Moskwa negocjuje z Kijowem tylko na pokaz i będzie przeciągać rozmowy

i

Autor: AP Moskwa negocjuje z Kijowem tylko na pokaz i będzie przeciągać rozmowy

Ukraina. "Bild": Putin uciekł z Moskwy i ukrył się w bunkrze na Uralu. Zakończyły się negocjacje Ukrainy z Rosją [RELACJA NA ŻYWO]

Wojna w Ukrainie. Piąta doba rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Ukraina podała, że od początku inwazji Rosja straciła m.in. 5,3 tys. żołnierzy i 191 czołgów. W poniedziałek (28.02) trwały rozmowy delegacji ukraińskiej i rosyjskiej na granicy z Białorusią, spotkanie już się zakończyło. Wniosek o wejście Ukrainy do Unii Europejskiej już jest gotowy. Putin przemówił w telewizji. Nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej. "Bild": Putin uciekł z Moskwy i ukrył się w bunkrze na Uralu. Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie; ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu. Charków został ostrzelany z rakiet GRAD. "Dziesiątki zabitych, setki rannych". Najnowsze informacje o wojnie Rosji z Ukrainą znajdziesz w naszej relacji na żywo 24 godziny na dobę.

Trwa wojna na Ukrainie. W czwartek (24.02) nad ranem na teren Ukrainy spadły pierwsze bomby, Rosjanie atakowali wiele regionów kraju równolegle. W ogniu stają kolejne ukraińskie miasta. Rośnie bilans ofiar, wojna pochłonęła już życie ponad 200 Ukraińców, jak również około 5,3 tys. Rosjan. W niedzielę po południu Putin ogłosił postawienie w stan najwyższej gotowości bojowej siły odstraszania - ma chodzić o siły nuklearne. Gdzie jest granica szaleństwa Władimira Putina? Rosja została odłączona od systemu SWIFT. Na poniedziałek (28 lutego) w południe zaplanowano ukraińsko-rosyjskie negocjacje. Najnowsze informacje o wojnie Rosji z Ukrainą znajdziesz w naszej relacji na żywo w tym artykule

 • Na granicy ukraińsko-białoruskiej zakończyły się negocjacje Ukrainy z Rosją.
 • "Bild": Putin uciekł z Moskwy i ukrył się w bunkrze na Uralu.
 • Obrońcy z Wyspy Węży, uznani za zmarłych, jednak żyją? Są w rosyjskiej niewoli
 • Ukraina. MSW: Dziesiątki zabitych w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa.
 • 100 tys. wojsk rosyjskich na Ukrainie. - W walkach na Ukrainie uczestniczy blisko 100 tys. żołnierzy rosyjskich, a w rezerwie jest około 50 tys. kolejnych.
 • Reuters: W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie 352 cywilów, wśród nich było 14 dzieci. Rannych zostało 1684 osoby, w tym 116 dzieci.
 • Czernichów. Rakieta spadła na budynek mieszkalny.
 •  - Jeśli Ukraina utrzyma się przez 10 dni, Rosja będzie musiała skapitulować siedząc przy stole negocjacyjnym - uważa cytowany przez serwis Nexta Ilja Ponomariow, były deputowany do rosyjskiej Dumy.
 • Rośnie bilans ofiar po rosyjskiej stronie. Rosjanie w cztery dni stracili 29 samolotów, 191 czołgów i 5,3 tys. ludzi
 • Referendum na Białorusi. W wyniku przeprowadzonego w niedzielę (27.02) referendum Białoruś przestanie być krajem neutralnym nuklearnie.
 • Niemcy zdecydowały: Wszystkim rosyjskim bankom wyłączamy SWIFT

Relacja na żywo. Najnowsze wpisy zobaczysz po odświeżeniu strony - F5

15:30 "To co się teraz dzieje w Charkowie, to ludobójstwo"

W poniedziałek około południa czasu polskiego Charków zaczął być ostrzeliwany przez wroga z rakiet GRAD. Ołeh Synegubow, szef Obwodowej Administracji Wojskowej Charkowa napisał na Telegramie: "To, co dzieje się teraz w Charkowie, to zbrodnia wojenna! To ludobójstwo narodu ukraińskiego. Giną dziesiątki cywilów. Dzieje się tak w ciągu dnia, kiedy ludzie chodzą do aptek, po jedzenie, po wodę pitną. To przestępstwo. Rosja używa ciężkiej broni artyleryjskiej” - cytuje go "Pravda". Jak podaje serwis, Rosjanie ostrzeliwują osiedla Charkowa, na których nie ma infrastruktury krytycznej, ani stanowisk sił zbrojnych. 

15:50 Morawiecki: Rosyjski atak na Ukrainę wywołał kryzys humanitarny, który narasta z godziny na godzinę, do Polski dziennie wjeżdża 100 tys. uchodźców

Premier Mateusz Morawiecki w poniedziałek wziął udział w spotkaniu z ambasadorami państw Unii Europejskiej oraz Europejskiego Obszaru Gospodarczego. Jak podaje PAP, zwrócił uwagę, że to, co teraz się dzieje, to już kryzys humanitarny. "Rosyjski atak na Ukrainę wywołał już dzisiaj kryzys humanitarny, rosyjska armia zaczęła stosować taktykę ostrzeliwania także miejsc cywilnych. Te doniesienia o spadających bombach, rakietach na obiekty cywilne, nawet na przedszkola, na szkoły powodują, że mamy coraz większy ruch po stronie Ukrainy, mamy coraz więcej uchodźców na granicy ukraińsko-polskiej" - mówił.

15:05

Zakończyły się rozmowy ukraińskiej i rosyjskiej delegacji - dowództwo Sił Zbrojnych Ukrainy.

14:58

Gliński: wraz z ministrami kultury Ukrainy i Litwy podpisałem deklarację uznającą Rosję za kraj agresora

Wraz z ministrem kultury i polityki informacyjnej Ukrainy Ołeksandrem Tkaczenką oraz ministrem kultury Litwy Simonasem Kairysem podpisałem deklarację, w której uznajemy Rosję za kraj agresora toczącego otwartą wojnę z Ukrainą oraz jednoznacznie potępiamy agresywne działania FR - poinformował w poniedziałek wicepremier Piotr Gliński.

14:47

Ukraina. Obrońcy z Wyspy Węży, uznani za zmarłych, jednak żyją? Są w rosyjskiej niewoli

"Z radością dowiedzieliśmy się, że nasi bracia żyją i wszystko u nich dobrze" - to fragment komunikatu ukraińskiej marynarki wojennej na temat bohaterskich żołnierzy, którzy bronili oblężonej Wyspy Węży, a którzy wcześniej zostali uznani za zmarłych. Marynarka tłumaczy, że "rosyjska propaganda próbuje rozkręcić news o tym, że władze Ukrainy zapomniały i pogrzebały pograniczników”. Przeczytaj więcej TUTAJ.

14:42

Rząd Ukrainy: wszystkie elektrownie atomowe są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie

Wszystkie cztery działające elektrownie atomowe na Ukrainie są pod naszą kontrolą i działają w normalnym trybie - zapewnił w poniedziałek ukraiński rząd. Radiacyjny, przeciwpożarowy i ekologiczny stan obiektów jest w normie - zagwarantowano.

- Uwaga! Zaporoska Elektrownia Atomowa jest pod kontrolą Ukrainy i działa w zwykłym trybie. Tak samo trzy pozostałe elektrownie atomowe - napisał w komunikacie rząd.

14:35

Ambasador Ukrainy: Holendrzy zgłaszają się do naszej ambasady, aby walczyć przeciwko Rosji

- Znaczna liczba obywateli Niderlandów zgłosiła się do ambasady Ukrainy w Hadze, aby wstąpić do ukraińskich sił zbrojnych i walczyć z Rosją - poinformował ukraiński ambasador Maksym Kononenko.

14:30

Czy wojsko może zabrać samochód? Kiedy wojsko może zabrać samochód?

Czy wojsko może zabrać samochód? Jak widać po częstotliwości wpisów w wyszukiwarce Google, po wybuchu wojny na Ukrainie część Polaków zaczęła się obawiać nie tylko o brak paliwa, ale też sytuacji, w której wojsko rekwiruje samochód. Czy wojsko może zabrać samochód? Kiedy wojsko może zabrać samochód? Reguluje to ustawa o powszechnym obowiązku obrony RP. Przeczytaj więcej TUTAJ.

14:26

Ukraina. Władze: ewakuacyjny transport ostrzelany rakietami Grad

Ewakuacyjny transport skierowany do Wołnowachy w Donbasie, którym mieli być wywiezieni mieszkańcy atakowanego przez Rosjan miasta, trafił pod ostrzał z systemów rakietowych Grad - poinformował w poniedziałek szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Nikt nie został ranny.

14:22

Ludzie proszą o spowiedź! Dramatyczna relacja polskiego księdza z Ukrainy. "Módlcie się za nas"

Spowiedź i modlitwa to dla wielu Ukraińców teraz wielkie wsparcie. Dlatego Ks. Damian Pankowiak, zakonnik z Polski, który od 10 lat jest proboszczem w Brzozdowcach pod Lwowem nie wyobrażał sobie zostawić swoich parafian w czasie wojny i ewakuować się do Polski. - Jestem im tutaj potrzebny - mówi Super Expressowi. Przeczytaj więcej TUTAJ.

14:16

Sekretarz generalny NATO uda się we wtorek do Polski

- We wtorek 1 marca 2022 r. sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg uda się do Polski i Estonii. W Polsce, razem z prezydentem Andrzejem Dudą, odwiedzi bazę lotnictwa w Łasku. W Estonii Jens Stoltenberg wraz z premier Kają Kallas odwiedzi bazę wojskową Tapa - czytamy w informacji przesłanej przedstawicielom mediów.

14:12

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy

Wniosek Ukrainy o członkostwo w UE jest już gotowy – przekazało PAP źródło unijne. Z nieoficjalnych informacji wynika, że wkrótce wniosek może zostać podpisany przez prezydenta Ukrainy i złożony w Brukseli.

Z nieoficjalnych informacji PAP wnika, że w przygotowanie wniosku Ukrainy zaangażowani byli bezpośrednio polscy dyplomaci w Brukseli. W ostatnich dniach ambasador Ukrainy Wsewołod Czencow brał udział w Radzie w posiedzeniu ambasadorów państw członkowskich przy UE, jak również spotykał się wielokrotnie z polskimi dyplomami Stałego Przedstawicielstwa RP przy UE.

14:05

Przed nimi ostrzeżono Zełenskiego! Czym jest Grupa Wagnera?

Aż czterystu najemników z powiązanej z Kremlem Grupy Wagnera szuka Wołodymyra Zełeńskiego! Według brytyjskiego dziennika „The Times” prezydent Ukrainy został ostrzeżony przed tym, że Rosja chce przy pomocy „zielonych ludzików” zamordować jego i innych członków rządu Ukrainy, a potem przejąć władzę. Chodzi o Grupę Wagnera, na którą niedawno Rada Unii Europejskiej nałożyła sankcje za tortury i zabójstwa. Przeczytaj więcej TUTAJ.

14:00

Uciekli przed wojną. Uchodźcy z Ukrainy przyjeżdżają do Lublina. „Wierzę, że wrócę”

Wierzę, że powrócę na Ukrainę za 2-3 miesiące – mówi 12-letni Nikita z Kowla, który ucieka z rodziną przed wojną. Kilkadziesiąt kolejnych uchodźców dotarło w niedzielę pociągiem z Ukrainy do Lublina. Dla niektórych to miasto jest jedynie przystankiem w dalszej podróży na Zachód. W nocy z soboty na niedzielę w mieście nocowało 180 uchodźców, ale wkrótce w Lublinie będzie ich wielokrotnie więcej. Przyjeżdżają, uciekając przed wojną. Przeczytaj więcej TUTAJ.

13:54

Szokujące doniesienia: Putin uciekł i ukrył się w bunkrze na Uralu?! Wojna na Ukrainie

Ukraina cały czas się broni przed bestialskim natarciem Rosji. Trwa zacięta wojna między Rosją a Ukrainą, a na granicy białorusko-rosyjskiej odbywają się właśnie rozmowy między przedstawicielami obu krajów. Tymczasem niemiecki "Bild" podał, że Władimir Putin uciekł i ukrył się w bunkrze na Uralu. Przeczytaj więcej TUTAJ.

13:47

Szef polskiego MSZ rozmawiał o sytuacji na Ukrainie z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu

- Szef MSZ Zbigniew Rau rozmawiał w poniedziałek z ministrami spraw zagranicznych Indii i Pakistanu - poinformowało MSZ. Omówiono sytuację na objętej wojną Ukrainie oraz sytuację obywateli tych dwóch państw ewakuowanych z Ukrainy do Polski.

13:38

Ukraina."Bild": Putin uciekł z Moskwy i ukrył się w bunkrze na Uralu. Trwają negocjacje Ukrainy z Rosją

13:24

Japonia rozważa wprowadzenie sankcji przeciwko Białorusi, która wspiera rosyjską agresję na Ukrainę. Głos zabrał premier tego kraju Fumio Kishida, który w swoim oświadczeniu nawiązał również do Władimira Putina i jego ostrzeżeń związanych z ewentualnym użyciem broni jądrowej.

13:20

Austria zapewni Ukrainie pomoc humanitarną, m.in. wyposażenie ochronne dla służb ratunkowych oraz paliwo – poinformował kanclerz Karl Nehammer po posiedzeniu rządu w sprawie kryzysu na Ukrainie. Więcej o tym, jak świat pomaga Ukrainie TUTAJ

13:11

PILNE! Nalot rakietowy na Charków: "Dziesiątki zabitych". Wcześniej uciekli stamtąd rosyjscy żołnierze

Żołnierze rosyjskich sił, którzy atakowali Charków chcą wydostać się z miasta - informuje PAP, powołując się na "The Telegraph". "Pojmani rosyjscy żołnierze mówią o wycieńczeniu i demoralizacji" - pisał w niedzielę wieczorem szef lokalnej administracji Ołeh Syniehubow. W poniedziałek w południe Charków został ostrzelany rakietami. "Dziesiątki zabitych, setki rannych!". Więcej informacji TUTAJ.

13:07

Ukraina. MON: już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców; chcą bronić świat przed reżimem Putina

- Mamy już tysiące zgłoszeń od obcokrajowców, którzy chcą się przyłączyć do oporu przeciwko rosyjskiemu okupantowi i bronić świat przed reżimem Putina - przekazała na Twitterze w poniedziałek wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w niedzielę o utworzeniu międzynarodowego legionu w ramach ukraińskiej obrony terytorialnej, który będzie się składać z zagranicznych ochotników.

13:01

Wojna na Ukrainie. Wielkie wsparcie z Kielc. Magazyny przepełnione!

Na terenie Kielc zorganizowano liczne akcje wsparcia i punkty, w których można oddawać jedzenie, odzież, ubrania i inne potrzebne do przeżycia przedmioty codziennego użytku. Jak pomóc Ukraińcom? Lista miejsc TUTAJ.

12:56

Romowie ukradli rosyjski czołg! Porażka Rosjan w obwodzie chersońskim

Nie tak wyobrażał sobie Władimir Putin wojnę na Ukrainie. Ukraińcy stawiają zaciekły opór, nadal nie udało się Rosjanom zdobyć Kijowa. Zewsząd słychać głosy o niskim morale rosyjskiej armii i wielkich stratach. A teraz ukraińska telewizja TV24 powołując się na lokalnych mieszkańców informuje, że grupa ukraińskich Romów... ukradła Rosjanom czołg. Przeczytaj TUTAJ.

12:51

Jak przygotować się na wojnę? Co kupić? Niektórzy Polacy już zrobili zapasy na wojnę. Słusznie?

Zapasy na wojnę - co kupić? To pytanie niektórzy Polacy zadają sobie, odkąd rozpoczął się rosyjski atak na Ukrainę. Eksperci uspokajają i przestrzegają, by nie siać paniki i nie zwiększać sztucznie popytu na produkty, które mogą stanowić zapasy na wojnę. O jakich towarach mowa? Zobaczcie, co kupują osoby, które chcą być przygotowane na wojnę. To zapasy, które większość z nas i tak ma w domu! Przeczytaj więcej TUTAJ.

12:49

Zobacz zdjęcia poniżej: Wojna na Ukrainie - koktajle dla wroga

12:46

MSW: Dziesiątki zabitych w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa

Dziesiątki osób zginęły, a setki odniosły obrażenia w wyniku zmasowanego ostrzału Charkowa rakietami Grad przez siły rosyjskie - poinformował w poniedziałek doradca w MSW Ukrainy Anton Heraszczenko.

- Charków został właśnie masowo ostrzelany z Gradów. Dziesiątki zabitych i setki rannych! – napisał Heraszczenko na swojej stronie na Facebooku.

12:44

Delegacje Ukrainy i Rosji rozpoczęły rozmowy. Spotkanie na granicy białorusko-ukraińskiej

W poniedziałek, 28 lutego, przed południem rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Spotkanie odbywa się na terenie Białorusi, nad rzeką Prypeć, tuż przy granicy z Ukrainą. Przeczytaj TUTAJ.

12:42

Kraków zawiesza zbiórkę darów dla Lwowa. Takiej mobilizacji nikt się nie spodziewał

Zaangażowanie mieszkańców Krakowa w zbiórkę darów dla Lwowa przerosło najśmielsze oczekiwania! Do punktu zbiórki przyniesiono tyle żywności, odzieży i artykułów higienicznych, że akcja została tymczasowo zawieszona. Teraz trwa segregowanie darów oraz pakowanie ich do wysyłki. Zbiórka zostanie wznowiona, gdy zebrane dotychczas dary trafią na granicę polsko-ukraińską. Szczegóły TUTAJ.

12:40

Jasina: we wtorek spotkanie szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego z udziałem Ukrainy

Trójkąt Weimarski ponosi szczególną odpowiedzialność za stabilność i bezpieczeństwo Europy - podkreślił rzecznik MSZ Łukasz Jasina, zapowiadając na wtorek spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji ze specjalnym udziałem szefa MSZ Ukrainy. Rzecznik polskiego resortu dyplomacji zapowiedział na konferencji prasowej, że we wtorek w Łodzi odbędzie się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski, Niemiec i Francji: Zbigniewa Raua, Annaleny Baerbock oraz Jean-Yves Le Driana. Jasina przekazał, że gościem specjalnym spotkania Trójkąta Weimarskiego będzie szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba, który - w miarę możliwości - będzie uczestniczył w obradach zdalnie.

12:35

Kseniia nie chce, by słyszeli jak płacze. Jej ciężko chory ojciec utknął w ukraińskim piekle

Kseniia Aivazian próbuje do Polski ściągnąć chorego na raka tatę, który przebywa w schronie w Charkowie. - Mieszkają w samym piekle - mówi "Super Expressowi". Przeczytaj więcej TUTAJ.

12:28

Rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji na granicy ukraińsko-białoruskiej

W poniedziałek (28.02.2022) rozpoczęły się rozmowy delegacji Ukrainy i Rosji. Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. Nagranie, na którym widać delegacje wchodzące na salę obrad, opublikowała białoruska agencja państwowa BiełTA. Rozmowy odbywają się „bez warunków wstępnych”.

Wcześniej poinformowano, że stronę ukraińską reprezentują m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki.

Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi Władimir Miediński.

12:26

Prezydent Litwy wzywa NATO do większej obecności w krajach bałtyckich

Prezydent Litwy Gitanas Nauseda wezwał w poniedziałek (28.02.2022) NATO do zwiększenia obecności w krajach bałtyckich. Premier Ingrida Szimonyte ogłosiła, że zwróci się do prokuratorów Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) o zbadanie zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości, których Rosja i Białoruś dopuszczają się na Ukrainie.

12:15

Rosyjski szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow zdymisjonowany?

Na Twitterze pojawił się wpis, z którego wynika, że rosyjski szef Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow miał zostać dziś zdymisjonowany.

- Gierasimow był bardzo ceniony, był najważniejszym przywódcą wojskowy poprzedniego pokolenia i architektem dzisiejszych rosyjskich sił zbrojnych. Pełnił funkcję szefa wojska od 2012 roku - czytamy na Twitterze.

12:10 PILNE! Na granicy ukraińsko-białoruskiej rozpoczynają się właśnie rozmowy Ukrainy z Rosją

Odbywają się one na Białorusi, w pobliżu granicy z Ukrainą, nad rzeką Prypeć. PAP: Stronę ukraińską reprezentują m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. Rosja wysłała na rozmowy wiceszefa MSZ Andrieja Rudenkę, ambasadora na Białorusi Borysa Gryzłowa, deputowanego Leonida Słuckiego i wiceministra obrony Aleksandra Fomina. Na czele delegacji stoi Władimir Miediński. Nie ma warunków wstępnych.

11:52 Dziesiątki żołnierzy rosyjskiej Gwardii Narodowej zginęły pod Kijowem

PAP, w oparciu o ukraińskie media informuje, że przy próbie zajęcia lotniska w Hostomlu pod Kijowem zginęło co najmniej 42 rosyjskich żołnierzy wraz z dowódcą specjalnego oddziału szybkiego reagowania płk. Konstantinem Ogniem, który miał doświadczenie w walkach w Czeczenii i Afganistanie.

11:30 Hakerzy z Anonymous parę dni temu wypowiedzieli Rosji cyberwojnę.

Teraz apelują do komputerowych włamywaczy z całego świata, by jednoczyli się w walce przeciwko Kremlowi. Są już efekty. Zakłócono ruch pociągów na Białorusi, by spowolnić ruchy rosyjskich wojsk, włamano się na stronę rosyjskiego ministerstwa obrony i wykradziono dane. Zakłócona została używana do celów wojskowych radiostacja.

SZCZEGÓŁY TUTAJ! Hakerzy jednoczą się przeciw Rosji! Anonymous atakują rosyjską armię

11:10 Wzruszające słowa Zełenskiego: "Doświadczyliśmy tyle, ile niektórym innym narodom nie było dane w ciągu dziesięcioleci (...). Każdy ostrzał tylko nas spaja"

Wołodymyr Zełenski opublikował na swoim profilu na Facebooku najnowsze, poniedziałkowe przemówienie. Jest pełne nadziei i wiary w zwycięstwo. "Doświadczyliśmy tyle, ile niektórym innym narodom nie było dane w ciągu dziesięcioleci. Długo mówiono nam, że z Ukraińcami wciąż jest coś nie tak. (...) Że przez dekady mają odrabiać tzw. prace domowe. Przez to często nie zdawaliśmy sobie sprawy z tego, do czego jesteśmy tak naprawdę zdolni. (...) W rozmowach z naszymi partnerami odczuwam szczery szacunek. Ukraińcy pokazali światu, kim są. A Rosja pokazała, jaka się stała" - mówi ukraiński prezydent. 

10:45 Kijów atakowany z każdej strony, mimo to w mieście spokój. "Wszystko działa w sposób zorganizowany"

Stolica Ukrainy była obiektem inwazji przez cały weekend. W tej chwili (poniedziałek, 28 lutego) Rosjanie atakują Kijów ze wszystkich stron. Mimo to - jak zapewnia wiceszef kijowskiej administracji miejskiej Mykoła Poworoznyk, sytuacja w mieście jest spokojna, nie ma paniki, wszystko działa w sposób zorganizowany. Wcześniej mer Kijowa, Witalij Kliczko informował, że w poniedziałek zostanie otwarta część sklepów - do tej pory na terenie miasta obowiązywała godzina policyjna. „Bezpieczniej zostawać w domu, bo nadal działają rosyjskie grupy dywersyjne. Organizujemy dostawy i nie przewidujemy katastrofy humanitarnej" - informuje Poworoznyk.

10:30 Prezydent Zełenski apeluje o jak najszybsze przyjęcie Ukrainy do Unii Europejskiej. "W ramach specjalnej procedury"

Ukraiński przywódca podziękował krajom UE za dotychczasowe, bezprecedensowe wsparcie. "Żołnierze ukraińscy walczą o Ukrainę i całą Europę. O pokój, o życie dzieci, o równouprawnienie, o demokrację” - powiedział. Dodał także, że celem Ukrainy jest być "razem ze wszystkimi Europejczykami i przede wszystkim na równych prawach”.

10:15 Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski do Rosjan: "Nie słuchajcie waszych oficerów i propagandystów; zostawiajcie sprzęt i ratujcie życie!"

10:05 Rosyjski żołnierz zastrzelił cywila, bo nie chciał mu dać swojego telefonu!

Agencja Ukrinform informuje: W okupowanym przez siły rosyjskie Berdiańsku nad Morzem Azowskim rosyjski żołnierz zastrzelił mieszkańca, który odmówił oddania mu telefonu. Tymczasem rosyjskie lotnictwo atakuje miejscowość Sartana w obwodzie donieckim. 

09:50 PILNE! Delegacja ukraińska przybyła właśnie na granicę z Białorusią, gdzie mają się odbyć negocjacje z Rosją 

Taką informację przekazała Rada Najwyższa Ukrainy. W składzie ukraińskiej delegacji znaleźli się m.in. minister obrony Ołeksij Reznikow, doradca prezydenta Mychajło Podolak i wiceminister spraw zagranicznych Mykoła Toczycki. „Najważniejsza kwestia w rozmowach to niezwłoczne przerwanie ognia i wyprowadzenie wojsk z terytorium Ukrainy”.

09:43 Rosyjski bank centralny podnosi główną stopę procentową z 9,5 do 20 procent!

Jak informuje PAP, bank chce w ten sposób zatrzymać deprecjację rubla i wzrost inflacji po tym, jak Zachód nałożył na Rosję nowe sankcje gospodarcze za agresję na Ukrainę. W poniedziałek, 28 lutego, kurs rubla na rynku azjatyckim spadł do 119,50 w stosunku do dolara, czyli o 30 proc. w porównaniu z piątkiem.

9:29

Łotwa. Parlament zezwolił obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych

Łotewscy deputowani przyjęli w poniedziałek poprawkę do ustawy zezwalającą obywatelom na dołączenie do ukraińskich sił zbrojnych walczących z rosyjską inwazją - poinformowano w oświadczeniu zamieszczonym na oficjalnej stronie parlamentu w Rydze.

9:19

Przewodniczący Rady Europejskiej: odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w UE

- Odbędzie się debata na temat członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - zapowiedział w poniedziałek przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel w rozmowie z francuską stacją telewizyjną BFM.

"To jest debata, która odbędzie się w każdym wypadku" - oświadczył Michel, dodając, że Wspólnota ma już umowę stowarzyszeniową z Ukrainą, którą można jeszcze wzmocnić.

9:11

Rząd Grecji zamknął przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów

- Władze Grecji zamknęły w niedzielę przestrzeń powietrzną kraju dla wszystkich rosyjskich samolotów - poinformował urząd lotnictwa cywilnego w Atenach.

9:06

Szef MSZ w Singapurze: - Wprowadzimy kontrole eksportu do Rosji towarów o zastosowaniach bojowych

- Singapur przyłącza się do sankcji przeciwko Rosji; wprowadzi kontrole eksportu towarów, które mogą być użyte jako broń na Ukrainie, oraz zablokuje określone transakcje finansowe związane z Rosją – ogłosił w poniedziałek szef MSZ Singapuru Vivian Balakrishnan. - Zważywszy na „bezprecedensową powagę” rosyjskiego ataku na Ukrainę, Singapur będzie działał wspólnie z wieloma innymi krajami, wprowadzając „odpowiednie sankcje i restrykcje przeciwko Rosji” – powiedział Balakrishnan.

9:01

Rosja prowadzi nabór do wojska?

Na Twitterze pojawiła się informacja, zgodnie z którą w Rosji ma trwać nabór do wojska.

- Według doniesień @tvrain wielu ludzi w całej Rosji, w każdym wieku, jest wzywanych do urzędów zaciągowych. Podobno Rosjanom proponuje się podpisywanie kontraktów wojskowych i / lub dołączanie do rezerw - czytamy we wpisie.

8:58

Rosyjski dyplomata przeprasza za wojnę na Ukrainie

Niezwykłe wydarzenie na szczycie klimatycznym ONZ! Urzędnik państwowy stojący na czele delegacji Rosji według "Financial Times" przeprosił za wojnę na Ukrainie. Jest pierwszym rosyjskim przedstawicielem władz, który odcina się od działań Władimira Putina. To ośmieli innych, a może dyplomata wysłany na szczyt ONZ jest wyjątkiem?

Przeczytaj więcej na ten temat: Rosyjski dyplomata PRZEPRASZA za wojnę na Ukrainie. Sensacja na szczycie ONZ

8:49

Premier Japonii: Białoruś wspiera działania militarne Rosji, rozważamy sankcje

Premier Japonii Fumio Kishida oświadczył w poniedziałek, że jego rząd rozważa nałożenie sankcji na Białoruś, gdyż wspiera ona agresję Rosji na Ukrainę. Sankcje mają być skierowane przeciwko głównym urzędnikom w Mińsku – przekazał szef MSZ Yoshimasa Hayashi.

8:44

BBN: o godz. 11 konsultacje prezydenta z członkami rządu oraz dowódcami wojska i służb w sprawie Ukrainy

O godz. 11 w poniedziałek (28.02.2022) w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego odbędą się kolejne konsultacje prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami kluczowych ministerstw oraz dowódcami wojskowymi i służb ws. rosyjskiej inwazji na Ukrainę - poinformowało PAP BBN.

W poniedziałek BBN poinformowało na Twitterze, że prezydent Andrzej Duda na ten dzień przed południem zwołał kolejne spotkanie kierownictwa państwa, podobne do spotkań odbywających się w ostatnich dniach w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę. W rozmowie z PAP rzecznik prasowy BBN Marcin Skowron doprecyzował, że konsultacje rozpoczną się o godz. 11, a udział w nich weźmie "stały skład" - prezydent, szefowie kluczowych resortów oraz dowódcy wojskowi i służb.

8:40

Wojna w Ukrainie. Ministerstwo obrony: Rosjanie w cztery dni stracili 29 samolotów, 191 czołgów i 5,3 tys. ludzi

- Rosyjska armia przez cztery pierwsze dni inwazji na Ukrainę straciła m.in. 191 czołgów, 29 samolotów, 29 śmigłowców, trzy bezzałogowe statki powietrzne i pięć systemów obrony przeciwlotniczej - poinformowała w poniedziałek na Facebooku wiceminister obrony Ukrainy Anna Malar. Straty w ludziach po stronie rosyjskiej wyniosły 5300 osób.

8:35

Wiceszef MSZ Marcin Przydacz: sankcje na Rosję powinny iść dalej, jeśli Putin nie wycofa wojsk z Ukrainy

- Sankcje wobec Rosji powinny iść dalej i jestem przekonany, że pójdą dalej, jeśli Władimir Putin się nie zatrzyma i nie wycofa swoich wojsk z terytorium Ukrainy - powiedział w poniedziałek wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Ukraina powinna stać się w perspektywie członkiem Unii Europejskiej - dodał.

8:28

Müller: w tej chwili nie mamy informacji, żeby Putin próbował dokonać ataku jądrowego

- W tej chwili nie mamy takich informacji, żeby prezydent Rosji Władimir Putin próbował dokonać ataku tego typu; to jest raczej straszenie, wywoływanie paniki wśród opinii publicznej - powiedział rzecznik rządu Piotr Müller, pytany, czy cokolwiek wskazuje na to, że Rosja przygotowuje się do ataku jądrowego. W niedzielę prezydent Rosji Władimir Putin nakazał ministrowi obrony i szefowi sztabu generalnego postawienie nuklearnych sił odstraszania w stan gotowości bojowej.

8:17

Soloch: odcięcie granicy Ukrainy z Polską byłoby aktem bestialstwa, ale musimy być przygotowani na każdy wariant

- Odcięcie granicy Ukrainy z Polską byłoby aktem wyjątkowego bestialstwa. Musimy być jednak przygotowani na każdy wariant - powiedział szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do groźby wyprowadzenia przez Rosję wojsk zlokalizowanych na Białorusi i przeprowadzenia szturmu odcinającego Ukrainę od Polski.

- Również na taki wariant musimy być przygotowani, musimy brać to pod uwagę" - ocenił Soloch. "Na razie wiemy o tym, że Rosjanie zaangażowali w działaniach przeciw Ukrainie 2/3 sił, które przygotowali na tę wojnę (...) 1/3 odwodów pozostaje na terenie Białorusi - zauważył Soloch.

8:11

Kurs rubla spadł do rekordowo niskiego poziomu z powodu zachodnich sankcji

Kurs rosyjskiego rubla spadł w poniedziałek do rekordowo niskiego poziomu po ogłoszeniu w weekend przez państwa zachodnie nowych sankcji wymierzonych w Rosję z powodu jej agresji na Ukrainę, w tym ograniczenia wobec rezerw walutowych kraju - podała agencja Reutera. Moskiewska giełda poinformowała, że w poniedziałek otworzy handel na rynku walutowym o godz. 10 (8 czasu polskiego), tj. trzy godziny później niż zwykle, i zawiesi handel na rynku repo (transakcji z przyrzeczeniem odkupu).

7:58

W Polsce zawieszą lekcje w szkołach z powodu wojny na Ukrainie?! Jest rozporządzenie

Na terenie ośmiu powiatów przy granicy z Ukrainą mogą zostać zawieszone zajęcia stacjonarne w szkołach i placówkach oświatowych. Ministerstwo Edukacji i Nauki wydało rozporządzenie w związku z sytuacją za wschodnią granicą. Więcej informacji na ten temat przeczytasz TUTAJ.

7:52

Śnieg przykrywa martwych żołnierzy rosyjskich

Zobacz zdjęcia w galerii poniżej.

7:46

Sztab generalny: rosyjska armia obniżyła tempo natarcia, ataki są odpierane

- Siły rosyjskie obniżyły tempo natarcia na wszystkich kierunkach, a ukraińska armia z powodzeniem odpiera ataki – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy, podsumowując stan z poniedziałku rano. - Wojska rosyjskie atakują lotniska wojskowe i cywilne, punkty dowodzenia, obiekty obrony przeciwlotniczej, ważne obiekty infrastruktury, miasta i oddziały wojsk ukraińskich – podkreślił sztab. Łamiąc prawo międzynarodowe, siły rosyjskie uderzyły rakietami w domy mieszkalne w Żytomierzu (środkowa część kraju) i Czernihowie (na północy).

7:42

Władze Kijowa: w poniedziałek sklepy z żywnością będą otwarte

W poniedziałek (28.02.2022) o godz. 8 rano (7 w Polsce) otworzą się sklepy spożywcze. Będzie też działać komunikacja miejska, w tym metro, ale w ograniczonym zakresie – poinformowały władze miasta. W Kijowie od godz. 17 w sobotę obowiązywała godzina policyjna - informuje PAP. Obywateli poproszono, by z domów wychodzili tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Na ulicach w różnych częściach miasta dochodzi do walk – podano.

- Ogólnie sytuacja w nocy była spokojna, choć dochodziło do walk z dywersantami. Miasto przygotowywało się do obrony – poinformowała administracja.

Mieszkańców uprzedzono również, że na ulicach pojawiły się fortyfikacje i pułapki przeciwczołgowe (tzw. jeże). Godzina policyjna będzie obowiązywać od godz. 22 do 7 we wtorek.

7:38

Rosyjskie wojsko zabija cywilów w Charkowie?

Na profilu Live News na Twitterze pojawiło się niepokojące nagranie, na którym można zobaczyć zwłoki zabitych Ukraińców. Według opisu autora postu mają to być cywile.

Inwazja na Ukrainę - zabici cywile w Charkowie

i

Autor: KYIV INDEPENDENT/TWITTER Inwazja na Ukrainę - zabici cywile w Charkowie

7:32

Rosja użyła systemów rakietowych Iskander do ataku na lotnisko Żytomierz

- Rosja użyła systemów rakietowych Iskander do ataku na lotnisko Żytomierz - informuje na Twitterze The Kyiv Independent. - Naloty przeprowadzono z Białorusi przy użyciu rosyjskich wyrzutni rakiet balistycznych - czytamy w informacji opublikowanej o godzinie 7:09. - Wcześniej Białoruś oświadczyła, że nie zezwoli na naloty ze swojego terytorium podczas zbliżających się rozmów pokojowych Ukrainy z Rosją.

7:17 "The Times": ponad 400 wagnerowców poluje w Kijowie na prezydenta i członków rządu

Ponad 400 rosyjskich najemników z tzw. grupy Wagnera działa w Kijowie; ich celem jest prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i członkowie ukraińskiego rządu - podał w poniedziałek brytyjski dziennik "The Times". - Ponad 400 rosyjskich najemników działa w Kijowie, by na rozkaz Kremla zamordować prezydenta Zełenskiego i członków jego rządu oraz przygotować grunt pod przejęcie władzy przez Moskwę - poinformowała gazeta.

Informacja o misji wagnerowców miała dotrzeć do ukraińskiego rządu w sobotę rano, a kilka godzin później Kijów ogłosił godzinę policyjną.

07:00 - Rosjanie sprowadzili na Ukrainę morderców, których celem jest Wołodymyr Zełenski. Chodzi o 400 najemników z tzw. grupy Wagnera. O tej sprawie informuje brytyjski "The Times".

06:56 - Jacht Putina porwany! Grupa Anonymous zabawiła się danymi dotyczącymi położenia łodzi "Graceful", należącej do Władimira Putina. Wart 97 milionów dolarów jacht rzekomo rozbił się na Wyspie Węży, a jego miejscem docelowym było "Piekło".

06:40 -  Znany milioner Michaił Chodorkowski, opozycjonista Dmitry Gudkov i ekonomista Sergei Guriev założyli antywojenny komitet, którego celem jest współpraca przeciwników polityki Kremla. Taką informację podaje Forbes.

06:32 - BBC: 100 tys. wojsk rosyjskich na Ukrainie. - W walkach na Ukrainie uczestniczy blisko 100 tys. żołnierzy rosyjskich, a w rezerwie jest około 50 tys. kolejnych. Rosjanom nie udało się zająć żadnego dużego miasta na Ukrainie, a siły rosyjskie znajdują się obecnie około 30 km od Kijowa - podaje BBC.

06:19 - Legia cudzoziemska zwolni ze służby Ukraińców, którzy w pełnym rynsztunku będą mogli udać się do kraju, by walczyć z rosyjskim najeźdźcą. - Ukraińcy z francuskiej legii cudzoziemskiej będą mogli udać się na Ukrainę w pełnym ekwipunku bojowym - napisano w oświadczeniu.

06:05 - Wojskowe wsparcie dla Ukrainy z Kanady. - Kanada przekaże Ukrainie dodatkową pomoc wojskową o wartości 25 mln dolarów kanadyjskich - poinformowała w niedzielę minister spraw zagranicznych Melanie Joly. Rozmawiała o jej przekazaniu z ministrem Zbigniewem Rauem. To właśnie przez Polskę na Ukrainę ma trafiać sprzęt wojskowy.

05:51 - W niedzielę zniszczyliśmy kolejne kolumny wrogich wojsk, Rosjanie są zmęczeni i zniechęceni - mówi generał pułkownik Aleksander Syrski, który dowidzi obroną stolicy Ukrainy, Kijowa. Z jego informacji wynika, że Rosjanie chcieli się znów przebić i wedrzeć na przedmieścia stolicy, ale zostali odparci. Kijów cały czas jest pod ukraińską kontrolą. 

05:38 - Czernichów. Rakieta spadła na budynek mieszkalny. Znamy więcej szczegółów dotyczących wydarzenia w Czernichowie. Około godz. 2:45 na jeden z budynków mieszkalnym spadła rakieta. W wyniku ataku w budynku wybuchł pożar, w rezultacie którego ranna została jedna kobieta.

05:20 - Według Stanów Zjednoczonych Rosja rozmieściła w walkach na Ukrainie 2/3 ofensywnego kontyngentu, czyli około 100 tysięcy żołnierzy - podaje serwis Zerkalo.io.

05:00 - Rosja ostrzeliwuje korytarze humanitarne, ignorując nasze prośby o umożliwienie ewakuacji kobiet, dzieci, sierot i osób o ograniczonej sprawności ruchowej. W rezultacie tych działań ranni zostali cywile - stwierdziła Iryna Wereszczuk, wicepremier Ukrainy ds. reintegracji terytoriów tymczasowo okupowanych.

04:54 - Po otrzymaniu informacji o kierunku ruchu wrogich wojsk, blokujcie drogi w każdy możliwy sposób, wysadzajcie mosty - podała w nocy z niedzieli na poniedziałek obrona terytorialna Ukrainy na swoim Facebooku.

04:39 - Kochają swój kraj. Przeszli przez to już wcześniej. Rosja wiele razy próbowała unicestwić Ukrainę. Wiara i nauka, kultura, pokój, rodzina (...) to, jest ważne dla Ukrainy - powiedział o Ukraińcach kardynał Timothy Dolan, kardynał w ukraińskim grecko-katolickim kościele św. Jerzego na Manhattanie.

04:27 - Australia nałożyła sankcje na białoruskiego ministra obrony Wiktora Chrenina oraz 12 białoruskich urzędników i osób prawnych.

04:20 - Wołnowacha: Rosjanie wyparci z miasta. Jak donosi ukraińska armia, żołnierzom udało się wyprzeć przeciwnika z miasta Wołnowacha, znajdującego się w Donbasie.

04:11 - Mariupol: Nie żyje 6-letnia dziewczynka. - Ranną w wyniku ostrzału portowego Mariupola dziewczynkę przewieziono do szpitala, gdzie pomimo interwencji lekarzy zmarła - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform. - Pokaż to Putinowi. Oczy tego dziecka i płaczących lekarzy - powiedział jeden z medyków.

04:02 - Czernichów: Rakieta spadła na budynek mieszkalny! Według Państwowej Służby Łączności Specjalnej Ukrainy w centrum Czernihowa rakieta uderzyła w budynek mieszkalny Na dwóch niższych piętrach wybuchł pożar. Na ten moment nic nie wiadomo o poszkodowanych lub ofiarach.

03:51 - Jeśli Ukraina utrzyma się przez 10 dni, Rosja będzie musiała skapitulować siedząc przy stole negocjacyjnym - uważa cytowany przez serwis Nexta Ilja Ponomariow, były deputowany do rosyjskiej Dumy.

03:30 - Kolejne eksplozje w Kijowie i Charkowie! Wybuchy słychać w dwóch największych miastach Ukrainy!

03:23 - Państwowa Służba Łączności Specjalnej Ukrainy opublikowała w poniedziałek nagranie, które zarejestrowało przelot myśliwców nad miastem Żłobin w obwodzie homelskim na Białorusi, udających się w stronę Ukrainy. W Żytomierzu i Czernihowie na Ukrainie ogłoszono alarm lotniczy.

03:05 - Wojna na Ukrainie. Rośnie bilans ofiar po rosyjskiej stronie. - W ciągu trzech dni wojny na Ukrainie straty rosyjskiego wojska wyniosły 4300 osób, ponad 200 żołnierzy dostało się natomiast do niewoli - powiedział w niedzielę ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia.

03:03 - Google Alphabet Inc potwierdził w niedzielę, że tymczasowo wyłączył w Ukrainie niektóre narzędzia Google Maps, które dostarczają na żywo informacji o warunkach drogowych i lokalizacji różnych miejsc. Powodem jest że Ukraina stoi w obliczu ataków ze strony rosyjskich sił inwazyjnych. Wyłączenie niektórych funkcji ma zagwarantować większe bezpieczeństwo obywateli.

02:54 - Białoruś zaatakuje Ukrainę? Tak wynika z informacji "Kyiv Independent". Jak czytamy, Władimir Putin jest wściekły, że jego wojskom nie udało się rozgromić Ukraińców w pierwszych godzinach wojny. Dlatego poprosi o pomoc swojego sojusznika, Aleksandra Łukaszenkę. Wedle informacji "Kyiv Independent", atak białoruskich sił może nastąpić w poniedziałek (28.02) około godz. 5.00 rano. Ma wówczas wystartować samolot z białoruskimi spadochroniarzami, którzy zostaną przetransportowani na teren Ukrainy.

02:46 - Referendum na Białorusi. W wyniku przeprowadzonego w niedzielę (27.02) referendum Białoruś przestanie być krajem neutralnym nuklearnie. Głosowanie odbyło się w warunkach dalekich od demokratycznych standardów. Reżim białoruski chwali się, że zmianę w konstytucji poparło ponad 65 procent głosujących. Co to w praktyce oznacza? Rosja będzie mogła umieścić głowice nuklearne na terenie Białorusi.

02:41 - We wsi Iwanków na północy obwodu kijowskiego spłonęło lokalne muzeum historyczne, w którym znajdują się prace słynnej ukraińskiej artystki ludowej Marii Pryimachenko - podaje Ukraińska Prawda.

02:31 - Reuters: W wyniku rosyjskiej inwazji zginęło na Ukrainie 352 cywilów, wśród nich było 14 dzieci. Rannych zostało 1684 osoby, w tym 116 dzieci.

02:17 - Moskwa: Samochód stanął w płomieniach. Na Placu Puszkina w Moskwie pojawił się pojazd z napisami "To jest wojna" i "Ludzie, obudźcie się". Samochód podjechał do wejścia metra i nagle się zapalił. 

02:03 - Myśliwce lecą z Białorusi nad Ukrainę! Jak podaje serwis Nexta, nad miejscowością Złobin na Białorusi przeleciały samoloty, które najprawdopodobniej udają się w kierunku Ukrainy.

01:55 - W niedzielę w nocy grupa hakerów Anonymous zablokowała dostęp do szeregu rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi. Hakerzy zamieścili na Twitterze zdjęcia zablokowanych stron internetowych ministerstwa komunikacji i informatyzacji, państwowego urzędu przemysłu wojskowego oraz sił zbrojnych Białorusi, a także funduszu emerytalnego, służby celnej i usług publicznych Rosji.

01:43 - Berdiańsk zdobyty przez Rosjan. Lokalne władze potwierdziły, że miasto portowe nad Morzem Azowskim wpadło w ręce agresora.

01:30 - W niedzielę wieczorem wojska rosyjskie wystrzeliły w obwód czerkaski cztery pociski - poinformował na Telegramie przewodniczący Czerkaskiej Obwodowej Administracji Państwowej Ołeksandr Skiczko. - Trafiono nas czterema pociskami - trzy spadły na Czerkasy, jeden na rejon czornobajiwski. Wskutek ataku nikt nie zginął, a sytuacja jest już pod kontrolą - stwierdził Siczko.

01:27 - Ursula von der Layen: Ukraina powinna dołączyć do Unii Europejskiej. Przewodnicząca Komisji Europejskiej w wywiadzie dla "Euronews". 

01:16 - Potężne wybuchy w rejonie miejscowości Makarów, około 40 kilometrów od Kijowa. Jak donoszą internauci, ukraińskie wojska miały zniszczyć kolejną kolumnę zmierzającą w stronę stolicy.

01:10 - Unia Europejska dostarczy Ukrainie myśliwce. Samoloty będą pochodziły z trzech krajów wspólnoty - Polski, Bułgarii i Słowacji.

01:07 - Szef rosyjskiej delegacji na szczycie klimatycznym ONZ przeprasza za atak Rosji na Ukrainę. Oleg Anisimow powiedział, że przeprasza „w imieniu wszystkich Rosjan, którzy nie byli w stanie zapobiec temu konfliktowi. Wszyscy, którzy wiedzą, co się dzieje, nie znajdują żadnego uzasadnienia dla tego ataku na Ukrainę

00:59 - Jak podaje "The Kyiev Independent", Wiktor Medwedczuk, ukraiński deputowany zwany przedstawicielem Władimira Putina na Ukrainie, uciekł z więzienia domowego. Był on oskarżony o zdradę stanu i finansowanie terroryzmu.

00:49 - Znamy więcej szczegółów na temat negocjacji między Ukrainą i Rosją przy białoruskiej granicy. Odbędą się one w poniedziałek (28 lutego), ale nieco później, niż zapowiadano. Jak podaje ukraińska "Prawda" delegaci potrzebują więcej czasu, by dotrzeć na miejsce. Delegacja Białorusi będzie miała status obserwatora.

00:37 - Rozmawiałem także z Ursulą von der Leyen. Omówione zostały konkretne decyzje dotyczące wzmocnienia zdolności obronnych Ukrainy, pomocy finansowej oraz członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej - poinformowął na Twitterze prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełeński. Wcześniej pisał także o rozmowach z prezydentem Andrzejem Dudą i premierem Borisem Johnsonem.

00:29 Prezes Cezary Kulesza tuż przed północą w niedzielę poinformował na Twitterze, że w związku "ze skandaliczną decyzją FIFA" PZPN wysłał pismo do wszystkich piłkarskich federacji w Europie. "Zachęciliśmy, aby stanęli u naszego boku" - dodał.

00:24 - Agresja na Ukrainę to akt barbarzyński i zagrożenie dla całej Europy - oświadczył w niedzielę premier Włoch Mario Draghi. Podkreślił, że Unia Europejska musi reagować z maksymalną stanowczością wobec Rosji.

00:12 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy poinformowało o 352 ofiarach wśród ludności cywilnej. W trakcie wojny z Rosją zginęło też 14 dzieci - donosi NEXTA.

00:09 Płonie szkoła w Charkowie - donoszą ukraińskie media

00:04 Agata Młynarska w jednym z ostatnich wpisów na swoim profilu na Facebooku wsparła cztery Ukrainki, które pomagały jej w codziennych obowiązkach. Dziennikarka napisała, że czują lęk i bezsilność. Wśród kobiet, które pracowały u Młynarskiej, była Alanka. Kobieta utrzymywała z pracy w Polsce całą rodzinę. Gwiazda telewizji napisała, że Ukrainka nie może przyjechać do Polski. Po kilku dniach przekazała jednak fantastyczne wiadomości!

23:57 Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości potwierdził w niedzielę, że Ukraina wniosła pozew przeciwko Rosji, która - jej zdaniem - propaguje fałszywe twierdzenie, że najechała Ukrainę, by zapobiec ludobójstwu.

23:45 Z Polski płyną słowa wsparcia. Prezydent Andrzej Duda znów rozmawiał telefonicznie z Wołodymyrem Zełenskim. To niezwykłe, co prezydent Ukrainy powiedział, wiedząc doskonale, że na stolicę jego państwa naciera kolejna kolumna rosyjskich wojsk.

- Jestem po kolejnej poruszającej rozmowie z @ZelenskyyUa. W obliczu informacji o rosyjskich konwojach idących na Kijów zapewnił mnie, że czują się mocni i są gotowi walczyć, a morale obrońców Ukrainy jest bardzo wysokie. Zapewniłem, że działamy i mają wsparcie Polski i świata - napisał Andrzej Duda na Twitterze.

23:40  Ukraińscy żołnierze nie mają zamiaru się poddawać. Nagrali wideo, w którym ostrzegają żołnierzy Putina, iż atak na Kijów będzie dla nich prawdziwym piekłem. - Gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr***e, ostrzelamy was z każdego okna - mówią Ukraińcy.

23:36 Groźny i tajemniczy incydent w Moskwie. Na pl. Puszkina samochód z wymalowanymi napisami "To jest wojna" i "Ludzie, powstańcie" uderzył w ogrodzenie i zapalił się. 

23:14 11 rosyjskich transportowców, każdy z jednym batalionem, zmierza do Odessy. Nastąpi próba lądowania szturmowego - przekazuje Aleksiej Arestowicz z kancelarii prezydenta Ukrainy. Informację podała NEXTA.

23:04 Alarm przeciwlotniczy w Kijowie, Winnicy i Czerniowcach. Mieszkańcy proszeni są o udanie się do najbliższego schronu. 

23:03 Osoby uciekające z Ukrainy przed konfliktem zbrojnym, nie muszą martwić się o formalności - zapewnił w niedzielę w komunikacie resort spraw wewnętrznych i administracji. MSWiA podkreśliło, że nie trzeba obawiać się o legalność pobytu w Polsce.

23:00 Od 24 lutego spółka zorganizowała już ponad 30 transportów dla uchodźców z Ukrainy, a na poniedziałek, ostatni dzień lutego, zaplanowanych zostało kilkanaście kolejnych - poinformowała w niedzielę Poczta Polska.

22:54  - Nie macie pojęcia na co się porywacie, gdy dojedziecie do Kijowa będziecie mieli przesr..e, ostrzelamy was z każdego okna - ostrzegali rosyjskich wojskowych w nagraniu w sieciach społecznościowych ukraińscy żołnierze. Poddajcie się dzieciaki! - wezwali. W nagraniu dwóch ukraińskich żołnierzy ostrzega, że rzeczywistość wojny na Ukrainie jest zupełnie inna niż Rosjanie się spodziewali. Żołnierze przekonują, że ukraińskie wojska mają znakomitą broń i doskonale orientują się w terenie, co działa na niekorzyść agresorów.

22:44 Media donoszą o potężnej eksplozji w Czerkasach: 

22:39 OBWE wzywa do natychmiastowego zawieszenia broni na Ukrainie i pozwolenie organizacjom humanitarnym na udzielenie pomocy - zaapelował w niedzielę minister Zbigniew Rau, przewodniczący Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie oraz przedstawiciele 46 państw OBWE.

22:28 Część Ukraińców, w obawie o życie swoje i swoich bliskich, uciekła z kraju. Jednak nie wszyscy się na to zdecydowali. Wśród takich osób jest Artur ze swoją rodziną, który przygotowuje się do kolejnej nocy w domowym schronie. TUTAJ ZDJĘCIA DOMOWEGO SCHRONU

22:15 Niżej zdjęcia rosyjskiego konwoju sunącego w stronę Kijowa. Według tych zdjęć konwój, składający się z czołgów i pojazdów przewożących paliwo, rozciąga się na przestrzeni 5 km i znajduje się około 65 km od stolicy Ukrainy.

21:37 - Dzisiejsza noc znów będzie ciężka. Dlatego nasi obrońcy przygotowują się do obrony stolicy. A ja namawiam mieszkańców Kijowa do spędzenia tej nocy w schronach. Bo wróg dostaje szału. Strzela do budynków cywilnych. Do naszej infrastruktury, chociaż sam ponosi duże straty, zarówno w ludziach, jak i sprzęcie wojskowym. Wydaje się, że Rosjanie nie spodziewali się takiego oporu i takiego ducha ze strony narodu ukraińskiego, zarówno wojskowych, jak i cywili - napisał mer Kijowa, Władimir Kliczko na Telegramie.

Jak dodał: - Horda próbuje wedrzeć się do Kijowa. Ale nasi mieszkańcy szykują się do odparcia agresora. Dziś byłem przy umocnieniach, które mieszkańcy Kijowa pomagają budować z żołnierzami obrony terytorialnej. Żeby wrogie wojsko nie dostało się do naszego miasta. 

21:31 W ciągu czterech dni inwazji wojsk rosyjskich, na Ukrainę zginęło aż szesnaścioro dzieci, tak powiadomił minister zdrowia ukraińskiego rządu. Poniższe zdjęcia pokazują prawdziwą i bardzo okrutną twarz wojny.

21:07 Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar Technologies pokazują rosyjskie wojska zmierzające w kierunku Kijowa. Według tych zdjęć konwój, składający się z czołgów i pojazdów przewożących paliwo, rozciąga się na przestrzeni 5 km i znajduje się około 65 km od stolicy Ukrainy

20:59 Borrell został zapytany o to, czy nie ma obywa, że Putin zastosuje broń chemiczną: - Trudno sobie wyobrazić, że ktoś mógłby wydać taki rozkaz, ale faktycznie, Putin grozi, że ktokolwiek będzie wspierał Ukrainę, to stanie się obiektem ataków, jakich nie można sobie wyobrazić. Chodziło mu o broń jądrową, ale i tak będziemy wspierać Ukrainę.

20:55 Szef dyplomacji UE Josep Borrell: - Chcę podziękować Polsce, która zaoferowała się być hubem logistycznym dla przerzutu sprzętu na terytorium Ukrainy.

20:42 Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał, że poborowi Sił Zbrojnych Rosji w regionie miasta Czernihów są gotowi do złożenia broni i poddania się.

20:32 W wielu miejscach w Polsce odbyły się dziś kolejne manifestacje wyrażające poparcie i solidarność dla walczącej Ukrainy. Jedna z manifestacji odbyła się w Krakowie: 

Kraków solidarny z Ukrainą! Wielka manifestacja na Rynku Głównym [ZDJĘCIA]

20:23 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w wywiadzie dla stacji telewizyjnej Euronews powiedziała w niedzielę: Ukraina jest jednym z nas i chcemy, aby znalazła się w Unii Europejskiej - powiedziała w niedzielę. I dodała: - Mamy proces (zbliżania) z Ukrainą, czyli na przykład integrację rynku ukraińskiego z jednolitym rynkiem unijnym. (...) Mamy bardzo ścisłą współpracę w kwestii sieci energetycznych. (...) Jest bardzo wiele tematów, w których współpracujemy. Pytana o możliwość rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją oceniła: - Ważne jest, aby strona ukraińska zgodziła się na takie rozmowy i żeby warunki były dobre dla strony ukraińskiej. Generalnie zawsze lepiej jest prowadzić rozmowy pokojowe, niż walczyć. Ale zaufanie do prezydenta Putina zostało całkowicie stracone.

Nie zasugerowała jednak, że będzie to szybka ścieżka akcesyjna, o którą apelował w sobotę prezydent Wołodymyr Zełenski.

19:52 We Lwowie, Kijowie, Połtawie w centralnej Ukrainie, Odessie i Mikołajewie na południu rozległy się wieczorem w niedzielę alarmy przeciwlotnicze - podał portal Hromadske. Alarm przeciwlotniczy w Kijowie ogłoszono w tym czasie trzykrotnie. Ludzie wzywani są do ukrycia się.

19:33 Sytuacja w miejscowości Berdiańsk położonym na Ukrainie w obwodzie zaporoskim:

19:28 Od momentu wybuchu wojny za naszą wschodnią granicą z Ukrainy do Polski przyjechało 213 tys. osób. Tylko w niedzielę, 27 lutego, do godz. 15, było 57 tys. obywateli Ukrainy i innych państw, którzy uciekają przed agresją wojskową Rosji.

19:17 Słowa Putina, które w niedzielę 27.02 zatrwożyły wielu skomentował Pentagon: - Rozkaz prezydenta Rosji Władimira Putina o postawieniu wojsk jądrowych w stan podwyższonej gotowości, to niepotrzebny i eskalacyjny krok, który czyni sytuację bardziej niebezpieczną - oświadczył wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu.

19:01 W kraju ogarniętym wojną wciąż jest Wołodymyr Zełenski, który postanowił zostać w Kijowie i wspierać walczących o wolność żołnierzy oraz cywili. Pokazali nowe zdjęcie Wołodymyra ZOBACZ JE TUTAJ - KLIKNIJ.

18:54 Nie tylko kraje w Europie, ale też Kanada zdecydowała się na ważny krok, i zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla samolotów rosyjskich linii lotniczych. Decyzja weszła już w życie – poinformował w niedzielę minister transportu Kanady Omar Alghabra.

18:34 Siły Zbrojne Ukrainy opublikowały na Twitterze wideo, na którym widać żołnierzy rosyjskich, którzy proszą "Mamo, zabierz mnie stąd! Zabijamy tu cywilów!”

18:20 Były mistrz świata w boksie w wadze ciężkiej, brat burmistrza Kijowa Witalija, Władimir Kliczko, nagrał w niedzielę wiadomość wideo do Rosjan i Białorusinów, w której zachęca ich do pozostania w domu i nie chodzenia do pracy, by "nie dostarczać armii amunicji". - Zwracam się do wszystkich nieobojętnych Rosjan i Białorusinów! Codziennie chodzicie do pracy i pomagacie w ten sposób, że tak powiem, dostarczać pociski dla swojej armii. I strzelacie do nas rakietami. I zabijacie nas, swoich, jak nas nazywacie, braci i siostry. Ładny z was bratni naród" - powiedział Kliczko w nagraniu zamieszczonym na Telegramie.

18:11 Zapowiedziane w niedzielę rozmowy ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się za kilka godzin, ponieważ ze względu na bezpieczeństwo zmieniono trasę dojazdu na granicę z Białorusią - poinformował ukraiński deputowany Fedir Wenisławski. Grupa negocjacyjna potrzebuje więcej czasu na dojazd, niż oczekiwano - wyjaśnił deputowany, cytowany przez portal Ukraińska Prawda. Dlaczego? - Pojechali oni trasą, jaka teraz nie stanowi zagrożenia dla życia i aby nie było znane miejsce ich pobytu" - powiedział Wenisławski. Na rozmowach obecni będą, jako obserwatorzy, przedstawiciele Białorusi.

17:53 Zełenski powiedział: - Rozmawiałem dzisiaj z Alaksandrem Łukaszenką bardzo długo i bardzo konkretnie. Powiedziałem mu, że nie chcę, by na Ukrainę z Białorusi leciały rakiety, szły wojska.

17:49 Członkowie NATO zwiększają swoje polityczne i praktyczne wsparcie dla Ukrainy - poinformowała w niedzielę kwatera główna Sojuszu w Brukseli.

17:37 Szefowa KE Ursula von der Leyen przekazała, że Unia Europejska po raz pierwszy sfinansuje zakup oraz dostawę broni i sprzętu do zaatakowanego kraju. Zamykamy przestrzeń powietrzną UE dla samolotów należących do Rosji, zarejestrowanych w Rosji lub kontrolowanych przez Rosję. Również tych prywatnych.

Von der Leyen: - Będziemy pracować nad uniemożliwieniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach.

17:34 Prezydent Ukrainy Zełenski: - W rozmowie telefonicznej z Łukaszenką powiedziałem mu, że rakiety, samoloty, helikoptery nie powinny być wystrzeliwane z Białorusi na Ukrainę, podobnie jak wojska - powiedział.

17:25 Stało się: Japonia zamraża aktywa prezydenta Rosji Władimira Putina i jego kluczowych urzędników oraz przyłącza się do planów USA i UE dotyczących odebrania niektórym rosyjskim bankom dostępu do systemu SWIFT – oświadczył w niedzielę premier Fumio Kishida.

17:18 Tymczasem MSZ Rosji oświadczyło, że negocjacje ze stroną ukraińską jeszcze się nie rozpoczęły, a uczestnicy rozmów dopiero docierają na miejsce negocjacji.

17:16  Najprawdopodobniej pociski, które zostały wystrzelone z terenu Białorusi trafiły w Żytomierz. Niżej nagranie pokazujące okolicę lotniska w Żytomierzu. Z terytorium Białorusi w kierunku Ukrainy wystrzelono rakiety Iskander – poinformował w niedzielę po południu doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko.

17:10 Minister zdrowia Ukrainy powiadomił, że w ciągu czterech dni inwazji wojsk rosyjskich na Ukrainę, rozpoczętej 24 lutego, zginęło 16 dzieci.

16:57 Do Polski wciąż przybywają tysiące Ukraińców i Ukrainek z dziećmi, którzy w obawie o własne życie, uciekli z kraju. Wśród nich były także trzy kobiety w zaawansowanych ciążach. Kobiety urodziły, na świat przyszły dwie dziewczynki i chłopiec.

16:52 Reuters podał: Rosja wystrzeliła z terytorium Białorusi rakiety Iskander w kierunku Ukrainy.

16:48 Jak się okazuje rosyjskie wojska zniszczyły samolot An-225 Mrija, który znajdował się na lotnisku w Hostomlu pod Kijowem – podała agencja Interfax-Ukraina. An-225 jest nazywany największym samolotem świata. Więcej o tym TUTAJ

16:40 Wojna na Ukrainie. „Putin to wróg Rosji” – przekonuje brytyjski sowietolog Robert Service, autor biografii Władimira Putina „Na Kremlu wiecznie zima”. CAŁA ROZMOWA Z SOWIETOLOGIEM DO PRZECZYTANIA TUTAJ

16:37 Deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu, Fedir Wenisławski powiedział, że w negocjacjach Ukrainę mają reprezentować urzędnicy kancelarii prezydenta Wołodymyra Zełenskiego oraz MSZ.

16:33 Agencja Reuters: rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie.

Więcej>Wojna na Ukrainie. Rozpoczęły się negocjacje ukraińsko-rosyjskie!

16:28 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg nazwał "niebezpiecznym" i "nieodpowiedzialnym" wydany przez prezydenta Rosji Władimira Putina rozkaz o postawieniu sił nuklearnych w stan najwyższej gotowości.

- To niebezpieczna retoryka. To jest zachowanie, które jest nieodpowiedzialne. I oczywiście, kiedy połączy się tę retorykę z tym, co (Rosjanie) robią w terenie, na Ukrainie powadzą wojnę z niezależnym, suwerennym narodem; inwazję na pełną skalę – to dodaje powagi tej sytuacji – ocenił Stoltenberg w wywiadzie dla amerykańskiej stacji telewizyjnej CNN.

16:21 Specjalna korespondencja naszych wysłanników z wojny w Ukrainie PRZECZYTAJCIE KONIECZNIE:  - Nasze dzieci są bezpieczne, już nie ma obaw, że Rosjanie ich zamordują – mówiły szczęśliwe kobiety, z którymi rozmawiali nasi wysłannicy.

16:12 W czasie przykrych wiadomości, coś co daje trochę radości i mały Rambo":

16:04 - Myślę, że negocjacje ukraińsko-rosyjskie rozpoczną się w ciągu najbliższych kilku minut, a być może nawet już się rozpoczęły - przekazał deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej z prezydenckiej frakcji Sługa Narodu, Fedir Wenisławski. 

15:44 Tak wyglądają rosyjskie czołgi zniszczone w pobliżu Priluky:

15:36 - Putin chce podnieść stawkę i zwiększyć presję na ukraińską delegację - mówi Kułeba pytany o słowa Putina o postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej. - To będzie dla całego świata katastrofa, ale w ten sposób Putin nas nie złamie - dodaje minister.

15:33 Minister spraw zagranicznych Ukrainy, Dmytro Kułeba,  w czasie konferencji prasowej: - Jeśli wynikiem rozmów ma być pokój, to powitamy je z radością

15:28 Ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield oświadczyła, że rozkaz Putina w sprawie postawienia w stan najwyższej gotowości bojowej nuklearnej siły odstraszania, to eskalacja konfliktu, która jest nie do zaakceptowania.

Wcześniej Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO.

15:21 Kancelaria prezydenta Zełenskiego podała, że negocjacje z Rosjanami odbędą się na ukraińsko-białoruskiej granicy. Wiadomość tę podała ukraińska agencja Interfaks Ukraina. 

15:10 Tak wyglądał moment, w którym Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO.  Na nagraniu widać reakcję ministra Szojgu.

14:58 Mer Kijowa: "Stolica wolna od rosyjskich sił, tworzymy centralę humanitarną"

Jak podaje "Pravda", Witalij Kliczko w niedzielę po południu ogłosił, że w Kijowie powstanie centrala humanitarna. "Obecnie pracujemy nad logistyką. A w niedalekiej przyszłości opublikujemy kontakty do zbierania pomocy i wolontariuszy. Oraz informacje o tym, dokąd skierować tych, którzy potrzebują pomocy" - powiedział. Zaapelował też, by mieszkańcy oddawali krew. 

14:48 Władmir Putin przemówił w państwowej telewizji. Straszy wojną nuklearną? 

Jak podaje PAP, Putin oznajmił, że nakazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie sił odstraszania w stan gotowości bojowej po "agresywnych komunikatach" głównych państw NATO. "Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym - mam na myśli nielegalne sankcje, o których wszyscy wiedzą - ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju" - powiedział. Według agencji AP i Reuters chodzi o siły nuklearne, które mają działać w "specjalnym reżimie gotowości bojowej".

14:36 Zablokowanie SWIFT dla Rosji już pewne. Co z Nord Stream 1 i Nord Stream 2?

Kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla niemieckiego "Bild" powiedział, że jego kraj planuje znacznie zmniejszyć zużycie rosyjskiego gazu, a nawet całkowicie z niego zrezygnować. Zdradził, że w Niemczech powstaną dwa terminale LNG i  że kraj stworzy też strategiczną rezerwę gazu - podaje NV.ua.

14:05 Białoruś napadnie na Ukrainę? Ukraińskie media: "To będzie kolejna tragedia"

W niedzielę (27 lutego) około południa odbyła się telefoniczna rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego z białoruskim przywódcą Alaksandrem Łukaszenką. Szczegóły tej rozmowy nie są znane, jednak ukraińskie media spekulują na temat udziału Białorusi w rosyjskiej agresji na Ukrainę. Ich zdaniem, jeśli Łukaszenka dołączy do wojny, to skieruje wszystkie swoje siły przeciw Ukrainie. Eksperci Centrum Strategii Obronnych, na które powołuje się "Pravda", przypominają, że Białorusini i Ukraińcy nigdy w historii nie stawali przeciwko sobie. "Jeśli ta decyzja zostanie podjęta i zrealizowana, będzie to kolejna tragedia na historyczną skalę" - komentują analitycy.

NIE PRZEGAP! Dramatyczna relacja znanego sportowca z Ukrainy. Piekło wojny, strzały na ulicach, błagalny apel

13:45 Rosja grozi swoim obywatelom: 20 lat więzienia za wsparcie dla Ukrainy!

„Należy pamiętać, że udzielanie pomocy finansowej, logistycznej, doradczej lub innej obcemu państwu, organizacji międzynarodowej lub zagranicznej lub ich przedstawicielom w działaniach przeciwko bezpieczeństwu Federacji Rosyjskiej, zawiera znamiona przestępstwa z art. 275 Kodeksu Karnego (zdrada). Grozi za to do 20 lat więzienia" - głosi komunikat prasowy rosyjskiej Prokuratury Generalnej, na który powołuje się "Pravda".

13:35 Agencja ONZ ds. uchodźców: Od początku wojny Ukrainę opuściło niemal 370 tysięcy osób. Najwięcej, bo ponad 180 tysięcy, wyjechało do Polski.

"Spodziewamy się jeszcze większego napływu bezbronnych, pełnych strachu i obaw o swoje życie i o swoją wolność, obywateli Ukrainy, naszych przyjaciół i naszych braci; spotkają się oni z pełną solidarnością naszej wspólnoty" - mówił podczas niedzielnej konferencji prasowej szef MSWiA Mariusz Kamiński. Dodał też, że dopóki trwa wojna, "dopóki Ukraina nie będzie wolnym i suwerennym krajem, dopóki każdy Ukrainiec szukający schronienia na terenie Polski - takie schronienie znajdzie. To jest naszym celem". 

13:25 Rosyjska marynarka wojenna przejęła na Morzu Czarnym dwa ukraińskie statki z cywilami

Jak podaje "Pravda", Państwowa Służba Graniczna Ukrainy poinformowała, że rosyjskie okręty marynarki przechwyciły na północno-zachodnim Morzu Czarnym dwa ukraińskie statki cywilne z prawie 50 członkami załogi. Rosjanie mieli to zrobić pod pretekstem samozwańczej „operacji antyterrorystycznej”.

13:13 Charków pod całkowitą kontrolą Ukrainy. "Miasto oczyszczone z wrogów, poddali się!"

Szef Charkowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej Ołeh Synegubow poinformował, że Cahrków, w którym w ostatniej dobie toczyły się wzmożone walki, jest całkowicie pod kontrolą Ukrainy. „Kontrola nad Charkowem jest całkowicie nasza! Siły Zbrojne, Policja Narodowa działają, miasto jest całkowicie oczyszczone z wroga” - cytuje go "Pravda". Synegubow podkreśla, że Rosjanie poddają się ukraińskim wojskom. „Bezpośrednio w Charkowie, rzucając wrogie pojazdy na środek drogi, całe grupy 5-10 osób poddają się wojskom ukraińskim. Gdy tylko widzą przynajmniej jednego przedstawiciela Sił Zbrojnych, poddają się”.

WIĘCEJ: Ukraina. Charków pod ukraińską kontrolą. "Siły Zbrojne Ukrainy likwidują wroga"

13:03 Bohaterska społeczność ukraińskiej Koriukówki! Zatrzymali czołgi wroga

„Gdzie i w jakim kraju widziałeś taki przykład osobistej odwagi i heroizmu?! Rosyjscy okupanci-dziwacy nie są tu mile widziani!” - tak komentował bohaterski wyczyn rodaków doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Anton Gerashchenko. 

WIĘCEJ NA TEN TEMAT: Ukraina. Mieszkańcy zablokowali rosyjskie wojsko! W Koriukówce, nie przepuścili rosyjskich czołgów [WIDEO]

12:53 Kanclerz Niemiec: Zdecydowaliśmy, że zamykamy wszystkie banki rosyjskie i wyłączamy im system SWIFT 

"Wspólnie z UE i wszystkimi państwami członkowskimi ustaliliśmy, że chcemy odciąć wszelkie możliwości finansowych działań Rosji na rynkach międzynarodowych. Chcemy zająć majątki wszystkich oligarchów. Pragniemy też podjąć bezpośrednie kroki karne wobec Putina i jego ludzi" - powiedział w niedzielę, 27 lutego kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

12:39 To już pewne: w województwach podkarpackim i lubelskim sklepy będą mogły działać w niedziele

Rzecznik rządu, Piotr Müller zapewnił, że w Podkarpackiem i Lubelskiem, w szczególności przy trasach, którymi poruszają się osoby przemieszczające się z Ukrainy, możliwe jest otwarcie sklepów w niedzielę. "Mamy w Polsce stan wyższej konieczności, w którym potrzebne jest uruchomienie danego rodzaju działalności" - mówi i dodaje: "Chcemy dać jasny sygnał, że - jeśli chodzi o otwieranie w tych miejscach sklepów, które w niedzielę powinny być zamknięte - tego typu działania nie będą karane".

Pociąg z uchodźcami z Ukrainy

12:20 Marlena Maląg apeluje o przywrócenie handlu w niedzielę w województwach, do których przybywają uchodźcy

Chodzi o Podkarpackie i Lubuskie. Szefowa resortu rodziny i polityki społecznej powiedziała, że jest w tej sprawie w kontakcie z Głównym Inspektor Pracy Katarzyną Łażewską-Hrycko. 

PRZECZYTAJ: Warszawa jak Kijów? Zagrożenie realne? Kraj o Warszawie. Felieton

12.15 Zełenski: Złożyliśmy przeciwko Rosji pozew do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości w Hadze

"Ukraina oficjalnie skierowała pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości ONZ w Hadze. Żądamy pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zmanipulowanie pojęcia ludobójstwa w celu usprawiedliwienia agresji" - napisał na Twitterze prezydent Ukrainy. Wcześniej podkreślał, że działania Rosji od początku wojny noszą znamiona ludobójstwa. 

SZCZEGÓŁY PRZECZYTASZ TUTAJ: Ukraina złożyła pozew przeciwko Rosji do Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości

<blockquote class="twitter-tweet"><p lang="en" dir="ltr">Ukraine has submitted its application against Russia to the ICJ. Russia must be held accountable for manipulating the notion of genocide to justify aggression. We request an urgent decision ordering Russia to cease military activity now and expect trials to start next week.</p>&mdash; Володимир Зеленський (@ZelenskyyUa) <a href="https://twitter.com/ZelenskyyUa/status/1497885721931268103?ref_src=twsrc%5Etfw">February 27, 2022</a></blockquote> <script async src="https://platform.twitter.com/widgets.js" charset="utf-8"></script>

11:58 Do Kijowa zmierzają "szczególnie niebezpieczni terroryści"?

Ukraina szuka rosyjskich pojazdów pancernych oznaczonych literą "V". Jak podaje NV.ua, są to szczególnie niebezpieczne jednostki z terrorystami, którzy przybyli na Ukrainę ze specjalną misją i zmierzają w stronę Kijowa. „Każdy, kto widział, nagrał, zna lokalizację tej kolumny, niech pilnie przekaże dane ukraińskim obrońcom, a jeśli to możliwe, nie pozwoli na ich dalszy ruch” - głosi komunikat sił zbrojnych.

Napięta sytuacja na ukraińsko - polskiej granicy

11:25 Ukraina: Rosja straciła już ponad 4,3 tys. żołnierzy i 150 czołgów

Ministerstwo Obrony Ukrainy podało w niedzielę przed południem łączne szacunkowe straty wroga za trzy poprzednie dni 24, 25, 26 lutego. Bilans przedstawiła Anna Malyar, wiceminister obrony: "Od początku wojny wróg stracił niemal 150 czołgów, ponad 700 pojazdów opancerzonych i 4300 żołnierzy, a także między innymi 27 samolotów, 26 helikopterów i 49 dział". Wcześniej informowano też o ponad 200 pojmanych jeńcach. 

Rosyjski szpieg

i

Autor: AP/SUPER EXPRESS Pojmany rosyjski szpieg

11:05 NV.ua: Czołgi rosyjskich wojsk w obwodzie sumskim ostrzelały autobus z cywilami 

Atak miał miejsce między Czupachiwką a Dowżykiem. Według Żywickiego, teraz karetki pogotowia nie wpuszczają Rosjan do czołgu. Są ranni. "Okolica jest zaminowana, karetki nie mogą się do nich dostać. Pomocy udzielają lekarze rodzinni, którzy przyszli z przychodni. Będą starali się zapewnić im opiekę medyczną do czasu przybycia karetki ”- powiedział Dmitrij Żywicki, szef Obwodowej Administracji Państwowej w Ukrainie. 

Trwa ostrzał rakietowy

10:35 Ostrzał rakietowy na magazyny wojskowe na Wołyniu. "Niestety otrzymaliśmy teraz informację o tym, że przeprowadzono rakietowy ostrzał magazynów jednostki wojskowej w mieście Włodzimierz. Według wstępnych danych uderzyły trzy rakiety. Pozostałe dane są uściślane. Mamy nadzieję, że nie ma ofiar" - informuje cytowany przez PAP mer Łucka Ihor Poliszczuk.

10:30 Pożar w dzielnicy Torjeszczyna w Kijowie - nowe dane. Informowaliśmy o tym, że na terenie kijowskiej Trojeszczyny w wyniku ostrzeliwania rakietowego wybuchł pożar. Płonie jednak nie budynek, a prawdopodobnie jedno z podwórek. "Bezmyślne i bezwzględne uderzenie w dzielnicę mieszkalną Trojeszczyna w Kijowie. Za wszystko odpowiecie" - skomentował Anton Heraszczenko z ukraińskiego MSW.

10:25 W Buczy pod Kijowem jeden z pocisków uderzył w 9-kondygnacyjny budynek mieszkalny. Najprawdopodobniej nie ma ofiar. 

Zdjęcie z Buczy

i

Autor: MATERIAŁY PRASOWE / TWITTER НВ @tweetsNV Wybuch w Buczy

10:13 Białoruski przywódca Aleksander Łukaszenko potwierdził w niedzielę, że z terytorium Białorusi prowadzone są ataki rakietowe w stronę Ukrainy. 

"Rzeczywiście, gdzieś z terenów czarnobylskich, gdzie były na manewrach wojska rosyjskie, wystrzelono dwie czy trzy rakiety" - cytuje go PAP. Jednocześnie miał powiedzieć, że na Ukrainie nie ma ani białoruskich żołnierzy, ani białoruskiego sprzętu. 

10:00 Ukraiński minister spraw zagranicznych, Dmytro Kułeba: "Pokonaliśmy razem Hitlera, pokonamy też Putina"

W niedzielę rano Kułeba opublikował na swoim koncie na Twitterze wpis, w którym zachęcił cudzoziemców do wstępowania w szeregi międzynarodowego legionu ochotników, którego powstanie ogłosił wcześniej prezydent Ukrainy. Chętnych prosi o kontakt z placówkami ukraińskiej dyplomacji. "Razem pokonaliśmy Hitlera i razem pokonamy również Putina" - napisał. 

09:43 Prezydent Zełenski w niedzielnym (27 lutego) przemówieniu:

"4 dni temu pociski samosterujące, samoloty, helikoptery opuściły Białoruś, pojazdy uderzyły w nasze domy, uderzyły w nasze życie. Ciężkie pojazdy odjechały. I to jest straszne deja vu. Kijów został zaatakowany o 4 rano, ktoś ma takie poczucie humoru, jak w 1941 roku. Spaliście, białoruscy bracia. I obudziliśmy się. Ale wy jeszcze śpicie. I od tej chwili nie będziemy spać. Bo walczymy o nasz kraj, o naszą wolność". Prezydenta cytuje "Pravda". 

Kim jest Wołodymyr Zełenski? Ukraina. Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy jak superbohater z powieści Marvela. Odważnie stoi przy nim żona

09:20 Rosyjscy żołnierze nie chcą walczyć z Ukrainą?

Taką informację przekazuje ukraiński serwis Obozrevatel, na który powołuje się PAP. "W rosyjskim Biełgorodzie przy granicy z Ukrainą 5 tysięcy rosyjskich żołnierzy kontraktowych zbuntowało się przeciwko udziałowi w działaniach zbrojnych na Ukrainie". Oficjalnie mówią podobno, że nie mają tego w kontraktach, nieoficjalnie mówi się, że zwyczajnie się boją. "Mimo że oficjalnie wojskowo-polityczne kierownictwo Rosji mówi o tym, że Rosja nie ponosi żadnych strat na Ukrainie i że na ukraińskiej ziemi nie zginął ani jeden rosyjski żołnierz, bez względu na to, że w Rosji w maksymalny sposób blokowane są wszelkie prawdziwe dane o wydarzeniach na Ukrainie - informacje do nich docierają (...)" - cytuje portal polska agencja. 

09:03 Prezydent Zełenski: Ukraina jest gotowa do rozmów w każdym kraju, z którego nie wylatują rakiety

Prezydent Ukrainy przekazał taką informację w niedzielnym (27 lutego) porannym przemówieniu do narodu. Zaznaczył przy tym, że z pewnością nie będzie tym krajem Białoruś. "Oczywiście, że chcemy pokoju. Chcemy się spotkać, chcemy zakończenia wojny. Warszawa, Bratysława, Budapeszt, Stambuł, Baku – zaoferowaliśmy to stronie rosyjskiej" - cytuje wystąpienie Zełenskiego "Pravda". Prezydent powiedział także, że rosyjska delegacja przybyła już do białoruskiego Homla, by tam spotkać się z Ukraińcami, nie wiedząc, że rozmowy się nie odbędą.

08:55 Ponad 156 tysięcy - tylu obywateli Ukrainy od początku wojny przyjechało do Polski 

W niedzielę, 27 lutego polska Straż Graniczna przekazał najnowsze informacje dotyczące uchodźców z Ukrainy. "Od rozpoczęcia działań zbrojnych w Ukrainie (24.02) funkcjonariusze SG odprawili łącznie na wszystkich przejściach granicznych z Ukrainą 187,8 tys. osób, w tym na kierunku do Polski ponad 156 tys. Wczoraj odprawiono rekordową liczbę osób - 88,4 tys., w tym na kierunku do Polski 77,3 tys.". 

08:45 "Pravda" informuje o ostrzale, prowadzonym w niedzielny (27 lutego) poranek w kijowskiej dzielnicy Trojeszczyna. Słychać było eksplozje, po których w mediach społecznościowych zaczęły pojawiać się zdjęcia i filmy z pożaru jednego z budynków mieszkalnych.

08:38 "Siły Powietrzne Ukrainy zestrzeliły pocisk manewrujący wystrzelony na Kijów z terytorium Białorusi przez samolot Tu-22. To kolejna zbrodnia wojenna Republiki Białoruś i Federacji Rosyjskiej” – pisze o tym Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, Walery Załużny.

08:25 Prezydent Wołodymyr Zełenski zapowiedział utworzenie Międzynarodowego Legionu Obrony Terytorialnej Ukrainy - informuje serwis NV.ua

"Wszystkim cudzoziemcom, którzy chcą przyłączyć się do oporu wobec rosyjskiego najeźdźcy i ochrony światowego bezpieczeństwa, kierownictwo Ukrainy proponuje przybycie do naszego państwa i wstąpienie w szeregi Wojsk Obrony Terytorialnej" - informuje prezydent Ukrainy.

08:15 200 rosyjskich jeńców w rękach ukraińskich sił

"Wzięliśmy ok. 200 rosyjskich jeńców, traktujemy ich zgodnie z Konwencją Genewską, mogą zadzwonić do rodziców - zapewnia attache wojskowy przy ambasadzie Ukrainy w Waszyngtonie, gen. Borys Kremenecki. W rozmowie z dziennikarzami CNN tłumaczył, że część pojmanych żołnierzy ma dopiero 19 lat. "Niektórzy z nich w ogóle nie przeszli szkolenia, byli źle wyposażeni".

07:50 Poranek w Kijowie:

"Sytuacja w Kijowie jest spokojna, ukraińska stolica jest w pełni pod kontrolą ukraińskiej armii i obrony terytorialnej. W nocy było kilka starć z grupami dywersyjnymi" - to słowa wiceszefa kijowskiej rady miejskiej Mykoły Poworoznika.

Więcej: Wojna na Ukrainie. 72 godziny oporu. Po koszmarnej nocy Kijów wciąż się broni

07:45 "Wiemy, jaki był plan agresji na Ukrainę prezydenta Rosji Władimira Putina - przewaga w powietrzu w ciągu 12 godzin, zniszczenie ukraińskiej armii w 36 godzin, otoczenie Kijowa w 48 godzin, zainstalowanie własnego reżimu w 72 godzin - nic z tego nie wyszło - pisze na Twitterze amerykański senator Marco Rubio.

To Polina, zginęła nad ranem w Kijowie razem z rodzicami

i

Autor: FACEBOOK & TWITTER Polina miała 10 lat

07:35 W sobotę nad ranem w Kijowie rosyjscy dywersanci ostrzelali rodzinę z trojgiem dzieci, zginęli rodzice i 10-letnia dziewczynka, dwoje pozostałych dzieci walczy o życie w szpitalu. rodzice i córka nie żyją, dwoje dzieci jest w szpitalu. "Miała na imię Polina. Uczyła się w 4 klasie szkoły nr 24 w Kijowie" - napisał na Facebooku -  sekretarz kijowskiej rady miejskiej Wołodymyr Bondarenko.

WIĘCEJ: Ukraina. 10-letnia Polina zginęła w Kijowie wraz z rodzicami. Jej rodzeństwo walczy o życie w szpitalu. Kim była Polina?

07:20 Rosyjskie siły z lekkim sprzętem wkroczyły w sobotę rano do Charkowa. Żołnierze rosyjscy są już w centralnej części miasta. Służby ukraińskie apelują, by mieszkańcy nie opuszczali miejsc, w których znaleźli schronienie. 

6.30: Media: "Ukraińska armia całkowicie rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę"

Portal Ukraińska Prawda w niedzielny poranek informuje, że podczas nocnych walk w pobliżu lotniska w Hostomlu pod Kijowem ukraińska armia całkowicie rozbiła elitarną czeczeńską jednostkę i przejęła znaczne ilości broni. To tam został zabity dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej, generał Magomed Tuszajew (zaufany człowiek Ramzana Kadyrowa, sojusznika prezydenta Rosji Władimira Putina).

Ministerstwo obrony Ukrainy podało, że z oddziałem Tuszajewa walczyły Gwardia Narodowa i specjalna jednostka Alfa.

6.27: Niedzielny poranek w wolnej, choć okupowanej Ukrainie

W Kijowie to wciąż ukraiński, niedzielny poranek. "Ukraińska armia i siły obronne mają pełną kontrolę nad Ukrainą" - czytamy chwilę po 6.00 rano po koszmarnej, pełnej walk nocy na Ukrinform.

6.10: Ukraińcy cały czas próbują dostać się do Polski. A to coraz trudniejsze

Lwowski dworzec jest przepełniony. Podobnie jak darmowe pociągi do Polski, które - w związku z zakazem wyjazdu z kraju mężczyzn - wożą tylko kobiety i dzieci. Według portalu Suspilne, niektóre osoby nie doczekały się nawet na przejazd trzema kolejnymi turami. Pociągi do Polski są skrajnie przepełnione, perony są pełne pozostawianych rzeczy podręcznych, które po prostu nie zmieściły się w wagonie.

Wojna na Ukrainie. Pociągi do Polski są przepełnione. Nie wszystkim udaje się dostać

i

Autor: Mt Wojna na Ukrainie. Pociągi do Polski są przepełnione. Nie wszystkim udaje się dostać

5:30: ISW podsumowuje. Jak wygląda siła wojsk na mapach?

Institute for Study of War, amerykański tink tank podsumowuje ostatnie 24 godziny: główne osie natarcia sił rosyjskich koncentrują się na Kijowie, północno-wschodniej i południowej Ukrainie. "Ukraiński opór pozostaje niezwykle skuteczny" - dodają, publikując mapę rozłożenia sił ukraińskich i rosyjskich. Obszary zaznaczone na czerwono to miejsca okupowane przez wojska federacji.

5.20: CNN: W Kijowie zginął 6-letni chłopiec

CNN, powołując się na kijowski szpital, podaje że w wyniku zmasowanego ostrzału zachodniego Kijowa zginął 6-letni chłopiec. Kilka osób jest rannych, w tym najprawdopodobniej dwoje nastolatków.

5.15: W Charkowie zginęła kobieta. Rosyjski pocisk trafił w blok mieszkalny

"W wyniku ostrzału prowadzonego przez wojska rosyjskie w Charkowie zginęła kobieta" - podaje serwis Ukrinform. Artyleria zdemolowała 9-piętrowy budynek przy ul. Buchmi 40a. Padła ściana nośna, a wraz z nią komórki lokatorskie i klatki schodowe od 2. do 7. piętra.

Na miejsce zdarzenia dotarły dwa zastępy Pogotowia Ratunkowego z cysternami, pojazdem do udzielania pierwszej pomocy i aparatami powietrznymi. Ze zniszczonego podjazdu ratownicy ewakuowali blisko 20 osób.

Kobieta, która zginęła mieszkała na 5. piętrze. Blisko 60 osób schroniło się przed ostrzałem w piwnicy budynku

4.30: Niektóre rosyjskie banki tracą SWIFT. Japonia: "możliwe dalsze sankcje"

Zachód zapowiedział już odcięcie (niektórych) rosyjskich banków od systemu SWIFT. Tymczasem szef MSZ w Japonii Yoshimasa Hayashi przekazał, że państwa G7 (najważniejsze gospodarczo państwa na świecie) będą debatować nad mnożeniem sankcji. Jak dotąd, Japonia potępiła rosyjską agresję i nałożyła na Moskwę dwa pakiety sankcji: to m.in. zamrożenie aktywów niektórych rosyjskich instytucji finansowych, kontrole eksportu wysokich technologii (w tym półprzewodników), czy ograniczenie obrotu rosyjskimi obligacjami skarbowymi w Japonii i restrykcje wizowe dla szeregu podmiotów.

SWIFT, czyli? Od jakiegoś czasu wyłączenie Rosji z systemu SWIFT jest kojarzone z najsilniejszą - niemilitarną - bronią Zachodu w konflikcie z Putinem. W skrócie, SWIFT jest komunikatorem, w którym wymieniane są zlecenia płatnicze. To główny, podstawowy kanał dystrybucji dot. informacji nt. zleceń finansowych różnych instytucji. Wyłączenie Rosji z tego systemu (kanału dystrybucji) jest obecnie powszechnie kojarzone jako najsilniejszy argument w rękach państw Zachodu.

4.00: Interfax: Trwa walka o lotnisko pod Wasylkowem (obwód kijowski). Ognia nie można ugasić

Z ostatniej chwili: Agencja Interfax informuje, że pod Wasylkowem w obwodzie kijowskim, gdzie jakiś czas temu rosyjskie wojska zbombardowały skład ropy naftowej, trwa walka o lotnisko. W efekcie strażacy i ratownicy nie mogą rozpocząć akcji gaszenia pożaru. Informację przekazał szef kijowskiej obwodowej administracji państwowej Ołeksij Kuleba.

Przypomnijmy, że wojska rosyjskie przeprowadziły atak rakietowy na skład benzynowy we wsi Kryachki w gminie "Wasylkiw". Skutkiem jest pożar widoczny obecnie z centrum Kijowa (to prawie 40 kilometrów).

3.45: Najnowsze dane z Ukrainy i Polski: nie ma zagrożenia radiacyjnego

Po bombardowaniu w Kijowie rosyjskie pociski spadły na odpady radioaktywne prywatnego przedsiębiorstwa. Ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych precyzuje jednak, że uderzenie nie doprowadziło do rozhermetyzowania pojemników z niebezpiecznymi odpadami. Państwowa Agencja Atomistyki o 2.00 w nocy dodaje, że na bieżąco analizuje dane z krajowego systemu radiacyjnego. W Polsce nie ma zagrożenia ani dla środowiska, ani zdrowia i życia ludzi.

3.10: Horror. Masowe bombardowanie Kijowa. Pociski trafiły w odpady radioaktywne!

Biuro prasowe Państwowej Inspekcji ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy w nocy z soboty na niedzielę przekazało, że w wyniku masowego bombardowania Kijowa rosyjskie pociski trafiły w składowisko odpadów radioaktywnych. Chodzi o teren prywatnego przedsiębiorstwa "Zjednoczenie Radon". O tym incydencie poinformował personel przedsiębiorstwa, który w trakcie bombardowania zszedł do schronu. Przez telefon przekazano, że nie da się - na ten moment - oszacować skali zniszczeń. Jak może teraz wyglądać sytuacja radiacyjna? Państwowa Inspekcja ds. Regulacji Jądrowych Ukrainy podała, że na ocenę przyjdzie czas, kiedy zakończy się ostrzał.

3.00 Rosjanie wysadzili gazociąg w Charkowie! "To przypominało atomowego grzyba"

Potężna eksplozja w Charkowie! Rosjanie wysadzili fragment gazociągu - alarmuje ukraiński portal segodnya.ua. "W niebo wzbiła się chmura ognia i dymu. W tych sekundach łatwo było pomylić noc z dniem" - czytamy. Ukraińskie media społecznościowe szybko obiegły krótkie nagrania z eksplozji. Większość skojarzeń jest spójna: eksplozja przypominała tzw. "atomowego grzyba". Sami zobaczcie!

Jak precyzuje agencja UNIAN (Ukraińska Niezależna Agencja Informacyjna), na razie nie wiadomo, czy wybuchła regionalna instalacja przesyłu gazu ziemnego, czy chodzi o część gazociągu prowadzącego z Rosji na zachód Europy. 

2.20: To już oblężenie! Północna Ukraina odpiera potężne ataki Rosjan. Na południu wojska federacji posunęły się naprzód

Potężne walki w Kijowie i Charkowie. Według relacji ukraińskich żołnierzy, trwają właśnie zmasowane ataki w północnej części Ukrainy. Są prowadzone "ze wszystkich kierunków" - czytamy w oświadczeniu. Dotychczas udało się odeprzeć atak na Charków. Gorzej sytuacja wygląda na południu: pod Chersoniem (nad Dnieprem) rosyjska armia przedarła się przez ukraiński opór.

Przed mieszkańcami stolicy Ukrainy trudna noc: na przedmieściach Kijowa i w obwodzie ługańskim trwają walki.

 

2.00: Putin wstydzi się przed własnym narodem? Brytyjskie Ministerstwo Obrony publikuje aktualizację wywiadowczą

Brytyjskie Ministerstwo Obrony publikuje w sobotnią noc swoją ostatnią aktualizację wywiadowczą. Według resortu, rosyjski rząd próbuje ukryć porażkę przed własnym narodem ograniczając dostęp do mediów społecznościowych. "Rosyjskie siły nie czynią takich postępów, jakie planowały" - wylicza wywiad. Ma chodzić m.in. o komplikacje logistyczne i nieprzewidzianą skalę strat w ludziach.

1.40: Pod Kijowem płonie benzyna: "Dym i szkodliwe substancje mogą przenieść się w każdą stronę"

Niedaleko Kijowa, pod Wasylkowem (Kriaczky, ok. 20 km. od stolicy) wciąż płonie skład paliwowy. To efekt ostrzelania bazy rosyjskimi pociskami rakietowymi. Ukraiński parlament apeluje do mieszkańców o zamykanie okien. "Atak spowoduje lokalną katastrofę ekologiczną" - czytamy komentarze w ukraińskich mediach społecznościowych.

Pali się baza paliwowa. Wróg chce wszystko zniszczyć. Dziś w ciągu dnia ostrzelano rakietami balistycznymi nasze lotnisko, ale wytrzymamy - powiedziała w nagraniu wideo zamieszczonym na Facebooku szefowa władz miejskich Wasylkowa Natalia Bałasynowycz

1.26: Elon Musk odpowiedział na prośbę. Starlinki już nad Ukrainą

Wicepremier Ukrainy Mykhailo Fedorov dokładnie 12 godzin temu napisał na Twitterze kilka słów zaadresowanych do Elona Muska. "Kiedy Ty próbujesz skolonizować Marsa, Rosja próbuje okupować Ukrainę! Kiedy Twoje rakiety z sukcesem lądują z kosmosu, rosyjskie rakiety atakują ukraińskich ludzi! Prosimy o zapewnienie Ukrainie stacji Starlinków i wezwanie zdrowych na umyśle Rosjan, by stanęli!". Przyszła już odpowiedź miliardera.

Musk odpowiedział. W sobotni wieczór przed północą (czasu polskiego) odparł, że Starlinki są już aktywne w Ukrainie. "Więcej terminali w drodze" - dodał. 

00:47 Brytyjski premier Boris Johnson ocenił w sobotę wieczorem, że Ukraińcy "bohatersko walczą" i w niektórych miejscach odnoszą "wielkie sukcesy", ale podkreślił, że trzeba zrobić więcej, by "zmienić trudną sytuację, w jakiej znalazła się Ukraina" po rosyjskiej inwazji.

00:46 Korea Północna wystrzeliła w niedzielę rano czasu lokalnego "niezidentyfikowany pocisk" w kierunku Morza Japońskiego - poinformowała południowokoreańska armia. Według władz japońskich był to prawdopodobnie pocisk balistyczny.

00:44 Silny wybuch nastąpił w nocy z soboty na niedzielę w pobliżu mostu Patona w Kijowie - podała agencja Ukrinform. Doszło tam też do pożaru. 

00:29 W walkach pod Kijowem zginął generał Magomed Tuszajew, dowódca 141. Pułku Zmotoryzowanego Czeczeńskiej Gwardii Narodowej - poinformowała w sobotę późnym wieczorem agencja Interfax-Ukraina, cytując ukraińskie ministerstwo obrony.

00:28 Płonie skład ropy naftowej w Wasylkowie pod Kijowem. Nad miastem widać czerwoną łunę

00:21 Narodowy Bank Polski wydał oświadczenie w związku ze zwiększoną ilością wypłat z bankomatów. "W Polsce nie zabraknie gotówki", zapewniają urzędnicy NBP i obiecują, że wszelkie niedogodności są przejściowe.

00:15 - W wyniku naszych sankcji Rosja stała się gospodarczym i finansowym pariasem - powiedział w sobotę wysoki rangą przedstawiciel amerykańskiej administracji. Dodał, że USA wraz z UE i innymi sojusznikami zdecydowały się zastosować wobec Rosji "model irański".

00:14 Premier Grecji Kyriakos Micotakis poinformował w sobotę na Twitterze, że "10 niewinnych greckich cywilów zginęło w rosyjskim ataku" lotniczym w pobliżu Mariupola na wschodzie Ukrainy. "Przerwijcie bombardowanie teraz!" - napisał szef rządu.

00:12 Potężna eksplozja w Kijowie

00:06 Ciężkie walki trwają także w Charkowie

00:01 Zapotrzebowanie na gotówkę w Rosji wzrosło 58-krotnie od czasu ogłoszenia sankcji - twierdzą amerykańskie źródła. 

23:50 Elon Musk uruchomił usługę Starlink na Ukrainie. Kolejne terminale w drodze - napisał kilka minut temu na Twitterze. To odpowiedź na apel Mykhaila Fedorova, wicepremiera Ukrainy. Satelity Starlink zapewniają superszybki internet. 

23:45 Całkowite ciemności w Kijowie. Dziennikarze, którzy relacjonują bestialski atak Putina na Ukrainę, zostali poproszeni o nieużywanie świateł, nawet w trakcie transmisji live - przekazała korespondentka CNN Clarissa Ward na Twitterze. 

23:42 Co to jest SWIFT? Kiedy Rosja zostanie odcięta od systemu? Czytaj więcej TUTAJ

23:41 - To jest ludobójstwo - mówi wprost gen. Roman Polko w TVN24

23:35 We Lwowie tłumy szturmują dworzec, chcąc dostać się na pociąg do Polski

23:26 Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Ukrainy o stratach wojennych wojsk wroga. Według MSW zginęło ponad 3,5 tys. rosyjskich żołnierzy, unieszkodliwiono ponad 100 czołgów i 14 samolotów.

23:18 Von der Leyen: będziemy pracować nad zakazaniem rosyjskim oligarchom wykorzystywania ich aktywów finansowych na naszych rynkach. 

23:15 Ursula Von der Leyen: zaproponuję przywódcom UE usunięcia pewnej liczby rosyjskich banków z systemu SWIFT. - Odcięcie banków od SWIFT uniemożliwi im przeprowadzanie większości transakcji finansowych na całym świecie i skutecznie zablokuje rosyjski eksport i import. Sparaliżujemy aktywa rosyjskiego banku centralnego; to zamrozi jego transakcje - zapowiedziała Von der Leyen.

23:10 Morawiecki: musimy nałożyć na Rosję miażdżący pakiet sankcji, po którym gospodarczo się ona nie podniesie

23:09 Niezależny kanał NEXTA poinformował, że w miejscowości Zelenovka w pobliżu Chersonia rosyjscy żołnierze zastrzelili cywilnego dziennikarza z broni automatycznej. Mieli także uderzyć w cywilny budynek mieszkalny. 

22:50 Desant rosyjskich spadochroniarzy na Kijów 

22:38 Jest decyzja UE. Zamknięcie przestrzeni powietrznej dla Rosjan na terenie całej Unii Europejskiej. 

22:30 Trwają ciężkie walki o Kijów. Rosjanie są jakieś 3 km od Majdanu, 3,5 kilometra od siedzimy prezydenta. To może być koniec wolnej Ukrainy 

22:18 "Za 30-60 minut Kijów zostanie zaatakowany w niespotykany dotąd sposób. Rosja uderzy na nas wszystkim, co ma. Celem jest główny rynek Besarabki" - podała Lesia Wasylenko, członkini ukraińskiego parlamentu.

21:55 Kolejny potężny Ił 76 z rosyjskimi spadochroniarzami zestrzelony przez Ukraińców. Informację podała NEXTA. 

21:46 Atak na Chakrów 

21:24 W Kijowie w wyniku rosyjskiego ataku zginęło dziecko. Pięcioro poszkodowanych trafiło właśnie do szpitala - powiedział programowi TSN Serhij Czernyszuk ze szpitala Ochmatdyt.

21:20 Odgłosy ciężkich walk o Kijów. To musi być piekło 

21:18 Rosjanin trafił do Ukraińskiej niewoli 

21:05 Kolejny sukces ukraińskich obrońców Kijowa. 

20:42 Wstrzymano ruch pociągów na głównym dworcu kolejowym w Kijowie. Powodem jest ostrzał. - „W chwili obecnej na dworcu wyłączony jest prąd z powodu ostrzału w pobliżu dworca. Pasażerowie i personel zostali ewakuowani do bunkra” – podało biuro prasowe.

20:40 "Bohaterstwo Narodu Ukraińskiego, Sił Zbrojnych Ukrainy i Prezydenta Zełenskiego staje się częścią historii wolnego świata" - napisał prezydent Andrzej Duda na Twitterze.

20:38 Moment trafienia helikoptera Mi - 24 

20:23 Ujawniamy kolejne zbrodnie rosyjskich agresorów. Atakują karetki, strzelają do autobusów. Więcej szczegółów TUTAJ 

20:16 Komunikacja rosyjskich wojskowych zhakowana przez Anonymous. Ujawnili wszystko 

20:00 Przywódcy Unii Europejskiej są bliscy osiągnięcia porozumienia w sprawie odłączenia Rosji od SWIFT - pisze Reuters.

19:45 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Załenski poinformował na Twitterze że Niemcy wysyłają na Ukrainę broń. - Niemcy właśnie zapowiedziały dostarczenie Ukrainie granatników przeciwpancernych i Stingerów. Tak trzymaj, kanclerzu Olaf Scholz - napisał ukraiński przywódca. 

19:35 Ukraińcy uciekają przed wojną. Szturm na pociągi i autobusy we Lwowie. Dantejskie sceny: płacz i krzyki. Więcej na ten temat TUTAJ

19:23 Jak podaje portal Onet tylko Niemcy nie zgadzają się wprowadzić ostrych sankcji przeciwko Putinowi. Czy to rodzaj lojalności naszych zachodnich sąsiadów dla dyktatora z Moskwy? - Austria, Włochy i Cypr zdecydowały się poprzeć inicjatywę odłączenia Rosji z sieci SWIFT. W UE tylko Niemcy wciąż są przeciwne tej sankcji. Kanclerza Olafa Scholza (SPD) skrytykowała w związku z tym jego własna partia – informuje w sobotę portal RND. - pisze Onet

19:22 "Ukraiński minister twierdzi, że rosyjskie wojska zbliżają się do elektrowni atomowej w Zaporożu, jednej z największych na świecie" - pisze The Spectator Index

19:16 Bohaterscy Ukraińcy dzielnie stawiają czoła rosyjskim najeźdźcą. Opis tego postu głosi (w dosłownym tłumaczeniu oddającym grę słów) pojazd minoodporny ale nie ukraińcoodporny  

19:14 Przerażające sceny w mieście Sumy, mieście położonym w północno-wschodniej części Ukrainy. Miasto stanęło w płomieniach po ataku Rosjan. Na nagraniu słychać wołanie o pomoc. 

19:09 Łotwa, możliwy kolejny cel agresji Putina wysyła na Ukrainę sprzęt wojskowy. 30 ciężarówek ze sprzętem wojskowym i materiałami medycznymi jest w drodze do Kijowa 

18:51 Mieszkańcy Łucka przygotowali ponad 4 tys. koktajli Mołotowa na wypadek wkroczenia rosyjskich wojsk do miasta. Baza wojskowa pod historyczną stolicą Wołynia była ostrzeliwana od pierwszego dnia konfliktu. 

18:48 Łotwa wysyła do Kijowa ponad 30 ciężarówek z uzbrojeniem i medykamentami. 

18:38 Rada Najwyższa Ukrainy poinformowała, że dzwony kościelne mogą być wykorzystywane jako sygnały przeciwlotnicze. W razie usłyszenia ich bicia, należy udać się do najbliższego schronu. 

18:32 W obchodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy żołnierze ukraińscy znajdowali zrzucone przez Rosjan bomby kasetowe z przeciwpiechotnymi minami motylkowymi (PFM-1) - podaje Ukraińska Prawda. "Zrzucają bomby kasetowe z minami motylkowymi. Może być różny kolor. Rozmiar palca. Następujesz na nie - odrywa nogę", ostrzegła prokurator generalna Ukrainy Iryna Wenediktowa. Jak podkreśliła, miny te są "zabronione na całym świecie, zabronione przez konwencję genewską". Dodała, że wykorzystywano je jednak w Afganistanie i szeregu innych konfliktów XX wieku.

18:30 Armia ukraińska wysadziła wszystkie węzły kolejowe łączące Ukrainę z Rosją, podał portal Ukraińska Prawda. 

18:29 Niepokojące doniesienia spod Kijowa. Stacja CBC powołując się na informacje od wysokiego rangą amerykańskiego urzędnika, podała że wojska rosyjskie są już 30 km od Kijowa, a do miasta wkroczyły jednostki rozpoznawcze. 

18:15 Dziewiętnastu cywilów zginęło w sobotę na skutek ostrzału wojsk rosyjskich w obwodzie donieckim – poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu Pawło Kyrylenko. Kyrylenko napisał, że oprócz tego 73 osoby odniosły obrażenia.

17:59 "Pod Chersoniem na południu Ukrainy rosyjskie wojska ostrzelały karetkę, którą wieziono rannych; dwie osoby zginęły", podaje agencja Ukrinform. "Brygady pogotowia transportowały rannych wskutek działań wojskowych z ranami postrzałowymi (...) do szpitala w Chersoniu. Na wjeździe do Chersonia jedna karetka przejechała bez przeszkód, a druga została ostrzelana. Ranny został 52-letni ratownik, zginął 64-letni kierowca karetki" - przekazała przedstawicielka obwodowych służb ratunkowych Inesa Czamłaj. To kolejne potwierdzone doniesienie o ostrzale ludności cywilnej przez rosyjskie wojska inwazyjne. Wczoraj do cywilów strzelano również w obwodach kijowskim i chersońskim. 

17:50 Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało o strąceniu kolejnego Su-30. Urzędnicy udostępnili też zdjęcia porzuconych rosyjskich pojazdów wojskowych. "Rosyjscy najeźdźcy masowo wyrzucają sprzęt. Kończy im się paliwo, jedzenie, wzrasta STRACH", napisano na Facebooku ukraińskiego MON. 

17:46 W ręce okupanta dostało się lotnisko w Berdiańsku, poinformowała rada miasta. Wokół miasta toczą się walki. 

17:35 Cały naród przygotowuje się do kolejnej niespokojnej nocy. 

17:28 Rosja ponosi kolejne konsekwencje ekonomiczne. Karty kredytowe Visa i Master Card wydane przez objęte sankcjami banki, nie będą uznawane poza granicami Federacji Rosyjskiej. 

17:21 "W obronie Ukrainy odbyła się największa demonstracja w historii współczesnej Estonii. Jestem wdzięczny narodowi estońskiemu za solidarność w tych trudnych czasach", napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski.

17:10 Alarmy przeciwlotnicze w Charkowie, Sumach, Szostce, Mikołajewie i Tarnopolu. Odgłosy wybuchów słyszane w Kijowie. Pojawiają się niepotwierdzone informacje o ataku lotniczym na Lwów.

17:00 W obwodzie charkowskim ostrzelany został autobus z pasażerami. 1 osoba zginęła, 14 jest rannych

Wpisy sprzed godziny 17 zobaczysz TUTAJ - KLIKNIJ

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany