Wybory urna wyborcza

i

Autor: Piotr Kowalczyk

Wybory w Rzeszowie. Wyniki exit poll. Na czym polegają? Czy są wiarygodne?

2021-06-13 6:00

Wybory w Rzeszowie. To już pewne! Sondaż exit poll z niedzielnych wyborów w Rzeszowie przygotuje Instytut Badań Samorządowych. Przed sześcioma lokalami od 7 do 21 będzie pracować aż stu ankieterów. IBS, który podlega Ogólnopolskiej Grupie Badawczej, może poszczycić się dużą wiarygodnością i poszanowaniem w kręgach akademicko-naukowych. W roku 2018 Uniwersytet Jagielloński nagrodził Instytut Badań Samorządowych za najdokładniejsze sondaże wyborcze w miastach przed wyborami samorządowymi. Jak wyglądają takie badania?

- Badania exit poll są zawsze oparte na tej samej metodzie. Będziemy pytać osoby wychodzące z lokali wyborczych na kogo zagłosowały, jakie mają wykształcenie, poglądy polityczne, kogo poparły w poprzednich wyborach. Na podstawie tych odpowiedzi, będziemy wiedzieli jak głosowano na poszczególnych kandydatów i będziemy mogli oszacować wyniki wyborówmówił Łukasz Pawłowski, prezes Ogólnopolskiej Grupy Badawczej w rozmowie z rzeszowską "Wyborczą". 

Instytut szacuje, że 100 ankieterów przebada między 2 a 2,5 tys. wyborców. Dopuszczalny błąd ma wynieść do 2 proc. przy nazwisku. - Jeżeli wyjdzie w tym badaniu, że Konrad Fijołek ma 51 proc. głosów, to nic przesądzonego. Może mieć ostatecznie i 49 proc., a i tak zakończyć wybory w pierwszej turze z wynikiem 53 proc. Dla nas największym wyzwaniem jest kwestia odmów, bo musimy oszacować, jak te osoby, które odmówiły odpowiedzi zagłosowały - mówi Łukasz Pawłowski dodając, że aż 12 proc. wyborców rezygnuje ze współpracy z ankieterami, a przez odmowy zwiększa się błąd statystyczny. - To około 350 ankiet - dodaje Pawłowski.

>Wybory w Rzeszowie. Ostatni sondaż. Szykuje się zwycięstwo w I turze?

Jak uściśla Pawłowski, o godz. 21 Instytut Badań Samorządowych opublikuje wyniki ankiet zebranych do godziny 19.30. - My będziemy dalej zbierać dane do godziny 21, do zamknięcia lokali. Uaktualnimy je około godz. 22 - tłumaczy szef pracowni.  

>Wybory w Rzeszowie. Ujawniamy kulisy sojuszu Tadeusza Ferenca z Marcinem Warchołem

Wybory w Rzeszowie. Frekwencja

Jak głosują Rzeszowianie? 28 czerwca 2020 roku w pierwszej turze wyborów na prezydenta RP do urn poszło 68,74% mieszkańców. Wygrał Andrzej Duda z 40,44% głosów. Drugi był Rafał Trzaskowski z wynikiem 28,67%. Podium zamknął obecny lider Polski 2050 Szymon Hołownia z 15,13% poparciem. Za nimi uplasowali się Krzysztof Bosak (10,02%), Władysław Kosiniak-Kamysz (2,47%) oraz Robert Biedroń (2,26%).

W II turze frekwencja wyniosła już  69,94 proc. i włos zwyciężył Andrzej Duda, na którego swój głos oddało 50,32% mieszkańców miasta-powiatu Rzeszowa. Trzaskowskiemu do zwycięstwa zabrakło 660 głosów. 

W ostatnich wyborach samorządowych 3 lata temu Tadeusz Ferenc całkowicie zdeklasował konkurentów. W 2018 Tadeusz Ferenc wygrał w pierwszej turze zdobywają 63.76 proc. głosów. Drugi był Wojciech Buczak z Prawa i Sprawiedliwości wynoszącym 

CZYTAJ WIĘCEJ: 

>>>Wybory w Rzeszowie. Kim jest Konrad Fijołek, kandydat na prezydenta Rzeszowa? Wykształcenie, rodzina, kariera, program wyborczy

>>Wybory w Rzeszowie. Ujawniamy kulisy sojuszu Tadeusza Ferenca z Marcinem Warchołem

>Wybory w Rzeszowie. Kim jest Marcin Warchoł, kandydat na prezydenta Rzeszowa? Wykształcenie, rodzina, kariera, program wyborczy

Marek Bajdak P.O. Prezydenta Miasta Rzeszowa