Najnowszy sondaż wyborczy: Zjednoczona Prawica z PiS na czele liderem
Wybory parlamentarne planowo mają się odbyć w 2023 roku. W polityce jednak wszystko może się zmienić, a wybory do Sejmu mogą zostać przyspieszono. Cały czas też przeprowadzane są sondaże, które pokazują poparcie społeczeństwa dla partii politycznych. W najnowszym sondażu IBRIS przeprowadzonym na zlecenie radia Zet, liderem jest Zjednoczona Prawica, która może liczyć na poparcie poziomie 35,1 proc. Z kolei Koalicja Obywatelska mogłaby teraz liczyć na 25,3 proc. głosów, a Lewica na 8,9 proc. Kolejne miejsca zajęła w sondażu z wynikiem 8,4 procent Polska 2050 Szymona Hołowni. PSL-Koalicję Polską uzyskała wynik 6,3 proc., a Konfederacja 4,1 procent ankietowanych. Z takim wynikiem Konfederacja byłaby poza Sejmem.
Wybory parlamentarne. PiS w koalicji z Konfederacją? Mocne stanowisko Piotra Mullera
Goszczący w piątek 3 czerwca w radiu Zet rzecznik rządu Piotr Muller zapytany o te wyniki odparł: - Wybory są na szczęście za ponad rok i jestem przekonany, że do tego czasu przekonamy Polaków, że w tym trudnym czasie udało nam się odpowiednio zarządzić działaniami gospodarczymi i międzynarodowymi.
Rzecznik dopytany o to, czy PiS mógłby ewentualnie rządzić z Konfederacją, bo może ona być jedynym możliwym koalicjantem PiS, Muller stanowczo zareagował: - Konfederacja to mogłaby ewentualnie mieć koalicję z PO. Sławomir Nitras bardzo mówił o tym w kuluarach. Nie widzę takiej możliwości, by PiS mógł współrządzić z Konfederacją - podkreślił Muller.
Konwencja PiS. Czy ogłoszone zostanie podwyższenie 500 plus? Rzecznik rządu komentuje
Rzecznik rządu został też zapytany o sobotnią konwencję PiS. Jak przyznał będzie to konwencja podsumowująca dotychczasowe działania władzy, m.in. te z okresu covidu, a także w pierwszych miesiącach konfliktu zbrojnego na terenie Ukrainy. Dopytany, czy należy spodziewać się zmian w 500 plus i podwyższenia świadczenia do poziomu 700 zł, odpowiedział, że nic o tym mu nie wiadomo:
- Nic mi nie wiadomo na temat takiej propozycji. Dowiaduję się o niej z mediów. Nie było dyskusji na posiedzeniu rządu. Czy będą takie plany? Nie wykluczam. Mamy różne analizy różnych programów: obniżki podatków, modyfikacji programów społecznych, ale one zawsze są równoległe do tego, jak wygląda sytuacja ekonomiczna czy gospodarcza. Teraz skupiamy się na obniżeniu podatków czy podatkach sektorowych - ocenił rzecznik rządu.