Pierwsza tura wyborów prezydenckich odbędzie się, zgodnie z konstytucją, już 20 czerwca. Jeśli w pierwszym głosowaniu żaden z kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów dojdzie do drugiej tury, która odbędzie się dwa tygodnie p pierwszym głosowaniu, czyli 4 lipca.
Przed wyborami odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania dotyczące tego kto, kiedy i gdzie może oddać swój głos:
1. Kto może głosować?
Prawo do udziału w wyborach mają wszyscy Polacy, którzy w chwili rozpoczęcia głosowania mają ukończone 18 lat. Wyjątkiem są jedynie osoby, które – zgodnie z wyrokiem sądu – utraciły prawo wyborcze.
Prezydenta Polski mogą również wybierać osoby, które nie mają polskiego obywatelstwa. Musza jednak spełnić dwa warunki. Nie mogą mieć obywatelstwa żadnego państwa i muszą przedstawić dokumenty potwierdzające, ze pięc lat nieprzerwanie mieszkają w Polsce.
2. Gdzie można głosować
Swój głos w wyborach prezydenckich można oddać w lokalach obwodowych komisji wyborczych na terenie całego kraju. Informacje o tym w którym lokalu znajduje się lista z naszym nazwiskiem po ogłoszeniu terminu wyborów opublikowała Państwowa Komisja Wyborcza.
Obywatele Polski, którzy w czasie wyborów przebywają poza terytorium kraju mogą głosować w polskich placówkach dyplomatycznych (ambasadach) na całym świecie. Oddzielne obwody wyborcze zostaną również stworzone na polskich statkach.
WARTO PAMIĘTAĆ: Jeśli głosujemy poza miejscem stałego zameldowania, musimy mieć specjalne zaświadczenie. Taki dokument można odebrać w urzędzie gminy, gdzie jesteśmy na stałe zameldowani. Termin wydawania zaświadczeń mija w piątek 18 czerwca
3. Jak głosujemy?
Żeby oddać ważny głos trzeba przyjść osobiście do lokalu wyborczego z ważnym dowodem osobistym lub paszportem. Wyjątkiem jest tu tzw. głosowanie przez pełnomocnika. Wtedy do lokalu wyborczego z dowodem tożsamości i wydawanym przez gminę specjalnym upoważnieniem może się zgłosić pełnomocnik głosującego.
Obwodowe komisja wyborcze podczas wyborów prezydenckich będą otwarte od godziny 6 do godziny 20.
Podczas głosowania trzeba pamiętać, że na karcie do głosowania stawiamy JEDEN znak. Jest to KRZYŻYK W KRATCE TUŻ OBOK NAZWISKA WYBRANEGO KANDYDATA. Na karcie do głosowanie nie wolno wprowadzać żadnych zmian, dopisywać, skreślać nazwisk.
Oddanie głosu na więcej niż jednego kandydata automatycznie powoduje, że głos jest nieważny.
Wypełnioną kartę wrzucamy do zaplombowanej urny. Kart do głosowania nie można wynosić poza obwodową komisję wyborczą.
WAŻNE: Członkowie komisji powinni wyjaśnić, jak oddać ważny głos. Jeśli tego nie zrobią można ich o to dopytać. Komisja pod żadnym pozorem nie może jednak wskazywać, na kogo mamy głosować!
4. Co dzieje się głosami po zakończeniu wyborów?
Po zamknięciu lokali wyborczych, czyli po godzinie 20 głosy są liczone w obecności wszystkich członków komisji. Spisywane są dwa protokoły, pierwszy z nich następnie trafia do okręgowej komisji wyborczej i do PKW.
Nasza karta do głosowania, wraz drugim protokołem przekazywana jest władzom samorządowym. Zapieczętowane dokumenty przetrzymywane są do czasu uprawomocnienia się wyniku wyborów. Później wszystkie karty do głosowanie wędrują na makulaturę.
Nie niszczy się tylko tych kart wyborczych, co do których zachodzi podejrzenie, że mogły zostać sfałszowane i są objęte postępowaniem prokuratury.
5. Kiedy poznamy wyniki wyborów?
Ostateczny wynik wyborów zatwierdzony przez Sąd Najwyższy musi zostać ogłoszony najpóźniej w ciągu miesiąca od wyborów.
Wstępne wyniki wyborów będą podawane przez PKW już po zamknięciu lokali wyborczych, po tym jak do Komisji zaczną spływać protokoły głosowania. PKW już w niedzielę będzie ogłaszać wyniki z zastrzeżeniem, że są to dane po zsumowaniu oddanych głosów z np. 50, 60 czy 80 procent obwodów wyborczych.
Najwcześniej przybliżone wyniki wyborów prezydenckich podadzą media, które zleciły sondaże wyborcze. Ankieterzy ośrodków badania opinii publicznej będą prosili o wypełnienie ankiety osoby wychodzące z lokali wyborczych. Wyniki sondaży mogą oczywiście różnić się od danych podawanych przez Państwową Komisję Wyborczą.