Andrzej Duda, Wołodymyr Zelensky

i

Autor: PAP/EPA

Wojna w Ukrainie

Wołodymyr Zełenski: poinformowałem prezydenta Dudę o moich rozmowach w USA

2022-12-22 18:40

Poinformowałem prezydenta RP Andrzeja Dudę o tym, co usłyszałem w Stanach Zjednoczonych, o naszej wizji strategicznej 2023 roku; wzmacniamy nasze wspólne siły - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo w czwartek wieczorem.

Szczególny format spotkania

Relacjonując swą wizytę w USA, Zełenski podkreślił, że w drodze powrotnej spotkał się z polskim prezydentem w szczególnym formacie na rozmowach dwustronnych.

"Podziękowałem jemu, wszystkim Polakom i Rzeszowowi - naszemu miastu-ratownikowi za wszystko, co robią dla Ukrainy, dla naszej wspólnej obrony, dla obrony Europy" - przekazał ukraiński przywódca. 

Na nagraniu widać flagi państwowe Ukrainy i Polski; można wnioskować, że czwartkowy apel wideo Zełenski nagrał w tym samym miejscu, w którym rozmawiał wcześniej z polskim prezydentem. Strona ukraińska podała, że spotkanie odbyło się w Rzeszowie.

Informację o spotkaniu z prezydentem Dudą ukraiński przywódca opublikował wcześniej w czwartek, również na serwisie Telegram. Polska i USA to jedyne kraje, które Zełenski odwiedził podczas swojej pierwszej podróży zagranicznej po 24 lutego, tj. początku agresji Rosji.

Jak podała w czwartek agencja AFP, rzecznik biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Serhij Nykyforow potwierdził, że Zełenski wrócił już do kraju. 

Express Biedrzyckiej - gen. Mieczysław Bieniek: Nie wyobrażam sobie spotkania Putina z Zełenskim
Sonda
Czy rozważałeś/aś wyjazd z Polski w obawie o bezpieczeństwo kraju w związku z wojną w Ukrainie?

Po co Wołodymyr Zełenski spotkał się z Joe Bidenem?

Ekspert mówi o PRAWDZIWYCH celach tej wizyty!

Listen on Spreaker.