Władimir Putin

i

Autor: AP Władimir Putin

Wojna na Ukrainie. Ekspert nie ma wątpliwości: Putin przesuwa teraz granicę rosyjską do Polski [ZAPIS RELACJI]

W nocy ze środy na czwartek Władimir Putin poinformował w swoim wystąpieniu telewizyjnym o rozpoczęciu "specjalnej operacji w Donbasie". O godzinie 04.09 zanotowano pierwsze wybuchy w Kramatorsku w Ukrainie. O 4.18 media poinformowały o wybuchach w Kijowie, Charkowie i Odessie. Słychać było strzały w okolicach lotniska Boryspil pod Kijowem. Oficjalnie przedstawiciel NATO powiedział o rozpoczęciu agresji ze strony Rosji wobec Ukrainy. O 5:08 Piotr Müller zwołał pilnie Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Wojska rosyjskie uderzają w ukraińskie cele wojskowe. Cały czas trwa bombardowanie i ataki. Szef rady bezpieczeństwa przekazał, że na Ukrainie będzie wprowadzony stan wojenny. Prezydent USA Joe Biden przedstawił kolejny pakiet sankcji, które USA skierują przeciw Rosji: - Putin to agresor, poniesie konsekwencje swoich działań - powiedział.

Uznanie przez Moskwę "republik ludowych" w Donbasie jest początkiem nowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę, ale nadal uważamy, że Rosja sięgnie znacznie dalej - powiedział we wtorek prezydent USA Joe Biden. Zapowiedział, że jeśli do tego dojdzie, Rosję spotkają dodatkowe, ostrzejsze sankcje. "Wciąż uważamy, że Rosja jest przygotowana, by pójść znacznie dalej, by rozpocząć potężny atak wojskowy przeciwko Ukrainie. Mam nadzieję, że się mylę" - powiedział Biden podczas przemówienia w Białym Domu, dodając, że zagrożone są największe ukraińskie miasta, w tym Kijów.

Prezydent USA zauważył, że wskazuje na to m.in. poniedziałkowe przemówienie rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, które było "bezpośrednim atakiem na prawo Ukrainy do istnienia". "On pośrednio zagroził terytoriom wcześniej kontrolowanym przez Rosję, w tym państwom, które są dziś kwitnącymi demokracjami i członkami NATO, o ile jego ekstremalne żądania nie zostaną spełnione" - podkreślił przywódca.

Rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa stwierdziła, że sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są „nielegalne”. - Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój – powiedziała.

Wieczorem 24.02.2022 amerykański prezydent przekazał, jakie będą kolejne sankcje nałożone na Rosję: - Putin to agresor, poniesie konsekwencje swoich działań - zaznaczył Joe Biden.

Poniżej zapis relacji 

22:42 Relacja zakończona. Najnowsze informacje dotyczące sytuacji na Ukrainie znajdziesz w naszej relacji na żywo: Ukraina: Jak aktualnie wygląda sytuacja? Wojna ogarnia kolejne miejsca [RELACJA NA ŻYWO]

22:39 Kraków solidarny z Ukrainą. Setki osób przyszło na manifestację [ZDJĘCIA]

22:26 Rosjanie zajęli Żmijową Wyspę na Morzu Czarnym, przekazał Wojciech Szewko analityk ds. stosunków międzynarodowych.

22:22 Niemiecki federalny minister gospodarki Robert Habeck mówił w czwartek, że jego kraj nie będzie dostarczać broni na Ukrainę. Z kolei kanclerz Niemiec Olaf Scholz ocenił, że odcięcie Rosji od globalnego systemu bankowego SWIFT nie powinno być częścią drugiego pakietu sankcji UE wobec Kremla. Szynkowski vel Sęk pytany w Polsat News o postawę Niemiec w kontekście tych zapowiedzi ocenił, że "to jest hipokryzja". - Odnoszę się do tego bardzo krytycznie. Uważam, że to jest błąd i też mówimy o tym naszym niemieckim partnerom - dodał.

22:02 Przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili w czwartek 24.02 w Brukseli, że nałożą nowe sankcje na rosyjski sektor finansowy, energetyczny i transportowy oraz wprowadzą kontrolę eksportu, a także dodadzą kolejnych Rosjan na czarną listę sankcyjną w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

21:59 Siły Zbrojne Ukrainy zniszczyły wrogie siły szturmowe w Hostomelu, powiadomił doradca szefa Kancelarii Prezydenta Zełenskiego, Ołeksij Arestowycz.

21:55 Wystąpienie szefem BBN Pawła Solocha po wieczornym spotkaniu prezydenta z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb specjalnych. Jak przekazał Soloch na spotkaniu był minister spraw zagranicznych Ukrainy.

21:54 Jak zareagowali na rosyjską agresję Ukraińcy mieszkający w Warszawie? Na Dworcu Zachodnim w Warszawie spotkaliśmy młoda Ukrainkę Julię (26 l.) i jej babcię Halinę (62 l.), które żegnały się ze sobą. TUTAJ PRZECZYTACIE ICH HISTORIĘ 

21:42 Przywódcy UE zgodzili się w Brukseli na nowy pakiet sankcji wobec Rosji za inwazję na Ukrainę.

21:41 Ukraińskie Ministerstwo Zdrowia podało liczbę zabitych i rannych w pierwszym dniu inwazji na Ukrainę. Zginęło 57 Ukraińców, a 169 odniosło obrażenia. SZCZEGÓŁOWE INFORMACJE - TUTAJ

21:17 Zdaniem agencji prasowej Bloomberg według wysokiego rangą urzędnika zachodniego wywiadu Kijów może dziś wpaść w ręce Rosjan, ponieważ ukraińska obrona przeciwlotnicza została skutecznie wyeliminowana, czytamy na businessinsider.com.pl.

21:09 W całej Polsce trwają protesty przeciw agresji Rosji, m.in. we Wrocławiu, Szczecinie. WIĘCEJ:

Tysiące osób protestowało we Wrocławiu przeciwko rosyjskiej agresji na Ukrainę [ZDJĘCIA]

Wojna na Ukrainie. Szczecinianie protestowali przeciwko rosyjskiej agresji [ZDJECIA]

20:52 Minister MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu z szefem dyplomacji Ukrainy powiedział, że rozmowy były dobre, a Polska będzie stała przy Ukrainie. Szef MSZ Ukrainy poprosił, by Polska była przy niej.

20:47 Kolejne wiadomości: - Lotnisko w Hostomlu koło Kijowa zostało odbite przez siły ukraińskie z rąk żołnierzy rosyjskich, ale walki wciąż trwają - ogłosiła w czwartek wieczorem kancelaria prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

20:45 Niemal w całej Polsce przed stacjami paliw ustawiają się gigantyczne kolejny, kierowcy zauważyli, że ceny benzyny wzrosły: ZOBACZ Wojna na Ukrainie. Szturm na stacje w Warszawie. Benzyna prawie po 6 zł. Już pisaliśmy o tym, jak atak na Ukrainę wpływa na ceny paliw. Więcej TUTAJ

20:35 Wieczorem do Przemyśla przybył kolejny pociąg z Kijowa. Przyjechało nim kilkuset Ukraińców, w tym wielu z dziećmi.

Kolejki na Podkarpaciu
Ukraińcy uciekają przed wojną

i

Autor: Marcin Torz
Ukraińcy uciekają przed wojną

i

Autor: Marcin Torz

20:31 A tak wyglądają gigantyczne kolejny przed stacjami benzynowymi na Podkarpaciu, ludzie masowo ruszyli po paliwo:

Kolejki na Podkarpaciu

20:12 Pojawiają się pierwsze komentarze po wystąpieniu amerykańskiego prezydenta. Jacek Gądek z Gazeta.pl napisał na Twitterze: - Joe Biden:- Putin chce iść dalej niż na Ukrainę- Europa nie chce odcinać Rosji od SWIFT-u- Nie będzie spotkania z Putinem- Żołnierze USA nie będą bronić Ukrainy

A Hubert Biskupski: 

20:08 Premier Morawiecki: - Musimy działać szybko, to moment krytyczny w historii Europy. Cały świat na nas patrzy. Europa i cała społeczność transatlantycka muszą być zjednoczone – i tak jest. Trzeba zachować tę jedność i trzeba wzmacniać wschodnią flankę #NATO w celach prewencyjnych, aby nie dopuścić do jakiejkolwiek dalszej agresji Federacji Rosyjskiej.

20:04 Prezydent mówi, że musimy liczyć się też z przypływem uchodźców, którzy będą potrzebowali naszej pomocy.

20:01 Orędzie prezydenta Andrzeja Dudy: - Dziś nad ranem wojska rosyjskie zaczęły zbrojną agresję przeciw naszemu sąsiadowi, Ukrainie. (...) Nikt nie zna tego lepiej od nas Polaków. Bronią wolności nas wszystkich, Europejczyków, mogą liczyć na nas. Jako Polska byliśmy, jesteśmy i będziemy solidarni z ukraińskim narodem. (...) Na tę agresję musimy zareagować twardo.

- W tych niezwykle trudnych dniach nie możemy dać się podzielić. Tylko razem możemy skutecznie przeciwstawić się złu. Najważniejsza jest jedność, jedność i jeszcze raz jedność - mówi prezydent. 

Biden: Ambicje Putina są o wiele większe. On chce odbudować sowieckie imperium

19:56 - Putin osłabi Rosję - mówi prezydent USA. Tymczasem pojawiła się wiadomość: Ukraińscy żołnierze odbili podkijowskie lotnisko Hostomel. 

19:54 Biden zapewnia, że powiadomił Zełenskiego o wszelkiej pomocy humanitarnej. 

19:52 Prezydent USA: - Nasz pakiet sankcji zakłada monitorowanie dostaw surowców, chcemy zrobić wszystko, by nie doszło do zakłóceń. Ta agresja nie może się spotkać z brakiem naszej odpowiedzi. Walczymy o wolność. Powtórzę ostrzeżenie: jeśli będą cyberataki rosyjskie, jesteśmy gotowi odpowiedzieć.

19:51 Amerykański prezydent zapewnia: - Będziemy bronić naszych sojuszników z NATO. 

19:44 Przemówienie Joe Biden: - Putin dopuścił się ataków na Ukrainę. Moskwa wypowiadała roszczenia wobec Ukrainy i twierdziła, że to Ukraina jest gotowa na wykorzystanie np. broni chemicznej. Mamy do czynienia z naruszeniem prawa międzynarodowego. (...) Putin rozpoczął wojnę, wjechały na Ukrainę czołgi. (..) Putin to agresor, poniesie konsekwencje swoich działań. (...) Rubel już dotknął dna, nasze sankcje są też skierowane w banki rosyjskie.

 - Będziemy wprowadzać kolejne ograniczenia. To działania realizowane stopniowo, ograniczymy dostęp do technologii, to będą długotrwałe skutki dla Rosji. (...) To ograniczy armię Rosyjską. To będzie potężne uderzenie.

19:42 Wojna na Ukrainie wzbudziła ogromną panikę na światowych rynkach. Polska giełda traci po napaści Rosji na Ukrainę! Tu szczegółowe informacje - kliknij i sprawdź. 

19:36 - Putin przesuwa teraz granicę rosyjską do Polski - powiedział w czwartek w wywiadzie dla telewizji ARD ekspert ds. bezpieczeństwa Christian Moelling. - Musimy postawić grupę zadaniową NATO w stan podwyższonej gotowości. Wyjaśnić Putinowi: istnieje granica. A to jest wschodnia granica Polski - padło. 

19:31 Dziennikarz agencji Bloomberga, powołując się na senatora Partii Demokratycznej Sherroda Browna, podał na Twitterze: - Prezydent Rosji Władimir Putin zostanie osobiście obłożony sankcjami przez władze USA.

19:28 Jak nieoficjalnie ustaliła wirtualnapolska.pl w piątek do Polski ma przylecieć prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan, by rozmawiać o Ukrainie z Andrzejem Dudą. 

19:26  Premier Morawiecki przybył już na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej poświęcony agresji Rosji na Ukrainę.

19:25 Rozpoczęła się kolejna zwołana przez prezydenta Dudę odprawa z przedstawicielami rządu, dowódcami wojskowymi oraz szefami służb specjalnych.

19:17 Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji podała: Rosyjskie programy wykreślone z rejestru programów rozprowadzanych: - Z uwagi na kwestie bezpieczeństwa i obronności Rzeczypospolitej Polskiej, KRRiT podjęła uchwałę ws. wykreślenia z rejestru programów rozprowadzanych programów: RT (Russia Today), RT Documentary, RTR Planeta, Sojuz TV, Russija 24 - ogłoszono. 

19:16 Obrzeża ukraińskiego miasta Mariupol nad Morzem Azowskim znalazły się pod ciężkim ostrzałem sił rosyjskich - podała w czwartek wieczorem agencja Reutera, powołując się na źródła dyplomatyczne. W Mariupolu słychać było setki eksplozji. Rosja rozpoczęła w czwartek inwazję na Ukrainę, atakując ją z lądu, morza i powietrza.

19:12 W związku z wojną na Ukrainie przejścia graniczne między Polską, a Ukrainą pękają w szwach. Na dworcu w Przemyślu, skąd można wsiąść w pociąg i udać się na Ukrainę od rana jest sporo osób, które chcą za wszelką cenę się tam dostać. W Polsce tylko pracują. Jedni mówią, że muszą walczyć o swój kraj, inni że jadą tylko po najbliższych - żonę czy dzieci, żeby zabrać ich do Polski. WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIKNIJ

19:11 O godz. 19.00 w BBN kolejna odprawa z udziałem Prezydenta Andrzeja Dudy, przedstawicieli rządu, dowódców wojskowych oraz szefów służb specjalnych. A ok. godz. 19.40 w Biurze Bezpieczeństwa Narodowego Prezydent Andrzej Duda przyjmie Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba.

19:08 Tak żołnierze WOT, Wojsk Obrony Terytorialnej, pomagają Ukraińcom na dworcu w Przemyślu. 

Dworzec w Przemyślu. Tak pomagają Ukraińcom

i

Autor: Marcin Torz
Dworzec w Przemyślu. Tak pomagają Ukraińcom

i

Autor: Marcin Torz
Dworzec w Przemyślu. Tak pomagają Ukraińcom

i

Autor: Marcin Torz

19:04 Poniżej pierwsze nagranie z zajętej elektrowni w Czarnobylu. - Pierwsze wideo z przechwyconej elektrowni jądrowej w Czarnobylu. Premier Ukrainy Szmyhal potwierdził, że strefa wykluczenia i wszystkie obiekty elektrowni jądrowej znalazły się pod kontrolą sił rosyjskich" - podał białoruski dziennikarz Tadeusz Giczan.

18:56 Agencja Reuters donosi: Miasto portowe Mariupol znalazło się pod zmasowanym rosyjskim ostrzałem. Zaś NBC News podaje, że amerykański prezydent został zapoznany z propozycją przeprowadzania przez USA masowych cyberataków, które mogłyby zakłócić działania Rosji przy inwazji na Ukrainę. 

18:55 Joe Biden: - Dziś rano spotkałem się z moimi odpowiednikami z G7, aby omówić nieuzasadniony atak prezydenta Putina na Ukrainę, i uzgodniliśmy, że ruszymy naprzód w sprawie niszczycielskich pakietów sankcji i innych środków gospodarczych, aby pociągnąć Rosję do odpowiedzialności. Stoimy z odważnymi mieszkańcami Ukrainy.

18:53  Szef portalu śledczego Bellingcat Christo Grozew powołując się na źródła we władzach Ukrainy podał: - Osiemnaście odrzutowców transportowych Ił-76 wyleciało z Pskowa w kierunku Kijowa. Rosjanie chcą zająć Kijów, żeby już dziś stworzyć marionetkowy rząd.

18:48 Niedaleko granicy Polski z Ukrainą jest nasz korespondent, Marcin Torz, który sprawdził, co dzieje się na dworcu w Przemyślu i jak wygląda tam sytuacja. Spotkał też Ukraińców, których było około 300 osób, a wśród nich panią Olgę, która powiedziała: - Uciekam z dzieckiem z Kijowa do Polski . Uciekłam w ostatniej chwili, przed atakiem. Jestem bardzo przerażona sytuacją. Liczę na to, że Polacy nam pomogą i dziękuję za ich życzliwość.

Ukraińcy uciekają przed wojną

i

Autor: Marcin Torz
Ukraińcy uciekają przed wojną

i

Autor: Marcin Torz

18:41 To straszne, ale rosyjskie ministerstwo obrony podały, że wszystkie cele zaplanowane na czwartek zostały osiągnięte. 

18:38 Doradca prezydenta Zełenskiego: siły rosyjskie zajęły lotnisko w Hostomlu pod Kijowem

18:37 Premier brytyjski ogłosił kolejne sankcje nałożone na Rosję. W ramach sankcji rosyjskie linie Aerofłot będą miały zakaz lądowania w Wielkiej Brytanii.

18:35 Premier Wielkiej Brytanii - Putin zawsze chciał zaatakować swego sąsiada, teraz widzimy jego prawdziwą twarz. Jest agresorem otoczonym krwią.

18:34 Przemówienie prezydenta USA przesunięto o godzinę. 

18:15 Niestety, doniesienia medialne z Ukrainy nie są dobre, jak się okazuje, pracownicy elektrowni w Czarnobylu zostali zakładnikami. 

18:11 Według doniesień medialnych (między innymi UNIAN), rosyjskie siły przejęły Czarnobylską Elektrownię Jądrową. A już wcześniej prezydent Zełenski podał:- Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć tereny elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. (...) To jest wypowiedzenie wojny całej Europie. WIĘCEJ TUTAJ: Wojska rosyjskie zajęły elektrownię w Czarnobylu!

18:10 Pociąg z Kijowa, który przyjechał do Przemyśla w czwartek (24.02.2022) po godz. 16.30 był spóźniony cztery godziny. Ukraińcy odetchnęli, gdy przekroczyli granicę z Polską. Na Ukrainę nie chcą wracać, dopóki sytuacja się nie uspokoi. Z uchodźcami, którzy przybyli do Polski rozmawiała nasza korespondentka SPRAWDŹCIE SZCZEGÓŁY.

18:08 Już za kilkanaście minut wystąpienie prezydenta USA, który ma przekazać, jakie sankcje zostaną nałożone na Rosję ze strony amerykańskiej. 

18:00 Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się z ważnym słowem do mieszkańców Ukrainy - zarówno tych przebywających za naszą wschodnią granicą, jak i do tych, którzy przybyli do Polski. Poniżej publikujemy pełną treść wypowiedzi prezydenta Warszawy - po ukraińsku i po polsku. "Dziś obudziliśmy się w zupełnie nowym świecie. I było to przebudzenie straszne. Odczuwalne bardzo wyraźnie w Warszawie – mieście, które pamięta dramat II wojny światowej. Mieszkańcy stolicy Polski są dziś poruszeni napaścią Putina na Ukrainę, o niczym innym dziś od rana nie rozmawiamy".

17:45 - Z przemówienia Putina jasno wynika, że zaczyna odczuwać biznesową presję wewnętrzną. Mówi o byciu częścią "światowej gospodarki", prosi o wsparcie przedsiębiorców i zrozumienie. Poza armią, tylko pieniądze, SWIFT, szeroki pakiet sankcji przemawiają Kremlowi do wyobraźni - komentuje wystąpienie Putina, dziennikarz Marcin Makowski. 

17:33 Władimir Putin przemówił: - Wszelkie próby zachowania spełzły na niczym. Jestem zdziwiony. Nie cofnęli się ani na milimetr. Nie dali nam wyboru. Wszyscy wiemy, w jakim świecie żyjemy i przygotowywaliśmy się na te sankcje.

17:32 Sytuację na stacjach paliw komentuje nasz korespondent: - Im bliżej granicy z Ukr, tym większe kolejki na stacjach. Krąży plotka, że paliwa brakuje, bo wojsko musi mieć je do dyspozycji. Ludzie mówią też, że część stacji na wschodzie Polski już władza zamknęła. SPRAWDZIŁEM: TO NIE JEST PRAWDA!

Tymczasem sytuacja w wielu miejscach wygląd tak: Niebotyczne kolejki po paliwo na Podkarpaciu. Ludzie w panice rzucili się na stacje benzynowe [ZDJĘCIA]

17:26 Zełenski  teraz: - Rosja rozpoczęła wojnę na terenie naszego państwa. Drodzy sąsiedzi, jeśli nam nie pomożenie, to Rosja może zapukać do waszych drzwi.

17:24 A co z tym, że ropa podrożeje? - Cena dolara jest rekordowa, a my rozliczamy się w dolarach. Ceny na stacjach muszą mieć odzwierciedlenie jeśli dolar idzie w górę. Jesteśmy odpowiedzialnym koncernem - mówi.

17:20 Rozmowa redaktora Huberta Biskupskiego z Danielem Obajtkiem. - Paliwa nie zabraknie, nie ma powodów do paniki.

Obajtek pytany o to, czy da się zupełnie odciąć od dostaw paliw z Rosji, jakie miałoby to znaczenie dla polskiej gospodarki. Co to by oznaczało dla nas Polaków: - Generalnie staram się komentować o realizować fakty, staram się zabezpieczyć rafinerie w produkcje, nie dam się wystawić na rozważania teoretyczne. Nasi partnerzy pozwalają zabezpieczyć nasze rafinerie, nawet gdy ropa nie popłynie z Rosji.

17:19 - Widzimy obecnie początkowe stadium rosyjskiej inwazji na Ukrainę na wielką skalę i przebiega ona z Krymu, Białorusi i z północnego wschodu - powiedział w czwartek wysoki rangą przedstawiciel Pentagonu

17:18 Jak podała agencja AFP: prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdza, że Rosja przejęła kontrolę nad lotniskiem pod Kijowem 

17:12 Wojna na Ukrainie. Rusza kolejny protest pod Ambasadą Rosji w Warszawie - tu więcej o tej sprawie

17:02 - Ukraińska armia, straż graniczna, policja i służby specjalne powstrzymały ataki Rosji, obowiązuje operacyjna pauza. Ukraińska armia, straż graniczna, siły policji i służb specjalnych powstrzymały ataki wroga. Językiem konfliktu można to nazwać operacyjną pauzą – poinformował w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

16:58 Politycy wszystkich opcji ruszyli przed ambasadę Ukrainy, gdzie ludzie zbierają się, by pokazać wsparcie Ukrainie. 

16:55 Prorosyjskie ataki na Polskę. Uwaga na fake newsy! Zalewają Twittera i Facebook. Jak je rozpoznać, by nie dać się oszukać? Warto przeczytać - TUTAJ

16:43 O 18:30 przewidziane jest wystąpienie prezydenta Joe Bidena.

16:32 Morawiecki: - Dość oświadczeń o wsparciu Ukrainy, dosyć naiwności. Czas działać. Trzeba wypracować dotkliwy pakiet sankcji dla Rosji. Przekonuję wszystkich naszych partnerów, że dzisiaj musimy podjąć zasadnicze decyzje, które będą działaniem odstraszającym dla agresora. Przyjaciół nie można zostawiać w potrzebie. Jedziemy po to, żeby wzmocnić nasze bezpieczeństwo na wschodniej flance NATO. Jadę do Unii Europejskiej, żeby wypracować odpowiedni pakiet wsparcia  - powiedział przed wylotem na szczyt Rady Europejskiej. 

16:31 Parlamentarzyści ruszają przed ambasadę Ukrainy.

16:27 Rzecznik rządu: - Po zakończonym posiedzeniu Sejmu premier Morawiecki leci na nadzwyczajny szczyt Rady Europejskiej. Wieczorem w Brukseli odbędzie się szczyt przywódców państw UE. Będziemy wnioskować o daleko idące, twarde sankcje wobec Rosji.

16:22 Czym jest SWIFT? "Opcja atomowa" wobec Rosji. SWIFT (Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication - Stowarzyszenie na rzecz Światowej Międzybankowej Komunikacji Finansowej). System służy wymianie informacji instytucjom finansowym z całego świata. Odcięcie od niego Rosji uniemożliwiłoby dokonywania transakcji płatniczych zarówno największym funduszom, jak i małym biznesom. Więcej tutaj - kliknij

16:08 Prezydent Zełensky podał na Twitterze, że Rosyjskie siły próbują przejąć Czarnobyl: - Rosyjskie siły okupacyjne próbują przejąć tereny elektrowni atomowej w Czarnobylu. Nasi obrońcy oddają życie, aby tragedia z 1986 roku nie powtórzyła się. (...) To jest wypowiedzenie wojny całej Europie - napisał. 

16:01 Premier Mateusz Morawiecki w czwartek 24.02.2022 wyjeżdża do Brukseli na szczyt Rady Europejskiej, w czasie którego będą omawiane najważniejsze aktualnie sprawy, czyli wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo Europy. Przed wyjazdem premier Morawiecki będzie miał krótkie wystąpienie. WIĘCEJ O TYM TUTAJ - KLIKNIJ

15:52 Holenderski „De Telegraaf” ostrzega: Putin jak Hitler, Zachód nie może zapomnieć lekcji II wojny światowej. 

15:55  Wyspa Węży na Morzu Czarnym oddalona o ok. 50 km od wybrzeża Ukrainy, została właśnie zaatakowana z rosyjskich okrętów Floty Czarnomorskiej – informuje straż graniczna Ukrainy.

15:42 Wielkie koncerny i fabryki zamykają swoje zakłady na Ukrainie. To efekt rosyjskiej inwazji. Jak podaje PAP, o zamknięciu poinformowały między innymi Carlsberg i Coca-Cola. ArcelorMittal zamyka na Ukrainie kopalnię. 

CZYTAJ TAKŻE: Czy Rosja wkroczy do Polski? Wojska Putina są już 55 kilometrów od naszej granicy

15:22 Rosjanie przejmują kluczowe lotnisko pod Kijowem. Taką informację przekazał dziennikarz CNN, Matthew Chance. Żołnierze, których tu widać, to rosyjscy spadochroniarze. Wzięli to lotnisko" - komentował. Dodał, że ukraińskie siły właśnie starają się odbić obiekt z rąk Rosjan.

15:25 Władze miejskie Kijowa ogłosiły w czwartek alarm przeciwlotniczy i zaapelowały do mieszkańców o udanie się do schronów. Cztery stacje metra, przez które nie kursują teraz pociągi, przeznaczono na schrony - poinformował mer Witalij Kliczko.

15:08 Dowódca naczelny sił zbrojnych Ukrainy, Walerij Załużny: cztery rakiety balistyczne wystrzelono z Białorusi, w kierunku południowo-zachodnim.

14:45 "Wiele wskazuje na to, że Rosjanie przygotowują ludzi związanych z prorosyjskim byłym prezydentem Janukowyczem do przejęcia władzy i parlamentu po "wyborach" zorganizowanych przez Moskwę; Putin chce pełnej kapitulacji Ukrainy" - napisał szef PO Donald Tusk po rozmowie z merem Kijowa Witalijem Kliczką

14:30 "Putin wybrał drogę terroru. Demony II wojny światowej na nowo odżyły. Oprócz sankcji trzeba pracować nad wzmonieniem wschodniej części NATO. Toczą się na ten temat intensywne rozmowy. Dziś czas, w którym wśród wielu Polaków panuje wzburzenie, niepokój. To jest zrozumiałe. Ale musimy wykazać się jednością, działać na rzecz dalszego umacniania naszego potencjału obronnego. I to robimy. Jestem przekonany, że Polska jest dziś bezpieczna w ramach tego najsilniejszego sojuszu militarnego na świecie, jakim jest pakt północno-atlantycki"- powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Morawiecki zwrócił się też do obywateli Ukrainy: "Szanowni państwo. Ci, którzy w Polsce znaleźliście już pierwszy swój dom i ci, którzy macie tu drugi dom. I ci, którzy prawdopodobnie do Polski przybędziecie. Nie zostawimy was w potrzebie, jesteśmy razem z wami"

14:20 Rosjanie chcą zająć tereny na północy, wschodzie i południu Ukrainy i wywołać wewnętrzne rozruchy, by destabilizować obecną władzę w Kijowie - uważa Mychajło Podolak, przedstawiciel prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

14:15 Polski sejm przyjął przez aklamację oświadczenie ws. agresji Rosji na Ukrainę; "Sejm wzywa UE i NATO o jak najszersze sankcje i wsparcie dla Ukrainy; Sejm potępia agresję Rosji"

13:55 Bezczelne słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa. "Kreml nie widzi przeszkód w zorganizowaniu rozmów prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina i prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, ale tylko wtedy, gdy Ukraina będzie gotowa do rozmowy o kwestiach bezpieczeństwa Moskwy. Sformułowaliśmy to dość jasno: to jest status neutralny, to jest rezygnacja z systemów uzbrojenia. Tutaj pojawia się pytanie, czy kierownictwo Ukrainy jest na to gotowe" – dodał Pieskow.

Ukraińcy z Poznania wracają do kraju?! "Boję się, ale tam jest ziemia, żona, córka"

13:45 Katastrofa ukraińskiego samolotu wojskowego. Spośród 14 osób na pokładzie zginęło 5. Samolot rozbił się między wsiami Żukiwci i Trypol w obwodzie kijowskim – poinformowały ukraińskie służby.

13:35 NATO przesuwa swoje siły na wschodnią flankę sojuszu - zapowiedział Jens Stoltenberg. Dodał, że NATO nie wyśle wojsk na Ukrainę.

13:30 Atak na kijowskie lotnisko ze śmigłowców. Trwają ciężki walki w rejonie lotniska pod Kijowem. Doradca prezydenta Zełenskiego obawia się, że Rosja może zrzucić z powietrza żołnierzy, by zająć dzielnicę rządową w Kijowie.

13:25 Węgry przemieszczają swoje wojska bliżej wschodniej granicy na wszelki wypadek. „Na Węgrzech nie ma wojennej sytuacji, panuje pokój, który chcielibyśmy utrzymać. (…) armia węgierska z powodu sytuacji powstałej na Ukrainie przemieszcza żołnierzy i sprzęt na wschodnie tereny” - poinformowało w czwartek Ministerstwo Obrony Węgier

13:15 "Nawet jeśli nie będzie przerw w dostawach, to wszystkie sektory polskiej gospodarki odczują kryzys wywołany rosnącymi cenami energii. Szantaż energetyczny Rosji trwa, odkąd ma ona realny wpływ na wzrosty energii w Europie. Bywa on mniej lub bardziej ostry, ale teraz niewątpliwie ceny energii skoczą w górę" - powiedział PAP Mateusz Walewski, główny ekonomista Banku Gospodarstwa Krajowego.

12:50 Kolejny ostrzał rakietowy Kijowa - informują przedstawiciele prezydenta Wołodymyra Zełenskiego

12:15 Szef MON Mariusz Błaszczak podjął decyzję o wprowadzeniu kolejnego stopnia gotowości w wydzielonych jednostkach wojsk operacyjnych i wojsk obrony terytorialnych - poinformował resort obrony

12:35 W obwodzie kijowskim wojska rosyjskie przeszły przez granicę w Wilczy na granicy z Białorusią – poinformowała straż graniczna Ukrainy. Trwają walki

12:07 Trwają ciężkie walki w rejonie Charkowa i w Donbasie. Siły Ukrainy podają, że zniszczyły co najmniej siedem rosyjskich samolotów, dwa śmigłowce i kilkadziesiąt pojazdów opancerzonych

12:05 Turcja nie wspiera Rosji. Ministerstwo spraw zagranicznych Turcji: "Rosyjska operacja militarna wobec Ukrainy jest nieakceptowalna"

12:00 Rośnie liczba ofiar. Władze obwodu odeskiego, podają, że co najmniej 18 osób zginęło w atakach rakietowych na Odessę. 

11:45 UE domaga się od Rosji wycofania wojsk. Oświadczenie w tej sprawie wydał szef unijnej dyplomacji Josep Borrell

11:30 Nowy pakiet sankcji na Rosję od Wielkiej Brytanii. "Będzie to największy i najsurowszy pakiet sankcji gospodarczych, jaki Rosja kiedykolwiek widziała. To bezprecedensowy, karzący zestaw sankcji, które rozpoczniemy dzisiaj, ale będziemy także ogłaszać dalsze środki sankcyjne w nadchodzących dniach" - mówił wiceminister spraw zagranicznych James Cleverly w rozmowie z BBC News.

11:05 Prezydent Gitanas Nauseda wprowadził w czwartek stan wyjątkowy na Litwie

10:50 Ponad 40 ukraińskich żołnierzy zginęło, a kilkudziesięciu zostało rannych. 10 ofiar wśród cywilów - podały władze Ukrainy

10:45 Punkty recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy będą rozlokowane dziś prawdopodobnie na tych przejściach granicznych: Hrebenne, Zosin, Sławatycze, Dorohusk (woj. lubelskie), Korczowa, Medyka, Budomierz, Krościenko (woj. podkarpackie)

Wojna na Ukrainie. Słowa wsparcia dla miast partnerskich. "Zawsze znajdziecie schronienie"

10:30 Ukraina zerwała stosunki dyplomatyczne z Rosją. Przemawia prezydent Ukrainy. "Siły Zbrojne Ukrainy prowadzą ciężki bój. Odpierają ataki w Donbasie, ale innych regionach na wschodzie, północy, południu i na zachodzie. Ukraina jest atakowana z powietrza i z ziemi. Potrzebna jest solidarność narodowa, musimy podtrzymać państwowość naszego kraju. Zwracam się do wszystkich obywateli i przedstawicieli mediów. Chciałbym żebyście pokazywali, jak bardzo odważnie walczą nasi żołnierze"

Wojna na Ukrainie. Kraków przyjmie uchodźców. Kiedy protest pod rosyjskim konsulatem?

10:25 Ukraina twierdzi, że ataki rosyjskie są skutecznie odpierane. "Główne ataki miały miejsce o godz. 5. rano na miasta, infrastrukturę wojskową, lotniska, magazyny wojskowe i centra dowodzenia. Według naszych wstępnych ustaleń, pierwsze uderzenie poniosło fiasko. Oznacza to, że są straty, ale są one nieznaczne. Nie obniżyły skuteczności bojowej sił zbrojnych Ukrainy i innych struktur siłowych. A co najważniejsze, (...) według wstępnych danych nastąpiła tylko niewielka penetracja wroga na głębokość do 5 km obserwowana na północy obwodu charkowskiego, czernihowskiego, bliżej Sum oraz - dane te wymagają weryfikacji - prawdopodobnie w kierunku Wołynia. Ale tam, zgodnie z otrzymanymi informacjami, natarcie zostało odparte" - mówi doradca prezydenckiej administracji, Ołeksij Arestowycz

10:15 Strona ukraińska podaje, że około 50 rosyjskich żołnierzy zginęło, a sześć rosyjskich samolotów zostało strąconych

10:00 Cztery rosyjskie czołgi zniszczone w okolicy Charkowa - podał sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

9:40 Reuters za agencją BiełTA: Aleksandr Łukaszenka zaprzecza, by białoruskie wojsko brało udział w inwazji na Ukrainę. Wcześniej podawano, że Białoruś także zaatakowała, przekraczając granicę z Ukrainą.

9:35 Chiny bronią działań Rosji na Ukrainie. "Rosja to niepodległy kraj i może sama podejmować decyzje w oparciu o własne interesy" – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Uważa, że nie można mówić o "inwazji" i powiedziała, że to USA podsycają napięcie

9:30 Rosjanie wjechali do części obwodu ługańskiego kontrolowanego przez rząd w Kijowie podstępem, udając przedstawicieli OBWE. Kolumny rosyjskich czołgów wjechały, ustawiając przed sobą białe samochody Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie - podaje ministerstwo spraw wewnętrznych Ukrainy.

9:25 Ukraina zwraca się do Turcji o zamknięcie cieśnin Bosfor i Dardanele dla rosyjskich okrętów. Turcja określiła działania Rosji przeciwko Ukrainie jako "nieakceptowalne", ale sprzeciwia się sankcjom

9:15 Ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski: "Polska jest bezpieczna. Polska jest zabezpieczona. Ameryka stoi ramię w ramię z Polską, jako z partnerem w NATO".

9:05 Armia ukraińska odparła rosyjski atak na miasto Szczastia w kontrolowanej przez rząd części obwodu ługańskiego - poinformowało Ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego

9:00 Ursula von der Leyen: "Prezydent Putin sprowadził do Europy wojnę. Przedstawimy pakiet dotkliwych sankcji. Obejmiemy nimi strategiczne sektory gospodarki rosyjskiej, blokując im dostęp do technologii na kluczowych rynkach. Osłabimy bazę ekonomiczną Rosji, a także zdolność Rosji do modernizacji. Zamrozimy aktywa rosyjskie w UE, zablokujemy dostęp rosyjskich banków do europejskich rynków finansowych"

8:48 Rośnie liczba niewinnych cywilów zabitych przez rosyjskie wojska na Ukrainie. Ofiar jest już osiem. Wśród nich jest kobieta z dzieckiem, których samochód został ostrzelany w obwodzie sumskim. W obwodzie odeskim 19 osób zaginęło.

8:35 W wyniku rosyjskich nalotów już giną ludzie - podaje MSW Ukrainy. Ofiar jest najprawdopodobniej 7. Jedna osoba zginęła w wyniku ataku lotniczego na miasto Browary w obwodzie kijowskim – podał przedstawiciel MSW Anton Heraszczenko. W obwodzie chersońskim w ostrzale zginął 17-latek

Ludzie uciekają z miast, na ulicach są ogromne korki, przed bankomatami ustawiają się kolejki. "Zwracam się do każdego Ukraińca, który teraz jest na naszej ziemi. Nie poddajemy się panice, robimy wszystko, co trzeba, by wesprzeć Siły Zbrojne Ukrainy" - apeluje Wołodymyr Zełenski.

8:30 Apel MSZ Ukrainy do świata: "Ukraina wzywa społeczność międzynarodową do natychmiastowych działań. Tylko zjednoczone i stanowcze działania mogą powstrzymać agresję Władimira Putina na Ukrainę. Nasi partnerzy powinni natychmiast uruchomić pakiet nowych sankcji. Wzywamy także zaprzyjaźnione państwa do kontynuowania wzmacniania zdolności obronnych Ukrainy przez dostarczanie sprzętu wojskowego. Od naszej wspólnej reakcji zależy nie tylko życie i bezpieczeństwo obywateli Ukrainy, ale też życie i bezpieczeństwo wszystkich Europejczyków i przyszłość całego światowego porządku"

8:25 Rosyjskie wojska przekroczyły granicę Ukrainy także od strony okupowanego Krymu

8:10 Anton Heraszczenko, przedstawiciel MSW Ukrainy, poinformował o ostrzałach rakietowych ukraińskich punktów dowodzenia, lotniskach, składach wojskowych w Kijowie, Dnieprze i Charkowie. - Trwa artyleryjski ostrzał granic - napisał na swoi koncie na Facebooku. Separatyści w Donbasie uderzyli na pozycje ukraińskie. Informacje o bombardowaniu docierają z największych miast Ukrainy. Zaatakowane zostały także m.in. Charków, Odessa i podkijowski Boryspil, gdzie znajduje się lotnisko. Zaatakowane miały zostać także miasta na zachodzie kraju. Media donoszą o rosyjskich nalotach w okolicach Lwowa, Łucka i Iwano-Frankiwska.

Wojna na Ukrainie. W tych miastach nastąpił atak! Cały kraj w ogniu

8:00 Ambasador Izraela w Ukrainie zaleca mieszkańcom przekraczanie granicy do Polski"Zaleca się Izraelczykom, aby samodzielnie dotarli do przejść granicznych i przekroczyli granicę z Polską. Przygotowujemy się ze strony polskiej na przyjęcie Izraelczyków i pomoc im w locie do Izraela. Otrzymujemy dziesiątki i setki telefonów"

7:55 Rosyjskie naloty odbyły się także na zachodzie Ukrainy, w rejonie Lwowa, Łucka i Iwano-Frankiwska. Celem bombardowań były lotniska

7:45 Będzie kolejny pakiet sankcji wobec Rosji. "Z całą mocą potępiamy bezprecedensową militarną agresję Rosji na Ukrainę. Swoimi niesprowokowanymi i nieuzasadnionymi działaniami wojskowymi Rosja rażąco łamie prawo międzynarodowe i podważa europejskie i światowe bezpieczeństwo oraz stabilność. Ubolewamy nad utratą życia i ludzkim cierpieniem" - napisali przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen i szef Rady Europejskiej Charles Michel

7:40 Ukraina się broni. Jej armia w obwodzie ługańskim zniszczyła dwa rosyjskie czołgi i kilka wozów wojskowych oraz zestrzeliła pięć rosyjskich samolotów i jeden śmigłowiec

7:30 "To straszny dzień dla Ukrainy i mroczny dzień dla Europy. Rosja musi natychmiast zaprzestać działań wojskowych. W ramach G7, NATO i UE będziemy dziś ściśle koordynować nasze działania" - powiedział niemiecki kanclerz Olaf Scholz

7:15 Polskie wojska w stanie gotowości. "Nasze wojska też są w pełnej gotowości" –powiedział w czwartek rano rzecznik rządu Piotr Müller.

7:05 Ukraina zaatakowana także przez Białoruś. Jak podaje CNN, wojska białoruskie weszły na terytorium Ukrainy, przekraczając przejście graniczne w Senkiwce w obwodzie czernichowskim u zbiegu granic Rosji, Ukrainy i Białorusi, ok. 200 km od Kijowa

6:57 "Informacje o spadochroniarzach wojsk rosyjskich w Odessie nie są prawdziwe. Lotnictwo Ukrainy odpiera atak powietrzny. Wojsko jest w pełnej gotowości bojowej. Zajmujemy i utrzymujemy pozycje obronne. Sytuacja jest pod kontrolą" - napisał sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy na Facebooku.

6:51 - Ważne, aby oprócz sankcji wzmocnić wschodnią flankę NATO. Sytuacja jest bardzo poważna, mamy do czynienia z konfliktem zbrojnym. Pierwszym i najważniejszym scenariuszem jest wsparcie Ukrainy w obronie własnych granic - powiedział Piotr Muller.

6:47 - W nocy Rosja zaczęła agresję militarną na Ukrainę. W tej chwili trwa posiedzenie komitetu bezpieczeństwa narodowego pod przewodnictwem wicepremiera Kaczyńskiego. Przed chwilą została wydana dyspozycja do naszego przedstawiciela przy NATO w związku z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego - przekazał rzecznik rządu podczas brefingu prasowego.

06:46 - Musimy natychmiast zareagować na zbrodniczą agresję Rosji na Ukrainę; Europa i wolny świat muszą powstrzymać Putina; dzisiejsza Rada Europejska powinna zatwierdzić możliwie najsurowsze sankcje - przekazał Mateusz Morawiecki.

06:45 - Odcięcie Rosji od sytemu SWIFT byłoby potężnym uderzeniem w rosyjską gospodarkę; zwykli Rosjanie nie mogliby korzystać ze swoich kart kredytowych, a wszystkie rosyjskie firmy, począwszy od zwykłej piekarni, nie mogły przeprowadzać transakcji finansowych - powiedział w rozmowie z PAP wiceszef MSZ Piotr Wawrzyk 

06:41 Atak sił prorosyjskich separatystów w Donbasie na pozycje wojsk ukraińskich i tereny kontrolowne dotąd przez armię ukraińską w obwodach donieckim i ługańskim. 

06:37 "Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego. Ambasador Tomasz Szatkowski wspólnie z grupą sojuszników złożył stosowny wniosek na ręce Sekretarza Generalnego NATO" - napisał rzecznik rządu na Twitterze. 

6:31 Rzecznik MSZ Łukasz Jasin przekazał PAP informację o ewakuacji polskiego konsulatu w Odessie. "Pozostajemy w stałym kontakcie z naszymi placówkami dyplomatycznymi"

06:30 Piotr Müller był gościem TVP i zdradził m.in. jak długo będą nasze placówki dyplomatyczne na Ukrainie. "Najdłużej, jak to możliwe" - powiedział. "Pamiętajmy o tym, że po pierwsze - dla nas Ukraina jest ważnym partnerem, któremu chcemy też w ten sposób pokazać gest, jeżeli chodzi o wsparcie. Z drugiej strony - na terenie Ukrainy jest wielu Polaków, którzy potrzebują wsparcia w takich sytuacjach i dlatego też nasze placówki, co do zasady, jak najdłużej będą funkcjonowały. Ale oczywiście to zależy od rozwoju sytuacji militarnej. Nie wiemy, jak daleko Władimir Putin ma zamiar się posunąć" - zaznaczył.

06:24 Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych polecił Stałemu Przedstawicielowi przy NATO złożenie wniosku o uruchomienie art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego - powiedział Müller.

06:19 O godzinie 6.35 ma obyć się brefing prasowy rzecznika rządu Piotra Müllera w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Uprzednio w trybie natychmiastowym zwołano Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych.

06:12 - W Kijowie słychać syreny alarmowe, mieszkańcy ewakuują się do schronów - informuje PAP.

6:05 W Charkowie otwarto schrony przeciwbombowe - informuje CNN.

6:02 Ursula von der Leyen powiedziała, że "Kreml będzie pociągnięty do odpowiedzialności".

05:57 Prezydent Ukrainy przekazał: - Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy; Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną.

05:55 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba stwierdził, że "Putin właśnie rozpoczął inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Spokojne ukraińskie miasta są atakowany. To jest agresja. Ukraina obroni się i wygra. Świat może i musi powstrzymać Putina. Nadszedł czas na działanie".

05:52 Pilny apel. Mer Kijowa prosi mieszkańców o pozostanie w domach. Cały czas słychać eksplozje.

05:49 Prezydent Ukrainy ogłasza wprowadzenie stanu wojennego w całym kraju.

5:40 Prezydent Rosji Władimir Putin, ogłaszając w czwartek operację militarną w Donbasie, oświadczył, że "sprawiedliwość i prawda" są po stronie Rosji; na tym - według jego słów - polega "prawdziwa siła".

5:39 Szef rady bezpieczeństwa: na Ukrainie będzie wprowadzony stan wojenny.

5:29 Na Odessę naciera atak ze strony rosyjskiej floty czarnomorskiej. Wciąż Kijów jest bombardowany.

5:28 W Dnieprze atakowane są obiekty wojskowe. Cele te obejmują prawdopodobnie bazy 25. i 93. brygady ukraińskiej.

05:25 W kierunku frontu wzdłuż Mariupola słyszalne ostrzały. W kierunku Charkowa zmierzają siły rosyjskie. W Odessie i na Morzu Azowskim trwają desanty amfibijne.

5:22 Wszystkie obiekty wojskowe w Ukrainie są atakowane przez armię rosyjską. O wszystkim donosi Interfax-Ukraina.

05:21 Miasto Sumy także jest atakowane. Znajduje się w północno-wschodniej części Ukrainy.

5:20 Kijów jest cały czas bombardy. Co chwilę słychać nowe wybuchy w centrum.

5:13 - Zdecydowanie potępiam lekkomyślny i niesprowokowany atak Rosji na Ukrainę, który zagraża życiu niezliczonych cywilów. Po raz kolejny, pomimo naszych wielokrotnych ostrzeżeń i niestrudzonych wysiłków dyplomatycznych, Rosja wybrała drogę agresji przeciwko suwerennemu i niepodległemu państwu - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

5:11 Kolejne eksplozje, tym razem w ukraińskim porcie w Odessie nad Morzem Czarnym. Na miejsce mają dotrzeć rosyjscy żołnierze.

5:08 Piotr Müller zwołał natychmiastowo Komitet ds. Bezpieczeństwa Narodowego i spraw Obronnych. Za chwilę rozpoczną się obrady. 

5:00 Ambasador Ukrainy przy ONZ Serhij Kysłycia przekazał, że Rosja nie jest w stanie wykonywać obowiązków członka ONZ. - Kolejny raz Rosja wybrała drogę agresji na suwerenny i niepodległy kraj - powiedział.

04:56 Dziennikarka telewizji Fox News Jennifer Griffin przekazała: "Oficjel USA powiedział mi: Obecnie trwa ostrzał przed napaścią. Spodziewamy się, że potrwa kilka godzin. Następnie dojdzie do ataku lądowego z użyciem WSZYSTKICH sił, jakie Putin rozmieścił. Eksplozje słychać w Kijowie, Odessie, Mariupolu".

04:53 Rosja atakuje lotniska. Spadają rakiety taktyczne na ukraińskie lotniska we wschodniej części od linii Kijów-Odessa.

4:48 Bombardowane kolejne miasto. W Mariupol słychać serię wybuchów.

4:44 Władimir Putin zwrócił się do obywateli Ukrainy, mówiąc, że jego działania miały na celu samoobronę.

4:41 Transmisja na żywo z Charkowa pokazuje wybuchy, eksplozje oraz trakery w Charkowie.

4:38 Kolejne eksplozje w Charkowie.

04:35 Kolejne wybuchy w Odessie.

4:29 Putin przemawiał. Ostrzegł, że jeśli dojdzie do jakiejkolwiek ingerencji ze strony zagranicy to dojdzie do przelewu krwi, a winny wszystkiemu będzie "naród ukraiński".

4:29 Nad Charkowem unosi się dym. 

4:28 "Prezydent Putin zdecydował się na wojnę z premedytacją, która przyniesie katastrofalne straty w ludziach i cierpienie. Tylko Rosja jest odpowiedzialna za śmierć i zniszczenie, jakie przyniesie ten atak" - przekazał oficjalnie prezydent USA Joe Biden. 

4:25 W Charkowie słychać było nieprzerwane strumienie eksplozji. 

4:25 Agencja Reuters została poinformowana przez przedstawiciela NATO o rozpoczęciu agresji na Ukrainę ze strony Rosji. 

4:18 Dwa wybuchy słychać było w Kijowie w dużej odległości od centrum. Eksplozje słychać było także w Odessie i Charkowie. 

4:11 Wybuchy także w Kijowie oraz w pobliżu Charkowa. 

4:09 Pojawiły się pierwsze informacje o wybuchach w Kramatorsku w Ukrainie. - Odpowiedzialność za ewentualny rozlew krwi będzie spoczywać na sumieniu ukraińskiego reżimu - powiedział Putin.

3:57 Władimir Putin prezydent Rosji zapowiedział, ze przeprowadza „operację wojskową” w Ukrainie na Don Basie. Twierdzi, że ma to na celu demilitaryzację i denazyfikacje kraju. Zaprzecza jakoby chciał okupacji tego kraju. - Starcia nieuniknione będą - powiedział. - Ci, którzy będą próbowali nam przeszkodzić, spotkają się z odpowiedzią militarną, która doprowadzi do konsekwencji, z jakimi się nie spotkaliście. Jesteśmy gotowi na wszystko - oświadczył.

3:40 Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres zwrócił się bezpośrednio do prezydenta Rosji. - Panie Prezydencie Putin, proszę zatrzymać swoje wojska przed zaatakowaniem Ukrainy. Proszę dać szansę pokojowi. Daj szansę pokojowi, zbyt wielu ludzi już zginęło - powiedział.

3:37 Rozpoczęto posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w trybie pilnym.

3:10 W Ukrainie zamknięto lotniska dla ludności cywilnej "ze względu na potencjalne zagrożenie dla lotnictwa cywilnego" - podała w czwartek agencja Reuter.

03:16 Londyn. "Rosja może używać mobilnych krematoriów, by tuszować straty" - powiedział brytyjski minister obrony Ben Wallace, opisują "Daily Telegraph" i "Daily Mail". "Poprzednio rozmieszczali mobilne krematoria, które podążały za żołnierzami na polu bitwy, co każdemu mrozi krew w żyłach. Gdybym był żołnierzem i wiedział, że moi generałowie tak mało we mnie wierzą, że jeżdżą za mną po polu bitwy z mobilnym krematorium, albo gdybym był matką lub ojcem syna, który mógł zostać wysłany w rejon walk, a mój rząd uznał, że sposobem na zatuszowanie strat jest mobilne krematorium, byłbym głęboko, głęboko zaniepokojony" - relacjonował polityk.

2:50 Wiceprezydent Brazylii Hamilton Mourao złożył w oświadczenie, wykluczając tym samym uznanie dla kraju niepodległości samozwańczych separatystycznych republik we wschodniej Ukrainie. „Zawsze byliśmy obrońcami suwerenności państw, a kwestia separatyzmu to bardzo skomplikowana sprawa. Musiałby się odbyć w tej sprawie plebiscyt, w którym etniczna większość opowiedziałaby się za oddzieleniem się od państwa, do którego należy” - powiedział.

02:27 Najnowsze informacje Reuters. "Rosja częściowo zamknęła przestrzeń powietrzną w rejonie Rostowa nad Donem, na południowy wschód od swojej granicy z Ukrainą "w celu zapewnienia bezpieczeństwa" lotów lotnictwa cywilnego".

02:45 Wieczorne wydanie jednego z największych południowoamerykańskich dzienników, argentyńska „La Nacion” pisze: "Rosyjska inwazja na Ukrainę wydaje się coraz bardziej prawdopodobna, a może jej dokonać jedna z największych armii świata, która może rozpocząć nie sprowokowaną inwazję na swego sąsiada".

2:00  W środę w stacji NBC News amerykański sekretarz stanu Antony Blinken stwierdził, że jest przygotowany na atak Rosji na Ukrainę tej nocy. Jego zdaniem wciąż jest szansa na "zażegnanie poważnej agresji". "Wydaje się, że wszystko to, co widzimy na miejscu, świadczy o tym, że Rosja zaangażuje się w poważną agresję na Ukrainę” – mówił.

1:46 W Ukrainie zanotowano kolejne cyberataki na najważniejsze strony internetowe należące do rządu. Według doniesień Euromaidan Press nie działają kolejno: Ministerstwo Edukacji, Ministerstwo Infrastruktury, Ministerstwo Przemysłu Strategicznego i Ministerstwo Polityki Rolnej, Gabinet Ministrów, MSZ, Służby Bezpieczeństwa, .

01:33 Agencja AFP podała do informacji powołując się na źródła dyplomatyczne, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zorganizuje kolejne nadzwyczajne posiedzenie w sprawie konfliktu między Rosją a Ukrainą. Ma odbyć się jeszcze tej nocy o 3:30 czasu polskiego.

1:25  Reuters podał do informacji: -80 proc. rosyjskich wojsk znajdujących się wokół Ukrainy, jest przygotowana do ataku.

01:17 Trzecie lotnisko w Ukrainie pilnie zamknięte. Jest to lotnisko w Zaporożu.

01:10 Ambasador RP przy ONZ Krzysztof Szczerski informuje: "PILNE: Jeszcze dziś wieczorem (czasu nowojorskiego) możliwe kolejne pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z rozwojem sytuacji na wschodzie Ukrainy".

00:57 Unia Europejska właśnie nakłada kolejne sankcję aż na 23 osoby z Rosji. W tym na ministra obrony Siergieja Szojgu i na ministra gospodarki Maksima Rieszetnikowa

00:50 USA/Reuters. Przy granicy Rosji z Ukrainą satelita wykryła kolejne natężenia wojsk rosyjskich w pobliżu granicy z Ukrainą. Zdjęcia satelitarne wskazują, że wojska rosyjskie znajdują się ok 16 km od granicy z Ukrainą i ok. 80 km od Charkowa. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski potwierdził, że przy granicach jego kraju jest już ok. 200 tys. rosyjskich żołnierzy.

00:20 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nocy ze środy na czwartek poinformował, że Rosja potwierdziła ofensywę na Ukrainę. Z informacji wynika bezpośrednio rosyjski prezydent Władimir Putin nie odpowiada na zaproszenie do rozmów. Na komunikatorze Telegram zamieszczono 10-minutowe przemówienie po ukraińsku i po rosyjsku prezydenta Zełenskiego. "Rosjanie i Ukraińscy są różni, ale to nie jest powód do tego, aby być wrogami" - powiedział. Jednocześnie dodał, że "Ukraina nie chce wojny, ale nasz kraj będzie się bronić, jeśli będzie taka potrzeba". Zaznaczył także, że "Ukraina nie jest i nie będzie zagrożeniem dla Rosji". "Jesteśmy gotowi do rozmów z Rosją w różnych formatach. Oczekujemy gwarancji bezpieczeństwa zarówno od NATO, jak i od Rosji" - mówił prezydent Zełeński.

00:06 W Ukrainie zamknięto właśnie czasowo lotniska w Charkowie i Dnipro. Personel portu lotniczego poinformował, że jedyny pas startowy lotniska w Charkowie nie przyjmuje lotów od godziny 20:35 23 lutego do 8:35 24 lutego czasu kijowskiego. Władze portów nie podały przyczyn czasowego zamknięcia pasów startowych.

23:39 Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba chce pilnie zwołać Radę Bezpieczeństwa ONZ w związku z apelem prorosyjskich separatystów o rosyjską pomoc wojskową. 

"Ukraina zwróciła się o pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ w związku z apelem rosyjskich władz okupacyjnych w Doniecku i Ługańsku do Rosji z prośbą o udzielenie im pomocy wojskowej, co jest dalszą eskalacją napięcia" – napisał Kułeba na Twitterze.

23:10 Wiceminister spraw zagranicznych Piotr Wawrzyk poinformował: "Nasza ambasada w Kijowie nadal pozostaje na miejscu, a konsulowie - w zależności od rozwoju sytuacji i miejsca". Oprócz Ambasady RP w Kijowie, działają Konsulaty Generalne RP w: Charkowie, Lwowie, Łucku, Odessie i w Winnicy.

22:47 Rzecznik Pentagonu John Kirb przekazał, że ruchy rosyjskich wojsk wskazują, że wkrótce podejmą "jakiegoś rodzaju działania". Jego zdaniem nikt nie może być pewnym czasu tych działań, bo o tym wie jedynie prezydent Rosji Władimir Putin. 

"Nie mówiąc o konkretnym czasie, bo to wie tylko pan Putin, mogę powiedzieć, że widzimy kontynuowanie formowania się rosyjskich zdolności wojskowych w sposób, który według nas wskazuje, że jesteśmy potencjalnie blisko jakiegoś rodzaju działań" - powiedział Kirby.

22:25  Widzimy dalsze ruchy wojsk rosyjskich, które wskazują, że jesteśmy potencjalnie blisko "jakiegoś rodzaju działań" - powiedział w środę rzecznik Pentagonu John Kirby. Dodał, że nie może być pewny czasu tych działań, bo to wie tylko prezydent Rosji Władimir Putin.

"Nie mówiąc o konkretnym czasie, bo to wie tylko pan Putin, mogę powiedzieć, że widzimy kontynuowanie formowania się rosyjskich zdolności wojskowych w sposób, który według nas wskazuje, że jesteśmy potencjalnie blisko jakiegoś rodzaju działań" - powiedział Kirby.

"Jeśli Putin wybierze wojnę, wybierze przemoc, celowo będzie narażał życie żołnierzy i cywilów. Będzie musiał za to odpowiedzieć."

22:16 Prezydent Rosji Władimir Putin improwizuje i musi dostosować swoją strategię wobec Ukrainy biorąc pod uwagę sankcje nałożone przez USA i ich sojuszników w tym tygodniu - powiedziała w środę rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki.

22:14 Premier Węgier Victor Orban -„Węgry muszą trzymać się z dala od rosyjsko-ukraińskiego konfliktu wojskowego, bo najważniejszą wartością jest bezpieczeństwo kraju”. – „Nie ma mowy o wysłaniu na Ukrainę żołnierzy czy broni”- dodał.

22:02 Liderzy separatystycznych republik Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej- Denis Puszylin i Leonid Pasiecznik, zaapelowali do prezydenta Rosji Władimira Putina o pomoc w odparciu agresji Sił Zbrojnych Ukrainy w celu uniknięcia ofiar wśród ludności cywilnej i zapobieżenia katastrofie humanitarnej w Donbasie - poinformował sekretarz prasowy Kremla Dmitrij Pieskow.  

21:45 Premier Mateusz Morawiecki i premier Słowenii Janez Janša skierowali list do członków Rady Europejskiej, dotyczący przystąpienia Ukrainy do UE. - "Mamy wiedzę i doświadczenie, aby wdrażać strategiczne rozwiązania. Potrzebujemy ambitnego planu przystąpienia Ukrainy do UE do 2030 r..

21:22  Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba poinformował o niepokojących doniesieniach z Krymu. Ewakuowana miała zostać nocna zmiana z fabryki chemikaliów Titan w Armiańsku. "To może być przygotowanie do kolejnej inscenizowanej prowokacji ze strony Rosji. Wydaje się, że Moskwa nie ma granic w próbach fałszowania pretekstów do dalszej agresji".

20:58 Parlament Ukrainy przegłosował wprowadzenie stanu wyjątkowego w kraju. Nie będzie obowiązywał w Donbasie, gdzie już obowiązuje specjalny reżim. Potrwa 30 dni, licząc od północy 24 lutego. Przewiduje zakaz zgromadzeń i strajków. Zakłada również zakaz zmiany miejsca zamieszkania przez rezerwistów i poborowych oraz produkowania materiałów informacyjnych "mogących destabilizować sytuację w kraju". Przewidziano w nim również ewakuację ludności z niebezpiecznych miejsc zamieszkania i kontrolę dokumentów obywateli. W razie konieczności może być wprowadzone ograniczenie wolności przemieszczania się, a także godzina policyjna. Mogą być również prowadzone kontrole środków transportu, lokali i rzeczy osobistych.Ponadto szefowie władz obwodowych i Kijowa mają utworzyć sztaby operacyjne.

20:49 W środę w Powidzu wylądowały amerykańskie śmigłowce AH-64 Apache - poinformował na Twitterze szef resortu obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

20:33 "Potępiamy naruszenie przez Rosję suwerenności Ukrainy, wzywając jednocześnie wszystkie strony do pokojowego i racjonalnego rozwiązania sporu" – oświadczyło w środę biuro prezydent Tajwanu Caj Ing-wen. Komunikat opublikowano po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) na temat sytuacji na Ukrainie, w którym wzięła udział prezydent oraz premier Su Tseng-chang.

20:25 Prawie wszyscy uczestnicy środowej debaty Zgromadzenia Ogólnego ONZ, w tym sekretarz generalny organizacji Antonio Guterres, ostro potępili działania Rosji w Donbasie, wskazując na wielkie potencjalne konsekwencje rosyjskiej inwazji. Jedynie Chiny wypowiedziały się w neutralnym tonie.

20:16 "Chcielibyśmy wiedzieć, jaka jest strategia rządzących; chcemy pomóc" - powiedział w środę w TVN24 prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski, odnosząc się do ewentualnego napływu w przyszłości uchodźców z Ukrainy. Stawiał w tym kontekście pytania, m.in. o to, czy polskie ośrodki dla uchodźców będą na to gotowe, jeśli będzie to fala duża.

20:12 Prezydent USA Joe Biden ogłosił w środę nałożenie sankcji na spółkę Nord Stream 2 AG, operatora gazociągu, a także członków zarządu zarejestrowanej w Szwajcarii firmy. Jak stwierdził, jest to kolejna część pierwszej transzy sankcji w reakcji na ponowne rozpoczęcie rosyjskiej napaści na Ukrainę.

19:45 14,2 tys. rezerwistów obrony terytorialnej zostanie w najbliższym czasie wezwanych na 30-dniowe ćwiczenia – zapowiedział w środę dowódca Obrony Terytorialnej Sił Zbrojnych Ukrainy generał Jurij Hałuszkin.

19:40 Policja zatrzymała w Moskowie ponad 10 aktywistów, z których część brała udział w jednoosobowych pikietach przeciwko wojnie z Ukrainą - podaje PAP. Część zatrzymanych po prostu znajdowała się na miejscu protestu.

19:39 W związku z eskalacją kryzysu władze RFN rozważają możliwość przekazania na Ukrainę dalszych materiałów i sprzętu wojskowego. Prowadzone są rozmowy z rządem w Kijowie m.in. na temat dostaw noktowizorów - powiedział szef komisji spraw zagranicznych Bundestagu Michael Roth.

19:36 Projekt rezolucji wzywający do zablokowania Nord Stream 2 trafił do europosłów PiS, a w czwartek ma być oficjalnie złożony w Parlamencie Europejskim. Autorami projektu są europosłowie Anny Zalewskiej i Zdzisława Krasnodębskiego. Zawiera on wezwanie do Komisji Europejskiej, "by podjęła wszelkie dostępne jej środki, w tym instrumenty prawne zgodne z traktatami, w celu doprowadzenia do natychmiastowego anulowania gazociągu Nord Stream 2".

19:31 Rada Unii Europejskiej opublikowała przyjęty w środę pakiet sankcji, który przewiduje rozszerzenie istniejących już restrykcji na wszystkich 351 członków rosyjskiej Dumy Państwowej, którzy 15 lutego głosowali za apelem do prezydenta Władimira Putina o uznanie niepodległości samozwańczych "republik" Doniecka i Ługańska.

19:28 Agencja Reutersa powołując się na źródła w amerykańskim resorcie obrony, podała, że 80 proc. rosyjskich oddziałów przy ukraińskiej granicy jest gotowych do ataku.

19:15 Osiemdziesiąt procent rosyjskich sił zgromadzonych na granicy z Ukrainą znajduje się „na pozycjach, które uznalibyśmy za wysunięte, gotowe do działania” - powiedział dziennikarzom wysoki rangą funkcjonariusz resortu obrony podczas odprawy poza kamerą w Pentagonie. Jego słowa cytuje nie tylko Reuters, ale także CNN. 

19:05 Ukraina wprowadza stan wyjątkowy w niektórych obwodach. Stan wyjątkowy miałby obowiązywać od północy 24 lutego przez 30 dni. Będzie wprowadzona kontrola dokumentów, ograniczenie swobody rozpowszechniania informacji, a także możliwość wprowadzenia godziny policyjnej.

19:02 Krzysztof Szczerski w ONZ: jesteśmy na skraju wielkiego kryzysu bezpieczeństwa o potencjalnie bezprecedensowej skali; nie możemy być cicho wobec tego kryzysu, Polska jest za tymi, którzy wybierają wolność ponad niewolę. 

18:30 "Zachód wydaje się być za każdym razem zaskoczony tym co robi Putin. W mediach ciągle zadają pytanie, czy Rosja napadnie na Ukrainę? A tymczasem wystarczy wziąć mapę byłego ZSRR 22 402 200 km²) i zestawić z mapą Federacji Ros. (17 075 200 km²) i ..widać, że brakuje 5 327 000 km²" - napisał na Twitterze Romuald Szeremietiew, były wiceminister, polityk, publicysta, doktor habilitowany nauk wojskowych, nauczyciel akademicki.

18:25 "Czechy są przygotowane na wszystkie warianty wydarzeń na Ukrainie, w tym na falę uchodźców lub na ograniczenie dostaw z Rosji" – powiedział Petr Fiala, premier Czech, po posiedzeniu rządu i Rady Bezpieczeństwa Państwa. Zapewnił o wsparciu Ukrainy i odrzuceniu agresywnej polityki Rosji. Dodał, że Czechy koordynują swoje działania z partnerami w UE i NATO

18:20 Coraz bliżej wprowadzenia stanu wyjątkowego na Ukrainie. Decyzję o jego wprowadzeniu musi zatwierdzić obradujący właśnie ukraiński parlament.

18:16 Aż 62 proc. Niemców jest przeciwnych dostarczaniu broni Ukrainie zagrożonej przez Rosję – tak wynika z sondażu, który przeprowadził instytut badania opinii publicznej Insa na zlecenie niemieckiej gazety "Bild". Tylko 22 proc. ankietowanych opowiedziało się za dostawami broni.

18:11 Podczas forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ przemawiała ambasador USA Linda Thomas-Greenfield: "Agresja Rosji zagraża nie tylko całej Ukrainie, ale wszystkim państwom członkowskim i samemu ONZ. Prezydent Putin dał w poniedziałek najwyraźniejsze wskazanie swoich intencji".

17:58 Władze Kuby, Nikaragui i Wenezueli zadeklarowały swoją solidarność i poparcie dla Rosji w związku z kryzysem wokół Ukrainy. Wyrażono także sprzeciw wobec ogłoszonych we wtorek w stosunku do Rosji sankcji gospodarczych UE i USA. W środowym komunikacie prezydent Kuby Miguel Diaz-Canel wyraził solidarność z Kremlem i poparł oświadczenie kubańskiego MSZ, oskarżające władze USA o "narzucanie ekspansjonizmu" ku granicom Rosji.

17:45 Noblistka Olga Tokarczuk odbierając tytuł doktora Honoris Causa Uniwersytetu Warszawskiego rozpoczęła swoją mowę od wyrażenia solidarności z Ukrainą. "Chciałabym pokłonić się nisko Ukrainkom i Ukraińcom brutalnie zaatakowanym przez moskiewski reżim" - zaczęła swoją przemowę Olga Tokarczuk. "I choć brakuje słów na takie barbarzyństwo, chcę wyrazić moją i naszą solidarność, wsparcie i dodać im otuchy" - dodała pisarka.

17:37 "Może minąć co najmniej kilka miesięcy, zanim ewentualnie podjęta zostanie decyzja w sprawie przyszłości niemiecko-rosyjskiego gazociągu Nord Stream 2" – informuje w środę niemiecka agencja DPA, powołując się na rzecznika rządu Niemiec Steffena Hebestreita. Warunkiem koniecznym jest sporządzenie raportu na temat wpływu projektu na bezpieczeństwo dostaw.

17:16 "Prezydent Ukrainy został ostrzeżony, że Rosja najprawdopodobniej rozpocznie inwazję w ciągu 48 godzin" poinformował Newsweek powołując się źródła w amerykańskim wywiadzie. Wedle amerykańskiego tygodnika, administracja prezydenta Joego Bidena poinformowała ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego, że Rosja prawdopodobnie przygotowuje się do przeprowadzenia inwazji "na pełną skalę w ciągu najbliższych 48 godz."

17:14 Mychajło Fedorow, wicepremier i minister transformacji cyfrowej Ukrainy, na swoim kanale Telegramu, potwierdził potężny cyberatak na ukraińskie instytucje rządowe. "Około godz. 16 (godz. 15 czasu polskiego - red.) rozpoczął się kolejny zmasowany atak DDoS na nasze państwo. Mamy takie informacje z szeregu banków, obserwujemy też problemy z dostępem do stron Rady Najwyższej, Rady Ministrów i Ministerstwa Spraw Zagranicznych".

17:10 "W XXI w. nie ma miejsca na użycie siły i przymusu do zmiany granic. Zwołuję jutro specjalne posiedzenie Rady Europejskiej w Brukseli, aby omówić najnowsze wydarzenia związane z Ukrainą i Rosją" – napisał na TT Charles Michel, przewodniczący Rady Europejskiej. W zaproszeniu z kolei podkreślił, że "agresywne działania Federacji Rosyjskiej naruszają prawo międzynarodowe oraz integralność terytorialną i suwerenność Ukrainy. Podważają także europejski porządek bezpieczeństwa".

17:05 Donald Tusk zabrał głos na Twitterze: "Mamy w rękach narzędzia, które mogą odwrócić bieg wydarzeń w Ukrainie. To wymaga odwagi i wyobraźni. Do tego będę dziś namawiał partnerów podczas nadzwyczajnego szczytu EPP" – napisał, przypominając o planowanym dzisiaj spotkaniu Europejskiej Partii Ludowej.

16:57 Po wkroczeniu wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy ludzie na całym świecie okazują solidarność dla kraju zagrożonego konfliktem zbrojnym. Tak również było w Świnoujściu, gdzie w geście wsparcia rozwinięto gigantyczną flagę narodową Ukrainy.

16:40 Środa Popielcowa przypadająca 2 marca ma być dniem modlitwy o pokój - zaapelował papież Franciszek na Twitterze.

16:32 Szef ukraińskiej dyplomacji D. Kułeba na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ: "Od miesięcy Rosja udaje, że idzie ścieżką dyplomacji. Tymczasem gromadzi wojska na granicy". Kułeba powiedział też: "Musimy wykorzystać ostatnią szansę i zatrzymać Rosję. Jest to oczywiste, że Putin sam z siebie się nie zatrzyma. Początek wojny na Ukrainie na wielką skalę będzie końcem pokoju na świecie takim, jakim go znaliśmy".

16:19 W czwartek, 24 lutego odbędzie się nadzwyczajny szczyt UE, na którym liderzy omówią sytuację na Ukrainie - poinformowała na Twitterze  Przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola.

16:13 Kolejny cyberatak na Ukrainę! Ukraiński minister cyfryzacji poinformował, że "rozpoczął się zmasowany atak DDoS na nasze państwo". Nie działają ukraińskie strony Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Obrony, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Służby Bezpieczeństwa Ukrainy i Gabinetu Ministrów.

16:09 Polskie władze, władze państw bałtyckich i Rumunia chcą wprowadzenia w kolejnym pakiecie sankcji jeszcze ostrzejszych sankcji na Rosję niż jest to już ustalone, w tym objęcie nimi samego rosyjskiego prezydenta Władimira Putina. - Jeżeli to, co robi Putin, będzie tolerowane, to będzie oznaczało, że są państwa, które nie muszą przestrzegać praw, a to musi się w końcu skończyć tragicznie - przestrzega Jarosław Kaczyński, wicepremier rządu.

16:02 Jak podaje agencja Bloomberg - majątek rosyjskich oligarchów maleje wraz z eskalacją konfliktu wokół Ukrainy. Najbogatsi Rosjanie stracili w 2022 roku 32 miliardy dolarów. Najwięcej ze swojego majątku, jedną trzecią stracił jak na razie Giennadij Timczenko, którego majątek wynosi obecnie ok 16 mld dolarów. Znajdujący się na 118. miejscu prowadzonej przez agencję listy najbogatszych ludzi świata oligarcha swój majątek zawdzięcza głównie udziałom w wydobywającej gaz firmie Novatek. Timczenko jest też głównym udziałowcem Rossija Banku, który podobnie jak sam Timczenko znalazł się na liście pięciu banków i trzech oligarchów, którzy zostali we wtorek obłożeni sankcjami przez rząd Wielkiej Brytanii. 

15: 53 W ciągu ostatnich 24 godzin na czasowo okupowanym terytorium zlokalizowano i zarejestrowano 166 jednostek sprzętu wojskowego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej" - przekazało Ministerstwo obrony Ukrainy.

15:27 Jak podaje serwis Nexta trwa ewakuacja rosyjskiej ambasady w Kijowie. “Flaga została opuszczona. Kolejny krok to zerwanie stosunków dyplomatycznych” 

15:13 W ukraińskich mediach pojawiły się doniesienia, że w konsulatach Rosji we Lwowie i w Odessie coś płonęło, najprawdopodobniej dokumentacja. Mieszkańcy Lwowa - jak podał portal zaxid.net - wezwali straż pożarną, która nie została wpuszczona na teren placówki.Portal telewizji 1+1, tsn.ua, poinformował, że rosyjski konsulat we Lwowie wstrzymał pracę. Według tych doniesień dyplomaci nie przyjmują wniosków od interesantów, gotowe dokumenty (na przykład paszporty) mają być wydawane w ciągu jednego dnia w tygodniu przez trzy godziny. Na stronie placówki podano, że "z przyczyn niezależnych połączenia telefoniczne zostały całkowicie wyłączone". "Zapytania i konsultacje prosimy kierować na nasz adres e-mail" - przekazali dyplomaci.   

14:55 W krótkiej perspektywie sankcje nie zaszkodzą zbytnio przygotowanej na nie pod względem ekonomicznym Rosji, ale w dłuższej już tak, potrzeba więc konsekwencji - ocenia holenderski dziennik “De Telegraaf”.

14:35: Prezydent Duda po spotkaniu z prezydentami Ukrainy i Litwy: "Ukraina zasługuje na status państwa kandydującego do UE. Polska wzywa Rosję do zaprzestania nielegalnych działań łamiących prawo międzynarodowe; wzywamy do deeskalacji i wycofania sił zgromadzonych wokół Ukrainy"

14:30 Nadal są szanse na uruchomienie Nord Stream 2? „Zatrzymanie procesu certyfikacji jako pierwszy krok to wciąż jeszcze propozycja rozmów dla Putina. (...) Jeśli Putin będzie dalej tak działał, tego rurociągu nie będzie” - mówi Erwin Sellering, prezes niemieckiej Fundacji Stiftung Klimaschutz, która jest finansowana przez spółkę Nord Stream w wywiadzie dla regionalnego dziennika „Schweriner Volkszeitung”.

14:15 Władimir Putin w odezwie do narodu z okazji świętowanego dziś w Rosji Dnia Obrońcy Ojczyzny: "Nasz kraj jest zawsze otwarty na bezpośredni i uczciwy dialog i gotowy do poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań najbardziej skomplikowanych kwestii - mówił Putin w oświadczeniu wideo, wydanym z okazji corocznego Dnia Obrońcy Ojczyzny. Ale chcę powtórzyć, że interesy Rosji i bezpieczeństwo naszego narodu są bezwarunkowe. Tak więc będziemy nadal wzmacniać i modernizować naszą armię i marynarkę wojenną. Widzimy trudną sytuację międzynarodową i zagrożenia, jakie niosą ze sobą obecne wyzwania, takie jak erozja systemu kontroli zbrojeń i działania wojskowe NATO. Ale apele Rosji o zbudowanie systemu opartego na równym i niepodzielnym bezpieczeństwie, które niezawodnie broniłoby wszystkich krajów, pozostają bez odpowiedzi"

14:10 Wołodymyr Zełenski w Kijowie po spotkaniu z prezydentami Polski i Litwy: "Jesteście naszymi wielkimi przyjaciółmi. Polska i Litwa są partnerami, którzy wspierają Ukrainę i słowem, i swoimi działaniami"

14:00 "Zwyciężymy. Z takim krajem, z wielką Rosją, którą szanujemy i cenimy za to, że właśnie tak się do nas odnosi, nie mamy prawa przegrać, ani nawet wątpić w nasze zwycięstwo" - powiedział przywódca prorosyjskich separatystów w Donbasie Denys Puszylin

13:40 „We wszystkich placówkach dyplomatycznych Rosji na Ukrainie rozpoczęła się ewakuacja personelu” – podaje „Kommiersant”, powołując się na agencję TASS i pracownika ambasady rosyjskiej w Kijowie. Czy to znak, że pełna inwazja się zbliża?

NIE PRZEGAP: Ile pieniędzy mają Władimir Putin i oligarchowie? Tak ukrywają majątki

13:20 Ataki rosyjskich hakerów mogą się nasilić - ostrzega Departament bezpieczeństwa krajowego Stanów Zjednoczonych

13:05: Rosjanie twierdzą, że udaremnili zamach bombowy na cerkiew na Krymie i przejęła materiały wybuchowe. Zamach miały przygotowywać osoby związane z ukraińskim ugrupowaniem nacjonalistycznym Prawy Sektor.

12:45 Połowa Rosjan popiera agresję na Ukrainę. Wyniki sondażu przeprowadzonego dla amerykańskiej telewizji CNN. 50 proc. Rosjan uważa, że użycie wojsk w celu zmuszenia Ukrainy z zawrócenia z drogi do NATO jest słuszne. 25 proc. jest przeciw, pozostali nie mają zdania. Jednocześnie 43 proc. uważa, że nie należy siłowo włączyć Ukrainy do Rosji, takie rozwiązanie poparłoby 36 proc. badanych.

12:30 Rosyjscy oligarchowie tracą dużą część majątków przez kryzys na Ukrainie. Jak podaje Bloomberg, od początku 2022 roku, w dodatku jeszcze przed wprowadzeniem sankcji, najbogatsi Rosjanie stracili łącznie 32 miliardy dolarów. Przykładowo 118, najbogatszy człowiek świata Giennadij Timczenko stracił jedną trzecią fortuny.

12:15 Putin musi zdecydować o inwazji lub wycofaniu się w ciągu kilku dni z powodu stanu swojego wojska stłoczonego na granicy. Ciekawa analiza "Guardiana". Rosyjscy żołnierze na granicy przebywają w złych warunkach i jeśli będą tam utrzymywani przez kolejne tygodnie, stracą zdolność bojową. Analityk wojskowy Rob Lee przywołuje przykład okołu 100 żołnierzy stłoczonych na stacji kolejowej Dołbino, którzy muszą sami kupować sobie jedzenie. Wojska nie są też wystarczająco chronione przed zimnem jak na tak długi czas koczowania pod granicą.

11:50 Kuba, Wenezuela i Nikaragua stają po stronie Rosji. "Kreml działa bardzo powściągliwie i apeluje o pokojowe rozwiązanie konfliktu, podczas gdy Europa roznieca płomienie i podsyca pożar" - napisał we wtorek rządowy dziennik na Kubie

11:25 Ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk: Może wybuchąć III wojna światowa, Putin "wypowiedział wojnę całemu wolnemu światu". "Niebezpieczeństwo wybuchu w Europie nowej wojny światowej jest bardzo realne. Jeśli Republika Federalna porzuci nas, Ukraińców, zamiast stanąć przy nas ze wszystkich sił z odważnymi czynami, to w następnej kolejności ofiarą Putina padnie również niemiecki dobrobyt"

11:00 W polskim Sejmie została przyjęta ustawa w sprawie agresji Rosji na Ukrainę. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek odczytała jej treść, a ustawa została przyjęta przez aklamację. Oto fragment ustawy: "Sejm Rzeczpospolitej Polskiej z całą mocą potępia wszelkie działania Rosji, które stanowią zamach na suwerenność Ukrainy oraz że społeczność międzynarodowa musi zrobić wszystko, by nie dopuścić do wojny. – Sejm wzywa całą społeczność międzynarodową do nałożenia dotkliwych sankcji ekonomicznych i dyplomatycznych przeciwko agresorowi"

NIE PRZEGAP: Sejm przyjął ustawę ws. agresji Rosji na Ukrainę. Gromkie brawa na sali plenarnej

10:45 Papież Franciszek ogłasza Środę Popielcową dniem modlitwy o pokój."Chciałbym zaapelować do tych, którzy sprawują odpowiedzialność polityczną, aby dokonali poważnego rachunku sumienia przed Bogiem, który jest Bogiem pokoju, a nie wojny. Proszę wszystkie zaangażowane strony o to, by powstrzymały się przed wszelkimi działaniami, które spowodowałyby jeszcze większe cierpienie ludności" - mówi papież.

10:35 Chiny nie nałożą sankcji na Rosję. "Chiny nigdy uznawały sankcji za najlepszą metodę rozwiązywania problemów" – powiedziała rzeczniczka chińskiego MSZ Hua Chunying. Wcześniej Chiny wzywały do pokojowego rozwiązania sytuacji na Ukrainie i wspierały integralność terytorialną Ukrainy. Jednocześnie nie potępiły wprost działań Kremla i poparły rosyjskie żądania zablokowania wejścia Ukrainy do NATO.

NIE PRZEGAP: Szokujące słowa Trumpa! "Putin to GENIUSZ, sprytny i rozumny"

10:10 W kierunku miejscowości kontrolowanej przez ukraiński rząd w obwodzie ługańskim wystrzelono 478 pocisków, a 120 z nich to radzieckie pociski "Grad" - podała dziś organizacja Powróć żywym (Powernys żywym). Nikt nie odniósł obrażeń

9:55 "Morale są wysokie. Dwa dni temu byliśmy na pierwszej linii frontu, w ukraińskich okopach. Padały słowa, że „jeśli tu przyjdą to ich wszystkich zabijemy”... Nie widać w nich strachu ani oczekiwania najgorszego. Raczej ogromną dumą mówią, że jeśli nastanie taka konieczność, to będą się bronić i nie oddadzą ani centymetra swojego kraju" - mówi w rozmowie z "Super Expressem" Marcin Tulicki z TVP.

NIE PRZEGAP: "Jeśli tu przyjdą, to ich wszystkich zabijemy". Ukraińcy oczekują ataku w każdym momencie

Super Raport Wydanie Specjalne - Wojna na Ukrainie

9:25 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret o mobilizacji rezerwistów. Dotyczy to mężczyzn w wieku od 18 do 60 lat. "Mówimy wyłącznie o obywatelach przydzielonych do rezerwy operacyjnej. (...) Dziś nie ma potrzeby ogólnej mobilizacji; musimy szybko uzupełnić personel armii ukraińskiej i innych formacji wojskowych"

9:10 Putin chce "coś zmienić w geografii Europy" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w telewizji ARD. "Sytuacja jest bardzo groźna” - dodał.

NIE PRZEGAP: Wojna na Ukrainie. Pełna inwazja w ciągu 24 godzin? Premier ostrzega

9:00 Izrael rozdarty między Rosją a USA, nadal nie zajął jednoznacznego stanowiska w sprawie Ukrainy. Przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych i Obrony Knesetu Ram Ben-Barak powiedział jednak w wywiadzie z izraelską stacją radiową 103 FM, że "ostatecznie, jeśli kiedykolwiek będziemy musieli wybrać stronę, wybierzemy stronę amerykańską".

NIE PRZEGAP: Wojna na Ukrainie. Zełeński o "koalicji obronnej". Prezydent Ukrainy chce wsparcia dla armiiNIE PRZEGAP: Rusza „Pomoc dla Ukrainy”. Już są przygotowywane pierwsze miejsca dla uchodźców

8:25 USA ogłaszają listę osób i instytucji objętych sankcjami. Wśród przedsiębiorstw, są Elitnyje Doma, Bajkal Centyr, Fond Era, Kourf, państwowy instytut rozwoju REC, Wnieszekonombank (WEB) i Promswiazbank (PSB) oraz 42 kontrolowane przez nie podmioty. Osoby: sankcje objęły synów szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Aleksandra Bortnikowa, zastępcy szefa kancelarii prezydenta Siergieja Kirijenki oraz byłego premiera i szefa Służby Wywiadu Zagranicznego Michaiła Fradkowa. Oni sami już wcześniej byli objęci sankcjami.

8:00 "22 lutego ze strony zbrojnych formacji Federacji Rosyjskiej zarejestrowano 96 ostrzałów, 81 z nich przy wykorzystaniu ciężkiego uzbrojenia" - poinformował w środę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jeden ukraiński żołnierz zginął.

7:35 "Inwazja na Ukrainę faktycznie się już zaczęła. Rosja osiągnęła szczyt gotowości, by zrealizować pełnowymiarową inwazję na Ukrainę, która może się rozpocząć w ciągu 24 godzin - ostrzegł premier Australii Scott Morrison. Wcześniej Australia dołączyła do krajów, które ogłosiły wprowadzenie sankcji wobec Rosji. Zrobiły to także władze USA, UE, Wielkiej Brytanii, Kanady i Japonii

NIE PRZEGAP: Wojna na Ukrainie. Pełna inwazja w ciągu 24 godzin? Premier ostrzega

NIE PRZEGAP: Ukraina nie ma prawa do suwerenności?! Szokujące słowa szefa MSZ Rosji

7:15 Donald Trump uważa, że Putin zachował się w sprytny, a wręcz "genialny" sposób. "Poszedłem wczoraj i zobaczyłem na ekran telewizora, powiedziałem: 'to jest genialne'! Putin ogłasza dużą część Ukrainy niepodległą. Och, to wspaniałe. Powiedziałem: 'Jakie to sprytne'. A teraz wejdzie tam i będzie strzegł pokoju. To będzie najsilniejsza siła pokojowa. Przydałaby się nam taka na naszej południowej granicy (...)"

07:05 "Czarna lista" UE, a na niej objęci sankcjami przedstawiciele Rosji, a wśród nich minister obrony Rosji Siergiej Szojgu i duża grupa wojskowych, rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa, szefowa prokremlowskiej telewizji RT Margarita Simonjan, szef administracji (kancelarii) prezydenta Władimira Putina - Anton Wajno, wiceprzewodniczący Dumy Państwowej Piotr Tołstoj oraz dziennikarz telewizyjny Władimir Sołowjow. Listę sankcji oficjalnie UE ogłosi w środę.

06:55 Coraz więcej Polaków obawia się tego, co zrobi Rosja. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM.

Pierwsze tego typu badanie wykonano 6 lutego. Wówczas 61 proc. ankietowanych wierzyło, że inwazja Rosji na Ukrainę dojdzie do skutku. Jak podaje PAP, przeciwnego zdania było ok. 33 proc. 18 lutego powtórzono badanie. Odsetek osób spodziewających się ataku wzrósł do 67 proc. Tych, którzy nie obawiają się inwazji jest mniej niż poprzednio, bo jedynie 26,4 proc. Warto zaznaczyć, że drugi sondaż przeprowadzono zanim Władimir Putin uznał niepodległość separatystycznych republik.

06:35 Ukraina ma zapasy gazu, które wystarczą maksymalnie na 7 dni. Co dalej?

Marek Wąsiński, ekspert Polskiego Instytutu Ekonomicznego, szef działu zajmującego się światową gospodarką, powiedział w rozmowie z PAP, że już samo ryzyko konfliktu silnie uderzyło w ukraińską gospodarkę: od listopada 2021 roku kurs hrywny spadł o 12 proc. Ponadto wskazuje, że "około 50 proc. ropy jest sprowadzane na Ukrainę z Białorusi, a zapasy, którymi Ukraina dysponuje wystarczą na zapewnienie dostaw do domów i infrastruktury krytycznej na zaledwie 5-7 dni". Prognozuje też potężny odpływ inwestorów oraz kolejne fale migracji. 

06:10 Ambasador Rosji w USA: „Nie ma wątpliwości, że sankcje nałożone na nas zaszkodzą światowym rynkom finansowym i energetycznym”. Słowa Anatolija Antonowa cytuje BBC. Dyplomata straszy przy okazji, że efekt sankcji odczują "zwykli" Amerykanie. Ma na myśli ewentualny wzrost cen energii. „Naród amerykański rozumie, że obrona demokracji i wolności nigdy nie jest bez kosztów" - mówił już wcześniej prezydent Biden. 

05:53 Prezydenci Polski i Litwy spotkają się w środę, 23 lutego, w Kijowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Spotkanie odbędzie się w formacie Trójkąta Lubelskiego i ma na celu wyrażenie solidarności z mieszkańcami Ukrainy - informuje rzecznik litewskiego prezydenta Gitanasa Nausedy. Do Kijowa przyjadą także ministrowie spraw zagranicznych Litwy, Łotwy i Estonii. Z kolei w Nowym Jorku zaplanowano posiedzenie Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych z udziałem ukraińskiego ministra spraw zagranicznych Dmytro Kułeby, a w Berlinie spotkanie szefów dyplomacji Niemiec i Francji, także poświęcone sytuacji na Ukrainie. 

05:25 Trump o Putinie: "Z uznaniem republik w Donbasie wykonał genialny ruch.

Wygląda na to, że były prezydent Sanów Zjednoczonych podziwia to, co w tej chwili robi Władimir Putin. Jak informuje PAP, w wywiadzie, jakiego we wtorek, 22 lutego udzielił konserwatywnym publicystom radiowym Clayowi Travisowi i Buckowi Sextonowi, powiedział: "To jest genialne! Putin ogłasza dużą część Ukrainy niepodległą. A teraz wejdzie tam i będzie strzegł pokoju. To będzie najsilniejsza siła pokojowa. Przydałaby się nam taka na naszej południowej granicy (...)". Donald Trump stwierdził jednocześnie, że gdyby wciąż był prezydentem USA, "taka sytuacja byłaby nie do pomyślenia".

04:57 Premier Australii: Pełna inwazja Rosji na Ukrainę rozpocznie się w ciągu 24 godzin! Wypowiedzi Scotta Morrisona cytuje BBC. Australijski premier uważa, że Rosja jest „w szczytowej gotowości do przeprowadzenia inwazji na Ukrainę na pełną skalę i prawdopodobnie nastąpi to w ciągu najbliższych 24 godzin. Istnieją już doniesienia o ostrzale i tego typu rzeczach, które mogą wskazywać, że już się rozpoczęło".

04:15 Sankcje nie powstrzymają Rosji, może to zrobić... wiosna - takiego zdania są portugalskie media. Komentatorzy polityczni telewizji publicznej RTP uważają, że sankcje, nakładane na Rosję przez kolejne państwa nie są dla reżimu żadnym zaskoczeniem i na dłuższą metę nie powstrzymają Putina. "Tym, co teraz naprawdę może powstrzymać Rosję przed operacją zbrojną przeciwko Ukrainie, to nadchodząca wiosna i roztopy. Błotnisty, grząski teren bardzo utrudnia bowiem prowadzenie szybkiej ofensywy militarnej" - cytuje RTP PAP. 

03:45 Sankcje dla Rosji ogłasza też Australia. Uderzy w banki, transport, energetykę, ropę, gaz i telekomunikację - podaje BBC. Restrykcje obejmą także separatystyczne regiony Ukrainy, których niepodległość uznał niedawno Władimir Putin. 

„Będziemy przeciwstawiać się Rosji ze wszystkimi naszymi partnerami i wszystkimi, którzy uważają, że jest całkowicie niedopuszczalne, aby Rosja mogła najechać swojego sąsiada” – powiedział premier Australii Scott Morrison.

03:19 BBC: Japonia ogłosiła nałożenie sankcji na Rosję. Jak informuje BBC, premier Fumio Kishida powiedział, że zabroni emisji rosyjskich obligacji w Japonii oraz nałoży zakaz wizowy i zamrozi aktywa wielu Rosjanom. Dodał również, że Tokio zastosuje wobec Rosji dodatkowe środki, jeżeli nastąpi eskalacja działań.

02:30 Przy granicy białorusko-ukraińskiej: 100 pojazdów wojskowych, kilkadziesiąt namiotów, szpital polowy, czołgi i transportery.

Agencja Reutera podaje, że to wszystko widać na zdjęciach satelitarnych, opublikowanych przez amerykańską firmę Maxar Technologies. Reuters informuje też o rozmieszczeniu przez Rosję nowych jednostek wojskowych w pobliżu Ukrainy. 

02:12 Dmytro Kułeba o sankcjach USA nałożonych na Rosję: "Wyglądają na mocne, jeśli przyjmiemy, że to pierwszy ruch". Minister spraw zagranicznych Ukrainy stwierdził to podczas wywiadu udzielonego stacji Fox News.

01:50 Anthony Blinken, sekretarz stanu USA: "Rosja niszczy dorobek ponad 30 lat ciężkiej dyplomatycznej pracy mającej dać stabilność i bezpieczeństwo całej Europie".

01:15 Nie ma szans na spotkanie Bidena z Putinem? "Dziś, kiedy Putin forsuje inwazję na suwerenny kraj, nie jest to odpowiedni czas na spotkanie" - powiedziała we wtorek, 22 lutego Jen Psaki, rzeczniczka prasowa Białego Domu. Wcześniej prezydent USA wyrażał chęć zorganizowania szczytu z Władimirem Putinem. Inicjatorem tego pomysłu był prezydent Francji, Emmanuel Macron.

00:50 Sekretarz generalny ONZ: "Rosyjskie wojska to nie siły pokojowe". Antonio Guterres powiedział we wtorek, 22 lutego, że żadne rosyjskie wojska rozmieszczone na wschodzie Ukrainy nie są, wbrew temu, jaki jest przekaz z Moskwy, "siłami pokojowymi". "Wzywam wszystkich do powstrzymania się od działań i oświadczeń, które mogłyby doprowadzić tę niebezpieczną sytuację na skraj przepaści" - zaapelował.

00:25 Kanada nakłada sankcje na Rosję. "Nie należy mieć złudzeń, to jest dalsza inwazja na suwerenny kraj i jest to całkowicie nie do przyjęcia" - mówi premier Justin Trudeau. 

Jakie to sankcje? Jak informuje PAP, zakaz wszelkich finansowych relacji z samozwańczymi republikami Doniecka i Ługańska, które Rosja uznała za niezależne państwa. Sankcje będą dotyczyć również parlamentarzystów, którzy poparli decyzje prezydenta Rosji Władimira Putina. Wprowadzony został zakaz kupowania rosyjskich rządowych papierów wartościowych przez Kanadyjczyków, sankcje będą też dotyczyć banków państwowych lub działających ze wsparciem państwa. Trudeau zapowiada, że restrykcje będą obowiązywać tak długo, jak długo "nie zostanie przywrócona integralność terytorialna Ukrainy". To dopiero pierwsza część sankcji, które, jak podkreśla kanadyjska wicepremier i minister finansów Chrystia Freeland zostały zaprojektowane tak, "żeby zabolały". Dodatkowo Kanada wysyła także kolejnych 460 żołnierzy na Łotwę, gdzie w ramach operacji Reassurance stacjonuje grupa wojskowa NATO, znajdująca się pod kanadyjskim dowództwem.

23:59 PILNE! Agencja Reutera: Silna eksplozja w opanowanym przez separatystów Doniecku. Reuters informuje, że we wtorek, 22 lutego, późnym wieczorem w centrum Doniecka miało dojść do eksplozji. Agencja powołuje się na relację naocznego świadka. Przyczyna wybuchu nie jest znana. 

23:40 Dmytro Kułeba: "Jeśli dyplomacja się nie powiedzie, będziemy walczyć o każdy centymetr naszej ziemi; nie planujemy ewakuacji Charkowa. Ukraiński minister spraw zagranicznych wezwał także do działania: "Zachód musi użyć całej swej siły ekonomicznej, by ukarać Rosję za zbrodnie, które popełniła i za te, które planuje" - powiedział. "Plan A to użycie każdego narzędzia dyplomatycznego, by odstraszyć Rosję i uniknąć dalszej eskalacji. A jeśli to się nie powiedzie, planem B jest walczyć o każdy centymetr naszej ziemi(...) aż do zwycięstwa" - zadeklarował. 

23:25 Blinken o planowanym na czwartek spotkaniu z Ławrowem: "Teraz, kiedy widzimy, że inwazja się rozpoczyna, a Rosja jasno i całkowicie odrzuciła dyplomację, nie ma sensu, by to spotkanie się odbyło" - powiedział sekretarz stanu USA, podkreślając jednocześnie, że Stany Zjednoczone nie odrzucają dyplomacji, ale "Rosja musi najpierw zademonstrować, że jej chce"

23:09 Blinken: "Celem Rosji jest kontrola Ukrainy i zniszczenie demokracji, to największe zagrożenie od II wojny światowej". Antony Blinken, sekretarz stanu USA powiedział także, że w obliczu rosyjskiej inwazji jego spotkanie z Sergiejem Ławrowem, szefem rosyjskiego MSZ "nie ma sensu". Blinken miał się z nim zobaczyć za dwa dni.

22:54 Niemcy i Unia Europejska nałożą kolejne sankcje na Rosję, jeżeli ta napadnie na Ukrainę, co wciąż jest prawdopodobne - ostrzegał we wtorek niemiecki kanclerz Olaf Scholz, cytowany w telewizji RTL.

22:49 Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina pod adresem Ukrainy, wśród których jest m.in. rezygnacja ze wstąpienia do NATO i demilitaryzacja, są niezgodne z wyborem ukraińskiego społeczeństwa - oświadczył we wtorek wieczorem premier Ukrainy Denys Szmyhal.

22:22 USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Reutera, powołując się na niewskazane z nazwiska źródło w Pentagonie.

22:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami frakcji i grup parlamentarnych. Po spotkaniu szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że Rada Najwyższa będzie pracować w trybie "koalicji obronnej".

22:04 Prezydent Ukrainy: Naszym celem jest utrzymanie niepodległości, także gospodarczej

22:02 Ambasadorowie państw UE podjęli we wtorek wieczorem w Brukseli decyzję o formalnym przyjęciu unijnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie w środę - dodała ta osoba.

22:01 Biały Dom: sankcje obejmą trzech członków rosyjskich elit, w tym szefa FSB i jego rodzinę.

21:55 Biały Dom: żadna rosyjska instytucja finansowa nie jest bezpieczna w przypadku dalszej inwazji. Odłączenie z systemu SWIFT nadal możliwe.

21:54 Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

21:46 Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa premier Słowacji Eduard Heger oświadczył we wtorek, że należy powstrzymać rosyjski imperializm, a Słowacja stoi po właściwej stronie historii. Prezydent Zuzana Czaputova uznała, że doszło do aktu agresji i okupacji militarnej Ukrainy.

21:37 Po wydarzeniach ostatnich tygodni niekoniecznie spodziewano się szybkiej i zdecydowanej reakcji rządu Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainie, tymczasem Berlin zapowiedział wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. To przesłanie Niemiec dla Rosji: "nie damy się szantażować" - komentuje we wtorek tygodnik "Zeit".

21:17 Ukraińska armia poinformowała, że we wtorek podczas ostrzału ze strony separatystów we wschodniej Ukrainie, zginął jeden ukraiński żołnierz, a sześciu zostało rannych - podała agencja AFP. "Żołnierz został zabity w obwodzie ługańskim" - powiedział rzecznik armii Pawło Kowalczuk, nie precyzując jednak, gdzie ukraińscy żołnierze zostali ranni.

21:16 Finlandia przeprowadzi nową ocenę ryzyka dla fińsko-rosyjskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w północno-zachodniej części kraju - powiedziała we wtorek premier Sanna Marin.

20:55 Polska jest "dość dobrze przygotowana na przyjęcie dużej liczby Ukraińców", którzy opuszczą swój kraj w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie - oceniła we wtorek komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson po spotkaniu w Warszawie z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim.

20:49 Sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są „nielegalne” – oświadczyła we wtorek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa. „Uważamy te sankcje za nielegalne. Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój” – powiedziała.

20:37 Biden: Putin bezpośrednio zaatakował prawo Ukrainy do istnienia i zagroził wojną, ale wciąż jest nadzieja na dyplomację.

20:37 Biden: odczujemy koszty sankcji u siebie, ale podejmę kroki, by je minimalizować.

20:36 Biden: nadal uważamy, że Rosja zaatakuje Ukrainę, a Kijów jest zagrożony.

20:31 Joe Biden: rozkazałem wysłanie dodatkowych sił do państw bałtyckich w reakcji na pozostanie wojsk rosyjskich na Białorusi.

20:31 Prezydent USA: w środę nałożymy sankcje na rosyjskie elity.

20:28 Biden: nakładamy sankcje na dwa duże banki i na obrót rosyjskim długiem.

20:27 Biden: to początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zaczynam nakładanie sankcji. 

20:11 Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jego kraj jest naciskany, aby dołączył do sankcji wobec Rosji w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. "Wszystko to, co wiedzieliśmy wczoraj, dziś jest już nieaktualne. Widzimy, że pokój nie jest niczym pewnym" - ocenił Vuczić, cytowany we wtorek przez portal Balkan Insight.

Nasi Partnerzy polecają