Ukraina. Rozpacz cywilów

i

Autor: AP Ukraina. Rozpacz cywilów

Wojna na Ukrainie. "Rosjanie przyszli do nas jako agresorzy, jak szczury" mówi deputowana Ukrainy

Wojna na Ukrainie trwa od tygodnia. Wojska rosyjskie bombardują ukraińskie miasta od 24 lutego. Rosjanie bezskutecznie próbują zdobyć Kijów oraz Charków, drugie największe miasto w Ukrainie. Pomoc dla ogarniętego wojną kraju płynie z całego Zachodu. Europa i świat nakładają też coraz mocniejsze sankcje na Rosję. W środę, 2 marca ma się odbyć kolejna tura rozmów o pokoju między Rosją a Ukrainą. Mocne orędzie wygłosił Joe Biden. Co wydarzy się 2 marca? Śledźcie naszą relację na se.pl.

Wojna na Ukrainie trwa od tygodnia. 24 lutego, nad ranem, Putin uderzył na największe miasta w tym kraju. Wojna Rosja Ukraina stała się faktem. Sztab generalny Ukrainy poinformował, że od początku inwazji Rosja straciła ok. 6 tys. żołnierzy. Trwa brutalne ostrzeliwanie naszych sąsiadów. Rosjanie wciąż próbują też zdobyć Kijów, bombardują Charków, drugie największe miasto w Ukrainie. Ukraińskie MSZ podało 1 marca, że rosyjskie pociski uderzyły w symbol pamięci o Holokauście - w budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów. Z kolei 2 marca siły ukraińskie odparły atak na szpital wojskowy w Charkowie – poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

Pierwsze rozmowy o zaprzestaniu wojny odbyły się 28 lutego, ale nie przyniosły rezultatu. Kolejne mają się odbyć w środę, 2 marca. Czy do tego czasu wojna na Ukrainie się zaostrzy? Przypomnijmy, że Putin polecił postawienie w stan gotowości sił odstraszania nuklearnego, co Europa Zachodnia i USA odebrały jednoznacznie - jako próbę zastraszenia państw, które pomagają Ukrainie w wojnie Rosja - Ukraina. We wtorek, 1 marca, rosyjskie atomowe okręty podwodne wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa. Tymczasem Parlament Europejski przyjął wniosek Ukrainy o wstąpienie do Unii Europejskiej.

Warto wiedzieć, że każdy z nas może pomóc Ukrainie zaatakowanej przez Rosję. Polskie MSZ przekazuje najważniejsze informacje o pomocy humanitarnej dla Ukraińców. Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z unijnym komisarzem ds. pomocy humanitarnej. W rozmowie na temat pomocy humanitarnej uczestniczył także szef KPRM Michał Dworczyk oraz wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński. Polska jest hubem wsparcia, a KPRM wraz z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych i Administracji, Rządową Agencją Rezerw Strategicznych oraz właściwymi wojewodami koordynuje pomoc humanitarną dla Ukrainy i Ukraińców uciekających przed wojną - czytamy na stronie KPRM.

RELACJA NA ŻYWO - KLIKNIJ F5, ABY ODŚWIEŻYĆ

15:40

Rosyjskie MSZ protestuje w sprawie zamrożenia Nord Stream 2

Po agresji Rosji na Ukrainę niemiecki rząd zdecydował o zamrożeniu certyfikacji Nord Stream 2. Spółka ta ogłosiła 1 marca upadłość. Rosyjskie MSZ oświadczyło w środę,2 marca, że decyzja Niemiec o zamrożeniu certyfikacji gazociągu Nord Stream 2 jest nie do przyjęcia i doprowadzi do nieodwracalnych szkód w stosunkach dwustronnych - podaje PAP. "Stało się jasne, że władze niemieckie wykazały się niekonsekwencją i pod presją uległy pokusie, aby wykorzystać projekt jako element presji na Rosję, demonstrując w ten sposób niezdolność do oddzielenia polityki od gospodarki” – napisała w oświadczeniu rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa.

15:30

"Rosjanie przyszli do nas jak agresorzy, jak szczury"

Łesia Wasylenko, ukraińska deputowana, była gościem w TVN24. Mówiła, że sytuacja Ukrainy jest bardzo trudna, ale naród jest solidarny. "Rosjanie przyszli do nas jak agresorzy, jak szczury (..) Ukraina płonie. Kraj rozpalają rosyjskie rakiety i bomby uderzające we wszystkie miasta. Dosłownie co godzinę dostajemy wiadomości na specjalnych aplikacjach mówiące nam, kiedy powinniśmy spodziewać się kolejnego ataku". I dodała: "Ukraińcy mają swój własny kraj, mamy swoją własną ziemię, doskonale wiemy, czego chcemy. Chcemy wejść do Unii, chcemy wrócić do rodziny europejskiej, w której jest nasze miejsce" - powiedziała.

15:28

Rosyjska delegacja w drodze na wieczorne rozmowy

Rosyjska delegacja jest w drodze do miejsca, gdzie dziś wieczorem mają być prowadzone rozmowy ze stroną ukraińską - podaje agencja Biełta.

15:24

W szpitalach na Ukrainie zaczyna brakować leków i jedzenia

W szpitalach zaczyna brakować leków i jedzenia, co więcej — istnieje ryzyko, że mali pacjenci onkologiczni będą musieli przerwać leczenie. Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że dzieci z ukraińskich oddziałów onkologicznych i hospicjów będą przewożone do Polski i tutaj leczone.

15:20

Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę

Papież Franciszek wysyła pierwszą partię pomocy na Ukrainę. Portal Vatican News poinformował w środę, że papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski przekazał transport darów koordynującej ich zbiórkę rzymskiej bazylice św. Zofii, która jest siedzibą Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego - podaje PAP.

Watykański portal ogłosił, że to odpowiedź na apel wspólnoty ukraińskiej we Włoszech, która poprosiła między innymi o środki sanitarne i medyczne.

Kardynał Krajewski zawiózł do bazyliki transport strzykawek, plastrów, środków do dezynfekcji i innych. To pierwsza część pomocy; po niej przekazane zostaną lekarstwa - wyjaśniono.

Rzymska świątynia greckokatolicka prowadzi też zbiórkę żywności.

Środa, 2 marca jest, przypomnijmy, ogłoszonym przez papieża Franciszka dniem modlitw i postu w intencji pokoju na Ukrainie.

15:14

Ukraińska armia wzywa rosyjskie matki, aby odebrały swoich synów z niewoli

Ukraińska armia wystosowała w środę apel do matek rosyjskich żołnierzy wziętych na Ukrainie do niewoli, aby pojechały tam odebrać swoich synów - poinformowało ministerstwo obrony Ukrainy.

Według Kijowa, armia Ukrainy ma dziesiątki rosyjskich jeńców. "Podjęto decyzję o zwrocie schwytanych rosyjskich żołnierzy matkom, jeśli przyjadą na Ukrainę, do Kijowa, by ich odebrać" – napisał w oświadczeniu resort, cytowany przez PAP.

14:56

"Jeżeli będziesz z Polakami rozmawiał, koniecznie o tym powiedz". Wruszająca wiadomość od Ukraińców

Żenia Klimakin, pochodzący z Ukrainy dziennikarz radiowy i telewizyjny, był gościem w środę (02.03) w programie “Express Biedrzyckiej" Kamili Biedrzyckiej, dziennikarki SE. Klimakin wyznał, co robią Ukraińcy, kiedy tracą nadzieję. W programie Kamili Biedrzyckiej przekazał wzruszającą wiadomość od walczących osób na terenie Ukrainy. Każdy Polak powinien to wiedzieć. SZCZEGÓŁY

14:41

Ryanair zwiększy liczbę lotów m.in. z Polski. To niespodziewany efekt wojny na Ukrainie

Linia lotnicza Ryanair zwiększy latem liczbę lotów z Polski oraz z kilku innych krajów, co jest pośrednim efektem wojny w Ukrainie - powiedział w środę jej prezes Michael O'Leary. Zapowiedział, że Ryanair chce być pierwszą linia, która wznowi loty do Ukrainy.

Zapytany przez stację Sky News o skutki rosyjskiej inwazji na Ukrainę O'Leary wskazał, że wszystkie samoloty, które obsługiwały trasy do Ukrainy - do Kijowa, Charkowa, Odessy i Lwowa - mają swoje bazy w Polsce, Rumunii, Niemczech i we Włoszech. Jak zaznaczył, zostaną one w sezonie letnim skierowane na trasy wakacyjne na południe Europy. Nie ujawnił jednak żadnych konkretów na temat tras.

14:29

Były dowódca GROM w "Super Raporcie": Rosjanie zmienili postępowanie, to już nie "pijacka taktyka"

Pułkownik Piotr Gąstał, który był dawniej dowódcą GROM został zapytany w "Super Raporcie" o działania wojenne na Ukrainie. Prowadząca Kamila Biedrzycka, dziennikarka SE, postawiła swemu rozmówcy pytanie, czy Ukraina przegrywa wojnę w kontekście typowo żołnierskim. Zdaniem pułkownika nie: - Nie przegrywa jej. Rosjanie po szybkim wejściu kolumn pancernych stanęli w większości punków, np. pod Kijowem, na północy, a jeśli się poruszają to bardzo wolno - przyznał były dowódca GROM. Wojskowy zauważył coś jeszcze, a mianowicie to, że Rosjanie zmienili swoją znaną taktykę po tym, jak zmierzyli się z Ukrainą: - Zmienili też taktykę na skutek silnego oporu ukraińskiego, na skutek atakowania kolumn z zaopatrzeniem. Zostali zmuszeni do przewartościowania swojego postępowania, nie ma już "pijackiej taktyki", byle na przodu jak najszybciej". CZYTAJ WIĘCEJ

14:24

Irena uciekła do Torunia w ciąży, z mamą na wózku i kotami. "To było 26 godzin piekła"

Wojna na Ukrainie. - Walczyliśmy o życie, droga z Kijowa do Polski, to było 26 godzin piekła - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Irena Khmielowska, która obecnie przebywa w Toruniu. Wyznała, że 24 lutego rano słysząc pierwsze wybuchy myślała, że to żart. W poruszającym wywiadzie dla PAP przyznała, że jest w ciąży, a jej mama porusza się na wózku. CZYTAJ WIĘCEJ

14:18

Specjalne orędzie prezydenta Andrzeja Dudy w środę wieczorem

Sytuacja na Ukrainie, po bestialskim ataku Rosji, jest coraz trudniejsza. Prezydent Andrzej Duda postanowił wygłosić do Polaków kolejne orędzie. Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy, jak dowiedziała się nieoficjalnie PAP, ma zostać wyemitowane 02.03.2022 około godziny 20:00.

14:03

Uchodźcy z Ukrainy dostają pomoc z drugiego końca świata. Przyjmie ich Japonia!

Uchodźcy uciekający przed wojną mogą liczyć na kolejną pomocną dłoń, którą wyciągnęła do nich Japonia. Premier Fumio Kishida przekazał w rozmowie telefonicznej z premierem Mateuszem Morawieckim, że Japonia jest gotowa na przyjęcie mieszkańców Ukrainy, którzy uciekają przed wojną. Tokio ma w tej sprawie współpracować również z Niemcami.

13:51

W ciągu siedmiu dni wojny zginęło ponad 2000 ukraińskich cywilów

Ponad 2000 cywilów zginęło w wyniku rosyjskich ataków na cele cywilne na Ukrainie w ciągu siedmiu dni wojny – poinformowała w środę agencja Interfax-Ukraina, powołując się na państwową służbę ds. sytuacji nadzwyczajnych.

Jak podano, to efekt rosyjskich ataków na obiekty infrastruktury cywilnej – środki transportu, budynki mieszkalne, szpitale i przedszkola.

13:41

Brytyjczycy ostrzegają przed "brutalną siłą" Rosji! Putin użyje broni nuklearnej?

Niepokojące wieści ws. trwającej za naszą wschodnią granicą wojny docierają z Wielkiej Brytanii. Analityk Keir Giles przekonuje, że dotychczasowe błędy w prowadzeniu działań wojskowych Rosja będzie nadrabiać "brutalną siłą". Jego zdaniem reżim Putina z premedytacją zabija też cywili. Szef brytyjskiego MON dodaje, że spodziewa się nasilenia bombardowań. TUTAJ WIĘCEJ

13:35

Putin jako Voldemort. Niesamowity mural w Poznaniu! Antywojenne przesłanie

Władimir Putin jako Lord Voldemort z serii o Harrym Potterze. Poznań zyskał nowy, robiący gigantyczne wrażenie mural. Jego autorem jest artysta posługujący się pseudonimem KAWU. Mural zwraca uwagę mieszkańców stolicy województwa wielkopolskiego przy ul. Hetmańskiej. Niesie ze sobą antywojenne przesłanie. ZOBACZCIE KONIECZNIE

13:28

Rusza druga tura rozmów Rosji z Ukrainą. Czy przybliży do końca wojny?

Doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz poinformował, że w środę, 2 marca, wieczorem rozpocznie się druga tura rozmów na linii Rosja-Ukraina. Delegacje obu krajów będą reprezentować te same osoby co w czasie poniedziałkowych rozmów. Po stronie ukraińskiej będą to m.in.: minister obrony Ołeksij Reznikow i doradca prezydenta Mychajło Podolak. SZCZEGÓŁY

13:24

Konferencja Adama Niedzielskiego. Co dalej z funduszem na leczenie Ukraińców?

Adam Niedzielski przedstawił na konferencji w środę plan wygospodarowania podmiotów leczniczych dla obywateli Ukrainy. Przez kryzys wywołany wojną setki tysięcy Ukrainek i Ukraińców przedostaje się na terytorium Polski. W związku z tym konieczne jest wprowadzenie zmian, aby dostosować m.in. opiekę zdrowotną w momencie przyjęcia uchodźców. SZCZEGÓŁY

13:00

Rosyjscy żołnierze w niewoli płaczą i błagają o litość!

Media społecznościowe obiegają kolejne zdjęcia jeńców rosyjskich, którzy płaczą i proszą Ukraińców o litość. Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w środowym przemówieniu, podał, że zginęło już ponad 6 tysięcy żołnierzy rosyjskich. "Zostali wysłani na śmierć, nie wiedzieli, że jadą na wojnę" - mówił Zełenski.

12:51

Janukowycz "obali" rząd Zełenskiego? Putin ma tajny plan. Szokujące infromacje

Ukraiński wywiad dotarł do szokujących ustaleń, które nie napawają optymizmem. Według doniesień wywiadu, były prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przebywa obecnie w Mińsku, a Kreml przygotowuje go do operacji specjalnej. Jeden ze scenariuszy, o którym mówi się od jakiegoś czasu, zakłada, że Rosjanie chcą go ogłosić „prezydentem Ukrainy”. CZYTAJCIE O SZCZEGÓŁACH

12:34

Doradca prezydenta Zełenskiego: Nasze wojsko po raz pierwszy przeszło do ofensywy

Ukraińskie wojsko przeszło do ofensywy po raz pierwszy od początku rosyjskiej agresji; żołnierze przesunęli się na przedmieścia kontrolowanej przez prorosyjskich separatystów Gorłówki w obwodzie donieckim - powiedział w środę doradca administracji prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez portal RBK.

"Jedna z naszych brygad przesunęła się na przedmieścia Gorłówki. Teraz jest tam okopana. Być może rozwinie ofensywę. Po raz pierwszy od siedmiu dni wojny nasze wojska przeszły do ofensywy na jednym z kierunków" - powiedział Arestowycz.

12:28

Wracają w sam środek wojny w Ukrainie, by walczyć. „Tak trzeba”, „Nie poddamy się”

Z Lublina, Polski i całego świata – jadą w kierunku odmiennym niż fala uchodźców szukających schronienia przed wojną. Oni jadą w samo jej epicentrum, żeby walczyć o swój kraj. – Robimy to dla naszych rodzin i kolejnych pokoleń – tłumaczą. – Tak trzeba. Nie poddamy się – mówią Ukraińcy, którzy wracają do kraju, by walczyć z Rosją. Wiedzą, co może ich tam czekać… CZYTAJ WIĘCEJ

12:12

Zamordowano ukraińską lekarkę, która pracowała w Polsce. Wróciła do kraju, żeby pomagać

Agresja Rosji na Ukrainę jest tak bestialska, że rosyjscy żołnierze celują również w osiedla mieszkalne i atakują cywili. W wyniku ostrzału zginęła wybitna ukraińska lekarka Marina Kalabina, która była związana z Polską. Żegna ją ukraiński minister zdrowia oraz jej polska koleżanka.

12:05

Rosyjscy żołnierze stawiają ultimatum!

Burmistrz ukraińskiego miasta Konotop oświadczył, że rosyjscy okupanci postawili ultimatum: albo odda im miasto, albo całkowicie je zniszczą.

12:03

Papież chwali Polaków na arenie międzynarodowej. Jest wzruszony empatią i dobrym sercem

Polki i Polacy w dobie wojny w Ukrainie, jak jeden mąż zdecydowali się okazać maksymalne możliwe wsparcie dla uchodźców z Ukrainy. Dziesiątki tysięcy naszych obywateli z potrzeby serca, część z własnej kieszeni codziennie pomaga potrzebującym, zarówno na granicy, jak i już po jej przekroczeniu. Dają ciepły kąt, opierunek, artykuły pierwszej potrzeby czy pożywienie. Tę mobilizację zauważył papież Franciszek. W czasie audiencji w Auli Pawła VI zwrócił się wzruszony podziękował naszemu narodowi. Zabrakło mu słów. TUTAJ WIĘCEJ

11:58

Ambasador USA w Polsce: "Polska jest bezpieczna". Brzeziński deklaruje długofalową pomoc

Ambasador USA w Polsce, Mark Brzezinski, gościł w środę, 2 marca, w Sejmie RP. W pierwszych słowach po spotkaniu z marszałek Elżbietą Witek powiedział, że "Polska jest bezpieczna, Polska jest zabezpieczona". Dodał, że Amerykanie będą pomagać dotkniętej wojnie Ukrainie i naszemu krajowi, a wszelkie działania USA będą miały charakter długofalowy. CZYTAJ WIĘCEJ

11:42

Chersoniowi grozi katastrofa humanitarna! Dramatyczny apel mera miasta

Chersoniowi grozi katastrofa humanitarna, potrzebujemy "zielonego korytarza" do ewakuowania ludności. Potrzebujemy cudu - napisał na Facebooku mer miasta Ihor Kołychajew, dodając, że z Chersonia trzeba wywieźć rannych i zabitych, a także dostarczyć do miasta leki i jedzenie. Rosja podała dziś, że miejscowość została zdobyta. Strona ukraińska nie potwierdziła dotąd tych doniesień. 

11:29

Na parkingu w Przemyślu powstało miasteczko pomocy dla uchodźców z Ukrainy

Na parkingu w Przemyślu powstało miasteczko pomocy dla uchodźców z Ukrainy - informują korespondenci SE na Ukrainie.

11:06

Hakerzy z Anonymous walczą z Rosją w KOSMOSIE! Putin traci kontrolę nad satelitami

Anonymous coraz mocniej uderzają w Rosję! Tajemnicza międzynarodowa grupa hakerów wypowiedziała cyberwojnę Putinowi - i odnosi kolejne sukcesy, nawet w kosmosie. Według agencji Ukrinform rosyjska agencja kosmiczna Roskosmos po ataku hakerskim straciła kontrolę nad szpiegowskimi satelitami Putina. To decydujący moment wojny na Ukrainie?

„Wiadomość do Władimira Putina: Niedługo poczujesz gniew wielu hakerów na całym świecie. Putler nadszedł twój czas. Światła, kamera, akcja!” – napisała niedawno grupa Anonymous. "Putler" to połączenie nazwisk Putina i Hitlera. TUTAJ WIĘCEJ

10:55

Gen. Bieniek wprost: Zamach stanu przeciw Putinowi? To możliwe

Generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy ds. transformacji NATO, specjalista ds. wojsk powietrznodesantowych i sił specjalnych, mówił w "Sednie sprawy" na antenie Radia Plus, że żaden z celów rosyjskiej armii nie został osiągnięty. Zapytany przez dziennikarza Jacka Prusinowskiego o to, czy możliwy jest zamach stanu na Putina, przewrót pałacowy w Rosji, wojskowy jasno wskazał, jakie scenariusze są możliwe.

"Wszystkie scenariusze są możliwe. Gdyby ktoś się zdecydował, ktoś z dowództwa, czy sam Putin na ruch ostateczny, czyli użycie broni taktycznej jądrowej czy innej nie wykluczam takiej okoliczności" - powiedział w Radiu Plus gen. Bieniek. CZYTAJ WIĘCEJ

10:51

Putin ma paranoję?! Agenci wywiadu nie mają wątpliwości! Putin jest wściekły i wyizolowany

Cały świat patrzy na to, co dzieje się na Ukrainie. Rosyjska armia cały czas atakuje ukraińskie miasta. Wiele osób zastanawia się też nad tym, co dzieje się z Władimirem Putinem, który dopuszcza się takie szaleństwa. Zdaniem agencji wywiadowczych i gazety "Washington Post", Putin jest wściekły, a do tego wyizolowany po przejściu COVID. I ma paranoję! WIĘCEJ PRZECZYTASZ TUTAJ

10:47

Premier Morawiecki dziękuje Polakom za "otwarcie drzwi i serc" i zapowiada dalsze sankcje. KE wprowadzi embargo?

Premier Mateusz Morawiecki spotkał się w środę, 2 marca, w Rzeszowie z Charlesem Michelem, przewodniczącym Rady Europejskiej. Rozmowę zdominowała kwestia pomocy humanitarnej dla uciekających przed wojną mieszkańców Ukrainy, którzy przekroczyli granicę z Polską. Premier Morawiecki czeka tymczasem na decyzję KE ws. dalszych sankcji dla Rosji.

Morawiecki wspomniał też, że Polska jest gotowa na uruchomienie dalszych sankcji wobec Rosji, o czym rozmawiał też z premierem Australii, skąd miałby trafiać do Polski węgiel, by utrzymać rodzimy system ciepłowniczy. Oprócz węgla z Rosji sankcje miałyby ponadto objąć blokadę ropy i gazu, dlatego premier RP zaapelował do Komisji Europejskiej o nałożenie embargo na rosyjski węgiel. Morawiecki nie zapomniał także podziękować rodakom za pomoc okazaną Ukrainie.

- Jest to wielka humanitarna akcja, w którą zaangażowane są tysiące Polaków i chcę Polakom podziękować za to, że otwierają swoje drzwi i serca, żeby pomóc naszym sąsiadom w potrzebie - powiedział Morawiecki. SZCZEGÓŁY

10:28

Morawiecki: Rząd i samorządy zaangażowały potężne środki, by pomóc w obliczu katastrofy humanitarnej na Ukrainie

Po stronie rządowej, samorządowej zaangażowaliśmy potężne środki, by pomóc w tym bardzo trudnym czasie, w obliczu katastrofy humanitarnej, z którą mamy do czynienia na Ukrainie - podkreślił premier Mateusz Morawiecki. Podziękował też organizacjom pozarządowym i polskim rodzinom za zaangażowanie.

Szef polskiego rządu spotkał się rano z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem w podrzeszowskiej Jasionce.

10:00

Rosyjscy żołnierze się poddają! Nagranie pokazuje, że nie dają już rady

Ukraina wciąż broni się przed rosyjską agresją wysłaną przez Władimira Putina. Można przypuszczać, że rosyjscy żołnierze nie spodziewali się aż tak silnego oporu Ukraińców. Nagrania pojawiające się w mediach społecznościowych pokazują wszystko.

W mediach społecznościowych pojawia się coraz więcej doniesień o porzuceniu militarnych sprzętów przez Rosjan. W rejonie Sumy siły rosyjskie miały porzucić cały swój sprzęt i salwować się ucieczką. Na jednym z nagrań widać oddziału Rosjan, idący z podniesionymi w górę rękoma. CZYTAJ WIĘCEJ

9:51

Mer Mariupola: trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, w tym ludności rosyjskojęzycznej

Mer Mariupola Wadym Bojczenko zwrócił się w środę do ukraińskiego sztabu generalnego o wsparcie zbrojne z powodu kontynuowanych rosyjskich ataków na miasto. "Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie" - powiedział w ukraińskiej telewizji.

"Niestety, dzisiaj oświadczamy, że wróg, który nadszedł, nie przyszedł z misją, którą deklaruje, ale przyszedł nas schwytać, zniewolić i zniszczyć. Dziś trwa ludobójstwo narodu ukraińskiego, z ludnością rosyjskojęzyczną włącznie" - przekazał Bojczenko, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

"Nacierają bez przerwy od 12 godzin. Doszło do całkowitego zniszczenia infrastruktury mieszkalnej, są zabici i ranni. Nie możemy nawet dzisiaj zabrać rannych z ulic, domów i mieszkań, bo ostrzał się nie kończy" - oświadczył mer Mariupola.

9:42

W Kijowie wyją syreny, kolejny alarm bombowy

Ok. godz. 9 czasu polskiego w Kijowie po raz kolejny ogłoszono alarm i włączono syreny. To kolejny atak i próba zdobycia stolicy Ukrainy przez wojska rosyjskie. "W stolicy Ukrainy noc z wtorku na środę minęła spokojnie; rano otworzyły się sklepy i apteki, działa transport miejski i sztab humanitarny" – podały władze Kijowa na Telegramie.

9:39

Rosyjski oligarcha Roman Abramowicz, właściciel m.in. angielskiego klubu Chelsea Londyn, sprzedaje swoje aktywa i nieruchomości w Londynie. Abramowicz jest miliarderem i przyjacielem Putina. Kierowanie klubem przekazał fundacji. Treaz media brytyjskie podają, że oligarcha chce sprzedać klub.

9:29

Kościoły chrześcijańskie w Polsce: Wojna jest tragedią zwykłych ludzi

Rzecznicy trzech kościołów chrześcijańskich w komunikacie z okazji rozpoczęcia Wielkiego Postu przekazali, że "tegoroczna pasyjna droga do Jerozolimy będzie drogą modlitwy o koniec wojny, o pokój między ludźmi i narodami".

"Wojna jest tragedią zwykłych ludzi, a odpowiedzialność spoczywa na przywódcach. Módlmy się zatem o przemianę ludzkich serc i Bożą opiekę nad wszystkimi, którzy pragną pokoju" – napisali w środę, 2 marca rzecznicy Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska, Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego ks. Henryk Paprocki i Konferencji Episkopatu Polski ks. Leszek Gęsiak SJ.

Podkreślili, że okres Wielkiego Postu będzie "naznaczony cierpieniem naszych ukraińskich sióstr i braci dotkniętych rosyjską agresją".

9:24

Potężne ataki dezinformacyjne w polskich mediach społecznościowych

W ostatnich 24 godzinach odnotowano ponad 120 tys. prób dezinformacji w polskich mediach społecznościowych w tematach #Ukraina #wojna #Rosja. Widoczna drastyczna radykalizacja grup antyuchodźczych działających głównie w kanałach antycovidowych - informuje Instytut Badań Internetu i Mediów Społecznościowych.

9:21

Korespondent SE Jan Kozłowski informuje: "Wielodzietna rodzina z Winnicy jest już bezpieczna! Uciekli, gdy zobaczyli rosyjskie samoloty..." Zobaczcie wideo.

9:15

Kumoch: działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych

Działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, które nie powinny pozostać bezkarne - podkreślił w środę szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch, który był gościem Konrada Piaseckiego w TVN24.

"Liczne działania Rosji na Ukrainie mają cechy zbrodni wojennych, te zbrodnie są dokumentowane, ufam, że one nie pozostaną bezkarne" - powiedział w środę Kumoch w TVN24.

Jak dodał, ostrzeliwanie przez rosyjskie wojska cywilnej ludności daje "odwrotny efekt od zamierzonego". "Putin wszedł na Ukrainę z hasłem obrony prześladowanych tam rosyjskojęzycznych mieszkańców Ukrainy, tymczasem właśnie bomby spadają na rosyjskojęzyczną Ukrainę" - zauważył minister.

8:49

Rusłan sprzedaje rower i jedzie na Ukrainę. "Muszę walczyć!"

Pełna mobilizacja na Ukrainie. Mężczyźni wracają do kraju, zostawiają rodziny i pracę, aby zaciągnąć się do wojska i walczyć za swój kraj. Tak jak Rusłan, który sprzedaje rower i jedzie na Ukrainę.

Przyjechał do Świnoujścia, żeby ciężko pracować i zapewnić godne życie swojej rodzinie na Ukrainie. Pracował jako szef kuchni w jednej z restauracji. Sytuacja, w jakiej znalazła się jego ojczyzna, sprawiła, że z dnia na dzień musiał podjąć trudną decyzję. Rusłan sprzedaje swój rower i wraca na Ukrainę, by bronić ojczyzny i zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim. PRZECZYTAJ WIĘCEJ

8:37

Przejmujące przemówienie Wołodymyra Zełenskiego: "Tak rodzi się nazizm"

"Wszyscy jesteśmy charkowianami i mieszkańcami Kijowa. Jesteśmy częścią Europy. Rakiety padały na Babi Jar, gdzie w czasie II wojny doszło do Holokaustu. Został zbombardowany. takie uderzenie oznacza, że Rosjanie nic nie wiedzą o naszej historii, maja rozkaz nas zniszczyć, mają nas zmieść z powierzchni ziemi. Zwracam się do Żydów: zobaczcie, jak rodzi się nazizm. (...) Rozpoczęliśmy procedurę przyłączenie do unii Europejskiej. Europa wie, że nie wolno być teraz neutralnym. Szwajcaria nie jest neutralna, dlatego za to dziękujemy. (...) Sześć tysięcy Rosjan zginęło na ukraińskiej ziemi" - mówi w najnowszym, przejmującym przemówieniu Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy. TUTAJ WIĘCEJ

8:33

Putin wsadził dzieci z podstawówki za kratki! Protestowały przeciw wojnie

Putin karze nawet małe dzieci za protesty przeciwko rozlewowi krwi! Rosyjski opozycjonista Ilia Jaszyn opublikował w internecie zdjęcia z szokujących wydarzeń, do jakich według jego relacji doszło w Moskwie. Rosyjski opozycjonista opublikował szokujące zdjęcia z Moskwy! Grupa dzieci ze szkoły podstawowej przyszła pod ambasadę Ukrainy z kwiatami i transparentami z napisami takimi jak "Nie wojnie". Policja złapała małych uczniów i wsadziła ich do radiowozu. Zdjęcia co najwyżej 10-letnich dzieci za kratą obiegły świat. Potem malcy trafili na komisariat. TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ

8:29

Ukraina od tygodnia odpiera agresję Rosji. Ukraińskie wojska walczą i niszczą rosyjskie. Poniżej zdjęcie, jak Ukraina daje odpór Rosji.

8.22

Rosjanie będą próbowali przejąć zawartość telefonów Ukraińców. Porażające doniesienia

W okolicach Mariupola na Ukrainie Rosjanie rozmieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej, za pomocą którego mogą uzyskać dostęp do informacji na telefonach ukraińskich abonentów - ostrzegła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU). Władze Mariupola zaapelowały do mieszkańców o zmianę odpowiednich ustawień w komórkach - podała agencja Interfax-Ukraina.

"Okupanci umieszczają sprzęt do swojej komunikacji mobilnej. Ta technika ściąga wszystko, co jest w telefonie, i określa lokalizację abonenta. Aby zapobiec automatycznemu łączeniu się telefonu z siecią, konieczne jest wyłączenie trybu +wybierz sieć automatycznie+ w telefonie i włączenie: +wybierz ręcznie+" - podaje Interfax-Ukraina, cytując władze Mariupola i SBU. SZCZEGÓŁY

8.16

Rosjanie zajęli Chersoń?!

"Rosyjskie siły zbrojne przejęły pełną kontrolę nad Chersoniem" — podało rosyjskie MON, cytowane przez RIA Nowosti. Rosujski MON informuje, że trwają negocjacje między rosyjskim dowództwem, administracją miasta i regionu w celu utrzymania funkcjonowania infrastruktury społecznej, zapewnienia ładu i porządku oraz bezpieczeństwa ludności".

8.05

Charków. 21 zabitych, ponad 110 rannych

„W ciągu ostatniej doby Charków był pod ostrzałem lotnictwa, artylerii i broni palnej, ale miasto stawiło opór” - przekazał szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow. CZYTAJ WIĘCEJ

7.52

Ukraiński sztab generalny informuje: morale wroga spada

Okazuje się, że morale wojska rosyjskiego spadają, a straty są coraz większe. - Morale wroga i jego wola zwycięstwa gwałtownie spadają ze względu na silny opór naszych wojsk; okupanci ponoszą straty na wszystkich kierunkach – poinformował w środę na Facebooku i na swojej stronie internetowej ukraiński sztab generalny.

7.45

Charków. Płonie w Charkowie

- Od dziewięciu godzin trwa pożar w uczelni wojsk pancernych w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy, którą w nocy zaatakowano z powietrza – podał portal Suspilne.

7.32

Szefernaker: ostatniej doby z Ukrainy przybyło do Polski 98 tys. osób, łącznie ponad 450 tys.

Przez ostatnią dobę w Polsce pojawiło się 98 tys. osób uciekających z Ukrainy. 

7.21

Do szpitali portowych Mariupola trafiło 128 rannych po ostrzałach

„Liczba rannych cywili rośnie każdego dnia. Dzisiaj w naszych szpitalach jest 128 osób” – poinformował Bojczenko.

7.09

Rosja straciła już więcej żołnierzy niż w I wojnie czeczeńskiej

Szef sił zbrojnych Ukrainy Wałerij Załużny poinformował, że wśród żołnierzy rosyjskich jednostek wojskowych w wyniku działań wojennych na Ukrainie były większe niż straty w całej I wojnie czeczeńskiej z lat 1994-1996. TUTAJ SZCZEGÓŁY

6.59

Zbombardowana baza w Żytomierzu

Rosjanie zbombardowali bazę 95. Brygady Powietrzno-Desantowej w Żytomierzu. Z informacji Reutersa wynikać ma, że w ataku zginęły cztery osoby. 

6.52

SBU dementuje informacje o wysadzeniu desantu

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że nie potwierdziły się doniesienia o wysadzeniu rosyjskiego desantu. 

6.35

Charków po piekielnej nocy

Portal Nexta pokazał na Twitterze film, na którym widać, jak Charków wygląda po nocy pod piekielnym ostrzałem Rosjan.

6.26

Sytuacja w Charkowie opanowana

Szef policji w Charkowie Wołodymyr Tymoszko poinformował, że nikt nie zginął w starciach w pobliżu szpitala wojskowego w Charkowie, a sytuacja jest opanowana. - Na razie sytuacja wokół szpitala jest pod kontrolą, wzmocniono ochronę - przekazał.

 6.18

Ukraiński pułk chwali się trafieniem w ciężarówkę

Ukraiński pułk "Azow" chwali się celnym trafieniem w rosyjską ciężarówkę jadąca przez Staryj Krym będący przedmieściem Muriapola.  

6.12

Arcybiskup o pomocy uchodźcom z Ukrainy

- Musimy wspierać tych, którzy walczą o swoją wolność i którzy uciekają przed wojną - powiedział PAP metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Podkreślił, że pomoc uchodźcom z Ukrainy wpisuje się w praktyki pokutne Wielkiego Postu

6.03

Rosjanie wyprowadzają ludzi z piwnic

Straszna sytuacja w Trościańcu. - W mieście zniszczone są prawie wszystkie linie energetyczne, wszystkie drogi są uszkodzone. Rosjanie chodzą od domu do domu, wyprowadzają ludzi z piwnic, zmuszają ich do siedzenia w nocy na ulicy - relacjonuje Dmytro Żywycki. WIĘCEJ TU

5.56

Minister finansów Niemiec chce większych sankcji

Musimy występować z większą determinacją i siłą, gdy chodzi o zwolenników Putina - podkreślił minister finansów Niemiec Christian Lindner. Wezwał też Niemców zasiadających w radach rosyjskich spółek do rezygnacji. Zdaniem Lindera w przypadku oligarchów, którzy posyłają swe dzieci do angielskich szkół prywatnych, posiadają wille na Lazurowym Wybrzeżu i robią zakupy w (luksusowych) sklepach przy Kurfuerstendamm przepływy kapitału powinny być pieczołowicie zbadane i skonfiskowane, gdy są ku temu powody.

5.38

Rosyjskie wojsko zajęło miasto Trościaniec

Trzy przybywające z różnych kierunków kolumny rosyjskiego wojska wkroczyły do Trościańca i zajęły to leżące w obwodzie sumskim miasto - napisał na Telegramie szef Obwodowej Administracji Państwowej obwodu Dmytro Żywycki.

5.23

Totalnie zdemolowany plac zabaw

Korespondent BuzzFeed News pokazał nagranie, które ma być następstwem rosyjskiego ataku na dzielnicę mieszkaniową w Borodiance w obwodzie kijowskim. Szczególną uwagę zwraca totalnie zdemolowany plac zabaw.

5.09

Spadochroniarze zaatakowali szpital

Rada Najwyższa Ukrainy przekazała, że Rosjanie przeprowadzili desant powietrzny w Charkowie. Ich spadochroniarze zaatakowali miejscowy szpital wojskowy. 

5.04

Psycholog o kontaktach z uchodźcami

- Udzielając pomocy, starajmy się odpowiadać na potrzeby drugiego człowieka i ofiarować to, co rzeczywiście jest potrzebne. W kontaktach z uchodźcami wykażmy się delikatnością i taktem; wystrzegajmy się słów nasilających niepokój o aktualną sytuację - instruuje cytowana przez PAP psycholog dr hab. Aneta Borkowska z UMCS.

4.58

Nagranie ostrzału Charkowa

W sieci pojawił się film, na którym widać ostrzał Charkowa. Nagranie trwa 46 sekund.

4.38

Tereny opanowane przez Rosję

NEXTA pokazuje mapę, na której - według według amerykańskiego think-tanku Study of War - widać tereny opanowane przez Rosjan na wschodzie Ukrainy (stan na 1 marca 2022). 

4.32

Rosyjscy spadochroniarze w Charkowie

Agencja informacyjna UNIAN przekazała wiadomość o tym, że rosyjscy spadochroniarze wylądowali w Charkowie i zaatakowali jedno z wojskowych centrów medycznych. Siły ukraińskie odpierają atak. 

4.29

Dekret Władimira Putina

"Władimir Putin podpisuje dekret zakazujący Rosjanom opuszczania kraju z kwotą powyżej 10 tys. dolarów w obcej walucie" - podał Onet.pl

4.20

Wojska białoruskie blisko granicy z Ukrainą

Wojska białoruskie są w stanie gotowości do rozmieszczenia i stacjonują w pobliżu granicy z Ukrainą - podał ukraiński resort obrony. 

4.08

Owacje dla ambasador Ukrainy

Poruszający moment podczas wystąpienia prezydenta USA. Ambasador Ukrainy Oksana Markarova otrzymała owacje na stojąco.

3.58

Biden: Będziemy bronić każdego centymetra terytorium państw NATO

Podczas swojego wystąpienia Joe Biden mówił także o państwach NATO. Jego słowa odnoszą się m.in. do bezpieczeństwa Polski. - Będziemy bronić każdego centymetra terytorium państw NATO - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden podczas swego pierwszego orędzia o stanie państwa. Jak dodał, ma temu służyć wysłanie dodatkowych wojsk do Polski, Rumunii i innych państw regionu.

 3.52

Biden: Rosyjska gospodarka się chwieje

- Dziś mówię do rosyjskich oligarchów i skorumpowanych przywódców, którzy kradli miliardy dzięki temu brutalnemu reżimowi: "dość"- ogłosił Biden, mówiąc o wprowadzonych w ostatnich dniach sankcjach wymierzonych w zajęcie majątku oligarchów. Zapowiedział też powołanie do życia w Departamencie Sprawiedliwości, która zbada łamanie przez nich prawa. Dodał, że restrykcje przeciwko Rosji już wywołały wstrząsający efekt. - Rosyjska gospodarka się chwieje, a odpowiedzialny za to jest sam Putin - oznajmił Joe Biden.

3.48

Ford zawiesza działalność w Rosji

Kolejny koncern wycofuje się z Rosji Władimira Putina. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni inwazją Rosji na Ukrainę i bezpieczeństwem narodu ukraińskiego. Ze skutkiem natychmiastowym Ford zawiesza działalność w Rosji - poinformował Jim Farley, szef koncernu.

3.32

Przestrzeń powietrzna zamknięta dla rosyjskich samolotów

- Zamykamy przestrzeń powietrzną dla rosyjskich samolotów - poinformował Joe Biden. 

3.27

"Następne dni i tygodnie będą dla Ukraińców ciężkie"

- Następne dni i tygodnie będą dla Ukraińców ciężkie, ale nawet jeśli Rosja zdobędzie teren, to zapłaci ogromną cenę - zaznaczył Joe Biden.

3.22

Biden: Putin mylił się, a my byliśmy gotowi 

- Putin myślał, że Zachód i NATO nie odpowiedzą. I że może podzielić nas w kraju. Ale nie podzielił. Jesteśmy zjednoczeni. Putin się mylił, a my byliśmy przygotowani - podkreślił Joe Biden. 

3.18

Biden: Putin myślał, że świat przed nim ustąpi

- Putin myślał, że wjedzie na Ukrainę, a świat przed nim ustąpi. Zamiast tego spotkała go ściana siły, jakiej nigdy sobie nawet nie wyobrażał. Spotkał Ukraińców - powiedział Biden. - Od prezydenta Zełenskiego po szeregowego Ukraińca - ich odwaga, brak strachu, determinacja inspiruje świat. Grupy obywateli blokujących czołgi swoimi ciałami. Wszyscy od studentów po emerytów broniących swojej ojczyzny" - mówił prezydent USA, wzywając zebranych w Kongresie gości do zademonstrowania solidarności z Ukrainą

3.15

Biden: Stoimy ramię w ramię z Ukrainą

- My, USA, stoimy ramię w ramię z Ukrainą. W naszej historii nauczyliśmy się, że kiedy dyktatorzy nie zapłacą za swoją agresję, będą powodować jeszcze większy chaos - podkreślił Joe Biden. - Nasze zdecydowanie jest ważne. Atak Putina na Ukrainę był przemyślany, ale zupełnie niesprowokowany. Myślał, że Zachód na to nie zareaguje. Myślał, że będzie w stanie podzielić Europę. Ale pomylił się - pozostaliśmy zjednoczeni - przekonywał prezydent USA.

3.12

Rosjanie zaminowują sprzęt wojskowy

Rosjanie podkładają miny pod porzucany przez siebie w obwodzie sumskim na wschodzie Ukrainy sprzęt wojskowy - przekazało w środę Centrum Zwalczania Dezinformacji przy Radzie Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy

3.05

Joe Biden już na sali

Joe Biden wygłasza orędzie "State of the Union". To coroczne przesłanie prezydenta Stanów Zjednoczonych do Kongresu USA. Ma miejsce na początku każdego roku kalendarzowego. - Dziś spotykamy się jako Amerykanie. Mamy obowiązek wobec siebie, Ameryki i Konstytucji. I mamy pewność, że wolność zawsze zatryumfuje nad tyranią - tak rozpoczął przemówienie Biden.

2.59

Ostrzał Charkowa. Nagranie trafiło do sieci

Portal Nexta informuje, że rosyjskie siły wylądowały w Charkowie. Trwa walka żołnierzy najeźdźcy z obrońcami miasta. Serwis udostępnił też nagranie wideo.

2.52

Dodatkowe finansowanie dla Ukrainy

Agencja Reutera donosi, że kierownictwo Międzynarodowego Funduszu Walutowego oraz Banku Światowego oświadczyło, że dąży do zapewnienia Ukrainie dodatkowego finansowania w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Prezes MFW Kristalina Georgiewa i prezes Banku Światowego David Malpass uważają, że wojna może mieć poważne skutki uboczne dla innych krajów.

2.40

W Charkowie wylądowały rosyjskie siły desantowe

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że w Charkowie wylądowały rosyjskie siły desantowe i zaczęła się bitwa między najeźdźcami a obrońcami Ukrainy.  

2.35

Syreny przeciwlotnicze zawyły w Kijowie

Agencja AFP wrzuciła na Twittera wideo pokazujące, jak syreny przeciwlotnicze zawyły w Kijowie.

2.21

Koszmarne nagranie pokazujące zniszczenia

Agencja Reuters udostępniła przerażające nagranie pokazujące rozległe zniszczenia, jakie spowodowały rosyjskie naloty. 

2.15

Wielkie podziękowania dla ukraińskich strażaków

Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko wspomniał o tytanicznej pracy jego rodaków strażaków. "Wielkie podziękowania dla ukraińskich strażaków. Zbyt często ich bohaterskie czyny nie są wystarczająco honorowane" - napisał na Twitterze. 

2.09

Dron niszczy rosyjski sprzęt

Szef Obwodowej Administracji Państwowej regionu Dmytro Żywycki przekazał, że przy pomocy tureckiego drona Bajraktar TB-2 w obwodzie sumskim na północnym-wschodzie Ukrainy we wtorek zniszczono 180 jednostek sprzętu wojskiego rosyjskiej armii. - Dużą część zniszczonego sprzętu stanowiły czołgi i transportery opancerzone - podkreślił.

2.04

Rosja grozi blokadą Wikipedii

Jak podaje portal RMF24, Rosja grozi zablokowaniem Wikipedii po rosyjsku za wspominanie liczby ofiar wśród ukraińskich cywilów w artykule "Rosyjska inwazja na Ukrainę".

1.59

List Cichanouskiej do przyjaciół z Polski

Poruszające słowa liderki białoruskiej opozycji do przyjaciół z Polski. "Zwracam się do Was w dramatycznym momencie, kiedy dyktator Łukaszenka rozważa wysłanie białoruskich żołnierzy na wojnę, której Białorusini nie popierają. Moi rodacy są przeciwni wojnie. W tej sytuacji wzywam Białorusinów do antywojennego protestu. Wzywam białoruskich żołnierzy, by nie jechali na Ukrainę. Wzywam białoruskie kobiety do zatrzymania i ratowania swych mężów, synów i braci. Wzywam was, moi polscy przyjaciele, do solidarności z Ukraińcami i Białorusinami" - napisała. Cichanouska oświadczyła, że "Łukaszenka nie jest Białorusią i Białorusini nie powinni ponosić odpowiedzialności za jego zbrodnie". "Białorusini, którzy znaleźli w Polsce bezpieczną przystań, kontynuują nieustraszoną pracę na rzecz zmian" - zaznaczyła.

1.50

Z Moskwy wzywają Putina do wycofania wojsk z Ukrainy

Wielu Rosjan ma dość wojny. Władze samorządowe moskiewskiej dzielnicy Gagarina wzywają Putina do wycofania wojsk z Ukrainy, nazywając ją "katastrofą", która prowadzi do "zubożenia kraju" - podaje BBC.  

1.43

Kolejne sankcje dla Rosji

Jak informuje agencja Reutera, linie United Airlines tymczasowo zawiesiły loty przez rosyjską przestrzeń powietrzną. To kolejny amerykański - po m.in.  Delta Air Lines i American Airlines - przewoźnik, który wstrzymał loty nad Rosją.

1.39

Stacja kolejowa i port pod kontrolą Rosji

W Chersoniu na południu Ukrainy przed budynkiem Obwodowej Administracji Państwowej stoi rosyjski sprzęt wojskowy, a stacja kolejowa i port znalazły się pod kontrolą Rosji - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na relację znajdującej się w tym mieście dziennikarki Eryki Awdijewej.

1.25

Rosjanie przygotowują się do kolejnego ataku

Rosjanie wprowadzili już na Ukrainę ponad 80 proc. skoncentrowanego wcześniej wzdłuż granic kraju potencjału wojskowego i przygotowują się do ataku na Kijów oraz Charków - poinformowała w środę agencja Ukrinform, powołując się na źródła w Pentagonie.

1.20

Mocne orędzie Joe Bidena

Amerykanie udostępnili fragment orędzia o stanie państwa, które Joe Biden wygłosi dziś na Kapitolu - W całej naszej historii nauczyliśmy się tego - kiedy dyktatorzy nie płacą ceny za swoją agresję, powodują jeszcze większy chaos" - grzmi prezydent USA. 

1.12

Niemiecka minister: To wojna nas wszytskich

Zdaniem szefowej MSZ Niemiec "wojna nie dotyczy tylko Ukrainy i nie tylko Europy, ale nas wszystkich". - Wojna rosyjska wyznacza początek nowej ery. Stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości a wymusił to na nas prezydent Putin – oceniła na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock.

00.59

Przerażające zdjęcie z Charkowa

Ambasador Ukrainy w Estonii pokazała przerażające zdjęcie. - Piękny Charków przed i podczas rosyjskiej inwazji - skomentowała fotografie Mariana Betsa.

00.52

Polski reporter o sytuacji w Kijowie: "kim pan jest, kontrola, nerwowe spojrzenia, szczęk broni"

Reporter "Rzeczpospolitej" relacjonuje, co się działo w stolicy Ukrainy. - Mój wtorek w Kijowie. Po południu mijałem kilka barykad, głównie z opon, przy których policja i ochotnicy (mają żółtą wstęgą na ramieniu) zatrzymują samochody. Tego wcześniej nie widziałem. Wieczorem co chwilę pytania: kim pan jest, kontrola, nerwowe spojrzenia, szczęk broni - pisze na Twitterze.

00.41

Potężna eksplozja obok szpitala. "Próbujemy ustalić liczbę ofiar ataku"

Bomby spadły właśnie na znajdujący się obok szpitala budynek mieszkalny, który został doszczętnie zniszczony. Eksplozja wybiła wszystkie okna i wyważyła wszystkie drzwi szpitala - poinformował w nocy burmistrz Żytomierza Serhij Suchomlyn, cytowany przez agencję Ukrinform. - Próbujemy ustalić liczbę ofiar ataku - dodał. Agencja Ukrinform donosi, że na skutek ostrzału Żytomierza zginęły co najmniej dwie osoby, a trzy zostały ranne. 

00.38

Ostrzał Uniwersytetu Sił Powietrznych w Charkowie

W Charkowie trwa ostrzał Uniwersytetu Sił Powietrznych - przekazał doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko. Jego słowa cytuje kanał NEXTA. 

00.35

Mocna deklaracja szefów MSZ Trójkąta Weimarskiego

- Rosyjska agresja jest największym od dekad zagrożeniem dla euroatlantyckiego bezpieczeństwa. Wzywamy władze Rosji do wstrzymania działań militarnych i bezwarunkowego wycofania wojsk z całego terytorium Ukrainy - napisano w opublikowanej we wtorek wspólnej deklaracji szefów MSZ Polski, Francji i Niemiec. - W najmocniejszych możliwych słowach potępiamy jawnie naruszającą Kartę Narodów Zjednoczonych i niesprowokowaną niczym inwazję wojsk rosyjskich na Ukrainę - podkreślono. -Potępiamy również zaangażowanie Białorusi i wzywamy władzę w Mińsku do przestrzegania międzynarodowych zobowiązań - dodano.

00.28

Zakarpacie przygotowuje tysiące koktajli Mołotowa.

NEXTA publikuje na Twitterze nagranie, na którym widać, jak mieszkańcy Zakarpacia przygotowują tysiące koktajli Mołotowa.

00.10

Wzruszająca historia małżeństwa uchodźców

Pan Wiktor i pani Tatiana rozłączyli się w drodze do naszego kraju. Na szczęście małżonkowie odnaleźli się dzięki pomocy internautów. Ta historia chwyta za serce. Czytaj o tym tutaj

00.06

Laureatka Eurowizji wśród uciekinierów wojennych

Ukraińska piosenkarka Susana Dżamaładinowa, występująca pod pseudonimem Dżamała, znajduje się wśród licznie napływających do Rumunii uciekinierów wojennych - podało we wtorek bukaresztańskie radio PRO FM przypominając, że artystka to zwyciężczyni festiwalu piosenki Eurowizja z 2016 roku. Więcej tutaj

23.57

Ostrzał rakietowy Żytomierza

Koszmarny bilans ostrzału rakietowego Żytomierza. 10 budynków mieszkalnych zniszczonych. Trwa przeszukiwanie gruzów.

23.50

Strącone rosyjskie maszyny

Według informacji dowództwa z Kijowa, 1 marca ukraińskie siły powietrzne strąciły jeden rosyjski samolot i jeden helikopter. Przeprowadzono też cztery naloty na kolumny wojsk agresora. 

23.39

Andrzej Duda po rozmowie z Wołodymyrem Zełenskim

- Sytuacja jest bardzo trudna. Giną ludzie, zwykli cywile w Charkowie, Kijowie, Żytomierzu i dziesiątkach, setkach miast i miejscowości. Ale Ci co żyją walczą i nie tracą ducha! Kto może niech pomaga! Każdy gest się liczy. My działamy - poinformował Andrzej Duda.

23.29

Doradca Swiatłany Cichanouskiej pokazał trasę lotu

Doradca Swiatłany Cichanouskiej pokazał, jak teraz wygląda trasa lotu z Kaliningradu do Mińska. - Nowa rzeczywistość - skomentował. 

23.15

Bank Światowy szykuje 3 mld dolarów

W związku z sytuacją na Ukrainie Bank Światowy przygotowuje pakiet pomocy kryzysowej w wysokości 3 miliardów dolarów.

22:14

To będzie straszna noc w Ukrainie. Potężne wybuchy w Charkowie, ostrzał Kijowa

Ukraine NOW na Telegramie podaje, że w Charkowie rosyjskie rakiety trafiły w skład amunicji produkowanej do czołgów. Wybuchy słychać również w Kijowie. Według wywiadów USA i Wielkiej Brytanii, rosyjski atak spowalnia z uwagi na straty Rosji, problemy z zaopatrzeniem oraz niskie morale żołnierzy, którzy płaczą przerażeni, że wysłano ich na wojnę

Poniżej zobaczycie galerię zdjęć z bombardowanego Charkowa i Kijowa.

22:06

Tysiące Ukraińców bez prądu i jedzenia

Jak poinformował we wtorek [01.03.2022] minister spraw wewnętrznych Ukrainy Denys Monastyrski, prawie 40 tys. osób na wschodzie Ukrainy pozostaje bez jedzenia i prądu. Odcięcie od podstawowych dóbr związane jest z agresją Rosji. Co więcej, strona ukraińska wskazuje, że Rosja utrudnia ewakuację mieszkańców.

21:49

Rosyjskie pociski uderzyły w symbol pamięci o Holokauście

Rosyjskie pociski nie uderzyły bezpośrednio w wieżę telewizyjną w Kijowie, ale w położony obok niej budynek dyspozytorni i miejsce pamięci w Babim Jarze, w którym podczas Holokaustu wymordowano dziesiątki tysięcy Żydów - powiedział we wtorek doradca MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Dodał, że spodziewa się reakcji Izraela. O SZCZEGÓŁACH PRZECZYTASZ TUTAJ

21:34

W nocy przemówienie Joe Bidena o wojnie na Ukrainie

Prezydent USA ma rozpocząć orędzie omawiające sytuację o stanie państwa od wojny na Ukrainie. Motywem przewodnim będzie walka świata demokratycznego z autorytarnym - mówił na antenie TVN24 Marcin Wrona, korespondent tej stacji w Waszyngtonie. Będzie to kolejne w ostatnich dniach przemówienie Joe Bidena. Podczas poprzednich amerykański prezydent ogłaszał sankcje, jakie USA wraz z sojusznikami nałożyły na Rosję, które zaatakowała Ukrainę.

21:31

Sytuacja w obwodzie kijowskim jest napięta, Rosjanie koncentrują siły

Sytuacja w obwodzie kijowskim jest napięta, a rosyjscy okupanci nadal koncentrują wojska i sprzęt wojskowy – poinformował we wtorek szef administracji państwowej obwodu kijowskiego Ołeksij Kułeba. Jak podaje PAP, według Kułeby najbardziej niebezpieczne jest trasa na Żytomierz i trasa Bucza-Irpień-Hostomel oraz okolice miasta Dymer.

 „Okupant nadal ściąga ogromne ilości wojsk i sprzętu wojskowego. Prawie w całym obwodzie nieustanne alarmy przeciwlotnicze. We wszystkich powiatach obwodu kijewskiego trwa walka z grupami dywersyjnymi” – oznajmił Kułeba.

21:25

UE rozważa odcięcie rosyjskich statków od unijnych portów

Państwa UE rozważają zakaz zawijania rosyjskich statków do europejskich portów - poinformowała we wtorek agencja Reutera. Byłyby to kolejne, po lotniczych, sankcje mające na celu utrudnienie rosyjskich dostaw handlowych. Swoje porty dla rosyjskich statków zamknęła już Wielka Brytania.

21:09

Kanada i Wielka Brytania zamknęły porty dla statków rosyjskich

Wszystkie brytyjskie porty są już oficjalnie zamknięte dla wszystkich statków mających jakikolwiek związek z Rosją - ogłosił we wtorek minister transportu Wielkiej Brytanii Grant Shapps. Podobny komunikat podał rząd Kanady. "Rosyjskie statki nie będą mogły wpływać na kanadyjskie wody terytorialne oraz zawijać do kanadyjskich portów" – poinformował we wtorek minister transportu Kanady Omar Alghabra, cytowany przez PAP. Zakaz wejdzie w życie w tym tygodniu.

21:01

Mer Chersonia: miasto jest otoczone przez Rosjan

Chersoń jest otoczony przez siły rosyjskie - przekazał we wtorek wieczorem mer miasta Ihor Kołychajew. Dodał, że płoną budynki mieszkalne, a miasto potrzebuje korytarza humanitarnego, którym dostarczano by jedzenie i leki. Kołychajew przekazał również, że w walkach o miasto zginęło lub zostało rannych do 300 żołnierzy rosyjskich - informuje powołujący się na jego słowa kanał Euromaidan PR na Twitterze. 

Euromaidan PR podał również, że we wtorek wieczorem miasto znajdowało się pod silnym ostrzałem Rosjan, a kilkudziesięciu cywilów zostało rannych.

Rosyjski szturm na Chersoń rozpoczął się w nocy z poniedziałek na wtorek.

20:58

Kamala Harrris zapewniała prezydenta Dudę o pomocy USA w związku z uchodźcami z Ukrainy

Wiceprezydent USA Kamala Harris zapowiedziała w rozmowie z prezydentem RP Andrzejem Dudą kontynuację pomocy Ukrainie i jej sąsiadom w związku z napływem uchodźców i innymi potrzebami humanitarnymi - przekazał we wtorek Biały Dom. Harris przeprowadziła we wtorek rozmowy z przywódcami pięciu krajów wschodniej flanki NATO.

Biuro wiceprezydent poinformowało, że Harris rozmawiała oddzielnie z prezydentami Estonii, Łotwy, Litwy, Polski i Rumunii, obiecując dalsze wsparcie i potwierdzając zobowiązanie USA wynikające z artykułu V NATO.

20:53

Polscy europosłowie za przyjęciem Ukrainy do Unii Europejskiej

Polscy europosłowie podczas debaty w PE wyrazili poparcie dla przyznania statusu państwa kandydującego dla Ukrainy. „Składam hołd heroizmowi i oporowi, który stawia ukraiński naród w obliczu bezprecedensowej agresji ze strony putinowskiej Rosji” – mówiła Anna Fotyga.

We wtorek w Parlamencie Europejskim specjalną sesję poświęcono inwazji rosyjskiej na Ukrainę, zdalnie uczestniczyli w niej prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski i przewodniczący Rady Najwyższej Ukrainy Rusłana Stefanczuka. W debacie głos zabrali współprzewodniczący grupy EKR profesor Ryszard Legutko oraz współautorka rezolucji PE Anna Fotyga.

20:40

Spółka Nord Stream 2 ogłosiła upadłość!

Jak informuje portal "Tages Anzeiger" szwajcarska spółka Nord Stream 2 AG, która miała operować gazociągiem Nord Stream 2 (pomiędzy Niemcami, a Rosją) ogłosiła upadłość. Reuters podał, że zakończenie działania firmy związane jest z sankcjami Stanów Zjednoczonych, które nałożono po agresji Rosji na Ukrainę.

20:24

Ostrzał centrum Mariupola. Są ofiary śmiertelne!

Jedna osoba zginęła, a trzy został ranne we wtorek na skutek ataku sił rosyjskich w centrum Mariupola nad Morzem Azowskim – poinformowała agencja Interfax-Ukraina. Ukraińskie MSW powiadomiło na Facebooku, że policja wszczęła sprawę karną z artykułu o naruszeniu praw i zwyczajów podczas wojny. Uszkodzonych zostało kilka budynków i szkoła. Po raz kolejny ostrzelano jedną z dzielnic mieszkaniowych.

20:18

Rosyjskie atomowe okręty podwodne Floty Północnej wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa

Putin od niedzieli, 27 lutego grozi Zachodowi użyciem broni jądrowej. Rosyjskie okręty podwodne z napędem jądrowym wypłynęły na ćwiczenia na Morzu Barentsa - poinformowała Flota Północna. Pisze o tym PAP. Na Syberii trwają też ćwiczenia mobilnych wyrzutni rakiet międzykontynentalnych. Rosyjskie wojsko nie potwierdza, by manewry miały związek z niedzielną decyzją prezydenta Władimira Putina o postawieniu w stan najwyższej gotowości sił nuklearnych. TUTAJ SZCZEGÓŁY

19:55

Kijów. Rakiety przeleciały nad głowami polskich dziennikarzy!

Dramatyczne sceny na Ukrainie, gdzie od kilku dni trwa rosyjska inwazja. W niebezpieczeństwie znaleźli się polscy dziennikarze. Nad ich głowami, m.in. Wojciecha Bojanowskiego, korespondenta wojennego TVN24 w Ukrainie, przeleciały dwie rakiety typu Cruise, które trafiły w wieżę telewizyjną w Kijowie. W pobliżu jest Babi Jar, miejsce upamiętniające ludobójstwo nazistów podczas II wojny światowej.

19:27

Morawiecki: Potrzebny jest plan odbudowy Ukrainy. Potrzeba na to 100 miliardów euro!

Za naszą wschodnią granicą giną ludzie, a ukraińskie miasta zamieniają się w ruinę. Niezależnie od tego, ile potrwa wojna, przed Ukrainą długi proces odbudowy państwa. Potrzebne będą do tego ogromne pieniądze. Rozwiązanie, mające pomóc Ukrainie, sugeruje premier Mateusz Morawiecki. - Potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy, w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską - mówił Morawiecki na spotkaniu z dziennikarzami. TUTAJ PRZECZYTASZ WIĘCEJ

19:17

Wstrząsające doniesienia: oddział Kadyrowa dostał rozkaz zabicia prezydenta Zełenskiego

"Operacja specjalna, która miała być przeprowadzona bezpośrednio przez Kadyrowców w celu wyeliminowania naszego prezydenta, jest nam dziś w pełni znana. Mogę powiedzieć, że otrzymaliśmy informacje od przedstawicieli FSB, którzy nie mają ochoty brać udziału w tej krwawej wojnie. Dzięki temu elitarna grupa Kadyrowa, która przybyła tutaj, by zlikwidować naszego prezydenta, została zabita" – mówi Alexey Danilov, przedstawiciel Rady Bezpieczeństwa Narodowego Ukrainy, cytowany przez Onet.

19:13

Czechy. Operatorzy sieci komórkowych zablokowali sześć dezinformacyjnych stron internetowych

Czescy krajowi operatorzy telefonii komórkowej zablokowali we wtorek dostęp do sześciu dezinformacyjnych stron internetowych. Zastosowali się do wezwania rządu i Krajowego Centrum Operacji Cybernetycznych. Celem jest zapobieganie rozprzestrzeniania się rosyjskiej propagandy - podaje PAP.

Niedostępne w sieciach operatorów są strony:

 • cz.sputniknews.com,
 • Cz24.news,
 • Nwoo.org,
 • Slovanskenebe.com,
 • Svobodnenoviny.eu,
 • Zvedavec.org.

Już w piątek, 25 lutego firma rejestrująca domeny z rozszerzeniem "cz" zablokowała osiem stron internetowych.

Lista dezinformacyjnych stron internetowych została opublikowana przez Krajowe Centrum Operacji Cybernetycznych, które jest częścią czeskiego wywiadu wojskowego. Stowarzyszenie Operatorów Sieci Komórkowych, które zrzesza operatorów stwierdziło, że zablokowane domeny stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego Republiki Czeskiej poprzez rozpowszechnianie fałszywych i wprowadzających w błąd informacji.

19:03

Już 400 tysięcy uchodźców z Ukrainy przekroczyło granicę z Polską

Informację potwierdziła w rozmowie z TVN24 por. Anna Michalska, rzeczniczka Straży Granicznej. Ukraińcy mogą liczyć w Polsce na pomoc. Jedzenie, dach nad głową, ale też szkoła i praca. Polski rząd szykuje specustawę, aby procedury ich zatrudnienia Ukraińców, głównie kobiet, były maksymalnie uproszczone, podobnie przyjęcia ukraińskich dzieci do polskich szkół. Ukraińskie rodziny będą mogły również skorzystać z programu 500 Plus - informuje Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. 

18:50

Premier Morawiecki zaproponował, aby sankcje na Białoruś zostały nałożone jak najszybciej

Zaproponowałem przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen, aby sankcje na Białoruś zostały jak najszybciej nałożone – poinformował premier Mateusz Morawiecki, cytowany przez PAP, podczas swojej wizyty w Brukseli. "Pani Przewodnicząca się z tym zgodziła" – zapewnił.

Premier Mateusz Morawiecki we wtorek po południu w Brukseli spotkał się z przewodniczącą Komisji Europejskiej Ursulą von der Leyen. Podczas konferencji premier był m.in. pytany o to, czy podczas rozmowy został poruszony temat sankcji nałożonych na Białoruś za wspieranie reżimu Władimira Putina. "Tak, rozmawialiśmy. Zaproponowałem, aby sankcje na Białoruś zostały jak najszybciej nałożone. Pani przewodnicząca się z tym zgodziła" – powiedział premier Morawiecki.

18:20

Trwa konferencja premiera Mateusza Morawieckiego w Brukseli

Premier mówi o tym, że potrzebny jest plan odbudowy dla Ukrainy, w wysokości 100 mld euro, finansowany przez Unię Europejską. "Najważniejsze jest to, żeby dzisiaj spowodować, żeby Ukraina obroniła swoją suwerenność" powiedział Morawiecki. Padły też mocne słowa premiera: "Z każdą minutą ta wojna staje się coraz straszniejsza. Rosyjskie rakiety przyczyniają się do zabójstwa kobiet i dzieci. (...) Władimir Putin zdecydował o ataku na Ukrainę, bo czuł rozczłonkowanie, niezdecydowanie Zachodu. A tymczasem jest zupełnie inaczej" - mówił premier. CZYTAJ WIĘCEJ

18:15

PE przyjął rezolucję wzywającą „instytucje unijne do podjęcia działań na rzecz przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej”

Jak informuje PAP, rezolucja Parlamentu Europejskiego została przyjęta przy 637 głosach za, 13 przeciw oraz 26 wstrzymujących się. W związku z inwazją Rosji na Ukrainę posłowie domagają się zaostrzenia sankcji wobec Rosji i podjęcia wysiłków w celu przyznania Ukrainie statusu kandydata do Unii Europejskiej.

W przyjętej we wtorek, 1 marca rezolucji Parlament Europejski z całą stanowczością potępia nielegalną inwazję Rosji na Ukrainę i domaga się od Kremla zakończenia wszelkich działań wojskowych w tym kraju. Demaskuje też rolę białoruskiego dyktatora Alaksandra Łukaszenki w tej napaści.

17:51

W Kijowie znów wyją alarmy ostrzegające przed ostrzałem

5 osób zginęło, a 5 odniosło rany we wtorkowym ostrzale wieży telewizyjnej w stolicy Ukrainy Kijowie przez siły rosyjskie - przekazała państwowa służba ds. sytuacji nadzwyczajnych Ukrainy.

17:40

Byli opozycjoniści, aktorzy i dziennikarze napisali do Putina

112 sygnatariuszy ze środowiska byłych działaczy opozycji antykomunistycznej i osób represjonowanych, w tym aktorzy i dziennikarze, skierowało list otwarty do Federacji Rosyjskiej w proteście przeciwko inwazji na Ukrainę.

Wśród osób, które podpisały list, są m.in.:

 • poetka Katarzyna Boruń-Jagodzińska,
 • Zbigniew Janas, działacz opozycji w PRL,
 • były minister spraw zagranicznych Jacek Czaputowicz,
 • były minister obrony narodowej Janusz Onyszkiewicz,
 • publicysta Piotra Semkę,
 • aktorka Maja Komorowska,
 • aktor Olgierd Łukaszewicz,
 • aktor Andrzej Seweryn,
 • aktorka Grażyna Wolszczak.

Wszyscy apelują: "Nie próbujcie siłą zbrojną zawracać historii. Wycofajcie swoje wojska z niepodległej i demokratycznej Ukrainy". CZYTAJ WIĘCEJ

17:15

Student z Warszawy zginął w trakcie ostrzału pod Kijowem. Wojna na Ukrainie zbiera śmiertelne żniwo

W trakcie ostrzału artyleryjskiego pod Kijowem zginął student Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie - poinformował samorząd studentów SGH. Oleksii Morklianyk zginął w obwodzie kijowskim, gdy w samochód, którym jechał, uderzył odłamek pocisku. - Jesteśmy zszokowani tą informacją - przekazała warszawska uczelnia w komunikacie. CZYTAJ WIĘCEJ

17:05

Wpis Miedwiediewa sugeruje wojnę Rosji z Zachodem?! "Uważajcie na język!"

Rosja zapowiada sankcje wobec USA oraz UE. "Nie zapominajcie, że w historii ludzkości wojny gospodarcze dość często przeradzały się w prawdziwe" napisał w mediach społecznościowych Dmitrij Miedwiediew, były prezydent Rosji.

16:58

Chiny będą mediatorem między Rosją a Ukrainą?!

"Financial Times" poinformował, że Chiny zasygnalizowały, że są gotowe odegrać ważną rolę w poszukiwaniu znalezienia możliwości do zawieszenia broni między Rosją a Ukrainą, wyrażając ubolewanie z powodu wybuchu konfliktu.

16:49

Cywile zagrodzili drogę uzbrojonym Rosjanom, padły strzały

Podczas wojny na Ukrainie wielu mieszkańców wykazało się niebywałą odwagą i patriotyzmem. Każdy z nich walczy jak umie, nie bojąc się o własne życie. Doskonale pokazuje to zamieszczone w sieci nagranie, podczas którego grupa cywilów zatrzymała kolumnę rosyjskich wojsk! CZYTAJ WIĘCEJ

16:44

ONZ: Łamanie praw człowieka na Ukrainie nasila się z każdą godziną

Rosja rażąco łamie prawa człowieka i prawo humanitarne, musimy pociągnąć winnych do odpowiedzialności - powiedział Antony Blinken, sekretarz stanu USA, w wystąpieniu przed Radą Praw Człowieka ONZ w Genewie. Dodał, że liczba naruszeń zwiększa się z godziny na godzinę, a niszczone są szkoły i szpitale.

"Naruszenia i pogwałcenia praw człowieka i międzynarodowego prawa humanitarnego nasilają się z każdą godziną. Rosjanie uderzają w szkoły, szpitale, budynki mieszkalne. Niszczą infrastrukturę krytyczną, która daje milionom ludzi na Ukrainie dostęp do wody pitnej, gazu czy prądu" - mówił Blinken, cytowany przez PAP, w wystąpieniu online. SZCZEGÓŁY TUTAJ

16:36

Rosyjski atak na wieżę telewizyjną w Kijowie

Po uderzeniu w wieżę nadawczą w Kijowie ukraińskie kanały telewizyjne przestały nadawać. Rosyjskie wojska chcą odciąć kanały komunikacyjne w Ukrainie. Informację potwierdził we wtorek, 1 marca doradca MSW Ukrainy Anton Heraszczenko na swoim Telegramie. "Siły rosyjskie uderzyły w kijowską wieżę telewizyjną" - przekazał . Załączył też krótki film i zdjęcie przedstawiające moment uderzenia. TUTAJ WIĘCEJ

16:32

Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkał się z Pawłem Solochem, szefem BBN.

16:22

Za schrony w Kijowie prócz metra służą piwnice, także sklepów

Kiedy w Kijowie słychać alarm przeciwlotniczy mieszkańcy błyskawicznie udają się do pobliskich schronów. Są teraz nimi podziemia budynków mieszkalnych, sklepów, gmachów instytucji a także metro, które od poniedziałku znów przewozi pasażerów i pełni funkcję podwójną - podaje PAP.

16:15

Czarnobyl. Najeźdźcy doznają znacznego napromieniowania. Czy Polsce coś grozi?

Przy reaktorze w Czarnobylu przebywają najeźdźcy z Rosji, którzy przez cały czas poddawani są napromieniowaniu zewnętrznemu i wewnętrznemu. Skutki będą tragiczne, a sytuacja z dnia na dzień coraz gorsza. CZYTAJ WIĘCEJ

16:00 

Rosja prowadzi intensywny ostrzał rakietowy na terenie Ukrainy.

Kolejne miasta ogłaszają stan alarmowy. Rozbrzmiewają syreny ostrzegawcze. Tymczasem w weekend rodzina prezydenta Putina została ewakuowana do specjalnego bunkra przygotowanego na wypadek wojny nuklearnej. Ten bunkier znajduje się w Republice Ałtaju. SZCZEGÓŁY TUTAJ

Nasi Partnerzy polecają