Zapis relacji

Oto, co robiły razem pierwsze damy. Wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce. Relacja na żywo [05.04.2023]

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Warszawy wraz z żoną, Ołeną Zełenską - pierwszą damą Ukrainy. To pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego przywódcy w Polsce od dnia wybuchu wojny na Ukrainie, czyli od 24 lutego 2022 roku. Co prawda prezydent Zełenski bywał w Polsce w ostatnim czasie, ale były to wizyty robocze. Jak przebiegała wizyta Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie, z kim się spotkał prezydent Ukrainy?

Na żywo

Wołodymyr Zełenski w Polsce. Relacja na żywo 5.04.2023

Witajcie w relacji na żywo z wizyty Wołodymyra Zełenskiego i jego żony Ołeny Zełenskiej w Polsce. Tutaj znajdziecie wszystkie najważniejsze informacje o tym historycznym wydarzeniu. Zapraszamy do śledzenia polityka. se.pl!
 

19:18

Były ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca podkreślił ważną rolę wziyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce w zacieśnianiu relacji polsko-ukraińskich.

- Zełenski podziękuje Polakom. Ta wizyta będzie odbywać się w bardzo ważnym momencie. Z pewnością omówione zostaną w Warszawie wspólne działania, by wzmacniać międzynarodową koalicję antyputinowską - mówił w rozmowie z WP.

19:32

W związku z wizytą Wołodymyra Zełenskiego w Polsce Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji ogłosiło specjalne rozporządzenie. Dotyczy zakazu noszenia lub przemieszczania w stanie rozładowanym wszelkiego rodzaju broni na obszarze miasta stołecznego Warszawy w dniu 5 kwietnia 2023 r.

- Wprowadzenie czasowego zakazu noszenia broni lub przemieszczania jej w stanie rozładowanym jest uzasadnione koniecznością zapewnienia odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa podczas mającej odbyć się w Polsce w dniu 5 kwietnia 2023 r. oficjalnej wizyty prezydenta Ukrainy, Pana Wołodymyra Zełenskiego - czytamy w uzasadnieniu.

20:30

Dr Barbara Brodzińska-Mirowska z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oceniła, jakie znaczenie dla Polski, Ukrainy, ale i świata ma przyjazd Wołodymyra Zełenskiego. - To jest wizyta na poziomie przyjazdu Joe Bidena do Polski – oceniła w rozmowie z WP. - To są takie wydarzenia, które jednoczą wokół obozu rządzącego. To jest jednak wizyta prezydenta kraju, w którym toczą się działania wojenne. Pojawia się tu aspekt bezpieczeństwa, a my jesteśmy krajem frontowym – stwierdziła ekspertka.

21:02

Szef Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz ujawnił, o czym będą rozmawiać Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski.  - Panowie prezydenci realizują swój program polityczny, panie prezydentowe swój odrębny program. Będzie on koncentrował się głównie na sytuacji uchodźców. W trakcie jutrzejszego dnia będziemy na bieżąco informować, gdzie pierwsze damy udadzą się i jaki program będą realizować - mówił w czasie konferencji prasowej.

22:09

Wołodymyr Zełenski ma zostać powitany w Polsce przez Andrzeja Dudę z żoną, nastepnie porozmawiają w cztery oczy. O 18:00 na Placu Zamkowym w Warszawie prezydent Ukrainy ma zabrać głos.

22:33

Policja ostrzega przed utrudnieniami w ruchu w czasie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. - W związku z wizytą Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie należy spodziewać się dużych utrudnień ruchu w centrum stolicy. Mieszkańców i odwiedzających Warszawę zachęcamy do korzystania w miarę możliwości z komunikacji publicznej. Policjanci będą kierować ruchem i dbać o bezpieczeństwo. Apelujemy do kierujących o stosowanie się do wydawanych poleceń. Dbajmy wspólnie o bezpieczeństwo, widząc zagrożenie, poinformuj nas o tym. Każda informacja jest ważna - czytamy w oficjalnym poście na Twitterze.

22:49

Dziękujemy za dziś. Zapraszamy na śledzenie relacji jutro od 7:00!

7:08

Witamy serdecznie w naszej relacji. To właśnie dziś, 5 kwietnia do Polski przybędzie Wołodymyr Zełenski wraz z małżonką. W naszej relacji przedstawimy najważniejsze fakty oraz przekażemy najświeższe komentarze. Bądźcie z nami!

7:17

7:16

Mieszkańców Warszawy czekają dziś spore utrudnienia, zwłaszcza w centrum i na Trakcie Królewskim.

7:21

Z nieoficjalnych informacji do których dotarli dziennikarze RMF FM wynika, że prezydent Ukrainy ma się spotkać z przedstawicielami polskich firm, które mają podpisać kontrakty na odbudowę zniszczonego państwa przez Rosję. Wołodymyr Zełenski spotka się również z prezydentem Polski oraz premierem. W planie jest również przemówienie na Zamku Królewskim. Będzie je można śledzić na placu Zamkowym.

7:33

Wołodymyr Zełenski znajduje się już na terytorium Polski - podaje nieoficjalnie Polsat News.

7:50

Zdaniem Aleksandra Kwaśniewskiego, wizyta Wołodymyra Zełenskiego ma wielkie znacznie. Prezydent Ukrainy będzie chciał podziękować Polkom i Polakom za wielką pomoc po wybuchu wojny. - To pierwsza wizyta prezydenta Zełenskiego w Polsce od inwazji Rosji na Ukrainę. Będzie więc miała swoją wagę nie tylko symboliczną, ale też polityczną. Zełenski będzie chciał podziękować za bezprecedensową pomoc ze strony Polski, jaką otrzymali Ukraińcy - ocenił były prezydent Polski w rozmowie z Wirtualną Polską.

7:51

Wołodymyr Zełenski jest w drodze do Rzeszowa, za około dwie godziny powinien dotrzeć do Warszawy - podaje Radio ZET. Kancelaria Prezydenta nie chce jednak informować o szczegółach wizyty ze względu na bezpieczeństwo.

8:01

"Kyiv Post" zwraca uwagę na trzy elementy, które warto obserwować podczas wizyty Zełenskiego w Polsce. Pierwsza z nich to kwestie militarne - gazeta podkreśla, że nasz kraj jest czwarty pod względem przekazywanej broni Ukrainie. Zaznaczono, że Polska naciskała na przekazanie czołgów, a ostatnio Ukrainie otrzymała od Polaków i Słowaków myśliwce. Druga ze spraw to kwestia wyborów w Polsce oraz polityka wschodnia nowego rządu. "Kyiv Post" zaznacza, że rosną szansę na powstanie koalicji PiS - Konfederacja, a ta druga partia słynie z antyukraińskich wypowiedzi. Gazeta zwraca również uwagę na to w Polsce przebywa 1,5 miliona Ukraińców, którzy wyjechali po wybuchu wojny. "Kyiv Post" podkreśla, że uchodźcy mogą korzystać z polskiej służby zdrowia oraz mają wypłacane świadczenia socjalne. Według gazety istotnym tematem jest kwestia ich powrotu do Ukrainy.

8:16

Około godziny 11 w Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda przywita Wołodymyra Zełenskiego. To będzie oficjalny początek wizyty prezydenta Ukrainy w Polsce.

8:32

- Rozmowy Prezydentów Polski Andrzeja Dudy i Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego w Warszawie będą dotyczyły całego spektrum relacji polsko–ukraińskich – przede wszystkim polityki bezpieczeństwa, ale także współpracy gospodarczej, dialogu politycznego i kwestii historycznych - czytamy na stronie Kancelarii Prezydenta.

8:37

8:39

O godz. 14.40 Wołodymyr Zełenski spotka się z premierem Mateuszem Morawieckim. W planie jest wystąpienie prezydenta Ukrainy, podpisanie umów międzyrządowych oraz listu intencyjnego ws. Rosomaków.

9:00

- Rola, którą odgrywa Polska we wsparciu Ukrainy - zarówno politycznym, militarnym, ekonomicznym i humanitarnym, jest nie do przecenienia. Myślę, że wizyta Zełenskiego to z jednej strony wyraz wdzięczności za tę pomoc, jak również dostrzeżenie wpływu, jaki ma Polska na podejmowane decyzje w NATO i Unii Europejskiej - powiedział w rozmowie z PAP Alexander Vershbow, były ambasador USA w Moskwie.

9:17

9:31

9:31

5 kwietnia rozpoczyna się również wizyta prezydenta Francji w Chinach.

9:55

Na ulicach Warszawy coraz więcej policjantów, którzy pilnują bezpieczeństwa.

10:04

Na stronie internetowej Kancelarii Prezydenta opublikowano szczegóły wizyty prezydenta Ukrainy: rozpocznie się ona zgodnie z harmonogramem o godzinie 11. Czterdzieści minut później spotkanie Pierwszych Dam z ukraińskimi medykami szkolącymi się w Polsce.

10:19

Jak już wcześniej opisywaliśmy, dziś w Kancelarii Premiera spotkanie Morawiecki - Zełenski.

10:32

- Prezydenci będą rozmawiali o tym, jak zachować to wsparcie Zachodu, jak zachować jedność europejską, jedność euroatlantycką, to co udało nam się wypracować od początku wojny. Dziś istnieje konieczność, aby umacniać tę jedność, bo w naturalny sposób rosyjska propaganda i Rosja próbuje rozbić naszą współpracę - mówił Marcin Przydacz, prezydencki minister.

10:50

Za kilka minut, o godzinie 11 oficjalne rozpoczęcie wizyty Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. Prezydent Ukrainy wraz z małżonką zatrzymał się w hotelu Bristol, który sąsiaduje z Pałacem Prezydenckim. 

11:06

Limuzyna z parą prezydencką Ukrainy wjechała na dziedziniec Pałacu Prezydenckiego. Andrzej Duda przywitał się z Wołodomyrem Zełenskim i przedstawia mu swoich współpracowników.

11:15

Wołodymyr Zełenski jest ubrany w swój tradycyjny strój, który ubiera od początku inwazji Rosji na Ukrainę - ma na sobie czarną bluzę oraz ciemne spodnie.

11:17

11:42

Wołodymyr Zełenski został odznaczony Orderem Orła Białego - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Opublikowano również okolicznościowo nagranie.

11:45

Bardzo wzruszające słowa wygłosił Andrzej Duda. Po wręczeniu Orderu Orła Białego zwrócił się do prezydenta Ukrainy. - Order Orła Białego jest najstarszym i najcenniejszym polskim odznaczeniem. Jest wręczany wyjątkowym osobom, które swoim życiem dokonały wyjątkowych zasług wobec Rzeczypospolitej, tego, co ją otacza. Nie ma wątpliwości, że jesteś wyjątkowy. Trudno ukryć łzy wzruszenia obserwując Twoją służbę wobec ojczyzny. Nie porzuciłeś ani Ukrainy, ani swoich Rodaków. Jesteś wzorem przywódcy państwa i narodu - mówił polski prezydent.

11:53

Agata Duda jak zwykle zadała szyku. Tym razem włożyła buty w bardzo odważnym kolorze. Szczegóły w tekście: Przywitanie Wołodymyra Zełenskiego. Wszyscy patrzyli na buty Agaty Dudy! To przejdzie do historii

12:01

12:23

Tutaj opisujemy szczegóły odznaczenia Wołodomyra Zełenskiego Orderem Orła Białego: Wołodymyr Zełenski z Orderem Orła Białego! Ważne uzasadnienie

12:33

Trwa rozmowa Zełeński - Duda:

12:42

Za około dziesięć minut powinno rozpocząć się spotkanie prezydentów Polski oraz Ukrainy z przedstawicielami mediów.

12:51

Władysław Kosiniak-Kamysz ocenił, że wizyta prezydenta Ukrainy w Polsce to znak, jak bardzo nasi wschodni sąsiedzi są wdzięczni za pomoc po 24 lutego w 2022 roku. - Wizyta prezydenta Wołodymyra Zełenskiego w Polsce, to poważny sygnał, że jesteśmy krajem, który zrobił dla Ukrainy i Ukraińców w pomocy ludzkiej najwięcej - powiedział lider PSL. Jak dodał, ma również pewne oczekiwania względem tej wizyty. - Chcemy uczestniczyć w odbudowie Ukrainy. Wierzę, że po wygranej wojnie ta odbudowa nastąpi bardzo dynamicznie. Nie chciałbym, żeby pierwsze się tam zameldowały – jak to zwykle w historii bywało – firmy francuskie, niemieckie, a nie polskie. Polacy zrobili najwięcej, więc pierwsze mają być tam polskie firmy - zaznaczył.

12:56

Rozpoczęło się spotkanie prezydenta Dudy i prezydenta Zełenskiego ze współpracownikami. Polski prezydent podkreślał, że wierzy w zwycięstwo Ukrainy i spotykając obywateli tego kraju w Polsce zapewnia, że odbudujemy zaatakowane państwo. Andrzej Duda zapewnił również, że naciska zachodnich partnerów na wspieranie ukraińskiej armii.

13:14

Głos zabrał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za wspieranie ich walk, a także mówił o odbudowaniu zniszczonej ojczyzny. Podkreślił, że są pewni tego zwycięstwa. 

13:17

Co ciekawe, prezydent Ukrainy zwracał się do Andrzeja Dudy po imieniu. Warto również wspomnieć o tym, że podczas otrzymania Orderu Orła Białego Wołodymyr Zełenski nazwał polskiego prezydenta "przyjacielem".

13:19

A tak wygląda zabezpieczenie wizyty prezydenta Ukrainy w Warszawie:

13:38

- Rozmawialiśmy dziś o zagadnieniach, które mają znaczenie na przyszłość, o naszych wzajemnych relacjach, ale myśląc o przyszłości, nie możemy zapomnieć o historii - nie ma między nami tematów tabu. Chcemy budować politykę uczciwej, rzetelnej pamięci - mówił podczas spotkania z mediami Andrzej Duda.

13:39

13:47

Głos zabrał Wołodymyr Zełenski. Prezydent Ukrainy podziękował Polsce za wielką pomoc, dodał, że uważa nasz kraj za wielkiego przyjaciela. - Jesteśmy w bardzo bliskich relacjach i to w wielu sferach, przede wszystkim ludzkiej. Zełenski podkreślił, że Ukraina otrzymała status kandydata do Unii Europejskiej dzięki pomocy Polski. Prezydent Ukrainy podziękował również za wsparcie militarne.

14:00

- To my przekazaliśmy Ukrainie ponad 300 czołgów, to my przekazaliśmy Ukrainie armatohaubice Krab, to my przekazujemy Ukrainie wiele innego wyposażenia, w tym rakiety Piorun i inne, które znajdują się w naszym zasobie, aby pomóc obrońcom Ukrainy, którzy bohatersko stawiają opór rosyjskiemu najeźdźcy, obronić kraj, zatrzymać rosyjską agresję - zaznaczył Andrzej Duda.

14:32

- Osiem polskich MiG-ów zostało przekazane Ukrainie. Jesteśmy wstanie dostarczyć 6 kolejnych w najbliższym czasie; możemy przekazać także nasze MiG-i dostosowane do standardów NATO, po zgodzie Sojuszu - zadeklarował polski prezydent. 

14:37

14:50

Okolicznościowe wideo na swój profil na Twitterze wstawiła również Ołena Zełenska. Pierwsza Dama Ukrainy zaznaczyła, że wizyta w Polsce ma dla niej niezwykle ważne znaczenie.

14:52

- Około 14:30 przy Grobie Nieznanego Żołnierza odbędzie się krótkie przywitanie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego m.in. przez prezydenta Warszawy Rafała Trzaskowskiego. To będzie okazja do zamienienia kilku słów i powitania w stolicy - mówi w rozmowie z WP rzeczniczka stołecznego ratusza Monika Beuth-Lutyk.

15:17

Przed złożeniem kwiatów na Grobie Nieznanego żołnierza Wołodymyr Zełenski spotkał się na placu Piłsudskiego z premierem Mateuszem Morawieckim i prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

15:23

Wołodymyr Zełenski złożył kwiaty także pod Pomnikiem Smoleńskim i Pomnikiem Lecha Kaczyńskiego.

15:30

Kolumna przewożąca Wołodynyra Zełenskiego ruszyła w kierunku Kancelarii Premiera.

15:39

Rozpoczyna się spotkanie Mateusza Morawieckiego i Wołodymyra Zełenskiego w Kancelarii Premiera.

15:46

Mateusz Morawiecki i Wołodymyr Zełenski będą rozmawiać między innymi o integracji Ukrainy i Unii Europejskiej, odbudowie zniszczeń w Ukrainie oraz imporcie zboża z Ukrainy. Zostanie także podpisany dokument o zakupie polskiego sprzętu wojskowego dla Ukrainy.

16:01

- Spotkanie sąsiadów, spotkanie sojuszników, spotkanie partnerów, spotkanie przyjaciół. Dla dobra naszych narodów. Dla ich przyszłości - czytamy na Twitterze Kanclerii Prezydenta.

