Po godzinie 23 Senat przegłosował poprawki do ustawy o wyborach prezydenckich 2020. O najważniejszych ustaleniach, przyjętych przez izbę wyższą polskiego pisaliśmy W TYM MIEJSCU.
Należą do niech przede wszystkim: 10 dni na rejestrację i zbieranie podpisów dla kandydatów, możliwość podpisywania listy poparcia dla kandydata w sposób elektroniczną, zwiększenie zakresu godzinowego otwarcia lokali wyborczych i zwiększenia liczby członków obwodowych komisji wyborczych z 3 do 5. Istotną różnicą jest także to, że Sąd Najwyższy, stwierdzający ważność lub nieważność wyborów, będzie miał na to 16 (a nie 21 jak dotychczas) dni. Poparta została również poprawka przesądzająca o decydującym głosie Państwowej Komisji Wyborczej w podejmowaniu decyzji o przeprowadzeniu wyłącznie głosowania korespondencyjnego na określonym terenie, w związku z sytuacja epidemiczną. Decyzję taką rekomenduje minister zdrowia.
- Jeśli te poprawki zostałyby przyjęte przez Sejm, będziemy mieli gwarancje, że te wybory nie będą budzić wątpliwości. Zwracam się do posłów z PiS, aby poważnie potraktowali to, co komisje proponują - mówił sprawozdawca projektu poprawek, senator Marek Borowski.
Przed godziną 21 w poniedziałek Senat rozpoczął rozpatrywanie ustawy o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej zarządzonych w 2020 roku, z możliwością głosowania korespondencyjnego. Najważniejsze poprawki, przyjęte przez trzy połączone komisje - ustawodawczą, praw człowieka, praworządności i petycji oraz samorządu terytorialnego i administracji państwowej.
Czytaj Super Express bez wychodzenia z domu. Kup bezpiecznie Super Express KLIKNIJ tutaj