Jak głosować? Do lokalu wyborczego należy zabrać ze sobą dokument tożsamości. Po potwierdzeniu danych personalnych członek komisji wyda kartę do głosowania. Zawierać ona będzie trzy pytania oraz odpowiedzi (TAK lub NIE) przy każdym z nich. Należy wybrać jedną odpowiedź i zakreślić X w kratce przy niej się znajdującej. Co ważne, wpisanie dwóch znaków X lub brak znaków X w dwóch kratkach pod jednym pytaniem sprawi, że w zakresie tego pytania głos będzie nieważny. Można jednak udzielić odpowiedzi na jedno lub dwa pytania, i będą się one liczyć. Po udzieleniu odpowiedzi kartę należy wrzucić do urny, która znajduje się w lokalu wyborczym
Godziny otwarcia lokali? Lokale wyborcze czynne będą od 6 rano do 22 wieczorem. Kto może głosować? Prawo udziału w referendum ogólnokrajowym ma obywatel polski, który: najpóźniej w dniu głosowania kończy 18 lat; nie został pozbawiony praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; nie został ubezwłasnowolniony prawomocnym orzeczeniem sądu; nie został pozbawiony praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu.
Na jakie pytanie będziemy odpowiedać? W referendum obywatele będą mogli wyrazić swoje zdanie w trzech tematach: 1. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem jednomandatowych okręgów wyborczych w wyborach do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej? 2. Czy jest Pani/Pan za utrzymaniem dotychczasowego sposobu finansowania partii politycznych z budżetu państwa? 3. Czy jest Pani/Pan za wprowadzeniem zasady ogólnej rozstrzygania wątpliwości co do wykładni przepisów prawa podatkowego na korzyść podatnika?
Ile kosztuje referendum? Beata Tokaj, szefowa Krajowego Biura Wyborczego koszt referendum oszacowała na około 90 milionów złotych. Kiedy referendum jest ważne? Ponad 50 procent uprawnionych do głosowania musi wziąć udział w referendum, aby było ono ważne.