Rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci?

i

Autor: EAST NEWS Rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci?

Wojna na Ukrainie. Rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci?! Ludmyła Denisowa opisuje brutalne gwałty i apeluje do ONZ. Relacja na żywo [8.04.2022]

Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo 8.04.2022. To już 44. dzień agresji Rosji na Ukrainę. Cały świat wciąż nie może uwierzyć w to, co zrobili rosyjscy żołnierze w Buczy. Rzeczywistość w zajętych miastach jest przerażająca. Gwałty, egzekucje i tortury - takich bestialskich czynów dopuszczają się rosyjscy żołnierze. Ukraińskie władze donoszą, że Rosjanie szykują się do ofensywy w rejonie Donbasu. Z kolei już nawet ludzie Władimira Putina nie kryją się z tym, że Rosjanie ponoszą duże straty w walkach z Ukraińcami. Chcesz być na bieżąco z informacjami na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę? Czytaj relację na żywo z 44. dnia wojny na Ukrainie.

Wojna na Ukrainie 8.04.2022. Relacja na żywo. To 44. dzień zbrojnej agresji Rosji na Ukrainę. Rosjanie wycofują się z niektórych miast, a to co odkrywają w nich Ukraińcy mrozi krew w żyłach. Żołnierze Władimira Putina nie mieli litości dla ludności cywilnej. Bucza, Irpień czy Borodzianka to już symbole okrucieństwa Rosjan wobec ukraińskiej ludności cywilnej. Świat z przerażeniem patrzy na to, co dzieje się na Ukrainie i zastanawia się, do czego jeszcze zdolni są żołnierze Putina. Z kolei Zachód zapowiada pakiet kolejnych sankcji na Rosję, jak np. o zakaz importu rosyjskich surowców.

Co dzieje się na Ukrainie w piątek, 8.04.2022 r.? Jak wygląda obecnie sytuacja na Ukrainie? Dowiesz się tego z najnowsze informacji dostępnych w naszej relacji na żywo - Wojna na Ukrainie - 8.04.2022 r.

Aby zobaczyć najnowsze wpisy wciśnij F5

Na żywo

Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo 8.04.2022

22:57

W piątek, 8 kwietnia, korytarzami humanitarnymi z obszarów Ukrainy zagrożonych działaniami wojennymi ewakuowano 6665 osób - przekazała wicepremier Iryna Wereszczuk. Dodała, że 5158 z nich przybyło do Zaporoża, są to mieszkańcy okupowanych terenów obwodu zaporoskiego i oblężonego przez Rosjan Mariupola.

22:49

Barszcz ukraiński to "przejaw nazizmu"?! Tak twierdzi rzeczniczka rosyjskiego MSZ

Rzeczniczka rosyjskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych Maria Zacharowa w czasie konferencji prasowej oskarżyła naród ukraiński o zawłaszczenie sobie przepisu na barszcz. Stwierdziła, że jest to przykład ksenofobii, nazizmu i ekstremizmu.

O konferencji Marii Zacharowej przeczytacie TUTAJ

22:29

Shell mimo wcześniejszych deklaracji, jednak kupuje rosyjski olej napędowy?

Javier Blas, ekspert ds. energii agencji Bloomberg, przekazał w piątek, 8 kwietnia, że Shell mimo wcześniejszych deklaracji, kupuje olej napędowy od Rosji. Koncern kupuje mieszankę oleju napędowego, która składa się w 49,99 proc. z paliwa z Rosji.

Jak argumentuje Blas, dzieje się tak, ponieważ koncern stosuje wybieg, skoro produkt zawiera mniej niż 50 proc. oleju z Rosji, można go określić, jako taki, który nie pochodzi z tego kraju.

Dzięki temu Shell może kupować olej napędowy na przykład na Łotwie, gdzie rosyjska ropa jest mieszana z innymi rodzajami ropy, aż „rosyjski” udział wyniesie maksymalnie 49,99 proc.

Przypomnijmy, że 8 marca Shell ogłosił, że wycofa się z wszelkiej działalności naftowo-gazowej w Rosji i natychmiast przestanie kupować rosyjską ropę. Prezes firmy Ben van Beurden, w wystosowanym oświadczeniu, przeprosił, a decyzję o zakupie oleju napędowego od Rosji, określił jako niewłaściwą.

22:12

Liczba zabity po ataku Rosji na dworzec kolejowy wzrosła. Wśród ofiar są dzieci

W Kramatorsku liczba ofiar śmiertelnych po ataku rakietowym Rosji na dworzec kolejowy wzrosła do 50 osób. W ataku zginęło pięcioro dzieci.

Pięćdziesięciu zabitych, pięcioro z nich to dzieci. Taka jest liczba ofiar wg stanu na chwilę obecną spowodowana atakiem rakietowym agresora na dworzec kolejowy pociskami Toczka-U w Kramatorsku. Do tej pory do szpitali trafiło 98 osób. Spodziewamy się, że inne ofiary również zgłoszą się po pomoc medyczną w ciągu jednego lub dwóch dni, więc liczba ofiar będzie się stale zmieniać” – miał napisać szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej, Paweł Kirilenko - poinformowało Ukrinform.

W tym ataku rannych zostało 98 osób, w tym 16 dzieci, 46 kobiet i 36 mężczyzn. Dwunastu z nich zmarło w szpitalu. 38 osób zginęło natychmiast na stacji.

21:37

Córki Putina objęte unijnymi sankcjami

Jak informuje PAP, w Unii Europejskiej weszły w życie unijne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę. 217 osób, w tym córki prezydenta Rosji Władimira Putina, zostało objętych zakazem wjazdu do Unii i zamrożeniem aktywów w Europie. Na tej liście są ponadto: wysocy rangą urzędnicy Kremla, oligarchowie - Mosze Kantor, Boris Rotenberg i Oleg Deripaska - inni biznesmeni zaangażowani w kluczowe sektory gospodarki, takie jak energetyka, finanse, media, przemysł obronny i zbrojeniowy. Restrykcje obejmują też 18 podmiotów, tj. cztery główne rosyjskie banki (Bank Otkrytie, Novikombank, Sovcombank i VTB), spółkę działającą w sektorze transportu i należącą do Federacji Rosyjskiej oraz firmy z branży zbrojeniowej, których technologia lub produkty odegrały znaczącą rolę w inwazji.

21:12

Tak wyglądał atak na ewakuujących się z Kramatorska mieszkańców. Panika, krzyki i tłoczący się w strachu ludzie w dworcowym budynku. Na nagraniu widać osoby starsze, matki z dziećmi. Ludzi uciekających ze zwierzętami. Wszyscy w panice szukali schronienia w budynku, byle uciec z peronu przed ostrzałem rakietowym.

21:11

20:47

Von der Leyen: jeśli Węgry będą płacić Rosji za gaz w rublach, to złamią sankcje Unii Europejskiej

- To, co proponuje Putin - zamianę euro na ruble i płacenie nimi rachunków za gaz - stanowiłoby pogwałcenie sankcji. Jeśli się tak stanie, to będzie to obchodzeniem restrykcji nałożonych na Rosję - powiedziała von der Leyen w wywiadzie dla CNN. Przewodnicząca Komisji Europejskiej powiedziała jasno, że jeżeli Victor Orban, premier Węgier, będzie płacić Rosji za surowce energetyczne w rublach, to złamie sankcje UE. Jak dodała, przedstawiciele Komisji Europejskiej, prowadzą rozmowy na ten temat w Budapeszcie.

20:41

W Kijowie działają powołane przez obronę terytorialną - patrole obywatelskie. Patrole mają działać przeciw dywersantom.

Do Kijowa wyruszył już Kanclerz Austrii Karl Nehammer. W sobotę, 9 marca ma się spotkać tam z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Według kancelarii austriackiego kanclerza, wizyta ta, jest związana między innymi z zapewnieniem dalszego politycznego i humanitarnego wsparcia dla Ukrainy.

20:35

Rosja zamyka biura Amnesty International i Human Rights Watch

Ministerstwo sprawiedliwości Rosji poinformowało w piątek, 8 kwietnia, że anulowało rejestrację 15 filii organizacji zagranicznych, w tym międzynarodowych organizacji zajmujących się obroną praw człowieka: Amnesty International i Human Rights Watch.

20:23

Zespół Maneskin murem za Ukrainą. Muzycy zabrali głos i prowadzą zbiórkę pomocową

Muzycy z włoskiego zespołu Maneskin, zwycięzcy ubiegłorocznej Eurowizji, zabrali głos w sprawie wojny w Ukrainie. Muzycy jasno i stanowczo sprzeciwiają się rosyjskiej agresji i zachęcają do pomocy humanitarnej ukraińskim uchodźcom i tym, którzy w Ukrainie zostali.

 - Uchodźcy na Ukrainie i na całym świecie potrzebują pilnej pomocy humanitarnej. Używamy naszego głosu, aby domagać się działania i Ty też możesz - pisze zespół Maneskin. Artyście jednocześnie zachęcają do wsparcia zbiórki na pomoc humanitarną dla Ukrainy. 

20:22

19:54

Rosyjscy żołnierze gwałcili dzieci?

Tak twierdzi Ludmyła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Kobieta napisała o wszystkim na swoim profilu facebookowym: "Dziewczynka, 14 lat, zgwałcona przez pięciu okupantów. Bucza, chłopiec, 11 lat, zgwałcony na oczach mamy – przywiązali ją do krzesła, żeby patrzyła. Bucza. Kobieta 20 lat, zgwałcona przez trzech okupantów jednocześnie we wszystkie możliwe miejsca. Irpień". Jak informuje PAP, Denisowa zaapelowała w związku z tym do Komisji ONZ badającej naruszenia praw człowieka podczas wojskowej agresji Rosji na Ukrainę i do misji eksperckiej utworzonej przez państwa należące do OBWE, by uwzględniły to, raportując o rosyjskich zbrodniach wojennych na Ukrainie,

19:19

Ukraina w Unii Europejskiej?

Przebywająca z wizytą w Kijowie Ursula Von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej, powiedziała po spotkaniu z Wołodymyrem Zełenskim, że "dziś zrobiliśmy pierwszy krok do członkostwa Ukrainy w Unii Europejskiej". Wcześniej zamieściła też wpis na swoim profilu twitterowym, pisząc m.in.: "Moje przesłanie do narodu ukraińskiego: odpowiedzialni za okrucieństwa zostaną pociągnięci do odpowiedzialności. Wasza walka jest naszą walką. Jestem dziś w Kijowie, by powiedzieć wam, że Europa jest po waszej stronie".

18:41

USA przekazuje Słowacji baterie Patriot

To w podziękowaniu za to, że Słowacy zdecydowali się wspomóc Ukrainę systemem obrony powietrznej S-300. Starał się o niego Wołodymyr Zełenski w rozmowie z Joem Bidenem. Premier Słowacji Eduard Heger pinformował o jego przekazaniu w czasie piątkowej wizyty w Kijowie, gdzie udał się razem z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen i szefem unijnej dyplomacji Josepem Borrellem. - Chcę podziękować słowackiemu rządowi za dostarczenie systemu obrony powietrznej S-300 na Ukrainę, czegoś, o co osobiście zwracał się w rozmowach ze mną prezydent Zełenski. Aby umożliwić ten transfer i zapewnić dalsze bezpieczeństwo Słowacji, Stany Zjednoczone przemieszczą amerykański system rakietowy Patriot na Słowację - napisał w oświadczeniu prezydent USA.

18:14

Ukraina: Rosjanie ostrzelali budynek mieszkalny. Pod gruzami kobieta

Rosyjscy żołnierze nie ustają w atakach na cywilów. Tym razem ostrzelali budynek mieszkalny w Lisiczańsku w obwodzie ługańskim, gdzie wskutek tego doszło do pożaru. Po tym jak ugasili go przybyli na miejsce strażacy, znaleźli pod gruzami ciało kobiety. Rosyjskie pociski spadły również na budynki mieszkalne w Siewierodoniecku i Kreminnej, gdzie również wybuchały pożary.

17:38

Ukraińskie miasta jak Leningrad w czasie II wojny światowej

Tak opisał ich sytuację ambasador RP w Moskwie Krzysztof Krajewski, po tym jak zakończył swoją wizytę w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Rosji. Polski dyplomata podzielił się swoimi refleksjami na temat wojny w Ukrainie z dziennikarzami, prezentując im fotografie z Sankt Petersburga i Mariupola. - Chciałbym się podzielić z państwem osobistą refleksją. Kilka dni temu odwiedziłem Petersburg. Moja wizyta miała na celu oddanie czci ofiarom represji stalinowskich na cmentarzu w Lewaszowie, gdzie w masowych grobach spoczywają rozstrzelani różnych narodowości. Pamięć o nich jest naszym moralnym obowiązkiem – szczególnie ważnym dzisiaj - powiedział Krajewski, po czym zademonstrował zdjęcie z Ukrainy dokumentujące zniszczenia wojenne. Na koniec pokazał fotografię zrobioną w Polsce. - To jest Warszawa w 1945 roku. Wnioski pozostawiam państwu - zakończył ambasador.

17:00

Słowacy oddali Ukraińcom swoje rakiety. W zamian dostaną Patrioty

Minister obrony Słowacji Jaroslav Naď napisał w piątek w sieci społecznościowej, że w zamian za dostarczone na Ukrainę S-300, na Słowację przyjedzie bateria systemu Patriot z USA. Do tej pory nie zapowiadano rozmieszczenia takiej broni przez amerykańską armię. Na Słowacji są dwie baterie Patriot z Niemiec, jedną dostarczyli Holendrzy, czwarta będzie z USA - przekazał Nad’. „Wszystkie baterie będą stopniowo rozmieszczane na terytorium Słowacji i pozostaną tam tak długo, jak będzie to potrzebne" – stwierdził. Dodał, że jego zdaniem systemy Patriot są potężniejsze od pochodzącego z ZSRR systemu S-300, który trafił na Ukrainę.

16:40

Wielka Brytania wyśle Ukrainie pojazdy opancerzone

"Będziemy wysyłać pojazdy opancerzone, (...) takie jak Mastiff, aby zapewnić, że Ukraina otrzyma wsparcie. To bardzo ważne, abyśmy zrobili wszystko, co w naszej mocy, by pomóc Ukrainie i tam, gdzie poproszą nas o sprzęt, jeśli go mamy lub możemy pomóc innym go dostarczyć, zrobimy to" - powiedział Wallace stacji Sky News.

16:20

50 cywilów zginęło w wyniku rosyjskiego ostrzału rakietowego

Liczba ofiar śmiertelnych piątkowego rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku, na wschodzie Ukrainy, wzrosła do 50, wśród nich jest pięcioro dzieci - przekazał szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko. Poprzednio informował o 39 zabitych.

 

16:12

Ukraińscy samorządowcy więzieni przez Rosjan

Stowarzyszenie Miast Ukrainy opublikowało w piątek nazwiska 11 merów miast i sołtysów wsi, znajdujących się w rosyjskiej niewoli. Apelujemy do naszych międzynarodowych partnerów, by wspomogli nas w wysiłkach na rzecz uwolnienia tych osób - napisano na stronie internetowej stowarzyszenia. W komunikacie wskazano, że rosyjskie wojska przetrzymują merów i sołtysów następujących miejscowości: Manhusz, Nikolske, Cyrkuny, Wilchiwka, Mołoczańsk, Dniprorudne, Myłowe, Tawrijsk, Nowa Ołeksandriwka, Szewczenkowe i Hoła Prystań.

15:49

Mer Kijowa: Wiem, że szuka się terminu dla wizyty papieża 

Witalij Kliczko, mer Kijowa ujawnił, że podobno Watykan szuka dogodnego terminu, w jakim papież Franciszek mógłby przyjechać do Ukrainy. "Otrzymaliśmy pewne informacje o tym, że starają się znaleźć termin. Jeśli zapadnie decyzja, to byłoby coś wspaniałego powitać go tu, by przyniósł pokój Europie"- mówił w wywiadzie dla włoskiej stacji ze stacją telewizyjną Sky Tg24. "To byłaby bardzo ważna symboliczna wizyta" - podkreślił.

15:29

Szokujący napis na jednym z pocisków, wystrzelonych w dworzec w Kramatorsku. Co miał oznaczać?
Szokujący napis na jednym z pocisków, wystrzelonych w dworzec w Kramatorsku. Co miał oznaczać?

Piątkowy (8 kwietnia) atak na dworzec kolejowy w Kramatorsku, na którym tysiące Ukraińców czekały na ewakuację, jest kolejną zbrodnią wojenną Putina. Zginęło 39 osób, w tym 4 dzieci. Co najmniej 87 zostało rannych. Zachód mówi o kolejnej zbrodni wojennej Putina, Ukraina nazywa to prowokacją. Tymczasem internet obiegło zdjęcie jednego z pocisków, wystrzelonych w dworzec. Widnieje na nim przerażający napis.

14:32

Rosyjscy żołnierze wywożą z Białorusi samochody skradzione na Ukrainie. Wracają do domu?

Powracający z wojny rosyjscy żołnierze wywożą z terytorium Białorusi zrabowane na Ukrainie samochody i mienie. Masowo wymieniają też hrywny, po czym kupują duże ilości złota i sprzęt elektroniczny - informuje agencja Ukrinform, cytując białoruski portal Motolko.Help. 

14:13

Rosyjscy żołnierze prowadzą przymusowy pobór wśród ukraińskich mężczyzn spod Mariupola

"Przymusowa mobilizacja na okupowanych przez Rosjan terytoriach narusza art. 51 konwencji genewskiej, który surowo zabrania okupantom zmuszania chronionych osób do służenia w ich siłach zbrojnych lub pomocniczych" - tłumaczy Ludmiła Denisowa, ukraińska rzeczniczka praw obywatelskich, cytowana przez "The Telegraph". 

13:54

130 osób w jednej piwnicy. "Spaliśmy na stojąco, obok leżeli zmarli". Potworna relacja spod Czernihowa
130 osób w jednej piwnicy. "Spaliśmy na stojąco, obok leżeli zmarli". Potworna relacja spod Czernihowa

Rosjanie przez miesiąc tłoczyli w jednej, ciemnej piwnicy 130 osób, w tym niemowlęta i dzieci. "Spałem na stojąco. Przywiązałem się do balustrady moim szalikiem, żeby się nie przewrócić. Spędziłem tak 25 nocy" - mówi z płaczem 60-letni Mykoła Klimczuk. Swój dramat opowiedział BBC. Tragedia we wsi Jahydne.

13:29

Coraz więcej ofiar ataku na dworzec w Kramatorsku

Co najmniej 39 osób zginęło, a 87 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek szef donieckiej administracji obwodowej Pawło Kyryłenko na Facebooku. Wcześniej podawano, że zginęło 30 osób.

12:24

Zełenski w fińskim parlamencie: Finowie, jesteście słynni z waszego systemu edukacji, pomóżcie nam odbudować nasze szkoły, których setki zniszczyli Rosjanie.

12:16

Bestialski atak Rosjan na dworzec kolejowy w Kramatorsku. Kilkadziesiąt ofiar, ponad 100 rannych.

12:15

Bestialski atak rakietowy Rosjan na dworzec w Kramatorsku

11:46

Rosja może stanąć na drodze Finlandii do NATO, używając sił morskich i powietrznych


Wobec Finlandii, przymierzającej się do wejścia do NATO, Rosja może wykorzystać szerokie spektrum narzędzi oddziaływania – od hybrydowych, cybernetycznych po siłę wojskową. "Jeśli Rosja wierzy, że w ten sposób osiągnie swój cel, to tak, może to zrobić" – uważa były szef wywiadu wojskowego Pekka Toveri, wskazując na możliwe zakłócenia ważnych dla Finlandii przepraw morskich.

Newralgiczny będzie tzw. "okres przejściowy", tj. między akcesją do Sojuszu a formalnym zakończeniem procesu ratyfikacji – uważają eksperci.

11:43

"Okupanci ostrzelali zestawami rakietowymi Toczka-U dworzec kolejowy w Kramatorsku, gdzie tysiące ukraińskich cywilów oczekiwało na ewakuację. Niemal 30 ofiar śmiertelnych, a blisko 100 odniosło obrażenia różnego stopnia. Na miejscu znajdują się już policja i służby ratunkowe" - pisze Zełenski na Facebooku.

11:42

11:41

Zełenski o ataku na dworzec w Kramatorsku: To zło, które nie ma granic


Jest to zło, które nie ma granic i nigdy się nie zatrzyma, jeśli nie zostanie ukarane - napisał w piątek na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, odnosząc się do rosyjskiego ataku rakietowego na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie kraju. W wyniku ostrzału zginęło co najmniej 30 cywilów.

11:37

Premier Mołdawii apeluje o przyjęcie jej kraju, Ukrainy i Gruzji do UE


Zwracamy się do państw członkowskich, aby przyjęły Mołdawię, Ukrainę i Gruzję do UE. Idziemy drogą modelu europejskiego - powiedziała w piątek w Warszawie premier Mołdawii Natalia Gavrilita. Zapewniła, że Mołdawia zrobi wszystko co możliwe, aby uzyskać członkostwo UE.

Szefowa mołdawskiego rządu po spotkaniu z premierem Mateuszem Morawieckim w Warszawie podziękowała za polską pomoc udzielaną jej państwu.

11:36

Państwa UE zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji, w tym zakaz importu węgla


Państwa UE zatwierdziły kolejne sankcje wobec Rosji za inwazję na Ukrainę, zakładające m.in. zakaz importu węgla z Rosji. Restrykcje wejdą w życie, gdy zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE, co prawdopodobnie stanie się jeszcze w piątek.

11:05

Ponad 3 tys. przedmiotów wybuchowych, w tym bomb lotniczych, fragmentów systemu rakietowego Iskander, bomb kasetowych, min przeciwpiechotnych oraz amunicji do artylerii i moździerzy, zabezpieczyła na pierwszym etapie rozminowywania ukraińska policja w podkijowskim Irpieniu, okupowanym wcześniej przez wojska rosyjskie.

11:05

BBC: Rosjanie zamknęli 130 osób w niewielkiej piwnicy na miesiąc, 12 osób zmarło


Rosyjscy żołnierze zamknęli około 130 mieszkańców wsi Jahidne po Czernihowem w piwnicy o powierzchni 65 m kw. W ciągu blisko miesiąca co najmniej 12 osób zmarło, a stłoczeni ludzie, w tym dzieci, musieli spać obok martwych – podała w czwartek stacja BBC, cytując ocalałych.

10:43

10:41

Atak rakietowy na dworzec w Kramatorsku

Ponad 30 osób zginęło, a ponad 100 zostało rannych w rosyjskim ataku rakietowym na dworzec kolejowy w Kramatorsku na wschodzie Ukrainy.

10:23

Dowódcą, który wydał rozkaz ostrzału osiedli mieszkalnych w Enerhodarze na południowym wschodzie Ukrainy, a także obiektów Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej, jest rosyjski generał Aleksiej Dombrowski - poinformował w czwartek na Telegramie ukraiński koncern atomowy Enerhoatom.

9:52

"Die Welt": kanclerz Scholz sam decyduje, jakiej broni potrzebują Ukraińcy


Dlaczego Niemcy nie dostarczają Ukrainie czołgów? Ukraina stawia konkretne żądania w kwestii dostaw broni. Chciałaby, aby Niemcy dostarczyły m.in. 100 czołgów Marder. Dotąd to życzenie nie zostało spełnione. To "kanclerz ocenia, co jest potrzebne Ukrainie, a co nie" - pisze dziennik "Welt".

9:35

Dziś próba ewakuacji mieszkańców z obwodu donieckiego i ługańskiego


W piątek planowana jest ewakuacja mieszkańców z obwodów donieckiego i ługańskiego na południowym wschodzie kraju – poinformowała wicepremier Iryna Wereszczuk. Obecnie to tam toczą się intensywne działania zbrojne. Według władz ukraińskich siły rosyjskie przygotowują się do zmasowanej ofensywy na wschodzie kraju.

9:22

Mer Buczy: zidentyfikowano już 163 cywilów zabitych przez Rosjan


W miejscowości Bucza pod Kijowem określono już tożsamość 163 z około 320 cywilów, których ciała znaleziono po wyzwoleniu miasta – poinformował mer Buczy Anatolij Fedoruk, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform. Według niej wciąż znajdowane są kolejne ciała.

8:56

W obwodzie charkowskim znaleziono szczątki trojga cywilów zamordowanych przez rosyjskie wojska


W wyzwolonej miejscowości Husariwka w rejonie (powiecie) iziumskim obwodu charkowskiego na wschodzie Ukrainy odnaleziono spalone szczątki trojga cywilów. Zbrodni dokonały rosyjskie wojska - poinformowała w czwartek wieczorem na Telegramie charkowska prokuratura obwodowa.

8:22

Japonia wyrzuca rosyjskich dyplomatów

Japoński rząd wydala z kraju część rosyjskich dyplomatów - informuje w piątek agencja Reutera za japońską agencją Kyodo. Na godz. 11 czasu polskiego jest planowana konferencja prasowa premiera Japonii Fumio Kishidy, w czasie której ma on ogłosić dodatkowe japońskie sankcje na Rosję, co zapowiadał w czwartek sam premier.

8:09

Od początku wojny zginęło co najmniej 169 dzieci ukraińskich


Co najmniej 169 dzieci zginęło na Ukrainie od początku rosyjskiej inwazji, a 306 zostało rannych – poinformowała w piątek rzeczniczka praw obywatelskich Ludmyła Denisowa. Wskazała, że dokładna liczba ofiar wśród dzieci jest obecnie niemożliwa do ustalenia ze względu na toczące się działania zbrojne.

8:08

W obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy praktycznie nie ma już rosyjskich żołnierzy, ale najeźdźcy wciąż strzelają z wyrzutni rakiet, by siać panikę i zadawać straty ludności cywilnej – oświadczył szef władz obwodu Witalij Kim, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

7:46

Rosjanie wycofali się z północnej Ukrainy

Siły rosyjskie całkowicie wycofały się z północnej Ukrainy na Białoruś i do Rosji - poinformowało w piątek brytyjskie ministerstwo obrony na Twitterze, cytując informacje uzyskane przez wywiad. Przynajmniej część rosyjskich sił zostanie przeniesiona na wschodnią Ukrainę, by walczyć w Donbasie. Wywiad brytyjski, na który powołuje się PAP, podaje, że masowe przemieszczenie z północy na wschód prawdopodobnie potrwa co najmniej tydzień.

7:43

Obwód sumski wyzwolony spod rosyjskiej okupacji

Obwód sumski na północy Ukrainy został wyzwolony spod rosyjskiej okupacji, a eksplozje, jakie słychać w ostatnich dniach, to odgłosy oczyszczania terenu z min i niewybuchów – ogłosił szef władz obwodu Dmytro Żywycki, cytowany w piątek przez agencję Ukrinform.

 

7:34

Borodianka: Tak Rosjanie zniszczyli miasteczko

W sieci pojawiają się już pierwsze zdjęcia z Borodzianki. Mówi się, że w gruzach mogą znajdować się ciała tysięcy ofiar rosyjskich wojsk. Na razie znaleziono ponad 20 zwłok.

7:31

Kolejna masakra cywilów na Ukrainie! "Więcej ofiar niż w Buczy"
Kolejna masakra cywilów na Ukrainie! "Więcej ofiar niż w Buczy"

Borodzianka kolejnym miejscem masakry cywilów

Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że odkryto kolejne miejsce wielkiej masakry cywilów, jakich dokonały wojska Putina - jeszcze gorszej niż ta, do której doszło w Buczy. Chodzi także o podkijowską miejscowość, 13-tysięczną Borodziankę.

7:21

Amerykanie uważają Rosję za wroga

Tak wynika z badań. Aż 70 procent respondentów w Stanach Zjednoczonych uważa, że Rosja to ich wróg. Ankietę przeprowadził Pew Research Center (PRC).

7:03

Zełenski: Będziemy walczyć o każde ukraińskie miasto

Wołodymyr Zełenski znów zwrócił się do narodu. Prezydent Ukrainy powiedział, że wojska będą walczyły o każde miasto. - Dziś Odessa jest całkowicie ukraińska, nie jest okupowana. Najgorsza jest sytuacja w Mariupolu. Ale będziemy walczyć o wszystkie nasze miasta, aż przywrócimy swoją integralność terytorialną - powiedział cytowany przez jedną z agencji.

6:56

Zbrodnie na Ukrainie: Kanadyjska policja wszczyna śledztwo

- W odpowiedzi na okrucieństwa popełniane na Ukrainie, w ramach kanadyjskich programów zajmujących się zbrodniami przeciw ludzkości i zbrodniami wojennymi, prowadzona jest bliska współpraca z krajowymi i międzynarodowymi partnerami, w ramach globalnych wysiłków na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy uciekającym przed rosyjską inwazją - napisała w komunikacie kanadyjska policja, która wszczęła śledztwo w sprawie zbrodni dokonywanych przez rosyjskie wojska na Ukrainie.

6:47

Ekspertka: Postawienie przywódców Rosji przed Trybunałem będzie trudne

- Prawo międzynarodowe nie działa w próżni, lecz w konkretnych realiach politycznych, więc postawienie przywódców Rosji przed trybunałem będzie trudne, ale nie tracę nadziei, że tak się stanie - mówi PAP dr Maria Varaki, ekspertka ds. prawa międzynarodowej z Kings College London.

- Celowe atakowanie ludności cywilnej, zabijanie, rozstrzeliwanie cywilów, doniesienia i relacje na temat przemocy seksualnej, doniesienia o torturowaniu czy znęcaniu się nad schwytanymi - to wszystko wyraźnie wskazuje na możliwość zbrodni wojennych - dodała.

6:31

Nagranie ze zniszczonej Buczy pod rosyjską okupacją

Portal Meduza opublikował nagranie, które dowodzi, że podczas okupacji Buczy przez wojska rosyjskie dochodziło do zbrodni wojennych na cywilach. Nagranie powstało w dniach od 23 do 30 marca, kiedy miasto wciąż było w rękach najeźdźcy.

6:31

6:25

Kolejne rosyjskie przedsiębiorstwa z sankcjami

W związku rosyjską inwazją na Ukrainę rząd USA wprowadził nowe sankcje, obejmując nimi dwa rosyjskie przedsiębiorstwa państwowe, United Shipbuilding Corporation (USC) i firmę wydobywającą diamenty, Alrosa - poinformował w czwartek Departament Skarbu. Zgodnie z decyzją amerykańskich władz zamrożone zostały majątki obu firm w USA, a także zamknięto im dostęp do amerykańskiego systemu finansowego.

6:12

Naloty na obwód odeski

Jak podaje Ukraińska Prawda, Rosjanie w nocy z czwartku na piątek przeprowadzili atak rakietowy na obwód odeski. Pociski wystrzelono z morza. Nie wiadomo, co było celem agresora.

6:08

Nowelizacja ustawy o pomocy Ukrainie

Sejm uchwalił w piątek z poprawkami nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Regulacja ma m.in. przyspieszyć rejestrację obywateli Ukrainy w systemie PESEL. Wprowadzono też zapis o dostarczaniu leków stronie ukraińskiej przez RARS. Za nowelizacją głosowało 434 posłów, przeciw było 10, a jeden wstrzymał się od głosu. W najbliższym czasie zajmie się nią Senat.

6:05

To jest 44. dzień konfliktu między Rosją i Ukrainą. Najnowsze informacje z frontu w naszej relacji.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Express Biedrzyckiej - płk Piotr Gąstał: Samą pomocą humanitarną wojny się nie wygra. Trzeba zaopatrywać Ukrainę w ciężki sprzęt