Adrian Zandberg

i

Autor: SUPER EXPRESS Adrian Zandberg

Felieton Adriana Zandberga

Wielkie koncerny traktują rzeki jak śmietnik. Brutalna prawda wyszła na jaw

2022-08-13 5:20

"Nie wiadomo. Wierzyć się nie chce, ale tak brzmi oficjalna odpowiedź ze strony władz. Od chwili, kiedy wędkarze zaalarmowali odpowiednie służby, minęło już naprawdę dużo czasu. Było kiedy przeprowadzić pomiary i wyśledzić truciciela. Tymczasem rząd nadal nie wie, co zabija drugą największą rzekę w Polsce. Rzekę, z której wodę czerpią miliony Polaków. Informacje o alarmujących wynikach badań docierają do mieszkańców Wrocławia czy Szczecina okrężną drogą - z Niemiec. Powiedzieć, że to kompromitacja służb, to nic nie powiedzieć. Ciśnie się niestety na usta pytanie: jak jesteśmy przygotowani na ataki terrorystyczne, jeśli odpowiednie instytucje znów nie są w stanie zidentyfikować ani substancji, ani truciciela?" - pyta retorycznie Zandberg w swoim najnowszym felietonie.

Generał Polko o Abramsach

Co zabiło życie w Odrze?

Dlaczego doszło do skażenia? Nie wiadomo. Choć nie ma co się czarować - za takimi tragediami zazwyczaj stoi chciwość. Odpady taniej spuścić do rzeki, niż utylizować. Menedżerów rozlicza się za zyski, a nie za to, czy szkodzą środowisku. Historia kapitalizmu jest usiana katastrofami ekologicznymi. Jeśli państwo nie stoi na straży czystej wody, powietrza, lasów - logika systemu zamienia to, co wspólne, to czego nie da się sprzedać, w cuchnący śmietnik. Bhopal czy Minamata dawno pokazały, że jeśli biznesowi nie nałoży się uzdy, to nie tylko przyroda, ale też ludzkie życie i zdrowie schodzą na drugi plan. Wydawałoby się, że w 2022 roku to wiedza powszechna. A jednak w wielu miejscach, w wielu instytucjach w Polsce ciągle słychać tę samą melodię: wicie-rozumicie, nie można rzucać naszym  przedsiębiorcom kłód pod nogi, po co im przeszkadzać tymi kontrolami toksyczności?

Że wiele firm traktuje polskie rzeki jak bezpłatny śmietnik - to niestety nie nowość. Co robi z tym władza? Ile w tym roku przeprowadzono kontroli na skażonym odcinku Odry? Ile nielegalnych wylotów ścieków zlokalizowano? Czy wszędzie przeprowadzano badania na obecność substancji toksyczności? Przynajmniej od czasu zatrucia Baryczy wiadomo, że ten nadzór źle działa. Mam nadzieję, że tym razem pytania, które zadała ministerstwu posłanka Gosek-Popiolek, doczekają się odpowiedzi. 

O tym, co doprowadziło do katastrofy, będzie jeszcze czas rozmawiać. Są natomiast sprawy, które czekać nie mogą. Mamy lato, ludzie kąpią się w rzece, chodzą na ryby albo na spacery nad wodę ze zwierzakami. Dlaczego przez tyle dni nie wydano decyzji o zakazie korzystania z wody Odry, w tym kąpieli? Dlaczego ludzie nie dostali informacji o zagrożeniu zdrowia? Jak można było przez tyle czasu nie rozesłać alertów RCB?! Tego, muszę przyznać, nie potrafię pojąć...

Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE