Wojna na Ukrainie [RELACJA NA ŻYWO 8.03.2022] Gigantyczne straty Rosji. Putin się WŚCIEKNIE. Kolejny generał przegrał bitwę z Ukraińcami

i

Autor: SE Wojna na Ukrainie [RELACJA NA ŻYWO 8.03.2022] Gigantyczne straty Rosji. Putin się WŚCIEKNIE. Kolejny generał przegrał bitwę z Ukraińcami

Wojna na Ukrainie. Gigantyczne straty Rosji. Nie żyje ważny generał [8.03.2022]

2022-03-08 22:52

Wojna na Ukrainie: 8.03.2022. Relacja na żywo. Wojna na Ukrainie 2022 trwa już niemal dwa tygodnie. Żołnierze Putina strzelają do niewinnych ludzi. Na wojnie giną także dzieci. Rosja ponosi potężne straty w starciach z Ukrainą. Putin stracił kolejnego generała, Witalija Gierasimowa. Prezydent Joe Biden wprowadził amerykańskie embargo na rosyjskie surowce energetyczne. Z kolei McDonald's zapowiedział czasowe zamknięcie swoich restauracji w Rosji. Polski MSZ wyraził gotowość do przekazania samolotów MIG-29 do dyspozycji rządu USA. Najnowsze informacje w naszej relacji na żywo z wojny na Ukrainie 8.03.2022.

Wojna na Ukrainie 8.03.2022. Relacja na żywo

Wojna na Ukrainie. Trwa 13. doba wojny pomiędzy Rosją a Ukrainą. Armia Władimira Putina zaatakowały Ukrainę 24 lutego w nocy. Rosyjskie wojska atakuje swojego sąsiada od wschodu, z południa z okolic Krymu, a także z terenów Białorusi, skąd natarcie jest kierowane w stronę stolicy Ukrainy - Kijowa. Bombardowane są największe miasta - Charków, Mariupol, Sumę, Zaporoże, Czernichów. Celem ataków są jednak nie tylko strategiczne obiekty, ale nawet i budynki mieszkalne. Żołnierze Putina dokonują zbrodni wojennych. Ukraina broni się skutecznie przed agresją Rosjan. Ci zaś ponoszą ogromne straty. Według sztabu generalnego sił zbrojnych Ukrainy aktualnych na 7.03.2022 wojska rosyjskie straciły:

 • 12 000 żołnierzy,
 • 303 czołgi,
 • 1036 wozów bojowych,
 • 120 systemów artyleryjskich,
 • 56 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 27 systemów obrony przeciwlotniczej,
 • 48 samolotów,
 • 80 śmigłowców,
 • 474 pojazdy,
 • 3 kutry,
 • 60 cystern
 • 7 bezzałogowych statków powietrznych.

WOJNA NA UKRAINIE: 8.03.2022. Dzieci ofiarami nocnych bombardowań Sumy i Ochtyrki [Relacja z wojny, 8 marca 2022]

 • Prezydent Zełenski: Rosja w ciągu 30 lat nie straciła tyle sprzętu wojskowego, ile straciła w ciągu minionych 13 dni
 • Nie żyje generał Witalij Gierasimow. Walczył dla Rosji w wielu wojnach
 • Mer Buczy: psy rozwlekają ciała zabitych
 • Rada Zarządzająca Banku Światowego zatwierdziła w poniedziałek pakiet pomocowy dla Ukrainy
 • Prezydent Zełenski oświadczył, że Ukraina nie odstąpi od obrony swoich miast
 • Putin powiedział, kiedy skończy wojnę! Taki jest jego warunek
 • Najmłodsze ofiary wojny Putina. Ołena Zełenska opisała dramat wojny na Ukrainie, pokazała zdjęcia zabitych dzieci
 • Czy Rosjanie sprzeciwiają się wojnie? Tysiące zatrzymanych, zagadkowe sondaże
 • Prezydent USA Joe Biden ogłosił amerykańskie embargo na rosyjskie surowce energetyczne (ropę naftową i gaz)
 • McDonald's zapowiedział czasowe zawieszenie swojej działalności w Rosji
 • Polski MSZ wyraził gotowość do przekazania samolotów MIG-29 do dyspozycji rządu USA
 • Polska awansowała do finału baraży o udział w piłkarskich mistrzostwach świata 

Aby zobaczyć najnowsze wpisy kliknij F5 lub TUTAJ

22.45 Polska przekaże samoloty MiG-29 do dyspozycji Stanów Zjednoczonych?

Ogłoszenie polskiego MSZ w sprawie przekazania MiG-ów 29 USA nie było "prekonsultowane" z administracją, wygląda to na zaskakujący ruch Polaków - powiedziała we wtorek podsekretarz stanu USA ds. politycznych Victoria Nuland. Dodała, że USA rozważa rozmieszczenie w Polsce dodatkowych baterii systemu Patriot. Komentarza w sprawie odmówił Pentagon.

22.20

Apel wiceministra obrony Ukrainy

- Drodzy Rodacy, to wielka prośba, aby nie rozpowszechniać informacji o broni i sprzęcie, który ma być dostarczony na Ukrainę lub został już nam przekazany. Nie potrzebujemy takich radosnych postów! Wojna to inna rzeczywistość. To bardzo drażliwe tematy i nie macie o nich wiarygodnych informacji, ponieważ są tajne - napisała.

22:01

Szefowa niemieckiej dyplomacji tłumaczy, dlaczego Niemcy nie wprowadziły embarga na rosyjską ropę

Natychmiastowe wstrzymanie importu ropy z Rosji do Niemiec wprowadziłoby chaos na ulicach i uniemożliwiłoby komunikację - powiedziała we wtorek minister spraw zagranicznych Annalena Baerbock w programie Bild Live. Dodała jednak, że Putin musi być maksymalnie izolowany i trzeba zrobić wszystko, by zatrzymać wojnę na Ukrainie. "Jedna trzecia importowanej przez nas ropy pochodzi z Rosji" - powiedziała Baerbock odpowiadając na pytanie czy po tym, jak USA zakazały importu ropy z Rosji Niemcy pójdą w ich ślady. "Gdybyśmy natychmiast wstrzymali import, następnego dnia nie bylibyśmy w stanie poruszać się po Niemczech" - dodała.

21:54

Europosłowie wezwali do przeznaczenia zamrożonych rosyjskich aktywów do odbudowy Ukrainy

W liście do szefa Rady Europejskiej Charlesa Michela, przewodniczącej KE Ursuli von der Leyen i szefa dyplomacji UE Josepa Borrella 45 posłów różnych frakcji Parlamentu Europejskiego wzywało do wykorzystania zamrożonych rosyjskich aktywów do powojennej odbudowy Ukrainy. "To jasne, że Ukraina zasługuje na pełną solidarność i pomoc społeczności międzynarodowej w rekonstrukcji kraju po zwycięskiej wojnie, jednak za zbrodnie i zniszczenia powinien w pierwszej kolejności zapłacić agresor" - napisano w liście. Wśród sygnatariuszy listu znaleźli się polscy posłowie do Parlamentu Europejskiego: Anna Fotyga, Dominik Tarczyński, Ryszard Legutko, Radosław Sikorski, Jadwiga Wiśniewska, Beata Mazurek, Jarosław Kalinowski, Jerzy Buzek, Zbigniew Kuźmiuk, Beata Szydło, Elżbieta Rafalska, Krzysztof Hetman, Jacek Saryusz-Wolski, Andrzej Halicki, Bogdan Rzońca, Joanna Kopcińska, Izabela Kloc, Kosma Złotowski, Grzegorz Tobiszowski, Anna Zalewska, Joachim Brudziński, Witold Waszczykowski, Zdzisław Krasnodębski, Beata Mazurek, Beata Kempa, Patryk Jaki oraz Elżbieta Kruk. 

21:47

Rosyjski nalot na Żytomierz

Rosjanie przeprowadzili nalot na akademik i fabrykę; w wyniku ataku akademik został całkowicie zniszczony - poinformował we wtorek na Facebooku Serhij Suhomłyn, mer położonego na zachód od Kijowa Żytomierza. Mer zaznaczył, że obecnie nie posiada informacji na temat ewentualnych ofiar ataku na akademik. W wyniku bombardowania zakładu produkcji wełny mineralnej ranna została jedna osoba. Przeczytaj więcej na ten temat w TYM artykule.

21:38

W miastach ukraińskich ogłoszony alarmy przeciwlotnicze

We wtorek wieczorem w kilku miastach Ukrainy, w tym w Charkowie ogłoszono alarmy przeciwlotnicze - poinformował ukraiński portal Suspilne. Syreny odezwały się też w Sumach, Trościańcu i Łebedynie w obwodzie sumskim na północnym wschodzie kraju. Alarmy ogłoszono również w Czernihowie na północnym wschodzie Ukrainy i w Połtawie na wschodzie.

21:33

Rzeczniczka Białego Domu o wprowadzeniu strefy zakazu lotów

Ograniczona strefa zakazu lotów nad korytarzami humanitarnymi umożliwiającymi ewakuacje ludności z ostrzeliwanych przez Rosję ukraińskich miast mogłaby doprowadzić do eskalacji konfliktu i wojny USA z Rosją - powiedziała we wtorek rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Ustanowienie strefy zakazu lotów "wymagałoby zestrzelenia każdego rosyjskiego samolotu, który wleciałby w wyznaczoną strefę" - zauważyła Psaki.

21:24 

Premier Ukrainy apeluje o wprowadzenie strefy zakazu lotów

"Ukraińcy i ludzie z całego świata! Trzeba powstrzymać bombardowanie ukraińskich miast. Od rakiet i bomb giną cywile, giną dzieci. Wyjdźcie na place miast 9, 10, 11, marca. Trzeba zamknąć niebo nad Ukrainą lub pomóc nam zrobić to samemu!" - napisał na Twitterze premier Ukrainy Denis Szmyhal.

21:19

Zełenski dziękuje Bidenowi za wprowadzenie embarga na rosyjską ropę

"Jestem wdzięczny USA i prezydentowi Joe Bidenowi za osobiste przywództwo w uderzeniu w serce machiny wojennej Putina i zakazanie dostaw ropy, gazu i węgla (z Rosji) na rynek amerykański. Wzywam inne kraje i liderów do naśladowania" - czytamy na profilu Zełenskiego na Twitterze.

21:10

Rosyjskie wojsko zaatakowało ukraiński okręt patrolowy. Co z załogą?

Dzisiaj ukraińska marynarka wojenna poinformowała o ataku sił rosyjskich na okręt patrolowy Słowiańsk. Los niektórych członków załogi pozostaje nieznany. - Podczas akcji poszukiwawczo-ratowniczej udało się uratować część załogi. Niestety nie wszystkich odnaleziono - powiadomiła ukraińska marynarka wojenna. Więcej na ten temat w TYM artykule.

21:02

Premier Morawiecki o dostarczeniu przez Polskę samolotów MIG-29 Ukrainie

Podczas wspólnej konferencji premierów Polski i Norwegii dziennikarz w sesji pytań przywołał słowa brytyjskiego ministra obrony Bena Wallece'a, który we wtorek powiedział, że "Wielka Brytania poprze Polskę, jeśli ta zdecyduje się dostarczyć Ukrainie myśliwce". Morawiecki został w tym kontekście zapytany, czy Polska jest gotowa do przekazania całej floty MiG-29 na Ukrainę i czy w ramach tego projektu zostaną one przekazane do dyspozycji USA. "Decyzje o dostawie broni ofensywnej muszą być podejmowane na poziomie całego NATO jednogłośnie. Nie możemy podjąć jakichkolwiek samodzielnych kroków, ponieważ nie jesteśmy stroną tej wojny" - odpowiedział premier RP.

20:56

Brytyjski premier o wsparciu wojskowym dla Polski

Brytyjski premier Boris Johnson zapewnił, że Wielka Brytania solidaryzuje się z Polską i gotowa jest zwiększyć dla niej wsparcie wojskowe, jeśli będzie to potrzebne - przekazało we wtorek jego biuro po spotkaniu z szefem polskiego rządu Mateuszem Morawieckim. "Przywódcy zgodzili się, że Wielka Brytania i Polska powinny kontynuować współpracę w celu zapewnienia pomocy obronnej dla Ukrainy, a premier powiedział, że Wielka Brytania jest gotowa zwiększyć swoje wsparcie wojskowe dla Polski, jeśli będzie ono potrzebne" - dodano. Jak przekazano dalej, Johnson i Morawiecki pozostaną w bliskim kontakcie w związku z konfliktem na Ukrainie i będą pracować, aby zbudować jeszcze głębsze więzi strategiczne między Wielką Brytanią i Polską. Brytyjski premier przyjął we wtorek w Londynie premierów państw Grupy Wyszehradzkiej, którą oprócz Polski tworzą Czechy, Słowacja i Węgry. Spotkał się z nimi wspólnie, a następnie z każdym z nich oddzielnie.

20:50

Ewakuacja cywilów z miasta Sumy

Około 5000 cywilów zostało ewakuowanych z miasta Sumy na północnym wschodzie Ukrainy we wtorek w ramach tymczasowego zawieszenia broni - poinformowała wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk. W wywiadzie telewizyjnym gubernator regionu Dmytro Żywycki powiedział, że zawieszenie broni z Rosjanami w większości zostało utrzymane i tylko raz zostało złamane przez strzelaninę w pobliżu punktu kontrolnego. Żywycki podkreślił, że wśród ewakuowanych 1700 osób stanowili studenci zagraniczni, studiujący na uniwersytetach w Sumach. W Sumach korytarz humanitarny zaczął działać we wtorek przed południem i był czynny do godz. 21. czasu lokalnego. Według tamtejszych władz trasa korytarza była uzgodniona ze stroną rosyjską i prowadziła z Sum przez Łochwicz, Łubnie do Połtawy.

20:35

Mikołajów oparł się Rosjanom

Rosyjskie siły wielokrotnie próbowały zająć miasto Mikołajów na południu Ukrainy, ale wszystkie ataki zostały odparte przez wojska ukraińskie - poinformował we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz. "Potrzebowaliby 10 razy więcej sił, by zdobyć Mikołajów" – powiedział Arestowycz w telewizyjnym wystąpieniu.

20:27

Pentagon o rosyjskich stratach w trakcie inwazji

Około 5 proc. rosyjskich pojazdów wojskowych i broni użytych w inwazji na Ukrainę zostało zniszczonych lub unieszkodliwionych - przekazał we wtorek urzędnik ministerstwa obrony USA. Dodał też, że Rosja wciąż ma do dyspozycji 11 okrętów desantowych, którymi może przeprowadzić atak z Morza Czarnego.

20:14

Polska w finale baraży do piłkarskich mistrzostw świata w Katarze

Polska awansowała do meczu finałowego baraży o udział w piłkarskich mistrzostwach świata - przekazał w mediach społecznościowych Łukasz Wachowski, sekretarz generalny PZPN. Polska reprezentacja 24 marca miała rozegrać mecz z Rosją, jednak po inwazji na Ukrainę Polacy odmówili rywalizacji z Rosjanami. Więcej na ten temat w TYM artykule.

19:58

Ukraina wykorzysta rosyjskich jeńców do odbudowy kraju

Od początku wojny do niewoli trafiło już wielu rosyjskich jeńców. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin przyznał, że są oni traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego. Zdradził też, co się z nimi stanie. - Wykorzystamy wszystkie możliwości, jakie daje nam Konwencja Genewska w tym zakresie. To znaczy wykorzystanie siły roboczej itp. Wszyscy ci ludzie będą później pracować nad odbudową gospodarki Ukrainy - powiedział wiceminister. - To nas odróżnia od rosyjskiego agresora, który strzela do cywilów, przeprowadza ataki rakietowe i bombowe na domy - dodał. Więcej na ten temat w TYM artykule.

19:52

Ważne oświadczenie polskiego MSZ w sprawie przekazania samolotów MIG-29

- Władze Rzeczypospolitej Polskiej, po konsultacjach Prezydenta i Rządu RP, gotowe są niezwłocznie i nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Rammstein i przekazać je do dyspozycji Rządu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Jednocześnie Polska zwraca się do Stanów Zjednoczonych Ameryki o dostarczenie jej używanych samolotów o analogicznych zdolnościach operacyjnych. Polska jest gotowa do natychmiastowego ustalenia warunków zakupu tych maszyn. Rząd Polski zwraca się też do innych państw NATO – posiadaczy samolotów MIG-29 – o podobne działanie - czytamy w oświadczeniu polskiego MSZ. Przeczytaj więcej na ten temat w TYM artykule.

19:43

McDonald's zamyka się w Rosji

McDonald's poinformował we wtorek o czasowym zamknięciu swoich restauracji i zawieszeniu ogółu działalności w Rosji. Większość działalności zawiesiło również General Electric; spółka będzie świadczyć jedynie niezbędne usługi - przekazał Reuters.

19:34

Wołodymyr Zełenski wezwał do uznania Rosji za państwo terrorystyczne

Podczas dzisiejszego przemówienia online w brytyjskiej Izbie Gmin prezydent Ukrainy Wołodomyr Zełenski wezwał do uznania Rosji za "państwo terrorystyczne". Dodatkowo Zełenski zaapelował o znalezienie sposobu na zapewnienie bezpieczeństwa przestrzeni powietrznej nad Ukrainą.

19:26

Ukraińcy zapłacą za każdy sprawny rosyjski samolot

Państwowy koncern Ukroboronprom jest gotów zapłacić milion dolarów za każdy wykradziony lub zdobyty, ale sprawny samolot rosyjskich sił powietrznych – poinformował we wtorek ukraiński Deputowany Dawyd Arachamia. Każdy przechwycony i sprawny rosyjski śmigłowiec został natomiast wyceniony na kwotę 500 tysięcy dolarów.

19:20

Rosyjscy jeńcy pomogą w odbudowie Ukrainy

Rosyjscy jeńcy wojenni, wzięci do niewoli podczas inwazji Rosji na Ukrainę, będą traktowani zgodnie z normami międzynarodowego prawa humanitarnego, a później będą pracować na rzecz odbudowy ukraińskiej gospodarki - powiedział we wtorek wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Jewhen Jenin.

19:15

Kolejne ofiary wśród cywilów w Charkowie

W ciągu ostatniej doby w Charkowie zginęło 27 cywilów - napisał we wtorek na Facebooku Serhij Bolwinow, szef departamentu śledczego komendy obwodowej policji w Charkowie. Dodał, że w regionie od początku konfliktu zginęło 170 cywilów.

19:09

Były minister obrony Gruzji wstąpił na ochotnika do Legionu Zełenskiego

Były minister obrony Gruzji Irakli Okruaszwili przyłączył się do zagranicznych ochotników, walczących na Ukrainie z Rosją - podało we wtorek ukraińskie ministerstwo obrony na Twitterze.

18:56

Szef CIA o Putinie. Nie ma dobrych wieści dla Ukraińców

Wojna na Ukrainie trwa od blisko tygodnia. Prezydent Rosji Władimir Putin sprawia wrażenie człowieka, który nie cofnie się przed niczym, aby dopiąć swojego celu. Dyrektor amerykańskiej Centralnej Agencji Wywiadowczej (CIA) William Burns powiedział, co teraz może czuć Putin i jak może wyglądać wojna w najbliższym czasie. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

18:49

Kolejne amerykańskie sankcje na Rosję

Przypomnijmy, że dzisiaj prezydent Joe Biden ogłosił zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej i gazu do USA. - Wiemy, że niektórzy europejscy sojusznicy mogą nie być w stanie dołączyć do embarga na rosyjską energię - zaznaczył. Więcej na ten temat TUTAJ.

18:43

Uciekała z Prypeci po katastrofie czarnobylskiej, teraz uciekła przed rosyjską inwazją

– Drugi raz uciekam ze swojego kraju – przyznaje uciekająca przed wojną Ala z Kijowa. Pierwszym razem uciekała z Prypeci, bo katastrofie w Czarnobylu. Dziś, chcąc przeżyć, przyjechała ze stolicy Ukrainy do Polski. Takich historii, podobnie jak uchodźców uciekających przed śmiercią, jest znacznie więcej. – Tam wszystko się waliło – opisuje inna mieszkanka Kijowa. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

18:37

Rosjanie nie weszli do Mariupola

Rosyjskie siły odizolowały ukraińskie miasto Mariupol nad Morzem Azowskim, ale nie wkroczyły jeszcze do niego - przekazał we wtorek anonimowo urzędnik ministerstwa obrony USA, na którego powołuje się agencja Reutera. Urzędnik zaznaczył, że według oceny jego resortu Rosja i Ukraina wciąż mają do dyspozycji zdecydowaną większość swojej siły bojowej. Jego zdaniem nie ma żadnych oznak, aby rosyjska armia ściągała wojska z innych części kraju.

18:27

Jens Stoltenberg: "Putin nie docenił Ukrainy i NATO"

Prezydent Rosji Władimir Putin poważnie nie docenił Ukrainy i NATO. (...) Musimy zrobić wszystko, żeby zapobiec rozlaniu się tego konfliktu poza Ukrainę - powiedział we wtorek sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg na konferencji prasowej w bazie wojskowej Adazi pod Rygą.

18:18

Centrum Praw Kobiet uruchomiło telefon wsparcia dla Ukrainek

Centrum Praw Kobiet uruchomiło telefon wsparcia dla uchodźczyń z Ukrainy. Pod numerem 0 800 10 77 77, od poniedziałku do piątku w godz. 15-20, kobiety będą mogły uzyskać pomoc psychologiczną, prawną oraz informacje o dostępnej pomocy socjalnej, mieszkaniowej i materialnej w Polsce. Fundacja Centrum Praw Kobiet jest organizacją udzielającą specjalistycznego wsparcia kobietom doświadczającym przemocy. W 2021 r. fundacja udzieliła pomocy 4650 kobietom. Przeprowadzono 13 764 konsultacje, w tym 5861 psychologicznych, 4875 prawnych oraz 3028 pozostałych (socjalnych, rodzicielskich etc.). Ponadto udzielono 4522 konsultacje poprzez całodobowy telefon interwencyjny. Centrum Praw Kobiet posiada swoje oddziały w Warszawie, Gdańsku, Krakowie, Łodzi, Poznaniu i Wrocławiu oraz filię w Żyrardowie. Misją fundacji jest przeciwdziałanie wszelkim formom przemocy i dyskryminacji kobiet w życiu prywatnym, publicznym i zawodowym.

18:07

Embargo na rosyjską ropę również w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania dołącza do USA i również wprowadza embargo na rosyjską ropę. Będzie ono obowiązywać od końca 2022 roku. Okres przejściowy przed wprowadzeniem embarga pozwoli rynkowi i biznesowi dostosować się do nowego otoczenia - zaznaczył brytyjski minister biznesu i energii Kwasi Kwarteng w swoim oświadczeniu. Wyraził przekonanie, że biznes wykorzysta czas na przygotowania, tak by embargo nie dotknęło konsumentów.

17:58

Prezydent Biden obiecuje pomoc w opiece nad uchodźcami

Stany Zjednoczone wezmą na siebie część odpowiedzialności za opiekę nad uchodźcami, tak, by koszty nie spadły w całości na sąsiadów Ukrainy - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapewnił też, że USA dotrzymają swojego zobowiązania obrony państw wschodniej flanki NATO.

17:51

Doradca prezydenta Ukrainy o działaniach wojsk rosyjskich

Tempo natarcia sił rosyjskich na terytorium Ukrainy znacznie spadło – oświadczył we wtorek doradca ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz na briefingu. „Obecnie na niektórych kierunkach, na których wcześniej nacierali, (żołnierze rosyjscy) zostali praktycznie zatrzymani. Siły, które nadal posuwają się do przodu, robią to małymi grupami, przeprowadzają wcześniej zwiad i nie stanowią istotnego zagrożenia w tych miejscach, które wymieniają w swoich komunikatach informacyjnych” – oznajmił Arestowycz. Dodał, że trwają działania obronne w Kijowie, Sumach, Czernihowie, Mikołajowie i Zaporożu. Według niego „heroicznie trzymają się” też Charków i Ochtyrka.

17:42

Biden nie pozostawia Rosjanom złudzeń

- Inwazja na Ukrainę nie zakończy się zwycięstwem Rosji. Putin nie jest w stanie wziąć całego kraju - powiedział dzisiaj prezydent USA Joe Biden.

17:39

Chcieli pomóc zwierzętom, a zostali zabici przez Rosjan. Wstrząsające szczegóły

Do bestialskiego morderstwa doszło na terenie ogrodu zoologicznego w Ekoparku Feldmana w Charkowie. - Wczoraj w naszym parku ekologicznym wydarzyła się katastrofa. Dwie osoby, które wdarły się na jego teren, by karmić zwierzęta choć raz na trzy dni, zostały zabite. Zginęły pod ostrzałem z moździerzy i karabinów maszynowych - napisali przedstawiciele ZOO na swojej stronie na facebooku. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

17:35

Gen. Polko o nowej strategii przeciwko Rosjanom

NATO powinno skończyć ze strategią soft power i odstraszania, bo to nie działa na Rosjan; konieczna jest stała gotowość i stała obecność - mówił na wtorkowym posiedzeniu Rady ds. Bezpieczeństwa i Obronności gen. Roman Polko.

17:23

Rosyjska inwazja uniemożliwia działanie szpitali na Ukrainie

61 szpitali na Ukrainie nie działa z powodu ataków sił rosyjskich - powiedział we wtorek ukraiński minister zdrowia Wiktor Laszko, cytowany przez agencję Reutera.

17:18

Unijna komisarz dementuje rosyjskie fake newsy w sprawie uchodźców

- Około 130 tys. obywateli krajów trzecich już wjechało do Unii Europejskiej z Ukrainy, w tym tysiące Hindusów, Nigeryjczyków i obywateli Turcji. Nie wierzcie w kłamstwa Putina. Jeśli uciekasz przed wojną Putina, jesteś mile widziany w Unii Europejskiej - mówiła podczas debaty w PE unijna komisarz ds. wewnętrznych Ylva Johansson.

17:14

Modelka Dasza Astafjewa pomaga ukraińskim żołnierzom

Wojna nie oszczędza nikogo. Od kiedy Ukraina została zaatakowana przez Rosję, cierpią wszyscy jej mieszkańcy. Wśród nich jest Dasza Astafjewa, 36-letnia modelka, która chowa się w piwnicach Kijowa. Polacy mogą ją kojarzyć ze związku z Radosławem Majdanem. Na swoim Instagramie publikuje przejmujące posty dotyczące konfliktu na Ukrainie. Pokazuje, jak pomaga podczas konfliktu. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

17:09

Nie żyje dziennikarz Wiktor Dudar

Pod Mikołajowem zginął ukraiński reporter wojenny, Wiktor Dudar. Jak donoszą lokalne media, Dudar już pierwszego dnia inwazji zgłosił się do wojska, aby bronić Ukrainy. W latach 2014-2015 walczył jako ochotnik na Donbasie, a potem przeszedł do rezerwy. W ostatnim czasie pracował dla dziennika "Express". Informację o śmierci Wiktora Dudara przekazał doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

17:04

Szefowa wywiadu USA: "Putin nadal uważa, że może pokonać Ukrainę"

Grożenie przez prezydenta Rosji Władimira Putina bronią atomową jest próbą zniechęcenia Zachodu do niesienia pomocy Ukrainie - powiedziała we wtorek Avril Haines, dyrektor Wywiadu Narodowego USA. "Putin nadal uważa, że może Ukrainę pokonać" - dodała. Zdaniem Haines Putin sprawia wrażenie, że nie przejmuje się stratami jego wojsk na Ukrainie i może nadal kontynuować agresję. Szefowa amerykańskiego wywiadu oceniła, że obie armie poniosły już tysiące ofiar śmiertelnych. Haines podkreśliła, że Putin raczej nie da się zastraszyć i może eskalować atak na Ukrainę, pomimo niepowodzeń w działaniach militarnych i trudności gospodarczych, wynikających z międzynarodowych sankcji.

16:56

Walki pod Kijowem. Cywilom brakuje wody i jedzenia

Obwód kijowski doznając ogromnych strat stara się obronić stolicę; w regionie trwają nieustanne walki, a ludziom w schronach brakuje wody i jedzenia – oświadczył szef władz obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. „Bucza, Irpień, Hostomel, Makarów, Borodzianka, Worzel – mieszkańcy tych miejscowości już kolejny dzień z rzędu są zmuszeni przebywać w schronach przeciwbombowych. Bez wody i jedzenia. Okupanci nie otwierają korytarzy humanitarnych, nie dają gwarancji wstrzymania ognia” – oznajmił Kułeba

16:42

Nieoficjalnie: Prezydent A. Duda ma się spotkać z J. Bidenem w Białym Domu

Andrzej Duda w najbliższym czasie wybierze się do Białego Domu na spotkanie z Joe Bidenem? Tak wynika z nieoficjalnych ustaleń portalu onet.pl. Podczas spotkania prezydenta Polski z prezydentem USA miałyby zostać poruszone ważne tematy dotyczące obronności naszego kraju. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

16:36

Ukraińcy szacują straty. Odbudowa energetyki pochłonie miliardy euro

Dziesiątki miliardów euro będą potrzebne na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po zakończeniu wojny – ocenił we wtorek minister energetyki Ukrainy Herman Hałuszczenko. Według niego największy problem występuje na odcinku gazociągu Donieck-Mariupol, gdzie z powodu trwających walk brygady nie są w stanie naprawić uszkodzeń. Jest też trudność z naprawą sieci energetycznych na północ od Kijowa.

16:30

Nie żyją cywile, którzy chcieli nakarmić zwierzęta

Rosyjskie wojsko zabiło w poniedziałek dwie osoby, które próbowały nakarmić zwierzęta w ogrodzie zoologicznym w Ekoparku Feldmana w Charkowie na Ukrainie – podała we wtorek agencja Ukrinform, powołując się na komunikat na stronie parku na Facebooku.

16:25

Europa chce odejść od rosyjskiego gazu

Komisja Europejska zaprezentowała we wtorek plan szybkiego uniezależnienia się Unii od dostaw rosyjskiego gazu. Chce, aby „na długo przed 2030 rokiem” wspólnota była całkowicie niezależna od importu tego surowca z Rosji. Komisja Europejska chce zmniejszenia zależności UE od rosyjskiego gazu w 2022 r. o dwie trzecie. Planuje to zrealizować poprzez przejście na alternatywne dostawy tego surowca i szybszy rozwój czystej energii.

16:19

Rosyjskie wojsko ostrzelało busa. Trzy kobiety nie żyją

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy wojska rosyjskie ostrzelały mikrobus z oznakowaniem Czerwonego Krzyża, którym podróżowały wychowawczynie z sierocińca; trzy kobiety nie żyją, a dwie zostały ranne - poinformowała we wtorek w komunikatorze Telegram przewodnicząca rady obwodowej Anna Zamaziejewa.

16:12

Prof. Michael Clarke: "Po tym wszystkim Putin będzie skończony"

Władimir Putin spodziewał się szybkiego sukcesu w wojnie na Ukrainie, ale mocno się przeliczył. Marzyło mu się uczynienie Rosji największą światową potęgą, a tymczasem przez swoje frustracje i imperialne zapędy pociągnął ją za sobą na dno. Brytyjski ekspert prof. Michael Clarke nie ma wątpliwości - bez względu na to, co dalej się stanie, kariera polityczna Putina jest już skończona. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

16:03

Matteo Salvini dostał od prezydenta Przemyśla koszulkę z Putinem

Znany z proputinowskich sympatii senator Matteo Salvini przybył do Przemyśla jako członek misji humanitarnej włoskiego parlamentu. Prezydent Przemyśla Wojciech Bakun na konferencji prasowej wręczył mu... koszulkę z wizerunkiem Władimira Putina, podobną do tej, w której Salvini sfotografował się w 2017 roku. - Dla pana Salviniego jestem bez szacunku. Jego obecność w Przemyślu to skrajna bezczelność - wytłumaczył swój gest Wojciech Bakun. Włoski polityk nie przyjął koszulki i przerwał konferencję prasową.

15:49

Kolejna firma zawiesza działalność w Rosji

Circle K zawiesza działalność w Rosji - poinformował we wtorek właściciel sieci stacji Circle K, kanadyjska firma Alimentation Couche-Tard Inc. Firma przekaże 1,5 mln dol. na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża i uruchomiła globalną akcję zebrania kolejnych funduszy na rzecz Ukrainy.

15:39

Minister obrony Ukrainy: "rosyjscy żołnierze to terroryści i tchórze"

Rosyjscy żołnierze zachowują się jak terroryści i tchórze. W ciągu 11 dni rosyjscy okupanci zniszczyli ponad 200 ukraińskich szkół, 34 szpitale, ponad 1500 budynków mieszkalnych. Wiemy już, że 38 ukraińskich dzieci zostało zamordowanych. Potwierdzono, że ogółem ponad 400 cywilów zostało zabitych, a ponad 800 rannych. Te dane są z pewnością niepełne - napisał na Twitterze Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony.

15:31

Rosyjskie wojsko nie oszczędza cywilów. Tragiczne dane

Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało we wtorek, że zweryfikowało na Ukrainie śmierć 474 cywilów oraz 861 osób rannych, od początku rosyjskiej inwazji na ten kraj.

15:24

W wojnie na Ukrainie zginęło już ponad 40 dzieci

Od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę zabitych zostało już 41 dzieci, a 76 kolejnych odniosło obrażenia – podała agencja Ukrinform, cytując ukraińską rzeczniczkę praw człowieka Ludmyłę Denysową.

15:18

Prezydent USA ma dzisiaj ogłosić embargo na rosyjską ropę

Prezydent USA Joe Biden ogłosi we wtorek zakaz importu rosyjskiej ropy naftowej do USA - powiedział senator Demokratów Chris Coons w wywiadzie dla CNN. Przemówienie Bidena jest zaplanowane na godz. 16.45 czasu warszawskiego. Podobne informacje podały inne amerykańskie media. Według Bloomberga do akcji nie włączą się państwa europejskie.

15:10

Białoruskie wojsko jednak zaatakuje Ukrainę?

Wciąż widoczne są oznaki gotowości kierownictwa wojskowo-politycznego Białorusi do możliwego udziału ich sił zbrojnych w działaniach wojennych przeciwko Ukrainie po stronie Federacji Rosyjskiej. W rejonie Brześcia znajduje się po jednym zgrupowaniu pancernym z 38. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej (Brześć) i 103. samodzielnej brygady powietrznodesantowej (Witebsk) sił zbrojnych Białorusi - wynika z danych ukraińskiego sztabu generalnego. Z kolei w okolicy Aleksandrówki - niedaleko białorusko-ukraińskiego przejścia granicznego w pobliżu wsi Wilcza w obwodzie kijowskim - znajdują się dwa zgrupowania pancerne z 38. samodzielnej brygady desantowo-szturmowej. W Poleskim Państwowym Rezerwacie Radiacyjno-Ekologicznym - dwa zgrupowania pancerne 103. samodzielnej brygady powietrznodesantowej - podał we wtorek sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych w komunikacie opublikowanym na Facebooku.

15:00

33-letnia Ukrainka uciekała przed wojną. Zamiast rzeczy zabrała ze sobą koty

Ta kobieta zdecydowała się zostawić wszystkie swoje rzeczy na Ukrainie, by móc zabrać z ogarniętego wojną kraju cztery koty! Lolita Aschani (33 l.) przebyła długą drogę z Dniepropetrowska do Kluetz na północy Niemiec. Udało się, koty są całe i zdrowe. Kobieta opowiedziała o swoim poświęceniu niemieckiej prasie. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

14:50

Sanepid dementuje fake newsy dotyczące pomocy dla uchodźców

Główny Inspektorat Sanitarny zdementował pojawiające się w Internecie fake newsy dotyczące rzekomego zakazu dystrybucji pomocy żywnościowej dla uchodźców z Ukrainy. GIS stwierdził, że jego inspektorzy NIE PROWADZĄ żadnych kontroli w tym zakresie, a dodatkowo sami są również zaangażowani w niesienie pomocy uchodźcom.

14:43

Królowa Elżbieta symbolicznie wsparła Ukrainę

Królowa Elżbieta II zdecydowała się złamać ważną zasadę, by wesprzeć Ukrainę? Zauważono pewien bardzo wymowny znak, który dała światu brytyjska monarchini. Stało się to podczas spotkania w Pałacu Buckingham z Justinem Trudeau. Kiedy Elżbieta II witała premiera Kanady, na drugim planie znalazł się wazon pełen niebieskich i żółtych kwiatów, a zatem w barwach narodowych Ukrainy. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

14:36

Ukraiński student został inżynierem mimo wojny. Pracę obronił przez Internet

To pierwsza obrona pracy inżynierskiej w trudnych czasach wojny. Student III roku inżynierii transportu z Wydziału Inżynierii Mechanicznej Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego przystąpił do obrony przebywając na Ukrainie. Vladyslav Zhuzhukin połączył się z komisją egzaminacyjną za pośrednictwem Internetu i obronił pracę inżynierską na ocenę bardzo dobrą. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

14:31

Rosyjska inwazja wywołała katastrofę humanitarną. Z Ukrainy może uciec nawet 5 mln osób

Tak tragicznej sytuacji nie było na Starym Kontynencie od zakończenia drugiej wojny światowej. Eksperci ONZ określają to, co się teraz dzieje "katastrofą humanitarną". Z Ukrainy przed wojną uciekło już nieco ponad 2 mln osób, z tego najwięcej, bo ponad 1,2 mln do Polski. A będzie jeszcze gorzej, bo prognozuje się, że w sumie Ukrainę opuści nawet 5 mln obywateli. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

14:23

Rosjanie przegrają wojnę? Przecieki z raportów rosyjskich służb

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej po cichu uznaje wojnę za kompletną klapę i uważa, że Władimirowi Putinowi nie uda się wygrać wojny na Ukrainie. Prawdziwa liczba zabitych Rosjan jest zatajana, a wojna musi skończyć się w określonym terminie, bo potem nastąpi po prostu bankructwo państwa rosyjskiego. Takie są wnioski z tajnego raportu analityka FSB, który publikuje "The Times". Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

14:17

Holenderscy operatorzy blokują rosyjskie strony internetowe

Najważniejsi operatorzy internetowi w Holandii poinformowali, że zablokują we wtorek (8 marca) co najmniej sześć stron rosyjskich mediów państwowych m.in. kanał RT oraz Sputnik. Holenderski Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM) poinformował dostawców usług internetowych, że nie widzi żadnych przeciwskazań dla takiego ruchu.

14:11

Do Niemiec trafiło prawie 65 tys. uchodźców

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Niemiec poinformowało, że do tego kraju od początku rosyjskiej inwazji trafiło prawie 65 tysięcy uchodźców z Ukrainy. Najwięcej uchodźców znajduje schronienie w Berlinie. Senator ds. społecznych Berlina Katja Kipping ponownie zaapelowała o ogólnokrajową koordynację działań związanych z przyjmowaniem uchodźców z Ukrainy i przestrzegła przed "kierowaniem wszystkich strumieni napływu uchodźców na Berlin". Inne kraje związkowe wyrażają chęć współpracy, a Berlin prowadzi z nimi dwustronne rozmowy.

14:02

W czwartek (10 marca) w Białymstoku odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy

Ukraina walczy z rosyjskim agresorem. Trwa okrutna wojna, w której giną cywile, a miasta i miasteczka są rujnowane. Z Ukrainą i jej mieszkańcami solidaryzuje się cały cywilizowany świat. W najbliższy czwartek (10 marca) w Białymstoku odbędzie się wiec poparcia dla Ukrainy. Prezydent Tadeusz Truskolaski zaprasza mieszkańców miasta do udziału w tym wydarzeniu. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

13:51

Generał rezerwy wprost: Obawiam się, że jednak...

Generał Jan Rajchel, rezerwy, pilot Mig 29, profesor Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego Siedlcach, był gościem specjalnego wydania Super Raportu. Jasno wskazał, co sądzi o dyskusjach na temat przekazania sprzętów wojskowych przez Polskę Ukrainie. Generał stwierdził wprost: - Bardzo ubolewam nad tym, że publicznie roztrząsamy te kwestie. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

13:46

Ukraina. Dzięki wiadomościom na czacie zniszczono rosyjską kolumnę wojskową

- Rosyjska kolumna wojskowa została zniszczona w obwodzie kijowskim dzięki wiadomościom o przemieszczaniu się wrogiego sprzętu, wysłanym przez Ukraińców na specjalnym oficjalnym czacie - podaje we wtorek agencja Ukrinform.

- Wiadomości o przemieszczaniu się wroga na oficjalnym czacie @stop_russian_war_bot każdego dnia przynoszą nowe zdobycze - napisała na Telegramie państwowa służba łączności specjalnej, przekazuje PAP.

13:40

Ukraina. Szef władz obwodu żytomierskiego: Rosjanie zaatakowali składy produktów naftowych

- Siły rosyjskie bombardują infrastrukturę cywilną i domy w obwodzie żytomierskim na północy Ukrainy; w poniedziałek wieczorem przeprowadzili ataki z powietrza na dwa składy ropy naftowej – powiedział we wtorek szef administracji obwodowej Witalij Buneczko.

Buneczko poinformował o tym w wystąpieniu telewizyjnym; nie podał dalszych szczegółów. Jego wypowiedź omawia agencja Reutera - informuje PAP.

13:31

Leonardo DiCaprio ma korzenie ukraińskie! Oddał Ukrainie 10 milionów dolarów

Mało kto wie, że jeden z największych gwiazdorów Hollywood miał babcię z Ukrainy! Helena urodziła się w Odessie w 1915 roku. Babcia była dla Leonardo DiCaprio jedną z najważniejszych osób. Nic dziwnego, że szczególnie wstrząsnęła nim wojna na Ukrainie. Gwiazdor postanowił przekazać na rzecz pomocy dla tego kraju aż 10 milionów dolarów. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

13:22

W Międzynarodowy Dzień Kobiet Ukrainki nagrały apel do wrogów, którzy przybyli do ich ojczyzny

Nagranie znajdziesz poniżej.

13:11

Praca dla Ukraińców w Polsce i legalny pobyt – jakie formalności należy spełnić?

Praca dla Ukraińców? Prawnicy otrzymują coraz więcej zapytań dotyczących formalności, jakie Ukraińcy muszą spełnić, by podjąć legalną pracę w Polsce. Szacuje się, że w ostatnim czasie ponad milion ukraińskich uchodźców przekroczyło polską granicę. Jakie muszą spełnić formalności Ukraińcy by podjąć pracę? Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

13:01

Ukraina. OSW: po 12 dniach rosyjskiej inwazji wojska FR obniżyły tempo natarcia; Ukraina prowadzi skuteczne działania obronne

Według informacji Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy w dwunastej dobie od rozpoczęcia agresji wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia, jednakże wciąż kontynuują je na wszystkich kierunkach, zaś armia ukraińska prowadzi skuteczne działania obronne zadając przeciwnikowi znaczne straty - informuje w analizie Ośrodek Studiów Wschodnich.

13:50

Biblioteka sprzeda 2 tys. książek. Pieniądze trafią na pomoc uchodźcom

Od 24 lutego, czyli od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę, do Polski przyjechało 1,2 mln osób. Minionej doby przez przejścia graniczne z Ukrainą do naszego kraju dotarło 72 tys. uchodźców. Cała Polska włącza się w pomoc dla ludzi uciekających przed wojną. W akcję pomocową włączyła się także Książnica Podlaska. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

12:41

Zełenski: "W 13 dni Rosja straciła więcej sprzętu wojskowego niż przez 30 lat! My walczymy o prawo do życia"

Wtorkowe (8 marca) przemówienie prezydenta Ukrainy demaskuje nieudolność rosyjskiego najeźdźcy. Zełenski wylicza, że w ostatnich 13 dniach, w czasie których Rosja próbuje zdobyć Ukrainę, straciła więcej sprzętu i wojsk niż przez 30 lat. Jednocześnie wskazuje, że to, co robi Putin, to zbrodnia przeciwko ludzkości. "Jest 2022 rok, a w Mariupolu 12-letnia dziewczynka umiera z odwodnienia!" Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

12:34

Włochy. Skonfiskowane wille rosyjskiego prezentera nad Como, nikt go tam nie znał

Wśród skonfiskowanego we Włoszech majątku rosyjskich oligarchów są też warte 8 milionów euro dwie wille nad jeziorem Como, należące do objętego sankcjami prezentera telewizji, propagandzisty Władimira Sołowjowa. Miejscowe władze mówią, że nikt go tam nie znał i nie miał z nim kontaktu - informuje PAP.

- Mieszkańcy go nie znali. Dopiero w tych dniach, gdy majątek ten został zamrożony, większość ludzi dowiedziało się, że właściciel to prezenter telewizyjny. Wiedzieli tylko, że to Rosjanin - wyjaśnił we wtorek we włoskim Radio 24 Michele Spaggiari, burmistrz miasteczka Menaggio, gdzie znajduje się jedna z willi dziennikarza stacji Rossija 1. Gdy tam bywał, nie opuszczał jej - wynika z relacji ludności.

12:25

ONZ: od początku wojny Ukrainę opuściło ponad 2 miliony ludzi

Według ONZ, od początku wojny z Ukrainy uciekło przed wojennym piekłem ponad 2 miliony obywateli ukraińskich:

 • 1,2 miliona ludzi wyjechało do Polski,
 • ponad 190 tys. na Węgry,
 • ok. 140 tys. na Słowację,
 • ponad 99 tys. osób do Rosji.

12:20

Będzie nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę?!

Komisja Europejska przygotowała nowy pakiet sankcji wobec Rosji i Białorusi za atak na Ukrainę - przekazało PAP we wtorek źródło unijne. Nie zakłada on jednak objęcia sankcjami kolejnych rosyjskich banków. Rozmówca PAP przekazał, że według projektu trzy białoruskie banki mają zostać wykluczone z systemu SWIFT. Na listach sankcyjnych mają się też znaleźć kolejni rosyjscy oligarchowie. Z informacji PAP wynika, że KE proponuje również zakaz eksportu technologii morskich do Rosji.

W projekcie nie ma jednak kolejnych rosyjskich banków, które miałyby zostać odłączone od systemu SWIFT, mimo że wcześniej o takiej możliwości mówili przedstawiciele instytucji unijnych. 

12:14

Premier Estonii: Musimy całkowicie odciąć rosyjskie i białoruskie banki od systemu SWIFT

Premier Estonii Kaja Kallas podczas wspólnej konferencji z Antonym Blinkenem, sekretarzem stanu USA, który wizytuje Estonię, mówi, że Rosję i Białoruś należy całkowicie odciąć od systemu SWIFT. Blinken z kolei zapewnia, że USA będą "z całą mocą przeciwdziałać rosyjskiej dezinformacji". "Będziemy bronić każdego centymetra NATO" - podkreśla amerykański sekretarz stanu.

Przypomnijmy, że Blinken wizytuje kraje nadbałtyckie. Wcześniej, 5 marca gościł w Polsce.

12:10

Miłość w cieniu wojny. Ukraiński żołnierz zaskoczył ukochaną. To nagranie wyciska łzy!

Choć już od niemal dwóch tygodni Ukraina jest atakowana przez Rosję, to w ostrzeliwanym kraju wciąż, mimo wszystko, toczy się życie. Rodzą się dzieci, pary biorą śluby, kwitnie miłość. Jej piękny przykład obiegł właśnie cały świat. Internet podbija nagranie z nietypowych oświadczyn, jakie zaplanował pewien ukraiński żołnierz. Scena chwyta za gardło! ZOBACZ NAGRANIE

12:07

UE planuje drastycznie zmniejszyć import rosyjskiego gazu

Komisja Europejska przedstawi we wtorek plan ograniczenia importu rosyjskiego gazu o dwie trzecie w ciągu roku i zrekompensowania tego energią odnawialną jako element zmniejszenia swojej zależności od Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę - informuje we wtorek "Financial Times", na który powołuje się PAP.

Zdaniem odpowiedzialnego za Zielony Ład w UE Fransa Timmermansa UE mogłaby importować więcej skroplonego gazu ziemnego, z m.in. Kataru, Egiptu, a nawet Australii, gwałtownie zwiększyć produkcję energii odnawialnej i zmniejszyć popyt dzięki środkom zwiększającym wydajność.

12:05

Rosjanie ostrzelali budynki mieszczące misje dyplomatyczne

MSZ Ukrainy potępiło we wtorek ostrzelanie przez armię rosyjską budynków mieszczących zagraniczne dyplomatyczne instytucje. W Mariupolu ostrzelano budynek mieszczący konsulat generalny Grecji i biuro Specjalnej Misji Monitorującej OBWE, a w Charkowie - budynki dyplomatyczne trzech państw.

12:02

Rosyjski żołnierz ujawnia rozkazy Putina. Wstrząsające słowa

Przerażająca relacja rosyjskiego żołnierza, który został ranny na Ukrainie i uratowała go Ukrainka. Mężczyzna na nagraniu udostępnionym przez ukraińskie służby opowiada, że postrzelili go... koledzy z armii, ponieważ rzucił się na ratunek poranionym ukraińskim kobietom. Wypełniali w ten sposób potworne rozkazy, jakie wydano armii Putina - rosyjscy żołnierze odmawiający brania udziału w zbrodniach, sami mają być zabijani.

11:54

ONZ: liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln

- Liczba uchodźców wojennych z Ukrainy sięgnęła już 2 mln - poinformował we wtorek na Twitterze Wysoki Komisarz Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) Filippo Grandi - przekazuje PAP.

11:46

Ekspertka od mowy ciała przyjrzała się Zełenskiemu. Te słowa dają do myślenia

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaskoczył wszystkich swoją bohaterską postawą. Dla wielu osób stał wzorem dla naśladowania, a jego postawa na pewno podnosi morale nie tylko żołnierzy, ale i zwykłych ludzi. Ekspertka od mowy ciała, Daria Domaradzka-Guzik, postanowiła przyjrzeć się politykowi. Jej wnioski dają do myślenia. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

11:39

Ukraina. Wojsko: Rosjanie rozpoczęli atak w kierunku humanitarnego korytarza z Mariupola

- Rosjanie nie wypuścili ludzi z Mariupola, rozpoczęli atak w kierunku korytarza humanitarnego - poinformował we wtorek sztab Połączonej Operacji Sił Zbrojnych Ukrainy. - W celu przeprowadzenia ewakuacji mieszkańców Mariupola obrońcy miasta oczyścili drogi z min i usunęli zapory inżynieryjne - przekazał sztab.

- Ale okupanci nie wypuścili dzieci, kobiet, osób starszych z miasta. Wróg rozpoczął atak właśnie w kierunku korytarza humanitarnego - czytamy w komunikacie

11:32

Putin straci władzę? "Po tym wszystkim będzie skończony!" Wojna na Ukrainie

Władimir Putin spodziewał się szybkiego sukcesu w wojnie na Ukrainie, ale mocno się przeliczył. Marzyło mu się uczynienie Rosji największą światową potęgą, a tymczasem przez swoje frustracje i imperialne zapędy pociągnął ją za sobą na dno. Brytyjski ekspert nie ma wątpliwości - bez względu na to, co dalej się stanie, kariera polityczna Putina jest już skończona. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

11:25

Prezydent Zełenski: Rosja w ciągu 30 lat nie straciła tyle sprzętu wojskowego, ile straciła w ciągu minionych 13 dni

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przekazał we wtorkowym wystąpieniu, że w ciągu 13 dni wojny Rosjanie stracili więcej sprzętu wojskowego niż w ciągu ostatnich 30 lat - informuje PAP.

11:21

Bomba zabiła 7-letnią Alisę! Dziadek próbował ją ratować, zginął na jej oczach

Tak wygląda wojna Putina! 7-letnia dziewczynka zginęła w ostrzale rosyjskim. Żołnierze celowali w przedszkole, gdzie ukryła się grupa dzieci i dorosłych. Alisa Hlans (+7 l.) następnego dnia zmarła od ran w szpitalu. Wcześniej widziała, jak ginie jej ukochany dziadek, który próbował osłonić ją przed wybuchami. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

11:16

Rosyjscy żołnierze gwałcą i mordują w okupowanych miastach. 4 tys. osób walczy o życie

Dramat w Ukrainie. Lokalne służby informują o potwornych zbrodniach, jakich dokonują rosyjscy żołnierze w zajętych miastach. Mieszkańcy rejonu Buczy, w której w tej chwili jest najgorzej donoszą, że "okupanci kradną, zabijają, gwałcą cywilnych mieszkańców, prowadzona jest kontrola dokumentów ukraińśkich obywateli". Ponad 4 tysiące obywateli Ukrainy czeka na ewakuację. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

11:08

Ukraina. Prezydent Zełenski: w Mariupolu dziewczynka zmarła w wyniku odwodnienia

11:02

Zapłakany chłopczyk SAM uciekła z Ukrainy?! Wstrząsające nagranie

Kto może, ten ratuje się wyjazdem z ogarniętej wojną Ukrainy. Do Polski trafiło już ponad milion uchodźców, którzy szukają tu bezpiecznego schronienia. Niestety, nie zawsze wszystko dobrze układa, co pokazuje nagranie zamieszczone w sieci. Widać na nim samotnego chłopczyka, który płacze idąc ulicą. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

10:57

Zełenski sięga po wsparcie z zagranicy. Żołnierze muszą wrócić na Ukrainę

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski sięga po wsparcie z zagranicy. Podpisał on dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem na Ukrainę. Wszystko po to, aby wzmocnić armię ukraińską, walczącą z wojskami rosyjskimi. Od momentu rozpoczęcia wojny, do Ukrainy wróciło ponad 66 tysięcy mężczyzn. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

10:48

Służby Graniczne: prawie 100 różnych narodowości przekroczyło granicę z Ukrainy do Polski

Od 24 lutego granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło prawie 100 różnych narodowości. Największą grupę stanowili obywatele Ukrainy, aż 93 proc. - poinformowała rzeczniczka Straży Granicznej por. Anna Michalska. Dodała, że od początku wojny granicę z Ukrainy do Polski przekroczyło 12,7 tys. Polaków, co stanowi 1 proc. ogółu - informuje PAP. Porucznik Anna Michalska poinformowała, że w poniedziałek funkcjonariusze SG odprawili 141,5 tys. podróżnych z Ukrainy. "To mniej niż dzień wcześniej. Spadek obserwujemy również dzisiaj, gdzie do godziny 7 z Ukrainy przyjechało 35,3 tys. osób, a dzień wcześniej o tej samej porze odprawiliśmy 42 tys." - podała rzeczniczka SG.

10:37

Sejm rozpoczął posiedzenie; zajmie się m.in. projektem ws. wsparcia uchodźców z Ukrainy

Sejm we wtorek, po godz. 10 rozpoczął dwudniowe posiedzenie; zajmie się m.in. rządowym projektem dotyczącym wsparcia uchodźców z Ukrainy - informuje PAP. Rząd w poniedziałek przyjął projektem ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z trwającą od 24 lutego rosyjską inwazją na teren tego państwa.

Według założeń projektu, ukraińscy uchodźcy w Polsce będą mogli otrzymać numer PESEL i korzystać z polskich usług publicznych - opieki zdrowotnej, edukacji, będą także mogli podejmować pracę, otrzymają niektóre świadczenia społeczne, a pomoc dla nich będzie zwolniona z podatku. Projektowane przepisy uregulować mają też kwestie związane z legalizacją pobytu Ukraińców w Polsce - ci, którzy przybyli do Polski po rosyjskiej agresji na Ukrainę, po 24 lutego, będą mogli legalnie przebywać w Polsce przez 18 miesięcy; a tym, którzy już wcześniej przebywali w Polsce, przedłużone zostaną wizy.

10:29

Dziennikarka TVP ryzykując życie uratowała Ukraińców! Wywiozła ich z ostrzeliwanego miasta

Wojna na Ukrainie trwa już ponad tydzień. Rosjanie nie zaprzestają inwazji, a Ukraińcy dzielnie się bronią. Ostrzeliwane są kolejne miasta. Właśnie wśród wojennej zawieruchy wielką odwagę pokazała dziennikarka TVP Monika Andruszewska, które jest korespondentką wojenną z Ukrainy. Kobieta uratowała życie kilkudziesięciu Ukraińców, których wywiozła z ostrzeliwanego przez Rosjan miasta Irpin. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

10:20

Premier Morawiecki: będę namawiał premiera Wlk. Brytanii, by zakres zamrożenia aktywów oligarchów rosyjskich był jak najszerszy

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że podczas wtorkowej wizyty w Londynie będzie namawiał premiera Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona do tego, by zakres zamrożenia aktywów oligarchów rosyjskich był jak najszerszy, tak by była to pośrednia presja na cały świat biznesu rosyjskiego - informuje PAP.

Szef rządu odwiedzi we wtorek Wielką Brytanię i Norwegię, by w związku z rosyjską agresją na Ukrainę rozmawiać o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO i o tym, w jaki sposób "rozmontować machinę wojenną" Władimira Putina.

10:09

Ukraińskie służby: rosyjscy żołnierze zabijają, gwałcą i kradną w rejonie buczańskim

Obecnie najtrudniejsza sytuacja humanitarna na Ukrainie jest w rejonie buczańskim w obwodzie kijowskim - podają ukraińskie służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. W miejscowościach okupowanych przez Rosję jej żołnierze dokonują zabójstw i gwałtów, kradną - informuje PAP.

- Sytuacja w miejscowościach rejonu buczańskiego nie jest kontrolowana przez ukraińskie władze, okupanci spowodowali humanitarną katastrofę - twierdzą służby, cytowane przez BBC.

10:00

Nie żyje generał Witalij Gierasimow. Walczył dla Rosji w wielu wojnach

Sytuacja na Ukrainie cały czas jest dramatyczna. Wokół większych miast trwają walki, w których giną cywile, ale też żołnierze. Jednym z nich jest doświadczony generał Witalij Gierasimow, walczący po stronie rosyjskiej. Zginął podczas walk na przedmieściach Charkowa. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

9:52

Potworne straty Rosji. Putin będzie WŚCIEKŁY, stracił kolejnego generała. Mamy najnowsze statystyki

Ministerstwo Obrony Ukrainy opublikowało we wtorek, 8 marca, najnowsze dane dotyczące strat poniesionych przez rosyjskiego najeźdźcę. Przedstawiciele resortu podkreślają, że liczby mogą nie do końca odzwierciedlać rzeczywiste zniszczenia po stronie agresora, bo wojna trwa, a intensywność działań wojennych jest duża. Tak czy inaczej wygląda na to, że Rosjanie ponoszą sromotną klęskę. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

9:40

Ukraina. Władze: z Charkowa ewakuowano pociągami ponad 600 tys. ludzi

- Z atakowanego przez Rosjan Charkowa na wschodzie Ukrainy ewakuowano do tej pory pociągami ponad 600 tys. ludzi - poinformował we wtorek szef władz obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. Charków to drugie pod względem liczby mieszkańców miasto Ukrainy - informuje PAP.

- Jeśli chodzi o ewakuację z Charkowa, to na razie koleją wysłaliśmy ponad 600 tys. ludzi" - powiedział urzędnik, cytowany przez Ukraińską Prawdę. Jak dodał, drogi w kierunku kijowskim i lwowskim są "przeciążone".

9:33

Czy napływ uchodźców zwiększył liczbę przestępstw? Rzecznik komendanta policji mówi jasno

Do stolicy napływa coraz więcej osób z Ukrainy. Uciekający przed wojną ludzie szukają tu schronienia, a wielu traktuje też Warszawę jako tymczasowy przystanek przed dalszą drogą. W pomoc uchodźcom oraz pilnowanie porządku zaangażowani są stołeczni policjanci. Czy odkąd w Warszawie jest wzmożony ruch odnotowali więcej wykroczeń i przestępstw? Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

9:25

Ukraina. Wicepremier Wereszczuk: cywile powinni zacząć opuszczać Sumy we wtorek

Wicepremier Ukrainy i minister ds. reintegracji terytoriów okupowanych Iryna Wereszczuk powiedziała we wtorek, że w Sumach cywile powinni w godzinach rannych zacząć opuszczać to miasto poprzez korytarz humanitarny do Połtawy, uzgodniony ze stroną rosyjską - informuje PAP. Wereszczuk, która mówiła o tym rankiem w wystąpieniu telewizyjnym, zapowiedziała, że pierwszy konwój wyruszy o godz. 10 czasu lokalnego (godz. 9 czasu polskiego). Jej słowa przekazał portal Hromadske.

9:16

Brzezinski do kobiet z Ukrainy: Wasza wytrwałość i moc są dla nas przykładem

- Dziś szczególnie zwracam się do silnych kobiet z Ukrainy, które walczą o wolność i pokój dla siebie oraz swoich rodzin; wasza wytrwałość i moc są dla nas przykładem - napisał w przypadającym we wtorek Międzynarodowym Dniu Kobiet ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski. Podkreślił, że w tym roku Międzynarodowy Dzień Kobiet jest obchodzony w cieniu niewyobrażalnej tragedii, jaka rozgrywa się w Ukrainie w związku z rosyjską agresją - informuje PAP.

- Dziś szczególnie zwracam się do silnych kobiet z Ukrainy, które walczą o wolność i pokój dla siebie oraz swoich rodzin. Wasza wytrwałość i moc są dla nas przykładem - napisał ambasador USA w Polsce.

9:09

Uciekała przed wojną. Zamiast swoich rzeczy zabrała cztery kotki!

Ta kobieta zdecydowała się zostawić wszystkie swoje rzeczy na Ukrainie, by móc zabrać z ogarniętego wojną kraju cztery koty! Lolita Aschani (33 l.) przebyła długą drogę z Dniepropetrowska do Kluetz na północy Niemiec. Udało się, koty są całe i zdrowe. Kobieta opowiedziała o swoim poświęceniu niemieckiej prasie. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

9:03

Zełenski: "Niczego się NIE BOJĘ. Koniec wojny będzie jak w hollywoodzkich filmach, szczęśliwy dla nas"

O Putinie mówi "bestia" i ostrzega: "Im więcej pochłonie, tym więcej będzie chciał". Jest pewien, że trzeba go powstrzymać, bo "dziś jest wojna tutaj [w Ukrainie- przyp. red.], jutro będzie na Litwie, potem w Polsce, potem w Niemczech. To nie są żarty". Prezydent Ukrainy w poniedziałek (7 marca) wieczorem oficjalnie wrócił do swojego biura w stolicy i udzielił wywiadu dla ABC News. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

8:50

Zaginęła Tetiana Kolachenko. Przekroczyła granicę w Medyce. Wojna rozdzieliła ją z mężem

Zaginęła Tetiana Kolachenko. Kobieta przekroczyła granicę w Medyce 28 lutego 2022 o godz. 3:45 i udała się w nieznanym kierunku. Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Przemyślu prowadzą poszukiwania 71-latki. Szczegóły TUTAJ.

8:44

Ukraina. MSW: 18 cywilów zginęło w bombardowaniu domów mieszkalnych w Sumach

- Co najmniej 18 cywilów, w tym dwoje dzieci, zginęło w poniedziałek w rosyjskim bombardowaniu bloków mieszkalnych w mieście Sumy na północy Ukrainy - przekazał we wtorek doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko. Ostrzegł, że liczba ofiar najpewniej wzrośnie - informuje PAP.

- Wczoraj wieczorem rosyjscy faszystowscy lotnicy przeprowadzili kolejną zbrodnię przeciwko ludzkości w Sumach - napisał we wtorek Heraszczenko w serwisie Telegram.

8:40

Premier Morawiecki: Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi - zniszczmy tę machinę wojenną

- Władimir Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi, zniszczmy tę jego machinę wojenną, która pozwala mu mordować niewinnych ludzi - oświadczył we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to cel podstawowy jego wtorkowych i środowych rozmów w Londynie, Oslo oraz Wiedniu. Premier powiedział na wtorkowej konferencji prasowej na lotnisku przed wylotem do Londynu, że udaje się m.in. do dwóch ważnych krajów NATO - Wielkiej Brytanii i Norwegii, aby "wzmacniać pakiet sankcji". "Z naszymi sojusznikami, takimi jak Wielka Brytania i Norwegią", premier - jak mówił - będzie rozmawiał o wzmocnieniu wschodniej flanki NATO. Dodał, że będzie też rozmawiał o tym w jaki sposób "rozmontować machinę wojenną Putina" - przekazuje PAP.

Przeczytaj: Mocne słowa Mateusza Morawieckiego! „Zniszczymy machinę wojenną”

8:33

Ukraina. Sztab generalny apeluje o sprawdzanie informacji, ostrzega, że wróg chce siać panikę

Sztab generalny armii ukraińskiej zaapelował we wtorek do obywateli, by wszelkie informacje sprawdzali w oficjalnych źródłach, zanim powielą je w mediach społecznościowych. "Wróg chce zasiać wśród nas panikę" - ostrzegł sztab na Facebooku - przekazuje PAP.

- Wróg ponosi straty i próbuje zasiać wśród nas panikę. Prośba do użytkowników mediów społecznościowych: zanim podacie dalej i rozpowszechnicie jakąkolwiek informację, sprawdźcie proszę, czy była ona podana przez któreś ze źródeł oficjalnych - oświadczył sztab.

8:23

Obwód mikołajowski płonie po rosyjskim ostrzale. Śmierć cywilów

W poniedziałek (7 marca) Rosjanie ostrzelali obwód mikołajowski na południu Ukrainy. Wybuchło tam aż 11 pożarów, w tym 8 w sektorze mieszkalnym. Wskutek rosyjskich ostrzałów zginęło czterech cywilów. Tragiczną informację przekazały ukraińskie państwowe służby ds. sytuacji nadzwyczajnych. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

8:06

Kim jest Andrzej Zaucha? Po latach pracy musiał nagle opuścić Rosję

Czas wojny jest niezwykle trudny dla wszystkich, w tym także dla korespondentów i dziennikarzy, którzy na bieżąco relacjonują wszystkie wydarzenia, często prosto z atakowanych miejsc. Andrzej Zaucha, reporter TVN, od lat był korespondentem stacji w Moskwie, stolicy Rosji, teraz jednak musiał opuścić ten kraj. Dlaczego? Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

8:00

Morawiecki: Władimir Putin, Rosjanie mordują niewinnych ludzi, zniszczmy tę jego machinę wojenną, która pozwala mu mordować niewinnych ludzi

7:48

MSW w Ukrainie: Rosjanie wykorzystują cywilów jako żywe tarcze

Siły rosyjskie rozlokowały swój sprzęt między budynkami mieszkalnymi w ukraińskich miejscowościach i wykorzystują cywilów jako żywe tarcze - powiedział doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko.

- Specjalnie stoją w podwórkach, byśmy nie mieli możliwości teraz ich wyprzeć z tych terytoriów. Bo rozumieją, że nie będziemy strzelać do domów, do obiektów cywilnych, do ludzi. I na tym polega cały cynizm sytuacji - podkreślił Denysenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina. - Nie możemy wielu rzeczy zrobić, bo sprzęt Federacji Rosyjskiej stoi bezpośrednio na podwórkach i (Rosjanie) wykorzystują ludzi jak żywą tarczę" - przekazuje PAP.

7:34

Team Nawalnego apeluje do Rosjanek o udział w antywojennych demonstracjach

Rzeczniczka prasowa lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, Kira Jarmysz, zamieściła nagranie wideo na platformie Youtube, w którym zwraca się do rosyjskich kobiet, wzywając je do wyjścia na ulice swoich miast w ramach wieców antywojennych 8 marca 2022 roku - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform. - 8 marca - Dzień Kobiet to jest moment, w którym musimy stanowczo zadeklarować, czego naprawdę chcemy w tym dniu. Chcemy, żeby ta wojna się nie wydarzyła. Chcemy, żeby ta wojna natychmiast się skończyła. My też tu jesteśmy i nasze zdanie musi być wzięte pod uwagę - oświadczyła Jarmysz - przekazuje PAP. 

- Putin nie dba o żadne ludzkie życie ani rosyjskie, ani ukraińskie, interesują go tylko pieniądze i władza - dodała.

7:27

Rosyjska agresja niszczy Ukrainę. Odbudowa potrwa latami, koszty będą ogromne

Walki za naszą wschodnią granicą niszczą ukraińskie państwo. Rosyjska agresja będzie kosztować Ukraińców miliardy dolarów, a odbudowa zniszczonego państwa potrwa latami. Tak wynika ze słów ministra infrastruktury Ukrainy. Aleksander Kubrakow oszacował szkody w ukraińskiej infrastrukturze transportu krajowego. Dane są zatrważające. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

7:20

W czarnobylskiej elektrowni przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i ok. 200 ochroniarzy

Ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy jest przetrzymywanych przez Rosjan na terenie czarnobylskiej elektrowni atomowej - podaje BBC. Na miejscu jest ograniczony dostęp do leków i jedzenia. Pracownicy i ochroniarze nie mogą opuszczać terytorium od 24 lutego, kiedy obiekt zajęły sił rosyjskie - przekazuje PAP. Personel kontynuuje wypełnianie swoich obowiązków. Atmosfera jest spokojna, ale warunki panujące na miejscu określają oni jako trudne - pisze BBC. Na terenie obiektu są pewne zapasy jedzenia, ale w związku z tym, że nie wiadomo, jak długo pracownicy pozostaną na miejscu, ograniczają się do jednego posiłku dziennie. Jedzenie gotują kucharze, którzy również stali się zakładnikami rosyjskich żołnierzy. Dostępne są głównie podstawowe produkty - przede wszystkim chleb i kasza.

7:07

Sztab generalny w Ukrainie informuje, że wojsko rosyjskie kontynuuje ofensywę, ale przesuwa się znacznie wolniej

Wojska rosyjskie na Ukrainie kontynuują ofensywę, ale tempo ich przesuwania się znacznie spadło - przekazał we wtorek rano sztab generalny ukraińskiej armii w komunikacie zamieszczonym na Facebooku. Ta ocena sytuacji dotyczy stanu na wtorek, na godz. 6 rano czasu lokalnego (godz. 5 rano w Polsce) - informuje PAP. Wskazano w niej, że grupy armii ukraińskiej prowadzą operację obronną "w granicach stref operacyjnych: południowej, wschodniej i północnej, na wyznaczonych pozycjach".

6:47

Mer Buczy w Ukrainie: Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice

- Rosjanie nie pozwalają mieszkańcom podkijowskiej Buczy wychodzić z mieszkań, ostrzeliwują ulice - powiedział mer miasta Anatolij Fedoruk, cytowany we wtorek przez portal Ukraińska Prawda. - Były próby naszych sił zbrojnych... kiedy faktycznie wyparły rosyjskie wojska, ale po dobie (Rosjanie) znowu weszli - powiedział mer. Jak dodał, siły rosyjskie kontrolują wszystkie główne drogi i je ostrzeliwują - przekazuje PAP.

- Kiedy nie ma ostrzałów, w tym krótkim okresie, nie dają mieszkańcom wychodzić z mieszkań - przekazał. Mieszkańcy nie mają możliwości kupienia wody, jedzenia, nie mają prądu ani możliwości wyjazdu - mówił, cytowany przez RBK-Ukraina. Ludzie chowają się w piwnicach, nie ma z nimi praktycznie kontaktu. Powiedział, że psy rozwlekają ciała zabitych.

Przeczytaj więcej: Nocne bombardowanie Sumy i Ochtyrka. Kilkanaście ofiar, zginęły dzieci!

6:40

Kobiety Ukrainy. W Dzień Kobiet 2022 oddajemy hołd tym, które są symbolem narodu. Takich bohaterek potrzebuje Ukraina w czasie wojny z Rosją!

Dzień Kobiet powinien być radosny, jednak trudno jest celebrować to święto w sytuacji, gdy trwa wojna w Ukrainie, a Rosja od prawie dwóch tygodni atakuje z lądu i powietrza. Dlatego w Dzień Kobiet, 8 marca 2022, postanowiliśmy przypomnieć o kobietach, które zapisały się na kartach ukraińskiej historii. Są wśród nich artystki, medalistki olimpijskie, kobiety związane z polityką i kulturą. Łączy je jedno: oddanie Ukrainie i dumne reprezentowanie swojego kraju. Są symbolem narodu, który bohatersko walczy z wojskami Putina. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

6:27

Nocne bombardowania Sumy i Ochtyrki w Ukrainie

Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek (7-8.03.2022) miasta Sumy i Ochtyrka zabijając co najmniej 14 osób i wyrządzając znaczne zniszczenia. Wśród ofiar są dzieci - przekazały miejscowe władze. Jak poinformował na Facebooku szef obwodowej administracji państwowej Dmytro Żywickij, podczas walki z nacierającą rosyjską kolumną pojazdów opancerzonych zginęło czterech ukraińskich żołnierzy a kilku zostało rannych. Dodał, że rosyjskie lotnictwo atakowało też dzielnice mieszkalne na przedmieściach Sumy niszcząc, lub poważnie uszkadzając kilka domów. Pod gruzami jednego z nich zginęło 10 osób, w tym dzieci. Dzielnice mieszkalne atakowane były także w miejscowości Ochtyrka. Ostrzelano infrastrukturę miejską, w tym elektrociepłownię.

5:55 Zniszczona kolumna rosyjskiego sprzętu w pobliżu Sumy.

5:49 Prezydent Rosji Władimir Putin wykluczył użycie poborowych i rezerwistów w działaniach wojennych na Ukrainie - poinformowała niemiecka agencja prasowa DPA.

5:37 Rzeczniczka prasowa lidera rosyjskiej opozycji Aleksieja Nawalnego, Kira Jarmysz, zamieściła nagranie wideo na platformie Youtube, w którym zwraca się do rosyjskich kobiet, wzywając je do wyjścia na ulice swoich miast w ramach wieców antywojennych 8 marca 2022 roku - poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform.

5.08 Dziś prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wystąpi przed brytyjskimi ustawodawcami za pośrednictwem łącza wideo, będzie to jego pierwsze wystąpienie w brytyjskim parlamencie.

5:18 Dzisiaj Sejm rozpocznie zaplanowane na dwa dni posiedzenie. We wtorek przedmiotem obrad izby będzie m.in. projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rada Ministrów przyjęła ten projekt w poniedziałek. 

4.45 Dziś prawdopodobne odbędzie się głosowanie w Izbie Reprezentantów uzgodnionego w poniedziałek przez Demokratów i Republikanów projektu ustawy, wprowadzającej embargo na rosyjską ropę i nakładającej dodatkowe cła w handlu z Rosją i Białorusią.

4:24 Minister infrastruktury Ukrainy Aleksander Kubrakow oszacował szkody w ukraińskiej infrastrukturze transportu krajowego, spowodowane inwazją Rosji, na ponad dziesięć miliardów dolarów - podała niemiecka agencja prasowa DPA.

4:04 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej informuje, że otrzymała doniesienia o uszkodzeniu pociskami artyleryjskimi obiektu badań jądrowych w Charkowie. W obiekcie nie odnotowano wzrostu poziomu promieniowania - podaje AFP.  

3:58 Japonia nałoży kolejne sankcje na Rosję i Białoruś w związku z inwazją na Ukrainę, zamrażając aktywa należące do 32 oligarchów, urzędników państwowych i instytucji - poinformowało we wtorek japońskie ministerstwo finansów.

3:45 Australijska minister spraw zagranicznych Marise Payne oświadczyła we wtorek, że jej rząd nałożył sankcje na 10 osób "o strategicznym znaczeniu dla Rosji" za ich rolę w zachęcaniu do wrogości wobec Ukrainy - informuje agencja Associated Press.

3:40 Szef obwodowej administracji państwowej miasta Sumy, Dmytro Żywiecki, przekazał, że rosyjskie samoloty zrzuciły bomby na dzielnice mieszkalne miasta. Są zabici i ranni, w tym dzieci - podaje NEXTA.  

3:22 Demokraci w Senacie USA przygotowują pakiet pomocy dla Ukrainy w wysokości ponad 12 mld dolarów z przeznaczeniem na pomoc humanitarną i wojskową - poinformowała agencja prasowa DPA powołując się na lidera większości demokratycznej w Senacie Chucka Schumera

3:05 Ukraina wezwała Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwościw Hadze do jak najszybszego zastosowania środków zapobiegawczych w przypadku oskarżeń Rosji o ludobójstwo - poinformowała agencja Ukrinform. Posiedzenia Trybunału w Hadze zaplanowano na 7 i 8 marca 2022 roku.

2:55 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret o ściągnięciu żołnierzy sił pokojowych z całego świata wraz z bronią i sprzętem do kraju, w celu wzmocnienia armii ukraińskiej w odpieraniu rosyjskiej agresji - poinformowała we wtorek nad ranem agencja Ukrinform.

2:42 Ukraińskie SBU (Służba Bezpieczeństwa) opublikowało w mediach społecznościowych rozmowę z rosyjskim jeńcem. Mężczyzna mówi, że otrzymał rozkaz strzelania do cywilów. Przekazał, że nie wykonał go, a zamiast tego próbował ratować ranną kobietę. "Jego koledzy nie docenili takiej manifestacji człowieczeństwa i sami otworzyli ogień" – informują Ukraińcy.

2:21 W odpowiedzi na krytykę Francji, która oskarżyła władze brytyjskie o "nieludzkie traktowanie" uchodźców z Ukrainy, brytyjski premier Boris Johnson oznajmił w poniedziałek, że Wielka Brytania jest " bardzo hojna", ale nie chce mieć "systemu, w którym ludzie mogą przyjeżdżać do Wielkiej Brytanii bez żadnych kontroli" - informuje agencja Associated Press.

2:14 Poniedziałek w podkijowskim Irpieniu. Relacja niemieckiego dziennikarza.

1:57 Rada Zarządzająca Banku Światowego zatwierdziła w poniedziałek pakiet pomocowy dla Ukrainy składający się z pożyczek i grantów w wysokości 723 mln dolarów.

Jak wynika z opublikowanego komunikatu, pakiet obejmuje 134 mln dolarów grantów przyznanych przez Wielką Brytanię, Danię, Łotwę, Litwę i Islandię oraz 100 mln dolarów przyznanych przez Japonię.

Wsparcie udzielone Ukrainie pomoże w zapewnieniu podstawowych usług, opłaceniu personelu szpitalnego, emerytur i programów socjalnych - poinformował bank.

1:36 Zdaniem Pentagonu Rosja rekrutuje syryjskich bojowników do wojny w Ukrainie. Rzecznik Pentagonu John Kirby powiedział, że nie posiada informacji na temat liczby lub kalibru syryjskich bojowników - przekazał "The Kyiv Independent".

1:25 Dowództwo Ukraińskich Sił Powietrznych poinformowało, że w ciągu 12 dni wojny ukraińscy piloci i strzelcy przeciwlotniczy zestrzelili 52 wrogie myśliwce i 69 śmigłowców - podała NEXTA. 

1:12 Dworzec w Odessie - zdjęcia agencji AFP.  

00:48 Rosja i Białoruś przeprowadziły szeroko zakrojone kampanie phishingowe w Ukrainie i w Polsce - poinformowało Google. W ramach kampanii próbowano m.in. przechwycić dane logowania do polskich kont wojskowych - podaje "Washington Post". 

1:03 Ponad 106 mln euro pomocy na rzecz ofiar rosyjskiej inwazji na Ukrainę zebrały w poniedziałek holenderskie media podczas akcji „Razem dla Ukrainy”.

00:43 11 Białorusinów zgłosiło się do walki z rosyjską inwazją na Ukrainę - poinformowała Nexta.

00:32 Jeden z pocisków trafił w dom w Sumach.  

00:28 Codziennie na granicy polsko-ukraińskiej pracuje blisko 60 weterynarzy, którzy badają zwierzęta przywożone przez uchodźców, a także szczepią je przeciwko wściekliźnie - przekazał resort rolnictwa.

00:25 1,8 tys. uchodźców, głównie kobiet i dzieci, przyjechało w nocy, z poniedziałku na wtorek, pociągiem ze Lwowa do Olkusza (Małopolskie). Zmęczeni skierowali się do pawilonu, gdzie jest punkt recepcyjny i ciepłe posiłki.

00:17 Centralny bank Portugalii poinstruował w poniedziałek banki, by zamroziły konta osób oraz podmiotów, które zostały objęte sankcjami nałożonymi na Rosję - informuje w poniedziałek agencja Reutera.

00:13  Sejm na rozpoczynającym się we wtorek dwudniowym posiedzeniu zajmie się m.in. rządowym projektem dot. wsparcia uchodźcom z Ukrainy, projektem zmiany Kodeksu prawa cywilnego oraz Kodeksu karnego, a także projektem ustawy o emeryturach pomostowych.

00:08 Andrzej Duda: jeśli WWP myśli, że burząc domy i zabijając cywilów armia rosyjska złamie wolę i ducha Obrońców Ukrainy, to głęboko się myli.

23:59 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson poinformował o rozmowie z Emmanuelem Macronem, Olafem Scholzem i Joe Bidenem. "Dziś po południu uzgodniliśmy, że będziemy nadal wywierać presję na Rosję, aby izolować Putina dyplomatycznie i ekonomicznie - zapewniając, że jego barbarzyńskie przedsięwzięcie zakończy się całkowitą porażką" - napisał na Twitterze. 

23.55 Prezydent Czech odznaczył Wołodymyra Zełenskiego Orderem Lwa Białego.

23:42 Putin zapowiedział, że nie wyśle do Ukrainy poborowych ani rezerwistów - poinformowała agencja AFP. 

23.39 Z Płocka wyruszył w poniedziałek kolejny, czwarty transport pomocowy dla partnerskiego miasta Żytomierz w Ukrainie. Jak poprzednio, dary dojadą do Lublina, gdzie zostaną przepakowane do autokaru, który przywiezie uchodźców z Żytomierza, a następnie, już z pomocą humanitarną, ruszy w drogę powrotną.

23:32 Czy Polska wyśle myśliwce na pomoc Ukrainie? O wysłanie myśliwców zwracał się między innymi prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Czytaj więcej: "To jest suwerenna decyzja Polski"

23:25 We Włoszech podjęto działania, aby uchodźcy wojenni z Ukrainy mogli zostać przyjęci również w nieruchomościach odebranych mafiom - poinformowała w poniedziałek minister spraw wewnętrznych Luciana Lamorgese. Dotychczas do Włoch od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę przybyło ponad 17 tys. uchodźców.

23:28 Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się gwałtownymi spadkami głównych indeksów. Inwestorzy oceniają skutki wprowadzenia embarga na rosyjską ropę w ramach sankcji za inwazję Rosji w Ukrainie, a ponadto obawiają się przełożenia wojny w Ukrainie i rosnących cen surowców na globalną koniunkturę.

23:22 W trakcie walk pod Charkowem zlikwidowano gen. Witalija Gerasimowa. To rosyjski dowódca wojskowy, generał dywizji, szef sztabu i pierwszy zastępca dowódcy. 41. Armii Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji. Kilku wyższych oficerów armii rosyjskiej również zostało zabitych i rannych - przekazało ukraińskie ministerstwo obrony. 

23:16 Wołodymyr Zełenski postanowił odwołać ukraińskich żołnierzy sił pokojowych ze wszystkich misji na świecie.

23:12 - Jest noc, nocny Kijów, poniedziałkowy wieczór (...), a w kraju wojna (...) To dwunasty dzień takiej walki. Jestem w Kijowie, moi ludzie są ze mną. (...) Wszyscy walczymy, wszyscy są na swoich miejscach - powiedział prezydent Zełenski. Siła walki, dyplomacji i ducha Ukrainy przyniesie jej zwycięstwo - zapewnił. - Nasi ludzie czasem nie mają broni, ale mają męstwo. Wszyscy oni to bohaterowie - ocenił Zełenski. Zwracając się do rodaków, powiedział: "Wy nie ustępujecie i my nie ustępujemy".

23:09 Szef izraelskiej dyplomacji Jair Lapid powiedział po spotkaniu w Rydze z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, że Izrael potępia Rosję, ale będzie nadal próbował mediować między Moskwą a Kijowem wraz z Niemcami i Francją - relacjonuje "Jerusalem Post".

23:06 Kanclerz Karl Nehammer wypowiedział się w poniedziałek przeciwko kwestionowaniu neutralności Austrii. - Austria była, jest i pozostanie neutralna - powiedział Nehammer, cytowany przez agencję APA.

23:03 Wołodymyr Zełenski oświadczył, że Ukraina nie odstąpi od obrony swych miast, a po wrogu nie pozostanie nawet ślad. Odbudowane zostaną wszystkie miasta - zapewnił. Powiedział, że zamiast korytarzy humanitarnych na Ukrainie "odezwały się rosyjskie czołgi".

22:58 Rosyjski resort obrony zapowiedział lokalne zawieszenia broni w Ukrainie od godz. 7 GMT (godz. 8 czasu polskiego) we wtorek, aby umożliwić ewakuację ludności cywilnej przez korytarze humanitarne - podaje AFP.

"Federacja Rosyjska zapowiada zawieszenie broni od godz. 10 czasu moskiewskiego", by ewakuować cywilów z Kijowa, Sumy, Charkowa, Mariupola i Czernihowa - ogłosiła komórka resortu odpowiedzialna za operacje humanitarne na Ukrainie.

Dotąd nie ma reakcji strony ukraińskiej na komunikat ministerstwa obrony Rosji.

22:54 - Nie jesteśmy przeciwko wysłaniu przez Polskę myśliwców na Ukrainę, ale na przeszkodzie stoją skomplikowane problemy logistyczne - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki. Dodała, że ostateczna decyzja w tej sprawie należy do Polski. Wskazała także, że skomplikowana jest też kwestia dostarczenia przez USA amerykańskich myśliwców dla Polski, by uzupełnić te braki. Zaznaczyła, że taki transfer uzbrojenia zwykle zajmuje nawet lata.

22:54 Wojna w Ukrainie 7.03.2022. Relacja na żywo

Zapraszamy do śledzenia najnowszych informacji dotyczących wojny w Ukrainie. 

Sonda
Czy Ukraina wygra wojnę z Rosją?
Express Biedrzyckiej - Robert Biedroń: Wojna zapukała do drzwi UE. Polskie myśliwce powinny trafić do Ukrainy
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany