Wołodymyr Zełenski

i

Autor: Sergei SUPINSKY / AFP / EAST NEWS Wołodymyr Zełenski

Zełenski pokazał przed Kongresem USA, jak wygląda Ukraina po ataku Rosji. MOCNE wideo

2022-03-16 15:01

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpił w środę 16 marca 2022 przed połączonymi dwiema izbami Kongresu USA. Rosja prowadzi ofensywę nie tylko przeciwko naszym miastom, ale przeciwko podstawowym ludzkim wartościom - powiedział w przemówieniu Zełenski. Pokazał też wideo, które pokazuje, jak w czasie inwazji Rosji na Ukrainę zmienił się ten kraj.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski dodał, że pomagając Ukrainie, USA pomogą Europie i całemu światu. Wyjaśnił, co to oznacza: - Decyduje się los naszego kraju i naszego narodu (...) Rosja prowadzi brutalną ofensywę przeciwko naszym wartościom, podstawowym ludzkim wartościom (...) naszemu pragnieniu szczęścia, bo nasze narodowe marzenie jest takie same jak macie wy, Amerykanie - powiedział Zełenski w wirtualnym przemówieniu przed izbami Kongresu Stanów Zjednoczonych. Nawiązał też do wydarzeń związanych z historią USA mówiąc: - Przypomnijcie sobie Pearl Harbor, 11 września, my tego doświadczamy teraz codziennie. Zaapelował też o konkretne działania: -  Nowe sankcje potrzebne są każdego tygodnia, dopóki Rosja się nie zatrzyma; wszystkie firmy z USA powinny wyjść z Rosji. (...) Powojenne instytucje międzynarodowe nie działają, potrzebujemy nowych instytucji i nowego sojuszu - mówił w mocnych słowach. 

CZYTAJ>>>Generał i były dowódca Sił Powietrznych o przyszłości Putina: "Będzie dożywał ostatnich lat w..."

Ukraiński prezydent podkreślił, że wspierając Ukrainę, USA wspierają nie tylko ten kraj, ale również Europę i świat oraz "historyczną sprawiedliwość". Zwrócił się przy tym do prezydenta USA Joe Bidena: - Jest pan przywódcą narodu. Chciałbym, by był pan przywódcą świata. A bycie przywódcą świata znaczy bycie przywódcą pokoju.

Przemówienie Zełenskiego w Polsce

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu, w piątek 11 marca 2022, prezydent Ukrainy wystąpił wirtualnie z przemówienie przed uroczystym Zgromadzeniem Posłów i Senatorów w Polsce. W równie mocnych słowach mówił o relacjach Polski i Ukrainy oraz dziękował za pomoc, jaką Polska udziela Ukrainie i ukraińskim uchodźcom. 

Sonda
Czy powinno dojść do spotkania Zełenski - Putin?
Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Jak wojna się rozleje, grozi nam głód
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE