Tak wygląda wojna Putina. Barbarzyński atak wojsk rosyjskich na szpital w Mariupolu

i

Autor: @NEXTA_TV/TWITTER (5), grafika RN Kiedy skończy się wojna?

Relacja z Ukrainy 9.03.2022. Rosjanie zbombardowali szpital dla dzieci! Szokujące nagranie. Wojna na Ukrainie [ZAPIS RELACJI NA ŻYWO]

Wojna na Ukrainie wybuchła w czwartkowy poranek, 24 lutego. Rosyjskie wojsko na polecenie Władimira Putina rozpoczęło bombardowanie Kijowa oraz innych ukraińskich miast. Rosjanie atakują nawet obiekty cywilne, a cała agresja spotkała się ze sprzeciwem państw Zachodu oraz Stanów Zjednoczonych, w konsekwencji zdecydowano się nałożyć na Rosję gospodarcze sankcje, a wiele firm wycofuje się z tego kraju. Trwa kolejny dzień wojny (środa, 9.03.2022), czyli 14. dzień agresji Rosji. Dziś między innymi zbombardowano szpital dla dzieci. Nagranie jest szokujące, zobaczycie je poniżej. Relacja na żywo z wojny na Ukrainie na Se.pl.

Wojna na Ukrainie - Relacja na żywo. Kliknij F5, aby odświeżyć

23:18

Gigant kawowy Starbucks Corp poinformował o zawieszeniu wszelkiej działalność gospodarczej w Rosji, a Coca-Cola Co i PepsiCo ogłosiły, że nie będą tam sprzedawać swoich napojów gazowanych - podał we wtorek Reuters.

23:22

- Nasze stanowisko ws. MIG-29 zostało zaprezentowane w komunikacie MSZ, jest dość klarowne - powiedział we wtorek wiceminister spraw zagranicznych Szymon Szynkowski vel Sęk. Jak dodał, oferta została przedstawiona, jeśli będą jakieś kolejne kroki, rząd poinformuje o tym.

23:41

Komentarz po odpowiedzi USA ws. przekazania samolotów MiG-29

23.45

W środę, 9 marca, premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w Austrii. Szef rządu będzie rozmawiał z kanclerzem Karlem Nehammerem

23:49

Rosji grozi bankructwo! 

23:57

Najnowsze wieści od prezydenta Ukrainy przedstawił Andrzej Duda. Prezydent Polski napisał na Twitterze: - Zdaniem
@ZelenskyyUa Rosjanie nie mają teraz potencjału do kolejnego frontalnego ataku. Zamiast tego terroryzują cywilów bezlitośnie bombardując wsie i miasteczka. Rosyjskie okrucieństwo tylko wzmacnia wolę walki i determinację Obrońców Ukrainy. Kto może niech Ich wspiera!

0:03

Robert Lewandowski skomentował dzisiejszą decyzję FIFA, która przyznała Polsce walkowera za mecz z Rosją. Oznacza to, że nasza reprezentacja o awans na mundial zagra ze zwycięzcą pary Szwecja - Czechy. - Innej sytuacji sobie chyba każdy z nas nie wyobrażał. Myślę, że to jest odpowiednia decyzja. Ciężko byłoby pewnie wybrać tę drużynę, z którą byśmy mogli grać w półfinale play offu (zamiast Rosji - PAP), bo każda z tych, które nie zostałyby wybrane, mogłaby się czuć poszkodowana - powiedział kapitan polskiej reprezentacji po meczu Bayernu w Lidze Mistrzów.

0:10

Do 9 września Rosjanie, którzy będą chcieli wypłacić gotówkę z bankomatu, będą mieli narzucony limit - nie będą mogli wypłacić więcej niż 10 tys. dolarów; ponadto banki nie będą mogły sprzedawać twardej waluty - podał Reuters.

0:25

We wtorkowy wieczór, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wygłosił przemówienie. Jak opisał, "Rosja sama nie wierzy w swoją przyszłość". Podkreślił, że sankcje nałożone przez państwa Zachodu przynoszą skutki i podziękował, za pomoc. - Dziś ważny dzień. Stany Zjednoczone zrobiły ważny krok, który boleśnie odbije się na okupantach zmuszając ich do zapłacenia za agresję. Sprawi, że będą odpowiadać za zło, jakiego przyczynili, za całe zło - ocenił prezydent.

 

0:32

Pentagon wydał oświadczenie ws. przekazania przez Polskę samolotów MiG-29.

0:38

0:43

Co oznacza odpowiedź USA ws. ewentualnego przekazania polskich MiG-ów Ukrainie? Amerykański rząd uważa, że ta propozycja to nie jest dobry pomysł, że względu na to, że "perspektywa startu z bazy USA myśliwców wylatujących w przestrzeń powietrzna Ukrainy budzi obawy dla całego NATO."

0:49

Przypomnijmy, że w czwartek do Polski przylatuje wiceprezydent USA. Kamala Harris spotka się w Belwederze z prezydentem Polski, Andrzejem Dudą. Szczegóły wizyty mamy wkrótce poznać.

1:00

Co dokładnie oznacza obniżenie ratingu Rosji? Mówiąc wprost - bankructwo. Agencja Fitch poinformowała w nocy z wtorku na środę, że obniżyłA rating Rosji z B do C, czyli do poziomu śmieciowego. Ostrzegła, że niewypłacalność tego kraju jest nieuchronna.  Fitch wyjaśnia w komunikacie, że należy oczekiwać przynajmniej częściowej niewypłacalności Rosji, ponieważ skala sankcji i możliwość ograniczenia importu rosyjskich surowców energetycznych "ogranicza wolę" Moskwy do obsługi długów.

1:15

Japonia przekaże Ukrainie broń defensywną. - Ambasada Ukrainy w Tokio poinformowała wcześniej we wtorek, że dostawy z Japonii obejmą kamizelki kuloodporne, hełmy, namioty, zimowe ubrania, generatory, kamery, leki oraz sprzęt ratowniczy.

 

1:23

Jak oceniać decyzję Amerykanów?

1:34

Wielka Brytania ostrzega Rosjan: jakiekolwiek wtargnięcie w brytyjską przestrzeń powietrzną będzie uważane za przestępstwo. Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA) ma prawo odmówić rejestracji samolotu w Wielkiej Brytanii, jeśli z przekazanych informacji wynika, że samolot "wydaje się być własnością, jest czarterowany lub użytkowany przez osobę, która została wskazana w sankcjach lotniczych". 

1:45

2:00

Według ukraińskiej władzy, pracownicy elektrowni w Zaporożu są poddawani torturom. W elektrowni atomowej w Zaporożu, największej w Europie, przetrzymywanych jest ponad 100 pracowników i około 200 ukraińskich ochroniarzy. Nie mogą oni opuszczać obiektu od 24 lutego, kiedy obiekt zajęły sił rosyjskie.

 

2:08

Viktor Orban zapowiedział, że Węgry nie zgodzą się na unijne sankcje dotyczące importu rosyjskiego gazu i ropy. Premier węgierskiego rządu potępił Kreml za wojnę na Ukrainie, ale podkreślił, że "nie pozwolimy, by węgierskie rodziny musiały płacić cenę za tę wojnę; a zatem sankcje nie mogą zostać rozszerzone na taki obszar jak ropa i gaz".

2:20

Stany Zjednoczone prześlą do Polski dwie baterie ochrony przeciwrakietowej Patriot - poinformował Pentagon. - Na rozkaz ministra obrony i na zaproszenie naszych polskich sojuszników, generał (Tod) Wolters, szef Dowództwa Europejskiego USA polecił (...) przeniesienie dwóch baterii Patriot do Polski" - powiedział Ghiringhelli, zaznaczając, że ich rozmieszczenie ma „przeciwdziałać jakimkolwiek potencjalnym zagrożeniom dla sił USA i sojuszników oraz terytorium NATO".

 

2:30

Straż Graniczna poinformowała, że od 24 lutego (początku wojny na Ukrainie), granicę z Polską przekroczyło 1,27 mln uchodźców. Tylko 8 marca było to 100 tysięcy ludzi.

2:44

Portal Nexta podaje, że z wtorku na środę podczas rosyjskiego nalotu na miasto Sumy (północno-wschodnia część Ukrainy), zginęło 21 osób. 

3:00

Unia Europejska zastanawia się, jak ograniczyć import surowców z Rosji. - Oczywiście monitorujemy to, jak zachowuje się Gazprom, wiedzą Państwo, że rozpoczęliśmy śledztwo, jeśli chodzi o możliwe zachowania antykonkurencyjne na rynku gazu, bo mogło to doprowadzić do wywindowania cen" - mówiła. Jak podkreśliła, wciąż trwa etap zbierania informacji, ale "śledztwo się toczy i jest traktowane priorytetowo - mówiła we wtorek komisarz ds. energii Kadri Simson.

3:10

Tak wygląda ewakuacja w mieście Sumy

3:25

W środę 9 marca rozpocznie się dwudniowe posiedzenie Senatu, na którym ma być procedowana ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z rosyjską inwazją. Projekt przewiduje też wypłatę świadczenia osobom i podmiotom, które zapewnią zakwaterowanie i wyżywienie obywatelom Ukrainy uciekającym przed wojną. Przewiduje się, że będzie to 40 zł dziennie, czyli ok. 1200 zł miesięcznie wypłacane maksymalnie przez 60 dni. Pomoc finansowa będzie przysługiwała też uchodźcom z Ukrainy. Zgodnie z propozycją dostaną oni jednorazowo 300 zł na osobę.

3:40

Sytuację na Ukrainie postanowił skomentować również słynny amerykański pisarz: 

3:49

Nowe otwarcie w stosunkach USA-Wenezuela? Rozmowy z Wenezuelą, która jest wielkim producentem ropy naftowej, zyskały niezwykle na znaczeniu, ponieważ prezydent USA Joe Biden ogłosił we wtorek, że Stany Zjednoczone zakażą importu rosyjskiej ropy naftowej – podkreśla „NYT”. Dziennik dodaje, że to posunięcie jeszcze bardziej ograniczy zasoby surowca na rynku światowym i spowoduje zwyżkę cen benzyny w chwili gdy inflacja wzrasta w najszybszym tempie od lat czterdziestu.

 

4:03

Dwa kraje Ameryki Południowej - Brazylia oraz Argentyna - zadeklarowały, że przyjmą ukraińskich uchodźców. Co warte podkreślenia, oba rządy do tej pory unikały potępienia Rosji za akt agresji na Ukrainę. W Brazylii – głównie w stanie Parana – zamieszkuje ponad 400 000 potomków ukraińskich imigrantów z Galicji, którzy przybyli tu na przełomie XIX i XX wieku wraz z licznymi polskimi emigrantami.

4:15

Tak obecnie wygląda sytuacja na froncie:

4:31

Koncern Shell, skrytykowany przez rząd Ukrainy za kupno dostawy ropy z Rosji, poinformował, że przestanie nabywać rosyjską ropę i gaz. - Zdajemy sobie sprawę z tego, że decyzja ta (...) była niewłaściwa i przepraszamy" - oświadczył prezes firmy Ben van Beurden.

 

4:49

5:01

Były kanclerz Niemiec może usłyszeć zarzuty: 

5:16

Po ostrzale w Ochtyrce (północna część Ukrainy) zginęła jedna osoba, a czternaście zostało rannych. - Liczba ofiar zapewne wzrośnie, "bilans nie jest ostateczny, trudno jest teraz policzyć zabitych, nie wszystkich odnaleziono - poinformował w środę Dmytro Żywycki, szef Obwodowej Administracji Państwowej, cytowany przez Ukrinform.

5:29

Z miasta Sumy udało się ewakuować 5 tysięcy osób - poinformowała w środowy poranek kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodomyra Zełenskiego.

5:35

Kobieta wjechała w ogrodzenie polskiej ambasady w USA. Według polskiej ambasady, najprawdopodobniej doszło do wypadku.

5:41

W Kijowie znowu słychać syreny alarmowe. 

5:53

Cudzoziemcy, którzy będą chcieli walczyć razem z ukraińskimi żołnierzami, będą mogli starać się o tamtejsze obywatelstwo - poinformował wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy. Według różnych szacunków, to około 16 tysięcy ochotników z różnych państw.

6:08

Szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Kristalina, Georgiewa podała we wtorek (czasu lokalnego), że zarząd MFW zdecydował się zaaprobować w środę 1,4 mld dol. specjalnych funduszy pomocowych dla Ukrainy, by pomóc jej w walce z rosyjską inwazją. Powiedziała, że pracownicy Funduszu są w codziennym kontakcie z rządem Ukrainy i pomagają mu radzić sobie z gospodarczym kryzysem wywołanym przez inwazję, a także pozyskiwać finansową pomoc z różnych źródeł.

6:19

Ukraińcy dzielnie stawiają czoła wrogom. Wśród nich jest Wołodymyr Petraniuk (68 l.), dyrektor teatru, który niemal od początku rosyjskiej inwazji relacjonuje „Super Expressowi” wojenną rzeczywistość. Petraniuk mówi jasno: – Nie boimy się Putina! Nie boimy się rosyjskich bomb!. Więcej o tym, jak wygląda sytuacja w Kijowie w relacji TUTAJ - KLIKNIJ

6:28

W nocy z wtorku na środę Rosjanie ostrzelali rakietami typu Grad konwój humanitarny jadący do Mariupola. W wyniku tych działań nikt nie ucierpiał, również dostawy nie zostały zniszczone. Zbombardowano też biuro Czerwonego krzyża - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andruszczenko, cytowany przez Ukrinform. Jego zdaniem zaatakowanie zarówno konwoju, jak i biura Czerwonego Krzyża nie było przypadkiem. - Cel, do którego zmierzał konwój humanitarny był zachowany w tajemnicy. Zatem okupanci założyli, że udaje się on do składów Czerwonego Krzyża - wyjaśnił.

Prezydent USA Joe Biden ogłosił: Przekazaliśmy Ukrainie ponad miliard dolarów pomocy w zakresie bezpieczeństwa.

6:40

Wiceprezydent USA Kamala Harris już we środę 9.03.2022 wieczorem, przyleci do Polski. W czasie wizyty spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą, a także amerykańskimi żołnierzami, którzy stacjonują w Polsce. Tematami jej rozmów w Polsce ma być m.in. wzmocnienie współpracy obronnej w obliczu rosyjskiej agresji.

6:45

W Polsce hospitalizowanych jest obecnie ponad 700 ukraińskich dzieci – wynika z danych udostępnionych PAP przez Ministerstwa Zdrowia. -  Polska stoi przy Ukrainie, pomoc w zakresie ochrony zdrowia jest szczególnie istotna - podkreśla szef MZ Adam Niedzielski. Faktycznie, do Polski od początku inwazji Rosji na Ukrainę przyjechało 1,27 mln uchodźców z Ukrainy.

6:50

Zdarzają się i takie sytuacje, jak na tym nagraniu: 

6:52

Jak poinformował w środę rano sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy: Wojska rosyjskie obniżyły tempo natarcia na Ukrainie, we wtorek podejmowano głównie ataki rakietowo-bombowe na cywilną infrastrukturę. Sztab zaznaczył, że siły rosyjskie nadal koncentrują się na próbach zajęcia Kijowa, Sum, Charkowa, Mariupola, Mikołajowa i Czernihowa, próbują stworzyć korytarz lądowy pomiędzy okupowanym Krymem a kontynentalną częścią Rosji oraz zająć obwód ługański i doniecki w ich granicach administracyjnych.

6:55

Na temat samolotów mówił w Onecie ambasador RP na Ukrainie Bartosz Cichocki: - O ile w ogóle takowe trwają, to ja nie biorę udziału w negocjacjach dotyczących przekazania polskich samolotów wojskom Ukrainy. Potwierdzam jednak usilne zabiegi i presję ze strony władz ukraińskich, które domagają się zamknięcia przestrzeni powietrznej, a przynajmniej umożliwienia podjęcia walki w powietrzu oraz z obiektami wroga w tej przestrzeni. 

7:00

Dziś u nas w "Sednie sprawy" gościem będzie szef KPR minister Michał Dworczyk, a w specjalny wydaniu "Super Raport" będą gościć: Władysław Kosiniak-Kamysz, gen. Mirosław Różański, prof. Malicki i Jakub Wiech.

7:09

W obwodzie charkowskim na wschodzie Ukrainy nadal ostrzeliwane są obiekty niezbędnej dla funkcjonowania infrastruktury, w tym elektrociepłownia, a także domy mieszkalne - podała w środę agencja Ukrinform, powołując się na policję regionu.

7:13

Alarm przeciwlotniczy ogłoszono w środę w obwodzie kijowskim – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na szefa administracji obwodowej Ołeksija Kułebę. „Obwód kijowski – alarm przeciwlotniczy. Zagrożenie atakiem rakietowym. Wszyscy natychmiast do schronów” – napisał Kułeba na Telegramie

7:30

Dmytro Żywycki, szef obwodu sumskiego na północnym wschodzie Ukrainy, poinformował, że ewakuacja ludności cywilnej z Sum, głównego miasta regionu, będzie kontynuowana w środę. Ludzie przejadą korytarzem humanitarnym do Połtawy - podała agencja Ukrinform.

7:36

Tymczasem rosyjskie MSZ: - Gdyby nie zaprzestano działalności laboratoriów biologicznych na Ukrainie, ich rozwój wymknąłby się spod kontroli.

7:42

Ołena Zełenska wystosowała list otwarty, w którym opisała dramatyczną sytuację ludności cywilnej. "Nasze kobiety i dzieci mieszkają teraz w schronach. Dla niektórych to tylko konsekwencje wojny, dla Ukraińców jest to teraz przerażająca rzeczywistość - pisze w liście otwartym do przedstawicieli światowych mediów żona prezydenta Ukrainy, Wołodymyra Zełenskiego.

WIĘCEJ O LIŚCIE UKRAIŃSKIEJ PIERWSZEJ DAMY TUTAJ: Ołena Zełenska opublikowała poruszający list otwarty. "Masowe mordy na ukraińskich cywilach"

7:52

Jak Rosjanie dbają o swój sprzęt? Nexta opublikowała nagranie: 

7:58

W rejonie Cherson odkryto, że żołnierze rosyjskich Sił Zbrojnych, ubrani w cywilne ubrania, zmierzają w kierunku miasta Mikołajów, podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

8:01

Paweł Jabłoński z Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Radiowej Jedynce jasno powiedział, że: - Nie może być tak, że Polska ma jako jedyny kraj NATO ponosić ryzyko, a pozostałe kraje nie miałyby w żaden sposób tego nam kompensować czy współdzielić, będziemy dalej rozmawiali z naszymi sojusznikami.

8:09

Pięć osób, w tym dwoje dzieci, zginęło w mieście Malin w obwodzie żytomierskim Ukrainy – poinformowała agencja Ukrinform, powołując się na komunikat biura prasowego ministerstwa spraw wewnętrznych.

8:19

Słynny snajper z Kanady "Wali", zainspirowany nagraniami przedstawiającymi uchodźców uciekających do Polski oraz zmobilizowany postawą prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, postanowił wstąpić do Legionu Międzynarodowego.

Rosja może zaangażować w działania wojenne na Ukrainie żołnierzy separatystycznego Naddniestrza w liczbie około 800 osób - ocenia ukraiński sztab generalny w komunikacie na Facebooku. W informacji, opisującej sytuację według stanu na ranek 9 marca, sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych ocenia, że wojsko rosyjskie cierpi na braki kadrowe. Wobec tego "nie wyklucza się możliwości" zaangażowania żołnierzy nieuznawanej separatystycznej republiki Naddniestrza, jednak morale tych sił jest według sztabu "na niskim poziomie".

8:38

W radiu Zet ambasador Polski na Ukrainie Bartosz Cichocki mówił w środę: - Decyzje ze strony państw zachodnich o osłonie przeciwlotniczej dla Ukrainy będą miały kluczowe znaczenie dla tego konfliktu, od tych decyzji będzie zależało życie tysięcy ludzi i suwerenność Ukrainy.

8:49

Minister Michał Dworczyk w "Sednie sprawy": - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami NATO. Pytany o rakiety Patriot mówi: - Informacja strony amerykańskiej, jesteśmy zainteresowani, by obrona powietrzna w Polsce była wzmacniania, bo Polska angażuje się chyba najbardziej w pomoc Ukrainie. Takie wzmocnienie jest wiec potrzebne, cieszymy się, że te dwie baterie będą u nas stacjonować.

8:52

Padło też pytanie o Orbana, czy i do niego Morawiecki powinien jechać i przekonywać go do zachowań ws. Ukrainy? - Mamy różne spojrzenie na wiele kwestii, do tej pory opowieści o tym, że Orban zablokuje sankcje były nieprawdziwe, wierzę, że jako UE będziemy dalej solidarni - odpowiedział Dworczyk w "Sednie sprawy" 

8:58

Dworczk: -  Musimy się przygotować na szereg wyzwań gospodarczych, ekonomicznych, pogorszenie sytuacji, która dotknie całą Europę. 

Więcej o rozmowie z ministrem Dworczykiem: Będzie jeszcze drożej?! Michał Dworczyk nie ma złudzeń. "Musimy się przygotować na pogorszenie"

9:12

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek powiedział: - System edukacji musi być jak najbardziej elastyczny, jeśli chodzi o naukę dzieci ukraińskich uchodźców – przyznał w środę na antenie Polskiego Radia 24. Według niego ma to odzwierciedlenie w projekcie ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym.

9:16

- Rosja zgodziła się nie ostrzeliwać korytarzy ewakuacyjnych z Mariupola, Wołnowachy, Enerhodaru, Sum i obwodu kijowskiego – oświadczyła w środę wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk na briefingu. Korytarze humanitarne mają być otwarte od godz. 9 do 21 (8-20 czasu polskiego). Trasy ewakuacji i termin zatwierdził też Czerwony Krzyż.

 

9:24

Jakie szanse ma Polska w wojnie z Rosją? Generał Cieniuch stawia sprawę jasno. Szansa jest tylko w jednym! WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIJNIK

9:26

Dziennikarz Jacek Gądek wprost: - Bądźmy szczerzy: papież Franciszek zawodzi wobec skali zagrożenia i barbarzyństwa wojny Rosji z Ukrainą. Trochę słów, trochę gestów.
Ani maszyneria Watykanu, ani osobiście Franciszek nie stanęli na wysokości zadania. Smutne.

9:31

- Dowódca 33. pułku strzelców zmotoryzowanych rosyjskiej Gwardii Narodowej ppłk Jurij Agarkow został zabity na Ukrainie – poinformowały w środę Siły Zbrojne Ukrainy na Twitterze. - Ranek rozpoczyna się od dobrej nowiny. Liczba zlikwidowanych przedstawicieli wyższego dowództwa Rosji rośnie. Oto jeszcze jeden – napisano na Twitterze, publikując zdjęcie zabitego wojskowego.

10:12

Prezydent Andrzej Duda spotkał się z dyrektorem generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji - poinformowała w środę KPRP. W skład IOM wchodzą 174 państwa. - Prezydent Andrzej Duda spotkał się z Dyrektorem Generalnym Międzynarodowej Organizacji ds. Migracji - poinformowała w środę Kancelaria Prezydenta na Twitterze. Do wpisu KPRP dołączyła krótki film z powitania dyrektora António Vitorino w Pałacu Prezydenckim w Warszawie oraz z rozpoczęcia rozmów z udziałem m.in. szefa prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakuba Kumocha. Międzynarodowa Organizacja ds. Migracji utworzona została w 1951 r. "Jest wiodącą międzyrządową organizacją działającą w obszarze migracji, blisko współpracującą z rządami oraz partnerami pozarządowymi i międzyrządowymi. W skład IOM wchodzą 174 państwa członkowskie, zaś 8 ma status państw obserwujących. Biura IOM działają w ponad 100 krajach, a "misją IOM jest wspieranie uporządkowanych migracji, odbywających się z poszanowaniem praw człowieka i przynoszących korzyści wszystkim stronom" - można przeczytać na stronach organizacji.

10:30

Janina Ochojska, założycielka Polskiej Akcji Humanitarnej (PAH) pomagając ofiarom konfliktów zbrojnych i katastrof naturalnych oraz eurodeputowana KO, rozpoczęła wystąpienie na forum Parlamentu Europejskiego twierdząc, że wprawdzie „Polska i jej rząd są obecnie postrzegani jako kraj przyjazny uchodźcom i wspierający Ukrainę”, to „nie zawsze było”. - Polskę zalewa obecnie fala pomocy i solidarności. Chcę państwu uświadomić, że to nie rząd, tylko Polacy, którzy do swoich domów przyjmują uchodźców z Ukrainy. To NGOsy i samorządy, które organizują tę ogromną pomoc i wolontariusze obecni wszędzie tam, gdzie ktoś jest w potrzebie. W ten sposób Polacy przywrócili wizerunek Polski gościnnej i otwartej na uchodźców niweczony przez ostatnie laty przez rządzących – przekonywała. Wywołała burzę TUTAJ SZCZEGÓŁY KLIKNIJ

10:45

Generał Różański w "Super Raporcie" apeluje ostro: - Życzyłbym, aby MON, MSZ i pan premier wzięły zimny prysznic i zaczęli racjonalnie prowadzić politykę z naszymi partnerami - odparł na pytanie o sprawę wysłania myśliwców. I mówi krótko: - To skandal!

10:57

To Giorgi Dzhangirian, były prezydent Ukraińskiego Związku Rugby, ma 83 lata: 

11:01

Wiadomo, na jakie tematy będzie prowadzona rozmowa w czasie spotkania z Kamalą Harris. Głównymi tematami rozpoczynającej się w czwartek wizyty wiceprezydent USA Kamali Harris w Polsce i Rumunii będzie ustalenie dalszych kroków w sprawie wzmocnienia wschodniej flanki NATO, sankcji przeciwko Rosji oraz pomocy dla Ukrainy - przekazali wysocy rangą przedstawiciele amerykańskiej administracji. Poruszony będzie też temat polskich samolotów MiG-29.

11:05

Rosjanie bez skrupułów otworzyli ogień do rodziny, która uciekała przed wojną w Irpieniu! Wcześniej obiecali, że cywile mogą bezpiecznie wydostać się z miasta. Gdy matka z dwójką nastoletnich dzieci uwierzyli im i wyszli z domu z bagażami, żołnierze zabili ich z zimną krwią. Zostały tylko dwa przerażone psiaki w transporterze.

WIĘCEJ O TYM PRZERAŻAJĄCYM ZDARZENIU TUTAJ - KLIKNIJ

11:16

Do firm wycofujących się z Rosji dołącza Heineken, który przestaje produkować i sprzedawać piwo w tym kraju

11:28

Nowe przemówienie Zełenskiego: - Poziom zagrożenia jest obecnie maksymalny, ale w ciągu minionych dwóch tygodni pokazaliśmy, że się nie poddamy. Zełenski dodał, że na zagranicznych partnerach Ukrainy spocznie odpowiedzialność za katastrofę humanitarną, jeśli ukraińska przestrzeń powietrzna nie zostanie zamknięta

11:59

Na przejściu granicznym pomiędzy Polską i Białorusią w miejscowości Kukuryki stoją kolejki tirów na białoruskich i rosyjskich tablicach rejestracyjnych załadowanych sprzętem z Niemiec, który ma trafić do Rosji. Wszystko w czasie kiedy na Ukrainie toczy się wojna na której rosyjscy żołnierze mordują ukraińskich cywilów! Sprawę nadgłosił dziennikarz Filip Chajzer.

SPRAWDŹ, CO POWIEDZIAŁ I DO KOGO APELOWAŁ - KLIKNIJ: Niemcy dostarczają do Rosji sprzęt przez Polskę?! Filip Chajzer w furii. Co oni wiozą? "Wojennaja tajna"

11:43

Mer Kijowa, Witalij Kliczko, ponowił swój apel o zwiększenie dostaw broni z Niemiec dla Ukrainy. W programie BILD Live Kliczko powiedział, że Ukraina potrzebuje pomocy w postaci “hełmów, kamizelek ochronnych i nowoczesnej, dobrej broni”. Zaapelował do minister spraw zagranicznych Niemiec Annaleny Baerbock: "Potrzebujemy wsparcia zbrojeniowego Niemiec. Walczymy nie tylko o pokój dla naszego kraju. Walczymy o pokój całej Europy. Walczymy o pokój w Niemczech. Musi pani to zrozumieć". Według Kliczki w Kijowie jest obecnie mniej niż dwa miliony ludzi. Przed wojną miasto liczyło około 3,5 miliona mieszkańców. "Prawie połowa już wyjechała" – powiedział Kliczko, podaje PAP.

12:03

- Musimy się przygotować na szereg wyzwań gospodarczych i ekonomicznych. Na pogorszenie się sytuacji gospodarczej" - @michaldworczyk u @jprusinowski. Brawo za szczerość. Uważam, że trzeba mówić otwarcie o konsekwencjach inwazji rosyjskiej i szukać sposób na ich zminimalizowanie - komentuje Hubert Biskupski, wicenaczelny Super Expressu

12:12

Kanclerz Austrii: apeluję do Putina o zatrzymanie wojny i utworzenie korytarzy humanitarnych

12:47

Do Polski przybyło ponad milion uchodźców. Policjanci z Malborka (woj. pomorskie) pomogli rodzinie, która uciekła z okolic Żytomierza. Mundurowi najpierw ugościli ich jedzeniem i ciepłymi napojami na komendzie, a następnie przewieźli do ośrodka gdzie Ukraińcy znaleźli schronienie. 

SPRAWDŹ: Malbork. Kobiety z dziećmi uciekły przed wojną. "Nie wiedziały, co robić dalej"

13:03

Mateusz Morawiecki, który w środę spotkał się w Wiedniu z kanclerzem Austrii Karlem Nehammerem, został zapytany na konferencji o odrzucenie przez stronę amerykańską polskiej propozycji przekazania do bazy w niemieckim Ramstein samolotów MiG-29. Pentagon ocenił tę propozycję jako "budzącą poważne obawy".

- Polska nie jest stroną tej wojny. Chcemy, żeby jak najszybciej zapanował pokój. I NATO również nie jest stroną tej wojny" - podkreślił Morawiecki. "Tak poważna decyzja, jak przekazanie samolotów, musi być jednomyślną i jednoznacznie podjętą decyzją przez cały Pakt Półnoatlatycki, dlatego podjęliśmy tę decyzję i dzisiaj ta decyzja leży w rękach NATO, leży w rękach Amerykanów" - powiedział Morawiecki.

13:05

Wojska rosyjskie odłączyły elektrownię nuklearną w Czarnobylu od sieci - podała w środę agencja Bloomberg, powołując się na ukraińskiego państwowego operatora sieci elektroenergetycznej.

13:13

Europę czeka nie tylko fala uchodźców z Ukrainy, ale też z Rosji? Zwiększający się ruch na granicy z Finlandią świadczy o tym, że coraz więcej Rosjan zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, czym grożą rządy Putina także im samym. Panikę podsycają plotki o możliwym wprowadzeniu stanu wojennego przez Kreml, co ma uzasadnić jeszcze ostrzejszą walkę z protestami antywojennymi.

13:39

"Rosja zaatakowała Ukrainę nie oglądając się na żadne ograniczenia, które społeczność międzynarodowa wypracowała, by zapobiegać konfliktom zbrojnym. Wystarczyło, że sama uznała, iż jej interesy są zagrożone, a bezpieczeństwo nie jest pewne. Nie potrzebowała niczego więcej, a zwłaszcza aprobaty międzynarodowej opinii publicznej" - napisał w najnowszym felietonie Leszek Miller. 

CZYTAJ CAŁY FELIETON TUTAJ: Ogromna agresja Rosji. Leszek Miller nie ma wątpliwości co się stanie. "Prosto z lewej"

13:58

Szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba ujawnił na Twitterze: - Rosja nadal przetrzymuje ponad 400 000 osób w Mariupolu, blokuje pomoc humanitarną i ewakuację. Trwa masowy ostrzał. Prawie 3000 noworodków brakuje lekarstw i jedzenia. Zachęcam świat do działania! Zmuś Rosję do zaprzestania barbarzyńskiej wojny z cywilami i niemowlętami!

14:24

Firma Discovery dołącza do protestu wobec agresji Rosji i przestaje nadawać kanały kablowe w tym kraju. Sieć telewizyjna firmy obejmuje takie kanały jak: Animal Planet, Animal Planet HD, Discovery Channel, Discovery Science, Eurosport 1, Eurosport 2. Swoje usługi w Rosji oraz Białorusi wycofuje także Supercell: producent gier na urządzenia mobilne. Wśród nich są takie gry jak: Clash of Clans, Brawl Stars, Boom Beach i wiele innych. Wszystkie znikną ze sklepów w aplikacjach komórkowych.

14:48

Tymczasem nastroje na kremlowskich korytarzach są dalekie od zapału i optymizmu, niemal nikt nie wiedział o nadciągającej wojnie, wielu rozumie, że popełniono błąd. Oficjele zaczynają wypowiadać pewne niecenzuralne słowo, które w języku polskim oznacza tyle, co bagno, kataklizm, rzeźnia i mogiła w jednym. Rosyjska dziennikarka ujawnia, co rządowe elity szepczą o wojnie Putina. Czytaj więcej: Bunt elit przeciw Putinowi?! To słowo oznacza: "Bagno, kataklizm, rzeźnia i mogiła w jednym".

15:20

Były kanclerz Niemiec może zostać oskarżony o zbrodnie przeciwko ludzkości! Prokuratura w Hanowerze złożyła wniosek o postawienie polityka w stan oskarżenia. Podano jedynie, że chodzi o paragraf siódmy Międzynarodowego Prawa Karnego - zbrodnie przeciw ludzkości. Gerhard Schroeder nie odciął się od Putina ani od interesów z nim. Od wielu lat się z nim przyjaźni, a wojna najwyraźniej nie skłoniła go do zmiany zdania. Szczegóły: Prokuratura zajęła się Gerhardem Schroederem. Chodzi o zbrodnie przeciw ludzkości!

15:48

Jak podają media, w ukraińskim Lwowie odbywają się pierwsze pogrzeby żołnierzy, którzy zginęli w walce z Rosją. Skromne ceremonie odbywają się na obszarach, na których aktualnie nie są prowadzone walki.

15:55

Rosjanie zbombardowali szpital dla dzieci w Mariupolu w Ukrainie. Zagraniczne media, w tym Reuters, udostępniły w mediach społecznościowych nagranie, które pokazuje, jak po ataku wygląda budynek. Na szczęście, przynajmniej na razie, nie ma żadnych informacji o rannych. Hromadske Radio podaje jednak, że do tej pory, łącznie, zginęło ponad 1300 mieszkańców Mariupola. To słowa Petro Andriuszczenko, doradcy burmistrza.

16:16

Prezes NBP prof. Adam Glapiński zabrał głos ws. wpływu wojny na Ukrainie na Polską gospodarkę. Jak powiedział, fundamenty polskiej gospodarki są silne, nie ma żadnych zjawisk kryzysowych. Wzrost PKB w I kwartale br. będzie blisko 7 proc. Glapiński dodał, że musimy spodziewać się wyższej niż wcześniej spodziewaliśmy się inflacji. Podkreślił, że napływ uchodźców z Ukrainy będzie mieć pozytywny wpływ na rynek pracy i gospodarkę. Więcej: Ważna konferencja NBP. "Napływ uchodźców jest korzystny dla polskiej gospodarki"

16:40

Agencja Nexta podaje, że rosyjskie Ministerstwo Obrony oficjalnie uznało udział poborowych w wojnie na Ukrainie. Jednocześnie resort podał, że zostali już wycofani z powrotem do Rosji i nie mieli przebywać na terenie Ukrainy. Władimir Putin, który kilka dni wcześniej mówił, że poborowi nie trafią na Ukrainę, chce ukarania osób odpowiedzialnych za to, że jednak zostali tam wysłali. "Złamali zakaz", miał stwierdzić prezydent Rosji.

17:03

ONZ oficjalnie potwierdziło, że w wyniku wojny na Ukrainie zginęło co najmniej 516 cywilów. To liczba osób zweryfikowanych do tej pory przez OHCHR, licząc od początku rosyjskiej inwazji, tj. od 24 lutego. Jednocześnie ONZ zastrzega, że ta liczba ta z pewnością ulegnie zmianie, ale proces weryfikacji i oficjalnego ustalenia liczby ofiar jest długotrwały. Już teraz poinformowano, że liczba ofiar jest "na pewno wyższa".

17:37

Maria Szarapowa od początku bandyckiej napaści Rosji na Ukrainę milczała, co wywoływało rosnącą frustrację jej licznych fanów. Kiedy w Charkowie, Kijowie i innych ukraińskich miastach ginęli ludzie, słynna Rosjanka publikowała w mediach społecznościowych zdjęcia z... pokazu mody. Aż do dzisiaj. Maria Szarapowa w końcu postanowiła skomentować rozgrywający się w Ukrainie dramat. Szczegóły: Maria Szarapowa przerwała milczenie! Rosyjska gwiazda napisała o Ukrainie i się zaczęło, lawina komentarzy!

18:16

Agencja Nexta podaje, że Kijów zwrócił się do kanclerza Niemiec o pomoc w zorganizowaniu spotkania prezydenta Rosji Władimira Putina oraz prezydenta Ukrainy Wołodymyr Zełenskiego - relacjonuje zastępca szefa kancelarii Zełenskiego.

18:36

Sytuacja nie wygląda najlepiej, ale dzielni Ukraińcy walczą i ich wysokie morale sprawia, że prawie cały świat im kibicuje. - Byłem w Kijowie z delegacją sejmową 16 lutego. Wówczas okazało się, że amerykański wywiad przekazał, że Rosjanie zaatakują - mówi „SE” Paweł Bejda, poseł Klubu Parlamentarnego Koalicja Polska - PSL. Szczegóły: Tak sprytni Ukraińcy testują Rosjan. Polityk zdradza szczegóły [GALERIA]

18:50

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, przekazał na Twitterze najnowsze wieści o swoich działaniach. "Konsultacje z partnerami unijnymi są kontynuowane", napisał. Dyskutowano o sankcjach wobec rosyjskiego agresora, potrzebie skoordynowanego nacisku na Rosję w celu zapewnienia bezpieczeństwa ludności cywilnej, wsparciu w walce obywateli Ukrainy oraz kwestii członkostwa w Unii Europejskiej.

19:14

Szef dyplomacji USA Antony Blinken na konferencji prasowej skomentował propozycję Polski dotyczącą samolotów MiG-29, rosyjską propozycję utworzenia korytarzy humanitarnych, oraz obecne działa Władimira Putina. Jak wynika z jego słów, dalej trwają negocjacje w sprawie przekazania polskiego uzbrojenia Ukrainie, a sprawa jest "dosyć skomplikowana". Szczegóły: Szef dyplomacji USA wyjaśnia sprawę polskich MiG-ów. Trwają rozmowy.

19:46

Podejmijcie w końcu decyzję! My tu mamy wojnę! To nie jest ping-pong, żeby się przerzucać tą piłeczką – woła zrozpaczony Wołodymyr Zełenski (44 l.), apelując o natychmiastowe zakończenie żenującego spektaklu przerzucania odpowiedzialności za zaopatrzenie Ukrainy w polskie MiG-i. Jak to się zaczęło i kto jest winny? Co do tego nie ma żadnych wątpliwości europoseł Witold Waszczykowski (65 l.). Szczegóły: Przepychanki wokół MiG-29. Waszczykowski wskazuje winnych. „U nich Ordnung muss sein” [SUPER RAPORT]

20:07

Niemal całe dnie spędzają w schronach i szykują się do ataku rosyjskiego najeźdźcy na Kijów. Wśród nich jest dyrektor teatru Zwierciadło Wołodymyr Petraniuk (68 l.), który opowiada nam, jak wygląda codzienny koszmar wojny w stolicy Ukrainy i na jej obrzeżach. - Jemy tuszonkę, stary chleb, kobiety gotują nam zupy i czekamy na wojska wroga – mówi w rozmowie z „Super Expressem” Wołodymyr Petraniuk. Szczegóły: Tak teraz żyją w Kijowie: "Jemy tuszonkę i stary chleb, pijemy wodę z kałuż". Dramatyczna relacja mieszkańca

Wojna na Ukrainie trwa już prawie dwa tygodnie, Ukraina broni się 14. dzień. Mimo wielu ataków rosyjskiego wojska, które atakuje nawet obiekty cywilne, prezydent Wołodymyr Zełenski poinformował, że ukraińskie wojska nie zamierzają kapitulować i uginać się wobec agresora. - Nie poddamy się i nie przegramy, będziemy walczyć do końca, na morzu, w powietrzu, będziemy nadal walczyć o naszą ziemię, bez względu na koszty, będziemy walczyć w lasach, na polach, na brzegach, na ulicach - mówił dziś w Izbie Gmin Zełeński, który połączył się zdalnie z brytyjskim parlamentem. Według ukraińskiego ministerstwa obrony, podczas wojny zginęło ponad 12 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Według ich szacunków, straty za kilka dni będą jeszcze większe niż podczas wojny w Afganistanie (trwała ona dziesięć lat).

CZYTAJ TEŻ: Polska przekaże myśliwce Ukrainie?! Ważny komunikat MSZ

Wybuch wojny na Ukrainie oznacza napływ uchodźców, głownie do państw sąsiadujących. Według szacunków, już ponad milion osób uciekło przed konfliktem, z czego zdecydowana większość udała się do Polski.  

  • żołnierze ukraińscy i siły obrony terytorialnej zniszczyli ponad 300 rosyjskich czołgów, tysiące transporterów opancerzonych, 40 samolotów i prawie 70 śmigłowców
  • Polska zadeklarowała, że może oddać swoje samoloty MiG-29 do bazy w Ramstein w Niemczech, do dyspozycji Stanów Zjednoczonych
  • w piątek w Sejmie zbierze się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego orędzie wygłosi prezydent Andrzej Duda. Zaplanowano również wystąpienie prezydenta Stanów Zjednoczonych, który wygłosi je zdalnie

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Wiemy, co Ukraińcy zrobią z jeńcami wojennymi! Czeka ich naprawdę ciężki los

Polska przekaże USA myśliwce?

Najnowsze wpisy relacji pojawiają się na górze

22:57

Wciąż nie wiadomo, czy polskie samoloty MiG-29 trafią do Niemiec, gdzie do dyspozycji miałaby je Stany Zjednoczone. Taka deklaracja padła ze strony polskiego MSZ, ale Amerykanie przyznają, że są zaskoczeni taką decyzją. 

Putin zaatakuje Polskę? Minister zdradza możliwe scenariusze Prezydent Rosji jest szaleńcem, który będzie prowadził wojnę bez względu na koszty?
Sonda
Czy myśliwce z Polski powinny trafić w ręce ukraińskiej armii?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE