– Teraz dopiero sprawiedliwości stanie się zadość. Przecież wszystkie dzieci są takie same. Uważam, że 500 plus od razu powinno być przyznawane na każdą pociechę – zapewnia Anna Gmitrzak (38 l.) z Siedlec, mama Paulinki i Bartka. Podobnie jak ona, uważa większość Polaków.
Dotychczas w programie nie uczestniczyło ponad 3 miliony dzieci, które przyszły na świat jako pierwsze. Nie dostawały pomocy od rządu, bo ich rodzice nie spełniali kryterium dochodowego (800 zł na osobę w rodzinie). Z 500 plus nie mogło korzystać także wiele matek samotnie wychowujących dzieci, jeśli nie miały ustalonych alimentów.
Od lipca nikt już nie będzie sprawdzał, ile zarabiają rodzice i czy na pewno samotnie wychowują dzieci. Dlatego nowe 500 plus trafi dużo szybciej do rodziców – nadal jednak trzeba składać wnioski. Gminy zaczną je przyjmować 1 lipca, najpierw online, a od 1 sierpnia – na papierze. Wcześniej musi jednak zacząć obowiązywać ustawa wprowadzająca świadczenie na nowych zasadach. W czwartek przyjęli ją posłowie a w piątek trafiła do senackiej komisji rodziny.
Co musisz wiedzieć o nowym świadczeniu 500 plus?
- terminy na złożenie wniosków są takie jak rok temu: w wersji elektronicznej można je składać od 1 lipca, a tradycyjnie od 1 sierpnia
- w wersji elektronicznej dokumenty można składać za pośrednictwem bankowości elektronicznej, platformy ePUAP (epuap.gov.pl) lub ministerialnego portalu Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl)
- wnioski tradycyjne składamy w urzędzie lub na poczcie
- o świadczenie 500 plus może się starać oboje rodziców niezależnie od zarobków; jeśli para jest po rozwodzie, a sąd nie ustalił opieki nad dzieckiem, zasiłek zostanie przyznany temu, kto jako pierwszy złożył wniosek
- UWAGA! jeśli świadczenie będzie pobierać osoba po rozwodzie, która nie sprawuje faktycznej opieki nad dzieckiem, sprawa może trafić nawet do prokuratury!
- jeżeli rodzice po rozwodzie sprawują opiekę naprzemiennie, zasiłek zostanie podzielony pomiędzy ich dwoje
- jeśli złożymy wniosek do końca września świadczenie na pierwsze dziecko zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca 2019 r. (na jedno dziecko przypada wtedy 1,5 tys. zł)
- wniosek złożony po 30 września oznacza, że naszym pociechom nie przysługuje wyrównanie; pieniądze zostaną przyznane od miesiąca złożenia dokumentów
- jeśli wnioski składamy od lipca do sierpnia pieniędzy z wyrównaniem należy spodziewać się najpóźniej 31 października;
wniosek złożony we wrześniu oznacza wypłatę z wyrównaniem, która trafi na konta beneficjenta do 30 listopada
- nowe świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do ukończenia 18. roku życia; obejmuje łącznie 6,8 mln dzieci i w 2019 r. pochłonie 31 mld zł