Wojna na Ukrainie. Rosjanie ostrzeliwują ostatni punkt oporu Ukraińców w Mariupolu. Relacja na żywo 21.04.2022

i

Autor: AP

Wojna na Ukrainie. Mariupol się broni przed atakami! [Zapis relacji na żywo 21.04.2022]

Wojna na Ukrainie trwa już 57 dni. Rozpoczęła się bitwa o Donbas. Rosjanie liczą, że dzięki tej bitwie odwrócą losy wojny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zapewnia, że Ukraińcy będą walczyć o do samego końca. Państwa Zachodu dostarczają coraz więcej sprzętu Ukraińcom, aby odpierali oni rosyjskie ataki. Władze Ukrainy starają się o członkostwo w Unii Europejskiej, zaznaczając jednocześnie, że mogą odbyć "specjalną rundę negocjacji" z Rosją w oblężonym Mariupolu. Z kolei sąsiadująca z Rosją Finlandia stopniowo przybliża się do tego, aby wstąpić do NATO. Co działo się na Ukrainie 21.04.2022 r.? Tak wyglądała nasza relacja na żywo na se.pl.

Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo 21.04.2022

Wojna na Ukrainie, czwartek 21 kwietnia. Wojna na Ukrainie trwa już 57 dni. Rosjanie rozpoczęli bitwę o Donbas, która może zmienić losy wojny. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podkreśla, że bez względu na liczebność rosyjskich żołnierzy, Ukraińcy będą walczyć do końca. Mimo bohaterskiej obrony, z Ukrainy od początku rosyjskiej agresji uciekło już 5 mln osób. Najwięcej z nich trafiło do Polski.

Z kolei Rosjanie ponoszą ogromne straty. Wojna, która w założeniu Władimira Putina i rosyjskich dowódców, miała potrwać tylko kilka dni, trwa już prawie dwa miesiące. Państwa Zachodu wspierają Ukraińców, dostarczając sprzęt potrzebny do walki. Ukraiński rząd stara się o członkostwo w Unii Europejskiej, zaznaczając jednocześnie, że mogą odbyć "specjalną rundę negocjacji" z Rosją w oblężonym Mariupolu. Wojna na Ukrainie zmusza też inna państwa, jak np. Finlandia do zmiany swojego stanowiska i dołączenia do struktur NATO. Co dzieje się na Ukrainie 21.04.2022 r.? Śledź naszą relację na żywo na se.pl. 

Express Biedrzyckiej 20.04 (ppłk Krzysztof Przepiórka, Jan Piekło, dr Tomasz Karauda) Sedno Sprawy: Krzysztof Gawkowski
Na żywo

Wojna na Ukrainie. Relacja na żywo 21.04.2022

6:00

Ukraiński wywiad przechwycił telefoniczną rozmowę między rosyjskimi żołnierzami, w której jest mowa o rozkazie zabicia wszystkich jeńców wojennych w rejonie Popasny w obwodzie ługańskim - poinformowała agencja Ukrinform.

6:33

Rosja odrzuciła propozycję sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa wprowadzenia czterodniowej "Wielkanocnej przerwy humanitarnej" na Ukrainie - poinformował w czwartek rano na Twitterze stały przedstawiciel Ukrainy przy ONZ Serhij Kysylyca.

7:01

W obwodzie chersońskim na południu Ukrainy Rosjanie planują zorganizować przymusową mobilizację mieszkańców do udziału w wojnie przeciwko Ukrainie - podaje w czwartek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

7:42

W Donbasie żołnierze sił ukraińskich skutecznie odparli w środę dziewięć ataków Rosjan i zniszczyli rosyjski sprzęt, a także skład amunicji - podał na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskiego dowództwa operacyjnego działającego w tym regionie.

8:27

Wskutek rosyjskiej zbrojnej agresji na Ukrainie zginęło 208 dzieci - poinformowało w czwartek biuro prokuratora generalnego Ukrainy. 376 dzieci doznało różnego stopnia obrażeń.

9:04

W nocy ze środy na czwartek wojska rosyjskie rzadziej ostrzeliwały obwód charkowski na wschodzie Ukrainy. Walki toczą się jednak w rejonie Iziumu, a także - w obwodach ługańskim i donieckim - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na władze regionów.

9:37

Zobowiązaliśmy się, by w 2022 r. wraz ze społecznością międzynarodową dostarczyć Ukrainie dodatkowe wsparcie, którego wartość będzie przekraczała 24 mld dolarów - zadeklarowali ministrowie finansów krajów G7, którzy spotkali się w środę w Waszyngtonie.

10:02

Pod Mariupolem na 30-metrowym odcinku wykopano zbiorowe groby - poinformował mer tego oblężonego przez Rosjan miasta Wadym Bojczenko, cytowany w czwartek przez telewizję Ukraina 24.

10:34

Rosja straciła już na Ukrainie 21 tys. żołnierzy?!


Od początku inwazji na Ukrainę rosyjska armia straciła już około 21 tys. żołnierzy – poinformował w czwartkowym komunikacie na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ponadto wojska najeźdźcy straciły dotychczas:

 • 829 czołgów,
 • 2118 transporterów opancerzonych,
 • 393 systemy artyleryjskie,
 • 136 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
 • 67 systemów obrony przeciwlotniczej,
 • 172 samoloty,
 • 151 śmigłowców,
 • 1508 samochodów,
 • osiem okrętów i łodzi,
 • 76 cystern z paliwem
 • oraz 166 samolotów bezzałogowych.

10:39

Amerykanie: Rosja nie ma sukcesów w Donbasie


Wojska rosyjskie dokonały małych postępów w swojej ofensywie na ukraińskim Donbasie, zajęły kilka mniejszych miejscowości w okolicach Siewierodoniecka i koncentrują się na próbie zdobycia Rubiżnego i Popasnej - informuje w czwartek amerykański Instytut Badań nad Wojną (ISW).

W Donbasie Rosjanie kontynuują prowadzone na dużą skalę ataki artyleryjskie i naloty bombowe, ale rozwijają również swoje zaplecze logistyczne i systemy dowodzenia potrzebne do przeprowadzania większej ofensywy - napisano w najnowszym raporcie ISW. Odnotowano, że jak na razie, podczas trwającego od kilku dni nowego natarcia, siły rosyjskie nie osiągnęły żadnego większego zwycięstwa, ani nie wykazały nowych zdolności, które pozwoliłyby im prowadzić z sukcesem atak na kilku kierunkach równocześnie.

11:00

Premier Mateusz Morawiecki: - Skontaktuję się z kanclerzem Niemiec. Będę przekonywał, że trzeba przywrócić bezpieczeństwo na Ukrainie przez odejście od rosyjskiego gazu, ropy i węgla. Ważne jest też przekazywanie amunicji i ciężkiego sprzętu Ukrainie.

11:23

Osoby popierające zbrodnie wojenne albo inne działania uznane na arenie międzynarodowej za przestępstwa wobec demokratycznego państwa mogą być pozbawione łotewskiego obywatelstwa - zdecydował w czwartek Sejm tego kraju.

Obywatelstwa Łotwy mają być pozbawiane osoby udzielające znacznego wsparcia, np. finansowego czy propagandowego państwom albo osobom, dokonującym ludobójstwa, zbrodni przeciwko pokojowi, zbrodni przeciwko ludzkości, zbrodni wojennych, zagrażających integralności terytorialnej, suwerenności, niepodległości albo porządkowi konstytucyjnemu demokratycznego państwa.

11:35

Premier Danii zapowiedziała kolejną dostawę broni dla Ukrainy


Premier Danii Mette Frederiksen podczas czwartkowej wizyty w Kijowie zapowiedziała przekazanie Ukrainie kolejnej dostawy broni. Szefowej duńskiego rządu towarzyszy premier Hiszpanii Pedro Sanchez.

W rozmowie z duńską TV 2 Frederiksen podkreśliła, że "jednym z najważniejszych przesłań ze strony duńskiej jest dostarczenie Ukrainie dodatkowej broni, to jest w tej chwili najbardziej potrzebne".

11:36

Papież Franciszek przyjął na audiencji Orbana

Papież Franciszek przyjął w czwartek na audiencji premiera Węgier Viktora Orbana. To jego pierwsza indywidualna, oficjalna wizyta w Watykanie u Franciszka i zarazem kolejne spotkanie z nim. Widzieli się we wrześniu zeszłego roku w Budapeszcie podczas krótkiej papieskiej wizyty z okazji Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego.

Orban przybył do Watykanu z pierwszą zagraniczną wizytą po wygranych przez jego konserwatywne ugrupowanie Fidesz wyborach parlamentarnych z 3 kwietnia.

12:11

Austria prawie całkowicie zrezygnowała z rosyjskiej ropy

Austria jest krajem, który niemal nie korzysta już z rosyjskiej ropy. „Koncern OMV nie przerabiał ropy z Rosji od początku wojny, 80 procent importowanej ropy pochodzi z Kazachstanu, Libii i Iraku” – informuje w czwartek APA. „Zakup ropy z Rosji był zawsze bardzo niski, z początkiem wojny zastąpiliśmy go inną ropą” – potwierdził rzecznik OMV.

12:16

Rosjanie zabijają wolontariuszy, izolują od Ukrainy okupowane miejscowości


Rosjanie całkowicie izolują od Ukrainy okupowane miejscowości, zabraniają ewakuacji mieszkańców; pojawiły się informacje o rozstrzelaniu wolontariuszy - pisze w czwartek wywiad wojskowy Ukrainy.

Według stanu z czwartku zablokowane są wszystkie okupowane miejscowości w rejonie wełykoburłuckim w obwodzie charkowskim - poinformował wywiad. Wyjazd z nich jest możliwy tylko na terytorium Rosji.

12:19

12:20

Tak aktualnie wygląda Mariupol:

12:45

Pod Mariupolem Rosjanie wykopali kilka masowych grobów


W miejscowości Manhusz pod Mariupolem Rosjanie wykopali kilka masowych grobów; ciężarówkami zwożą tam ciała ofiar i zrzucają je do mogił - poinformował w czwartek doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

12:51

Rosja chce w wojnie użyć sprzętu z czasów ZSRR


Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy (wywiad wojskowy - GUR MO) oświadczył w czwartek, że wojska rosyjskie zamierzają skierować na Ukrainę sprzęt wojskowy z czasów ZSRR, by zwiększyć intensywność ostrzałów miast ukraińskich.

12:52

Rosja zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii


Rosja oznajmiła, że zamyka konsulaty Litwy, Łotwy i Estonii na swym terytorium. Litewskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych uznało takie działanie za nieuzasadnione, prowadzące do dalszej politycznej i dyplomatycznej samoizolacji Rosji.

13:07

Prawie wszyscy mężczyźni w Mariupolu byli za kratami w rosyjskich obozach filtracyjnych - powiedział w czwartek mer tego oblężonego przez Rosjan miasta Wadym Bojczenko.

Wokół zablokowanego Mariupola Rosja utworzyła cztery obozy filtracyjne dla mężczyzn przebywających w mieście - poinformował mer, cytowany przez ukraińską redakcję Radia Swoboda.

"Już od ponad tygodnia trwa dość złożona, bardzo bezwzględna filtracja (...) Bardzo uważnie podchodzą do wszystkich mężczyzn, poddają ich filtracji po kilka razy: prawie wszyscy byli za kratami, na przesłuchaniach" - przekazał Bojczenko.

"Dosyć brutalnie prowadzą czystkę w mieście: oczyszczają je z urzędników państwowych, pracowników samorządowych, dokądś ich wywożą" - powiedział mer.

13:25

Rosjanie oblegają Azowstal w Mariupolu, bo nie są w stanie go zdobyć


Rosyjscy żołnierze zdecydowali się oblegać zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu na południowym wschodzie Ukrainy, ponieważ zrozumieli, że nie są w stanie zdobyć ich siłą - ocenił w czwartek doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz, cytowany przez agencję Reutera.

"Rosyjskie wojska poniosły duże straty, atakując Azowstal. Nasi obrońcy wciąż sprawują kontrolę nad tym obiektem" - dodał Arestowycz podczas briefingu prasowego.

13:43

13:47

13:48

Vagit Alekperov, główny akcjonariusz Lukoilu, zrezygnował z funkcji zarządu i stanowiska szefa spółki. Pełnił to stanowisko od 1993 roku - podaje Nexta.

14:50

Dowódca obrony w Mariupolu: Sytuacja w Azowstalu jest już bardziej, niż krytyczna


Zakłady metalurgiczne Azowstal w Mariupolu są ostrzeliwane przez rosyjskie wojska przez 7-10 godzin na dobę, sytuacja jest już bardziej, niż krytyczna - poinformował w czwartek dowódca 36. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej major Serhij Wołyna, cytowany przez Radio Swoboda.

14:51

W czwartek około 200 osób wciąż czeka na ewakuację z oblężonego Mariupola - powiedział mer tego miasta Wadym Bojczenko, cytowany przez agencję informacyjną Reutera.

14:54

Po kolejnej wymianie jeńców ze stroną rosyjską do domów wraca 10 wojskowych i dziewięciu cywilów – poinformowała w czwartek wicepremier Iryna Wereszczuk.

„Wśród nich są ranni, co jest bardzo ważne. Będą mogli otrzymać pełnowartościową pomoc medyczną, a także przejść rehabilitację” – napisała Wereszczuk w Telegramie.

15:14

Prezydent USA Joe Biden ogłosi w czwartek kolejną transzę dostaw broni na Ukrainę, wartą 800 mln dolarów - podała agencja Reutera, powołując się na urzędnika administracji. Pakiet ma zawierać m.in. dodatkowe dostawy broni artyleryjskiej. 

W środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki sugerowała, że jednym z głównych komponentów nowej transzy ma być artyleria, która według Pentagonu ma odegrać kluczową rolę w bitwie o Donbas. W ogłoszonym w ubiegłym tygodniu pakiecie, również wartym 800 mln, znalazły się m.in. haubice 155 mm wraz z 40 tys. pocisków. W środę zaczęły się szkolenia ukraińskich żołnierzy z użytkowania tych systemów.

15:38

Około 120 tys. cywilów nie może opuścić oblężonego Mariupola - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję Reutera. Odnosząc się do wcześniejszych uwag rosyjskiego ministra obrony Siergieja Szojgu, Zełenski oświadczył, że siły rosyjskie kontrolują większość terytorium Mariupola, ale wojska ukraińskie pozostają w części miasta. Ostatnim bastionem oporu jest kombinat metalurgiczny Azowstal.

16:06

Premierzy Hiszpanii i Danii, Pedro Sanchez i Mette Frederiksen, którzy spotkali się w czwartek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, zadeklarowali dalszą pomoc dla ukraińskich sił zbrojnych.

16:32

Prezydent USA ogłosił dziś, że "rosyjskie statki nie będą miały wstępu do amerykańskich portów".

16:36

Biden ogłosił też nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy wart 800 mln dolarów, w tym dziesiątki haubic i drony taktyczne.

17:02

Brytyjski premier Boris Johnson zapowiedział w czwartek, iż poruszy z premierem Indii Narendrą Modim kwestię niejednoznacznego stanowiska tego kraju wobec wojny na Ukrainie oraz zmniejszenia zależności od importowanych źródeł energii.

17:28

Prezydent USA Joe Biden ogłosił w czwartek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający m.in. dziesiątki haubic i 144 tys. pocisków do nich. Wartość pakietu to 800 mln USD. Dodatkowo zapowiedział wypłatę kolejnej transzy pomocy finansowej dla rządu w Kijowie w wysokości 500 mln USD i wezwał Kongres do udostępnienia kolejnych funduszy na pomoc dla Ukrainy.

18:00

Białoruski niezależny portal Nexta: Doradca burmistrza #Mariupol powiedział, że w tej chwili trwa bombardowanie i ostrzał #Azovstal, mimo że Putin rzekomo odwołał atak na fabrykę. - Sytuacja jest trudna, sytuacja jest zła. Nie zmienił się od wczoraj – powiedział dziennikarzom Zełenskij.

18:30

Zastępca sekretarza stanu USA Wendy Sherman powiedziała w czwartek w Brukseli, że Rosja nie osiąga swoich celów podczas inwazji na Ukrainę i że częściowo powodem tego są zachodnie sankcje. - To, do czego dążymy, to strategiczna porażka Władimira Putina i Kremla. I wierzę, że to już się dzieje, że bez względu na to, co się stanie Ukraina przetrwa – oświadczyła Sherman podczas wydarzenia zorganizowanego przez brukselski think tank Friends of Europe.

Jak wskazuje Reuters, Sherman, która rozmawiała w Brukseli z sekretarzem generalnym służby zagranicznej Unii Europejskiej Stefano Sannino, nie przedstawiła konkretów na poparcie swoich wypowiedzi. Powołała się jednak na sankcje gospodarcze i kontrolę eksportu, które zostały nałożone przez Stany Zjednoczone, Unię Europejską, Wielką Brytanię, Japonię i innych sojuszników po inwazji Rosji na Ukrainę.

18:47

Ukraińskie siły zbrojne mają do dyspozycji więcej czołgów niż Rosja w obrębie granic Ukrainy - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu. Jak dodał, to zasługa dostaw maszyn konstrukcji sowieckiej od państw europejskich. Jak powiedział urzędnik ministerstwa obrony USA podczas telefonicznego briefingu prasowego, bilans na korzyść Ukrainy zmieniły czołgi T-72 dostarczane z Europy.

18:57

Na zdjęciach satelitarnych amerykańskiej firmy Maxar Technologies widać skupisko grobów w odległości ok. 20 km od Mariupola, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 grobów – podaje Reuters w czwartek. Według agencji na zdjęciach „widać skupisko grobów, które powiększyło się w ostatnich tygodniach o ponad 200 nowych grobów”.

Powołując się na Maxar Technologies, Reuters podaje, że z porównania zdjęć z okresu od połowy marca do połowy kwietnia wynika, że nowe groby zaczęły się pojawiać pomiędzy 23 i 26 marca. Teren, o którym mowa, przylega do cmentarza w miejscowości Manhusz, ok. 20 km na zachód od Mariupola.

19:33

Dwie osoby zginęły w czwartek w Charkowie na północnym wschodzie Ukrainy w wyniku rosyjskiego ostrzału miasta – poinformował portal Suspilne, powołując się na centrum ratownictwa medycznego. Pocisk trafił w komorę silnikową, samochód spłonął – podał portal.

19:53

W oblężonym Mariupolu znajduje się ponad 400 rannych ukraińskich żołnierzy - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, cytowany przez portal informacyjny Ukrinform. Zełenski przyznał, że rozpatrywane są dwie opcje odblokowania miasta: militarna i dyplomatyczna. - Odblokowanie Mariupola jest możliwe na kilka sposobów. Istnieje droga militarna, musimy się do niej przygotować i przygotowujemy się, żeby być silnymi. I tutaj potrzebujemy pomocy naszych partnerów. To dla nas trudne, potrzebujemy odpowiedniej broni. Ale myślimy o tym - powiedział prezydent.

Jednocześnie wymienił inny sposób - dyplomatyczny, humanitarny, który - jego zdaniem - może być zrealizowany bardzo szybko. - Zaproponowaliśmy kilka opcji, nawet nie bezpośrednio, (a) przez pośredników w formie wymiany, aby zacząć przynajmniej od "rannych za rannych". W twierdzy jest ponad 400 rannych. I to tylko wojskowi. Są też ranni cywile – powiedział Zełenski.

20:22

Walki w Donbasie będą coraz intensywniejsze, również z tego względu, że w wymiarze politycznym Kreml potrzebuje ogłoszenia choćby częściowego zwycięstwa - oceniają eksperci Ośrodka Studiów Wschodnich po 56 dniach wojny na Ukrainie.

Siły rosyjskie ponawiają próby przełamania obrony ukraińskiej na południu i wschodzie Ukrainy, ale szybki postęp utrudniają im punkty oporu na obszarze częściowo zajętych miejscowości. Nadal nie zamknięto „kotła donbaskiego”, prowadzone są działania w kierunku Krzywego Rogu i Mikołajowa - wskazują Piotr Żochowski, Jadwiga Rogoża i Krzysztof Nieczypor. W ich ocenie taktyka armii rosyjskiej nie zmienia się – kontynuowane są ataki rakietowe i lotnicze mające osłabić obronę oraz zniszczyć obiekty infrastruktury. Według strony ukraińskiej Rosjanie przerzucają kolejne jednostki, by osiągnąć znaczną przewagę liczebną. Ograniczenie celów operacji wojskowej do opanowania obwodów ługańskiego i donieckiego oraz prawdopodobnego powołania tzw. republik ludowych w Chersoniu czy w obwodzie zaporoskim świadczy o tym, że w najbliższym czasie najeźdźcy nie rozwiną ofensywy na innych kierunkach - oceniają eksperci OSW.

21:37

Ukraina potrzebuje 7 miliardów dolarów miesięcznie, aby zrekompensować straty gospodarcze spowodowane wojną z Rosją - powiedział w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas debaty o pomocy dla Ukrainy, zorganizowanej w Waszyngtonie przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. - A na odbudowę będziemy potrzebować setek miliardów dolarów" – dodał Zełenski w wystąpieniu online, cytowany przez agencję AFP. Podkreślił, że zakończenie wojny to jedyny sposób na powstrzymanie światowego kryzysu żywnościowego. Jak wskazał, blokada ukraińskich portów na Morzu Czarnym wpływa na światowe bezpieczeństwo żywności.

21:52

Mer Mariupola Wadym Bojczenko ocenił w czwartek, że w masowych grobach w pobliskim Manhuszu mogą spoczywać zwłoki 3-9 tysięcy mieszkańców Mariupola. Wcześniej media opublikowały zdjęcia satelitarne firmy Maxar Technologies, na których widać około 300-metrowy rów. Bojczenko opublikował na Telegramie zdjęcie satelitarne, na których widać podłużny wykop w Manhuszu, ok. 20 km od Mariupola, oraz zdjęcie o wiele mniejszego miejsca masowego grobu w Buczy pod Kijowem. - To wynika z porównania tych zdjęć ze zdjęciami masowego grobu w Buczy, gdzie potem znaleziono ciała 70 osób. Na zdjęciach Maxar z 9 kwietnia masowy grób jest 20 razy większy. Nowe rowy okupanci wykopywali i zapełniali ciałami codziennie w kwietniu. Nasze źródła informują, że w takich grobach ciała są układane kilkoma warstwami – oświadczył Bojczenko.

22:42

Straty materialne poniesione dotąd przez Ukrainę z powodu uszkodzenia budynków i infrastruktury w toku rosyjskiej inwazji sięgają ok. 60 mld dolarów i będą rosły w miarę, jak będzie trwała wojna - powiedział w czwartek prezes Banku Światowego David Malpass.

22:52

Kończymy naszą relację. Dziękujemy za dziś.

Sonda
Kiedy skończy się wojna na Ukrainie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają