Wielki SUKCES Super Expressu! Uratowaliśmy milion altan!

2015-03-24 3:00

Prawie milion działkowców może odetchnąć z ulgą. Wszystko dlatego, że ich ogrodowe domki w końcu są bezpiecznie. Po miesiącach starań "Super Expressu" i Polskiego Związku Działkowców posłowie ostatecznie przyjęli zmiany w prawie, które dokładnie określają, czym jest ogrodowa altana i w jakiej formie może być wybudowana!

- Ostatni etap już za nami. Altanki są uratowane. Mam nadzieję, że podpis prezydenta to już formalność - mówi mecenas Bartłomiej Piech z PZD. Sukces jest niemały, bowiem prawie 1 mln działkowych domków zagrożonych było rozbiórką. By to osiągnąć, "Super Express" zbudował wielką koalicję, w skład której weszły wszystkie sejmowe ugrupowania. W prace zaangażowała się nawet premier Ewa Kopacz (59 l.).

Czasu było niewiele. Bo Naczelny Sąd Administracyjny w zeszłym roku orzekł, że jako działkową altanę należny rozumieć obiekt o lekkiej otwartej konstrukcji. Taka interpretacja przepisów sprawiła, że nadzór budowlany mógł zakwestionować legalność postawionych na działce obiektów. Teraz to już przeszłość. Przyjęta przez posłów ustawa dokładnie reguluje, co można wybudować na działce, czym jest ogrodowa "altana" i jak wygląda. Zawarto w niej również przepisy jasno określające, jak uzyskać potwierdzenie legalności swojego domku, a także regulacje wstrzymujące rozbiórki istniejących już altan lub decyzje administracyjne do tego zmierzające.

Tak ma wyglądać ogrodowa altana

Wymiary: Podstawowym kryterium dotyczącym budowy altan jest ich powierzchnia. Powierzchnia altany na działce w ROD nie może być większa niż 35 m2.

Materiał: Poprawki wprowadzone w prawie budowlanym nie narzucają działkowcom materiału ani sposobu wykonania altany. Oznacza to, że nie ma znaczenia, czy będzie ona drewniana, czy murowana. Ważny jest charakter, jaki spełnia. A w myśl nowych przepisów ma to być budynek "rekreacyjno-wypoczynkowy".

Wysokość : Maksymalna wysokość altany zależy od sposobu, w jaki wykonany jest jej dach. Przy dachu płaskim jest to 4 m, a przy dachu stromym maksymalnie 5 m wysokości.

Taras : Altana może posiadać zadaszony taras otwarty o powierzchni do 12 m2. Powierzchni tarasu nie wlicza się do powierzchni zabudowy altany.

Zobacz: Działkowcy! Uratowaliśmy Wasze altanki!

ZAPISZ SIĘ: Codziennie wiadomości Super Expressu na e-mail

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany