Andrzej Duda

i

Autor: PREZYDENT.PL Andrzej Duda

Ważna rocznica dla Andrzeja Dudy. Świętuje wielkie zwycięstwo

2022-05-24 17:03

Andrzej Duda w 2015 roku dosyć niespodziewanie wygrał wybory prezydenckie z Bronisławem Komorowskim. Obaj politycy musieli zmierzyć się w drugiej turze, którą kandydat Prawa i Sprawiedliwości wygrał właśnie 24 maja. Siedem lat temu na Andrzeja Dudę głos oddało ponad 8,5 miliona wyborców.

Jarosław Kaczyński nominację dla Andrzeja Dudy jako kandydata na prezydenta ogłosił w listopadzie w 2014 roku. Wówczas mało kto znał obecnego prezydenta, ale nie był on całkowicie anonimowym politykiem. Duda pracował w Kancelarii Prezydenta za czasów Lecha Kaczyńskiego, był również europosłem. Pierwsze sondaże nie dawały mu większych szans w pojedynku z Bronisławem Komorowskim; mało tego, ówczesny prezydent prowadził z tak wielką przewagą, że najważniejszym pytaniem dotyczyło tego, czy potrzebna będzie druga tura wyborów prezydenckich. 11 maja sztab kandydata Platformy Obywatelskiej musiał pogodzić się jednak z porażką - Andrzej Duda zdobył 34,76 procent głosów, zaś Bronisław Komorowski 33,77 procent głosów. 

24 maja doszło do drugiej tury. I choć obaj kandydaci w sondażach szli łeb w łeb, to ponownie zwycięzcą okazał się kandydat Prawa i Sprawiedliwości. Głos na Andrzeja Dudę oddało 8 630 627 osób, zaś na Bronisława Komorowskiego 8 112 311 osób. Nie ulega zatem wątpliwości, że 24 maja to szczególna data dla obecnego prezydenta. Przypomnijmy, że Andrzej Duda w 2020 roku został wybrany na drugą kadencję - w drugiej turze pokonał kandydata Platformy Obywatelskiej, Rafała Trzaskowskiego.

Sonda
Czy Andrzej Duda jest dobrym prezydentem?
Andrzej Duda w Opolu: Przed 2015 r. nie było pracy i normalnego życia
FB  24 maja 2015 roku Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów i został prezydentem

i

Autor: GRAFIKA SE FB 24 maja 2015 roku Andrzej Duda wygrał drugą turę wyborów i został prezydentem
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają