Paweł Jabłoński: Jeśli chcemy odciąć Putina od pieniędzy, to embargo to musi obejmować całą UE - wskazał.

i

Autor: AP/Associated Press/East News Paweł Jabłoński: Jeśli chcemy odciąć Putina od pieniędzy, to embargo to musi obejmować całą UE - wskazał.

Polskie MSZ ostro o postawie Stolicy Apostolskiej ws. wojny na Ukrainie: Bardzo rozczarowująca

2022-03-17 10:43

Wojna na Ukrainie trwa już ponad trzy tygodnie. Jednak jak do tej pory Stolica Apostolska nie zabrała mocnego stanowiska: - W sprawie rosyjskiej inwazji na Ukrainę postawa Stolicy Apostolskiej jest bardzo rozczarowująca, są próby szukania jakiś usprawiedliwień dla Rosjan, mówienie tylko, że ważny jest pokój. Pracujemy z dyplomacją watykańską, by to się zmieniło - powiedział w czwartek wiceszef MSZ Paweł Jabłoński.

Jabłoński w Telewizji Republika podkreślił, że w obliczy wojny na Ukrainie "większa i realna" aktywność ze strony Stolicy Apostolskiej jest niezbędna. Wiceszef MSZ podkreślił, że Kościół w Polsce jak również inne wspólnoty religijne oraz organizacje takie jak Caritas Polska organizują zbiórki i bardzo mocno angażują się w pomóc Ukrainie.

"Niestety postawa Stolicy Apostolskiej jest bardzo rozczarowująca. Próby znajdowania jakiś usprawiedliwień dla Rosjan, próby symetryzacja, wskazywania, że po prostu ważny jest pokój bez skupiania się na tym, kto rozpoczął tę wojnę - to niestety jest naprawdę bardzo duży zawód. Również pracujemy nad tym z dyplomacją watykańska, żeby to się zmieniło" - powiedział Jabłoński. Podkreślił, że jest niezwykle istotne, żeby ze strony Stolicy Apostolskiej do wiernych kierowany był komunikat zgodny z prawdą o tym, co dzieje się na Ukrainie.

Papież Franciszek o wojnie na Ukrainie 

Papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie razem z wiernymi modlił się za Ukrainę. Na zakończenie spotkania w Auli Pawła VI papież przeczytał modlitwę, którą metropolita Neapolu Mimmo Battaglię rozesłał do wszystkich wiernych w swej archidiecezji. "Panie Jezu, urodzony pod bombami w Kijowie, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, zmarły w ramionach matki w bunkrze w Charkowie, zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, wysłany na front jako dwudziestolatek zmiłuj się nad nami. Panie Jezu, który w cieniu Twojego krzyża widzisz stale uzbrojone ręce, zmiłuj się nad nami" - mówił Franciszek.

Dodał: "Przebacz nam, że dalej zabijamy naszego brata, że dalej jak Kain zbieramy kamienie z naszego pola, by zabić Abla. Przebacz nam, że nadal usprawiedliwiamy okrucieństwo naszym zmęczeniem, jeśli naszym cierpieniem usprawiedliwiamy potworność naszych czynów. Przebacz nam wojnę, Panie".

"Zatrzymaj rękę Kaina, oświeć nasze sumienie, niech nie dzieje się nasza wola, nie zostawiaj nas naszemu działaniu. Zatrzymaj nas, Panie, zatrzymaj nas. A kiedy zatrzymasz już rękę Kaina, zatroszcz się i o niego. To nasz brat" - modlił się papież.

CZYTAJ: Kwaśniewski o Putinie: Człowiek BEZWZGLĘDNY, bo tacy trafiali do KGB [WIDEO]

Również w środę papież Franciszek rozmawiał z patriarchą Moskwy i całej Rusi Cyrylem - poinformował Watykan. Do rozmowy doszło prawie trzy tygodnie po rozpoczęciu rosyjskiej inwazji na Ukrainę, którą wcześniej poparł Cyryl. Jako główny temat rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i "rolę chrześcijan oraz ich pasterzy w uczynieniu wszystkiego, by przeważył pokój".

Dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni przekazał dziennikarzom, że w rozmowie wideo uczestniczyli też przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan kardynał Kurt Koch oraz metropolita Hilarion, szef departamentu ds. stosunków zewnętrznych w Patriarchacie Moskiewskim.

Rzecznik Watykanu podkreślił, że papież podziękował Cyrylowi za to spotkanie, "powodowane przez wolę wskazania przez pasterzy ich ludowi drogi do pokoju". Według relacji Bruniego Franciszek zgodził się z patriarchą, że "Kościół nie powinien używać języka polityki, ale języka Jezusa". 

Sonda
Czy postawa Stolicy Apostolskiej wobec wojny na Ukrainie jest za mało stanowcza?
Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Jak wojna się rozleje, grozi nam głód
Nasi Partnerzy polecają