Wielki remont za miliony. Prezydent Andrzej Duda załata Pałac Prezydencki!

2019-02-18 17:01

Przeciekająca fontanna, spękane konstrukcje, sypiący się taras, sfatygowane zadaszenie. Pałac Prezydencki przy Krakowskim Przedmieściu się sypie! I choć historia budynku liczy blisko cztery wieki to szkody, na które zwróciła uwagę administracja Andrzeja Dudy, powstały stosunkowo niedawno. Co gorsza, na remont trzeba było czekać aż trzy lata...

Kancelaria Prezydenta RP ogłosiła przetarg na remont pod koniec stycznia. Formalnie chodzi o tarasy górny i dolny. Naprawione ma zostać również I piętro od strony wschodniej. Z dokumentacji wynika, że prezydenckim urzędnikom zależy na czasie. Premię uzyska ten wykonawca, który zdoła wykonać wszystkie prace do połowy listopada. Roboty mają się zakończyć najpóźniej w grudniu. Tyle mówi nam ogólnodostępna dokumentacja.

– Prace obejmą wymianę nawierzchni tarasów, naprawę wang, tralek i pochwytów oraz wymianę zadaszenia tarasu górnego. Ponadto konieczna jest także wymiana fontanny, ponieważ niecka obecnej mocno przecieka – zdradza nasz informator z Pałacu Prezydenckiego.

Projekt remontu pojawił się już w 2016 r. Sprawa nie jest jednak prosta, bo ze względu na zabytkowy charakter obiektu (pałac w XVIII w. budował hetman wielki koronny Stanisław Koniecpolski – red.) niezbędna była zgoda konserwatora zabytków. Tę uzyskano w 2018 r., a dopiero w tym miesiącu wojewoda mazowiecki wydał pozwolenie na budowę.

Tymczasem tarasy zaczęły popadać w ruinę. Pogoda dała im się we znaki. – W ubiegłym roku w ciągu dnia było gorąco, nocami padał zimny deszcz. Stan pogarszał się z dnia na dzień, efekt to liczne pęknięcia kamiennych elementów. Część zwyczajnie poodpadała – mówi „Super Expressowi” jeden z pałacowych urzędników.

Z pytaniami odnośnie do remontu zwróciliśmy się oficjalnie do Pałacu Prezydenckiego. Rzecznik prezydenta Błażej Spychalski zaznacza, że tarasy były już dwukrotnie naprawiane doraźnie. Efekt był jednak krótkotrwały. – Uszkodzenia są na tyle poważne, że kamienne elementy Pałacu Prezydenckiego mogą się posypać – mówi nam prezydencki minister. Dopytujemy, ile będą kosztować prace remontowe. – Ostateczna cena będzie znana po otwarciu ofert. Warto jednak zauważyć: przetarg nieograniczony to najbardziej konkurencyjny sposób wyboru wykonawcy – podkreśla Spychalski.

Jak ustaliliśmy nieoficjalnie, szacunkowa wartość remontu to ok. 4 mln zł netto.

Nasi Partnerzy polecają