Szczepionka przeciw Covid-19 daje nadzieję na pokonanie koronawirusa, a przede wszystkim chroni zaszczepione osoby przed ciężkim przejściem choroby, jaką wywołuje. Niektórzy jednak nadal nie są przekonani co do ważnej roli szczepionek. Jak wynika z najnowszego sondażu CBOS, 26% Polaków nie chce się szczepić. Ta liczba nie zmieniła się od poprzedniego badania. Taka liczba może niepokoić, bowiem wygląda na to, że rządowe kampanie i argumenty ekspertów nadal nie trafią do osób, które zdecydowały się nie przyjmować preparatu. Zwiększyła się natomiast liczba osób, która przyjęła co najmniej jedną dawkę szczepionki przeciw Covid-19 - według sondażu, to 52 % respondentów. W poprzednim badaniu ta liczba wynosiła 36%. Mniej osób deklaruje chęć przyjęcia szczepienia. W sondażu z maja taką chęć wyraziło 33% badanych, obecnie jest ich 18%.
Nie przegap: Będą szczepienia na koronawirusa w kościołach! Decyzja już zapadła
Kto jest najprzychylniej patrzy na szczepionkę przeciw Covid-19?
Kto jest najbardziej zainteresowany szczepieniami? Z sondażu wynika, że są to osoby mieszkające w największych miastach, absolwenci uczelni wyższych oraz domownicy gospodarstw o dochodach przynajmniej 3000 zł na głowę. Także osoby starsze są lepiej nastawione do szczepień. W grupie wiekowej powyżej 60. roku życia nie chce się szczepić 15-16%, a w grupie 18-24 lata odmawia 39%.
Zobacz: Amerykańscy lekarze ostrzegają: szczepienie dzieci na SARS-CoV-2 jest ryzykowne!
Jeśli chodzi o podział ze względu na zawód, najchętniejsza jest kadra kierownicza i specjaliści z wyższym wykształceniem oraz średni personel i technicy. Przychylniej na szczepionkę przeciw Covid-19 patrzą także emeryci i renciści oraz osoby, które bardziej obawiają się zarażenia.