"Była jedną z tych dzielnych Polek, które pomimo trudnych warunków i ograniczonych środków działania na obczyźnie, zawsze wierne wartościom patriotycznym niestrudzenie niosły etos Niepodległej. Swoją postawą i działalnością zaskarbiła sobie najwyższe uznanie w środowisku Polonii brytyjskiej" - napisał Andrzej Duda w przesłaniu, które odczytał podczas mszy żałobnej konsul generalny RP Mateusz Stąsiek. Prezydent zaznaczył, że po upadku komunizmu jej postać przyczyniła się znacznie do odbudowy suwerennej Polski. "Jestem przekonany, że pozostanie ona na zawsze w pamięci potomnych jako niedościgły wzorzec Pierwszej Damy Rzeczypospolitej" - pisał Duda.
>>>Nie trzeba się szczepić, aby odwiedzać w szpitalu? Rzecznik pacjentów rozwiewa wątpliwości<<<
Premier Mateusz Morawiecki opowiedział o jej losach, a także o wartościach zaangażowania w sprawy polskie wyniesionych z czasów przedwojennych w XXI wieku. "Pokazała nam wszystkim, że wierność sobie jest możliwa zawsze i w każdych okolicznościach. Wierzę, że świadectwo jej życia uczyni z niej wzór i punkt odniesienia dla wszystkich, którym droga jest przyszłość naszej umiłowanej Ojczyzny" - mówił premier.
>>>Hanna Lis opublikowała przejmujący wpis. „Czasem na mnie krzyczy”<<<
Karolina Kaczorowska z domu Mariampolska urodziła się w 1930 roku w Stanisławowie – obecne tereny Iwano-Frankiwsk na Ukrainie. Wiele przeżyła, w 1940 roku zesłano ją na Syberię po okupacji Kresów Wschodnich. Była tzw. polskim „dzieckiem tułaczy”, które ewakuowano z Armią Andersa do Iranu. Później przebywała do końca lat 40. XX wieku w Ugandzie. Ostatecznie osiedliła się w Wielkiej Brytanii, gdzie skończyła studia na uniwersytecie londyńskim. Wiele lat pracowała jako nauczycielka i działała w harcerstwie. To właśnie tam poznała Ryszarda Kaczorowskiego, za którego wyszła w 1952 roku. Była matką dwóch córek – Jadwigi i Alicji. Doczekała się też pięciorga wnucząt.
>>>Ogromny przewrót w życiu Danuty Holeckiej. Chodzi o jej dalsze losy w TVP<<<
Kaczorowska była zaangażowana w życie polskich emigrantów, ale także była zasłużona dla harcerstwa polskiego na emigracji. Działała charytatywnie w Zjednoczeniu Polek w Wielkiej Brytanii. 19 lipca 1989 roku, po zaprzysiężeniu Ryszarda Kaczorowskiego na urząd Prezydenta RP na Uchodźstwie, została Pierwszą Damą RP na Uchodźstwie. W grudniu 1990 r. Ryszard Kaczorowski uroczyście przekazał insygnia prezydenckie Lechowi Wałęsie. Karolina Kaczorowska towarzyszyła wówczas mężowi. Powróciła ona do kraju po raz pierwszy od 50 lat.