Wojna na Ukrainie. MSZ Ukrainy: Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci do Rosji [RELACJA NA ŻYWO 21.03.2022]

i

Autor: AP / Mstyslav Chernov; SHUTTERSTOCK Wojna na Ukrainie. MSZ Ukrainy: Rosjanie wywożą ukraińskie dzieci do Rosji [RELACJA NA ŻYWO 21.03.2022]

Wojna na Ukrainie. Rosja NIECHCĄCY ujawniła porażające dane! Zaraz potem wszystko usunęli [RELACJA NA ŻYWO 21.03.2022]

2022-03-21 21:02

Poniedziałek (21.03) jest 26. dniem krwawej i brutalnej wojny na Ukrainie. Nasi wschodni sąsiedzi nie składają broni, choć Rosjanie w makabrycznych okolicznościach próbują złamać ducha Ukraińców. Dochodzi do kolejnych barbarzyńskich ataków na ludność cywilną. W nocy z niedzieli na poniedziałek Rosjanie zbombardowali centrum handlowe w Kijowie. Eksplozję czuło całe miasto. Jak wygląda sytuacja na Ukrainie 21 marca 2022 roku? Relacja na żywo na SE.pl.

To już 26. dzień wojny na Ukrainie. Rosyjska inwazja zaczęła się 24 lutego 2022. Od tego czasu Rosja bez skrupułów atakuje obiekty wojskowe i ludność cywilną za naszą wschodnią granicą. Doszło do kolejnego ostrzału Kijowa. W jego wyniku zginęło co najmniej 8 osób. Z kolei pod Sumami siły wroga zaatakowały zakłady chemiczne. W efekcie rosyjskiego bombardowania został uszkodzony zbiornik mogący pomieścić 50 ton amoniaku. Wyciek udało się zabezpieczyć. Śledź relację na żywo: Wojna na Ukrainie 21.03.2022.

Wojna na Ukrainie: 26. dzień [RELACJA 21.03.2022]

6:13

Co skłądując się zaistnieje w kilku konwerterach budynków w przyszłej części Kijowej .

6:22

Ostrzał zachodniej części Kijowa! Stolica nie składa broni

Władze Kijowa informują, że co najmniej cztery osoby zginęły w ostatnich ostrzach rynku miasta. Zaatakowana została zachodnia część stolicy Ukrainy. Jak poinformował burmistrz Kijowa Witalij, gdy awansowałach ipalonych fałszerstwa kilka Kliczko pod podół. W płomieniach stanie również centrum handlowe oraz zaparkowane przed nim samochody.

W sobotę władze ukraińskiej stolicy poinformowały na komunikatorze Telegram, że od początku inwazji rosyjskiej 24 lutego w Kijowie zginęło 228 osób, w tym czworo dzieci, a rannych zostało 912 osób, w tym 16 dzieci.

6:27

W poniedziałek (21.03) premier Mateusz Morawiecki spotka się w Warszawie z prezydentem Konfederacji Szwajcarskiej Ignazio Cassisem oraz premierem Holandii Markiem Rutte. Głównymi tematami obu spotkań, jak podaje Polska Agencja Prasowa, powołując się na KPRM, mają być: sytuacja humanitarna, pomoc dla uchodźców z Ukrainy, a także sankcje wobec Rosji. Polskie władze przyznają, że chcą przekonywać Szwajcarów i Holendrów do swojego stanowiska bardziej zdecydowanej postawy sprzeciwu wobec rosyjskiej agresji. Poniedziałek jest jej 26. dniem.

6:32

Joe Biden w Polsce. Jest to potwierdzenie! Silne wsparcie zza oceanu?

Joe Biden w piątek odwiedzi Warszawa, po czym w sobotę spotyka się z RP Andrzejem Dudą – pAP, po prezydentem się na komunikat Białego Domu. Tematem będzie m.in. kryzys humanitarny wywołany przez rosyjską agresję na Ukrainie. Joe Biden może dać potężny sygnał wsparcia dla wschodniej flanki NATO i samej Polski, która jest tuż obok na Ukrainie. Warszawa będzie drugim przystankiem podczas tworzenia strony internetowej Bidena. Wcześniej w prezydenta USA przyleci do Brukseli, gdzie będzie w czwartek uczestnicy w szczycie przywódców G7 oraz szczycie Rady Europejskiej.

6:42

Kijów odrzucane ultimatum! „Nie będzie każda kapitulacji”

Ukraińskie władze odrzuciły tum wystosowane przez wojska rosyjskie, przezjące poddania – ul. Nie będzie bedzie kapitulacji, nie będzie żadnego rozwiązania problemu – ukraińskiej polityki w nocy z niedzieli na poniedziałek na łamach „ainskiej Prawdy”. Reszczukowano dowództwo naprawcze natomiast od rosyjskiego otworzenia korytarza ludzkiego, aby ludność cywilna mogła zostać upuszczona. W niedzielę jutro oddziału protestowała, do ukraińskiego oddziału w Mariupolu oszczędzili broń i opuścili broń w jutro.

6:49

Strzały na Odessach. Siły Zbrojne Ukrainy publikują nagranie

6:53

7:00

Unia Europejska nałoży embargo na ropę z Rosji?

UE nałoży kolejne sankcje na Rosję? Agencja NEXTA podaje, że na stole jest embargo na surowce energetyczne! Dla Rosji eksport ropy, gazu czy węgla jest kluczowy. Przez wojnę Moskwa może stracić źródło dochodu? Apelował o to m.in. polski rząd, ale nie wszystkie kraje Unii były gotowe na taki krok. Teraz sytuacja może się zmienić?

NEXTA, powołując się na Reutersa, podaje, że embargo na energię z Rosji mogłoby zostać nałożone w przypadku zmasowanego bombardowania Kijowa albo użycia przez agresora broni chemicznej. Agencje przypominają, że to kraje bałtyckie są głównym orędownikiem wprowadzenia tych sankcji.

7:18

Ciężkie walki na północ od Kijowa

"Siły rosyjskie nacierające na miasto od północnego wschodu utknęły w martwym punkcie. Siły nacierające z kierunku Hostomelu na północnym zachodzie zostały odparte przez zaciekły opór ukraiński. Większa część sił rosyjskich pozostaje w odległości ponad 25 km od centrum miasta" - czytamy w komunikacie Brytyjskiego Ministerstwa Obrony. 

7:36

Dwa ataki rakietowe Rosji na poligon w obwodzie rówieńskim

Rosja w poniedziałek rano przeprowadziła dwa ataki rakietowe na poligon wojskowy w obwodzie rówieńskim, na zachodzie Ukrainy – poinformował szef władz obwodowych Witalij Kowal.

Przekazał on na Telegramie, że „na miejscu pracuje specjalna komisja, a szczegóły zostaną podane później”

7:47

Białoruscy partyzanci niszczą rosyjski sprzęt, zatrzymują pociągi

Doradca liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej, Franciszak Wiaczorka, twierdzi, że na Białorusi doszło do przypadków niszczenia rosyjskiego sprzętu i blokowania rosyjskich pociągów przez miejscowych partyzantów – podała w poniedziałek agencja Ukrinform.

„Białoruś to kraj partyzantów. Nasi bohaterowie zatrzymują rosyjskie pociągi, niszczą rosyjski sprzęt, rozdają ulotki, by zapobiec wejściu na Ukrainę białoruskich żołnierzy. Ukraina przetrwa. Białoruś też zostanie wyzwolona” – napisał na Twitterze Wiaczorka.

Doradca Cichanouskiej zamieścił również mapę zatytułowaną „Opór na Kolei”, gdzie zaznaczył miejsca, w których partyzanci dokonali aktów sabotażu połączeń kolejowych, mogących służyć do dostarczania zaopatrzenia rosyjskim wojskom atakującym Ukrainę. 

Władze Białorusi nie podawały oficjalnie informacji o takim sabotażu. Natomiast władze w Kijowie utrzymują, że w najbliższych dniach armia białoruska może zostać wprowadzona na Ukrainę z kierunku wołyńskiego.(PAP)

8:09

3,5 miliona dolarów od Nowej Zelandii dla Ukrainy

3,5 mln dolarów amerykańskich na zakup pomocy nieśmiercionośnej, takiej jak paliwo, racje wojskowe, komunikacja i wojskowe apteczki pierwszej pomocy, oraz ​​taktyczny sprzęt ochronny: kamizelki kuloodporne, hełmy i kamizelki - to wszystko przekaże Ukrainie Nowa Zelandia. Tym samym całkowita pomoc Nowej Zelandii dla Ukrainy wyniesie ponad 7,5 mln dolarów amerykańskich - podaje ukraińska "Pravda".

8:20

Rośnie bilans ofiar nocnego ostrzału centrum handlowego w Kijowie

Co najmniej sześć osób zginęło w nocy z niedzieli na poniedziałek w wyniku ostrzelania przez wojska rosyjskiego centrum handlowego w północno-zachodniej części stolicy Ukrainy - informuje korespondent agencji AFP. Obiekt jest położony w dzielnicy mieszkaniowej, został ostrzelany "bardzo silnym ogniem przeciwnika". Eksplozję było słychać w całym Kijowie. 

8:27

Rosjanie ukradli pięć statków ze zbożem

Z portu w ukraińskim Berdiańsku skradziono statki wypełnione zbożem - podaje "Pravda". "Mieszkańcy Berdiańska donoszą, że w porcie było pięć statków. Niektóre z nich były w pełni załadowane - widzimy to z dokumentów celnych, a niektóre częściowo. Kilka dni temu statki te zniknęły. Z tego, co mówią świadkowie, ukradły je rosyjskie holowniki. Było tam kilkadziesiąt tysięcy ton ukraińskiego zboża" - informuje Ołeksandr Starukh, szef Zaporoskiej Obwodowej Administracji Państwowej. 

8:32

Od początku wojny do Polski wjechało już 2,1 mln obywateli Ukrainy

Straż Graniczna podała najnowsze dane dotyczące liczby osób, które z powodu wojny uciekły z Ukrainy do Polski. W tej chwili jest ich dokładnie 2 114 000. 

8:42

Rosjanie stracili dwie ciężarówki z jedzeniem i amunicją

Siły ukraińskie zniszczyły w obwodzie czernihowskim dwie rosyjskie ciężarówki Kamaz, które transportowały amunicję i żywność dla rosyjskich wojsk – taką informację podaje agencja Ukrinform, powołując się na przekaz dowództwa operacyjnego Północ sił zbrojnych Ukrainy. "Amunicja i żywność nie dotrą do okupantów. Dwa kamazy mniej. Siły oporu w obwodzie czernihowskim działają".

8:55

Już osiem osób nie żyje po nocnym ataku Rosjan na centrum handlowe w Kijowie

W wyniku nocnego ostrzału centrum handlowego, położonego pomiędzy blokami w jednej z dzielnic Kijowa, zginęło osiem osób - podaje ukraińska "Pravda". Uszkodzone zostały szyby w okolicznych domach i zaparkowane w pobliżu samochody. Strażacy przez całą noc prowadzili akcję ratunkową.

9:01

Wyciek amoniaku z zagranicy pod Sumami opanowany

Ukraińskie placówki doprowadzenia, że ​​udało się osiągnąć osiągnięcie z osiągnięciem niebezpiecznej strony, doprowadziły do ​​tego, jak doszło do zmiany tempa pod Sumami, już opanowana i nie ma zagrożenia dla ludności miejscowej ludności.

9:22

Wielka Brytania: wciąż pozostaje nadal dla Rosjan. chcieliście okrążyć miasto

"Ciężkie walki trwają na północ od Kijowa. Siły rosyjskie nacierające na miasto od północnego wschodu utknęły. Siły nacierające z kierunku Hostomla na wschodnim krańcu widoke zostały odparte w mocy za konkretnie oporowe ukraińskiego. Postępów, nie ma żadnego braku zabezpieczenia na bankach, które mają być serwo traktowane nad dostępem miasta w kursie tygodniach" - można uzyskać dostęp w komunikacji brytyjskich służbowych, na których należy przekazywać się PAP.

9:39

Już 130 tysięcy osób z Ukrainy dostało polski PESEL

„W niedzielę w punkcie na PGE Narodowym numer PESEL otrzymało 1,5 tys. Oszacował także, że do tej pory swój PESEL odebrało już około 130 tysięcy instytutu Ukrainy. „Myślę, że dziś w wielu urzędach samorządowych” – dodał. 

9:47

Ukraińskie ministerstwo obrony: Od początku wojny zginęło 15 tysięcy rosyjskich żołnierzy

10:01

Putin prowadzi rozmowy pokojowe, a w tym czasie się dozbraja?

Taką teorię wysnuł amerykański politolog, Andrew Michta. "Wojska Putina, które są dobre w zabijaniu cywilów, ale nie w walce z inną armią, potrzebują czasu na przegrupowanie i dozbrojenie, dlatego Putin prowadzi negocjacje pokojowe. Nie pozwólmy mu na to, teraz możemy się z nim zmierzyć, bo Putin to stałe zagrożenie dla Europy" - pisze na Twitterze i dodaje: "Sądząc po tym, jak kiepsko radzi sobie rosyjska armia na Ukrainie, teraz jest czas na to, by rzucić wyzwanie Putinowi. Jeśli pozwolimy mu, by w wyniku wynegocjowanego zawieszenia broni złapał oddech, on odpocznie, doposaży się i ponownie zaatakuje. Zachód musi pozbyć się resztek strachu przed Rosją i zmienić kształt Europy".

10:26

W poniedziałek osiem korytarzy humanitarnych

"Planujemy uruchomienie trzech korytarzy do Zaporoża dla mieszkańców, którzy opuścili już Mariupol. Konwoje wyruszą z Berdiańska, a także miejscowości Manhusz i Nikolske. Autokary ewakuacyjne wyjechały z Zaporoża o godzinie 8 rano (7 czasu polskiego)" - taką informację przekazała w poniedziałek rano wicepremier Ukrainy, Iryna Wereszczuk. Na poniedziałek zaplanowano jeszcze pięć innych konwojów humanitarnych - w obwodzie kijowskim (z miejscowości Wielka Dymerka, Worzel, Bucza i Kozarowicze do Browarów, Biłohorodki i Wyszogrodu), a także ługańskim (z Lisiczańska, Siewierdoniecka i miejscowości Hirske do Bachmutu) - podaje PAP. 

10:40

Od początku wojny w Ukrainie zginęło już 115 dzieci, 148 jest rannych

Tak wynika z najnowszego komunikatu Biura Prokuratora Generalnego, na który powołuje się "Pravda". Najwięcej dzieci zginęło w obwodzie kijowskim - 58, z czego 16 w samym Kijowie. "Dane te nie są ostateczne, ponieważ nie ma możliwości zbadania miejsc ostrzału na terenach działań wojennych i na terenach czasowo okupowanych" - głosi oświadczenie. 

10:56

Majątek 28 najbogatszych rosyjskich oligarchów objęty sankcjami, to około 146 miliardów dolarów

Polski Instytut Ekonomiczny podaje, że w wyniku agresji Rosji na Ukrainę sankcjami Zachodu zostali objęci m.in. miliarderzy powiązani z reżimem Władimira Putina. Sankcje UE dotyczą 862 osób, a USA 446. "Choć trudno jest oszacować ich łączny majątek, wiadomo, że 28 oligarchów z obu list posiada zasoby o wartości 146,4 mld dol." - mówią analitycy. 

11:05

35-godzinna godzina policyjna

W Kijowie ogłoszono nową 35-godzinną godzinę policyjną, która będzie obowiązywać od 20 dziś wieczorem do 7 rano w środę. Każdy, kto zostanie zauważony na ulicy bez specjalnej przepustki lub nie uda się do schronu, zostanie uznany za wroga - przekazał korespondent BBC w Kijowie James Waterhouse.

11:23

Zamordowano Pawła Słobodczikowa

W Chersoniu, w mieście opanowanym przez Rosjan, nieznane osoby zastrzeliły 32-letniego Pawła Słobodczikowa. Był bliskim współpracownikiem poprzedniego mera miasta Wołodimira Saldo, który jest oskarżany o współpracę z Rosją.

11:35

Opozycja nawołuje do nałożenia ostrych sankcji na Rosję

Opowiadamy się za ostrymi, zdecydowanymi sankcjami wobec Rosji, za odcięciem rosyjskiego agresora od pieniędzy, które wciąż płyną z zachodnich gospodarek - podkreślali w poniedziałek politycy Lewicy i PSL przed spotkaniem liderów partyjnych z premierem Mateuszem Morawieckim.

11:46

Rosjanie nie zdobędą Mariupola w mniej niż tydzień

Przywódca separatystów wyznał, że przejęcie kontroli nad oblężonym ukraińskim miastem portowym Mariupol zajmie więcej niż tydzień - podała rosyjska agencja prasowa Interfax. "Nie jestem optymistą, że dwa, trzy dni czy nawet tydzień zamkną tę kwestię. Niestety, nie, miasto jest duże" - powiedział Denis Puszylin, szef tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej.

11:51

"Nie" dla zawieszenia broni podczas negocjacji

Dmitri Peskov: „Nie będzie zawieszenia broni podczas negocjacji między Rosją a Ukrainą”.

11:54

"Rosjanie już piszą „na Berlin”, bo chcą iść znacznie dalej niż Ukraina"

„Tysiące naszych ludzi zginęło w tej brutalnej wojnie Rosji przeciwko naszemu państwu, przeciwko Ukrainie… Przed tą wojną naszą stolicę nazywano nowym Berlinem, porównując naszą i waszą otwartość, emocje, wolność na placach, szczerość ludzi, kluby... A teraz Kijów jest zamknięty i wyczerpany w oczekiwaniu na nowy alarm lotniczy, nową syrenę, która zmusi ludzi do ukrycia się” - zwrócił się do Niemców w przemówieniu prezydent Zełenski.

Podkreślił też, że Ukraina walczy o swoje ocalenie z jedną z największych armii świata, przeciwko pociskom, bombom, artylerii odrzutowej, samolotom i helikopterom, na których Rosjanie już piszą „na Berlin”, bo chcą iść znacznie dalej niż Ukraina, chcą dotrzeć wszędzie, chcą dotrzeć do Was”, przekazał Ukrinform.

12:07

Rosja strzela do domów w Odessie

W godzinach porannych rosyjska marynarka wojenna ostrzelała kilka domów w Odessie. Na szczęście nie ma ofiar - przekazał przedstawiciel administracji wojskowej obwodu odeskiego Serhij Bratczuk.

12:17

Atak na Awdijewkę

"Awdijewka i jej okolice zostały zaatakowane przez rosyjskie samoloty i artylerię. Według dostępnych informacji co najmniej jeden cywil zginął, a co najmniej dwóch zostało rannych. Uszkodzenia lub pożary spowodowane ostrzałem wroga zarejestrowano pod 15 adresami. Ostrzał trwa" - napisał na Facebooku Pavlo Kyrylenko, szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej.

12:27

Czarnek: Do polskich szkół zapisane jest 81,3 tys. dzieci z Ukrainy

Do polskich szkół zapisane jest już 81,3 tys. dzieci z Ukrainy – poinformował w poniedziałek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Podał, że 10 proc. z nich jest w oddziałach przygotowawczych. Zaapelował o tworzenie oddziałów przygotowawczych.

12:37

Premier Holandii: Ukraina jest częścią Europy, ale uzyskanie członkostwa UE to długi proces

Ukraina bez wątpienia jest częścią Europy, ale uzyskanie członkostwa w UE to długi proces – oświadczył premier Holandii Mark Rutte, który w poniedziałek, 21 marca, przebywa z wizytą w Wilnie.

12:42

Kliczko: nie otwierajcie okien

Burmistrz Kijowa Witalij Kliczko powiedział, że w stolicy wykryto zanieczyszczenie powietrza po rosyjskim ataku na centrum handlowe w dzielnicy Podół, w którym zginęło osiem osób.

- Z powodu pożarów po nalotach w stolicy i w regionie wykryto zanieczyszczenie powietrza - powiedział. - Dlatego nie otwierajcie okien. A kiedy wychodzicie na zewnątrz - chrońcie swoje płuca, zakładając nawet maskę medyczną typu FFP2 - dodał.

12:56

1,1 mld dolarów dla Ukrainy z Unii

Minister spraw zagranicznych Niemiec Annalena Baerbock oświadczyła, że UE zwiększy pomoc wojskową dla Ukrainy do 1,1 mld dolarów - informuje The Kyiv Independent.

13:08

W obwodzie żytomierskim cztery ofiary ostrzału z Gradów

Po niedzielnym ostrzale wsi Sełec w obwodzie żytomierskim są cztery ofiary śmiertelne – trzech wojskowych i jeden cywil – poinformował w poniedziałek szef władz obwodowych Witalij Buneczko. W regionie, jak wskazał, najprawdopodobniej po raz pierwszy siły rosyjskie zastosowały wyrzutnie wieloprowadnicowe Grad.

13:11

Masowa mobilizacja w separatystycznych republikach

W tak zwanych Donieckiej i Ługańskiej Republice Ludowej podwyższono z 55 do 65 lat wiek mobilizacyjny rezerwistów. Trwa też pobór do armii studentów i uczniów szkół średnich - poinformował na Facebooku wywiad wojskowy Ukrainy.

13:16

Skrajnie niskie morale żołnierzy z "republik"

Jak podał wywiad wojskowy, morale żołnierzy z tak zwanych republik w Donbasie są"skrajnie niskie". Wszystko przez bardzo wysokie straty osobowe oraz przestarzałe wyposażenie sił zbrojnych. Ekwipunek wojsk samozwańczych Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej, m.in. hełmy, pochodzi z pierwszej połowy lat 70. XX w.

13:29

Rosjanie w niewoli

"'Wilki' ze 128 Brygady wzięły do niewoli grupę rosyjskich wojskowych tzw. 'LNR' i 'DNR'" - poinformowały na Twitterze Siły Zbrojne Ukrainy.

13:43

Niemiecki minister ds. uchodźców: jednym z celów Putina jest destabilizacja krajów sąsiednich poprzez masowe przesiedlenia

Jednym z celów wojennych Putina jest destabilizacja krajów sąsiednich poprzez przesiedlenia na dużą skalę. To nie może się zdarzyć - powiedział minister ds. uchodźców i integracji Nadrenii Północnej-Westfalii Joachim Stamp. Potrzeba przyspieszenia dialogu międzynarodowego na przykład w kwestii ewakuacji uchodźców z Polski.

Zdaniem Stampa "powinniśmy zezwolić na humanitarny transport lotniczy dla ludzi, wtedy oszczędzimy im bezładnego i niebezpiecznego tranzytu".

13:51

Rosjanie zrzucili bombę na szpital psychiatryczny

"W Mikołajowie rosyjscy najeźdźcy zrzucili bombę na szpital psychiatryczny" - informuje agencja Ukrinform. 

14:19

Rosja nie ma możliwości prowadzenia natarcia

Przez 26 dni walki zniszczyliśmy cztery z dziesięciu armii Federacji Rosyjskiej - trzy armie uderzeniowe i jedną lotniczą - poinformował doradca prezydenta Ukrainy Ołeksij Arestowycz. Dodał, że wróg utracił możliwość prowadzenia natarcia i ogranicza się do manewrów taktycznych.

"Nasze oddziały zniszczyły 11 batalionów czołgów, 34 bataliony opancerzonych wozów bojowych, 5 dywizji wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych, 17 dywizji artylerii, prawie pięć pułków samolotów i pięć pułków helikopterów. To trzy rosyjskie armie uderzeniowe i jedna powietrzna. W sumie to cztery z dziesięciu posiadanych przez Rosję armii" - wyliczył na konferencji prasowej w kancelarii prezydenta Arestowycz.

14:25

Przeżył obozy zagłady, zginął w domu w wyniku wybuchu bomby

Borys Romanczenko, który przeżył pobyt w niemieckich nazistowskich obozach w Buchenwaldzie, Peenemünde, Dora i Bergen-Belsen, zginął w zeszły piątek w wyniku wybuchu bomby w swoim domu w Charkowie. Miał 96 lat.

14:32

Rosjanie porwali konwój humanitarny

Siły rosyjskie na szeroką skalę uprowadzają urzędników i mieszkańców na okupowanych przez siebie terenach Ukrainy; porwali również konwój humanitarny w obwodzie charkowskim – przekazała rzeczniczka praw obywatelskich Ukrainy Ludmyła Denysowa.

14:43

Premier Fiala: Putin popełnia zbrodnie wojenne

„Cały świat widzi, że Władimir Putin popełnia zbrodnie wojenne i że z powodu jego wojny giną niewinni ludzie” – napisał premier Czech Petr Fiala na Twitterze. Jego zdaniem potrzebne jest jasne i jednolite stanowisko wobec Rosji i wobec wprowadzenia dalszych sankcji.

14:50

Rosjanie wywożą dzieci

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Ukrainy podało, że Rosjanie mieli wywieźć na swoje terytorium ponad 2,3 tys. dzieci. Według informacji z minionej soboty, 19 marca siły okupacyjne nielegalnie deportowały na terytorium Federacji Rosyjskiej 2389 dzieci, które znajdowały się w okręgach donieckim i ługańskim.

WIĘCEJ: Rosjanie porwali ponad 2 tysiące ukraińskich dzieci. "Niszczą ich domy, zabijają rodziców"

14:59

Atak na Awdijiwkę w obwodzie donieckim: jedna osoba zabita, dwie ranne

Jedna osoba zginęła, a dwie zostały ranne w wyniku ataku rosyjskiego lotnictwa i artylerii na miasto Awdijiwka i okoliczne miejscowości w obwodzie donieckim – poinformowała w poniedziałek agencja Ukrinform, powołując się na szefa władz obwodu donieckiego Pawło Kyryłenko.

„Zgodnie z bieżącą informacją wiadomo obecnie o co najmniej jednej osobie zabitej i dwóch rannych cywilach. Uszkodzenia albo pożary wskutek wrogiego ostrzału stwierdzono w 15 miejscach” – oznajmił Kyryłenko na Telegramie. Dodał, że ostrzał trwa.

15:14

Rosyjscy żołnierze porwali czworo dziennikarzy

"Uzbrojeni ludzie zabrali z domów dziennikarzy pracujących w MV Holding: wydawcę Mychajło Kumoka, redaktor Jewhenię Borian oraz dziennikarki Julię Olchowską i Lubow Czajkę i przewieźli ich w nieznane miejsce" - informuje Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy. "Przeprowadzono z nimi rozmowę o konieczności współpracy z najeźdźcą; troje z nich wypuszczono, jeden jest wciąż przetrzymywany".

15:25

Coraz mniejszy ruch na zachodnich przejściach granicznych Ukrainy

"Liczba osób próbujących wyjechać z Ukrainy przez granicę zachodnią spadła do 70 tys. w ciągu doby - przekazał na briefingu we Lwowie rzecznik ukraińskiej straży granicznej, Andrij Demczenko. Dodał, że w pierwszych dniach wojny ta liczba wynosiła około 150 tysięcy.

15:29

Od początku wojny w Kijowie urodziło się 807 dzieci

Pisze o tym "Pravda" powołując się na informacje Mykoły Povoroznyka, zastępcy szefa kijowskiej Miejskiej Administracji Państwowej. Na świat w tym czasie przyszło 427 chłopców i 380 dziewczynek. Wśród nich piętnaście par bliźniaków. 

15:42

Rosja grozi zerwaniem stosunków z USA i "zdecydowaną odpowiedzią na wrogie działania"

Agencja Reutera podaje, że do rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych wezwano w poniedziałek, 21 marca, ambasadora USA w Moskwie, Johna Sullivana. Przekazano mu, że obecne napięcia powodują, iż "stosunki między Moskwą a Waszyngtonem są na krawędzi zerwania oraz że że "wrogie działania USA" wywołają zdecydowaną i stanowczą odpowiedź.

 

15:50

Wszyscy porwani w Melitopolu dziennikarze są już na wolności

"Cała czwórka dziennikarzy uprowadzonych w poniedziałek w okupowanym przez Rosjan Melitopolu na południowym wschodzie Ukrainy jest już na wolności" - podaje Narodowy Związek Dziennikarzy Ukrainy. Dziennikarze zostali porwani w swoich domach, do których wkroczyli uzbrojeni Rosjanie. 

15:55

Rosjanie porwali wójta wioski Cyrkuny w obwodzie charkowskim

Mykoła Sykałenko został uprowadzony z własnego domu i wywieziony w kierunku wsi Łypcy. Wspólnie z organami ochrony prawa wyjaśniamy wszystkie okoliczności i robimy wszystko, by znaleźć i przywieźć go z powrotem" - mówi przedstawiciel władz obwodu Ołeh Syniehubow, cytowany przez portal RBK Ukraina. 

17:25

Doradca prezydenta Zełenskiego o negocjacjach z Rosją

Jak podkreślił doradca prezydenta Ukrainy Aleksander Rodnianski, w niektórych aspektach można ulec Rosji. - Stosunkowo łatwo jest osiągnąć porozumienie w kwestii NATO i neutralności Ukrainy, statusu języka rosyjskiego czy zmiany nazw ulic - mówił w rozmowie z Politico. Inne kwestie są jednak znacznie bardziej skomplikowane. - Donieck i Ługańsk to oczywiście najtrudniejsza część negocjacji — powiedział Rodniański. — Rosjanie weszli na terytorium, aby je podbić, zająć nasze ziemie. I oczywiście nie zamierzają powiedzieć: "OK, po prostu się poddamy" - stwierdził. 

17:42

Kolejny mer uprowadzony przez Rosjan

Ołeksander Szapowałow, mer Berysławia w obwodzie chersońskim, i jeszcze jeden działacz zostali uprowadzeni przez Rosjan. Jak podajła administracja obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, w niewoli spędzili już trzy doby. W niedzielę, 20 marca, merowi pozwolono zadzwonić do żony. Nadal nie wiadomo, gdzie są przetrzymywani. - Wraz z władzami centralnymi robimy wszystko, by jeńcy jak najszybciej wrócili do domu - podkresliła w komunikacie administracja obwodu.

18:27

Mateusz Morawiecki o kolejnych sankcjach dla Rosji

Premier Mateusz Morawiecki po spotkaniu z premierem Markiem Rutte zabra głos na konferencji. - Putin musi wiedzieć, że wraz z każdą kolejną zbrodnią wojenną - i o tych zbrodniach wojennych też rozmawialiśmy - będą kolejne sankcje. To obiecujemy Kremlowi, że na pewno będziemy wzmacniać nasze stanowisko. Rozmawialiśmy dzisiaj o blokadzie wszystkich europejskich na statki europejskie i o różnego rodzaju sankcjach, także na ropę, na gaz. Polska jest tutaj jednym z krajów, które stara się organizować ten proces sankcji w jak najbardziej radykalny sposób, ale zarazem zjednoczony - mówił.

19:27

Apel do Kościołów w Rosji

Polska rada Ekumeniczna zdecydowała się wystosować apel, skierowany do "bratnich Kociolów w Rosji". Chodzi o zdecydowanie działania w celu zakończenia wojny. - Jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do naśladowania Jezusa Chrystusa, który wzywa nas do miłości bliźniego, a nie do przelewania jego krwi. Wojna nigdy nie była dobrym sposobem rozwiązywania problemów, lecz niosła śmierć, bezmiar bólu i smutku - czytamy w oświadczeniu przekanaznym PAP-owi. - Głos zabrały też poszczególne Kościoły, wyrażając swoją solidarność z Ukrainą i wzywając do zakończenia działań wojennych - napisano.

19:43

Ostrzelano autobus pełen dzieci

Rosjanie ostrzelali autobus ewakuujący dzieci z Mariupola. Jak podał Ołeksandr Starukh, szef Zaporoża, dzieci są w stanie ciężkim.

20:41

Mocne słowa Zełenskiego o ulitmatum Rosji

- Ukraina nie może wykonać ultimatum Federacji Rosyjskiej. Trzeba wszystkich nas zniszczyć, wtedy ich ultimatum będzie spełnione. Na przykład - oddać Charków, Mariupol czy Kijów. Ani mieszkańcy Charkowa, ani Mariupola, ani Kijowa, ani też ja, prezydent - nie możemy tego zrobić - mówił prezydent Ukrainy w wywiadzie dla zachodnich mediów. Podkreślił też, ze ludność cywilna z okupowanych przez wroga terenów wyraźnie pokazuje, co o nich myśli, ściągając rosyjskie flagi, które są wywieszane.

21:01

Rosja niechcący ujwaniła swoje straty na wojnie

Na stronie internetowej Komsomolskiej Prawdy pojawił się artykuł o stratach strony rosyjskiej. Artykuł dotyczy 9861 zabitych i 16153 rannych. Publikacja odnosi się do #rosyjskiego Ministerstwa Obrony.Kilka minut później artykuł został usunięty, jednak NEXTA jest w posiadaniu screenów artykułu. Można także rpzeczytać całość na stronie internetowej, która przechowuje wszystkie, nawet usunięte treści.

22:24

Zełenski po rozmowie z premierem Holandii

Wołodymyr Zełenski poinformował na swoim Twitterze o wyniku rozmów z premierem Holandii. - Odbyłem rozmowę z holenderskim premierem Markiem Rutte. Poinformowałem go o walce z agresorem, zbrodniach wojennych, ostrzale infrastruktury cywilnej. Podziękowałem za znaczące wsparcie dla ukraińskich obyawteli. Omówiliśmy przebieg procesu pokojowego. Musimy razem powstrzymać wojnę - napisał. 

23:12

Ponad 8000 osób ewakuowanych

Minister ds. reintegracji terytoriów niekontrolowanych Ukrainy Iryna Vereshchuk powiedziała, że 8057 osób zostało ewakuowanych korytarzami humanitarnymi uzgodnionymi w poniedziałek ze stroną rosyjską. Z Mariupola do Berdiańska przewieziono 3007 osób.

23:50

Relacja z 26. dnia wojny na Ukrainie zakończona. Dziękujemy, że byliście z nami.

Sonda
Czy Polska radzi sobie z pomocą uchodźcom z Ukrainy?
gen. Stanisław Koziej: Trzeba zamknąć niebo nad zachodnią Ukrainą [Super Raport]
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany