Wyraźna strata Platformy do lidera
Na drugim miejscu w sondażu Ipsos dla TVP Info uplasowała się Koalicja Obywatelska (KO) z wynikiem 24 procent, tracąc 4 punkty procentowe do Prawa i Sprawiedliwości. Trzecia lokata przypadła Konfederacji, która zdobyła 14 procent głosów, potwierdzając rosnącą popularność wśród konserwatywnego elektoratu. Do Sejmu weszłyby także Lewica i Partia Razem, obie z 6 proc. poparcia, oraz Polska 2050 i Konfederacja Korony Polskiej, które otrzymały po 5 proc. głosów. Zaskakuje słaby wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego (PSL), które z 4 proc. poparcia nie przekroczyłoby progu wyborczego. Inne partie zdobyły łącznie 1 proc. głosów, a 7 proc. respondentów wybrało odpowiedź „trudno powiedzieć”.
Niewiele ponad połowa Polaków pewna udziału w głosowaniu
Sondaż udziela też odpowiedzi na temat możliwej frekwencji w wyborach parlamentarnych. Zdecydowanie na wybory pójdzie 52 proc. ankietowanych, a 11 proc. „raczej” weźmie udział w głosowaniu. Z kolei 17 proc. respondentów wykluczyło udział w wyborach, a 12 proc. „raczej” nie pójdzie głosować. Odpowiedzi „nie wiem” udzieliło 8 proc. badanych, co sugeruje, że część Polaków wciąż nie ma jasno określonego stanowiska w tej sprawie.
Taki wynik oznaczałby znaczący spadek frekwencji w porównaniu z ostatnimi wyborami parlamentarnymi, które odbyły się 15 października 2023 roku. Głosowało wtedy 74,38% uprawnionych, najwięcej w III Rp jeżeli chodzi o wybory do Sejmu i Senatu.
Sondaż został zrealizowany metodą mixed mode (CATI i CAWI) w dniach 24-25 lipca, na ogólnopolskiej reprezentatywnej próbie 1000 dorosłych Polaków. Liczba wywiadów zrealizowanych telefonicznie i online wynosi po 50 proc. W trakcie badania kontrolowano rozkład podstawowych cech demograficznych takich jak płeć, wiek, wykształcenie i miejsce zamieszkania