16:20

Trwa spotkanie premiera i Wołodymyra Zełenskiego. Jak podaje KPRM, podpisane zostaną min. dokumenty dotyczące udziału polskich firm w odbudowie Ukrainy oraz kontynuacji współpracy między dwiema strategicznymi firmami zbrojeniowymi. W planach prezydent Ukrainy ma jeszcze spotkanie z marszałek Sejmu Elżbietą Witek i marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

16:27

Policja przypomina apel o słuchaniu poleceń funkcjonariuszy, którzy patrolują zarówno ulice, jak i wodę. Jednocześnie komunikacja miejska zaczyna funkcjonować na tresie Aleje Jerozolimskie, most Poniatowskiego i fragmencie Traktu Królewskiego.

16:38

Rafał Trzaskowski zabrał głos po spotkaniu z Wolodymyrem Zełenskim na Pl. Pilsudskiego. - To zaszczyt gościć Pana w Warszawie, Panie Prezydencie. Dziękuję Panu i wszystkim Ukrainkom i Ukraińcom za Waszą odwagę, za bohaterską walkę, za stawanie w obronie wartości wolnego świata. Byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z Ukrainą – napisał na Instagramie.

Wyświetl ten post na Instagramie

Post udostępniony przez @trzaskowskirafal

16:40

Pierwsza dama Ukrainy Ołena Zełenska, towarzysząca mężowi w Polsce, zabrała głos na Twitterze. - Środowa wizyta w Polsce jest dla mnie niczym odwiedziny u serdecznych przyjaciół; uważam tak nie tylko dlatego, że podzielamy z Polską te same wartości, ale również ze względu na nasze wspólne zaangażowanie na rzecz ratowania życia ludzi – napisała w języku angielskim.

16:52

- Trwa nasz wspólny projekt szkolenia ukraińskich lekarzy, którzy będą zajmować się ciężkimi oparzeniami. Dziękuję Pani Agacie i wszystkim zaangażowanym za uwagę poświęconą naszym specjalistom. Przygotowujemy się do dalszej współpracy – szkolenia ukraińskich psychologów, psychiatrów i rehabilitantów – napisała Ołena Zełenska.

17:04

- W przyszłości między naszymi narodami nie będzie granic: politycznych, ekonomicznych i – co bardzo ważne – historycznych. Ale do tego wciąż musimy odnieść zwycięstwo. W tym celu musimy trochę więcej iść obok siebie - napisał Wołodymyr Zełenski na Twitterze.

17:13

W KPRM podpisano memorandum o współpracy przy odbudowie Ukrainy i porozumienie o współpracy w zakresie wspólnego wytwarzania amunicji czołgowej kaliber 125 mm

17:20

Pod Zamkniem Królewskim w Warszawie, gdzie o 18:00 pojawi się Wołodymyr Zełenski, zbierają się ludzie z flagami Polski i Ukrainy.

17:29

- To Ukraina musi zdecydować, jakie są dla niej akceptowalne warunki – mówi Mateusz Morawiecki o końcu rosyjskiej agresji.

17:32

- Jesteście dzisiaj tarczą Polski i tarczą dla całej Europy i niech cała Europa o tym słyszy – mówi premier.

17:34

- Ukraina kupuje od nas uzbrojenie produkowane w polskich zakładach. Dostarczamy Kraby, Rosomaki - mówi Morawiecki.

17:37

- Dziekuję za słowa, które usłyszałem, za podjęte kroki. Jestem wdzięczny tobie osobiście – zaczął Wołodymyr Zełenski i uścisnął dłoń premiera.

17:43

- Zdążyliśmy omówić sprawy gospodarcze, dotyczącą odbudowy Ukrainy, omówiliśmy sprawy rolników ukraińskich, polskich. Znaleźliśmy wyjście. Będzie rozwiązanie wszelkich spraw - mówił Zełenski.

17:44

- Dziękuję narodowi polskiemu za pomoc - zakonczył Zełenski.

17:52

Kolumna z Wołodymyrem Zełenskim jedzie w kierunku Zamku Królewskiego.

17:56

Wołodymyr Zełenski zabrał głos ws. zboża z Ukrainy podczas konferencji z premierem. - Znaleźliśmy wyjście; w najbliższych dniach-tygodniach już będzie ostateczne rozwiązanie tej kwestii – mówił.

18:06

Planowane na 18:00 wystąpienie Wołodymyra Zełenskiego zalicza znaczne opóźnienie. Tymczasem pod Zamkiem Królewskim gromadzą się Polacy i Ukraińcy, wiele osób ma ze sobą flagi obu krajów.

18:11

Andrzej Duda i Wołodymyr Zełenski pojawili się na Polsko-Ukraińskim Forum Gospodarczym. Prezydent Ukrainy został powitany owacjami na stojąco.

18:16

Andrzej Duda podziękował wszystkim zaangażowanym w pomoc Ukrainie, także osobom prywatnym. – To jest zwykłe forum, bo wierzymy w zwycięstwo Ukrainy. Ukraina zwycięży i będzie się normalnie rozwijać – mówił prezydent RP.

18:21

- Ukraina odbudowana naszymi wspólnymi siłami będzie piękniejsza, niż ta, którą musieliście opuścić. Piękniejsza, nowocześniejsza, nowa, zmodernizowana. Gotowa do dynamicznego rozwoju i korzystająca ze swojego potencjału. Wierzę w to głęboko, że Ukraina właśnie taka będzie – mówił Andrzej Duda.

18:30

- Biznes pracuje z Ukrainą, gdy biznes wierzy w Ukrainę i zwiększa swoją obecność - jest to oczywiste potwierdzenie tego, że nasz kraj ma przyszłość. Dziękuję Polsko, że wierzycie w przyszłość Ukrainy – mówił Zełenski.

18:30

- Chcę podziękować całemu polskiemu biznesowi, każdej firmie, każdemu przedsięciobiorcy za współpracę z Ukrainą. [...] Dziekuję wszystkim polskich firmom, które przekazywały i przekazują materiały medyczne dla naszych szpitali – mówił Zełenski.

18:48

Niebawem Wołodymyr Zełenski i Andrzej Duda wystąpią na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

18:56

Tak wyglądają teraz okolice Zamku Królewskiego.

18:58

Wśród zebranych jest lider PO Donald Tusk i były premier Jan Krzysztof Bielecki.

19:11

Na Pl. Zamkowym o bezpieczeństwo dba policja. Osoby, które chcą być na miejscu, są poddawane szczegółowej kontroli.

19:13

Pary prezydencki pojawiły się na dziedzińcu Zamku Królewskiego.

19:17

- Rok temu, przed rosyjską agresją na Ukrainę, byłem w Kijowie, żeby wspierać Ukraińców. Wiedzieliśmy, że w ciągu kilku godzin Rosjanie zaatakują, ale Zełenski mówił, że Ukraińcy będą walczyć - mówił Andrzej Duda.

19:20

- Wołodymyrze, jesteś bohaterem wolnego świata, ale przede wszystkim naszym przyjacielem - mówił Andrzej Duda.

19:23

- My, Polacy, dobrze wiemy, co znaczy walczyć o wolność naszą i waszą - mówił Andrzej Duda.

19:25

Nie ma czasu na czekanie. Dlatego dostarczamy walczącej Ukrainie czołgi, transportery opancerzone, armatohaubice, samoloty. Dajemy przykład innym państwom i nieraz przełamujemy ich opór w sprawie dostaw broni - mówił Andrzej Duda.

19:29

19:31

- My Polacy i Ukraińcy mamy wielką historię, wielką kulturę, ale i wielką wspaniałą przyszłość! Dlatego nie boimy się rozmów także o tematach najtrudniejszych w naszej wzajemnej historii - mówił Andrzej Duda.

19:34

- Ukraina będzie sama decydowała o sobie, a my będziemy stać na straży - mówił Andrzej Duda.

19:36

- Z Warszawy płynie do świata apel - musimy dalej stać przy Ukrainie, musimy ją wspierać militarnie i humanitarnie - mówił Andrzej Duda.

19:41

- Witaj Warszawo, witaj Polsko, wielki narodzie polski, wielki narodzie ukraiński! Tu ramię w ramię, zjednoczeni na tym placu duchem wolności, wielkiej historii i chwalebnego zwycięstwa, które razem przybliżamy- mówił po polsku Wołodymyr Zełenski.

19:42

- Barwy biało-czerwone i niebiesko-żółte razem są silniejsze od rosyjskiego trójkoloru - mówił Wołodymyr Zełenski.

19:43

- Wolna Polska powstała i nigdy nie upadnie. Wolna Ukraina powstała i nigdy nie upadnie - mówił Wołodymyr Zełenski.

19:45

- Czy daleko jeszcze do wolności? Nie. Nie można tylko ustawać w solidarności - mówił Wołodymyr Zełenski.

19:49

- Im więcej wolności będziemy mieli, im więcej wolności będzie wokół nas, tym więcej będzie gwarancji dla sprawiedliwości- mówił Wołodymyr Zełenski.

19:55

Wołodymyr Zełenski wymienił polskie miasta, które pomogły uchodźcom z Ukrainy. – Chwała Ukrainie, chwała Polsce – zakończył swoje przemówienie Zełenski.

20:00

Zakończyło się wystąpienie prezydentów na Zamku Królewskim.

20:10

Pojawiają się pierwsze komentarze po przemowach Dudy i Zełenskiego.

20:24

20:37

21:01

Ekspertka od mowy ciała Daria Domaradzka-Guzik przyjrzała się Wołodymyrowi Zełenskiemu podczas jego przemowy na Zamku Królewskim. - Akcentowanie słów, świadome pauzy, zwracanie się do odbiorców, zatrzymanie spojrzenia, ogromna powaga, zaszklone oczy, mikroekspresje smutku, troski,  czyli mimika spójna ze słowem. Tak, często ciało wysyla sygnał wiarygodności i szczerości – napisała na Twitterze.

21:05

Wołodymyr Zełenski spotkał się z marszałkiem Senatu Tomaszem Grodzkim.

21:17

Były ambasador Polski w Kijowie Jan Piekło ocenił wystąpienia obu prezydentów jak wzruszające. - To jest wydarzenie bez precedensu, jest to deklaracja wspólnoty bezpieczeństwa oraz wspólnoty interesów Polski i Ukrainy – ocenił w rozmowie z PAP. Zwrócił też uwagę symboliczne znaczenie porównania losów obu narodów, łącznie z zacytowaniem fragmentów hymnów obu krajów.

21:27

- Muzeum Powstania Warszawskiego  – imponujące i symboliczne miejsce. Dedykowany tym, którzy walczyli o polską niepodległość przeciwko niemieckim i sowieckim najeźdźcom. Ale obrazy miasta zniszczonego przez bombardowania boleśnie przypominają to, co rosyjscy okupanci robią dziś Ukrainie – napisała na Twitterze Ołena Zełenska.

21:34

Agata -Duda i Ołena Zełenska odwiedziły Centrum Pomocy Migrantom i Uchodźcom prowadzone przez Caritas w Warszawie. – Dziękuję za zaangażowanie i poświęcenie od początku wojny – powiedziała pierwsza dama Ukrainy podczas wizyty.

21:44

Marianna Schreiber skomentowała wizytę Wołodymyra Zelenskiego w Polsce. - To moment historyczny w relacjach Polski i Ukrainy, zwłaszcza, że nasz sąsiad został napadnięty przez Rosję i od 406 dni broni się przed agresorem. Nasze władze kilkukrotnie były wcześniej w Kijowie okazując wsparcie. Polska jest najbliżej. Polska przyjęła od razu obywateli Ukrainy. Polska pośredniczy pomiędzy Ukrainą a krajami Unii Europejskiej i NATO w organizowaniu pomocy gospodarczej i wojskowej – napisała na Twitterze.

21:50

Podczas spotkania Wołodymyra Zełenskiego z Senatem RP rozmawiano min. o wsparciu Senatu dla Ukrainy czy polsko-ukraińskiej współpracy w wymiarze parlamentarnym. Prezydent Ukrainy podziękował za przyjętą przez Izbę Wyższą uchwałę potępiającą nielegalne deportacje dzieci z Ukrainy do Rosji.

22:04

Wołodymyr Zełenski spotkał się także z marszałek sejmu Elżbietą Witek.

22:13

Szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Marcin Przydacz skomentował przemówienie Wołodymyra Zełenskiego w Polsce. - Bezpieczeństwo, gospodarka i szacunek do historii to trzy filary dzisiejszych dyskusji, dzisiejszej wizyty - mówił w TVP Info. - Wszyscy mamy świadomość, jak ważna jest pamięć historyczna dla Polaków i jak ważna jest dla Polaków i Ukraińców prawda historyczna, bo prawdziwa przyjaźń i prawdziwe relacje pomiędzy narodami mogą być budowane tylko w oparciu o prawdę, a prawdę wszyscy znamy - stwierdził.

22:39

Dziękujemy, że byliście z nami. Relacja na żywo się zakończyła.