Putin łamie zawieszenie broni Rosjanie znowu strzelają Ewakuacja przerwana i znacznik na żywo wersja 2

i

Autor: SE

Wojna na Ukrainie. Putin sugeruje, że Zachód wypowiedział wojnę i łamie zawieszenie broni [Relacja na żywo 5.03.2022]

2022-03-05 16:00

Wojna na Ukrainie trwa dziesiątą dobę, od 24 lutego 2022. Wojska rosyjskie atakują miasta i cywilów, ukraińska armia kontratakuje. Rosjanie zajęli Zaporoską Elektrownią Atomową, teren obiektu kontrolują Rosjanie, choć Ukraina nadal nią kieruje. Z terenu Ukrainy każdego dnia docierają przerażające wieści. Rosyjscy żołnierze strzelają do ludności cywilnej i wykorzystują kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze - podał w sobotę (5.03.2022) rano na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy. Tymczasem we Lwowie dzieci chwytają za broń i uczestniczą w szkoleniu z samoobrony. Fatalne wieści płyną z Mariupola, który jest bezlitośnie ostrzeliwany. Rosja zapowiedziała zawieszenie broni w celu utworzenia korytarzy humanitarnych, co potwierdziły władze Ukrainy. Ewakuacja Mariupola została jednak przełożona, ponieważ Rosjanie nadal atakowali miasto. Tymczasem głos zabrał sam Putin: - Zachodnie sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - powiedział. Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo na se.pl.

WOJNA NA UKRAINIE. Dziesiąta doba rosyjskiej inwazji. 5.03.2022

Wojna na Ukrainie trwa. Rosyjska inwazja na Ukrainę rozpoczęła się 24 lutego 2022 roku nad ranem. Armia Putina przeprowadziła atak na największe miasta w Ukrainie. Jak podają służby medyczne, od początku agresji Rosji na Ukrainę zginęło ponad 2000 cywilów. Liczba ofiar rośnie jednak z każdą godziną. Ukraińskie służby podały także, że zginęło ponad 10 tysięcy rosyjskich żołnierzy. Wskutek ostrzału doszło do pożaru w elektrowni jądrowej na Zaporożu. Rosjanie kontrolują obiekt, choć Ukraina nadal nią kieruje. Pentagon donosi, że Rosja atakuje Ukrainę z wielu stron, najważniejszym celem Putina jest stolica - Kijów, a także Charków, drugie największe miasto Ukrainy. Rosjanie uderzają ze wschodu, gdzie w sukurs idą im samozwańcze republiki ludowe Doniecka i Ługańska, a także z Krymu i zaprzyjaźnionej z Putinem Białorusi. Tymczasem pod Charkowem doszło do ukraińskiej kontrofensywy. Ukraińcy nie tylko bohatersko się bronią, ale i kontratakują, zmuszając wroga do odwrotu. Z terenu walk docierają kolejne przerażające informacje. W wyniku ostrzału cywilnego samochodu zginęła 17-latka. Rosjanie używają kobiet, dzieci i osób starszych jako żywych tarcz. Putin złamał zawieszenie broni, przełożono ewakuację Mariupola.

Najnowsze informacje o wojnie Rosji z Ukrainą znajdziesz w naszej relacji na żywo w tym artykule.

Aby zobaczyć najnowsze wpisy wciśnij F5, lub kliknij TUTAJ

 • Putin przyrównuje zachodnie sankcje do wypowiedzenia wojny
 • Włosi konfiskują nieruchomości rosyjskiego oligarchy
 • Rosja łamie zawieszenie broni. Ewakuacja cywilów przełożona
 • Rosjanie wysadzają tory pociągu ewakuacyjnego i atakują zakłady zbrojeniowe
 • Przemówienie prezydenta Wołodymyra Zełenskiego
 • Trwa zawieszenie broni. Rozpoczęła się ewakuacja Mariupola
 • Dzieci chwytają za broń! Na obrzeżach Lwowa trwa szkolenie z samoobrony dla cywilów
 • Rosja ogłasza zawieszenie broni w Mariupolu i Wołnowasze
 • Siły rosyjskie ostrzelały samochód z cywilami; zginęły dwie osoby, w tym 17-latka
 • CNN: Rosja chce wysłać na Ukrainę 1000 najemników i bombardować miasta, by zmusić je do poddania się
 • Sztab generalny Ukrainy: rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze
 • Ukraina kontratakuje! "Zadają miażdżące ciosy" i zmuszają wroga do odwrotu
 • Koszmarne wieści z Mariupola. Miasto okrążony i bezlitośnie atakowane
 • Ukraińska kontrofensywa pod Charkowem
 • Zełenski krytykuje NATO za odmowę zamknięcia przestrzeni powietrznej nad Ukrainą
 • Premier przedłużył trzeci stopień alarmowy CHARLIE–CRP do 15 marca
 • Putin bombardowania w Ukrainie nazywa prymitywną propagandą
 • Mieszkanka Ukrainy: "Rosjanie gwałcą nasze kobiety"
 • Odłamek rakiety spadł obok daczy Zełenskiego
 • Mer Mikołajowa: wyparliśmy wojsko rosyjskie z miasta
 • 4.03.2022 odbędzie się spotkanie Duda - Biden. O czym będą rozmawiać prezydenci?
 • Borrell: Rosjanie masowo bombardują, prowadzą wojnę w barbarzyński sposób
 • Ukraina. Władze lokalne: Manhusz ostrzelany z Gradów, są ofiary
 • Wskutek ostrzału doszło do pożaru w elektrowni jądrowej na Zaporożu. Rosjanie ją zajęli
 • Najnowsze informacje z Ukrainy! Zobacz naszą relację na żywo TUTAJ.
Listen to "Dezinformacja i fake newsy" on Spreaker.

16:00

Zapraszamy do śledzenia relacji na żywo z wojny na Ukrainie. Kliknij TUTAJ.

15:45

Ewakuowano jedynie ok. 400 osób!

Jedynie ok. 400 osób udało się ewakuować z oblężonego przez wojska rosyjskie ukraińskiego miasta Wołnowacha i okolicznych wsi - poinformował szef wojskowo-cywilnej administracji obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

Według wcześniejszych planów z miasta miało wyjść ponad 15 tys. osób.

15:35

Rosyjski pilot w rękach Ukraińców!

Jak informuje NEXTA, ukraińscy żołnierze schwytali pilota, która katapultował się z zestrzelonego samolotu.

15:27

Rosjanie wciąż ostrzeliwują Mariupol i Wołnowachę

Rosyjska armia kontynuuje ataki rakietowe i bombowe na Mariupol, Wołnowachę i inne miasta, łamiąc ustalenia w sprawie korytarzy humanitarnych i ignorując apele organizacji międzynarodowych – informuje ukraińskie MSZ.

- Trwające ostrzały uniemożliwiają otwarcie korytarzy humanitarnych, którymi można by było bezpiecznie ewakuować ludność cywilną i dostarczać leki oraz żywność – mówi rzecznik, MSZ Ołeh Nikołenko.

15:20

Żołnierze 58. OMPBR odnaleźli pilota i samolot

Żołnierze 58. OMPBR odnaleźli pilota i SU-25, który został niedawno zestrzelony przez siły obrony powietrznej Wyhovtsi. - Niestety miał trochę mniej szczęścia niż pilot samolotu, który zestrzelił 1 OTBR. A może więcej. Po zbombardowaniu dzielnic mieszkalnych miasta uważamy, że jest to zasłużona nagroda - informuje Ukraińska Armia na Twitterze.

15:11

W Kijowie mimo ostrzałów zostanie wymieniona największa w kraju ukraińska flaga

Noc z piątku na sobotę minęła w Kijowie względnie spokojnie, ale w mieście cały czas słychać eksplozje, strzały i alarmy przeciwlotnicze. Rada miasta poinformowała, że w sobotę zostanie wymieniona powiewająca nad Kijowem największa w kraju ukraińska flaga, mierząca 16 na 24 m.

14:40

Putin: sankcje przypominają wypowiedzenie wojny

Nałożone na Rosję przez Zachód sankcje przypominają wypowiedzenie wojny - powiedział w sobotę prezydent Rosji Władimir Putin podczas spotkania z pracownicami rosyjskich linii lotniczych. Prezydent Rosji powtórzył także, że celem działań jest "demilitaryzacja" oraz "denazyfikacja" Ukrainy, która powinna - zdaniem Putina - zachować neutralność. Tłumaczył również, że "Rosja musiała bronić rosyjskojęzycznych mieszkańców wschodniej Ukrainy oraz własnych interesów".

14:33

Przejścia graniczne na Podkarpaciu przekroczyło do tej pory 401 tys. osób

Przez podkarpackie przejścia graniczne od początku konfliktu z Rosją, czyli od 24 lutego br. granicę przekroczyło 401 tys. uchodźców z Ukrainy. Z tej liczby blisko 90 proc. to obywatele Ukrainy, pozostały odsetek to ponad 150 narodowości – poinformował PAP w sobotę, 5 marca 2022, rzecznik prasowy Bieszczadzkiego Oddziału Straży Granicznej ppor. Piotr Zakielarz.

14:02

Ukraina: Setki tysięcy odbiorców jest pozbawionych gazu

Setki tysięcy konsumentów zostało odciętych od dostaw gazu z powodu działań wojennych w sześciu obwodach Ukrainy - poinformował w sobotę operator systemu przesyłu gazu GTS Ukraina.

13:45

Przerażające zachowanie rosyjskich paraolimpijczyków w Pekinie

Na jaw wyszły porażające fakty w sprawie Igrzysk Paraolimpijskich w Pekinie. Jak powiedział jeden z brytyjskich paraolimpijczyków Richard Whitehead, był on świadkiem niepokojącego zachowania Rosjan względem sportowców z Ukrainy. Jak przyznał w rozmowie z "Good Morning Britain", sportowcy, którzy zostali wykluczeni, zaczęli grozić rywalom poprzez wiadomości na mediach społecznościowych. Bolesna prawda wyszła na jaw. Czytaj więcej: Przerażające zachowanie rosyjskich paraolimpijczyków w Pekinie. Mieli grozić ukraińskim rywalom, prawda wyszła na jaw

13:30

Ukraińskie wojsko strąciło rosyjskie samoloty

Ukraińskie siły zbrojne strąciły cztery rosyjskie śmigłowce w leżącym na południu kraju obwodzie mikołajowskim - poinformowała w sobotę Marynarka Wojenna Ukrainy. Szef władz obwodu Witalij Kim przekazał natomiast, że w pobliżu Mikołajowa zestrzelono trzy śmigłowce. Dodał, że Ukraińcy zajęli też sprzęt przeciwnika.

13:15

Majątek kolejnego oligarchy skonfiskowany

Włoskie służby skonfiskowały majątek rosyjskiego oligarchy Aliszera Usmanowa i propagandysty Władimira Sołowiowa - poinformowała NEXTA. Mowa o willi Usmanova na Sardynii oraz dwóch willach nad jeziorem Como w północnych Włoszech.

13:00

Rosyjski Aeroflot traci dostęp do systemu rezerwacji lotów

Sabre rozwiązało umowę dystrybucyjną z Aeroflotem - poinformowała spółka. Według firmy w praktyce oznacza to, że Aeroflot straci dostęp do globalnego systemu rezerwacji lotów. Klienci Aeroflotu nie będą mogli rezerwować lotów, ani kupować biletów na loty zagraniczne i krajowe.

12:25

Ewakuacja Mariupola przełożona, Rosjanie przeprowadzają atak

W sobotę, 5 marca 2022, miało nastąpić zawieszenie broni z Rosją, by móc ewakuować cywilów z atakowanego Mariupola. Jak informują władze miasta, Rosja nadal prowadzi ostrzał, dlatego ewakuacja została na razie odwołana. Ma zostać przełożona na inny dzień. - W związku z tym, że strona rosyjska nie przestrzega zawieszenia broni i kontynuuje ostrzały zarówno samego Mariupola, jak i jego okolic, dla zachowania bezpieczeństwa ewakuacja mieszkańców jest przełożona - informują władze Mariupola.

12:15

Bombardowania w Czernihowie. 17 osób nie żyje

Od piątku, 4 marca 2022, trwały rosyjskie bombardowania w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy. - W ciągu minionej doby zginęło 17 osób, a 13 zostało rannych - poinformowały w sobotę władze tego regionu. - 4 marca i w nocy z 4 na 5 marca rosyjskie lotnictwo systematycznie bombardowało Czernihów, głównie osiedle mieszkaniowe - napisały władze w mediach społecznościowych. W związku z walkami ok. 200 miejscowości w regionie jest pozbawionych dostaw prądu.

12:05

Premier Mateusz Morawiecki: chcemy pomóc w zakończeniu tej wojny

Trwa konferencja premiera Mateusza Morawieckiego po spotkaniu z Antonym Blinkenem, szefem amerykańskiej dyplomacji. - Chcemy pomóc w zakończeniu tej wojny i utrzymaniu suwerenności Ukrainy - powiedział premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu podkreślił także, jak ważne jest uszczelnienie sankcji wobec Rosji i uniezależnienie się od dostaw energetycznych z Rosji.

11:45

Ostrzelane osiedle w Białej Cerkwi. Wysadzone w powietrze tory pod Irpieniem

Rosjanie ostrzelali osiedle w Białej Cerkwi pod Kijowem - poinformował w sobotę mer tego miasta Hennadij Dykyj. Biała Cerkiew leży ok. 80 km na południe od stolicy Ukrainy. "Właśnie przeprowadzono atak rakietowy. Trafiono w prywatne osiedle. Szukamy ludzi" - powiedział mer na nagraniu opublikowanym na Facebooku. Na wideo widać zniszczone, płonące domy. Szczegóły w materiale: Ostrzelane osiedle w Białej Cerkwi. Wysadzone w powietrze tory pod Irpieniem

11:20

Tak Ukraina broni się przed Rosjanami

Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie przedstawiające moment zestrzelenia rosyjskiego śmigłowca. Ten sam film opublikował w mediach społecznościowych Ihor Łucenko, deputowany do ukraińskiej Rady Najwyższej. Nagranie opatrzył komentarzem " "Nasi zestrzelili rosyjski śmigłowiec".

Tak wygląda piekło wojny w Ukrainie

11:10

Valery Chibineyev, ukraiński bohater, zginął w walce

Kolejne smutne informacje napływają z terytorium Ukrainy. Bohater narodowy, Valery Chibineyev, zginął w bitwie o Gostomel - poinformowała NEXTA.

11:00

Na trasie ewakuacji z Mariupola trwają walki

Zapowiedziane zawieszeni broni jest przestrzegane tylko na terytorium obwodu donieckiego. Cywile ewakuowani z Mariupola jadą jednak dalej, przez obwód zaporoski, gdzie trwają walki. - Mamy informacje potwierdzające, że zawieszenie broni jest przestrzegane tylko na terytorium obwodu donieckiego, dalej na trasie ewakuacji przebiegającej przez obwód zaporoski trwają walki - przekazał szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko w mediach społecznościowych w sobotę, 5.03.2022. - Prowadzimy rozmowy ze stroną rosyjską w sprawie potwierdzenia zawieszenia broni na całej trasie ewakuacji cywilów z Mariupola - dodał.

10:45

Atak lotniczy Rosji na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu

Rosjanie przeprowadzili ataki lotnicze na zakłady zbrojeniowe w Żytomierzu oraz na obiekt w pobliskiej miejscowości Ozerne - poinformował w sobotę na Facebooku szef administracji obwodowej w Żytomierzu Witalij Buneczko. W Ozernem mieści się lotnisko wojskowe.

Rosjanie wysadzili także w powietrze tory pod Irpieniem w obwodzie kijowskim - poinformowały w sobotę ukraińskie koleje państwowe. Trasą miał jechać pociąg z ewakuowanymi ludźmi.

10:25

Najnowsze przemówienie Wołodymyra Zełenskiego. Prezydent dziękuje m.in. Andrzejowi Dudzie

W sobotę, 5 marca 2022, prezydent Wołodymyr Zełenski po raz kolejny przemówił do swojego narodu i całego świata. Zapewnił, że wojska Ukrainy utrzymują wszystkie kluczowe punkty i zadają wrogi "straty, o jakich im się nie śniło w najgorszych snach". - Rosjanom nie udało się zdobyć zaplanowanych celów - podkreślił prezydent Ukrainy.

Wołodym Zełenski publicznie podziękował także za pomoc Andrzejowi Dudzie oraz Pierwszej Damie. - Jestem wdzięczny Andrzejowi Dudzie za jego zdecydowanie i jego pomoc, zespołowi Andrzeja, Agacie i przyjaciołom - wymienił prezydent Ukrainy w swoim przemówieniu.

Przeczytaj koniecznie: Agata Duda może być dumna. Zełenski wzruszająco o polskiej parze prezydenckiej. Te słowa znaczą bardzo wiele

10:05

Atak na dziennikarzy na Ukrainie! Wpadli w rosyjską zasadzkę

Ekipa brytyjskiej stacji Sky News wpadła w zasadzkę w pobliżu Kijowa, dziennikarz Stuart Ramsay został postrzelony – podała w sobotę stacja. Ramsay otrzymał informację, że za atakiem stała rosyjska jednostka zwiadowcza. Szczegóły w materiale: Dziennikarze ostrzelani przez rosyjskie wojsko pod Kijowem. Ranny korespondent Sky News

12:45

2,75 mld dolarów od USA dla służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce

Administracja prezydenta USA Joe Bidena zwróciła się do Kongresu o zgodę na przekazanie 2,75 mld dolarów na wsparcie służb humanitarnych na Ukrainie i w Polsce - poinformował w sobotę w Rzeszowie sekretarz stanu USA Antony Blinken. Blinken wskazywał na konferencji po spotkaniu z szefem polskiej dyplomacji Zbigniewem Rauem, że wartości, takie jak wolność, pokój i bezpieczeństwo są dziś pod szczególnym zagrożeniem. "Polacy wiedzą, jak ważna jest obrona wolności, tak samo jak Amerykanie, dlatego będziemy trzymać się razem przy wsparciu Ukrainy wobec dokonanej z premedytacją, bezprawnej i niesprowokowanej inwazji" - oświadczył.

Z kolei minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau po spotkaniu z Antonym Blinkenem zapowiedział, że Polska powołuje centrum dokumentowania zbrodni wojennych w Ukrainie i liczy na współpracę w tym zakresie z USA.

9:50

Rosyjskie straty w wojnie w Ukrainie

Od 24 lutego do 5 marca zginęło ponad 10 tys. żołnierzy rosyjskich biorących udział w agresji na Ukrainę - wynika z podanych w sobotę szacunków sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy. Sztab szacuje rosyjskie straty na:

 • 269 czołgów,
 • 945 wozów bojowych,
 • 105 systemów artyleryjskich,
 • 50 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 19 systemów obrony przeciwlotniczej,
 • 39 samolotów,
 • 40 śmigłowców,
 • 409 samochodów,
 • 2 kutry,
 • 60 cystern,
 • 3 bezzałogowe statki powietrzne.

Dane są aktualizowane; szacunki są utrudnione w związku z wysoką intensywnością działań bojowych - uzupełniono w komunikacie sztabu generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

9:35

Ewakuacja cywilów z Mariupola. Trwa zawieszenie broni

W sobotę, 5.03.2022, od godz. 9 do godz. 16 czasu lokalnego będzie trwało zawieszenie broni z Rosjanami i ewakuacja cywilów korytarzami humanitarnymi. - Rozpoczyna się ewakuacja cywilów z położonego na wschodzie Ukrainy Mariupola - poinformował w sobotę na Facebooku szef władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko. Ewakuacja rozpoczęła się o godz. 11 czasu lokalnego. Ludność cywilna będzie ewakuowana miejskimi autobusami z trzech punktów Mariupola. W czasie obowiązywania zawieszenia broni z miasta można też wyjechać własnym środkiem transportu przez tzw. zielony korytarz. Trasa korytarza humanitarnego prowadzi do Zaporoża. Kyryłenko zaapelował do kierowców, by zabierali jak najwięcej osób. Podkreślił, że kategorycznie zabronione jest zbaczanie z trasy korytarza humanitarnego. Zapewnił, że ciągu kilku kolejnych dni odbędą się następne etapy ewakuacji, by każdy chętny mógł opuścić atakowane przez Rosjan miasto.

9:15

1200 zł na uchodźcę. Premier Morawiecki zapowiedział szczegóły pomocy

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły programu wsparcia dla osób pomagającym ukraińskim uchodźcom. Wsparcie określono mianem "tarczy antyputinowskiej". — Teraz jest wojna na Ukrainie, gigantyczne zagrożenie ze strony Putina dla Ukrainy, ale w związku z tym dodatkowe zagrożenia dla Europy rozchodzą się i po Polsce, i po Niemczech, i po innych krajach. Dlatego czas na "tarczę antyputinowską". (...) Taką tarczę antyputinowską przygotowujemy — powiedział w piątek (4.03.2022) premier Mateusz Morawiecki na antenie Polsat News.

Program przewiduje finansowe wsparcie dla osób, które pomagają uchodźcom z Ukrainy. - Zaproponowaliśmy już ustawę, żeby osoby, które będą przyjmowały uchodźców wojennych z Ukrainy, otrzymywały ze strony państwa np. 40 zł dziennie za daną osobę na wyżywienie, ciepło - mówił o szczegółach premier Mateusz Morawiecki. W skali miesiąca mogłoby to oznaczać nawet 1200 zł na każdego uchodźcę, któremu udzielono pomocy.

Szczegóły w materiale: 1200 zł miesięcznie za przyjęcie uchodźcy z Ukrainy. Morawiecki podał szczegóły

8:50

W Ukrainie cywile szkolą się do walki. Dzieci chwytają za broń!

Na obrzeżach Lwowa trwają kursy samoobrony dla cywilów. W piątek, 4 marca 2022, w ćwiczeniach z obsługi broni uczestniczyły także dzieci. Nastoletni chłopcy uczyli się obsługi karabinu szturmowego AK-47. Zdjęcia z przeszkolenia cywilów do samoobrony i dzieci ćwiczących obsługę broni obejrzysz w naszej galerii - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ.

8:30

Coca-cola i Danone - kolejne marki opuszczają rosyjski rynek

Koncern Coca-Cola i Danone wycofują się z rosyjskiego rynku - podał w sobotę portal Nexta. Szczegóły w materiale: Rosjanie bez Coca-Coli i serków Danone! Koncerny opuszczają rynek

8:15

Zełenski dementuje pogłoski: jestem w Kijowie, nigdzie nie wyjechałem

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski po raz kolejny musiał dementować pogłoski o jego rzekomej ucieczce z Ukrainy, które rozsiewa rosyjska propaganda. W nagraniu zamieszczonym na swoim koncie na Instagramie nagranie zapewnia, że przebywa w Kijowie i pokazuje wnętrze swojego biura. - Co drugi dzień wychodzą informacje, że gdzieś uciekłem – z Ukrainy, z Kijowa, z mojego biura. Ale, jak widzicie, jestem wciąż na swoim miejscu, Andrij Borysowycz (Jermak, szef biura prezydenta Ukrainy - dop. red.) jest tutaj. Nikt nigdzie nie uciekł. Tutaj pracujemy – powiedział Zełenski na opublikowanym w piątek (4.03.2022) wieczorem nagraniu. - Lubimy jogging, ale teraz nie mamy na to czasu, na różne ćwiczenia kardio – zażartował Zełenski. - Pracujemy. Chwała Ukrainie – dodał.

Z prezydentem Ukrainy rozmawiał także prezydent Polski Andrzej Duda. - Powiedz swoim Chłopakom, że mogą spokojnie walczyć. Ich Rodziny są u nas bezpieczne – zapewnił Andrzej Duda prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. O szczegółach rozmowy przeczytasz w materiale: Duda do Zełenskiego: Ukraińskie rodziny są u nas bezpieczne

8:00

Rosja ogłasza zawieszenie broni w Mariupolu i Wołnowasze

W sobotę, 5 marca 2022, od godz. 8 czasu moskiewskiego (w Polsce to godz. 10) Rosjanie zadeklarowali zawieszenie broni w Mariupolu i Wołnowasze. Informację podała RIA Novosti, rosyjska państwowa międzynarodowa agencja informacyjna. Czekamy na potwierdzenie tej wiadomości z innych źródeł.

Zawieszenie broni ma umożliwić ludności cywilnej opuszczenie miast i stworzenie korytarzy humanitarnych. Informację o korytarzach humanitarnych dla cywilów potwierdza Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy. - Z Mariupola i Wołnowachy na wschodzie Ukrainy zostaną otwarte korytarze humanitarne dla cywilów - poinformował w sobotę (5.03.2022) doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, cytowany przez Suspilne.

Z kolei w zajętym Trościańcu, w obwodzie sumskim, na północnowschodniej Ukrainie, Rosjanie zablokowali stację pogotowia ratunkowego i nie pozwalają karetkom wyjeżdżać na wezwania do dorosłych osób - podała w sobotę (5.03.2022) agencja informacyjna Ukrinform. - Stacja pogotowia ratunkowego w Trościańcu jest zablokowana. Karetki są wypuszczane tylko na wezwania do małych dzieci lub porodów. Jeśli chodzi o sytuacje awaryjne u dorosłych, to karetki nie wychodzą. Pracownicy pogotowia są zastraszani, nie wypuszczani. Trwa ludobójstwo na ludności ukraińskiej - napisał na Telegramie szef administracji obwodu sumskiego Dmytro Żywycki, cytowany przez Ukrinform.

7:45

Rosja ostrzelała cywilny samochód. Nie żyją dwie osoby, w tym 17-latka

Siły rosyjskie otworzyły ogień do samochodu z cywilami w miejscowości Bucza pod Kijowem; zginęły dwie osoby, w tym 17-letnia dziewczyna, a kolejne cztery osoby zostały ranne – podał w sobotę na Twitterze portal Kyiv Independent. 

7:40

Rosja jest gotowa bombardować miasta. Na Ukrainę ma trafić 1000 kolejnych najemników

Rosja planuje wysłanie na Ukrainę nawet 1000 kolejnych najemników i jest gotowa bombardować miasta, by wymusić podporządkowanie, co grozi dużą liczbą ofiar cywilnych – podała w sobotę stacja CNN, cytując anonimowe źródła zachodnie.

7:25

Rosyjscy żołnierze strzelają do cywilów. Używają dzieci jako żywe tarcze!

Rosyjski okupant strzela do ludności cywilnej i wykorzystuje kobiety, dzieci i osoby starsze jako żywe tarcze - podał w sobotę rano na Facebooku sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy.

7:10

Ukraińska armia kontratakuje

Walki w Ukrainie nie ustają. Jak podaje NEXTA, ukraińska armia prowadzi kontrataki w kilku kierunkach. - Siły Zbrojne nadal utrzymują granice, a w niektórych kierunkach kontratakują i zmuszają wroga do odwrotu ze stratami, zakłócają komunikację z tyłu i zadają miażdżące ciosy - poinformowała NEXTA. Informacje o kontrataku potwierdza ukraiński sztab generalny. Siły zbrojne Ukrainy nadal utrzymują wyznaczone pozycje obronne na wszystkich kierunkach działań wojennych, a na niektórych obszarach kontratakują i zmuszają przeciwnika do odwrotu. - Niestety nie możemy jeszcze opowiedzieć o wszystkich naszych sukcesach, aby nie pokrzyżować naszych planów. Ale uwierzcie nam, z czasem dowiecie się o wszystkim - zapowiedział sztab.

06:55

W Sumach wybuchy i ostrzeżenie przed walkami ulicznymi

W Sumach na północy Ukrainy od godz. 5 rano słychać eksplozje w różnych częściach miasta, wydano ostrzeżenie przed walkami ulicznymi - podaje w sobotę rano telewizja Ukraina 24.

Wydano ostrzeżenie przed walkami ulicznymi. Mieszkańców prosi się, by nie wychodzili na ulice i pozostawali w schronach. Są problemy z zasięgiem. Słychać dźwięk przelatującego samolotu nad miastem. Od rana słychać syreny alarmu przeciwlotniczego - podaje Suspilne.

06:50

Elektrownia atomowa w Zaporożu pod kontrolą Ukrainy?

Ukraiński dziennikarz Illia Ponomarenko na Twitterze napisał, że elektrownia atomowa w Zaporożu wróciła pod kontrolę Ukrainy. Jak poinformował doradca szefa MSW Ukrainy Wadym Denysenko, Ukraina kieruje Zaporoską Elektrownią Atomową, ale teren obiektu kontrolują Rosjanie.

Zarządzanie elektrownią atomową w Enerhodarze w obwodzie zaporoskim jest "w ukraińskich rękach" - przekazał Denysenko, cytowany w piątek późnym wieczorem przez Suspilne. Jak dodał, Rosjanie kontrolują teren obiektu. Denysenko zaznaczył, że sytuacja w Enerhodarze "dynamicznie się zmienia".

06:40

Singapur nałoży sankcje na rosyjskie banki

Singapur nałoży sankcje na rosyjskie banki, ograniczy transakcje przy użyciu kryptowalut i zakaże swym instytucjom finansowym świadczenia usług, które mogłyby wesprzeć bank centralny Rosji - podał w sobotę resort spraw zagranicznych miasta-państwa.

Transakcje płatne kryptowalutami zostaną ograniczone, ponieważ pozwalałyby omijać niektórzy międzynarodowe restrykcje zastosowane wobec Rosji.

06:30

Sekretarz stanu USA Antony Blinken dziś w Polsce

Dziś (5 marca) wizytę w Polsce złoży sekretarz stanu USA Antony Blinken. Według Ambasady USA sekretarz Blinken w Polsce omówi dalszą koordynację działań sojuszników wobec ciągłej rosyjskiej agresji oraz sposoby zwiększenia zaangażowania USA w pomoc humanitarną i podziękuje za szczodre przyjęcie setek tysięcy osób uciekających z Ukrainy. Blinken w Rzeszowie będzie rozmawiał z szefem MSZ Zbigniewem Rauem. - Tematem rozmowy będzie przede wszystkim sytuacja na Ukrainie, architektura bezpieczeństwa, agresja rosyjska, udział Polski w pomocy dla Ukrainy - powiedział PAP rzecznik MSZ Łukasz Jasina.

Ok. godz. 14 planowana jest wizyta polityków w centrum recepcyjnym „Hala Kijowska”. Odbędzie się też briefing prasowy szefa MSZ i sekretarza USA.

06:20

„Jesteśmy niemal odcięci od świata i potrzeba nam wszystkiego”

- Jesteśmy niemal odcięci od świata i potrzeba nam wszystkiego. Charków cały czas jest ostrzeliwany przez rosyjskie rakiety, samoloty i z armat. W środę np. Rosjanie ostrzelali dworzec, gdzie stali ludzie czekający na pociąg ewakuacyjny – powiedział PAP ordynariusz diecezji charkowsko-zaporskiej bp Paweł Honczaruk.

Dodał, że najtrudniejsza sytuacja jest w miastach, gdzie toczą się walki, a więc w Mariupolu, Charkowie, Konotopie, Sumach, w Kijowie i koło Zaporoża. Na reszcie terenu Ukrainy – poza Donbasem – jest spokojnie.

05:55

Mieszkańcy Melitopola naprzeciw rosyjskiej kolumnie

W sieci znalazł się niezwykły film z Melitopola, na którym widać jak mieszkańcy miasta próbowali zablokować drogę rosyjskiej kolumnie wojskowej.

05:30

Premier Morawiecki odwiedzi składnicę Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych

W sobotę premier Mateusz Morawiecki będzie przebywał z wizytą w składnicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych w Niemcach (woj. lubelskie). W piątek szef rządu mówiąc w Polsat News o pomocy, jakiej Polska udziela Ukrainie wskazał, że codziennie z Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych do tego kraju wyjeżdża setka tirów z żywnością, materiałami opatrunkowymi, lekarstwami.

Transporty - mówił szef rządu - docierają także do miast wschodniej Ukrainy, gdzie sytuacja jest najtrudniejsza. - Polska jest wielkim hubem humanitarnym dla całej Ukrainy. Oprócz przyjmowana uchodźców to na nas polegają teraz Ukraińcy, a także nasi partnerzy z zachodu, którzy chcieliby pomóc Ukrainie w dostarczaniu dóbr podstawowej potrzeby - przyznał Morawiecki.

05:15

„Przestań strzelać do obiektu jądrowego…"

Niezwykły film z wnętrza elektrowni jądrowej w Zaporożu podczas ataku sił rosyjskich. „Przestań strzelać do obiektu jądrowego… Zagrażasz bezpieczeństwu całego świata” – mówili naukowcy do Rosjan.

05:05

Kułeba: zorganizowaliśmy bezpieczne trasy dostaw broni do kraju

Szef dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę w kanale telewizji parlamentarnej Rada TV, że ukraińskie resorty spraw zagranicznych, obrony i infrastruktury zorganizowały bezpieczne trasy dostaw broni i sprzętu wojskowego do kraju.

- Mamy wiarygodnych przyjaciół i partnerów, którzy stale dostarczają nam broń konieczną do obrony przed agresorem - oznajmił minister.

Wyjaśnił, że dostawy broni trafiają na ukraińską granicę, skąd resort infrastruktury będzie przewoził je w głąb kraju, a ministerstwo obrony zajmie się dystrybucją.

04:45

Reuters: Ukraina zachowała nadal "znaczną większość" sił powietrznych

Ukraina zachowała nadal „znaczną większość” sił powietrznych, w tym samolotów i śmigłowców bojowych oraz maszyn bezzałogowych i systemów ziemia-powietrze - powiedział agencji Reutera przedstawiciel resortu obrony USA.

Fakt, że dziewięć dni po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji ukraińskie lotnictwo nadal przeprowadza operacje, a tamtejszy system obrony przeciwpowietrznej uważa się nadal za sprawny, zaskoczył ekspertów wojskowych - pisze Reuters.

Wcześniej w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy, podała, że ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga.

04:25

Amatorskie drony w obronie Ukrainy przed rosyjską agresją

Na Ukrainie powstają ochotnicze formacje złożone z pilotów amatorskich dronów, które będą wykorzystywane do celów rozpoznawczych w walce z rosyjskim agresorem - donosi agencja AP.

- Kijów was potrzebuje, potrzebuje też waszych dronów w czasie wrogiej agresji - tak ukraińska armia za pośrednictwem jednego z niedawnych wpisów na Facebooku wzywała obywateli do przekazywania na jej potrzeby amatorskich dronów i zgłaszania się na ochotnika do ich pilotowania.

- Dlaczego to robimy? Nie mamy wyboru. To nasza ojczyzna, nasz dom - powiedział AP Denys Suszko, szef ds. operacyjnych kijowskiej firmy technologicznej DroneUA produkującej specjalistyczne drony przemysłowe.

03:55

Dramat w Mariupolu. Miasto okrążony i bezlitośnie atakowane

Mer miasta Wadym Bojczenko poinformował w sobotę rano, że Mariupol jest "okrążony i bezlitośnie atakowany" przez siły rosyjskie. - Naszym priorytetem jest zawieszenie broni, (...) by ustanowić korytarze humanitarne - dodał mer, cytowany przez AFP.

Zawieszenie broni jest konieczne, by "przywrócić funkcjonowanie podstawowych infrastruktur i ustanowić korytarze humanitarne, by sprowadzić żywność i leki do miasta" - wyjaśnił Bojczenko.

Miasto pozostaje bez wody i elektryczności. W piątek mer apelował, by Mariupol znalazł się na liście miast, gdzie utworzone będą korytarze humanitarne.

03:40

Kolejne stacje telewizyjne wstrzymują nadawanie w Rosji 

Stacje telewizyjne CBS i ABC wstrzymują nadawanie w Rosji. Dołączają tym samym do CNN i Bloomberga, które zapowiedziały to już wcześniej. To pokłosie zmiany prawa, zgodnie z którym za rzetelne informowanie o wojnie w Ukrainie – wbrew woli Kremla – dziennikarzom grożą surowe kary.

03:00

Ukraiński żołnierz uratował malutkie dziecko

To zdjęcie chwyta za serce. Ukraiński żołnierz uratował malutkie dziecko w mieście Irpień. 

02:45

Wojska ukraińskie zniszczyły 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga

Ukraińska obrona przeciwlotnicza zestrzeliła od początku wojny co najmniej 39 samolotów i 40 śmigłowców wroga – podała w sobotę nad ranem agencja Ukrinform, powołując się na komunikat dowództwa sił powietrznych Ukrainy zamieszczony na Facebooku. - Obrona powietrzna kraju nadal niszczy wrogie lotnictwo i atakuje sprzęt i kolumny wojskowe okupanta - czytamy w komunikacie.

W piątek Rosjanie stracili trzy śmigłowce i trzy samoloty szturmowe Su-25 - podało ukraińskie dowództwo sił powietrznych.

02:30

Samsung wstrzymał wysyłkę produktów do Rosji

Samsung Electronics zawiesił wysyłkę produktów do Rosji w reakcji na "rozwój sytuacji geopolitycznej" - poinformowała agencja Bloomberg. Południowokoreański koncern dołączył do coraz liczniejszego grona międzynarodowych firm, które wycofały się z handlu z Rosją po jej inwazji na Ukrainę.

Południowokoreański potentat technologiczny "aktywnie monitoruje złożoną sytuację" - przekazał koncern w oświadczeniu, na które powołuje się agencja. Wstrzymany został eksport wszystkich produktów Samsunga - od chipów po smartfony i elektronikę użytkową - wskazała agencja powołując się na źródło zbliżone do sprawy.

02:20

Rosjanie zrzucili bombę kasetową na kurort Zatoka

Rosyjscy najeźdźcy są coraz bardziej bezwzględni. Na kurort Zatoka w obwodzie odeskim zrzucili bombę kasetową. - To pierwszy przypadek zrzuconej z powietrza amunicji kasetowej, jaki zaobserwowałem. To (typ) RBK-500, według doniesień w Zatoce, Odessie - napisał na Twitterze były brytyjski wojskowy Nick Waters powołując się na portal śledczy Bellingcat.

01:30

CNN: Rosyjskie wojska zbliżają się do drugiego co do wielkości obiektu nuklearnego na Ukrainie

- Rosyjskie siły zbliżają się do drugiego co do wielkości obiektu nuklearnego na Ukrainie – powiedziała – cytowana przez CNN - ambasador USA przy ONZ Linda Thomas-Greenfield. - Rosyjskie siły znajdują się teraz w odległości 20 mil, i zamykają się wokół niego, od drugiego co do wielkości obiektu jądrowego na Ukrainie – powiedziała, nie wymieniając nazwy elektrowni.

Według Energoatomu, organu nadzorującego ukraińskie elektrownie jądrowe, drugim co do wielkości obiektem jądrowym na Ukrainie – pod względem mocy wytwórczych – jest elektrownia jądrowa Jużnoukrainsk w obwodzie mikołajowskim na południu Ukrainy.

01:05

Premier Ukrainy wzywa MAEA i UE do wysłania misji pokojowych do ukraińskich elektrowni atomowych

Premier Ukrainy Denys Szmyhal zaapelował do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) i UE o wysłanie misji pokojowych do wszystkich ukraińskich elektrowni atomowych - podał w nocy z piątku na sobotę portal Ukrinform.

- Wzywam wspólnotę międzynarodową, reprezentowaną przez MAEA i Unię Europejską, by sprawiły, że misje pokojowe złożone z przedstawicieli UE, MAEA i państwowego inspektoratu nuklearnego Ukrainy przybyły do wszystkich pięciu elektrowni nuklearnych na Ukrainie. To kwestia bezpieczeństwa światowego! - powiedział Szmyhal w nagraniu wideo, które cytuje Ukrinform.

00:30

Ukrinform: Kontrofensywa ukraińskich sił w regionie Charkowa

- Siły zbrojne Ukrainy odparły atak agresora i rozpoczęły kontrofensywę; przesunęły linię wroga z Charkowa, na północnym wschodzie Ukrainy, w kierunku Sumy – poinformował w piątek w późnym wieczorem szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow, którego cytuje portal Ukrinform.

Według policji 188 osób zginęło, w tym 122 cywilów, a wśród nich pięcioro dzieci w ciągu ostatniej doby w walkach w regionie Charkowa. Ponadto, 394 osoby zostały ranne, w tym 290 cywilów.

00:15

Boris Johnson do Ukraińców: wolny świat wygra z barbarzyństwem Putina

- Wolny świat wspólne przeciwstawia się barbarzyństwu Władimira Putina i niezależnie, jak długo to potrwa i jak żmudne to będzie, prezydent Rosji przegra - oznajmił brytyjski premier Boris Johnson zamieszczonym w piątek wieczorem na Twitterze przesłaniu do Ukraińców.

Zapewnił, że Wielka Brytania wraz z ponad 25 innymi krajami na świecie robi wszystko, co możliwe, by wesprzeć Ukrainę i wywrzeć kolosalną presję na Putina. Podkreślił, że już teraz państwa te nałożyły najszersze sankcje na Rosję w historii, ale pójdą w tym dalej.

00:05

Zełenski po raz kolejny zdementował plotki, że opuścił terytorium Ukrainy

Rosyjska propaganda co jakiś czas rozpuszcza plotki, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski opuścił Kijów i Ukrainę. Ten systematycznie ją ośmiesza nagrywając filmiki publikowane w mediach społecznościowych. Nie inaczej było w piątek wieczorem.

23:35

Włochy przystąpiły do zamrażania majątku rosyjskich oligarchów

Włochy przystąpiły do zamrażania majątku rosyjskich oligarchów, objętych sankcjami po napaści Rosji na Ukrainę. Jako pierwszy zajęty został luksusowy jacht Aleksieja Mordaszowa, stojący w porcie w Imperii w Ligurii. Włoska Gwardia Finansowa opieczętowała jacht „Lady M” długości 65 metrów. Nazwisko jego właściciela, zajmującego piąte miejsce wśród najbogatszych biznesmenów z Rosji, jest na unijnej liście restrykcji wobec oligarchów powiązanych z Kremlem.

23:15

Wizyta wiceprezydent Harris w Polsce ma zademonstrować siłę i jedność NATO

Wizyta wiceprezydent Kamali Harris w Polsce zademonstruje siłę i jedność NATO oraz wsparcie USA dla sojuszników wschodniej flanki w obliczu rosyjskiej agresji - podkreśliła w piątek ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie.

- Kamala Harris w przyszłym tygodniu odwiedzi Polskę. Wizyta wiceprezydent USA zademonstruje siłę i jedność #NATO oraz wsparcie USA dla sojuszników wschodniej flanki w obliczu rosyjskiej agresji - podkreśliła amerykańska ambasada na Twitterze.

Kamala Harris odwiedzi Polskę i Rumunię w środę i czwartek.

22:46

Zełenski: NATO dało zielone światło do dalszych bombardowań

- NATO dało zielone światło do dalszego bombardowania Ukrainy, odmawiając zamknięcia przestrzeni powietrznej nad naszym krajem – powiedział w piątek wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w filminie zamieszczonym na Facebooku. - Wszyscy ludzie, którzy zginą od tego dnia, zginą także przez was, przez waszą słabość i brak jedności - dodał prezydent Zełenski.

22:34

Nowa ofensywa Putina?

Władimir Putin zamierza zaangażować w wojnę z Ukrainą państwa będące członkami poradzieckiej Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym (ros. skrót ODKB) - poinformował w piątek sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ołeksij Daniłow.

22:17

Zełenski: prowadzimy ciężką wojnę, rujnowane są miasta, zabijane są dzieci.

21:57

Ukraina. Sztab generalny: wojsko rosyjskie koncentruje się na okrążeniu Kijowa

W dziewiątym dniu inwazji Rosji na Ukrainę wojska rosyjskie koncentrują się na okrążeniu Kijowa - podał w piątek sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na swoim Facebooku - informuje PAP.

- Główne wysiłki okupantów są skoncentrowane na okrążeniu Kijowa i osłabieniu oporu w zablokowanych przez niego miejscowościach - poinformował sztab w komunikacie. Jak dodał, wojska rosyjskie „nadal prowadzą uderzenia przy użyciu pocisków i bomb na tereny zamieszkałe”. Sztab ocenia, że przeciwnik używa systemów artyleryjskich, by niszczyć „krytyczną infrastrukturę i domy mieszkalne”.

21:38

Cud narodzin w piekle wojny! "Nie miałam siły nieść synka do schronu"

Cud narodzin w czasach okrutnej wojny. Dziecko Pani Kateryny jest jednym z pierwszych, które urodziło się na Ukrainie po rosyjskiej agresji na ten kraj. Był to poród niezwykły. Miał miejsce w schronie, pośród odgłosów wybuchów. Młoda Ukrainka i jej heroiczny wyczyn zrobiły furorę w sieci. Pani Kateryna i jej synek, Lukas, czują się dobrze. Młoda mama chciałaby, żeby jej syn żył w kraju wolnym od wojny. Materiał programu "Uwaga!" stacji TVN. Przeczytaj cały reportaż TUTAJ.

21:25

Ukraina. Wojska rosyjskie ostrzelały Pokrowsk bombami kasetowymi

Miasto Pokrowsk w obwodzie donieckim zostało ostrzelane przez siły rosyjskie bombami kasetowymi – poinformowało na Facebooku biuro prasowe operacji przeciwko separatystom w Donbasie.

„Wróg, lekceważąc wszelkie międzynarodowe normy, zaatakował dzielnicę mieszkaniową oraz cywilną infrastrukturę miasta. Na szczęście kilka kaset, które wleciały do prywatnych budynków mieszkańców, nie rozerwało się” – podano.

Bomby kasetowe, ze względu na rozrywanie się ładunku na wiele mniejszych części, powodują ogromne straty i są zakazane przez prawo międzynarodowe - informuje PAP.

21:01

RCB: premier przedłużył trzeci stopień alarmowy CHARLIE - CRP do 15 marca

- Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenie przedłużające obowiązywanie trzeciego stopnia alarmowego CHARLIE-CRP na terytorium całego kraju do 15 marca - przekazało w piątek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

W piątek na Twitterze Rządowe Centrum Bezpieczeństwa poinformowało, że premier podpisał zarządzenie, które przedłuża obowiązujący trzeci stopień alarmowy CRP-CHARLIE na terytorium całego kraju do 15 marca do godz. 23:59. "Ostrzeżenie zostało wprowadzone w celu przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni" - dodało RCB.

20:54

USA. Biały Dom: Biden w rozmowie z Dudą podkreślił zobowiązanie do obrony Polski i podziękował za postawę wobec uchodźców

Prezydent USA Joe Biden podkreślił w rozmowie z prezydentem RP Andrzejem Dudą zobowiązanie do obrony Polski oraz NATO, podziękował za pomoc dla prawie 700 tys. uchodźców - podał w piątek Biały Dom w komunikacie z rozmowy przywódców.

- Prezydent Biden podkreślił zobowiązanie Stanów Zjednoczonych na rzecz bezpieczeństwa Polski i wszystkich sojuszników NATO. Z zadowoleniem przyjął partnerstwo Polski w goszczeniu 9 tys. sił USA (...), by odstraszyć rosyjską agresję przeciwko NATO i stanąć ramię w ramię ze swoimi polskimi odpowiednikami, by utrzymać bezpieczeństwo i stabilność w Europie - podano w oświadczeniu z ponad 50-minutowej rozmowy.

20:44

Rosja. Putin podpisał ustawę o karach za "szerzenie dezinformacji"

Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał w piątek ustawę, wprowadzającą wysokie kary więzienia dla każdego, kto publikuje "fałszywe informacje" na temat rosyjskich sił zbrojnych - poinformowała agencja AFP.

Tekst ustawy przewiduje również kary za "wezwania do nałożenia sankcji na Rosję".

20:33

Blinken: - Żadne sankcje nie są wykluczone, ale nie mamy strategicznego interesu w ograniczaniu globalnych dostaw energii

20:21

Morawiecki: chcemy, by państwo płaciło osobom przyjmującym uchodźców

- W projekcie ustawy, który powinien trafić na najbliższe posiedzeniu Sejmu, zaproponowaliśmy rozwiązanie, zgodnie z którym państwo będzie płaciło określoną kwotę dziennie osobom przyjmującym uchodźców - poinformował premier Mateusz Morawiecki. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

20:09

ONZ. Rada Bezpieczeństwa: rosyjski atak na elektrownię atomową w Enerhodarze naruszył konwencję genewską

Większość członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, a także zastępczyni sekretarza generalnego potępili w piątek rosyjski atak w okolicach Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, podkreślając, że jest to naruszenie konwencji genewskiej. "Świat o włos uniknął katastrofy nuklearnej" - stwierdziła ambasador USA Linda Thomas-Greenfield.

19:55

Poruszający apel młodego Ukraińca na TikToku, kiedy dowiedział się, że może podróżować za darmo [WIDEO]

Wojna na Ukrainie trwa, a do Polski wciąż nadciągają uchodźcy. W miastach, do których trafiają, mogą liczyć na szereg działań pomocowych oraz ulg - niektóre z nich skierowane są do wszystkich obywateli Ukrainy, bez względu na to, kiedy przybyli do Polski. Są jednak tacy, którzy z ulgi mogliby skorzystać, ale nie chcą, nie korzystają i apelują o to samo do swoich rodaków. Zobaczcie nagranie młodego Ukraińca z dworca w Kutnie. Zobacz nagranie TUTAJ.

19:47

KRRiT wykreśliła kolejne rosyjskie i białoruskie kanały telewizyjne z rejestru programów

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT) podjęła uchwałę o wykreśleniu kolejnych kanałów rosyjskich i białoruskich z rejestru programów telewizyjnych - poinformowała w piątek PAP rzecznik prasowy KRRiT Teresa Brykczyńska. - 4 marca 2022 r. KRRiT podjęła uchwałę o wykreśleniu następujących rosyjskich i białoruskich programów z "Rejestru programów telewizyjnych rozpowszechnianych wyłącznie w systemie teleinformatycznym i programów rozprowadzanych": Białoruś 24 (znany też jako: TV Białoruś) oraz Pierwyj kanał (znany też jako: Channel 1 Russia, ORT1)" - czytamy w przesłanej informacji.

19:39

Szef MSZ: żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do UE jak Ukraina

- Zgodziliśmy się, że żadne z państw nie poniosło takich ofiar na swojej drodze do Unii Europejskiej i wspólnoty transatlantyckiej jak Ukraina - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau po posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE. Podkreślił, że na spotkaniu poruszony był temat sankcji wobec Rosji. Rau wziął w piątek udział w posiedzeniu ministrów spraw zagranicznych państw UE z udziałem szefa MSZ Ukrainy Dmytra Kułeby. Szef unijnej dyplomacji Josep Borrell zaprosił na to spotkanie również sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena, brytyjską minister spraw zagranicznych Liz Truss, szefową MSZ Kanady Melanie Jolie i sekretarza generalnego NATO Jensa Stoltenberga - przekazuje PAP.

19:25

Wojna na Ukrainie. Putin nie powstrzyma inwazji? UE gotowa na "poważne środki"

Trwa dziewiąty dzień inwazji wojsk Putina na Ukrainę. Mimo że wojska rosyjskie ani myślą się wycofywać, nałożone na agresora sankcje sprawiają, że gospodarka Rosji upada. Władimir Putin mimo to uważa, że może dyktować warunki, ale - jak podkreśliła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen - prezydent Rosji staje się coraz bardziej odizolowany w społeczności światowej. Szefowa KE ponadto zapewniła, że Unia Europejska jest przygotowana na dalszą eskalację agresji. - Jesteśmy gotowi do podjęcia dalszych poważnych środków, jeśli Putin nie powstrzyma inwazji - zaznaczyła von der Leyen. Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

19:15

ONZ. Ambasador Ukrainy: są doniesienia, że niektórzy pracownicy Zaporoskiej Elektrowni Atomowej zostali zabici przez rosyjskich żołnierzy

19:04

Ukraina. MSW: nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla Mariupola

Nie udało się porozumieć w sprawie korytarzy humanitarnych dla oblężonego Mariupola - poinformował w piątek przedstawiciel MSW Ukrainy Wadym Denysenko. Podkreślił, że sytuacja w stale ostrzeliwanym mieście jest krytyczna.

- Najbardziej krytyczna sytuacja teraz panuje bez wątpienia w Mariupolu. Niestety, nie udaje się tam porozumieć o żadnych korytarzach humanitarnych. Sytuacja tam jest dość krytyczna, jeśli wziąć pod uwagę, że przez ostatnich pięć dni miasto bez przerwy jest ostrzeliwane z "gradów" - powiedział Denysenko w telewizji Ukraina24.

Wcześniej w piątek mer Mariupola Wadym Bojczenko powiedział, że wojska rosyjskie, ostrzeliwując kluczową infrastrukturę miasta, stworzyły "blokadę humanitarną" - informuje PAP.

19:00

Duda po rozmowie z Bidenem: prezydent USA jest nam wdzięczny za naszą postawę; zapewnił, że art. 5 paktu NATO działa i USA oraz sojusznicy gwarantują Polsce bezpieczeństwo

18:53

Prezydent Andrzej Duda: morale naszych żołnierzy jest bardzo wysokie

Morale naszych żołnierzy jest bardzo wysokie. Podziękowałem im za ochronę polskiej ziemi, ochronę naszych granic. Jestem wdzięczny wolontariuszom za oddanie i pomoc uchodźcom. Dziękuję moim Rodakom za postawę - powiedział podczas konferencji prasowej w piątek, 4.03.2022, prezydent Andrzej Duda.

18:37

Zełenski: nie milczcie, wychodźcie na ulice, wspierajcie Ukrainę, bo jeżeli Ukraina padnie, zginie cała Europa

18:29

Rosja. "Nowaja Gazieta" usunęła materiały o wojnie na żądanie prokuratury

Niezależna "Nowaja Gazieta" usunęła na żądanie prokuratury generalnej materiały o wojnie z Ukrainą. Gazeta zaznaczyła, że czyni to z powodu przepisów o karach więzienia za tzw. fake newsy o wojnie. Podkreśliła, że w warunkach cenzury wojennej nadal działa. W oświadczeniu w piątek redakcja "Nowej Gaziety" zwraca uwagę, że w Rosji wejdą w życie przepisy o karach więzienia za tzw. fake newsy o działaniach rosyjskich sił zbrojnych. "Bez wątpienia odbije się to na całokształcie agendy redakcji i wiele materiałów musimy usunąć" - przyznała redakcja.

Dodała następnie: "zadecydowaliśmy jednak, że będziemy kontynuować pracę" - informuje PAP.

18:17

Ukraina. Rzecznik: na podwórze daczy Zełenskiego spadł prawdopodobnie odłamek rakiety

Na podwórko państwowej daczy pod kijowej, gdzie od połowy 2020 r. mieszkał wraz z rodziną prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, spadł najprawdopodobniej odłamek rakiety – poinformował rzecznik prezydenta Serhij Nikiforow na Facebooku.

„Obok” - zacytował słowa prezydenta Nikiforow. Nie podał żadnych innych szczegółów - informuje PAP.

18:04

Putin chce WSZYSTKO! Bombardowania nazywa prymitywną propagandą

Wojna na Ukrainie przynosi ogromne zniszczenia. Bombardowane są największe miasta z Charkowem i Kijowem na czele. Cywile giną od pocisków zrzucanych przez samoloty i drony. Cierpią dorośli i dzieci. Jednak Władimir Putin nadal zostaje niewzruszony. Choć Rosja morduje bezbronnych Ukraińców, on nadal uważa, że walczy w słusznej sprawie. To, co powiedział w rozmowie z niemieckim kanclerzem, przeraża! Przeczytaj cały artykuł TUTAJ.

17:59

Wojna na Ukrainie. Na ulicach Kijowa coraz więcej jeży przeciwpancernych

Stolica Ukrainy przygotowuje się na kolejne ataki Rosjan. Wzmacniane są punkty kontrolne ustanowione przed wjazdem na każdy z kijowskich mostów. Pojawiły się na nich bloki betonowe i stalowe jeże przeciwpancerne - informuje PAP. Takie zespawane ze starych szyn kolejowych jeże przeciwpancerne pojawiły się też przed wjazdem do zamkniętych osiedli mieszkalnych. Obecnie jedynie dwa mosty na Dnieprze łączące dwie części Kijowa są przejezdne – Darnycky i Północny. Metro łączące lewo i prawobrzeżną część miasta nie kursuje. Stacje naziemne metra są zamknięte. Przez te podziemne, które nie służą za schrony, pociągi przejeżdżają, zwykle nie zatrzymując się. Ruch metra jest bardzo spowolniony, pociągi kursują średnio co czterdzieści minut.

17:51

Ukraina. Mer Mikołajowa: wyparliśmy wojsko rosyjskie z miasta

O wyparciu wojsk rosyjskich z miasta Mikołajów poinformował w piątek mer Witalij Kim na Telegramie. Dodał, że trwają walki na obrzeżach miasta.

-W mieście ich (tj. żołnierzy rosyjskich) wyparto. Bój trwa na obrzeżach – oznajmił Kim.

W ciągu dnia Ministerstwo Obrony Ukrainy podało, że ukraińskie wojska odbiły lotnisko w Mikołajowie i wciągnęły tam flagę ukraińską, ale potem Kim podał, że Rosjanie rozpoczęli kontratak.

17:46

Ukraina. W Marchaliwce 5 zabitych, w tym 3 dzieci, w wyniku ostrzału budynków mieszkalnych

Pięć osób, w tym troje dzieci, zginęło w wiosce Marchaliwka w obwodzie kijowskim, gdy wskutek ostrzału zapaliły się budynki mieszkalne – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych Ukrainy. Około godz. 15.30 czasu lokalnego (14.30 czasu polskiego) doszło do ostrzału, w wyniku którego zapaliło się osiem budynków mieszkalnych. Około godz. 17 (16 czasu polskiego) pożar został ugaszony - informuje PAP. Straż pożarna wyciągnęła spod gruzów dwoje dzieci. Prace ratunkowe trwają, możliwe, że pod gruzami jeszcze ktoś jest.

17:40

Ukraina: trwa wojna. Sytuacja na froncie 4.03.2022. Gdzie toczą się walki?

W piątek 4 marca 2022 r. rozpoczął się 9 dzień rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Putinowska armia przedziera się wgłąb kraju, ale Ukraińcy stawiają zaciekły opór agresorowi. Mimo to Rosjanie przejęli tereny Zaporoskiej Elektrowni Atomowej w Enerhodarze, a krwawe walki trwają w Odessie, gdzie spadły bomby, a atak przeprowadzany jest z morza. Rosjanie rzucili potężne siły na największe miasta Ukrainy: Kijów, Charków i Mariupol. Odpierający agresję Ukraińcy nie ustają w obronie swej ziemi. Więcej przeczytasz TUTAJ.

17:23

Ukraina. Służby ds. sytuacji nadzwyczajnych: pod gruzami w Borodziance może być blisko 100 osób

Blisko 100 osób może się znajdować pod gruzami budynków w Borodziance w obwodzie kijowskim – powiedziała w piątek Radiu Swoboda rzeczniczka służb ds. sytuacji nadzwyczajnych w obwodzie Wiktorija Ruban. Ruban powiedziała, że ratownicy na razie nie mają do nich dostępu. Jak poinformowała, ekipa ratunkowa służb ds. sytuacji nadzwyczajnych próbowała w czwartek wjechać do Borodzianki, ale została ostrzelana - przekazuje PAP.

17:16

Putin w rozmowie z Scholzem zażądał od Kijowa spełnienia żądań Moskwy

Władimir Putin powiedział w piątek w telefonicznej rozmowie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, że Rosja jest otwarta na dialog z Ukrainą. Prezydent Rosji zastrzegł jednak, że Kijów musi w pełni spełnić wszystkie żądania Moskwy - informuje PAP.

Putin zaznaczył, że ma nadzieję, iż podczas następnej rudy rozmów między Rosją a Ukrainą delegacja z Kijowa "przyjmie konstruktywną postawę".

17:10

Spotkanie Duda - Biden (4.03.2022). O czym będą rozmawiać prezydenci?

W piątek, 4 marca, około godz. 17:30 zaplanowano rozmowa prezydenta Andrzeja Dudy z prezydentem USA Joe Bidenem - poinformował szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch. Poznaj szczegóły. Znajdziesz je TUTAJ.

17:02

Żona słynnego boksera do Rosjanek: "Nie puszczajcie do Ukrainy mężów i synów. Tutaj są mięsem armatnim"

Ekaterina Usyk, żona ukraińskiego, utytułowanego boksera Ołeksandra Usyka zaapelowała do rosyjskich kobiet, by zrobiły wszystko, aby chronić swoich bliskich. "Dziewczęta, matki, kobiety, babcie proszę, nie wypuszczajcie swoich mężczyzn, chowajcie ich gdzieś. Bo tutaj są tylko mięsem armatnim. Tylko mięsem" - taką wiadomość zamieściła na Instagramie w piątek, 4 marca. Cały artykuł przeczytasz TUTAJ.

16:54

Nexta: pierwszy Białorusin poległ w walce w obronie Ukrainy

Białoruski ochotnik Ilja „Litwin” zginął w czasie walk o miejscowość Bucza pod Kijowem – podał w piątek na Twitterze portal Nexta, podkreślając, że jest to pierwszy Białorusin, który poległ w walce w obronie Ukrainy przed inwazją Rosji - informuje PAP.

Białorusin został śmiertelnie zraniony i nie dało się go uratować. „Wieczna pamięć dla bohatera” – napisano w tweecie

16:41

UE. Borrell: Rosjanie masowo bombardują, prowadzą wojnę w barbarzyński sposób

- Rosjanie bombardują i ostrzeliwują wszystko, to barbarzyński sposób prowadzenia wojny - powiedział w piątek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell przed spotkaniem ministrów spraw zagranicznych z udziałem sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena. Blinken oznajmił, że jeśli świat pozwoli Rosji na bezkarne łamanie norm, otworzy "puszkę Pandory" - informuje PAP. - Widzimy dziś paskudne oblicze wojny wybuchającej na naszych granicach. Rosjanie bombardują i ostrzeliwują wszystko. To barbarzyński sposób prowadzenia wojny - powiedział Hiszpan. Dodał, że wojna na Ukrainie jest "wojną Putina i on musi ją zatrzymać".

16:36

Dramatyczne słowa mieszkanki Chersonia. "Rosjanie gwałcą nasze kobiety"

Oczy całego świata wciąż są zwrócone na Ukrainie, która walczy z rosyjskim agresorem. Każdego dnia giną tysiące niewinnych cywili, w tym niestety także dzieci. Dziś (4.03.2022) mieszkanka Chersonia, Switłana Zorina opowiedziała w telewizji CNN o aktualnej sytuacji w zajętym przez Rosjan mieście. Jak wyjaśniła kobieta, brakuje żywności i leków. Pojawiły się także oraz przypadki gwałtów, dokonywanych przez rosyjskich żołnierzy. Cały artykuł przeczytasz klikając TUTAJ.

16:24

Za dwie godziny miał jechać na wojnę, wzięli ślub w ostatniej chwili. Łzy napływają same

Wojna na Ukrainie wywróciła życie wielu osób do góry nogami. Walki za wschodnią granicą dobitnie pokazują, jak życie potrafi być kruche. Historia dwojga ukraińskich nastolatków, która wydarzyła się w jednej z pracowni jubilerskich w Warszawie, udowadnia, że wystarczy odrobina dobra i miłości, by nawet w niezwykle trudnym czasie wyszło słońce, a na twarzach pojawił się uśmiech. Cały artykuł przeczytasz TUTAJ.

16:19

Ukraina. Władze lokalne: oddział szpitala dziecięcego zniszczony w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich

W miejscowości Łysyczansk w obwodzie ługańskim zniszczony został w wyniku ostrzału wojsk rosyjskich oddział szpitala dziecięcego - poinformował w piątek szef władz lokalnych Sierhij Hajdaj, cytowany przez agencję Ukrinform.

- Dwa trafienia w dziecięcy szpital kliniczny. Przebity dach, zniszczony oddział pulmonologii. Ranny jest chirurg - poinformował Hajdaj.

16:11

Rosja. Rada Federacji wyraziła zgodę na kary więzienia “za szerzenie dezinformacji” o armii

Rada Federacji, wyższa izba parlamentu Rosji, zatwierdziła w piątek projekt ustawy przewidującej kary więzienia za rozpowszechnianie fałszywych informacji o rosyjskich siłach zbrojnych, podała agencja Reutera, wskazując, że nowa regulacja ma być narzędziem “w wojnie informacyjnej z Zachodem w związku z konfliktem na Ukrainie”. Zatwierdzony przez Radę Federacji dokument przewiduje kary więzienia do 15 lat wobec osób, które zostaną uznane winnymi “świadomego rozpowszechniania fałszywych informacji” na temat sił zbrojnych Rosji - informuje PAP.

15:57

Ukraina. Władze lokalne: Manhusz ostrzelany z Gradów, są ofiary

- Miejscowość Manhusz w obwodzie donieckim znalazła się pod ostrzałem rosyjskich wyrzutni rakietowych Grad - poinformowała w piątek agencja Ukrinform. Szef lokalnej administracji Pawło Kyryłenko poinformował, że są ofiary cywilne, a ich liczba jest ustalana.

- Manhusz trafił pod ostrzał rosyjskich Gradów. Ucierpiały: Ulica Pokoju, dom kultury, urząd podatkowy i Panteon Chwały. Są ofiary wśród cywilów, ich liczba jest ustalana - napisał Kyryłenko na Facebooku. Dodał następnie, że ostrzały trwają dalej i z tego powodu wciąż nie rozpoczęto działań ratowniczych - informuje PAP.

15:55

Prezydent Andrzej Duda na granicy: przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw

Przyjęliśmy uchodźców z Ukrainy, którzy pochodzą ze 170 państw na całym świecie; każdemu udzielana jest pomoc na jednakowych zasadach - mówił prezydent Andrzej Duda, który odwiedził jedno z przejść granicznych z Ukrainą. Zapowiedział, że w najbliższych dniach wizytę w Polsce złoży premier Kanady Justin Trudeau - informuje PAP.

Prezydent Duda zapowiadał wcześniej w Rzeszowie, że jedzie na polsko-białoruską granicę, m.in. by zobaczyć, jak przebiega akcja ewakuacyjna, jakie są tam warunki.

Nasi Partnerzy polecają