Cisza rozpoczyna się standardowo 24 godziny przed dniem głosowania. Od tego momentu do zakończenia głosowania nie wolno prowadzić agitacji wyborczej w żadnej formie, nie wolno też podawać wyników przedwyborczych sondaży (również w internecie). W jej trakcie nie można również zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień, czy rozpowszechniać materiałów wyborczych (choć plakaty rozwieszone przed rozpoczęciem ciszy wyborczej nie muszą być zrywane).
Najwyższa grzywna - od 500 tys. zł do 1 mln zł - grozi za publikację sondaży w czasie ciszy wyborczej. O tym, co stanowi złamanie ciszy wyborczej decydują organy ścigania i sądy, a nie Państwowa Komisja Wyborcza. Osoba, która uzna, że naruszono ciszę wyborczą powinna to zgłosić bezpośrednio policji lub prokuraturze.
Zastanawiasz się jak głosować w niedzielnych wyborach. Przygotowaliśmy dla Was specjalny materiał
Wyniki do Europarlamentu 2019 - kiedy poznamy dokładne wyniki? Takie pytanie wszyscy będziemy zadawać sobie już w poniedziałek 27 maja, czyli dzień po oddaniu głosów na swoich faworytów. Komisje wyborcze będą zbierać głosy, a następnie liczyć, by wyniki przekazać jak najszybciej. Zajmie to jednak nawet kilka dni. Szacowane wyniki poznamy już 27 maja, jednak na oficjalne będziemy musieli poczekać nawet do 30.05.2019.
Tak naprawdę jednak już w niedzielę około godziny 21 powinniśmy poznać przybliżone wyniki. Wówczas zaprezentowane zostaną dane "exit poll".
Wyniki do Europarlamentu 2019 - gdzie możemy sprawdzić dokładne wyniki? Te sprawdzić będzie można online na stronie wybory.gov.pl. Pojawi się tam również liczba głosów, jaką otrzymali wszyscy kandydaci.