Andrzej Duda

i

Autor: Paweł Skraba Andrzej Duda

Ważny list amerykańskich wybrańców narodu do Dudy. Chcą jednego

2021-07-20 10:00

Dwunastu amerykańskich senatorów napisała list otwarty do prezydenta Andrzeja Dudy. Apelują oni w liście o jedno, a mianowicie, by Duda doprowadził do wycofania noweli Kodeksu postępowania administracyjnego albo ją zawetował. Zdaniem senatorów w inaczej dojdzie do tego, że utrudniona zostanie reprywatyzacja mienia.

Amerykańscy senatorowie skierowali list do polskiego prezydenta: - Zdecydowanie uważamy, że to prawo znacznie zwiększyłoby istniejące trudności, które uniemożliwiają ofiarom i ich rodzinom ubieganie się o zwrot i rekompensatę za mienie bezprawnie zabrane im przez nazistowskie Niemcy i komunistyczny rząd Polski - napisali nawiązując do noweli kodeksu postępowania administracyjnego. 

Według informacji PAP, głównym inicjatorem listu był Republikanin Marco Rubio z Florydy, a pozostałymi autorami są Demokratka Tammy Baldwin z Wisconsin, Demokrata z Nevady Jacky Rosen i Republikanin z Oklahomy James Lankford. Pod listem podpisało się też ośmiu innych senatorów, siedmiu Demokratów i jeden Republikanin. Rubio i Baldwin to autorzy ustawy JUST Act, która zobowiązała Departament Stanu do przedstawienia raportu nt. problemów ze zwrotem mienia w Polsce i innych krajach.

Politycy w liście apelują do prezydenta Andrzeja Dudy, by podjął działania na rzecz wycofania projektu procedowanego obecnie w Senacie, lub - gdyby został on przyjęty - do zawetowania go. Argumentują, że byłby to najlepszy sposób zademonstrowania przez Polskę swego "wyraźnego sprzeciwu wobec zbrodni nazistowskich Niemiec i wspieranych przez Sowietów polskich władz".

Wzruszający gest Szydło dla Kaczyńskiego. Ciężko powstrzymać łzy

Politycy zwracają uwagę na zawarte w przyjętym przez Sejm projekcie zapisy wyznaczające 30-letni limit czasowy na zakwestionowanie decyzji odebrania mienia. Senatorowie podkreślają, że Polska była dotąd "sumiennym" kustoszem miejsc pamięci o Holokauście i "jej demokracja stanowi silny wyznacznik dla jej stałego zobowiązania na rzecz praworządności i praw człowieka".

- Mocno wierzymy w to, że partnerstwo między Stanami Zjednoczonymi i Polską jest najsilniejsze wtedy, kiedy jesteśmy zjednoczeni w naszym zobowiązaniu na rzecz wolności i sprawiedliwości dla ofiar zbrodni popełnionych przez nazistów i komunistów - napisali w liście senatorowie.

Kosiniak-Kamysz zapewnia, że były prace w rządzie Kopacz nad wprowadzeniem dodatku 300 zł dla rodzin

Projekt nowelizacji jest obecnie w Senacie, a w poniedziałek senackie komisje przyjęły poprawki zmieniające najbardziej sporne przepisy. Chodzi np. o wydłużenie vacatio legis z 30 dni do 3 miesięcy i umożliwienie kontynuację wszczętych już postępowań. Senat ma omawiać tę nowelizację na najbliższym posiedzeniu zaplanowanym w tym tygodniu - od środy do piątku.

Express Biedrzyckiej - Marek Belka: Albo zmienimy prawo albo wychodzimy z UE