Wojna na Ukrainie. Polacy obawiają się rosyjskiej inwazji. Jak atak Rosji wpłynie na Polskę?

i

Autor: Beata Olejarka/Super Express Co zrobi Rosja?

Wojna na Ukrainie: Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

Świat z niepokojem spogląda w kierunku Ukrainy. W poniedziałek, 21 lutego stało się to, czego wszyscy się obawiali. Rosyjska Rada Bezpieczeństwa opowiedziała się za uznaniem niepodległości samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy, a Władimir Putin podpisał dekret potwierdzający tę decyzję. Następnie nakazał wysłanie do Donbasu "sił pokojowych", czyli rosyjskich czołgów. Wywiad amerykański ostrzegał, że inwazja nie skończy się na wschodzie Ukrainy i że Rosja może planować całkowite zajęcie Ukrainy z Kijowej, Charkowem, Odessą i Chersoniem włącznie. Co wydarzy się 22 lutego 2022 roku? Obserwujcie naszą relację na żywo na se.pl.

Atak na Ukrainę stał się faktem. Władimir Putin zdecydował się wydać rozkaz wejścia swoich wojsk na Ukrainę, a konkretnie do Donbasu. Tak jak przewidywano, wszystko odbywa się pod pretekstem wysłania "sił pokojowych". W Donbasie przez kilka ostatnich dni nasilały się ostrzały, było kilka eksplozji. Strona rosyjska i ukraińska oskarżały się nawzajem o otwieranie ognia i łamanie pokojowych porozumień mińskich, obie strony zaprzeczały też, by to one strzelały. W końcu 21 lutego wieczorem Rosyjska Rada Bezpieczeństwa opowiedziała się za uznaniem niepodległości samozwańczych republik Donieckiej i Ługańskiej na wschodzie Ukrainy, a Władimir Putin złożył swój podpis na potwierdzającym tę decyzję dekrecie. Następnie nakazał wysłanie do Donbasu "sił pokojowych", czyli rosyjskich czołgów. Ze świata płyną głosy potępienia i zapowiedzi sankcji, jednak tak naprawdę nadal nie jest pewne, czy będą one dla Putina dotkliwe. 

 Aby zobaczyć najnowsze informacje w relacji - kliknij odśwież lub F5.

22:54 Niemcy i Unia Europejska nałożą kolejne sankcje na Rosję, jeżeli ta napadnie na Ukrainę, co wciąż jest prawdopodobne - ostrzegał we wtorek niemiecki kanclerz Olaf Scholz, cytowany w telewizji RTL.

22:49 Żądania prezydenta Rosji Władimira Putina pod adresem Ukrainy, wśród których jest m.in. rezygnacja ze wstąpienia do NATO i demilitaryzacja, są niezgodne z wyborem ukraińskiego społeczeństwa - oświadczył we wtorek wieczorem premier Ukrainy Denys Szmyhal.

22:22 USA zdecydowały o przerzuceniu do Polski z Grecji 12 amerykańskich śmigłowców bojowych AH-64 Apache - poinformowała we wtorek wieczorem agencja Reutera, powołując się na niewskazane z nazwiska źródło w Pentagonie.

22:15 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował w wystąpieniu wideo we wtorek wieczorem, że wydał dekret o powołaniu do wojska żołnierzy rezerwy.

22:05 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski spotkał się we wtorek wieczorem z przedstawicielami frakcji i grup parlamentarnych. Po spotkaniu szef frakcji prezydenckiej partii Sługa Narodu Dawyd Arachamija zapowiedział, że Rada Najwyższa będzie pracować w trybie "koalicji obronnej".

22:04 Prezydent Ukrainy: Naszym celem jest utrzymanie niepodległości, także gospodarczej

22:02 Ambasadorowie państw UE podjęli we wtorek wieczorem w Brukseli decyzję o formalnym przyjęciu unijnych sankcji wobec Rosji - przekazało PAP źródło unijne. Sankcje prawdopodobnie wejdą w życie w środę - dodała ta osoba.

22:01 Biały Dom: sankcje obejmą trzech członków rosyjskich elit, w tym szefa FSB i jego rodzinę.

21:55 Biały Dom: żadna rosyjska instytucja finansowa nie jest bezpieczna w przypadku dalszej inwazji. Odłączenie z systemu SWIFT nadal możliwe.

21:54 Biały Dom: w konsultacji z Niemcami zdecydowaliśmy, że Nord Stream 2 nie zostanie uruchomiony

21:46 Po posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Państwa premier Słowacji Eduard Heger oświadczył we wtorek, że należy powstrzymać rosyjski imperializm, a Słowacja stoi po właściwej stronie historii. Prezydent Zuzana Czaputova uznała, że doszło do aktu agresji i okupacji militarnej Ukrainy.

21:37 Po wydarzeniach ostatnich tygodni niekoniecznie spodziewano się szybkiej i zdecydowanej reakcji rządu Niemiec na rosyjską agresję na Ukrainie, tymczasem Berlin zapowiedział wstrzymanie certyfikacji gazociągu Nord Stream 2. To przesłanie Niemiec dla Rosji: "nie damy się szantażować" - komentuje we wtorek tygodnik "Zeit".

21:17 Ukraińska armia poinformowała, że we wtorek podczas ostrzału ze strony separatystów we wschodniej Ukrainie, zginął jeden ukraiński żołnierz, a sześciu zostało rannych - podała agencja AFP. "Żołnierz został zabity w obwodzie ługańskim" - powiedział rzecznik armii Pawło Kowalczuk, nie precyzując jednak, gdzie ukraińscy żołnierze zostali ranni.

21:16 Finlandia przeprowadzi nową ocenę ryzyka dla fińsko-rosyjskiego projektu budowy elektrowni jądrowej w północno-zachodniej części kraju - powiedziała we wtorek premier Sanna Marin.

20:55 Polska jest "dość dobrze przygotowana na przyjęcie dużej liczby Ukraińców", którzy opuszczą swój kraj w obliczu rosyjskich działań na Ukrainie - oceniła we wtorek komisarz UE ds. wewnętrznych Ylva Johansson po spotkaniu w Warszawie z wiceszefem MSWiA Bartoszem Grodeckim.

20:49 Sankcje przeciwko Rosji wprowadzone przez kraje zachodnie są „nielegalne” – oświadczyła we wtorek rzeczniczka rosyjskiego ministerstwa spraw zagranicznych Maria Zacharowa. „Uważamy te sankcje za nielegalne. Już dawno zrozumieliśmy, że jest to jedyne narzędzie przywódców państw zachodnich przeciw nam, stosowane, żeby powstrzymać nasz rozwój” – powiedziała.

20:37 Biden: Putin bezpośrednio zaatakował prawo Ukrainy do istnienia i zagroził wojną, ale wciąż jest nadzieja na dyplomację.

20:37 Biden: odczujemy koszty sankcji u siebie, ale podejmę kroki, by je minimalizować.

20:36 Biden: nadal uważamy, że Rosja zaatakuje Ukrainę, a Kijów jest zagrożony.

20:31 Joe Biden: rozkazałem wysłanie dodatkowych sił do państw bałtyckich w reakcji na pozostanie wojsk rosyjskich na Białorusi.

20:31 Prezydent USA: w środę nałożymy sankcje na rosyjskie elity.

20:28 Biden: nakładamy sankcje na dwa duże banki i na obrót rosyjskim długiem.

20:27 Biden: to początek rosyjskiej inwazji na Ukrainę, zaczynam nakładanie sankcji. 

20:11 Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić powiedział w wywiadzie telewizyjnym, że jego kraj jest naciskany, aby dołączył do sankcji wobec Rosji w związku z uznaniem przez Moskwę niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. "Wszystko to, co wiedzieliśmy wczoraj, dziś jest już nieaktualne. Widzimy, że pokój nie jest niczym pewnym" - ocenił Vuczić, cytowany we wtorek przez portal Balkan Insight.

20:02 Retoryka użyta przez prezydenta Rosji Władimira Putina świadczy, że jego celem jest podporządkowanie Rosji całej Ukrainy – powiedział we wtorek szef BBN Paweł Soloch.

19:43 Prawie 30 tys. osób w mieście Wołnowacha w obwodzie donieckim nie ma zaopatrzenia w wodę po ostrzelaniu dwóch transformatorów przez Rosjan – poinformowała we wtorek ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa.

19:42 Minister obrony Rumunii Vasile Dincu oświadczył we wtorek, że jego kraj jest gotowy przyjąć ponad 500 tys. uchodźców z Ukrainy, jeśli w tym kraju wybuchnie wojna. Przypomniał, że w 2014 r., gdy Rosja anektowała ukraiński Krym i wszczęła walki w Donbasie, większość uciekającej z Ukrainy ludności kierowała się do Polski.

19:41 Prezydent Rosji Władimir Putin wciąż może uniknąć krwawej wojny z wyboru - powiedział we wtorek sekretarz obrony USA Lloyd Austin na początku rozmów w Pentagonie z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

19:29 Osiągnęliśmy jednogłośne porozumienie w sprawie pakietu sankcji wobec Rosji – poinformował we wtorek szef unijnej dyplomacji Josep Borrell po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych Unii Europejskiej w Paryżu. Sankcje będą dotkliwe - dodał.

19:25 Rosja próbuje zorganizować kilka buntów w ukraińskich więzieniach - przekazał we wtorek ukraiński minister sprawiedliwości Denys Maluska. Jak dodał, można spodziewać się "opłaconych protestów" obok placówek penitencjarnych.

19:11 Najbardziej strategiczną decyzją, jaką może teraz podjąć Unia Europejska, jest decyzja o przyjęciu Ukrainy - powiedział we wtorek w Waszyngtonie ukraiński premier Dmytro Kułeba. Wezwał UE do "odrzucenia sceptycyzmu" i zaapelował o obietnicę akcesji dla Ukrainy w przyszłości.

19:06 W okolicach Biełgorodu w Rosji dostrzeżono konwój ponad 100 wozów wojskowych, zmierzający w kierunku granicy z Ukrainą - poinformowała we wtorek agencja Reutera.

19:05 Rosja podjęła decyzję o ewakuowaniu swoich dyplomatów z Ukrainy – poinformowało we wtorek w komunikacie ministerstwo spraw zagranicznych w Moskwie. Ewakuacja ma zostać przeprowadzona w najbliższym czasie.

19:04 Prezydenci Rosji i Azerbejdżanu Władimir Putin i Ilham Alijew podpisali we wtorek w Moskwie deklarację o współpracy sojuszniczej dwóch państw.

18:51 Von der Leyen: obecny kryzys pokazuje, że UE jest za bardzo uzależniona od rosyjskiego gazu.

18:50 Uznanie "republik" w Donbasie jest początkiem nowej inwazji Rosji przeciwko Ukrainie, a działania Rosji zagrażają bezpieczeństwu nie tylko Europy, ale i ludzi na całym świecie - powiedziała we wtorek wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Stałej OBWE.

18:49 Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział we wtorek, że jego kraj uznał niepodległość tzw. republik ludowych w Donbasie w tych granicach, do których one pretendują - a więc obejmujących całe obwody doniecki i ługański na wschodzie Ukrainy.

18:40 Wspierani przez Rosję separatyści systemowo atakują gazowe obiekty na linii rozgraniczenia w Donbasie - poinformował we wtorek prezes ukraińskiego koncernu Naftohaz Jurij Witrenko.

18:39 Trwają walki w okolicy miasta Szczastia w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - napisano we wtorek na Twitterze funduszu na rzecz ukraińskich wojskowych Powróć żywym (Powernys żywym). W mieście położonym po rządowej stronie linii kontaktowej ostrzelano również elektrownię cieplną. Ukraińskie MSW podało, że ostrzał przeprowadzono z terenów kontrolowanych przez separatystów.

18:30 Zdecydowaliśmy się wziąć na cel 27 osób i podmiotów podważających integralność terytorialną Ukrainy - powiedział wysoki przedstawiciel UE ds. zagranicznych Josep Borrell

18:16 Prezydent Rosji Władimir Putin opowiedział się we wtorek podczas konferencji prasowej za demilitaryzacją Ukrainy. Jako argument wskazał, że Kijów otrzymuje broń od państw zachodnich. "Jeśli nasi tak zwani partnerzy przekazują władzom w Kijowie nowoczesną broń... to najważniejsza jest w pewnym stopniu demilitaryzacja dzisiejszej Ukrainy” – powiedział Putin.

18:00 Putin: Ukraina ogłosiła, że ma ambicje nuklearne, usłyszeliśmy tę deklarację

17:59 Stoltenberg: z zadowoleniem przyjmuję sankcje gospodarcze ogłoszone dzisiaj przez wielu członków NATO i decyzję rządu niemieckiego, że wstrzymuje certyfikację gazociągu Nord Stream 2.

17:58 Rosyjski prezydent Władimir Putin powiedział we wtorek, że jednym z warunków unormowania relacji Rosji z Ukrainą jest uznanie przez władze w Kijowie referendum na anektowanym Krymie z 2014 roku. Ukraina powinna też sama zrezygnować z wejścia do NATO - oświadczył. Według Putina również Zachód powinien respektować referendum na Krymie. 

17:57 Putin o zgodzie parlamentu na użycie sił zbrojnych w Donbasie: w razie konieczności będziemy wykonywać nasze zobowiązania.

17:41 Putin: porozumienia mińskie zostały sprowadzone do zera i przestały istnieć.

17:40 Polska dyplomacja podejmuje działania dyplomatyczne, aby sankcje UE na Rosję były jak najdalej idące - podkreślił we wtorek rzecznik rządu Piotr Müller. Polska oczekuje m.in. - jak mówił - "definitywnego zamknięcia projektu Nord Stream 2".

17:38 Putin: Ukraina powinna uznać referendum na Krymie, nie może wejść do NATO.

17:36 Rosja ma nadzieję, że wstrzymanie przez Niemcy oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2 jest tylko tymczasowe - powiedział we wtorek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wyraził przy tym rozczarowanie decyzją Berlina.

17:30 Prezydent Rosji Władimir Putin podpisał we wtorek ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni, współpracy i wzajemnej pomocy z separatystycznymi tzw. „republikami ludowymi” na Ukrainie – Doniecką (DRL) i Ługańską (ŁRL) – informuje Reuters. Władimir Putin podpisał ustawy o ratyfikacji umów o przyjaźni, współpracy i pomocy wzajemnej z separatystycznymi DRL i ŁRL – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjską agencję rządową TASS. Wcześniej we wtorek ratyfikację zaakceptowały obie izby rosyjskiego parlamentu. W poniedziałek Putin wydał dekret o uznaniu niepodległości tzw. republik ludowych na wschodzie Ukrainy

17:29  - Wszystko wskazuje na to, że Rosja wciąż planuje atak na pełną skalę na Ukrainę. Widzimy trwającą koncentrację wojsk. Obiecali, że się wycofają, ale wciąż się gromadzą. Widzimy, że coraz więcej ich sił (...) jest gotowych do ataku. Jesteśmy też świadkami ciągłych prowokacji w Donbasie oraz operacji pod "cudza banderą", których celem jest stworzenie pretekstu do ataku - powiedział Stoltenberg. 

17:14 Sekretarz generalny NATO: Rosja planuje inwazję na Ukrainę na pełną skalę. Obserwujemy dalsze gromadzenie wojsk

16:56 Putin zwrócił się do Rady Federacji o zgodę na użycie armii poza granicami kraju – przewodnicząca izby wyższej parlamentu Walentina Matwijenko.

16:45 Szansa na pokojowe rozwiązanie kryzysu na Ukrainie osłabła, ale jeszcze całkowicie nie zgasła - ocenił we wtorek watykański dziennik "L'Osservatore Romano". Jednocześnie gazeta zaznaczyła, że sytuacja na wschodzie Ukrainy "pogorszyła się dramatycznie".

16:20 "Putin to szaleniec. Będzie chciał zjeść nas, a za kilka lat was zje na deser" - na progu wojny odwiedzamy mieszkańców przygranicznych terenów województwa lubelskiego. Więcej przeczytacie tutaj: Wojna na Ukrainie. Pogranicze straszy ciszą. „U sąsiadów giną ludzie” [ZDJĘCIA]

15:55 Premier Węgier Viktor Orban odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "Zapewnił w niej, że Węgry w ramach skoordynowanej reakcji poprą wspólne wysiłki unijne mające na celu rozwiązanie sytuacji" – poinformował Bertalan Havasi, rzecznik Orbana.

15:33 Węgry odmówiły poparcia pakietu sankcji Unii Europejskiej wobec Rosji - podało CNBC, powołując się na dyplomatę unijnego.

15:15 "Nie ma na co czekać. Dla Putina to ostatni moment, żeby spróbować zniszczyć Ukrainę. Dla Zachodu to ostatni moment, by mu na to nie pozwolić" - komentuje wojnę na Ukrainie dziennikarz "Super Expressu" Tomasz Walczak.

14:45 "Polska musi dysponować siłami zbrojnymi adekwatnymi do tej sytuacji, która dzisiaj jest. To znaczy, siłami, które będą zdolne odeprzeć atak i które będą na tyle silne, by do tego ataku nie doszło. By ich siła odstraszająca wystarczyła, aby do takiego ataku zniechęcić" - powiedział Jarosław Kaczyński po przyjęciu przez rząd projektu ustawy o obronie ojczyzny.

14:40 Stanowisko Chin w sprawie wkroczenia rosyjskich "sił pokojowych" do Donbasu jest ostrożne i niejednoznaczne, brak tutaj zdecydowanego potępienia działań Kremla. "Wszystkie zainteresowane strony muszą zachować powściągliwość i unikać wszystkiego, co mogłoby wywołać napięcia. Uważamy, że wszystkie kraje powinny rozstrzygać spory międzynarodowe środkami pokojowymi zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych" - mówił ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun.

Wcześniej Pekin poparł rosyjskie żądania „gwarancji bezpieczeństwa” wystosowane wobec NATO i obejmującem.in. nie przyjmowanie Ukrainy do Sojuszu. Z drugiej strony Chiny wspierały "integralność terytorialną" Ukrainy.

Ponadto Chiny w przeciwieństwie do wielu innych krajów nie zaleciły swoim obywatelom opuszczenia Ukrainy. „Ambasada przypomina chińskim obywatelom i firmom na Ukrainie, aby śledzili lokalne ostrzeżenia dotyczące bezpieczeństwa i nie udawali się do niespokojnych regionów” – napisano jedynie w specjalnym komunikacie ambasady.

14:15 Pierwszy pakiet europejskich sankcji wobec Rosji zostanie przedstawiony dziś po godzinie 16. "Nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych UE pod przewodnictwem szefa unijnej dyplomacji Josepa Borrella odbędzie się dziś (wtorek) o godz. 16. Następnie pierwszy pakiet sankcji zostanie formalnie przedstawiony późnym popołudniem" - poinformowali szef RE Charles Michel i szefowa KE Ursula von der Leyen.

NIE PRZEGAP: Tak Rosja przeprowadza rozbiór Ukrainy! Niemcy wstrzymują Nord Stream 2

13:46 Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii: "Nakładamy sankcje na pięć rosyjskich banków i trzy ważne osoby. To pierwsza transza sankcji, dalsze są w gotowości". Podkreślił, że Rosja dokonała "odnowionej inwazji" i "tworzy pretekst do "inwazji na pełną skalę". Brytyjski premier zapowiedział także pomoc m.in. finansową dla Ukrainy. 

13:35 Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow nie potrafi powiedzieć, co tak naprawdę podpisał Putin, jakie są granice republik, których niepodległość uznała Rosja. Nie umiał odpowiedzieć na pytanie reportera CNN o to, czy granice to obejmują przykładowo Mariupol

12:59 Szokujące słowa Ryszarda Terleckiego, szefa klubu PiS, o wejściu wojsk rosyjskich do republik w Donbasie. "Wydaje się, że Putin znalazł wyjście z twarzą z tego kryzysu. Uznał niepodległość tych republik, wprowadzi tam wojsko, może zostawi trochę wojska na Białorusi, i tyle. Świat oczywiście odetchnie wtedy z ulgą, czyli do wojny nie dojdzie. Druga możliwość jest taka, że to jest wstęp do jednak działań ofensywnych i że te zgromadzone wokół Ukrainy wojska jednak przekroczą linię graniczną między Donbasem, zajętym przez separatystów, a Ukrainą" – stwierdził w Polskim Radiu 24.

12:55 Samorządy w Polsce przygotowują się na ewentualną falę uchodźców z Ukrainy, jeśli Putin nie zatrzyma się na Doniecku i Ługańsku. Katowice są gotowe, by przyjąć część z nich.

12:35 Nord Stream 2 zawieszony. Kanclerz Olaf Scholz podjął decyzję o wstrzymaniu oddania do użytku gazociągu Nord Stream 2. Gazociąg ten płynie pod Bałtykiem bezpośrednio z Rosji do Niemiec z pominięciem Ukrainy.

12:30 Prezydent Andrzej Duda zwołał radę BBN z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Kaczyńskiego, ministrów i szefów sztabów. Po posiedzeniu zwołał konferencję prasową. "Ukraina jest w tej chwili cały czas w bardzo poważnym zagrożeniu, a wojska rosyjskie ruszyły do tych zbuntowanych rejonów, gdzie od lat są już separatyści. Teraz ci separatyści są regularnie wzmacniani już przez regularne rosyjskie oddziały. Scenariusze na przyszłość mogą być różne - zauważył Duda. - Po drugie, żeby zarówno UE jak i Sojusz Północnoatlantycki, ten przysłowiowy Zachód, zachował w tej sytuacji jedność. Stoimy na stanowisku, że potrzebne są poważne sankcje. "Jest potrzebne wzmocnienie polskich sił zbrojnych" - przekazał Kaczyński po posiedzeniu BBN. "Sankcje na Rosję powinny dotyczyć polityki surowcowej; nie robi się interesów z agresorem" - skomentował Mateusz Morawiecki.

12:10 „Putin wypowiedział wojnę Zachodowi i Ukrainie” – pisze holenderski dziennik „NRC”

NIE PRZEGAP: Ukraina nie ma prawa do suwerenności?! Szokujące słowa szefa MSZ Rosji

11:59 "Strach nie może paraliżować ani nas ani Ukraińców. Szczególnie, że ten atak nie jest żadnym zaskoczeniem - prezydent Biden ostrzegał o nim już przed tygodniami, a w piątek dał pewność rosyjskiej interwencji" - ocenia w rozmowie z SE były dowódca GROM gen. Polko.

11:50 "Prawo do suwerenności mają tylko te kraje, które reprezentują interesy wszystkich ludzi na swoim terytorium. Ukraina nie jest jednym z nich od 2014 roku" - powiedział Siergiej Ławrow, szef rosyjskiego MSZ, cytowany przez agencję Interfax. Ławrow przemawiał w telewizji Rossija 24.

11:41: "Stan wojenny na Ukrainie będzie wprowadzony w przypadku agresji Rosji na pełną skalę" - powiedział ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. "Wierzymy w to, że potężnej wojny przeciwko Ukrainie nie będzie i nie będzie szerokiej eskalacji ze strony Rosji. Jeśli będzie — będzie wprowadzony stan wojenny" - dodał.

11:30 Rosja może zbudować swoje bazy wojskowe w republikach separatystycznych, których niepodległość właśnie uznała - podaje Reuters. Jest to możliwe na mocy umów o współpracy podpisanych z przedstawicielami republik Donieckiej i Ługańskiej.

ZOBACZ TEŻ: ŁRL i DRL - co to? O co chodzi z wojną na Ukrainie? Wszystko o samozwańczych republik ludowych i planach Putina

11:21 Brytyjski dziennik "The Times" w nowym wydaniu ocenia: "Poniedziałkowe przemówienie Władimira Putina, w którym ogłosił uznanie niepodległości dwóch separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy, świadczy o tym, że prezydent Rosji coraz bardziej traci kontakt z rzeczywistością".

ZOBACZ TAKŻE: Jak wygląda porównanie armii Rosji z armią Ukrainy i NATO? Jedno z nich się wyróżnia

11:00 Generał Waldemar Skrzypczak w wywiadzie dla "Super Expressu": Rosja zagraża także Polsce. "Jak Putin upora się z Ukrainą, a w tym mu nikt nie przeszkodzi, zajmie się Łotwą i Estonią, gdzie żyje duża mniejszość rosyjska, użyje tego samego argumentu, że będzie bronił rosyjskich przed NATO. (...) To jest jego kolejny krok, następnym krokiem będzie Polska. On Polsce nie daruje, on nas postrzega jako najbliższego wroga w tej części Europy. My dajemy mu do zrozumienia, że jesteśmy jego wrogiem, że nie zgadzamy się na to co robi, że wspieramy Ukrainę, a to wystarczy, żeby umieści nas na swojej liście na pierwszym miejscu."

10:50 Wielka Brytania: sankcje na Rosję jeszcze dziś, Putin chce zająć całą Ukrainę"Obawiam się, że wszystko wskazuje na to, że prezydent Putin jest rzeczywiście skłonny do inwazji na Ukrainę na pełną skalę, do opanowania, podporządkowania sobie niezależnego, suwerennego kraju europejskiego i myślę, że - powiedzmy to sobie jasno - będzie to absolutnie katastrofalne w skutkach"

10:35 Putin nie skończy na Ukrainie, chce budować "Wielką Rosję" - spekulują niemieckie media. "Dążenie Putina do zdobycia władzy nie kończy się na Donbasie, jak wielu będzie miało nadzieję. Nie kończy się ona również na granicach Ukrainy. Oczywiście sięgnie także na Białoruś, gdzie jeszcze w 2020 r. na ulice wyszedł odważny ruch wolnościowy. Być może do swojego nowego imperium dołączy także Kazachstan, czemu nie? W końcu jest tam również mniejszość rosyjska, która jest oczywiście zagrożona i którą Moskwa musi pilnie chronić. (...) Co zrobimy, jeśli w pewnym momencie czołgi Putina wjadą do Estonii, Łotwy i Litwy, oczywiście tylko po to, by chronić mieszkających tam Rosjan jako 'siły pokojowe'?" - pisze na portalu RND Matthias Koch.

10:10 Powstało zamieszanie wokół tego, co tak naprawdę Rosja postanowiła w sprawie republik separatystycznych. Dziś Swietłana Żukowa, wiceszefowa komisji spraw zagranicznych rosyjskiej Dumy Państwowej powiedziała, że Rosja uznała niepodległość obszarów kontrolowanych przez separatystów, ale nie dotyczy to całości obwodów donieckiego i ługańskiego. "Oczywiście chodzi o obecne granice. Nikt nie pójdzie dalej. Nie określiliśmy w dokumentach żadnych innych granic" – powiedziała Żukowa.Wcześniej jednak szef komisji Dumy Państwowej ds. WNP i rodaków, Leonid Kałasznikow, stwierdził jednak, że chodzi o szersze granice.

9:40 Turcja potępia działania Rosji. "Decyzja Rosji o uznaniu Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej stanowi wyraźne naruszenie nie tylko porozumień mińskich, ale i jedności politycznej Ukrainy, jej suwerenności i integralności terytorialnej. Te tak zwane decyzje Rosji są nie do przyjęcia i odrzucamy je" - głosi oświadczenie resortu spraw zagranicznych w Ankarze.

9:20 "Działania Rosji zagrażają pokojowi w Europie". Premier Kanady Justin Trudeau i przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen: „Działania Rosji zagrażają pokojowi i porządkowi w Europie i na całym świecie, są jawnym pogwałceniem prawa międzynarodowego i nie będą tolerowane”

8:57 Są ofiary śmiertelne po stronie ukraińskiej - podaje ukraińska armia. W ciągu minionej doby w wyniku ostrzałów separatystów zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy a 12 zostało rannych

8:40 Sankcje wobec Rosji mogą nie obejmować kwestii Nord Stream 2 - twierdzi dziennik "Wiedomosti", powołując się na ekspertów. Będą "umiarkowane", twierdzi ekspert z Rosyjskiej Rady Spraw Międzynarodowych Iwan Timofiejew. Nord Stream 2 prawdopodobnie nie będzie częścią pierwszego pakietu sankcji - dodał ekspert z Ośrodka Badań Europejskich MGIMO, Artiom Sokołow.

ZOBACZ TEŻ: Inwazja na Ukrainę zaczęła się! Rosyjskie czołgi w Donbasie

8:27 Prezydent USA Joe Biden podpisał rozporządzenie o nałożeniu sankcji zabraniających inwestycji i handlu z samozwańczymi "republikami ludowymi" w Donbasie. Jak ogłosiła rzeczniczka Białego Domu Jen Psaki, restrykcje będą dotyczyć "nowych inwestycji, handlu i finansowania przez obywateli USA z, do i w tzw. DRL i ŁRL regionów Ukrainy", a także potencjalnie osób działających na tych obszarach. Jest to odpowiedź na poniedziałkową decyzję prezydenta Rosji Władimira Putina o uznaniu tzw. Donieckiej Republiki Ludowej i Ługańskiej Republiki Ludowej.

8:25 "Sankcje powinny objąć również rosyjski sport, który Putin bezwzględnie wykorzystuje do celów politycznych" - ocenił we wtorek szef Ministerstwa Sportu i Turystyki Kamil Bortniczuk, który był gościem w Polskim Radiu 24.

8:05 Mimo wkroczenia rosyjskich wojsk do Donbasu Rosja nadal jest gotowa do rozmów z USA - powiedziała we wtorek rano rzeczniczka rosyjskiego MSZ Maria Zacharowa.

7:50 Oświadczenie kierownictwa Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) w sprawie wkroczenia Rosjan na Ukrainę: "Jak wszystkie państwa członkowskie OBWE Rosja zobowiązała się do szanowania suwerenności i integralności terytorialnej innych. Wzywamy Rosję do natychmiastowego odwołania tej decyzji" - napisano w oświadczeniu kierownictwa OBWE.

7:45 "Jesteśmy na naszej własnej ziemi. Nie boimy się niczego ani nikogo" - powiedział w przemówieniu prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

7:30 Mariusz Błaszczak dla PAP: "Możemy potwierdzić, że siły rosyjskie weszły na terytorium samozwańczych republik, a więc de facto naruszyły granice Ukrainy; zostało naruszone prawo międzynarodowe; nie ma przyzwolenia na tego typu działania"

6.55 Rozmowa szefów dyplomacji Chin i USA

Jak podaje "China Daily", od kilkunastu minut trwa rozmowa szefów dyplomacji USA oraz Chin.

6.45 Polski rząd o sytuacji na Ukrainie

- Dzisiejszy porządek Rady Ministrów zostanie rozszerzony o omówienie aktualnych, agresywnych działań ze strony Rosji. Przypominam, że w porządku obrad znajduje się również projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który ma zostać przyjęty dzisiaj na posiedzeniu rządu.

6.40 Wielka Brytania ustala sankcje

Za kilkadziesiąt minut rozpocznie się spotkanie, które poprowadzi premier Wielkiej Brytanii. Boris Johnson wraz ze swoimi współpracownikami ma ustalić zakres sankcji, które mają objąć Rosję.

6.25 Spadki na rosyjskiej giełdzie

Kursy akcji spadają na moskiewskiej giełdzie na otwarciu we wtorek, dzień po uznaniu przez Rosję niepodległości tzw. republik ludowych w ukraińskim Donbasie. Rubel znów słabnie wobec dolara i euro.

Kurs dolara wzrósł do 80,03 rubla za 1 USD, kurs euro rośnie do 90,51 rubla za 1 euro. Barierę 80 rubli za 1 USD amerykańska waluta pokonała w poniedziałek wieczorem. Tanieją akcje rosyjskich przedsiębiorstw, w tym koncernów Rusal i Yandex. Są to spadki rzędu 3,5-4 proc., a więc mniejsze niż w poniedziałek, gdy kursy spadały w oczekiwaniu na decyzję o uznaniu Donbasu przez Rosję.

6.05 Według ukraińskiego eksperta, Putin nie jest w stanie odzyskać kontroli nad Ukrainą

- Osiem lat temu, uciekając z kraju, prorosyjski prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz przyznał, że nie jest w stanie utrzymać kontroli nad Ukrainą. Dziś prezydent Rosji Władimir Putin, wypowiadając Ukrainie wojnę, potwierdził, że nie potrafi tej kontroli odzyskać - napisał we wtorek na Facebooku Jurij Butusow, redaktor naczelny ukraińskiego portalu Censor.net.

5.50 Ambasador USA przy ONZ: Putin szuka pretekstu do inwazji

- To dotyczy całej Ukrainy. To dotyczy Finlandii (...) to dotyczy części Polski i Turcji  - wymieniała Thomas-Greenfield, dodając że Putin rzuca wyzwanie całemu porządkowi międzynarodowemu. Ostrzegła też, że w wynikiem rosyjskiej agresji może być odpływ milionów uchodźców do Europy. - W istocie, Putin chce, by świat wrócił do czasów przed Narodami Zjednoczonymi, do czasów, kiedy imperia rządziły światem" - powiedziała. "W tym momencie nikt nie może stać z boku. Musimy jasno określić, że atak na Ukrainę jest atakiem na suwerenność każdego członka ONZ i że będzie on oznaczał szybkie i dotkliwe konsekwencje - dodała.

5.35 Co ze spotkaniem Biden - Putin?

Po tym, gdy Władimir Putin "polecił" "siłom pokojowym" skierowanie się na wschód Ukrainy, jego spotkanie z prezydentem Joe Bidenem stanęło pod znakiem zapytania. Stany Zjednoczone już wcześniej zapowiadały, że w przypadku rosyjskiej agresji, do rozmowy nie dojdzie. Jak jednak podkreślają dyplomaci po posiedzeniu RB ONZ, spotkanie nie zostało odwołane, podobnie jak rozmowa ministrów spraw zagranicznych obu państw. Tymczasem we wtorek USA mają ogłosić listę sankcji, które obejmą Rosję.

5.30 Działania dyplomatyczne 22 lutego

We wtorek prezydent Ukrainy ma się spotkać z prezydentem Estonii. Ponadto, przewidziana jest również rozmowa szefa polskiego MSZ z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem.

5.15 Stały przedstawiciel Polski przy ONZ napisał na Twitterze po posiedzeniu Rady:

- Wniosek po Radzie Bezp ONZ: działania Rosji cofają nas do czasów, gdy w polit. międzynarodowej nie obowiązywały normy lecz siła; dziś część państw jest gotowa bronić wspólnych norm, niektóre chcą skorzystać z ich zniszczenia a inni próbują trzymać się z boku; daleko do konsensusu

5.00 Przypomnijmy, że od dwóch godzin trwa nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Głos zabrał ambasador Ukrainy przy ONZ. - Narody Zjednoczone są chore. To po prostu fakt. Zostały zainfekowane wirusem rozsiewanym przez Kreml. To, czy poddamy się mu leży w rękach członków" - oznajmił dyplomata, oskarżając Rosję o atak przeciwko systemowi międzynarodowemu. Skomentował w ten sposób uznanie przez Moskwę separatystycznych parapaństw w Donbasie. Jak stwierdził, Kreml uznając donbaskie "republiki" skopiował "słowo po słowie" dekret wydany po inwazji na Gruzję w 2008 r.

4.45 Chiny apelują o rozwiązania dyplomatyczne

- Wszystkie zainteresowane strony muszą zachować powściągliwość i unikać wszystkiego, co mogłoby wywołać napięcia - powiedział ambasador Chin przy ONZ Zhang Jun. - Uważamy, że wszystkie kraje powinny rozstrzygać spory międzynarodowe środkami pokojowymi zgodnie z celami i zasadami Karty Narodów Zjednoczonych - dodał przedstawiciel Chin.

4.30 Ambasador Rosji przy ONZ zabiera głos

- Ci, którzy liczyli, że nowe ukraińskie władze wybiorą pokojową postawę, niestety się mylili, bo one bardzo szybko wróciły do wojennej retoryki (...) i robienia wszystkoego, co mogły, by sabotować i ostatecznie zniszczyć porozumienia mińskie i co najważniejsze, odmawiały bezpośrednich rozmów z przedstawicielami Doniecka i Ługańska" - stwierdził dyplomata.

4.15 Japonia krytykuję Rosję

Japoński minister spraw zagranicznych Yoshimasa Hayashi potępił we wtorek uznanie przez Rosję dwóch regionów separatystycznych we wschodniej Ukrainie za niepodległe i oświadczył, że Tokio zamierza koordynować z innymi krajami sankcje przeciwko Moskwie.

4.00 Ostre słowa ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ

Rosja poniesie dotkliwe konsekwencje ekonomiczne za uznanie "republik" w Donbasie - powiedziała w poniedziałek ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Barbara Woodward podczas nadzwyczajnego posiedzenia Rady Bezpieczeństwa ONZ. Zapowiedziała, że Londyn we wtorek nałoży odpowiednie sankcje.

"Zjednoczone Królestwo ogłosi nowe sankcje przeciwko Rosji w odpowiedzi na jej pogwałcenie prawa międzynarodowego i atak na suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. Rosja poniesie dotkliwe konsekwencje za swoje działania" - powiedziała dyplomatka.

3.45 Ambasador USA przy ONZ komentuje wystąpienie Putina

Linda Thomas-Greenfield komentując wieczorne wystąpienie Władimira Putina, stwierdziła, że prezydent Rosji dąży do ponownego scalenia terenów ZSRR, w tym także Polski, Finlandii. - Ten ruch prezydenta Putina jest w oczywisty sposób podstawą do próby wykreowania pretekstu dla dalszej inwazji Ukrainy" - powiedziała ambasador. 

3.40 Ewakuacja amerykańskich dyplomatów z Ukrainy

"Z powodów bezpieczeństwa, personel Departamentu Stanu obecnie będący we Lwowie spędzi noc w Polsce" - poinformował Blinken w wydanym w poniedziałkową noc oświadczeniu. Zapowiedział przy tym, że dyplomaci będą "regularnie" wracali, by kontynuować pracę na Ukrainie. Nie jest jasne, czy dotyczy to tylko wtorkowej nocy.

3.25 Posiedzenie RB ONZ

Zgodnie z planem, o godzinie 3 polskiego czasu rozpoczęło się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

3.15 Sekretarz generalny ONZ komentuje sytuację na Ukrainie

Sekretarz Generalny wzywa wszystkie zainteresowane strony do skoncentrowania wysiłków na zapewnieniu natychmiastowego zaprzestania działań wojennych, ochronie ludności cywilnej i infrastruktury cywilnej, zapobieganiu wszelkim działaniom i oświadczeniom, które mogą doprowadzić do dalszej eskalacji niebezpiecznej sytuacji na Ukrainie i w jej pobliżu, a także nadaniu priorytetu dyplomacji w celu pokojowego rozwiązania wszystkich kwestii.

3.00 Rząd Hiszpanii krytykuje decyzję Władimira Putina

Szef centrolewicowego gabinetu zapowiedział, że Hiszpania wraz ze swoimi sojusznikami “odpowiedzą w sposób skoordynowany”.

W podobnym tonie wypowiedział się w poniedziałek wieczorem szef hiszpańskiej dyplomacji Jose Manuel Albares, nazywając działania Kremla “oczywistym naruszeniem integralności terytorialnej Ukrainy”.

2.45 Reakcja Kanady

Kanada jako kolejny kraj zapowiada sankcje dla Rosji. - Kanada stanowczo potępia uznanie przez Rosję samozwańczych +niezależnych państw+ na terenie Ukrainy. To jawne naruszenie suwerenności Ukrainy i prawa międzynarodowego. Kanada wspiera Ukrainę i nałoży w konsekwencji sankcje ekonomiczne - napisał w poniedziałek wieczorem na Twitterze premier Kanady Justin Trudeau.

2.30 Stanowcze słowa prezydenta Ukrainy

- Nikomu nie jesteśmy nic winni i niczego nikomu nie oddamy - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w odezwie do ukraińskiego narodu opublikowanej nocą z poniedziałku na wtorek.

2.15 Nadzwyczajne posiedzenie RB ONZ

Przypomnijmy - ok. 3 w nocy polskiego czasu ma się rozpocząć nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ. Spotkanie ma się odbyć za zamkniętymi drzwiami.

2.00 Reakcja Australii

Australijski premier Scott Morrison potępił decyzje Kremla uznającą samozwańcze republiki w Donbasie. Jednocześnie zapowiedział poparcie dla planowanych przez zachodnich sojuszników sankcji wobec Rosji.

1.45 Prezydent Ukrainy o decyzji Władimira Putina

- Uznanie przez Rosję samozwańczych republik może oznaczać jednostronne wyjście Moskwy z porozumień mińskich w sprawie uregulowania konfliktu w Donbasie - powiedział w nocy z poniedziałku na wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

1.35 Poparcie dla Ukrainy przekazały kolejno rządy Holandii, Włoch oraz Portugalii.

1.20 Specjalne oświadczenie prezydenta Ukrainy

Wołodymyr Zełenski poinformował, że Ukraina wnioskuje o zwołanie posiedzeń OBWE, Rady Bezpieczeństwa ONZ oraz formatu normandzkiego. Zapewnił, że jego kraj jest za dyplomatycznym rozwiązaniem sytuacji. - Uznanie przez Rosję tzw. Donieckiej i Ługańskiej Republiki Ludowej to naruszenie suwerenności i integralności terytorialnej - powiedział prezydent Ukrainy. Zaapelował również do swoich rodaków o zachowanie spokoju i nieuleganie panice.

1.10 Bardzo ważna decyzja Joe Bidena:

1.00 Rozmowa Duda-Zełenski

Prezydent Polski rozmawiał z prezydentem Ukrainy. - Właśnie rozmawiałem z Prezydentem Ukrainy @ZelenskyyUa. Zapewniłem, że Ukraina ma w Polsce pełne i ponadpartyjne poparcie w walce z agresją Kremla. I że nienaruszalność granic to dla nas jedna z fundamentalnych norm prawa międzynarodowego. A wobec Rosji? UE i NATO twarde sankcje!

0.55 Reakcja Wielkiej Brytanii

Premier Wielkiej Brytanii przekazał, że informacje o nałożeniu sankcji na Rosję zostaną przekazane we wtorek. Jak dodał Boris Johnson, jego kraj rozważa dalsze wsparcie obronne Ukrainy - to główne wnioski z rozmowy premiera Wielkiej Brytanii z prezydentem Ukrainy, Wołodymyrem Zełenskim. 

Jak dodano, obaj przywódcy zgodzili się, że Zachód powinien wesprzeć Ukrainę w razie inwazji, ale do ostatniej chwili powinien dążyć do rozwiązania dyplomatycznego. Podkreślono też, że bez względu na działania Rosji, Wielka Brytania będzie niezłomnie popierać suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy.

0.40 Sprzęt opancerzony w Donbasie

Jak podaje agencja Interfax, w rejonie Doniecka zauważono dwie kolumny sprzętu opancerzonego. Wcześniej mieszkańcy Doniecka przekazywali, że widzieli wyjazd czołgów z miasta w kierunku linii frontu.

0.35 Stanowcza odpowiedź Francji

Paryż nie wyklucza nowych rosyjskich „faktów wojskowych” i potępia „paranoidalną mowę” Władimira Putina – przekazał mediom Pałac Elizejski w poniedziałek w nocy.

Władimir Putin jest w „swoim ideologicznym dryfcie” i wygłosił w poniedziałek przemówienie, mieszając fakty i „paranoidalne odczucia” - ocenił Pałac Elizejski w reakcji na decyzję rosyjskiego prezydenta o uznaniu niepodległości ukraińskich terytoriów separatystów.

0.30 Posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

O godzinie 3 w nocy polskiego czasu rozpocznie się nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ.

0.20 Premier apeluje o zwołanie posiedzenia Rady Europejskiej

Mateusz Morawiecki zaapelował do Charlesa Michela o zwołanie posiedzenia Rady Europejskiej. Pismo w tej sprawie pokazał rzecznik rządu, Piotr Müller.

00.15 Odpowiedź USA, Francji oraz Niemiec

Jak przekazała kancelaria kanclerza Niemiec, Francja, Stany Zjednoczone oraz Niemcy pracują właśnie nad odpowiedzią dla Władimira Putina. Państwa są przekonane co do tego, że integralność Ukrainy musi zostać zachowana. Rzecznik kanclerza Olafa Scholza poinformował, że Niemcy, Francja i Stany Zjednoczone wspólnie uzgadniają odpowiedz na decyzję Rosji o uznaniu dwóch separatystycznych regionów na wschodzie Ukrainy.

Nie wymienił jakie sankcje nałożą na Rosję zachodni sojusznicy. Zaznaczył, że Scholz rozmawiał z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i prezydentem USA Joe Bidenem po wystąpieniu prezydenta Rosji Władimira Putina.

00.10 Stany Zjednoczone ewakuują dyplomatów

Wg Bloomberga, USA podjęły decyzję o ewakuacji dyplomatów z Ukrainy do Polski.

00.05 Zapowiedź sankcji

Biały Dom w specjalnym oświadczeniu przekazał, że we wtorek zostaną ogłoszone pierwsze sankcje - to konsekwencja decyzji Władimira Putina, który polecił "siłom pokojowym" skierowanie się na wschód Ukrainy. - Obecność rosyjskich wojsk w Donbasie nie są nowym krokiem, ale bardziej otwartym przedstawieniem sytuacji, która już w istocie istniała - powiedział w poniedziałek wysoki rangą przedstawiciel Białego Domu. Zapowiedział jednak, że USA we wtorek nałożą kolejne sankcje na Rosję - relacjonuje PAP.

23.45 Reakcja polskiego MSZ 

Decyzję Putina skomentował również polski minister spraw zagranicznych, Zbigniew Rau. - W związku z decyzją prezydenta Władimira Putina wyrażamy niezachwiane poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy; wzywamy Federację Rosyjską do powstrzymania się od jakiegokolwiek zaangażowania wojskowego w celu wykonania tej niefortunnej decyzji.

23.35 Stany Zjednoczone odpowiadają na decyzję Putina

W sprawie "polecenia" Putina o skierowaniu "sił pokojowych" na Wschód Ukrainy, głos zabrał szef amerykańskiej dyplomacji. Blinken zapowiedział - w ślad za Białym Domem - podpisanie przez prezydenta Joe Bidena sankcji, zakazujących jakichkolwiek inwestycji i handlu z okupowanymi terytoriami, co ma w zamierzeniu "nie dopuścić, by Rosja zyskała na tym rażącym pogwałceniu prawa międzynarodowego".

 Zapowiedział także podjęcie kolejnych "odpowiednich kroków w odpowiedzi na te niesprowokowane i nieakceptowalne dzialania Rosji", w koordynacji z sojusznikami.

23.30 Czołgi zmierzają na linię frontu

Mieszkańcy kontrolowanego przez separatystów Doniecka na wschodzie Ukrainy - poinformowali w poniedziałek wieczorem portal Radio Swoboda o dużej kolumnie czołgów i sprzętu wojskowego, które kierują się z tego miasta do linii frontu. Według mieszkańców Doniecka, takiej sytuacji nie było od ośmiu lat.

23.15 Wielka Brytania nałoży sankcje na Rosję

Wielka Brytania we wtorek wprowadzi nowe sankcje przeciw Rosji w odpowiedzi na uznanie przez nią niepodległości dwóch separatystycznych republik we wschodniej Ukrainie - zapowiedziała w poniedziałek wieczorem minister spraw zagranicznych Liz Truss.

23.10 Inwazja na Ukrainie przesądzona? 

Władimir Putin polecił wojskom rosyjskim "utrzymanie pokoju" na wschodniej Ukrainie - poinformowała agencja Associated Press powołując się na stronę internetową Kremla. Agencja zaznacza, że nie jest jasne czy oznacza to, że wojska rosyjskie wejdą na Ukrainę.

23.05 Reakcja prezydenta Polski

Mocny wpis Andrzeja Dudy na Twitterze. Prezydent nie ma wątpliwości, co do konsekwencji, która powinna teraz ponieść Rosja. - W sytuacji, gdy Prezydent Rosji podważa porządek Europy ustanowiony na przełomie wieków (XX i XXI), potrzeba wielkiej jedności i zdecydowanej postawy NATO, UE i krajów naszego regionu. Tylko twarda postawa i polityczna obrona Ukrainy może zatrzymać agresora. Sankcje natychmiast! - napisał prezydent.

22:45 Z ostatniej chwili!! Wojska rosyjskie w Donbasie

Putin wydał rozkaz wojskom rosyjskim wkroczenia na terytorium Ukrainy - jak podaje PAP. W sieci krąży przerażające nagranie obrazujące wkroczenie wojsk na teren Ukrainy. 

22:35 Premier rozmawia z Kaczyńskim o Ukrainie

Rzecznik rządu, Piotr Müller: Trwa spotkanie premiera Mateusza Morawieckiego i wicepremiera ds. bezpieczeństwa Jarosława Kaczyńskiego w sprawie sytuacji, która ma miejsce w Rosji. (PAP)

22:05 Była premier Beata Szydło zabrała głos ws. decyzji Putina

"Decyzja Putina o uznaniu przez Rosję samozwańczych „republik” na wschodzie Ukrainy jest nie tylko kolejnym aktem agresji, ale też sygnałem, że Rosja będzie chciała pozwolić sobie na jeszcze więcej. UE nie może być bierna. Czas na natychmiastowe wprowadzenie sankcji przeciw Rosji" - napisała na Twitterze Szydło. 

21:50 Biały Dom zapowiedział sankcje wobec Rosji!

 USA/ Biały Dom zapowiedział sankcje w związku z uznaniem przez Putina samozwańczych republik w Donbasie.

21:10 Morawiecki skomentował orędzie Putina

"Decyzja o uznaniu samozwańczych „republik” to ostateczne odrzucenie dialogu i rażące naruszenie prawa międzynarodowego. To akt agresji przeciwko Ukrainie, który musi spotkać się z jednoznaczną odpowiedzią w postaci niezwłocznych sankcji. To jedyny język jaki może zrozumieć Putin.Wzywam do zwołania pilnego posiedzenia Rady Europejskiej w tej sprawie" - napisał na Twitterze Mateusz Morawiecki. 

20:45 Według Putina Ukraina została "stworzona przez komunistyczną Rosję"

Putin wygłosił orędzie, w którym przekazał stanowisko Rosji na temat Ukrainy. 

— Podkreślam jeszcze raz, że Ukraina to dla nas nie tylko sąsiedni kraj. To integralna część naszej własnej historii, kultury, przestrzeni duchowej. To nasi towarzysze, krewni i osoby związane z nami więzami krwi, więzami rodzinnymi — kontynuował.

— Nowoczesna Ukraina została w całości i całkowicie stworzona przez Rosję, a dokładniej bolszewicką, komunistyczną Rosję — zaznaczył.

— Proces ten rozpoczął się niemal natychmiast po rewolucji 1917 r., a Lenin i jego współpracownicy zrobili to w bardzo niegrzeczny sposób wobec samej Rosji, oddzielając od niej część własnych historycznych terytoriów — powiedział Putin.

20:15 Rosyjski minister Szojgu: Ukraina zgromadziła znaczne oddziały wojsk w pobliżu separatystycznych regionów

- Ukraina zgromadziła w pobliżu kontrolowanych przez separatystów wschodnich regionów Ukrainy znaczne oddziały swojej armii i może przygotowywać się do próby odzyskania ich siłą - oświadczył w poniedziałek minister obrony Rosji Siergiej Szojgu, cytowany przez agencję Reutera.

Rząd w Kijowie wielokrotnie zaprzeczał, że planuje atak na kontrolowane przez separatystów tereny na wschodzie Ukrainy. Szojgu podczas rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem oskarżył Ukrainie o ostrzeliwanie obszarów pod kontrolą separatystów.

19:45 Prezydent Ukrainy odbył pilne konsultacje

"W związku z przebiegiem Rady Bezpieczeństwa Rosji odbyłem pilne konsultacje z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem i kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem - poinformował w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. "Zwołałem również Radę Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy" - napisał na Twitterze ukraiński prezydent.

19:20 Putin podpisze dekret o uznaniu niepodległości 2 republik

Władimir Putin powiedział kanclerzowi Niemiec Olafowi Scholzowi i prezydentowi Francji Emmanuelowi Macronowi, że ma zamiar podpisać dekret o uznaniu niepodległości dwóch separatystycznych republik w Donbasie. Według agencji RIA Novosti kanclerz Scholz i prezydent Macron wyrazili rozczarowanie decyzją Putina.

19:10 Znana jest treść sankcji na Rosję

- Zapadły decyzje co do treści sankcji na Rosję - przekazał szef MSZ Zbigniew Rau po spotkaniu ministrów spraw zagranicznych UE w Brukseli. Minister nadmienił ponadto, że uznanie przez Rosję niepodległości dwóch republik w Donbasie będzie sprzeczne z porozumieniami mińskimi.

18:40 Putin z orędziem

Wieczorem prezydent Władimir Putin ma wystąpić z orędziem do narodu - przekazał Kreml. Informację o orędziu przekazała agencja RIA Novosti powołując się na rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa.

18:20 UE przygotowała pakiet sankcji dla Rosji

Pakiet sankcji, przygotowanych przez Unię Europejską na wypadek inwazji Rosji na Ukrainę, obejmuje środki wymierzone w gazociąg Nord Stream 2, łączący Rosję z Niemcami przez Morze Bałtyckie - powiedział austriacki kanclerz Karl Nehammer, cytowany przez agencję Reutera.

17:45 Caritas Polska apeluje, aby pomagać Ukraińcom 

"Caritas Polska przygotowała dodatkowy program wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w przypadku dalszej eskalacji napięcia i działań zbrojnych. Caritas Polska nawiązała już, na taką okoliczność, współpracę z ukraińską Caritas Kościoła Grekokatolickiego oraz Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego (Caritas-Spes). W razie potrzeby pomoc będzie dysponowana także przez tych partnerów. „W sytuacji wzrostu liczby osób uciekających przed działaniami zbrojnymi, będziemy bazować na ścisłej współpracy zarówno z diecezjami Caritas, jak i funkcjonariuszami Straży Granicznej. Podobnie jak w kryzysie na granicy polsko-białoruskiej bardzo ważnym elementem ewentualnych reakcji byłaby współpraca z parafiami przygranicznymi” – komentował dla KAI Jarosław Bittel, zastępca dyrektora Caritas Polska.

Przeczytaj więcej: Episkopat apeluje. Pomóżcie Ukraińcom, gdyby szukali azylu przed wojną

17:15 - Nasze systemy teleinformatyczne podlegają nieustannym działaniom ze strony adwersarzy/państw trzecich, nasi eksperci na bieżąco wykrywają i neutralizują próby włamań do naszych sieci i systemów - przekazuje „SE” rzecznik Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni, płk. Grzegorz Wielosz i dodaje. - Większość, o ile nie wszystkie obecne konflikty toczą się w cyberprzestrzeni, lub równolegle na obu polach. My - podobnie jak nasi sojusznicy - obserwujemy wzmożoną aktywność w cyberprzestrzeni. Wszelkie bardziej szczegółowe informacje w tym zakresie są informacją niejawną - podsumowuje. 

Więcej: Polska gotowa na atak Rosji? Nowy kontyngent Błaszczaka przygotowany na zagrożenie

16:45 Spotkanie Rady Bezpieczeństwa Rosji zakończyło się

Spotkanie Rady Bezpieczeństwa Rosji zakończyło się. Wszyscy biorący w nim udział politycy, w tym najbliżsi współpracownicy prezydenta Putina byli zgodni i apelowali o uznanie niepodległości separatystycznych republik na wschodzie Ukrainy. Putin powiedział, że jeszcze dziś zapadnie decyzja ws. uznania przez Rosję niepodległości dwóch "republik ludowych" powołanych w Donbasie przez prorosyjskich separatystów.

16:15 Ukraina i Zachód chcą zamrozić konflikt na wschodzie

Dmitrij Kozak, wiceszef administracji prezydenta Rosji Władimira Putina powiedział na naradzie, że Ukraina i Zachód chcą zamrozić konflikt na wschodzie Ukrainy. Kozak, który odpowiada za kierunek ukraiński oświadczył, że jest jasne, iż Donbas "nie jest potrzebny" Ukrainie ani Zachodowi i że postęp procesu uregulowania sytuacji jest najniższy od 2015 roku.

15.45: Doradca bezpieczeństwa narodowego USA: Atak Rosji na Ukrainę "skrajnie brutalny", a jego celem ma być "zmiażdżenie" Ukraińców. Takie słowa wypowiedział w  poniedziałek, 21 lutego, Jake Sullivan. W porannym wywiadzie dla NBC powiedział: "Uważamy że każda operacja o tej skali, jaką według nas planują Rosjanie, będzie skrajnie brutalna (...) Ale mamy informacje wywiadowcze, które sugerują, że będzie to jeszcze większa forma brutalności, bo nie będzie to tylko wojna konwencjonalna między dwoma armiami. To będzie wojna prowadzona przez Rosję przeciwko Ukraińcom, by represjonować ich, zmiażdżyć ich, skrzywdzić ich". Dodał, że inwazja Rosji może się zacząć w ciągu paru dni, a nawet godzin. 

NIE PRZEGAP! Rosyjscy generałowie dostali rozkaz do ataku? Rosja sięgnie po taktykę "shock and awe"?

15:10 Z ostatniej chwili: Przywódcy prorosyjskich separatystów w ukraińskim Donbasie, Denys Puszylin i Leonid Pasicznyk, których w niedzielę, 20 lutego, wieczorem widziano na lotnisku w Rostowie nad Donem, a co do których były podejrzenia, że wybierają się do Moskwy, właśnie dogadują się w Władimirem Putinem. Jak podaje PAP, zwrócili się do niego z prośbą o uznanie niepodległości ogłoszonych przez separatystów tzw. republik ludowych - donieckiej i ługańskiej. Chcą także podpisać z Rosją umowę o współpracy, między innymi w zakresie obrony.

14:40 PILNE! Unia Europejska zatwierdza ogromne wsparcie finansowane dla Ukrainy! "UE zadziałała szybko i zdecydowanie, by pomóc Ukrainie. Niezbędne prace przeprowadziliśmy w 21 dni. Oznacza to, że 1,2 mld euro pomocy makrofinansowej może już trafić na Ukrainę" - to słowa Bruno Le Maire'a, ministra gospodarki Francji. Pieniądze mają "być szybkim wsparciem w sytuacji poważnego kryzysu i wzmacniać odporność tego kraju". 

14:10 Stanisław Żaryn: są dwa scenariusze tego, co zrobi Rosja względem Ukrainy. Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych w poniedziałek, 21 lutego, podzielił się na Twitterze swoimi przemyśleniami, dotyczącymi konfliktu Rosji z Ukrainą. Twierdzi, że są dwa możliwe scenariusze działania: albo "rosyjskie ruchy wojskowe mają na celu rozpętanie wojny", albo "są pozorowane i mają na celu podniesienie stawki w negocjacjach między Rosją a Zachodem". Żaryn napisał jednak, że "bez względu na to, który scenariusz jest realizowany, jest jasne, że mamy do czynienia z działaniami agresywnymi Rosji wobec innych państw, a w tej sytuacji potrzebna jest twarda postawa Zachodu". 

13.45 Prezydent USA chce się spotkać z Władimirem Putinem - taką informację podaje agencja Reutera. Joe Biden oprosił prezydenta Francji Emmanuela Macrona o wystąpienie z inicjatywą zorganizowania szczytu z udziałem prezydenta Rosji. „Powoli zmieniamy bieg wydarzeń. Tworzymy dyplomatyczną perspektywę, którą Kreml zaakceptuje” – mówi doradca Macrona, dodając, że prezydent Francji "jest mediatorem". Przedstawiciele Kremla mówią natomiast, że prezydent Putin wyraża chęć spotkania z Joe Bidenem, ale żadnych konkretnych uzgodnień dotyczących szczytu jeszcze nie ma. 

13:15 Unia Europejska rozmieści na Ukrainie wojskową misję! "Osiągnęliśmy zasadnicze porozumienie z Unią Europejska, że rozmieści ona wojskową misję szkoleniowo-doradczą na Ukrainie. Nie będą to siły bojowe. Jest to nowy element we współpracy między UE a Ukrainą. Szczegóły, parametry i daty będą jeszcze omawiane. Najważniejsze, że otwieramy nowy rozdział w naszych relacjach" - powiedział minister spraw zagranicznych na Ukrainie, Dmytro Kułeba. To efekt spotkania przedstawicieli MSZ państw Unii Europejskiej, które odbywa się w Brukseli.

CZYTAJ TAKŻE: Co grozi Rosji za inwazję na Ukrainę? Unia Europejska ujawnia! Putin się wystraszy?

12:44 Ukraina. Miejscowości Szczastia i Wrubiwka w Donbasie są pod ostrzałem! Szef władz obwodu ługańskiego na Ukrainie, Serhij Hajdaj, poinformował w  poniedziałek (21 lutego) po południu, że trwa ostrzał miejscowości Szczastia i Wrubiwka w Donbasie. Jak podaje PAP, mieszkańcy Wrubiwki są pozbawieni prądu i gazu, część z nich ukrywa się w schronach. Zostały uszkodzone domy i gazociąg. "Na razie nie ma możliwości, by przywrócić dostawy gazu, bo ostrzały nie cichną" - informuje Hajdaj. Bez prądu, gazu, a także wody są też mieszkańcy Szczastii. Tam z powodu ostrzału zapaliła się i eksplodowała stacja paliw.

12:15 Rosja twierdzi, że siły ukraińskie zniszczyły pociskiem punkt służb granicznych w obwodzie rostowskim. Ukraina zaprzecza! Rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa (FSB) poinformowała w poniedziałek, 21 lutego, że pocisk, rzekomo wystrzelony z terytorium Ukrainy, zniszczył punkt służb granicznych w obwodzie rostowskim na południu Rosji. Ukraina stanowczo temu zaprzeczyła. Poinformowała też, że - również w poniedziałek - wspierani przez Rosję separatyści 14 razy naruszyli rozejm i że jeden ukraiński żołnierz został ranny.

11:50 Lufthansa do końca lutego zawiesiła loty do Kijowa i Odessy w związku z zagrożeniem rosyjską inwazją na Ukrainę

11:30 Ukraina oskarża Niemcy o zdradę. "Ukraińcy nigdy nie zapomną tej zdrady" - powiedział ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, mając na myśli fakt, że Niemcy nie zamierzają dostarczyc broni Ukrainie. Niemcy zamierzają przekazać tylko parę tysięcy hełmów.

11:15 "Znajdujemy się teraz faktycznie w centrum dezinformacyjnej, hybrydowej wojny. Media w Donbasie i Rosji, wykorzystując manipulacje i prowokacje, próbują dezinformować nasze społeczeństwo" - powiedział minister kultury Ukrainy Ołeksandr Tkaczenko.

11:00: Niemcy niebawem wyślą Ukrainie 5000 hełmów. “Hełmy są gotowe do wydania. Kiedy strona ukraińska potwierdzi wszystkie warunki, hełmy będą mogły zostać dostarczone. Dotrą na miejsce w ciągu trzech dni" - powiedział rzecznik resortu obrony portalowi RedaktionsNetzwerk Deutschland (RND).

10:30 Rosyjskie wojska zostają na Białorusi do odwołania „w związku ze zwiększeniem aktywności u granic zewnętrznych Państwa Związkowego [Białorusi i Rosji] i zaostrzeniem sytuacji w Donbasie”. - ogłosił szef sztabu generalnego sił zbrojnych Białorusi gen. Wiktar Hulewicz. „Oddziały sił zbrojnych Rosji powrócą do miejsc stałej dyslokacji tylko wówczas, gdy pojawi się obiektywna konieczność i kiedy my sami podejmiemy taką decyzję. To nasza czysto wewnętrzna sprawa”

10:00 W Donbasie prorosyjscy separatyści każą iść do wojska nawet nieletnim, co stanowi złamanie konwencji genewskiej zabraniającej wykorzystywania dzieci do działań zbrojnych - twierdzi ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Poborowi podlegają nawet niepełnoletni chłopcy w wieku od 17 lat" - powiedziała. Jak dodała, w szkołach wojskowych z kolei rozkaz osiągnięcia bojowej gotowości otrzymali nawet 16-latkowie.

9:30 Na Krymie widać kolumny rosyjskiego sprzętu wojskowego zmierzające w stronę granicy z obwodem chersońskim, są tam m.in. wyrzutnie rakietowe - twierdzi przewodniczący samorządu Tatarów krymskich Refat Czubarow na Facebooku.

8:50 W rosyjskiej armii zakazano używania TikToka. Stworzona w Chinach aplikacja może być zdaniem Rosjan używana to przechwytywania tajnych informacji militarnych. Dlatego na plakacie propagandowym widziemy żołnierza, któremu ktoś podaje telefon z TikTokiem, ale żołnierz twardo mówi "Niet!" i pokazuje ręką, że nie weźmie tego telefonu.

8:15 Prorosyjscy separatyści w niedzielę strzelali w Donbasie 80 razy, łamiąc rozejm - podaje sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy

7:35 Amerykański wywiad ma informacje, zgodnie z którymi Rosja ma listę miast do zaatakowania - podaje Bloomberg. Stany Zjednoczone poinformowały o tym sojuszników. Celem rosyjskiej inwazji mogą być nie tylko Kijów, ale też Charków, Odessa i Chersoń

06:10 Japonia weźmie udział w wirtualnym szczycie G7 poświęconym Ukrainie. "Premier Japonii Fumio Kishida dołączy w tym tygodniu do wirtualnego szczytu G7 krajów uprzemysłowionych, aby omówić kryzys na Ukrainie, zapowiedział w poniedziałek rzecznik japońskiego rządu". I dodał: „Niezwykle ważne jest, aby G7, która podziela uniwersalne wartości, takie jak wolność, demokracja i rządy prawa, zjednoczyła się i przewodziła globalnej społeczności”.

05:55 Rosja ma przygotowaną nieoficjalną listę Ukraińców „do zabicia lub wysłania do obozów” po okupacji wojskowej - podaje Washington Post powołując się wywiad amerykański. Pisze o tym także "New York Times". Według informacji amerykańskiego dziennika, rząd Stanów Zjednoczonych wysłał list do szefa ONZ ds. praw człowieka w Genewie, w którym pisze o "wiarygodnych informacjach", że siły rosyjskie sporządziły nieoficjalną listę obywateli Ukrainy, którzy "mają zostać zabici lub wysłani do obozów pracy w następstwie rosyjskiej inwazji i okupacji kraju".

05:44 Ostre i zdecydowane sankcje dla Rosji w przypadku agresji tego kraju na Ukrainę potwierdzają też USA. Reuters informuje, że administracja USA przygotowała wstępny pakiet sankcji wobec Rosji, który zakłada m.in. zakazanie amerykańskim instytucjom finansowym przetwarzania transakcji dla głównych rosyjskich banków.

05:40 Rosja zostanie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych i straci dostęp do głównych towarów eksportowych - takie sankcje spadną na ten kraj, jeśli Putin zaatakuje Ukrainę. „Rosja byłaby w zasadzie odcięta od międzynarodowych rynków finansowych” – powiedziała Ursula von der Leyen, szefowa Komisji Europejskiej, w telewizji publicznej ARD, późnym wieczorem w niedzielę. Sankcje zostałyby nałożone na „wszystkie produkowane przez nas towary, których Rosja pilnie potrzebuje, aby modernizować i dywersyfikować swoją gospodarkę, gdzie mamy globalną dominację i nie można ich zastąpić” – dodała.

5:25 Lloyd Austin, sekretarz obrony USA: "Rosyjskie wojska są gotowe do uderzenia na Ukrainę. Żołnierze zajęli odpowiednie pozycje, aby móc przeprowadzić atak". Jak dodał, konflikt zbrojny „nie jest nieunikniony”, ponieważ prezydent Rosji Władimir Putin „może wybrać inną drogę”.

05:16 Na poniedziałek zaplanowano także rozmowę telefoniczną ministrów spraw zagranicznych Francji i Rosji, Jean-Yves Le Driana i Sierieja Ławrowa o sytuacji na Ukrainie - informuje PAP.

05:12 W poniedziałek, 21 lutego, w Wiedniu, ma się odbyć nadzwyczajne spotkanie stałych przedstawicieli OBWE. Jego tematem będzie napięta sytuacja na Ukrainie. Zaplanowano również trójstronne rozmowy z udziałem Rosji, Ukrainy i OBWE o deeskalacji napięcia na granicach Ukrainy, zapowiedziane i uzgodnione w niedzielę przez prezydentów Francji i Rosji, Emmanuela Macrona i Władimira Putnia.

04:25 Rosja zamknie znaczną część przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim od 21 lutego do 26 lutego - informuje rosyjski dziennik "Moskowskij Komsomolec". Jak podaje, chodzi o obszar od mostu zbudowanego przez Rosję na anektowany Krym do ukraińskich miast: Berdiańska i Mariupola. Gazeta powołuje się na źródło w ministerstwie obrony Rosji.

04:08 Jak podały amerykańskie media, w tym m.in. telewizja CBS, służby wywiadowcze USA mają informację, że rozkaz do ataku na Ukrainę został już przekazany rosyjskim wojskowym w ostatnich dniach. Według CBS, planowany przez Rosję atak na Ukrainę "ma objąć cały kraj wraz z atakami przeciwko największym miastom i ma być zakończony okupacją".

03:40 Kilkuset obywateli Ukrainy zgromadziło się w niedzielę w Lizbonie przed ambasadą Rosji domagając się wycofania przez Kreml wojsk znad ukraińskiej granicy. Na przyniesionych przez Ukraińców transparentach napisane było m.in.: "Chcemy pokoju, wolności i niezależności!", "Rosjo, precz od Ukrainy!", "Zatrzymajcie Putina!", a także "Putin – terrorysta numer 1". Część osób poza flagami Ukrainy przyniosła przed budynek rosyjskiej ambasady flagi Unii Europejskiej.

03:36 Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow uważa, że atak Rosji na Ukrainę nie nastąpi "dziś, jutro lub pojutrze". Jak podaje PAP cytując portal Ukraińska Prawda, zdaniem Reznikowa Rosja nie sformowała na razie ani jednej grupy uderzeniowej przy granicy ukraińskiej. "Jest zagrożenie, ale inwazji nie będzie jutro czy pojutrze" - powiedział ukraiński minister.

03:30 Jen Psaki, rzeczniczka Białego Domu, w swoim oświadczeniu poinformowała, że spotkanie z udziałem prezydenta Joe Bidena z Putinem i Macronem mogłoby odbyć się 24 lutego, pod warunkiem, że Rosja nie zaatakuje Ukrainy. Podkreśliła, że USA chcą rozwiązania konfliktu drogą dyplomacji, ale mają pełną świadomość, że "obecnie wydaje się, że Moskwa kontynuuje przygotowania do pełnoskalowego ataku na Ukrainę".

03:22 "Wspierani przez Rosję rebelianci we wschodniej Ukrainie twierdzą, że dwóch cywilów zginęło w wyniku ostrzału przez ukraińskie siły rządowe" - informuje Reuters, powołując się na RIA - rosyjską państwową agencję informacyjną. Warto podkreślić, że w ostatnich tygodniach Ukraina wielokrotnie zapewniała, że nie będzie odpowiadać na rosyjskie prowokacje, których od kilku dni nie brakuje.

03:12 Białoruski minister obrony Wiktar Chrenin poinformował, że rosyjskie wojsko pozostanie na Białorusi na czas nieokreślony. Wcześniej obie strony - rosyjska i białoruska - zapewniały, że Rosjanie opuszczą Białoruś zaraz po wspólnych ćwiczeniach, które zgodnie z tamtymi zapowiedziami powinny zakończyć się 20 stycznia.

03:05 Antony Blinken, amerykański sekretarz stanu, w programie CNN "State of the Union": "Uważamy, że prezydent Putin podjął decyzję, ale dopóki czołgi się nie toczą, a samoloty nie latają, będziemy wykorzystywać każdą okazję i co minutę musimy sprawdzać, czy dyplomacja nadal może odwieść prezydenta Putina od kontynuowania tego (...) Otrzymaliśmy wiadomość, że "ćwiczenia" Rosji na Białorusi (bierze w nich udział 30 tys. żołnierzy - red.), które miały zakończyć się w ten weekend (20 lutego - red.), będą kontynuowane z powodu napięć na wschodzie Ukrainy - poinformował Blinken.

02:58 Skandynawskie linie lotnicze SAS poinformowały o tymczasowym wstrzymaniu połączeń do Kijowa - informuje PAP. Nie jest to jedyna zmiana. Samoloty linii nie będą przelatywać przez terytorium Ukrainy. SAS wycofuje z rozkładu wtorkowe połączenie Oslo-Kijów, a także zmienia trasy samolotów lecących z Kopenhagi do Szanghaju i Pekinu.Jak przekazała rzeczniczka SAS Freja Annamatz, decyzja obowiązuje na razie do końca lutego.

02:54: Biały Dom wydał komunikat po rozmowie prezydenta Bidena z prezydentem Francji: "Zawsze jesteśmy gotowi na dyplomację. Jesteśmy również gotowi do wyciągnięcia szybkich i surowych konsekwencji, jeśli Rosja zamiast tego wybierze wojnę".

02:45 Prezydent Joe Biden zgodził się na spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w najbliższych dniach pod warunkiem, że Rosja nie dokona inwazji na Ukrainę - ogłosił Biały Dom. Informację podała agencja The Associated Press.

02:35 "The New York Times" informuje, że w Kijowie, na centralnym placu, w niedzielę odbył się pokojowy wiec. Jego celem było uczczenie pamięci ofiar Ukraińców, którzy zginęli w Kijowie osiem lat temu, protestując przeciwko poprzedniej agresji militarnej Rosji. Korespondent NYT w swojej relacji podkreślał, że jest zdumiony spokojem, jaki panuje w stolicy Ukrainy.

02:28 Łotwa domaga się nałożenia sankcji na Rosję za stacjonowanie 30 tys. rosyjskich wojsk na Białorusi. Z kolei minister spraw zagranicznych Litwy Gabrielius Landsbergis obecność tak licznej armii rosyjskiej na Białorusi ocenia jednoznacznie: „To wyraźne przygotowanie do ataku na Ukrainę w kierunku Kijowa i postępującej aneksji Białorusi”.

02:15 Emmanuel Macron, prezydent Francji, odbył 20 lutego serię rozmów telefonicznych z przywódcami m.in. USA, Rosji, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. LBC News informuje, że w czasie rozmowy z brytyjskim premierem Borisem Johnsonem obaj politycy zgodzili się, że najbliższy tydzień będzie "kluczowy dla dyplomacji". Zachód chce bowiem zapobiec wojnie na Ukrainie. Stąd decyzja, że 24 lutego ma się odbyć spotkanie z udziałem prezydentów USA, Rosji i Francji.

02:02 PILNE! Komunikat Pałacu Elizejskiego po kolejnej turze rozmów telefonicznych między Macronem a Putinem: Prezydent Francji zaproponował szczyt z udziałem prezydenta USA Joego Bidena i prezydenta Rosji. Obaj prezydenci zgodzili się, że takie spotkanie trzeba zorganizować. Warunkiem jest jednak brak rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Pałac Elizejski podaje, że szczyt ma zostać przygotowany przez sekretarza stanu USA Antony'ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Ministrowie mają spotkać się w czwartek, 24 lutego.

02:00 Z całej Europy i świat płyną sygnały wsparcia dla Ukrainy. Alar Karis, prezydent Estonii: "Widzimy zaplanowaną z premedytacją eskalację ze strony Rosji. Bez względu na jej wynik, przesłanie nie może być jaśniejsze: niczemu, co zostało wypowiedziane przez państwo rosyjskie, nie można ufać. Droga do wolnej, europejskiej Ukrainy jest jasna, a Estonia w pełni ją popiera".

01:50 Kusti Salm, stały sekretarz w Ministerstwie Obrony Estonii, cytowany przez "Financial Times", powiedział, że "ćwiczenia wojenne" wojsk rosyjskich na Białorusi pokazały, że Rosja ma 10 razy większe siły w tym regionie niż NATO na swojej wschodniej flance - w krajach nadbałtyckich i Polsce.

01:45 Amerykański senator Dick Durbin z Patrii Demokratycznej poinformował na Twitterze, że spotkał się z przedstawicielami polskiego rządu w sprawie sytuacji na Ukrainie. Polska strona miała wyrazić zadowolenie z obecności amerykańskich żołnierzy w naszym kraju.

01:31 Al Jazeera cytuje Putina, który miał powiedzieć, że jest gotów do rozmów dyplomatycznych o sytuacji na Ukrainie. Rosyjski prezydent miał powtórzyć, że NATO musi poważnie potraktować żądania Moskwy dotyczące gwarancji bezpieczeństwa, aby uniknąć konfliktu zbrojnego.

01:24 Amerykański generał Ben Hodges, były główny generał armii amerykańskiej w Europie i dowódca sił NATO, gdy Rosja zaatakowała Ukrainę w 2014 roku, w magazynie "60 Minutes" CBS News, przedstawił swoją ocenę wojny na Ukrainie. Jego zdaniem, Putin nie zdecyduje się na wojnę totalną i zmasowany atak militarny na Ukrainę. 

01:15 Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba w magazynie "60 Minutes" CBS News powiedział, że Ukraina nie chce porzucić swojego celu, jakim jest wejście do NATO, aby zadowolić Władimira Putina i że wciąż widzi „miejsce na dyplomację”. Dodał, że Ukraina odbiera sygnały od kilku członków Paktu Północnoatlantyckiego, aby odstąpić od pomysłu akcesji do NATO.

01:05 Rosja skierowała na Ukrainę 3/4 swoich regularnych sił wojskowych. W promieniu 60 kilometrów od granicy z Ukrainą ma stacjonować obecnie około 120 ze 160 rosyjskich jednostek bojowych. Według amerykańskiego wywiadu, to dowód na to, że Rosja jest już gotowa do ataku. "Stany Zjednoczone mają informacje, że rosyjscy dowódcy otrzymali rozkazy rozpoczęcia inwazji na Ukrainę" przekazał na antenie CBS News David Martin, korespondent ds. bezpieczeństwa narodowego tej stacji.

00:50 Amerykański dziennikarz David Sanger, korespondent Białego Domu i "New York Times", poinformował na Twitterze, że amerykański wywiad jest pewien, że Putin podjął decyzję o inwazji na Ukrainę. Pytanie, w jaki sposób to zrobi: jednym, zmasowanym atakiem, kilkoma mniejszymi, lub stopniową destabilizacją Ukrainy. "W tej sytuacji reakcja świata ma znaczenie".

00:45 Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen w rozmowie z niemiecką telewizją ARD, zdradziła szczegóły sankcji, jakie grożą Rosji, jeśli zaatakuje Ukrainę. Rosja zostanie m.in. odcięta od międzynarodowych rynków finansowych i straci dostęp do głównych towarów eksportowych.

00:40 W całej Polsce w niedzielę, 20 lutego odbyły się manifestacje poparcia dla Ukrainy. Polacy chcieli w ten symboliczny sposób okazać swoje wsparcie sąsiadom, którym zagraża wojna z Rosją. 

00:30 PILNE! Prezydent Francji Emmanuel Macron i prezydent Rosji Władimir Putin przeprowadzili kolejną rozmowę w ciągu ostatnich kilkunastu godzin.

00:28 Sekretarz stanu USA Anthony Blinken w wywiadzie dla CNN powiedział w niedzielę, 20 lutego, że administracja prezydenta Joe Bidena jest przygotowana do spotkania z prezydentem Rosji Władimirem Putinem "w dowolnym czasie i w każdej formie". Bliken podkreślił też, że w przyszłym tygodniu spotkać się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Spotkanie miałoby odbyć się w Europie. "O ile Rosja nie najedzie wcześniej Ukrainy" - powiedział w rozmowie z CNN.

00:22 Daniel Fried, były zastępca sekretarza stanu USA: "Administracja Bidena jest gotowa przyjąć ostrą krytykę, jeśli okaże się, że do inwazji na Ukrainie nie dojdzie. Ale ma mocne podstawy do tego, by sądzić, że takie zagrożenie istnieje". Fried był gościem TVN24.

00:17 Zdjęcia satelitarne amerykańskiej firmy Maxar pokazują, że w Rosji, w pobliżu granicy z Ukrainą, pojawiły się nowe miejsca rozmieszenia w terenie czołgów, sprzętu i żołnierzy. Jest ich bardzo wiele - informuje Agencja Reutera.

00:13 Boris Johnson, premier Wielkiej Brytanii, cytowany przez BBC, powiedział, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, nie będzie to tylko wewnętrzy konflikt tych państw, ale ogólnoświatowy. Johnson podkreślił, jak ważna jest nieugięta wobec Rosji i solidarna z Ukrainą postawa Zachodu. "Nie wolno nam lekceważyć sygnałów".

00:01 Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi: "Należy chronić suwerenność, niezależność i integralność terytorialną każdego kraju. Ukraina nie jest wyjątkiem".

23:53 W centrum Doniecka, który jest w rękach wspieranych przez Rosję separatystów we wschodniej Ukrainie, słychać było wybuch - informuje Agencja Reutera.

23:49 Prezydent Francji Emmanuel Macron odbył również rozmowę telefoniczną z Joe Bidenem, prezydentem USA, w sprawie realnego widma wojny na Ukrainie - poinformował Biały Dom. Obaj prezydenci zgodzili się, że trzeba zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla deeskalacji kryzysu we wschodniej Ukrainie. Wcześniej prezydent Macron rozmawiał telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci omówili możliwe sposoby zapewnienia natychmiastowej deeskalacji konfliktu.

23:41 Minister obrony Ukrainy, Andrij Zahorodniuk powiedział, że Rosja nie utworzyła jeszcze żadnych grup uderzeniowych w regionach graniczących z Ukrainą. "Do inwazji nie dojdzie "dziś ani jutro". 

23:34 "Kontynuacja białorusko-rosyjskich manewrów wojskowych wskazuje, że Rosja zaatakuje Ukrainę" - stwierdził sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg. Ćwiczenia, wedle zapowiedzi Rosji i Białorusi, miały się zakończyć w niedzielę, 20 lutego.

23:26 W poniedziałek, 21 lutego, na wniosek Ukrainy, w Wiedniu ma obradować Stała Rada Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). "Celem posiedzenia jest przedyskutowanie wszystkiego, co wydarzyło się w ostatnich godzinach oraz tego, jakie kroki powinna podjąć OBWE w tej sytuacji, po to, żeby - przede wszystkim - doprowadzić do deeskalacji napięcia" - powiedział w niedzielę PAP Paweł Jabłoński, wiceminister spraw zagranicznych. Polska sprawuje obecnie roczne przewodnictwo w OBWE.

23:19 Realne widmo konfliktu zbrojnego w Europie Wschodniej, mogącego mieć globalne konsekwencje - to jeden z tematów spotkania w Warszawie ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua i szefowej dyplomacji Australii Marise Payne. Spotkanie odbyło się w niedzielę, 20 lutego. "Minister Rau omówił również działania, jakie podejmuje w tej kwestii zarówno jako szef polskiej dyplomacji, jak i przewodniczący Organizacji i Bezpieczeństwa w Europie" - przekazał resort spraw zagranicznych.

23:00 Po dwóch godzinach rozmów z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem Władimir Putin zgodził się na trójstronne rozmowy: Rosja, Francja i OBWE. Rozmowy mają się odbyć w poniedziałek, 21 lutego.

22:12 Amerykański Departament Stanu i ambasada USA w Moskwie wydała w niedzielę ostrzeżenie o zagrożeniu zamachami w centrach handlowych i innych miejscach publicznych w Rosji. Resort powołał się na niesprecyzowane doniesienia medialne. "Według źródeł medialnych, istnieją groźby ataków przeciwko centrom handlowym, stacjom kolejowym i metra oraz innych publicznych miejscach gromadzenia się ludzi w dużych miastach, w tym Moskwie i Sankt Petersburgu, a także na obszarach podwyższonych napięć wokół rosyjskich granic z Ukrainą" - napisano w komunikacie.

22:07 Rosja zamknie znaczną części przestrzeni powietrznej nad Morzem Azowskim od 21 lutego do 26 lutego - podał w niedzielę dziennik "Moskowskij Komsomolec", powołując się na ministerstwo obrony Rosji. Dziennik podaje, że obszar zamknięty dla lotów rozciąga się od zbudowanego przez Rosję mostu na anektowany Krym do dwóch ukraińskich miast: Berdiańska i Mariupola. 

20:38 Stany Zjednoczone poinformowały sojuszników, że celem rosyjskiej inwazji mogą być oprócz Kijowa także inne miasta – Charków, Odessa i Chersoń – informuje Bloomberg, powołując się na trójkę anonimowych rozmówców „przedstawicieli władz krajów zachodnich”. Wnioski przekazane przez USA mają się opierać na danych wywiadowczych, m.in. analizie rodzajów i ilości rosyjskich sił i uzbrojenia w pobliżu granic z Ukrainą oraz ich gotowości do ataku z kilku kierunków.

20:04 Policja w Moskwie zatrzymała w niedzielę obrońców praw człowieka, którzy prowadzili jednoosobowe pikiety, protestując w ten sposób przeciwko wojnie z Ukrainą. Wśród zatrzymanych jest weteran rosyjskiego ruchu obrony praw człowieka 80-letni Lew Ponomariow. Działacze wyszli na Plac Puszkina w centrum Moskwy i rozwinęli plakaty z hasłami: "Ręce precz od Ukrainy", Wojnie z Ukrainą - nie", "Szkoły i szpitale zamiast bomb i amunicji". Policja zatrzymała sześcioro działaczy; prócz Ponomariowa są to: Michaił Krigier, Jurij Samodurow, Nikołaj Rekubratski, Anna Kreczetowa i Olga Mazurowa. Wszyscy zostali zawiezieni na komisariaty.

19: 44 Australijscy cyberszpiedzy pomogą rządowi ukraińskiemu chronić się przed rosyjskimi hakerami -informuje premier Australii Scott Morrison. Szef australijskiego rządu powiedział podczas niedzielnej konferencji w Melbourne, że nałoży dodatkowe sankcje na Rosję, jeśli ta przystąpi do inwazji na Ukrainę - doniósł portal 7News.

19:36 Według ukraińskiego wywiadu, osoby ewakuowane z Donbasu samodzielnie wracają z Rosji do domu, bo "nikt ich tam nie karmi ani nie kwateruje" - przekazał w niedzielę ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow.

19:08 Wspierani przez Rosję separatyści w Donbasie na Ukrainie od początku doby do godz. 17 (16 w Polsce) 53 razy naruszyli rozejm - poinformował w niedzielę sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Wskutek ostrzałów ranny został jeden ukraiński żołnierz. Zapewniono, że ukraińskie siły kontrolują sytuację i "w adekwatny sposób reagują na potencjalne zagrożenia ze strony wroga".

18:31 Ukraińscy obywatele przymusowo ewakuowani z Donbasu do obwodu rostowskiego w Rosji od prawie dwóch dni przebywają w autobusach bez jedzenia - alarmuje w niedzielę ukraińska rzeczniczka praw człowieka Ludmyła Denisowa. "Kobiety z dziećmi i ludzie starsi od prawie dwóch dni są bez jedzenia i snu w nieogrzewanych autobusach, a miejsca tymczasowego rozlokowania, w których planowano ich zakwaterować, są zamknięte" - twierdzi ukraińska rzeczniczka praw człowieka. Zaapelowała też do wspólnoty międzynarodowej o natychmiastową reakcję na fakty złamania przez Rosję wyżej wymienionej konwencji.

18:14 Agencja Reutera przekazała w niedzielę, cytując wysoko postawionego francuskiego urzędnika, że prezydenci Rosji i Francji - Władimir Putin i Emmanuel Macron - zgodzili się podczas rozmowy telefonicznej, żeby zorganizować w poniedziałek trójstronne rozmowy między OBWE, Rosją i Ukrainą.

17:33 - Wszystko, co widzimy, sugeruje, że jest to śmiertelnie poważna sprawa, że ​​jesteśmy na krawędzi inwazji - powiedział w CNN sekretarz stanu USA Antony Blinken. - Administracja Joe Bidena jest przygotowana do spotkania z Władimirem Putinem w dowolnym czasie i w każdej formie - dodał.

17:10 Rosja ma teraz blisko 75% swojej broni konwencjonalnej ustawionej przeciwko Ukrainie, powiedział CNN amerykański urzędnik mający bezpośrednią wiedzę na temat wywiadu. 

Według informatora obejmuje to około 120 z szacowanych 160 rosyjskich grup taktycznych batalionów lub BTG, które są rozmieszczone w promieniu 60 km od Ukrainy. Wojska rosyjskie w połączeniu z siłami separatystycznymi mogą liczyć nawet 190 000 jednostek. Ponadto Stany Zjednoczone szacują, że w zasięgu Ukrainy znajduje się około 500 myśliwców i myśliwców bombardujących oraz 50 średnich i ciężkich bombowców.

16:18 Prezydenci Macron i Putin uzgodnili, że podejmą wszelkie działania, by zachować pokój, jak przekazał Pałac Elizejski. Obaj uważają, że trzeba zintensyfikować poszukiwania dyplomatycznych rozwiązań dla eskalacji kryzysu na wschodzie Ukrainy, oświadczył Kreml, informuje Agencja Reutera. Planują zorganizować w najbliższych godzinach spotkanie grupy roboczej w celu osiągnięcia zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy.

W czasie rozmowy Putin przekazał Macronowi, że powodem zaostrzenia działań w Donbasie są prowokacje ukraińskich sił bezpieczeństwa.

15:45 Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem wezwał do natychmiastowego zawieszenia broni we wschodniej części kraju. Informację przekazał też na swoim Twitterze.

"Opowiadamy się za zintensyfikowaniem postępu procesu pokojowego. Popieramy natychmiastowe zwołanie TCG (...)" - napisał.

15:00 Polska, jako Przewodniczący OBWE, pilnie zwołuje Radę Stałą OBWE

PRZECZYTAJ WIĘCEJ: Sytuacja jest już na skraju! Polska zwołuje PILNIE nadzwyczajne posiedzenie OBWE

14:55 Zakończyła się rozmowa telefoniczna prezydentów Macrona i Putina, jak informuje agencja AFP. Trwała 1 godzinę 45 minut.Później przywódca Francji miał zatelefonować także do prezydenta Wołodomyra Zełenskiego. Szczegóły obu rozmów nie są na razie znane.

14:45 "Pozostaje nadal ważne pytanie: czy Kreml chce dialogu? Rosja przeprowadza testy rakietowe i nadal gromadzi wojska na granicy z Ukrainą, więc nie możemy wiecznie oferować jej gałązki oliwnej" – powiedział w niedzielę przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel.

14:20 Ukraina wzywa do nałożenia sankcji na Rosję już teraz. Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba: "Wydaje mi się, że już zakończył się okres, kiedy wystarczyło mówić Ukrainie o wsparciu i pójść do domu z czystym sumieniem. Nadszedł czas decyzji. (...) Są wszelkie podstawy do zastosowania teraz przynajmniej części sankcji przygotowanych wobec Rosji"

14:00 Zaskakujące słowa rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa, cytowanego przez agencję Reuters: "Rosja nigdy nikogo nie zaatakowała w swojej historii. Rosja, który przetrwała tyle wojen, jest ostatnim krajem w Europie, który chce w ogóle wymawiać słowo 'wojna'".

13:40 W mediach pojawiają się kolejne zdjęcia i filmy pokazujące kolumny rosyjskich czołgów blisko granic z Ukrainą. Na niektórych jest wymalowana litera "Z". Brytyjski "Daily Mail" pisze, że oznaczenia te mogą mieć związek z rolami przypisanymi w razie inwazji.

13:20 "Według mojego przedstawiciela w obwodach donieckim i ługańskim obywatele tymczasowo okupowanych terytoriów Ukrainy zaczęli otrzymywać wiadomości SMS informujące o tym, że ich rozmowy i wiadomości na Facebooku i innych komunikatorach będą nagrywane" - powiedziała rzeczniczka praw człowieka Ukrainy Ludmyła Denisowa.

12:45 Wojska rosyjskie zostają na Białorusi. Manewry co prawda kończą się, ale trwa "sprawdzian sił reagowania" - podały białoruskie władze. "W związku ze wzrostem aktywności militarnej przy granicach Państwa Związkowego i pogorszeniem sytuacji w Donbasie prezydenci Białorusi i Rosji postanowili kontynuować sprawdzian sił reagowania Państwa Związkowego" - powiedział białoruski minister obrony Wiktar Chrenin."Nikt nie mówił, że wojska wrócą jutro czy pojutrze. Manewry kończą się, a sprawdzian jest kontynuowany - dodał sekretarz białoruskiej Rady Bezpieczeństwa Alaksandr Walfowicz

12:10 "Niestety, w tej chwili atak wydaje się być o wiele bardziej prawdopodobny niż mało prawdopodobny, ale będziemy nadal pracować, aby temu zapobiec. Wszystko, co widzimy, wskazuje na to, że inwazja jest bardzo, bardzo prawdopodobna i bardzo, bardzo nieuchronna" - powiedział w niedzielę w Sky News brytyjski minister stanu ds. Europy James Cleverly.

11:35 Rosyjskie czołgi oznaczone literą "Z" zbliżają się do Ukrainy - twierdzą autorzy kanału Hunter’s Notes na rosyjskim Telegramie, odpowiedniku Facebooka. Miały być widziane w Szebiekinie - to miasto w południowo-zachodniej części Rosji, a także w rejonie Kurska.

11:00 W sobotę separatyści w Donbasie strzelali 136 razy, w tym 116 razy z broni zakazanej zapisami porozumień mińskich, siedmiu ukraińskich żołnierzy zostało rannych - podał dziś sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy.

10:20 Kolejne eksplozje w Donbasie. W centrum Doniecka na wschodzie Ukrainy słychać było kilka eksplozji, o czym poinformowała agencja Reutera. Od piątku w Donbasie było już kilka eksplozji.

9:45 Jeżeli Rosja zacznie inwazję na Ukrainę, USA i Wielka Brytania odetną rosyjskim firmom dostęp do dolarów amerykańskich i funtów brytyjskich na rynkach międzynarodowych – powiedział brytyjski premier w BBC

9:00 Ministerstwo spraw zagranicznych Chin wzywa do kolejnych negocjacji i "poszanowania integralności terytorialnej"

8:20 Niektóre zagraniczne firmy działające na Ukrainie proponują swoim pracownikom przeniesienie za granicę - informuje PAp . „Kilka zachodnich firm, w tym moja, wysyła chętnych pracowników wraz z rodzinami za granicę. To normalna procedura bezpieczeństwa, nie powiedziałbym, że wynika z jakiejś nagłej paniki” - mówi pracujący w branży IT 26-latek z Kijowa.

7:30 W sobotę przeprowadzono ćwiczenia rosyjskich wojsk, podczas których wystrzelono hipersoniczny pocisk Cyrkon i pocisk międzykontynentalny Jars

7:00 "Obawiam się powiedzieć, że plan, który widzimy, dotyczy czegoś, co pod względem skali może być naprawdę największą wojną w Europie od 1945 r." - powiedział brytyjski premier Boris Johnson w wywiadzie dla stacji BBC.

2:03 Jak podaje OBWE zawieszenie broni na wschodniej Ukrainy zostało złamane około 2 tysiące razy, tylko minionej doby. 

1:25 Tak wygląda koniec ery pokoju w Europie

00:30 Biały Dom poinformowała że prezydent USA zwołuje pilne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego. Analizowana będzie oczywiście sytuacja na Ukrainie

00:20 Jak podaje Onet prezydent Francji Emmanuel Macron rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim, w czasie rozmowy przywódca wschodniego sąsiada Polski zapewnił, że jest gotowy do rozmów z Moskwą. 

00:01 Przejazd rosyjskich wojsk w kierunku Ukrainy. Wojna wydaje się być nieunikniona. 

23:58 Kolejne doniesienia o potężnych eksplozjach. Sytuacja z godziny na godzinę pogarsza się. Europę czeka potężna wojna

23:33 Oto przykład jedności Zachodu wobec agresji Rosji na Ukrainę

23:22 Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział w BBC, że Rosja zamierza przeprowadzić inwazję, której celem jest otoczenie Kijowa. "Wszystko wskazuje na to, że ten plan już w pewnym sensie się rozpoczął" - przekazał brytyjski premier. To według brytyjskiego polityka będzie największa wojna w Europie od 1945 roku.

23:18 Szefostwo polskiego apeluje do Polaków aby opuścili wschodnie i północne tereny Ukrainy i nie udawali się tam z wizytą. 

23:08 Rosjanie nie zaatakują bo przestraszą się Chińczyków? Takie rozważania snuje były szef Ligi Polskich Rodzin i koalicjant Jarosława Kaczyńskiego Roman Giertych 

22:47 Reuters:  W centrum kontrolowanego przez separatystów Doniecka na wschodzie Ukrainy można było usłyszeć odgłosy wielu eksplozji - poinformowała w sobotę późnym wieczorem agencja Reutera.

22:41 NATO przenosi pracowników swojego przedstawicielstwa na Ukrainie z Kijowa do Lwowa oraz do Brukseli z w związku z groźbą rosyjskiej agresji – podał ukraiński nadawca publiczny Suspilne. Suspilne przypomina, że 18 lutego ambasada Wielkiej Brytanii poinformowała o czasowym przeniesieniu placówki z Kijowa do Lwowa. Wcześniej podobne kroki podjęły USA, Kanada i Australia. Swój konsulat z Dniepru do Lwowa przeniosły Niemcy.

22:00 Rosja prowadzi działania, które mają wytworzyć pretekst dla inwazji przeciwko Ukrainie; pozwoli to Kremlowi uniknąć wizerunku agresora; najbliższe godziny i dni mogą być gorące - napisał w sobotę na Twitterze rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn.

21:54 W związku z rosnącym napięciem i niestabilną sytuacją bezpieczeństwa MSZ odradza wszelkie podróże do wschodniej, północno oraz południowowschodniej Ukrainy. Obywatelom polskim, którzy przebywają na tych obszarach, resort spraw zagranicznych radzi ich opuszczenie.

21:00 Brytyjski premier Boris Johnson wyraził w sobotę obawę, iż eskalacja przemocy w regionie Donbasu na Ukrainie - za którą według Wielkiej Brytanii stoi Rosja - może być "preludium do większych działań" ze strony Moskwy.

20:21 Sytuacja jest nie tylko bardzo napięta, ale coraz groźniejsza, dlatego kładziemy ogromny nacisk na współpracę ze wszystkimi partnerami na Zachodzie, na pomoc Ukrainie oraz na jak najlepszą kooperację w ramach kraju - ocenia premier Mateusz Morawiecki.

19:17 Szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba poinformował w sobotę, że zaprasza Trójkę OBWE - Ann Linde, Zbigniewa Raua i Bujara Osmaniego - do złożenia pilnej wizyty informacyjnej w jego kraju, by ustalić fakty w ramach mechanizmu wczesnego ostrzegania, aktywowanego przez sekretarz generalną OBWE Helgę Schmid w minionym tygodniu" - napisał Kułeba na Twitterze.

18:23 G7: szefowie dyplomacji wzywają Rosję do ograniczenie obecności militarnej u granic Ukrainy; Ministrowie spraw zagranicznych z grupy krajów G7 potwierdzili w sobotę, że nie dostrzegają żadnych dowodów na to, że Rosja ogranicza aktywność wojskową w pobliżu granic Ukrainy. Ministrowie podkreślili „poważne zaniepokojenie” sytuacją.

17:25 W ostrzałach zginęło dwóch ukraińskich żołnierzy, a czterech zostało rannych, twierdzi sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy. Jak wynika z komunikatu sztabu, według stanu z godz. 17 (16 w Polsce) wspierani przez Rosję separatyści 70 razy naruszyli rozejm, w tym 60 przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie.

17:05 Grupa deputowanych i zagranicznych dziennikarzy znalazła się pod ostrzałem w Donbasie na wschodzie Ukrainy – poinformowała rzeczniczka ukraińskiej partii rządzącej Sługa Narodu Julija Palijczuk. Zostali ewakuowani do schronu.

17:00 Według informacji operacyjno-taktycznego zgrupowania "Wschód" ukraińskich sił zbrojnych, do Doniecka w Donbasie przybyli najemnicy, którzy wraz z rosyjskimi służbami mają przeprowadzać zamachy, aby następnie oskarżyć o to stronę ukraińską.

16:52 Premier Mateusz Morawiecki odpowiada na prowokację Putina! "Gaz jest instrumentem szantażu". Przeczytaj więcej!

- Wszystkie państwa są równe i mają prawo do pokoju. Moskwa próbuje przywrócić kontrolę polityczną nad państwami postsowieckimi - dodał.

16:39 Prezydent Ukrainy: powstrzymujemy się od odpowiedzi na prowokację

16:35 Cały świat patrzy na Ukrainę, my postanowiliśmy przyjrzeć się jej od środka. Jak wygląda teraz życie przy granicy? Zobacz tutaj: Tak wygląda życie przy granicy. To nagranie nie kłamie

16:31 - Jest bardzo możliwa eskalacja ze strony Rosji. Proponuję, by zastosować wobec Rosji sankcje, a nie czekać do momentu, gdy rozpocznie się wojna - stwierdził w przemówieniu Zełenski.

- Ukraina potrzebuje gwarancji bezpieczeństwa. Rozumiemy, jak dużo jest różnych ryzyk. Rozumiemy, że wejście Ukrainy do NATO byłoby zagrożeniem dla całego Sojuszu, ale chcemy otrzymać warunki dołączenia do Sojuszu. Powiedzcie nam w tej chwili, czy jest możliwe, byśmy otrzymali gwarancję bezpieczeństwa - powiedział.

16:25 - Wiemy, że jeden ostrzał może doprowadzić do wojny, wiemy to doskonale. Wiemy, jakie jest ryzyko. Wiemy też, jak wygląda sytuacja w Polsce czy w krajach bałtyckich - stwierdził Zełenski. Zdajemy sobie sprawę z ryzyka, które jest. Wiemy, że jest bardzo dużo prowokacji, pilnujemy tego - zapewnił.

16:20 - Zdaje sobie sprawę z tego, że trzeba podjąć wszelkie działania, by wszystkie problemy rozwiązać pokojowo. Ukraina chce kontynuować proces negocjacyjny, ale to nie oznacza, że nie będziemy się bronić - zapewnił prezydent Ukrainy Wołodymir Zełenski w Monachium.

15:58 Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy dementuje: informacje o znalezieniu rzekomych ukraińskich pocisków w obwodzie rostowskim w Rosji to fake news

"Oczywiste jest, że przeciwnik kontynuuje wykorzystywanie swoich propagandowych metod prowadzenia informacyjnej wojny, by oskarżyć siły zbrojne Ukrainy i eskalować sytuację" - czytamy w komunikacie sztabu.

Jak zapewniają, ze strony Ukrainy nie ma "żadnych agresywnych działań", a przeciwnik "sam wysadza w powietrze obiekty infrastruktury na okupowanych terytoriach i prowadzi chaotyczne ostrzały miejscowości".

15:30 Jestem bardzo wdzięczny pani wiceprezydent USA i szefom innych krajów. To jest nasz kraj. Chcemy tylko jednego: pokoju. By pokój został przywrócony w naszym kraju. Potrzebujemy odpowiednich działań i wsparcia - powiedział w Monachium prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

15:10 Zagrożenie ze strony Rosji wobec Ukrainy może zmienić cały międzynarodowy porządek - powiedziała podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

14:20 Sztab Operacji Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował o 19 przypadkach naruszenia rozejmu na wschodnich terenach Ukrainy. W tym w 16 przypadkach miało zostać użyte uzbrojenie zabronione przez porozumienia mińskie.

14:12 Minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi powiedział w sobotę, że porozumienia mińskie są "jedynym wyjściem" dla rozwiązania sytuacji na Ukrainie. – Wszystkie strony mają prawo do wyrażania swoich obaw, a uzasadnione obawy Rosji powinny być w równym stopniu szanowane i brane pod uwagę – dodał chiński minister.

14:08 Przygotowujemy się na każdy możliwy scenariusz - powiedział w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

13:25 Jak pisze Euromaidan, około 11:30 rosyjsko-hybrydowe siły zaatakowały ukraiński punkt kontrolny Schastia (obwód Ługański) i podobno samo miasto.

13:11 Przemawiając w Wilnie na Litwie, sekretarz obrony USA Lloyd Austin powiedział, że jest oczywiste, że Rosja podjęła decyzję i zajmuje właściwe pozycje do przeprowadzenia ataku na Ukrainę. „Rozwijają się i są gotowi do uderzenia” – powiedział Austin.

12:51 Władimir Putin i Alaksandr Łukaszenka w sali wojennej Kremla wydali nakaz odpalenia rakiet balistycznych podczas rosyjskich ćwiczeń nuklearnych.

12:10 Wiceprezydentka USA Kamala Harris zabrała głos podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa. - Fundamenty bezpieczeństwa w Europie są zagrożone - powiedziała. Podkreśliła, że siły USA będą bronić "każdego cala terytorium NATO".

Zagwarantowała również, że jeśli Rosja zaatakuje Ukrainę, USA wraz z sojusznikami nałożą na Moskwę ogromne i bezprecedensowe sankcje gospodarcze wymierzone przede wszystkim w rosyjskie instytucje finansowe.

11:54 W sumie 10 356 osób przekroczyło granicę Rosji, donosi rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Novosti. Nastąpiło to po decyzji samozwańczych republik wspieranych przez Rosję o zorganizowaniu ewakuacji cywilów. Separatyści z Ługańska twierdzą, że z podległych im terenów wyjechało dotąd ponad 13,5 tys. osób.

11:50 Rozpoczęły się ćwiczenia nuklearne z udziałem prezydenta Władimira Putina, jak poinformował rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Obejmują obszar Morza Czarnego i Południowy Okręg Wojskowy, tj. Krym i części Rosji graniczące z Ukrainą. W ramach manewrów wystrzelone zostaną pociski balistyczne.

W ćwiczenia będą zaangażowane siły i obiekty Sił Powietrzno-Kosmicznych, Południowego Okręgu Wojskowego, Strategicznych Sił Rakietowych, Floty Północnej i Floty Czarnomorskiej.

11:37 Zachód jest gotowy do negocjacji w sprawie rosyjskich żądań dotyczących bezpieczeństwa, ale "nie będąc naiwnym".  –Nie ma uzasadnienia dla zgromadzenia 100 tys. żołnierzy przy granicach Ukrainy – podkreślił kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

11:18 Agresja wojskowa Rosji przeciw Ukrainie będzie poważnym błędem ze znaczącymi politycznymi, gospodarczymi i geostrategicznymi kosztami dla niej - ostrzegł w sobotę podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa kanclerz Niemiec Olaf Scholz.

10:55 Świat przygląda się z niedowierzaniem, jak stoimy w obliczu największego nagromadzenia wojsk na europejskiej ziemi od najciemniejszych dni zimnej wojny. Te wydarzenia mogą zmienić cały porządek międzynarodowy – oświadczyła szefowa KE Ursula von der Leyen.

10:49 Śledzimy cały czas sytuację na Ukrainie, jeśli będzie pilna potrzeba ewakuacji pracowników naszej ambasady, to oczywiście ją podejmiemy — powiedział w sobotę wiceszef MSZ Marcin Przydacz. Zagwarantował, że rodziny pracowników polskiej dyplomacji na ukraińskich terenach są zabezpieczone.

10:30 Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg apeluje do Rosji. Podczas Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa w sprawie Ukrainy powiedział, że wysłał wiadomość do szefa rosyjskiego MSZ Siergieja Ławrowa z apelem, aby Rosja zaangażowała się w dialog z Radą NATO w celu zapobieżenia konfliktowi na Ukrainie. Jak ponownie stwierdził, obecnie nie ma oznak wycofywania się wojsk rosyjskich spod granic Ukrainy. Ryzyko konfliktu nadal jest realne.

W stolicy Bawarii trwa Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa. Po raz pierwszy od 1991 roku nie bierze w niej udziału Rosja.

10:00

— Sytuacja jest poważna i wszyscy doskonale zdają sobie z tego sprawę, że napięcie jest ogromne - powiedział Andrzej Duda po rozmowie prezydenta USA Joego Bidena z przywódcami najważniejszych państw NATO, w tym Polski oraz przedstawicielami władz UE i sekretarza generalnego Sojuszu. — Obserwujemy przede wszystkim na linii rozgraniczenia okręgu ługańskiego i donieckiego ciągłe w ostatnim czasie starcia zbrojne, obserwujemy zmasowaną rosyjską propagandę. Widać więc wyraźnie, że sytuacja zbliża się do punktu, którego wszyscy się obawiają i może być uważany za punkt krytyczny.

— Cały czas jest oczywiście prowadzony dialog z Rosją, ale możliwości, to widać wyraźnie, coraz bardziej się wyczerpują — ocenił prezydent.

9.50 Według stanu z godz. 9 (8 w Polsce) od początku doby separatyści 19 razy naruszyli rozejm, w tym 16 razy przy wykorzystaniu uzbrojenia zabronionego przez porozumienia mińskie - czytamy w sobotnim komunikacie sztabu. Siły przeciwnika wykorzystały systemy artyleryjskie kalibru 122 mm, moździerze kalibru 120 mm i 82 mm oraz granatniki - podano. Wskutek ostrzału jeden ukraiński żołnierz zginął.

9.45 W obwodzie rostowskim znajdują się 1692 osoby ewakuowane z Donbasu - poinformował w sobotę gubernator Wasilij Gołubiew. Do tego regionu na południu Rosji, sąsiadującego z Ukrainą, zmierzają mieszkańcy Donbasu po ogłoszeniu ewakuacji przez liderów separatystów.

9.40 Przywódcy prorosyjskich separatystów w Donbasie, którzy wezwali w piątek do ewakuacji stamtąd ludności cywilnej do Rosji, nagrali te apele dwa dni wcześniej, 16 lutego - ocenia rosyjska redakcja Radia Swoboda na podstawie metadanych plików tych nagrań. Dziennikarze uważają, że nagrania te zostały zrobione jeszcze przed zaostrzeniem sytuacji w Donbasie, gdzie misja OBWE odnotowała nasilenie ostrzałów od wieczora 16 lutego.

8.35 Szef KPRM Michał Dworczyk poinformował, że Rada Ministrów przyjęła specjalną uchwałę o pomocy dla Ukrainy. "Rada Ministrów przyjęła w trybie obiegowym uchwałę ustanawiającą Rządowy Program - Pomoc dla UA. Premier Mateusz Morawiecki (powołał zespoły międzyresortowe: ds. przyjęcia przez RP uchodźców napływających z UA oraz ds. przyjęcia przez RP rannych z terytorium UA" WIĘCEJ TU

8.11 Denis Puszylin, szef Donieckiej Republiki Ludowej nagrał specjalne wideo. "Wzywam rodaków, którzy są w rezerwie, aby udali się do komisji wojskowych. Dziś podpisałem dekret o powszechności mobilizacji" - przekazał w nagraniu.

7.39 Rosyjskie MSZ odpowiada Joe Bidenowi. Według nich Joe Biden w swoim wystąpieniu na temat sytuacji wokół Ukrainy nie powiedział ani słowa o "prawdziwej sytuacji ludności cywilnej w Donbasie". "To jest najbardziej potworne – ani słowa o prawdziwej sytuacji ludności cywilnej w Donbasie. Żadnych ludzi, żadnych problemów?" - napisała w Internecie rzeczniczka MSZ Rosji Maria Zacharowa. Z kolei zdaniem przewodniczącego komisji spraw międzynarodowych Dumy Państwowej Leonida Słuckiego "prezydent USA Joe Biden przedstawił w swoim wystąpieniu absolutnie odwrócony obraz sytuacji wokół Ukrainy".

7.01 Na tzw. pozycjach do ataku niedaleko granicy z Ukrainą znajdować się ma nawet 50 proc. rosyjskich żołnierzy - alarmuje przedstawiciel amerykańskiego resortu obrony cytowany przez Reutersa. "Na zdjęciach widoczne jest duże zgrupowanie helikopterów w północno-zachodniej Białorusi oraz rozmieszczenie czołgów, transporterów personelu i sprzętu wsparcia grupy bojowej na lotnisku Millerowo w obwodzie rostowskim, około 26 km od granicy z Ukrainą" - czytamy. Więcej przeczytasz tu

0.30 Bardzo niepokojące wystąpienie Joe Bidena. - Jestem przekonany, że prezydent Rosji Władimir Putin podjął już decyzję o inwazji na Ukrainę - stwierdził. 

00.00 Wieczorem we wschodniej Ukrainie wybuchł ogromy pożar. W okolicach Ługańska ogień pojawił się po wybuchu rurociągu z gazem - czytamy w agencji Intrefax. Jak z kolei donosi agencja TASS, lokalne władze mówią też o drugim wybuchu.

Express Biedrzyckiej - gen. Waldemar Skrzypczak: Wojna nie skończy się na Ukrainie
Sonda
Czy Rosja zaatakuje także inne kraje?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany