektowi, postrzegając go jako wyzwanie dla swojej dominacji w regionie. Pomimo wysiłków Rosji zmierzających do wstrzymania budowy kanału, Polska wytrwała, powołując się na potrzebę większej autonomii w sprawach morskich - pisze "Daily Express".

Gazeta zauważa, że znaczenie kanałów i ich przepustowości w globalnym handlu uwypukliło zdarzenie z 2021 roku, gdy kontenerowiec Ever Given utknął w Kanale Sueskim, co spowodowało poważne zakłócenia w handlu morskim.

- Dla Polski kanał przez Mierzeję Wiślaną stanowi nie tylko strategiczny projekt infrastrukturalny, ale także symbol suwerenności i niezależności. Zmniejszając swoją zależność od wód kontrolowanych przez Rosję, Polska chce umocnić swoją pozycję kluczowego gracza w regionalnym handlu - podkreśla brytyjski dziennik. Dodaje, że jego budowa wymagała skrupulatnego planowania i wykonania, obejmującego wiele wyczynów inżynieryjnych, a projekt pokazał polskie umiejętności inżynieryjne.

- Ukończenie budowy kanału przez Mierzeję Wiślaną stanowi kamień milowy dla Polski, podkreślając jej zaangażowanie w poprawę łączności i wzmocnienie pozycji na globalnej arenie morskiej. Gdy statki przepływają przez to nowe przejście, przesłanie Polski o niezależności rozbrzmiewa głośno i wyraźnie - jest to świadectwo trwałego dziedzictwa ambitnych projektów infrastrukturalnych w kształtowaniu geopolityki - podsumowuje "Daily Express".

Sonda
Czy przekop Mierzei Wiślanej to potrzebna inwestycja?
TUSK traci ZAUFANIE wyborców? Joanna MIZIOŁEK i Jakub DYMEK oceniają 100 dni rządu
Nasi Partnerzy polecają