Putin i Łukaszenka

i

Autor: Shutterstock; Vladimir Astapkovich/AP

Groźnie?

Wielkie manewry na Białorusi tuż przy granicy z Polską! Ćwiczenia nawet 2,5 tysiąca żołnierzy. Chodzi o "nuklearne bezpieczeństwo"

2023-08-28 12:50

Już za kilka dni na Białorusi rozpoczynają się wielkie manewry sił szybkiego reagowania Rosji i jej wojskowych sojuszników. 2,5 tysiąca żołnierzy będzie ćwiczyć tuż przy granicy z Polską. W niedzielę w Baranowiczach wylądowali już wojskowi z Tadżykistanu i Kirgistanu. W rejonie ostrowieckim będą ćwiczyć "zapewnienie nuklearnego i radiacyjnego bezpieczeństwa publicznego".

- Kontyngenty wojskowe Kirgistanu i Tadżykistanu przybyły na lotnisko 61. Bazy Lotnictwa Myśliwskiego w Baranowiczach. Wezmą udział we wspólnych ćwiczeniach operacyjno-strategicznych 'Braterstwo Bojowe 2023" - poinformował białoruski resort obrony. W manewrach, które odbędą się w dniach 1-6 września wezmą udział siły państw Organizacji Układu o Bezpieczeństwie Zbiorowym. To m.in. Białoruś, Rosja i Kazachstan.

Rosjanie prężą muskuły tuż przy polskiej granicy! Zjedzie tam tysiące żołnierzy

Żołnierze rosyjscy mają ćwiczyć współpracę z siłami specjalnymi, "rozwiązywanie sytuacji kryzysowej we wschodnioeuropejskim regionie zbiorowego bezpieczeństwa", ćwiczenia logistyki, rozpoznania, ochrony biologicznej i chemicznej oraz zabezpieczenia medycznego. Celem ma być sprawdzenie gotowości wojsk logistycznych i rozpoznania. Ministerstwo obrony Białorusi poinformowało, że w ramach manewrów odbędą się, jak to określono, specjalne ćwiczenia pod kryptonimem Bariera 2023 z formacjami zabezpieczenia radiologicznego, ochrony przeciwchemicznej i przeciwbiologicznej.

Wojskowi będą się szkolić na poligonach tuż przy granicy polsko-białoruskiej. Są to obwody: miński, brzeski i grodzieński. Według zapowiedzi białoruskiego MON, w manewrach weźmie udział 2,5 tysiąca żołnierzy i ponad 500 pojazdów.

Czy Białoruś stanowi dla nas zagrożenie? Komandor Maksymilian Dura wyjaśnia
Sonda
Czy twoim zdaniem granica z Białorusią jest dostatecznie zabezpieczona?