Ważny minister rządu przepowiada: Za rok PiS straci władzę

i

Autor: PAP/Paweł Supernak

Ważny minister rządu przepowiada: za rok PiS straci władzę!

2018-12-01 6:00

O PiS mówiło się, że to partia z teflonu, której nic nie jest w stanie zaszkodzić. Ale po ostatnich wyborach samorządowych i wybuchu afery KNF pojawia się coraz więcej znaków zapytania. Także w samym rządzie. - Bez istotnej zmiany kursu, na co jest już bardzo mało czasu, za rok stracimy władzę – mówi nam jeden z najważniejszych ministrów Mateusza Morawieckiego (50 l.)!

Według niego największe kłopoty sprawia teraz rządowi kwestia reformy wymiaru sprawiedliwości. Ale nie tylko ona. - Spór o sądownictwo jest bez sensu. No i dramat w mediach. - podkreśla.

Co na to koledzy z rządu i polityczni partnerzy? - Wygrana nie zależy od subiektywnej oceny jednej osoby, która być może uległa jesiennemu przesileniu. A kurs trzeba stale korygować. Mamy dobrych sterników, którzy wiedzą kiedy i w jakim kierunku odchylić ster – zapewnia marszałek Senatu Stanisław Karczewski (63 l.). Wody w usta nabrali natomiast szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk (43 l.) i rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska (51 l.).

- Nie wiem na czym miałaby polegać ta zmiana kursu… Mamy jeszcze rok do wyborów, nie wiadomo co się wydarzy. Wybory mają to do siebie, że mogą powstać nowe większości, to jest oczywiste – mówi nam minister Adam Lipiński (62 l.) z Komitetu Politycznego PiS.

Od kilku tygodni mówi się o tym, że gabinet Mateusza Morawieckiego toczą personalne konflikty. Nie jest tajemnicą, że premier nie może porozumieć się ze swoją poprzedniczką Beatą Szydło (55 l.), a relacje na linii szef rządu-Zbigniew Ziobro (48 l.) są dalekie od ciepłych. - Pani mnie pyta czy są jakieś spory w rządzie? Przecież wiadomo, że tego nie powiem – ucina Adam Lipiński.

O napiętej sytuacji w rządzie i samej partii świadczą też coraz częstsze spotkania na tzw. „górze”, czyli u Jarosława Kaczyńskiego (69 l.) na Nowogrodzkiej. Ostatnio prezes z premierem, najbardziej zaufanymi politykami oraz związanymi z partią ekspertami gospodarczymi spotkali się na tajnej naradzie ws. afery KNF. Takich pożarów do gaszenia jest coraz więcej, a płomienie powoli trawią niezmiennie wysokie od miesięcy poparcie. Wg ostatnich sondaży PiS nadal prowadzi, ale jego przewaga nad Platformą Obywatelską topnieje szybciej niż kiedykolwiek w tej kadencji. To odbija się na większości członków rządu – Straszliwie jestem przemęczony – przyznaje w rozmowie z nami minister.