WSTRZĄSAJĄCY raport NIK! Gigantyczne kolejki do lekarzy specjalistów

2016-02-04 16:16

To już pewne! Średni czas oczekiwania w kolejce do lekarza specjalisty, wydłuża się, tak wynika z najnowszego raportu przygotowanego przez Najwyższą Izbę Kontroli. Najgorzej jest jeśli chodzi o wizytę w poradniach: okulistycznych, neurologicznych, kardiologicznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, tomografii komputerowej. Pacjenci, aby dostać się do lekarza, muszą czekać wiele dni.

Od lat wiadomo, że kolejki do lekarzy specjalistów są długie. Najwyższa Izba Kontroli zbadała stan polskiej służby zdrowia. Niestety, raport NIK, który dotarł został przekazany PAP. Raport pokazuje też, że w wielu regionach Polski brakuje specjalistycznych poradni, a w kolejce do specjalisty trzeba czekać miesiącami. Z badań NIK wynika, że kolejki wydłużyły się w obszarach wszystkich świadczeń medycznych. Jednak najgorzej jest w poradniach: okulistycznych, chirurgii urazowo-ortopedycznej, tomografii komputerowej oraz kardiologicznych i neurologicznych. W tych przychodniach kolejki wydłużyły się od 1 proc. do 35 proc.  Łatwo zauważyć, że chodzi o te przychodnie i specjalistów, do których chorzy udają się najczęściej.

Jak podaje raport, w zależności od województwa, rożni się czas oczekiwania na przyjęcie do lekarza. Wyliczony został średni czas oczekiwania do pięciu najbardziej obleganych poradni. Dane porażają! W poradniach okulistycznych jest to 88 dni, kardiologicznych - 106 dni, chirurgii urazowo-ortopedycznej - 60 dni, neurologicznych - 64 dni. Takie dane podali kontrolerzy z NIK, to właśnie o takim czasie do realizowania świadczeń byli informowani pacjenci w chwili zapisu. Natomiast narodowy Fundusz Zdrowia podał, że czas realizacji świadczeń wynosił:  w poradniach okulistycznych 53 dni, w poradniach kardiologicznych 97 dni, na chirurgii urazowo-ortopedycznej 34 dni, a w poradniach neurologicznych 39 dni.

Raport NIK przeraża też dlatego, że pokazuje braki niekórych specjalistów w województwach. I tak np. w województwie warmińsko-mazurskim nie ma ani jednego specjalisty w zakresie geriatrii. Raport porównuje sytuację 2013 roku z rokiem 2014.

Zobacz: Darmowe leki dopiero od września

Nasi Partnerzy polecają