Radosław Fogiel

i

Autor: SEDNO SPRAWY/ RADIO PLUS

Wiadomo, co dalej z kopalnią Turów! Wicerzecznik PiS wszystko powiedział

Trybunał Sprawiedliwości UE nałożył na Polskę gigantyczną karę. Blisko 2,3 mln zł dziennie będziemy płacić za niewstrzymanie wydobycia w kopalni Turów. To efekt skargi jaką na Polskę złożyły do TSUE Czechy. Co na to polski rząd? Radosław Fogiel dał jasną odpowiedź. Wszystko wskazuje na to, że grube miliony popłyną tym razem nie z UE do Polski, a odwrotnie.

TSUE zdecydował wczoraj o nałożeniu na Polskę kary blisko 2,3 mln zł dziennie za niezaprzestanie wydobywania węgla brunatnego w kopalni Turów. To konsekwencja postanowienia unijnego trybunału z 21 maja br., kiedy to TSUE przychyliło się do wniosku Czech i nakazało Polsce, w ramach środka tymczasowego przed merytorycznym rozstrzygnięciem, natychmiastowe wstrzymanie wydobycia w Turowie. Czeski rząd pod koniec lutego br. zaskarżył Polskę do TSUE argumentując, że wydobycie w kopalni Turów wpływa na obniżanie się wód gruntowych w miejscowościach przygranicznych po czeskiej stronie.

Nie przegap:

Ogromna kara dla Polski za kopalnię Turów. Jest ostra reakcja rządu

- Czesi i Polacy nie chcą sporu o Turów! Tak wynika z badań wśród mieszkańców regionów po obu stronach granicy

Wszystko wskazuje na to, że polski rząd nie ma zamiaru ustępować. Mówił o tym w Polsat News wicerzecznik PiS Radosław Fogiel. – Nie możemy pozwolić sobie na to, żeby kilku milionów gospodarstw domowych pozbawić prądu, kilku tysięcy osób pozbawić pracy – stwierdził poseł PiS. Zapewnił również, że "kopalnia będzie pracować".

To nie jest wyrok TSUE, tylko środek zapobiegawczy - wydana jednoosobowo, uznaniowo decyzja. Decyzja zbyt daleko idąca. Dzisiaj zamknięcie kopalni skutkowałoby zamknięciem elektrowni i w zasadzie nie byłoby już o czym wyrokować, bo to wszystko by zniknęło – argumentował Fogiel.

Kara będzie naliczana od dnia doręczenia Polsce postanowienia, do czasu zastosowania się Polski do decyzji TSUE.

Sonda
Co myślisz o karze finansowej dla Polski za działalność kopalni Turów?
Express Biedrzyckiej - Marek Sawicki: Sprawa Turowa dyskwalifikuje premiera Morawieckiego