Radosław Fogiel

i

Autor: SEDNO SPRAWY/ RADIO PLUS

Wybory samorządowe zostaną przełożone? Fogiel zapewnia o współpracy z prezydentem

2022-06-28 12:22

Rzecznik PiS Radosław Fogiel udzielił wywiadu w Radiu Wrocław. Podczas rozmowy zostały poruszone m.in. kwestie wprowadzenia sędziów pokoju oraz dalszej współpracy z Pawłem Kukizem. Istotnym wątkiem omówionym na antenie był również temat przesunięcia terminu wyborów.

Czy wybory samorządowe zostaną przesunięte? Rzecznik PiS: na razie toczy się dyskusja

Radosław Fogiel był pytany o to, czy trwają prace nad przesunięciem wyborów samorządowych. Rzecznik PiS zajął jasne stanowisko. - Nie pracujemy jeszcze. Na razie toczy się dyskusja - stwierdził i przypomniał, że Jarosław Kaczyński jakiś czas temu mówił, “że ta decyzja, niezależnie od tego jaka będzie, musi zostać podjęta dość pilnie, bo chodzi o terminy”. 

Rzecznik zaznaczył, że problem zbiegu terminu wyborów parlamentarnych i samorządowych jest realny i dostrzega go większość samorządowców. 

- Państwowa Komisja Wyborcza, ustami szefowej Krajowego Biura Wyborczego, mówiła o tym, że jest to problematyczne, trudne. Równocześnie mówiąc, że rozwiązanie, czy decyzja o tym, jest decyzją, którą powinien podjąć parlament i my się od tego nie uchylamy. Ale pytanie, czy da się, czy się nie da i jak się da? - kontynuował temat Fogiel. 

- Z jednej strony mamy dwie równolegle toczące się kampanie, co już powoduje pewne zamieszanie w sferze publicznej. Z drugiej strony mamy komitety wyborcze, które prowadzą równocześnie dwie kampanie, z której każdą z nich należy rozliczyć osobno. Do tego jedna jest refundowana, druga jest nierefundowana. I jak to ugryźć? Jak uznać, że wystąpienie Donalda Tuska albo Jarosława Kaczyńskiego, w dajmy na to październiku, kiedy toczą się obie kampanie, czy ono jest w ramach jednej, czy w ramach drugiej i jak należy je rozliczyć? Do tego bardzo często osoby, które startują w wyborach samorządowych, startują również w wyborach parlamentarnych. Tutaj byłoby to zdecydowanie utrudnione, bo nazwisko tej samej osoby na różnych zupełnie listach. Jak by to miało wyglądać? Plakat do sejmiku i plakat do Sejmu? Więc w jakiś sposób de facto ich prawo wyborcze byłoby ograniczone. Plus do tego chodzi tutaj też chociażby o samą organizację komisji wyborczych. To przecież też nie jest tajemnicą, że dość jest ograniczona liczba chętnych osób do pracy w komisjach wyborczych, mimo pewnych niewielkich zachęt finansowych - zwracał uwagę gość audycji. 

Podczas wywiadu Fogiel został zapytany o to, czy Pałac Prezydencki został już oficjalne poinformowany o takim zamiarze i czy podziela punkt widzenia rządu. 

- Staramy się konsultować tego typu kwestie z Pałacem Prezydenckim. Pan prezydent mówił też, że co do zasady jest świadom tego, że ten zbieg terminów wyborów może rodzić problemy. Tu oczywiście żadne decyzje bez uzgodnienia z prezydentem nie będą podejmowane - zapewnił rzecznik PiS-u. 

Co dalej z ustawą o sędziach pokoju? Kukiz postawił PiS-owi ultimatum 

W rozmowie poruszono również temat sędziów pokoju. Fogiel zapewnił, że prace nad ustawą trwają, a istotną rolę w tym procesie odgrywa również ośrodek prezydencki. Rzecznik przypomniał w tym miejscu o powołaniu specjalnego zespołu ds. sędziów pokoju. 

- Myślę, że tak jak do tej pory, w wielu kwestiach, na które umawialiśmy się z Pawłem Kukizem, za każdym razem dochodziliśmy do porozumienia, za każdym razem osiągaliśmy rozwiązanie, które satysfakcjonowało obie strony, że tak będzie i teraz - ocenił Fogiel. Jednocześnie przyznał, że brak zgody ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry na to rozwiązanie, będzie prawdopodobnie jednym wyzwaniem z kilku dotyczących tej koncepcji.  

- Z drugiej strony przecież te rozmowy między Zjednoczoną Prawicą, a Pawłem Kukizem nie zaczęły się wczoraj. Temat sędziów pokoju nie pojawił się znienacka. Nikt zaskoczony być nie może, a chodzi o to, żeby znaleźć takie rozwiązania, bo przecież wiadomo, że to nie jest sztuka dla sztuki, że chcemy powołać sędziów pokoju, żeby oni sobie byli i siedzieli w pokoju, chodzi o to, żeby wprowadzić takie rozwiązania, które usprawnią polski wymiar sprawiedliwości. Ja myślę, że on tego usprawnienia potrzebuje jak kania dżdżu - stwierdził Fogiel. 

Kukiz wystartuje z list PiS-u? Fogiel mówi o wstępnych deklaracjach 

Fogiel był pytany podczas rozmowy o start Pawła Kukiza w wyborach z list PiS-u. 

- Były o tym rozmowy między prezesem Kaczyńskim, a Pawłem Kukizem, nawet pewne wstępne deklaracje padły. No oczywiście, to jest przede wszystkim decyzja Pawła Kukiza, który jest jednak w polityce cały czas relatywnie świeży, a do tego mając zupełnie inne zajęcia, bycie rockmanem i bycie politykiem, wbrew temu, co niektórzy mogą sądzić, czasami jednak się dość różni - mówił rzecznik. 

Na ten moment Paweł Kukiz nie zadeklarował się publicznie, czy zdecyduje się na start z PiS-em. Co więcej, polityk nie jest jeszcze pewien, czy w ogóle weźmie udział w wyborach. 

ZOBACZ TAKŻE: Kukizowi u Mazurka puściły hamulce. Padły mocne słowa o dziennikarzach. “Durni, bandziory, praktykująca alkoholiczka”

Express Biedrzyckiej - Robert Pszczel: NATO jest gotowe do radykalnych zmian
Sonda
Czy wybory samorządowe 2023 powinny zostać zorganizowane wiosną 2024?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE