Wybory samorządowe 2018 ZASADY - co się zmieniło?

i

Autor: WOJCIECH STROZYK/REPORTER

Wybory samorządowe 2018: Jak poprawnie oddać głos?

2018-10-16 21:05

W niedzielę 21 października odbędzie się I tura wyborów samorządowych. Jeśli w wyborach na prezydenta miasta, burmistrza lub wójta potrzebna będzie II tura, to ta odbędzie się w niedzielę 4 listopada. Przypominamy, jak prawidłowo oddać swój głos.

W wyborach samorządowych wybierać będziemy radnych sejmiku wojewódzkiego, radnych rad gmin, radnych rad powiatowych oraz prezydentów miast, burmistrzów i wójtów. Oznacza to, że oddać możemy od trzech do czterech głosów.

W wyborach do rady miasta i do sejmiku województwa, głosować można tylko na jedną listę kandydatów, stawiając na karcie do głosowania znak "X" w kratce z lewej strony obok nazwiska jednego z kandydatów z tej listy (wskazując jego pierwszeństwo do otrzymania mandatu).

Postawienie znaku "X" w kratkach z lewej strony obok nazwisk kandydatów umieszczonych na więcej niż jednej liście lub niepostawienie znaku "X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu.

Głosowanie na prezydentów i burmistrzów miast

Jeżeli zarejestrowano więcej niż jednego kandydata, głosować można tylko na jednego z nich. Należy spostawić na karcie do głosowania znak „X” w kratce z lewej strony obok nazwiska tego kandydata, na którego wyborca głosuje.

Postawienie znaku „X” w kratkach z lewej strony obok nazwiska więcej niż jednego kandydata lub niepostawienie znaku „X” w żadnej kratce powoduje nieważność głosu. Jeżeli zarejestrowano tylko jednego kandydata , głosując za wyborem kandydata, stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „TAK” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Natomiast głosując przeciwko wyborowi kandydata stawia się znak „X” w kratce oznaczonej słowem „NIE” z lewej strony obok nazwiska kandydata.

Znak "X" to co najmniej dwie linie przecinające się w obrębie kratki. Jeżeli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów na prezydenta miasta nie uzyska więcej niż połowy ważnie oddanych głosów, w dniu 4 listopada 2018 r., również w godzinach od 7 do 21, zostanie przeprowadzone ponowne glosowanie (tzw. II tura), w którym sposób głosowania i warunki ważności głosu są analogiczne jak w dniu pierwszego głosowania.


Wybory 2018 - jak wygląda poprawnie oddany głos? PKW ma problem

Za kilka dni dojdzie do głosowania w wyborach. PKW nadal ma jednak wątpliwości, które głosy uznać za ważne, a które nie. Nowy kodeks wyborczy zmienił bowiem definicję znaku X i dopuszcza dopiski na kartkach wyborczych. Według oficjalnych informacji Państwowa Komisja Wyborcza jest wręcz zasypywana precyzją w kwestii określenia, który głos uznać za ważny.
Część zędziów uważa, że X zamazany przy jednym kandydacie i postawiony przy innym nazwisku należy uznać za ważny, inni mają wręcz odwrotne zdanie. Według nieoficjalnych informacji wynika, że wersja o odrzuceniu ważności jest bardziej prawdopodobna, gdyż możliwość sfałszowania jest mniejsza.

Kolejnym przypadkiem nad którym debatują sędziowie jest ten, w którym ktoś zamaluje całą kratkę jednym pociągnięciem markera. W tym przypadku opinie również są podzielone. 

Następnym absurdem jest przypadek, gdy ktoś napisze jakieś słowo, zamiast zagłosować np. "lenie". Istnieje ewentualność, że głos będzie ważny, jeśli w obrębie jakiejś kartki przetną się dwie linie z napisu "lenie". Zdaniem części sędziów jest to absurd, ale opinie i w tym zakresie sa podzielone.