Wybory 2018. Po emocjonującej, pełnej sporów, kłótni i awantur kampanii wyborczej, przyszedł czas prawdy. Polacy głosowali w wyborach 2018. W zależności od miejsca zamieszkania wybierali radnych do rad dzielnicy, rad miasta, rad powiatu i sejmików wojewódzkich. Oprócz tego głosujowaliśmy na kandydatów na wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Lokale wyborcze otwarte były do godziny 21. Na każdej karcie do głosowania należało zaznaczyć jeden krzyżyk przy jednym kandydacie. Tam, gdzie nie uda się wyłonić zwycięzcy wyborów w I turze, dwa tygodnie później (4 listopada) odbędzie się II tura. W niej rywalizować będzie tylko dwoje kandydatów w poszczególnych miejscowościach.
7.30 Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia, że po wyborach PSL nie wejdzie w koalicję z PiS
6:48 Słupsk: Według informacji podanych na Twitterze przez Roberta Biedronia, jego zastępczyni Krystyna Danilecka-Wojewódzka wygrywa wybory prezydenckie w Słupsku.
6:40 PKW poda frekwencję dopiero po spłynięciu wszystkich protokołów.
6:40 PKW o problemach z dopisaniem się na listę wyborców: Trzeba było spełnić swój obowiązek i zadbać o spełnienie wszystkich formalności. To nie są nowe procedury. Polska jeśli chodzi o rejestry wyborcze to i tak jest Eldorado w Europie. Nie jest winą organów wyborczych, samorządowych, że polski wyborca wszystko robi na ostatnią chwilę - powiedział sędzia Wiesław Kozielewicz z PKW..
6:35 PKW: Poważny incydent w Olsztynie. Zaginęło około 400 kart do głosowania. zaplombowanych.
6:30 Pierwsza poniedziałkowa konferencja PKW: do godz. 22 w niedzielę policja odnotowała 17 podejrzeń przestępstw dot. niszczenia kart do głosowania albo ich wynoszenia z lokalu komisji. W 17 przypadkach policja zajęła się podejrzeniami korupcji wyborczej. Chodziło m.in. o głosowanie za butelkę wódki.
00:30 Kończymy naszą dzisiejszą relację z wyborów samorządowych. Dziękujemy, że byliście z nami!
00:16 Ciekawie będzie również w Gdańsku, gdzie wbrew prognozom w I turze przepadł kandydat Koalicji Obywatelskiej, Jarosław Wałęsa. W drugiej turze o prezydenturę nadmorskiego miasta powalczy młody Kacper Płażyński (PiS) z piastującym od lat to stanowisko Pawłem Adamowiczem.
0:06 Jak przyjęli wyniki głosowania Rafał Trzaskowski i Patryk Jaki?
Zdjęcia to dokumentujące możecie zobaczyć w tym artykule:
Tak świętował Trzaskowski. Zobacz, jaką minę miał Jaki [ZDJĘCIA]
23:55 Prof. Rafał Chwedoruk w rozmowie z SE ocenił zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w Warszawie. Jak mówił: - Na pewno niespodzianka. Mimo słabego początku kampanii Trzaskowskiemu udało się jednak zamknąć sprawę w jednej turze. Tego chyba się nikt nie spodziewał. Wzmacnia to oczywiście samego Trzaskowskiego, ale i Grzegorza Schetynę. Z drugiej strony oznacza to ogromne kłopoty dla Zbigniewa Ziobry. I to od razu z dwóch powodów. Po pierwsze z powodu tego, że skierowanie do Trybunału Konstytucyjnego sprawy Trybunału Sprawiedliwości UE musiało zmobilizować zwolenników liberalnej opozycji. Po drugie ze względu na bardzo słaby wynik Patryka Jakiego. Do tej pory PiS zawsze miał swojego kandydata w drugiej turze wyborów warszawskich. Teraz okazuje się, że mimo tylu sił rzuconych na Warszawę i jednak wystawieniu kandydata niebędącego członkiem PiS, doszło do fiaska tej operacji. Prędzej czy później rachunek dla obu panów zostanie wystawiony bardzo słony.
Całość TUTAJ.
23:44 Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało wg sondaży 16,6 proc. głosów. Cztery lata temu wiele osób zarzucało, że ze wzgledu na to, iż w głosowaniu były użyte książeczki, PSL miało więcej szczęścia i dlatego uzyskało bardzo dobry wynik. Co więcej, pojawiało się sporo głosów, że tamte wybory były sfałszowane. Ponowny dobry wynik w wyborach sprawił, że partia na swoim Twitterze tuż po ogłoszeniu wyników postanowiła zamieścić żartobliwy wpis, który szybko zyskał dużą liczbę polubień:
23:36 W I turze najprawdopodobniej rozstrzygnęły się również wybory w Poznaniu (gdzie kolejną kadencję wywalczył Jacek Jaśkowiak) oraz w Lublinie (gdzie ponownie wygrał Krzysztof Żuk).
Tymczasem zwycięstwo Rafała Trzaskowskiego w I turze zaskoczyło również autorów poniedziałkowej okładki "Newsweeka":
23:29 PiS wygrało w 9 województwach, co podkreślił w swoim przemówieniu Jarosław Kaczyński. W rozmowie z SE prof. Antoni Dudek zauważa, że wcale nie musi to oznaczać sukcesu tej partii. Co więcej, prognozuje, że rządzić będzie ona w 2-3 województwach. Jak argumentował: - To, że matematycznie wygrał wybory do sejmików, nie znaczy, że będzie rządzić w więcej niż dwóch, trzech województwach. A to jedyny sukces PiS w tych wyborach. Wielkie miasta – zdecydowanie klęska (...) Ale nie został zrealizowany najważniejszy cel kampanii, czyli zabicie PSL. Ludowcy uzyskali najprawdopodobniej bardzo dobry wynik do sejmiku. To w połączeniu z wynikiem Koalicji Obywatelskiej oznacza, że na tym szczeblu najprawdopodobniej rządzić będzie sojusz Koalicja Obywatelska – PSL. Ale nie PiS. Oczywiście PiS uzyska władzę może w trzech lub czterech województwach. Ale liczył na pewno na więcej, niż będzie miał.
Cała rozmowa z prof. Dudkiem TUTAJ.
23:19 Ciekawie zapowiada się dalsza rywalizacja w Kielcach:
23:07 Według sondaży exit poll, w II turze wyborów na prezydenta Szczecin spotkają się – walczący o reelekcję urzędujący prezydent miasta Piotr Krzystek i kandydat Koalicji Obywatelskiej Sławomir Nitras. Wstępne wyniki urzędującymi prezydentowi dają 43,1 proc. głosów, a Sławomirowi Nitrasowie 25,5 proc. głosów.
Tymczasem publicysta Andrzej Stankiewicz w rozmowie z SE ocenił m.in. wynik Koalicji Obywatelskiej, mówiąc: - Byłbym natomiast ostrożny co do przeceniania wyników Koalicji Obywatelskiej. Są na tę chwilę o ponad 1/3 mniejsze od wyniku, który samodzielnie uzyskał PiS. To klęska KO jako projektu. Wyraźnie widać, że ludzie uciekający od PiS nie uciekają do KO, ale do SLD lub Bezpartyjnych Samorządowców czy Kukiz’15. KO nie okazała się żadnym magnesem. Schetyna będzie mówił, że to sukces. Jednak ja tak nie uważam.
Cała opinia Stankiewicza o wynikach wyborów TUTAJ.
22:58 Z pierwszych nieoficjalnych informacji wynika, że w Gliwicach Zygmunt Frankiewicz wygra w pierwszej turze z poparciem sięgającym nawet 70 proc. Jest o tyle ciekawe, że jest to zdecydowany rekordzista, ponieważ jest najdłużej urzędującym prezydentem w naszym kraju. Gliwicami rządzi już od 25 lat.
Swoje stanowisko w I turze obronił również Roman Smagorzewski w podwarszawskim Legionowie, o którym głośno było w trakcie kampanii wyborczej ze względu na jego seksistowskie żarty.
22:47 Marszałek Senatu, Stanisław Karczewski z PiS na swoim Twitterze ocenił warszawskie wyniki, pisząc: - Minister Jaki wykonał bezbłędnie, perfekcyjnie Lutza, Loopa i Axla z czterema obrotami. Jego konkurent przewracał się i tłukł o lód. A sędziowie mimo wszystko jemu dali szóstki. Mnie to burzy, ale werdykt jest werdyktem.
Tymczasem w rozmowie z SE publicysta Rafał Ziemkiewicz ocenił wyniki do sejmików wojewódzkich, mówiąc: - Jeśli chodzi o wynik do sejmików wojewódzkich, to w tym przypadku kluczowy jest wynik PSL. Zwłaszcza że PSL jest taką wiejską odnogą PO. Pamiętajmy, że cała siła PiS skupiła się na tym, aby wygrać z PSL. Wynik ludowców ukazuje, że PiS poniósł w tej kwestii porażkę. Jednak z drugiej strony partia rządząca może ogłosić swoje zwycięstwo, bo góruje nad PO. Funkcjonalnie jednak zwycięstwo PiS nie przełoży się w tych proporcjach na władzę w sejmikach. Co gorsza, silna pozycja PSL w terenie daje im dobre wyjście do wyborów sejmowych. A to może być w pewnym sensie spory problem.
Ziemkiewicz odniósł się też do wyników warszawskich (TUTAJ)
22:33 Przegrywać też trzeba umieć. Ten wpis Patryka Jakiego (zważywszy na fakt, jak negatywna atmosfera towarzyszyła jego walce z Trzaskowskim) spotkał się z ogólnym, bardzo pozytywnym odzewem w sieci:
22:16 Znamy też wstępne wyniki w innych miastach. Jak się okazuje, nie tylko w Warszawie może nie odbyć się II tura w wyborach samorządowych:
Katowice: Sensacji nie było. Marcin Krupa ponownie prezydentem
Wybory 2018 Łodź. Zdanowska GROMI rywali. Czy będzie mogła objąć urząd?
Wybory 2018. Białystok. Wyborcy nie mieli wątpliwości. Truskolaski obronił stanowisko
Wybory 2018. Wrocław. Zdecydowany zwycięzca. II tura może się nie odbyć
21:45 Tak wygląda wynik sondażowy w Warszawie. Wygranym jest Rafał Trzaskowski:
21:35 Pierwsze emocje powoli opadają. Warto spojrzeć na wyniki sondażowe exit poll chłodnym okiem. Na trzecim miejscu znalazło się PSL. Polskie Stronnictwo Ludowe uzyskało wg sondaży 16,6 proc. głosów. Cztery lata temu wiele osób zarzucało, że ze wzgledu na to, iż w głosowaniu były użyte książeczki, PSL miało więcej szczęścia i dlatego uzyskało dobry wynik. Niektórzy dopatrywali się przypadku, a nawet spiskowych teorii. Tymczasem teraz, gdy karty do głosowania były w formie tzw. płachty PSL znów ma bardzo dobry wynik w Sejmikach.
21:21 Patryk Jaki: - Chcę pogratulować Rafałowi Trzaskowskiemu. Zrobiliśmy wszystko, co dało się zrobić.
21:00 Sondażowe wyniki: w Warszawie wygrywa Rafał Trzaskowski z wynikiem 54,1 proc, Patryk Jaki zdobył 30,9 proc.
Wyniki sondażowe do Sejmików: PiS 32,3 proc., Koalicja Obywatelska (PO i N.) 24,7 proc., PSL 16,6 proc. , Kukiz'15: 6,3 proc., Bezpartyjni Samorządowcy: 6,3 proc. SLD i Lewica Razem: 5,7 proc., Wolność 1,5 proc., Razem 1,4 proc., Ruch Narodowy 1,2 proc., Zieloni 1 proc.
Jarosław Kaczyński: - Wygraliśmy po raz czwarty. Jeśli to zostanie potwierdzone, to będziemy mogli starać się o władzę w Sejmikach, będziemy mogli walczyć w wielu miastach w II rundzie i bardzo ciężko pracować.
Grzegorz Schetyna: - Chcę podziękować tym, którzy poszli do wyborów. (...) Podziękować Katarzynie Lubnauer i Barbarze Nowackiej. Schetyna gratuluje Trzaskowskiemu: - Będzie prezydetnem Warszawy przez następne lata!
Trzaskowski: - Chcę podziękować wszystkim warszawiakom, mam nadzieję, że te wyniki się potwierdzą. To zobowiązuje do bardzo ciężkiej pracy, chcę podziękować rodzinie.
Barbara Nowacka: - Współpraca ma sens. W Warszawie krzyczymy Rafała, w Łodzi Hanka, a w całej Polsce Koalicja Obywatelska. Tylko zjednoczeni zatrzymamy PiS.
Frekwencja wyniosła 51,3 proc.
20:26 W Wielkopolsce doszło na razie do 55 incydentów złamania ciszy wyborczej. Są to wykroczenia związane ze zrywaniem albo kradzieżą plakatów wyborczych lub malowaniem na plakatach. Policja nie odnotowała żadnych zdarzeń, które mogłyby zagrozić przebiegowi wyborów.
W Pile policja została zawiadomiona, że przy wejściu do jednego z lokali wyborczych ktoś umieścił baner wyborczy. Mundurowi traktują to jako zakłócenie ciszy wyborczej.
20:25 Jak podaje radio ZET na Twitterze, w Złotoryi, w trzech komisjach wyborczych, część wyborców dostała karty do głosowania z niewłaściwych okręgów. Dyrektor delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Jeleniej Górze podał, że może to skutkować powtórzeniem wyborów w tych okręgach wyborczych.
20:20 Już niewiele czasu pozostało, by zagłosować. Przypominamy, że o godzinie 21 zostanął zamknięte wszystkie lokale wyborcze w Polsce.
19:55 Na warszawskim Żoliborzy głosował Jarosław Kaczyński. Oto jak to wyglądało:
19:15 Tak głosowała Jolanta Kwaśniewska. Była pierwsza dama jak zawsze stylowa, wystarczy spojrzeć na torebkę:
18:35 Konferencja prasowa PKW. Oto najnowsze dane. Do godziny 17.00 frekwencja w kraju wyniosła: 41,65 proc.
Jeśli chodzi o województwa najwyższa frekwencja była w woj. mazowieckim: 45,41 proc., a najniższa w woj. opolskim: 37 proc.
PKW przekazuje, że: - Nie otrzymaliśmy żadnych informacji, które by wskazały, że cisza wyborcza zostanie przedłużona. Oznacza to, że lokale wyborcze będą czynne do godziny 21.00.
Jeśli chodzi o incydenty wyborcze do godz. 16.00 odnotowano ich 595.
18.15 U Pawła Kukiza głosowali całą rodziną. Zdjęciem pochwaliła się jedna z córek, Pola:
18:02 A tak głosowali celebryci:
17:30 W Drawsku Pomorskim ( zachodniopomorskie ), przed jednym z lokali wyborczych doszło do zakłócenia ciszy wyborczej. Mężczyzna mieszkaniec Drawska namawiał głosujących do oddania głosu na jednego z kandydatów do rady miasta. O incydencie została poinformowana miejscowa policja, która podejmie działania wyjaśniające po otrzymaniu protokołu od komisji wyborczej.
17:20 Lech Wałęsa też głosował. Zdjęcia z głosowania zamieścił w Internecie, jak to on, zapalony internauta.
17:22 Jak podał portal TVN Warszawa, do jednego z lokali wyborczych, przyszła przewodnicząca, która była pod wpływem alkoholu.
17:18 W obwodzie wyborczym nr 34 w Słupsku (woj. pomorskie) wyborcom wydawano złe karty do głosowania. Gdy wyborcy szli do urn w Szkole Podstawowej nr 2 przez 1,5 godziny głosowali na kandydatów na miejskich radnych z niewłaściwego okręgu. Nie wiadomo, ile błędnych głosów w tym czasie oddano. - Według naszych wyliczeń była to niewielka liczba, to było 38 kompletów kart. Ta liczba może się zmieniać ze względu na to, że my oczywiście nie wiemy ile tam do tej urny wpadło. Natomiast na podstawie naszych wyliczeń szacunkowych będzie to poniżej 40 kart - tłumaczy Wojciech Szulc Przewodniczący Obwodowej Komisji Wyborczej nr 34 w Słupsku.
- Na ten moment nie ma decyzji, żeby z tego powodu miała być przedłużona cisza wyborcza. Prawdopodobnie nie będzie, ale w tej chwili nie do nas ta decyzja należy. Być może inne decyzje będą podejmowane, na ten moment nic takiego nie zostało tutaj ustalone - wyjaśnia Justyna Celińska, Komisarz Wyborczy w Słupsku. Z kolei protesty w tej sprawie mogą zlożyć kandydaci, na których przez pomyłkę nie można bylo głosować.
17:00 Około południa do krośnieńskiej komendy zgłosił się jeden z kandydatów. Poinformował on policję o nieumieszczeniu jego danych na liście do głosowania. - Przyjęliśmy zawiadomienie dotyczące przestępstwa z artykułu 248 kodeksu karnego - potwierdził Rzecznik Prasowy Policji w Krośnie Paweł Buczyński. - Dotyczy ono nieprawidłowości w zakresie wyborów i ustalamy okoliczności tego zdarzenia. Policjanci z krośnieńskiej komendy sprawdzają dlaczego tak się stało, czy to był błąd, czy to było celowe działanie, czy zaniechanie, czy jakakolwiek inna przyczyna. - Najważniejsza informacja jest taka, że na chwilę obecną nazwisko tego kandydata widnieje już na właściwej liście i wszystko odbywa się bez przeszkód - dodaje Paweł Buczyński.
16:55 Celebryci też poszli na wybory. W mediach społecznościowych pochwalili się zdjęciami. Wśród tych, którzy zagłosowali była Barbara Kurdej-Szatan z mężem:
16:36 Pojawiły się informacje, że ci, którzy dopisywali się do spisu wyborców nie mogli wziąć udziału w głosowaniu. Dotyczyło to osób, które dopisywały się drogą elektroniczną. Taki problem pojawił się w różnych miejscach Polski. Ministerstwo Cyfryzacji skomentowało sprawę na Twitterze: - Wszystkich tych, którzy złożyli elektroniczny wniosek o wpis do rejestru wyborców i nie mogli dziś zagłosować, informujemy: winna nie jest ani platforma ePUAP, ani źle działająca usługa. O powody należy pytać organy gmin. To one wydają decyzje o wpisie.
Na stronie ministerstwa pojawił się komunikat: - (...) Jest nam przykro i jesteśmy zaskoczeni informacjami o tym, że niektóre osoby, które składały wnioski elektronicznie nie mogły ostatecznie zagłosować. Ale o powody tego należy pytać dany urząd gminy. To nie Ministerstwo Cyfryzacji wydaje bowiem decyzje o wpisie, a właśnie organy gmin. Powodów takiej sytuacji może być wiele, jednak z pewnością żadnym z nich nie jest wadliwa e-usługa, czy też platforma ePUAP.
16:23 Do lokalu wyborczego udał się też prezydent Andrzej Duda, towarzyszyła mu pierwsza dama Agata Kornhauser-Duda. Para prezydencka głosowała w Krakowie, w lokalu umieszczonym w Szkole Podstawowej nr 109 przy ul. Józefa Mackiewicza 15. Dlaczego w Krakowie? Bo tam cały czas są zameldowani:
15:13 Zakopane. Wybory zostaną powtórzone? - Jedna z obwodowych komisji wyborczych w Zakopanem wydawała głosującym karty do głosowania z niewłaściwego okręgu. O fakcie członkowie komisji zorientowali się dopiero przed godz. 13. Niewykluczone, że konieczna będzie tam powtórka wyborów" - infomuje Gazeta Wyborcza
14:40 Tak głosował Rafał Trzaskowski
13:36 Frekwencja: Do godziny 12:00 wydano 4,6 milionów kart - 15,62 proc. Najwyższa frekwencja zanotowana została w Warszawie. W porównaniu z 2014 rokiem frekwencja w wyborach samorządowych w skali kraju jest wyższa, 4 lata temu o godz. 12:00 wynosiła ona 14,59 proc.
13:35 PKW informuje, że 3 osoby zostały zatrzymane w związku z wyniesieniem i zniszczeniem kart do głosowania.
13:30 Konferencja PKW. 416 zgłoszeń na policji dotyczących możliwych przypadków złamania ciszy wyborczej. Za chwile pierwsze dane o frekwencji.
14:30 W Poznaniu do godziny 12.00 frekwencja wyniosła 13,98 procent.
13:25 W Sławnie ( zachodniopomorskie ) w Obwodowej Komisji Wyborczej nr 4 wydano niewłaściwe karty do głosowania na radnych. Prawdopodobnie było ich kilkanaście. Nie można tego zweryfikować do czasu zakończenia głosowania.
12:42 Poszedł głosować z 2 promilami. Dotychczas 21 incydentów, głównie dot. naruszenia ciszy i niszczenia / usuwania plakatów. W Boguszycach (pow. łomżyński) policjanci zatrzymali i umieścili do wytrzeźwienia 35-latka, który po otrzymaniu kart do głosowania zaczął zachowywać się arogancko, po zwróceniu mu uwagi opuścił lokal i został ujęty przez policjantów. Miał ponad 2 promile alkoholu.
12:31 W Wielkopolsce były do tej pory trzy incydenty związane z naruszeniem ciszy wyborczej. W Jarocinie ktoś zerwał dwa plakaty kandydatów do samorządu. W Pile zniszczony został baner wyborczy. Sprawcą był 19-latek. Został już ukarany mandatem. W Śremie natomiast dyżurny policji przyjął zgłoszenie o naruszeniu ciszy wyborczej. - Kierowca samochodu marki Chrysler jeździł po mieście z naklejonym plakatem swojej żony, kandydatki do rady miasta - tłumaczy nadkom. Ewa Kasińska z KPP Śrem. Mężczyzna tłumaczył, że nie wiedział, iż w ten sposób narusza ciszę wyborczą.
12:03 W nocy nieznani sprawcy włamali się do przedszkola na oś.Nałkowskich w Lublinie, gdzie mieści się lokal wyborczy. Do samego lokalu się nie dostali-pieczęcie zostały nienaruszone. Mimo to lokal otwarto z półgodzinnym opóźnieniem. Nikt w tym czasie nie przyszedł głosować. Z przedszkola zaś zniknął sprzęt RTV
11:50. Były premier i szef Rady Europejskiej Donald Tusk juz zagłosował. Towarzyszyły mu żona i rozpromieniona córka.
11:30 W Wielkopolsce pierwsze godziny głosowania przebiegają spokojnie. Lokale wyborcze zostały otarte punktualnie, a policja jak do tej pory nie ma sygnałów o żadnych incydentach.
11:20 Tak głosował wiceminister Patryk Jaki. ZDJĘCIA:
11:00 Tak głosował Władysław Kosiniak Kamysz
10:57 Tak głosował Marek Kuchciński, marszałek Sejmu.
10:50 Cisza wyborcza została przedłużona do godziny 21:13
10:10 - Jedna z komisji rozpoczęła pracę dopiero o 7.30, ponieważ doszło do włamania do budynku. W dwóch komisjach nie było prądu - mówi Magdalena Pietrzak szefowa KBW.
10:05 Konferencja PKW. - Odnotowano 385 czynów, które mogą stanowić przestępstwa bądź wykroczenia związane z wyborami - podaje PKW. Brak danych o frekwencji.
9:45 Udziałem w wyborach chwalą się również przedstawiciele duchowieństwa.
9:26 Tak głosował premier Mateusz Morawiecki
9:25 Tak głosowała Barbara Nowacka.
9:15 Uwaga żartownisie z Twittera PKW zapowiada kontrolę tej platformy
8:36 Z dotychczasowych informacji wynika, że od momentu ogłoszenia ciszy wyborczej odnotowano 41 zgłoszenia jej złamania. Wszystkie informacje sprawdza policja.
8:20 Jak podaje TVP Info w jednym z lokali wyborczych na warszawskim Mokotowie swój głos w wyborach oddał premier Mateusz Morawiecki. Szefowi rządu towarzyszyła córeczka.
8:11 Wyjątkowy czarny humor w ten niedzielny poranek udzielił się pracownikom jednego z zakładów pogrzebowych wyludniającego się Bytomia.
8:05 Najmłodszy kandydat w tych wyborach ma 18 a najstarszy 92 lata :) Jak widać wiek w przypadku wyborów nie gra roli.
7:48 Trwa głosowanie w wyborach samorządowych. W ciągu dnia PKW zapowiedziała cztery konferencje prasowe, które odbędą się kolejno o 9.15,13:30, 18:30 i 21:30. Pierwsze dane dotyczące frekwencji podane zostaną o 13:30. Dotyczyć będą sytuacji z godziny 12:00
7:35 Pierwsze osoby już zagłosowały, niektórzy postanowili pochwalić sie tym w interencie.
7:00 Wybory samorządowe 2018 rozpoczęte. Polacy wybierają swoich przedstawicieli do władz lokalnych. Głosowanie zakończy się o 21:00. Wtedy podane też zostaną wstępne, sondażowe wyniki głosowania.
6:34 Do otwarcia lokali wyborczych pozostało niewiele ponad 20 minut. Według danych Państwowej Komisji Wyborczej uprawnionych do głosowania jest 30 240 272 Polaków, którzy będą głosować w 26 983 obwodach. W skali kraju wybierzemy 1547 wójtów, 823 burmistrzów oraz 106 prezydentów. Łącznie o wszystkie stanowiska walczyć będzie 191 720 kandydatek i kandydatów, 60 procent z nich to mężczyźni, 40 procent to kobiety. Średnia wieku osoby kandydującej to 47 lat