SEJM PROTEST PO

i

Autor: Tomasz Radzik SEJM PROTEST PO

Wotum nieufności dla rządu. Co oznacza? [NOWE INFORMACJE]

2017-03-17 16:05

W piątek w Sejmie Platforma Obywatelska zapowiedziała złożenie wniosku o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło. Przypuszcza się, że jako kandydat na nowego premiera zgłosi się lider tej partii Grzegorz Schetyna. Inicjatywę tę poprzeć ma Nowoczesna zaś rządu bronić nie zamierza również PSL oraz Kukiz'15 (tu lider zapowiedział możliwość opuszczenia głosowania oraz brak dyscypliny partyjnej).    

Jak argumentował szef klubu PO Sławomir Neumann konieczność złożenia takiego wniosku: - Składamy wniosek o wotum nieufności dla Beaty Szydło i całego jej rządu głównie w kontekście tego, co wydarzyło się w Europie - tej próby niedopuszczenia do reelekcji Donalda Tuska. Uważamy, że to było działanie wbrew polskiej racji stanu. To było coś, co nie tylko ośmieszyło nas w Europie, ale obnażyło kompletny upadek polityki zagranicznej PiS. Przyznał, że zdaje sobie sprawę z arytmetyki sejmowej i nikłych szans na zmianę rządu, jednakże: - PiS pewnie stanie murem za Beatą Szydło, ale prawem opozycji jest to, żeby taki wniosek składać.

W uzasadnieniu wniosku mają się ponadto znaleźć inne oskarżenia względem rządu, takie jak np. odejścia z wojska, ustawy umożliwiającej wycinkę drzew czy też zmianach w edukacji i wymiarze sprawiedliwości. Zgodnie z konstytucją, wniosek o konstruktywne wotum nieufności musi zawierać nazwisko kandydata na nowego premiera. Z ostatnich wypowiedzi polityków PO wynika, że może być to szef partii Grzegorz Schetyna.

Pomimo wsparcia opozycji inicjatywa PO nie ma wielkich szans powodzenia. PiS, wraz z posłami Solidarnej Polski i Polski Razem, dysponuje w Sejmie większością 234 posłów. Tymczasem zgodnie z art. 158 konstytucji, Sejm wyraża Radzie Ministrów wotum nieufności większością ustawowej liczby posłów (co najmniej 231) na wniosek zgłoszony przez co najmniej 46 posłów i wskazujący imiennie kandydata na Prezesa Rady Ministrów. Głosowanie nad wnioskiem odbywa się nie wcześniej niż po upływie 7 dni od jego złożenia.

AKTUALIZACJA

PO w piątkowe popołudnie zaprezentowała w Sejmie wniosek o konstruktywne wotum nieufności dla rządu Beaty Szydło, aczkolwiek złoży go formalnie dopiero w przyszłym tygodniu. Najpierw zapowiedziano konsultacje z innymi ugrupowaniami opozycyjnymi. Kandydatem na premiera został, zgodnie z przewidywaniami, Grzegorz Schetyna. Jak mówił dziennikarzom Sławomir Neumann: - Dzięki temu wnioskowi będzie mogła odbyć się poważna i merytoryczna debata nad stanem Polski. Z pewnością można powiedzieć, że Grzegorz Schetyna nie zostanie jeszcze premierem, ale będzie nim za 2,5 roku. Ten wniosek składamy dla debaty.

Zobacz także: Tajemnice mieszkania Kukiza. Oto nowe ustalenia