Jest szansa, że po kolejnej wizycie w aptece w kieszeniach seniorów zostanie trochę więcej pieniędzy. Ministerstwo Zdrowia opublikowało właśnie projekt nowej listy leków 75 plus, która zacznie obowiązywać od 1 marca. Są na niej nowe leki.
Lista będzie tym razem wydłużona o substancje, które wchodzą w skład wielu leków popularnych wśród osób po 75. roku życia. Znajdą się na niej leki przeciwzakrzepowe, istotne zwłaszcza dla pacjentów zagrożonych ryzykiem udaru. Na listę wprowadzone zostaną także nowe doustne leki przeciwcu-krzycowe, co z pewnością spowoduje odciążenie budżetu pacjentów. - Trzeba pamiętać, że ludzie po 75. roku życia nie chorują na wiek, tylko na wiele chorób, które są z nim związane, a coraz częściej jest to właśnie cukrzyca - podkreśla Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Seniorzy po marcowej liście 75 plus nie powinni się jednak spodziewać zbyt wiele. W sumie w zależności od tego, na jakie schorzenia cierpi dany pacjent, finansowa ulga wyniesie od kilku do kilkunastu złotych.
Przypomnijmy, bezpłatne dla seniorów są tylko te medykamenty, które minister zdrowia uwzględnił na specjalnym wykazie, który zmieniany jest co dwa miesiące. W tym roku Ministerstwo Zdrowia ma do wydania na leki dla seniorów 643 mln zł, czyli ponad 100 mln zł więcej niż w 2017 r.
Dowiedz się: Rząd Morawieckiego chce produkować polskie leki. Jeszcze w tym roku wydamy 500 mln zł