Wiesław Johann: Trybunał Stanu dla ministrów Tuska za Smoleńsk niewykluczony

2011-07-01 4:20

Czy w związku z wnioskami "Białej księgi" premier Tusk i jego ministrowie powinni trafić przed Trybunał Stanu?

"Super Express": - Antoni Macierewicz oskarża najwyższych urzędników państwowych o niedopełnienie obowiązków, które na nich, jako konstytucyjnych urzędnikach, ciążą. Co to oznacza?

Wiesław Johann: - Jeśli istnieją podstawy do wykazania, że konstytucyjny minister Rzeczpospolitej w ramach swoich uprawnień działał wbrew ustawom określającym zakres jego obowiązków, podlega odpowiedzialności konstytucyjnej.

- Czyli krótka piłka - jeżeli zarzuty zostaną potwierdzone, wymienieni przez Antoniego Macierewicza ministrowie powinni stanąć przed Trybunałem Stanu?

- Jak najbardziej, ale jak pan jednak pamięta, w ciągu ponad 20-letniej historii tej instytucji mieliśmy raptem dwie sprawy i to dość smętnie prowadzone. Dla mnie Trybunał Stanu odgrywa rolę martwego ciała. Nic się tam nie dzieje, poza tytułami sędziów, które jego członkowie noszą. Nasze rozważania mają więc trochę ze spekulacji.

Przeczytaj koniecznie: Biała księga PiS: Jakie BŁĘDY Polaków wytknął Antoni Macierewicz? RZĄD PROWADZIŁ GRĘ Z ROSJANAMI

- Jednym z głównych oskarżeń Antoniego Macierewicza jest przekazanie przez Donalda Tuska śledztwa Rosjanom na podstawie konwencji chicagowskiej. Grozi mu za to odpowiedzialność?

- Cóż, jakiś czas temu przyglądałem się tej sprawie i muszę zdecydowanie stwierdzić, że zastosowanie konwencji chicagowskiej dotyczącej wypadków lotów cywilnych było błędem. Samolot był maszyną wojskową - przecież litera M w oznaczeniu Tu-154M oznaczy "military", czyli wojskowy, więc powinna być zastosowana polsko-rosyjska umowa z 1993 roku, która zobowiązywałaby do prowadzenia wspólnego śledztwa. W tej kwestii nie zarzucałbym jednak złej woli Tuskowi, a zrzuciłbym to na karb niewiedzy.

- Na ile ustalenia zespołu parlamentarnego Antoniego Macierewicza mają moc sprawczą?

- Co prawda ten zespół działa w ramach prac Sejmu, ale nie jest organem sejmowym i jego ustalenia mają raczej charakter informacji kierowanej do opinii publicznej. Jednak każdy przyzwoity prokurator ustalenia raportu tego zespołu powinien wziąć po uwagę jako jeden z elementów prowadzonego postępowania. Podobnie jak raport komisji Millera i każdy inny dowód w sprawie.

Wiesław Johann

Były sędzia Trybunału Konstytucyjnego