Ważna informacja dla zaszczepionych Pfizerem. Konieczna 3 dawka?

2021-08-09 18:07

Szczepionka przeciw Covid-19 przez wielu była wyczekiwana, gdy pandemia koronawirusa zaczęła uderzać w kolejne kraje. Jak się okazało, aby zapewnić sobie najskuteczniejszą ochroną przed zarażeniem konieczne jest podanie dwóch dawek szczepionek (nie licząc preparatu Johnson&Johnson). Czy gdy atakuje wariant Delta trzeba będzie podać jeszcze jedną dawkę?

Szczepionka przeciw Covid-19 jest bez wątpienia najskuteczniejszą bronią w walce z pandemią. Choć preparaty nie chronią w 100% przed zarażeniem, pozwalają uniknąć hospitalizacji czy nawet zgonu w wyniku choroby. Koronawirus jednak ciągle mutuje, a wariant Delta, do tej pory najbardziej zaraźliwa mutacja, coraz mocniej atakuje. Czy w związku z tym konieczna jest modyfikacja szczepionki? Na to pytanie odpowiedział Ugur Sahin, szef firmy Pfizer/BioNTech. - Możliwe, że w ciągu najbliższych 6-12 miesięcy pojawi się wariant, który będzie wymagał dostosowania szczepionki, ale to jeszcze nie nastąpiło. Najlepszym sposobem na poradzenie sobie z tą sytuacją jest kontynuowanie  dawką przypominającą – mówił w czasie konferencji prasowej. Jak twierdzi producent, ilość przeciwciał chroniąc przed zakażeniem po trzeciej dawce szczepionki Pfizer jest pięciokrotnie wyższa. Jak na razie tylko niektóre kraje planują podawanie trzeciej dawki szczepionki. Dostałyby je osoby starsze oraz szczególnie narażone na zakażenie Covid-19. Taki zamiar ma między innym Izreal i Niemcy.

Nie przegap: Powrót dzieci do szkół. Czarnek zdecydowany. Jest tylko jeden scenariusz

Tymczasem w Polsce na razie nie mówi się o konieczności przyjęcia trzeciej dawki szczepionki. Trwa za to loteria Narodowego Programu Szczepień, która ma zachęcić Polaków do pełnego zaszczepienia się. Totalizator Sportowy, który ją organizuje, poinformował, że łączna wartość nagród rozdanych w ramach loterii wynosi 3,8 miliona złotych, a udział w niej wzięło 3,6 miliona upoważnionych osób.

Zobacz: Loteria Narodowego Programu Szczepień - sprawdź, co możesz wygrać!

Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany