Współzałożyciel partii PO zdradza: Donald Tusk wziął ślub kościelny by zostać premierem

2014-08-12 4:00

Były bliski współpracownik Donalda Tuska (57 l.), współzałożyciel PO Jacek Merkel (60 l.), zdradził, dlaczego po 27 latach od ślubu cywilnego lider partii rządzącej zdecydował się na ślub kościelny. - Bo chciał zostać premierem - przekonuje Merkel. Co na to duchowni? - Aby wziąć ślub kościelny, trzeba mieć szczere intencje, gdyż małżeństwo zawarte np. dla celów politycznych może być nieważne - komentuje nam ksiądz Dariusz Oko (54 l.).

Już w 2005 roku wielu polityków powątpiewało w szczere intencje Tuska. Ślub cywilny z Małgorzatą Sochacką wziął w 1978 r. Przez następne lata nie przeszkadzało im to, że nie przysięgali sobie miłości przed Bogiem. Urodziły się im dzieci - Michał i Katarzyna. I nagle, tuż przed wyborami prezydenckimi i parlamentarnymi, wzięli ślub kościelny. Lider PO przekonywał wówczas, że wrócił na łono Kościoła dzięki papieżowi Janowi Pawłowi II. Sakramentu małżeństwa podczas skromnej uroczystości w katedrze oliwskiej udzielił im sam arcybiskup Tadeusz Gocłowski (83 l.).

- Nie ukrywam, że największe znaczenie miały moje rozmowy i spotkania z arcybiskupem Gocłowskim i przyjaciółmi. To oni przekonywali mnie, że mój powrót do Kościoła ma głęboki sens - przekonywał wówczas Tusk. Innego zdania jest Jacek Merkel, który twierdzi, że przyczyny pojednania Tuska z Bogiem były inne. - Zrobił to dlatego, że wiedział, że jeśli chce być premierem tego narodu, to jest oczekiwane, że będzie normalnym katolikiem. Co nie oznacza, że to jest człowiek, który pada na kolana przed biskupami, bo w polskim katolicyzmie tych, co się słuchają biskupów, jest mniejszość - stwierdza Merkel w wywiadzie dla "Polska. The Times".

Czytaj też: Małgorzata Tusk zdradza: Teściowa mówi premierowi jak rządzić

Co na to duchowni? - Nie wiemy, skąd Jacek Merkel ma te informacje. Czy premier Donald Tusk zwierzał się jemu? Pan Jezus kazał być ostrożnym w osądzaniu innych. To, że Tusk wziął ślub przed kampanią wyborczą, to mógł być wynik jego dojrzałości, głębokich osobistych decyzji. Aby wziąć ślub kościelny, trzeba mieć szczere intencje, gdyż małżeństwo zawarte np. dla celów politycznych może być nieważne. Nie sądźcie, a nie będziecie sądzeni - podsumowuje ks. Oko. Politycy PO nie chcieli nam komentować sprawy wypowiedzi Jacka Merkela.

Ślub może być nieważny

- Aby wziąć ślub kościelny, trzeba mieć szczere intencje, gdyż małżeństwo zawarte np. dla celów politycznych może być nieważne. Nie wiemy, skąd Jacek Merkel ma te informacje, czy premier zwierzał się jemu? To, że Tusk wziął ślub przed kampanią wyborczą, to mógł być wynik jego dojrzałości.

Odśwież swoją szafę już teraz - z rabatem! Promocje na modę w najlepszym wydaniu na stronie bonprix rabaty.