Sprzęt dla Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego

i

Autor: materiały prasowe

Sprzęt na ratunek

Wielki dar dla ratowników górniczych. Otrzymali wart 100 tys. zł sprzęt od TUW PZUW

2022-09-18 18:15

Sprzęt o wartości 100 tys. finansował TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. Dar otrzymała Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego. Są to m.in. nożyce hydrauliczne, trójkąty ewakuacyjne, nosze i urządzenia do transportu osób, przyrządy zjazdowe i asekuracyjne, liny, uprzęże i kaski dla ratowników.

Cenne dary dla ratowników górniczych

Bytomska CSRG jest jednym z najważniejszych ogniw polskiego systemu ratownictwa górniczego, tworzonego przez kopalniane i specjalistyczne jednostki oraz stacje. W sumie w Polsce jest ok. 4,5 tys. ratowników górniczych. Przy CSRG działają specjalistyczne pogotowia ratownicze - jednym z nich jest pogotowie przewoźnych wyciągów ratowniczych, w którego skład wchodzi specjalistyczna grupa wysokościowa, wykorzystywana nie tylko podczas akcji w kopalniach (np. do prac ratowniczych w szybach lub otworach wiertniczych), ale także na powierzchni. Przekazany  sprzęt będzie służył przede wszystkim tej jednostce. -"Bez odpowiedniego specjalistycznego sprzętu prowadzenie wielu akcji ratowniczych byłoby praktycznie niemożliwe" - powiedział prezes bytomskiej CSRG Piotr Buchwald, dziękując za darowiznę.

Prezes TUW PZUW Rafał Kiliński podkreślił, że wspierając ratownictwo górnicze, spółka ma nadzieję przyczynić się do ograniczenia tragicznych skutków wypadków w kopalniach.

"Celem i sensem naszej inicjatywy jest bezpieczeństwo górników, którzy wykonują nie tylko ciężki, lecz także ryzykowny zawód. Ich zdrowie i życie są najważniejsze; chcemy je chronić tak, jak możemy" - wyjaśnił prezes Kiliński.

Były górnik opowiada o biedaszybach

TUW PZUW - największe towarzystwo ubezpieczeń wzajemnych w Polsce - finansuje m.in. projekty prewencyjne dla przedsiębiorstw, szpitali i samorządów. Polegają one na zakupie sprzętu medycznego i systemów monitoringu, szkoleniach i kampaniach edukacyjnych, jak realizowany z Polską Grupą Górniczą program "Stan epidemii – dobre praktyki".

Centralna Stacja Ratownictwa Górniczego w Bytomiu pełni wiodącą rolę w polskim systemie ratownictwa górniczego. Podlegają jej trzy okręgowe stacje ratownictwa: Jaworzno, Wodzisław Śląski i Bytom. Pełnią tam dyżury zastępy ratowników górniczych, którzy na co dzień są pracownikami poszczególnych kopalń.

Sonda
Czy rozumiesz, dlaczego węgiel jest obecnie tak drogi?
Nasi Partnerzy polecają