Wojna na Ukrainie. Jest hipoteza, dlaczego Rosja zaatakowała na terenie Ukrainy 20 km od granicy Polski [RELACJA NA ŻYWO 13.03.2022]

i

Autor: NEXTA TWITTER

Wojna na Ukrainie. Rosjanie ostrzelali szkołę. Zginęły cztery osoby [RELACJA 13.03.2022]

2022-03-13 22:00

Minęła osiemnasta dobra wojny na Ukrainie. Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego. W ciągu 13 dni blokady i ostrzałów Mariupola Rosjanie zabili ponad 1500 Ukraińców. Jak poinformowało dziś biuro prokuratora generalnego Ukrainy, zginęło już 79 ukraińskich dzieci, a blisko 100 zostało rannych. Przez 16 dni wojny ukraińskie siły zbrojne zniszczyły rosyjski sprzęt wojskowy warty ponad 5 mld dolarów, w tym samoloty, śmigłowce i czołgi. W nocy z soboty na niedzielę na Lwów przeprowadzono atak rakietowy. Atak rakietowy na Lwów Również w Chersoniu słychać było eksplozje.

Wojna na Ukrainie - Zapis relacji 13.03.2022.

7:06

— Fundamentami istnienia Rosji są przemoc, terror i uzbrojenie, którego mają pod dostatkiem, nie mając przy tym tego czegoś, co czyniłoby ludzi szczęśliwymi — powiedział prezydent Zełenski w nocnym przemówieniu do narodu.

— Wszędzie, dokąd wkracza Rosja, umierają marzenia i zaczyna się walka o przetrwanie — dodał.

7:15

Rosyjskie wojska wystrzeliły osiem pocisków  blisko polskiej granicy. Celem była ukraińska baza wojskowa w Jaworowie w obwodzie lwowskim, jak podaje Reuters za lwowską regionalną administracją wojskową. Ośrodek nie potwierdził, czy został trafiony. 

Baza znajduje się niecałe 40 kilometrów od Lwowa i nieco ponad 20 kilometrów od granicy z Polską.

7:24

Ukrainska Prawda: siły rosyjskie użyły w Popasnej zabronionych pocisków fosforowych.

"Popasna. Użyto pocisków fosforowych. Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła" – napisał zastępca komendanta miejscowej policji Ołeksij Biłoszycki na Facebooku, zamieszczając zdjęcia rozpryskujących się pocisków.

Według konwencji genewskiej silnie trująca broń fosforowa nie może być stosowana na terenach zaludnionych, a jedynie do oświetlania.

"Druzgocąca, niszczycielska, potworna siła. To jest to, co faszyści nazywali "Brennende Zwiebel" ["płonąca cebula" - przyp. red.] - tak o pociskach fosforowych napisał zastępca komendanta policji ukraińskiej Popasnej, Ołeksij Biłoszycki.

7:32

"W kierunku wołyńskim wróg nie prowadził działań ofensywnych. Wojskowe kierownictwo Republiki Białoruś wzmocniło ochronę granicy z Ukrainą. Utrzymuje się wysokie prawdopodobieństwo udziału sił zbrojnych Republiki Białoruś w operacji wojskowej przeciw Ukrainie" – napisał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

Według sztabu wojska rosyjskie szykują się do natarcia w kierunku Polesia, wsi Słobożanske w obwodzie charkowskim, Doniecka, Siewierska w obwodzie donieckim, Tawrijska w obwodzie chersońskim oraz południowego Bugu.

7:41

- Rosyjscy żołnierze zaczęli burzyć budynki, strzelać do ludzi, dewastować sklepy, okradać mieszkańców. W 36-tysięcznym mieście nie ma teraz gazu, wody, prądu. Na ulicach leżą ciała zabitych mieszkańców Buczy, które sąsiedzi usiłują jakoś pogrzebać - relacjonowała korespondentce PAP mieszkanka podkijowskiej Buczy.

7:48

Zbombardowano lotnisko w Iwano-Frankowsku na zachodzie Ukrainy – poinformował w niedzielę mer miasta Rusłan Marcinkiw na Facebooku.

"Zgodnie z poprzednimi informacjami wybuchy dzisiaj rano były spowodowane atakiem na lotnisko. Są ustalane szczegóły" – napisał mer, apelując od mieszkańców o omijanie okolic lotniska.

 Podkreślił, że celem wroga jest zasianie paniki i strachu i dlatego może on, i będzie atakować tyły na Ukrainie. (PAP)

7:59

We Lwowie w przejściu podziemnym pod peronem kolejowym czeka kilka tysięcy ludzi, którzy chcą pociągiem wyjechać do Przemyśla. Małymi grupami kierowani są na peron, gdzie wolontariusze i służby pomagają odszukać odpowiedni wagon pociągu.

8:12

Zdjęcia z poligonu w Jaworowie, który był dziś celem rosyjskich rakiet.

8:25

Jedna osoba zginęła, a jedna odniosła obrażenia w wyniku nalotu na pociąg ewakuacyjny w obwodzie donieckim – poinformował w niedzielę szef władz obwodu donieckiego Paweł Kyryłenko na Telegramie.

"Około północy w wyniku nalotu został uszkodzony pociąg Kramatorsk-Lwów. W wyniku tego cynicznego przestępstwa jedna osoba zginęła i jedna została ranna” – napisał Kyryłenko.

 Koleje państwowe podały, że pociąg został trafiony odłamkami pocisków w pobliżu stacji Brusin, a ofiary to dwie konduktorki.

 "(Pociąg) wykonywał kurs ewakuacyjny do miasta Łyman, aby zabrać mieszkańców obwodów ługańskiego i donieckiego, którzy pozostali w strefie ostrych działań bojowych" – podały koleje państwowe na Telegramie.

 Koleje "dokładają obecnie wszelkich starań, by ewakuować personel uszkodzonego pociągu oraz wszystkich pasażerów, w tym blisko 100 dzieci, które czkały na ratunek na dworcu w Łymanie" – poinformowano. (PAP)

8:34

Już 1,675 mln uchodźców przyjechało do Polski z Ukrainy od 24 lutego - poinformowała w niedzielę Straż Graniczna.

8:38

Jedna osoba zginęła, dwie uratowano po nocnym rosyjskim ostrzale rakietowym bloku wielopiętrowego w Czernihowie na północy Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych. W pożarach zginęły trzy osoby.

"W wyniku ataku lotniczego bomba trafiła w blok wielopiętrowy na prospekcie Mira. Według wstępnych ustaleń zginęła jedna osoba, dwie uratowano" - poinformował w Telegramie szef władz obwodowych Wiaczesław Czaus.

 "W ciągu doby wybuchło 10 pożarów, pięć z nich w wyniku ostrzałów. W pożarach zginęły trzy osoby" – podał Czaus. Ratownicy trzykrotnie byli wzywani do rozbrojenia pocisków, które nie wybuchły.

8:47

W Swiatohirsku Rosjanie zaatakowali sanatorium dziecięce i klasztor, poinformował szef tamtejszych władz obwodowych Pawło Kyryłenko. W klasztorze przebywało ok. tysiąc osób.

W wyniku ostrzelania klasztoru ponad 30 osób odniosło obrażenia różnego stopnia. Jedna osoba trafiła do szpitala.

9:10

W nocy okupanci uderzyli w wieżowiec w Czernihowie.

9:14

Ponad 12 tys. żołnierzy straciło wojsko rosyjskie od początku agresji na Ukrainę – poinformował sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

Oprócz tego siły ukraińskie zniszczyły 74 samoloty, 86 śmigłowców, 374 czołgi, 1226 pojazdów opancerzonych, 140 systemów artyleryjskich, 62 wieloprowadnicowe wyrzutnie rakietowe, 34 systemów obrony przeciwlotniczej, 600 samochodów, 3 okręty, 60 cystern z paliwem oraz 7 samolotów bezzałogowych.

9:25

Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował w niedzielę, że rząd tego kraju będzie wspierał akcję sadzenia plonów, aby w dobie rosyjskiej inwazji zabezpieczyć zapasy żywności.

Szmyhal podkreślił, że zgromadzone w kraju zapasy podstawowych produktów wystarczą na kilka miesięcy. "Ale musimy myśleć również o przyszłości. Dlatego rząd wprowadza plan wpierający kampanię sadzenia plonów, która, w miarę możliwości, powinna zacząć się już niedługo" - dodał.(PAP)

9:38

W wyniku ostrzału w obwodzie lwowskim zginęło 9 osób, około 60 zostało rannych.

10:06

Szef władz obwodu lwowskiego przekazał, że w stronę bazy wojskowej w Jaworowie wystrzelonych zostało 30 rakiet, wcześniejsze doniesienia mówiły o ośmiu. Ośrodek znajduje się nieco ponad 20km od polskiej granicy. Poinformował również, że w ataku zginęło dziewięć osób, a 57 zostało rannych. Świadek, cytowany przez agencję Reutera, relacjonował, że widział 19 karetek pogotowia jadących na sygnale na miejsce zdarzenia.

10:21

"W ciągu ostatniej doby 10. Górskiej Brygadzie Szturmowej udało się przejąć wrogi system walki elektronicznej, który teraz będzie pracował przeciwko tej swołoczy” – przekazał Ukrinform powołując się na Sztab Generalny sił zbrojnych Ukrainy.

10:38

Centrum Przeciwdziałania Dezinformacji (CPD) przy Radzie Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy ustaliło, że Rosja oferuje najemnikom z Syrii, Libii i Republiki Środkowoafrykańskiej po 300 dolarów miesięcznie za udział w wojnie na Ukrainie – podała w niedzielę agencja Ukrinform.

"Wbrew planom rosyjskich generałów, ich armii zaczyna brakować żołnierzy, więc Rosja sięga po +sztuczkę+ i chce zaangażować w wojnę 16 tys. ochotników z Syrii, Libii i Republiki Środkowoafrykańskiej" – napisało CPD na Telegramie, zaznaczając, że motywacją dla takich najemników może być również chęć przedostania się do UE.

 Nie będzie to jednak takie proste, ponieważ "ochotnicy" będą najpierw musieli przeżyć na Ukrainie – dodano.(PAP)

10:39

Rosyjski atak na Międzynarodowe Centrum Pokoju i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską, to sygnał dla NATO i próba niszczenia łańcucha transferów broni z UE na Ukrainę - powiedział w niedzielę doradca ministra spraw wewnętrznych Ukrainy Wadym Denysenko.

"W tym przypadku jest to jeden z takich sygnałów i niestety, taka będzie nasza rzeczywistość w nadchodzącym tygodniu" - oświadczył Denysenko, cytowany przez agencję Ukrinform.

"Wchodzimy w dość długą fazę wojny. Rosjanie nie odnieśli sukcesu w blitzkriegu. I mamy dwie opcje: albo poddać się, albo walczyć. A jesteśmy w stanie wojny, więc musimy być cierpliwi i nie zdemoralizować się. Przed nami zdecydowanie kilka trudniejszych psychologicznie tygodni" – zapowiedział.

10:49

Prezydent Duda w BBC: Jeśli Rosja użyje jakiejkolwiek broni masowego rażenia, NATO będzie musiało poważnie rozważyć, co zrobić dalej. (PAP)

11:53

Jedna osoba zginęła, a trzy odniosły obrażenia w wyniku ostrzału w pobliżu przystanku trolejbusowego w Charkowie – powiedział portalowi Suspilne dyrektor Centrum Pogotowia Ratunkowego Wiktor Zabaszta. Jak poinformował, ranni zostali przewiezieni do szpitala. Wszystkie ofiary to osoby cywilne.

Przedstawiciele Służb ds. Sytuacji Nadzwyczajnych powiedzieli portalowi Suspilne, że rano w niedzielę wystrzelono też pociski w budynki mieszkalne w mieście, co spowodowało pożary. Służby ratunkowe nie mogą jednak jechać do zaatakowanej dzielnicy, by ocenić straty, z powodu ciągłego ostrzału.

Ostatniej doby przeprowadzono w obwodzie charkowskim setki ostrzałów – powiedział szef władz obwodu charkowksiego Ołeh Syniehubow na Telegramie. Suspilne pisze, powołując się na wicemera Iziuma Wołodymyra Macokina, że z powodu ostrzałów nie został otwarty korytarz ewakuacyjny z jego mieście. (PAP)

12:04

Według najnowszego bilansu 35 osób zginęło w wyniku rosyjskiego ataku na Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa w obwodzie lwowskim, w pobliżu granicy z Polską - poinformował w niedzielę szef władz obwodu lwowskiego Maksym Kozycki. Dodał, że co najmniej 134 osoby są ranne.

Międzynarodowe Centrum Operacji Pokojowych i Bezpieczeństwa, bardziej znane jako jaworowski poligon wojskowy, znajduje się niecałe 40 km od Lwowa i ok. 20 km od granicy z Polską. (PAP)

12:17

Protesty antywojenne mają się odbyć na głównych placach rosyjskich miast w niedzielę 13 marca o godzinie 14:00 (czasu lokalnego). Wezwał do nich przywódca rosyjskiej opozycji Aleksiej Nawalny, który przebywa w więzieniu. Poinformował o tym Ukrinform, powołując się na „Nawalny LIVE” na YouTube.

 „Szalonego maniaka Putina najszybciej dziś pokona naród rosyjski, jeśli wystąpi przeciw wojnie. A to trudny maraton. Walka z wyczerpaniem. Z lękami i aresztowaniami. Ale to zdecydowanie nie jest daremna walka. Nie jest to symboliczny gest rozpaczy” – mówił w przemówieniu.

12:21

"Jednostki wojskowe i pododdziały „Północ” nadal z powodzeniem realizują zadania związane z ochroną naszej ojczystej ziemi czernihowskiej przed agresją Rosji. Tym razem czołg miał pecha i nie mógł przebić się przez naszych obrońców i posuwać się w kierunku stolicy Ukrainy."

12:36

Ukraina współpracuje z Izraelem i Turcją jako mediatorami, by zatwierdzić lokalizację i ramy rozmów pokojowych z Rosją - poinformował w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy i negocjator Mychajło Podolak, cytowany przez agencję Reutera.

"Gdy to zostanie wypracowane, wówczas odbędzie się spotkanie. Nie sądzę, by zajęło nam dużo czasu dojście do tego" – powiedział Podolak w państwowej telewizji.(PAP)

12:54

Mieszkańcy Berdiańska w Ukrainie wyszli na ulice protestować przeciwko rosyjskiej inwazji. Skandują: „Berdiańsk to Ukraina!”

13:04

- Powinniśmy uświadomić sobie, że mamy wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo później, bo on nie zatrzyma się na Ukrainie - mówił w wywiadzie dla Radia Wolna Europa b. szef NATO Anders Fogh Rasmussen. Dodał, że jego zdaniem Zachód nie zrobił wystarczająco dużo, by odstraszyć Rosję.

Z drugiej strony Rasmussen zwrócił uwagę na konieczność większego zaangażowania sojuszników w dostawy broni na Ukrainę. "Powinniśmy uświadomić sobie, że to wybór pomiędzy konfrontacją z Putinem teraz albo starcie się z nim później, bo Putin nie zatrzyma się na Ukrainie" - ocenił.

Jak mówił, rosyjski przywódca zmieniał swoje poglądy na przestrzeni lat. "Po raz pierwszy spotkałem go w 2002 r. Był bardzo pozytywnie nastawiony, jeśli chodzi o współpracę między Rosją a Zachodem. Potem, stopniowo, zaczął zmieniać zdanie. Mniej więcej od 2005 do 2006 r. stawał się coraz bardziej krytyczny względem Zachodu. W 2008 zaatakował Gruzję... W 2014 r. wziął Krym, a teraz widzimy pełnowymiarową inwazję na Ukrainę" - wskazał.

Pytany, czy jeśli Ukraina zostanie zmuszona do zawarcia porozumienia z Rosją, to Rosję powinny przestać obowiązywać sankcje, Rasmussen zaprzeczył. "Putin rozpętał nielegalną wojnę przeciwko Ukrainie. Poważnie naruszył międzynarodowe prawo, więc nie widzę powodu, dla którego należałoby znosić sankcje" - powiedział.(PAP)

13:20

Obecnie kluczowym zadaniem jest pomoc oblężonemu Mariupolowi - oświadczył w niedzielę prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

"Kolumna naszej humanitarnej pomocy znajduje się w odległości 2 godz. od Mariupola, tylko 80 km. Robimy wszystko, żeby przełamać opór okupantów, którzy blokują nawet duchownych Cerkwi prawosławnej, wiozących tę pomoc: jedzenie, wodę, leki" - powiedział prezydent.

Jak podkreślił, w ciągu 18 dni wojny zabito już prawie 13 tys. rosyjskich żołnierzy – "to więcej niż w obu wojnach czeczeńskich, a Rosja straciła tysiące sztuk sprzętu wojskowego”.

13:46

- Siły rosyjskie starają się zniszczyć obiekty, które zapewniają zdolność bojową Siłom Zbrojnym Ukrainy w całym kraju, a nie tylko na niektórych terenach – przytoczyła w niedzielę agencje Ukrinform opinię wiceminister obrony Ukrainy Hanny Malar.

Malar oceniła też, że każdego regionu kraju trzeba bronić do upadłego, bo "każdy punkt na naszej mapie to w rzeczywistości droga do przejęcia kontroli nad całą Ukrainą". Jak podkreśliła, właśnie kontrola nad całą Ukrainą jest celem Rosji.

Podkreśliła, że na zachodzie Ukrainy zaatakowano lotnisko i centrum szkoleniowe, a więc obiekty istotne z punktu widzenia wroga, by osłabić armię ukraińska.

Malar zaznaczyła, że ogromne straty ponosi tez ludność cywilna. Jej zdaniem w ten sposób "wróg próbuje wywrzeć na naszych mieszkańców presję, by w panice i strachu zaczęli wywierać nacisk na władze, by zaczęła spełniać żądania Putina".

Podkreśliła, że starty wroga są "kolosalne", co jest dla niego zaskoczeniem, i przez to spadła intensywność natarcia. "Ale nie powinniśmy spoczywać na laurach, bo wróg nie rezygnuje ze swoich planów dalszej ofensywy" – powiedziała. (PAP)

13:55

Manifestacja Ukraińców w Chersoniu. Rosjanie oddają strzału, prawdopodobnie w powietrze.

13:56

Szef policji w rejonie Kijowa Andrei Nebitov informuje, że okupanci zabili amerykańskiego dziennikarza New York Times Brenta Renouda.

14:18

- Dziś w Irpieniu zastrzelono 51-letniego korespondenta światowego medium "New York Times". Drugi dziennikarz został ranny. Teraz trwają próby wywiezienia poszkodowanego ze strefy działań bojowych - powiedział komendant policji w obwodzie kijowskim Andrij Niebitow.

14:33

Ranny amerykański dziennikarz został przewieziony do szpitala Okhmatdyt.

14:44

"New York Times" precyzuje, że Brent Renaud jedynie współpracował z NYT

15:00

Włoski minister rolnictwa Stefano Patuanelli zaapelował w niedzielę do rodaków, by nie szturmowali sklepów i nie robili zapasów w obawie przed brakami żywności z powodu wojny na Ukrainie. "Problemów w sklepach nie będzie"- zapewnił w Radiu 24.

15:05

Zełenski podziękował uczestnikom antyrosyjskich demonstracji w okupowanych miastach. - Jestem wdzięczny każdemu. Każdemu, kto się nie poddaje. Kto protestuje. Kto pokazuje okupantom, że Ukraina to nasza ziemia. Chersoń, Melitopol, Berdiańsk i wszystkie inne miasta. Ukraina wygra! - zapewnił Zełenski.

15:08

Amerykański dziennik "New York Times" wydał w niedzielę oświadczenie, w którym wyraża głęboki żal z powodu śmierci "utalentowanego filmowca" Brenta Renaud na Ukrainie, wyjaśnia jednak, że był on dawnym współpracownikiem gazety. "NYT" podaje na Twitterze, że Renaud nie był jego korespondentem na Ukrainie, został jednak uznany za jego reportera, ponieważ wciąż miał przy sobie dawny identyfikator prasowy, wydany mu kilka lat wcześniej przez dziennik. - Po raz ostatni Renaud pracował dla "NYT" w 2015 roku - głosi komunikat.

15:10

W Berdiańsku, okupowanym przez Rosjan mieście na południu Ukrainy nad Morzem Azowskim, wielu ludzi uczestniczyło w niedzielę w proukraińskiej demonstracji - podał portal Ukrainska Prawda. Portal opublikował nagranie, na którym widać ludzi wznoszących hasła: "Berdiańsk - to Ukraina!", "Kto my? - Ukraińcy!". Ludzie, którzy idą ulicami, niosą ze sobą ukraińskie flagi państwowe. Liczbę demonstrujących Ukrainska Prawda ocenia na "setki bądź tysiące", nie podając konkretnych danych.

15:20

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odbył w niedzielę rozmowy z polskim prezydentem Andrzejem Dudą oraz bułgarskim premierem Kiriłem Petkowem. "Odbyłem rozmowy z prezydentem Polski Andrzejem Dudą oraz premierem Bułgarii Kiriłem Petkowem. Poinformowałem ich o kursie, jaki obrała ukraińska obrona, oraz o zbrodniach rosyjskiego agresora. Doceniamy dostarczoną pomoc oraz wsparcie Unii Europejskiej dla integracji Ukrainy" - oznajmił Zełenski.

15:40

Atak na poligon pod polską granicą. Gen. Polko tłumaczy, co powinniśmy zrobić z Rosją

W obwodzie lwowskim doszło wcześnie rano do nalotu na poligon jaworowski, który znajduje się ok. 20 km od granicy z Polską. Jak Polska i NATO powinny zareagować na to wydarzenie? - Trzeba zdusić i pokonać wroga, czyli Rosję, na terenie Ukrainy. Nie można dłużej godzić się na mordowanie ludności cywilnej - mówi Wirtualnej Polsce gen. Roman Polko.

15:44

Dziennie z Polski na Ukrainę wyjeżdża kilkadziesiąt ciężarówek dziennie z pomocą humanitarną; pomoc udzielana przez polski rząd uchodźcom i w Polsce, i za granicą przekroczyła zdecydowanie 200 mln złotych - podkreślił prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski.

 

15:57

Jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę? - napisał na Twitterze doradca ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak, komentując wiadomość o śmierci amerykańskiego dziennikarza pod Kijowem. "Dziś w Irpieniu rosyjscy wojskowi zastrzelili obywatela USA, dziennikarza Brenta Anthony'ego Renauda. Nie ma wątpliwości co do nieprzestrzegania przez Rosję reguł wojny. Pytanie tylko: jak długo jeszcze Stany Zjednoczone będą ignorować wojnę, mordy (popełniane na ich) obywatelach, i nie będą zamykać nieba nad Ukrainą?" - napisał Podolak.

16:00

- Atak sił rosyjskich na poligon położony na zachodzie Ukrainy, w pobliżu granicy z Polską, jest niezwykle niepokojący - powiedział premier Holandii Mark Rutte w programie telewizyjnym WNL. Ocenił jednocześnie, że Putin na razie unika konfrontacji z NATO.

 

16:07

W oblężonym przez siły rosyjskie Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy od początku inwazji zginęło już 2187 mieszkańców; w mieście kończą się ostatnie zapasy żywności i wody, a Rosjanie wciąż ostrzeliwują cele cywilne – poinformowała rada miejska.

16:30

Doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan oświadczył w wywiadzie dla telewizji CBS, że jeśli Rosja spróbuje uderzyć w terytorium któregoś z krajów NATO, to uruchomiony zostanie art. 5 Traktatu Północnoatlantyckiego, dotyczący zobowiązania do kolektywnej obrony.

16:55

W analizie opublikowanej po 17 dniach walk eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) Andrzej Wilk, Piotr Żochowski i Jadwiga Rogoża oceniają, że szybkie zakończenie wojny na Ukrainie jest mało prawdopodobne, choć Kijów nadal poszukuje politycznego rozwiązania konfliktu.

17:17

Armia rosyjska kieruje do walk na Ukrainie część swego kontyngentu rozjemczego z Górskiego Karabachu, a także najemników m.in. z Syrii - podał w niedzielę portal Hromadske, powołując się na sztab sił zbrojnych Ukrainy.

 

17:25

Mer podkijowskiego Irpienia Ołeksandr Markuszyn poinformował w niedzielę na Telegramie, że dziennikarze mają zakaz wstępu do tej miejscowości. Wcześniej tego dnia zginął tam amerykański reporter Brent Renaud.

 

17:41

W niedzielę po południu na dworcu PKP w Rzeszowie panował wzmożony ruch. Uchodźcy z Ukrainy mieszali się z podróżnymi, którzy przyjeżdżali do stolicy Podkarpacia i z niej wyjeżdżali.

W rzeszowskim dworcu funkcjonuje punkt informacyjny, uchodźcy otrzymują tutaj niezbędną pomoc, w tym medyczną, mogą zjeść także ciepły posiłek. Udzielana jest im także wszelka niezbędna informacja. W punkcie jest wielu wolontariuszy, którzy pomagają uchodźcom. Wśród wolontariuszy są nie tylko Polacy, ale również m.in. Amerykanie czy Portugalczycy.

 

Jak powiedział PAP jeden z nich, zdecydowana większość Ukraińców czeka na połączenia do innych miast w kraju. Uchodźcy pytają również o transport do Niemiec.

17:50

Rząd polski jest przygotowany, żeby wydawać niezbędne PESEL-e dla obywateli Ukrainy, którzy z kolei będą mogli korzystać z pomocy socjalnej, medycznej i ze szkół, z systemu edukacji - powiedział w niedzielę w Warszawie ambasador Ukrainy w Polsce Andrij Deszczyca.

 

18:01

Nieznana liczba holenderskich członków Legionu Międzynarodowego na Ukrainie została ranna w niedzielę w wyniku ataku rakietowego sił rosyjskich na położony niedaleko Lwowa jaworowski poligon wojskowy - poinformował holenderski koordynator Legionu Gert Snitselaar.

 

18:03

Zasilanie w Czarnobylskiej Elektrowni Atomowej zostało przywrócone - podał w niedzielę portal RBK-Ukraina, powołując się na informacje od Enerhoatomu, ukraińskiego koncernu obejmującego wszystkie cztery elektrownie jądrowe na Ukrainie.

 

18:30

Rosjanie ostrzelali szkołę w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy, służby ratownicze starają się uratować ludzi uwięzionych pod gruzami - poinformował w niedzielę szef władz regionalnych Witalij Kim, cytowany przez dziennik "Kyiv Independent".

 

18:45

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski odwiedził w niedzielę po południu w szpitalu wojskowym rannych żołnierzy, przyznał im też odznaczenia. Jego wizyta została pokazana na wideo, które mediom przekazała kancelaria prezydenta.

 

18:50

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba ostrzegł w niedzielę na Twitterze obywateli państw trzecich, którzy chcieliby przyłączyć się do walki po stronie rosyjskiej, by tego nie robili. Nawet jeśli przeżyjecie, czeka was trybunał - zapowiedział.

 

19:11

Trwają obecnie negocjacje z Rosją; władze Ukrainy zwracają uwagę przede wszystkim na sytuację oblężonego Mariupola - powiedział w niedzielę doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz w publicznej telewizji. Arestowycz podkreślił, że Ukraina ma obecnie wystarczające siły rozlokowane w Mariupolu, aby nie dopuścić do przejęcia miasta przez otaczających je Rosjan.

19:12

Rosjanie koncentrują siły, by zdobyć Mikołajów i ruszyć na Krzywy Róg na południu Ukrainy - podał w niedzielę po południu na Facebooku ukraiński sztab generalny. "Od początku dnia (niedzieli) wróg skoncentrował swoje główne wysiłki na zbliżeniu się do miasta Krzywy Róg i zdobyciu miasta Mikołajów. Nie rezygnuje też z prób zdobycia miasta Mariupol" - czytamy w komunikacie podsumowującym sytuację operacyjną.

19:35

Rosyjski bombowiec został zestrzelony w rejonie Czernihowa - podało w niedzielę na Facebooku Dowództwo Północ ukraińskich sił zbrojnych. Z komunikatu wynika, że samolot został strącony podczas nalotu na Czernihów i że była to maszyna typu Suchoj (Su). Samolot spadł w obszarze leśnym.

 

20:00

W świetle rosyjskiej napaści na Ukrainę Irlandia będzie się musiała w przyszłości zastanowić nad swoją polityką neutralności - powiedział w niedzielę premier tego kraju Micheal Martin.

 

20:03

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do firm komputerowych, takich jak Microsoft, Oracle i SAP, o wstrzymanie wsparcia technicznego dla ich produktów w Rosji. Prezydent podziękował też firmie Meta, spółce-matce Facebooka, oraz innym serwisom internetowym za ich aktywne poparcie dla Ukrainy. "Wojna to nie tylko konfrontacja na ziemiach Ukrainy. To też zacięta walka w przestrzeni informacyjnej. Chcę podziękować Meta i wielu innym platformom, które zajęły czynne stanowisko, które pomagają Ukraińcom i stoją z nimi ramię w ramię" - napisał Zełenski na Twitterze.

20:07

Wojska rosyjskie pod Kijowem są obecnie rozbite i nie ma teraz bezpośredniego zagrożenia wojennego dla stolicy Ukrainy - powiedział Ołeksij Arestowycz, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. "Wszystkie siły, które próbowały iść na Kijów, są rozbite. Ustawiły się w obronie, zajęły pozycje i chodzą po wsiach, dlatego że nie mają paliwa" - powiedział Arestowycz.

20:41

- Na razie nie ma decyzji o obniżeniu rangi stosunków dyplomatycznych z Rosją - powiedział rzecznik MSZ Łukasz Jasina. Zaznaczył jednocześnie, że każdy scenariusz zgodny z prawem międzynarodowym jest rozważany. Rzecznik resortu dyplomacji został zapytany na antenie Polsat News, czy możliwe jest obniżenie rangi polsko-rosyjskich stosunków dyplomatycznych, a nawet ich zerwanie. - Każdy scenariusz zgodny z prawem międzynarodowym jest rozważany, także i ten - powiedział Jasina. Podkreślił, że ambasada rosyjska w Polsce ma swój odpowiednik - polską ambasadę w Moskwie, która - jak mówił - działa dobrze i wspiera bardzo wielu ludzi.

21:03

- Rosja próbuje fałszować prawdę o wojnie, którą prowadzi przeciwko Ukrainie. Prawda jest jednak jasna: Rosja nie mogąc przejąć kontroli nad Ukrainą, rozpętała krwawą wojnę, chcąc zniszczyć obecną państwowość Ukrainy - podkreślił rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

 

21:21

W pobliżu Awdijiwki w obwodzie donieckim pięć rakiet uderzyło w niedzielę w koksownię należącą do największego na Ukrainie koncernu stalowego Metinvest - przekazało biuro prokuratora Ukrainy w oświadczeniu cytowanym przez agencję Reutera. Nie ma doniesień o ofiarach. Metinvest - spółka górniczo-hutnicza, której większościowym udziałowcem jest najbogatszy człowiek na Ukrainie Rinat Achmetow - przekazała, że jej zakład w Awdijiwce został ostrzelany.

21:26

Amerykański magazyn "Time" wydał w niedzielę oświadczenie, w którym informuje, że zabity na Ukrainie dziennikarz i filmowiec Brent Renaud pracował nad projektem filmowym dla jego siostrzanej firmy TIME Studios, oraz wyraził głęboki żal z powodu jego śmierci. Redaktor naczelny "Time'a" Edward Felsenthal i prezes TIME Studios Ian Orefice napisali w komunikacie, że Renaud był "nagradzanym filmowcem i dziennikarzem, który poruszał najtrudniejsze tematy na całym świecie". Na Ukrainie realizował dla TIME Studios projekt dokumentalny dotyczący globalnego kryzysu uchodźczego. Felsenthal i Orefice napisali, że są "głęboko wstrząśnięci śmiercią Brenta Renauda" i podkreślili, że "jest sprawą najwyższej wagi, aby dziennikarze mogli bezpiecznie relacjonować informacje o inwazji i kryzysie humanitarnym na Ukrainie".

21:48

Co najmniej 14 prywatnych samolotów należących do rosyjskich oligarchów wylądowało w ciągu ostatnich 10 dni w Izraelu, mimo sankcji nałożonych na nich przez Zachód - relacjonuje w niedzielę portal Business Insider.

 

21:50

Rosjanie przygotowują się do desantu w Odessie i obwodzie odeskim - powiedział w niedzielę wieczorem sekretarz Rady bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiOU) Ołeksij Daniłow, cytowany przez portal RBK-Ukraina. Według Daniłowa zagrożenie od strony morza dla Odessy nie jest niczym nowym. - Próbę lądowania z Morza Czarnego planowano trzy-cztery dni temu, jednak z powodu złej pogody wróg wycofał się do okupowanego Sewastopola i teraz wraca - zaznaczył Daniłow.

21:59

Cztery osoby nie żyją, a trzy zostały ranne po tym, jak w niedzielę Rosjanie ostrzelali z powietrza szkołę w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy - wynika z informacji Państwowej Służby Ukrainy ds. Sytuacji Nadzwyczajnych, cytowanych przez portal Ukrainska Prawda.

22:02

W kontrolowanym przez Rosjan Chersoniu kończą się lekarstwa, żywność i paliwo, a nie ma możliwości dostarczenia tam pomocy humanitarnej - ostrzegł w niedzielę mer miasta Ihor Kołychajew, cytowany przez agencję Ukrinform. - Niestety, nie mamy zielonego korytarza - powiedział Kołychajew. Poinformował, że do miasta nie można dostarczyć pomocy humanitarnej. Tymczasem w sklepach kończą się produkty żywnościowe, a w aptekach - leki. Na stacjach benzynowych jest tylko olej napędowy, a nie ma już benzyny.

22:10

Z 14 zaplanowanych na niedzielę korytarzy humanitarnych na Ukrainie zadziałało tylko dziewięć - poinformowała w niedzielę wicepremier kraju Iryna Wereszczuk na briefingu dla prasy. Wereszczuk powiedziała, że Mariupol jest wciąż ostrzeliwany i dostawy humanitarne dla tego miasta utknęły w Berdiańsku, a więc w połowie drogi. Zapowiedziała, że kolejna próba przedarcia się do Mariupola zostanie podjęta w poniedziałek.

22:25

Rosja zwróciła się do Chin o sprzęt wojskowy, który miałby wesprzeć jej inwazję na Ukrainę - podał w niedzielę wieczorem "Financial Times", powołując się na amerykańskich urzędników. Jak dodaje "FT", Biały Dom obawia się, że Pekin może podważyć zachodnie starania, aby pomóc siłom ukraińskim w obronie kraju.

Więcej na ten temat

22:40

Natychmiastowa rezygnacja z rosyjskiego gazu i ropy jest niemożliwa, ale Unia Europejska może się uniezależnić od nich w ciągu 3-5 lat – powiedział w Polsat News były prezes PGNiG Piotr Woźniak. "Odcięcie tu i teraz nie wchodzi w rachubę. Wyobraźmy sobie, że dzisiaj zabrakłoby gazu albo węgla do naszych elektrowni, a węgla kupujemy w Rosji 10 mln ton. To jest niemożliwe. Nie tylko stanęlibyśmy w obliczu gigantycznej zwyżki cen, ale także wobec fizycznego braku węgla. Mamy zapasy, ale nie tyle, żebyśmy mogli przetrwać dłuższy czas” – powiedział Piotr Woźniak.

Minęło 18 dni wojny na Ukrainie. Rosyjskie wojska bombardują największe miasta, osiedla mieszkaniowe, szpitale, obiekty cywilne. W Mariupolu, po barbarzyńskim zbombardowaniu szpitala, doszło do największej obecnie katastrofy humanitarnej na świecie - podał Dmytro Kułeba, minister spraw zagranicznych Ukrainy. Putin wciąż nie zdobył stolicy - Kijowa, choć na wojnie od początku jej trwania stracił w sumie (razem z wydatkami) 15 miliardów dolarów. Tymczasem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski pozostaje w Kijowie i zapowiada obronę swojego kraju za wszelką cenę.

W Polsce Prezydent Andrzej Duda podpisał w sobotę ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa . Specustawa reguluje m.in. kwestie związane z legalnością pobytu ukraińskich uchodźców w Polsce, a także udzielaną im pomocą. Ustawa gwarantuje legalność pobytu obywatelom Ukrainy, a także ich małżonkom niemającym obywatelstwa ukraińskiego, którzy wjechali z Ukrainy do Polski od początku rosyjskiej inwazji. Pobyt ukraińskich uchodźców w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy. 

Regulacja umożliwi też wypłatę świadczeń tym, którzy zapewnią wyżywienie i zakwaterowanie obywatelom Ukrainy. Pieniądze będą wypłacane za okres maksymalnie 60 dni, ale w uzasadnianych przypadkach może być on przedłużony. Świadczenia miały być wypłacane na podstawie umowy zawartej z gminą, jednak po przyjęciu senackiej poprawki ma to się odbywać na podstawie wniosków o takie świadczenie.

 Prezydent USA Joe Biden zatwierdził w sobotę kolejną transzę pomocy wojskowej dla Ukrainy, tym razem wartą 200 mln dolarów.

Sonda
Wojna na Ukrainie. Ile może potrwać, Twoim zdaniem?
Nasi Partnerzy polecają